Yazlık evde boş zamanınızı her türlü hava koşulunda rahatça geçirmenizi sağlayan özel bir yapı olduğunda iyidir. Mükemmel bir çözüm, bir çardak yapımı olacaktır. Tuğladan inşa ederseniz, bahçede gerçek bir dekorasyon olacak ve sahipleri için gurur kaynağı olacak dayanıklı bir yapı elde edebilirsiniz..

özellikler ve faydalar

Bir tuğla çardak, aşağıdaki gibi olumlu niteliklere sahiptir:

 • mekanik ve atmosferik etkilere mükemmel şekilde dayanır;
 • uzun bir servis ömrüne sahiptir;
 • kısmi yeniden yapılandırmaya uygundur ve özel bakım gerektirmez;
 • aleve ve neme karşı dayanıklı;
 • pahalı görünüyor ve herhangi bir tarzda gerçekleştirilir;
 • sadece yazın değil kışın da kullanılabilir.

Tüm bu avantajları elde etmek için, bu tasarımın aşağıdaki dezavantajlarını kabul etmeniz gerekecek:

 • yapı malzemelerine çok para harcamak. Kaplama tuğlaları da dahil olmak üzere bir çardak inşaatı ucuz olamaz;
 • tuğla inşaat, emek yoğun iş kategorisine girer ve duvarcılık açısından biraz hazırlık gerektirir;
 • bir tuğla çardak inşaatı, ahşap bir çardak yapımından çok daha fazla zaman gerektirecektir;
 • bir tuğla yapı başka bir yere yeniden düzenlenemez.

İnşaatlar

Tuğla olanlar da dahil olmak üzere çeşitli bahçe çardakları vardır:

 • Açık tip. Bu tür binalarda kapı, duvar ve pencere yoktur. Yapı, raflardan ve üzerlerine oturan bir çatıdan oluşur. Altına mangal veya mangal takabilirsiniz..
 • Yarı açık tip. Böyle bir çardak bir duvara veya cama sahip olabilir..
 • Kapalı tip. Aslında yapı, küçük bir tuğla ev şeklinde sunulmaktadır. Isıtılabilir ve havalandırma sistemine sahiptir. Buraya çift cam ve güvenli bir kapı monte edilebilir. Böyle bir odada soba veya elektrikli ısıtma ile şiddetli donlarda bile dış giyiminizi çıkarabilir ve güler yüzlü bir şirkette masada rahatça vakit geçirebilirsiniz..

Yapıların her biri için ne kadar inşaat malzemesi ve işçilik maliyeti gerektiği düşünüldüğünde, açık ve yarı kapalı bir çardak kapalı olandan daha ucuza mal olacağı açıktır..

İnşaat yöntemine göre, bu tür bahçe yapıları iki türe ayrılabilir:

 • Ekli sitedeki ana yapının devamıdır. Böyle bir yapının bir duvarı olması nedeniyle – bu evin duvarıdır, inşaattan tasarruf edebilirsiniz. Bu durumda, yapı malzemelerinin tüketimi azalır. Uzatma yeri doğru seçilirse, içine asla yağış düşmeyecek ve rüzgar esecektir. Böyle bir çardak, komşu evle aynı tarzda inşa edilmelidir..
 • Bağımsız bir tuğla çardak da kapalı veya açık olabilir. Sağlam bir temel gerektirir..

Yapı farklı şekillerde kullanılabilir. Konukları toplamak için bir yer ve iyi donanımlı bir yaz (ve bazen kış) mutfağı olabilir. Sobalı, pencereli kapalı çardaklarda, özellikle kötü havalarda ve akşam geç saatlerde rahattır..

Barbekü veya mangal ile açılan sıcak bir yaz gününde mangal için toplanmanızı sağlar. Sırlı bahçe evleri-çardaklar güneş tarafından iyi ısıtılır, bu da bu tür yapıların içