Tavuklar için yıl boyunca sağlık ve iyi yumurta üretimi sağlamak için odada uygun bir mikro iklim yaratmak önemlidir. Kışın hava sıcaklığına özellikle dikkat edilmelidir. Kümesi sıcak tutmak için şunları kullanabilirsiniz: kızılötesi (IR) ısıtıcılar. Bu ısı kaynakları, her birinin belirli artıları ve eksileri olan çeşitli tiplerdedir..

özellikler

IR ısı kaynaklarının çalışma prensibi menzil içindeki nesneleri ısıtmaktan oluşur. Kümede radyasyon yataklara, duvarlara, tüneklere, kuşlara iletilir ve daha sonra odadaki hava onlardan ısıtılır. Bu ısı transfer yöntemine radyant denir. Bu ısıtma yöntemiyle, kuş için en uygun mikro iklimin korunması nedeniyle oksijen yanmaz ve hava nemi azalmaz..

IR lambaları çok yönlüdür. Sadece tavuk kümesini ısıtmak için değil, aynı zamanda aydınlatmak için de kullanılırlar. Cihazlar, geceleri kuşun dinlenmesine müdahale etmeyecek “yumuşak” bir parıltı yayar. Bu özelliğinden dolayı gün boyu açık bırakılmalarına izin verilir. Tavuk kümesi kızılötesi lambaları kırmızıdır.

Yem sindirilebilirliğinin daha iyi olmasına ve yetişkinlerin ve büyüyen genç hayvanların bağışıklığının güçlendirilmesine katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır..

Bu ısıtma cihazlarının diğer avantajları şunlardır:

 • basit kurulum – profesyonel ustaları işe almadan kızılötesi ısıtma ekipmanını kendi ellerinizle kurabilirsiniz;
 • kolay kullanım – ısı kaynağını değiştirmeniz gerekiyorsa, elektrik kaynağını kapatmanız, lambayı tutucudan çıkarmanız ve yerine yenisini takmanız gerekir;
 • yüksek verimlilik – termal enerji uzayda dağılmaz, odadaki nesnelere yönlendirilir;
 • insan ve çiftlik hayvanı sağlığına faydalı etkiler;
 • yüksek nemli tavuk kümeslerinde kurulum imkanı.

Diğer ısıtma cihazları gibi, IR lambaları dezavantajları olmadan değildir. Ana dezavantajları yüksek fiyatlarıdır (geleneksel ışıldayan veya ultraviyole kaynaklara kıyasla). Kısa hizmet ömrü ve lamba yüzeyinin güçlü ısınması da dezavantajlar olarak kabul edilir..

Lamba ısıtıcısının aşırı ısınması nedeniyle, ayrıca bir termostat ile donatılması önerilir. Yardımı ile kuşlar için en uygun mikro iklimi kolayca koruyabilirsiniz..

Türlere genel bakış

Üreticiler teklif birkaç tür IR ısıtma kaynağı. Görünüm, kurulum yöntemi, teknik özellikler ve diğer parametrelerde farklılık gösterirler..

Sabit

Modeller, başka bir yere taşınma imkanı olmadan bir duvar veya tavan yüzeyine kalıcı kurulum için tasarlanmıştır. Çoğu zaman geleneksel akkor ampullere benziyorlar.. Sabit kızılötesi yayıcılar aşağıdakilerle donatılmıştır:

 • kırmızı filtre;
 • plakalı panel;
 • spiral çalışma elemanı.

Büyük tavuk kümeslerinde sabit modellerin kurulması tavsiye edilir.. Bu tür ürünlerin montajı için mevcut altyapının kullanılmasına izin verilir – gerekirse, kızılötesi radyasyonlu lambalar, geleneksel akkor lambalar için standart bir tutucuya vidalanabilir..

Üretilen sabit lamba modellerinin ezici çoğunluğu termal sensörler ve zamanlayıcılarla donatılmış. Bu otomasyon cihazları sayesinde, sıcaklık düştüğünde veya belirli bir süre sonra insan müdahalesi olmadan ekipman çalıştırılır. Sabit çözümlerin dezavantajları arasında yüksek enerji tüketimi, küçük bir kapsama alanı bulunur..

Mobil

Bu tür tasarımlar ilgili taşınabilir. Düşük ağırlıkları ve tekerlekleri (çoğu modelde bulunur) sayesinde kümeste kolayca hareket ederler. Mobil ekipman özerktir. Şunlarla donatılmıştır:

 • bir ısı radyasyonu kaynağı;
 • reflektör;
 • şebekeye bağlantı için güç kablosu.

Mobil yapılar kurulum gerektirmez – ısıtılması gereken alana yerleştirilebilirler.. Örneğin, bu bir tünek, yuvalar, genç veya yeni yumurtadan çıkmış civcivler için bir alan olabilir. Bu elektrikli cihazlar ekonomik, güvenilir ve kullanımı kolaydır..

Dezavantajları, diğer IR ısıtıcı türlerine göre daha yüksek maliyet ve düşük verimliliktir..

Panel

Ürünler temsil eder dikdörtgen şekilli düz ısıtma plakaları. Farklı boyutlarda gelirler. Bu tür paneller:

 • metal (alüminyumdan yapılmış bir ön plaka ile) – anında termal enerjiyi aktararak odanın hızlı ısınmasına katkıda bulunurlar;
 • cihazı kapattıktan sonra ısı biriktirebilen ve yayabilen seramik;
 • bardak.

Cam paneller, yüksek maliyetleri nedeniyle bir tavuk kümesini ısıtmak için uygun değildir.. Panel ısı kaynakları tavan veya duvar montajı için tasarlanmıştır. Tavan montajı daha ekonomik ve verimli olarak kabul edilir..

Film

Temsil etmek kızılötesi radyasyon yayan ince bir film. Satılık bu tür ısıtıcılar rulo halinde tedarik edilir. Ürün istenilen büyüklükte parçalar halinde kesilebilir..

Isıtma filmleri yapımı şunları içerir:

 • reflektör – folyo tabakası;
 • ısıtma karbon elementleri;
 • ısı enerjisini iletmek ve ısıtma elemanlarını mekanik hasardan korumak için tasarlanmış koruyucu tabaka.

Film ısıtıcıları tavan, duvar veya zemin. İlki, tarımsal tesisler için en uygun olanıdır. Geniş bir alanı hızla ısıtabilirler, ısı enerjisini odanın tüm çevresine eşit olarak dağıtabilirler..

Not! Döşeme filminin neme karşı oldukça hassas olduğu için kümes içine döşenmesi önerilmez. Yere yanlışlıkla su dökülmesi kısa devreye neden olabilir.

Popüler modeller

IR ısıtıcılar yerli ve yabancı üreticiler tarafından üretilmektedir. Cihaz yelpazesi, farklı teknik parametrelere sahip çözümlerle temsil edilir. Geniş ısıtıcı yelpazesinden aşağıdaki modeller öne çıkıyor.

 • ERGNA-0,7 / 220 teplofon. Konut ve konut dışı binaları ısıtmak için duvara monte ekipman. Yangın güvenliğinde farklılık gösterir, kuşlar için uygun bir mikro iklim yaratılmasına katkıda bulunur. Cihazın gücü 700 W – 12-14 m2’lik küçük bir odayı ısıtmak için yeterli.

 • Almaç IR 5 W. Optimum ısı dağılımını destekler. Model kompakt ve pratiktir, kurulumu kolaydır. Cihazın gücü 500 W. 5-6 m alana sahip küçük tavuk kümeslerini ısıtmak için tasarlanmıştır Modelin bir termostat ile birlikte kullanılması tavsiye edilir..

 • Elektrikli kızılötesi ısıtıcı “Pion Lux 04” tavana veya duvara montaj için. Bu, 4 m2’lik bir tavuk kümesi için tasarlanmış 400 W düşük güçlü bir ekipmandır. Büyük odaları ısıtmak için birkaç cihaz satın almanız önerilir. Cihaz, gösterge ışığına sahip bir anahtar ile donatılmıştır..

 • IKZK R127 250W – yerli üretimin kızılötesi ayna lambası. Değişikliğe bağlı olarak, şişeler kırmızı veya şeffaftır. Servis ömrü 5 bin saate ulaşıyor.

 • Kraliyet İklimi RIH-R1000S. Tasarım, boru şeklinde bir elektrikli ısıtıcı içerir. Model sağlam ve güvenilirdir, gövdesi paslanmaz çelik sacdan yapılmıştır. Cihazın gücü 1000 W, çalışma yüzeyi 250 dereceye kadar ısınıyor. Royal Clima RIH-R1000S modeli aşırı ısınma korumasına sahiptir.

Popüler IR lamba üreticileri aşağıdaki şirketleri içerir: Tirex, Philips, Repti-hayvanat bahçesi ve diğerleri.

Nasıl seçilir?

Tavuk kümesini ısıtmak için ekipman güce göre seçin. NS1 m2 için en az 80 watt gereklidir. Bu rakamlara dayanarak, ısıtıcının gerekli gücünü belirlemek kolaydır. Bunu yapmak için evin alanını 80 ile çarpmanız ve istediğiniz değeri elde etmeniz gerekir. Düşük güçlü ekipman seçerken, ısıtma etkisiz olacaktır, buna karşılık çok güçlü bir cihaz satın almak enerji israfına ve tavuk kümesinin aşırı ısınmasına neden olacaktır..

Bir tavuk kümesini ısıtıcılarla donatmak için en iyisi duvar veya tavan varyasyonlarına daha yakından bakın.

Tesisleri temizlerken kuşlara ve insanlara müdahale etmeyeceklerdir. Ayrıca, etki alanları altındaki nesneleri iyi ısıtırlar..

Ekipman satın alırken şunları yapmalısınız: ısı kaynaklarına monte edilen ısıtma elemanlarının tipine dikkat edin. Karbon fiber türleri en çok tercih edilenler olarak kabul edilmektedir. Bu IR yayıcılar en güvenli ve en güvenilir olarak kabul edilir. Uzun süre dayanacakları için toza ve yüksek neme karşı dayanıklıdırlar..

Ayrıca lambaların yansıttığı dalga boylarını da hesaba katmanız gerekir.. Ekipman:

 • kısa dalga;
 • orta dalga;
 • uzun dalga.

Birincisi insan sağlığını olumsuz etkiliyor. 1000 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda çalışırlar. Yüksek tavanlı büyük tarımsal binaları ısıtmak için uygundurlar. Uzun dalga ve orta dalga yayıcılar 600 derecelik sıcaklıklarda çalışır. Tavan yüksekliği 3 m’yi geçmeyen tavuk kümeslerine kurulması tavsiye edilir.Uzun dalgalı ısıtıcılar insanlara ve kuşlara zarar vermez, aksine iyileştirici özelliklere sahiptir..

Uzmanlar, yerleşik termostatlı IR yayıcılar satın almanızı tavsiye ediyor. Böyle bir cihaz nedeniyle, ısıtıcı neredeyse her zaman uyku modunda olacak ve odadaki sıcaklık belirtilen kritik noktaya düştüğünde bir süreliğine açılacaktır. Ek işlevlere sahip modeller daha pahalıdır, ancak kullanımda enerji kaynaklarını verimli bir şekilde tüketmenize izin verdikleri için daha ekonomiktirler.. Isıtma ekipmanı satın alırken satıcının garanti yükümlülüklerini ve kalite sertifikalarını kontrol etmelisiniz..

Şüpheli Çin menşeli mal satın almanız tavsiye edilmez – uzun sürmeleri pek olası değildir..

Doğru şekilde nasıl kurulur?

Isıtma ekipmanının güvenli olması için doğru şekilde kurmanız gerekir.. IR lambalarını takma işlemi belirli bir sırayla gerçekleştirilir:

 • ağda elektrik kesintisi;
 • uygun bir kesite sahip tellerin döşenmesi (güvenlik seviyesini artırmak için, yalıtkan bir oluk içinde “giydirilmelidir”);
 • lambaların kurulacağı yerlerin ana hatlarını belirlemek (birkaç cihaz kurarken mesafe birbirinden 1 m’den az olmamalıdır);
 • kartuşlar için bağlantı elemanları (lambaların güçlü ısınması nedeniyle, yangın güvenliği ile ayırt edilen seramik ürünlerin kullanılması tavsiye edilir);
 • aydınlatma armatürlerinin sokete vidalanması, lambaların enerjilendirilmesi ve yakılması.

Armatürler, tüneklerden, yuvalardan ve diğer nesnelerden en az 1 m yüksekliğe kurulmalıdır.. Aksi takdirde aşırı ısınma meydana gelebilir. Kuşların yaralanmasını önlemek ve cihaza zarar vermemek için lambaların üzerine telden yapılmış metal koruyucu kapaklar takılmalıdır..

Kullanım için talimatlar

Modern kızılötesi ekipman gerektirir güvenlik uyumu sadece kurulum sırasında değil, aynı zamanda çalışma sırasında da. İhmal nedeniyle, ekipman hızla bozulur. IR lambaları kullanırken, yangın güvenliği gereksinimlerini dikkatlice göz önünde bulundurmanız gerekir. Şiddetli kışlarda veya şiddetli donlarda, çoğu durumda lambalar 24 saat çalışır..

Cihazların güçlü ısınması nedeniyle ahşabın yanına yerleştirilmemelidir – yangın çıkabilir. Yangını önlemek için lambaları duvarlardan en az 50 cm uzağa yerleştirin. Tavanı korumak için armatürler için özel koruyucu kapaklar kullanabilirsiniz. Doğru boyutta kapaklar ve yanıcı olmayan duyların kullanılması önemlidir..

Plastikten yapılmış ürünler çalışmaz – lambanın sıcak kısımlarıyla temas ettiklerinde hızla erirler.

IR cihazlarının sık sık açılıp kapanması, hızlı arızalarına neden olabilir, bu nedenle termostat kullanmak en iyisidir.. Çalışma sırasında, lambaların yüzeyindeki kir düzenli olarak temizlenmelidir.. Birikmiş toz nedeniyle, cihazlar genellikle aşırı ısınır ve yanar. Yanmamak için IR lambasını kapattıktan hemen sonra yüzeyine dokunmamalısınız – soğuması için yaklaşık yarım saat vermeniz gerekir. Kızılötesi ısıtma yapılarının doğru seçimi, kurulumu ve çalışması ile kesintisiz çalışmayı sürdürürken uzun süre dayanırlar..

İlgili videoyu izleyin.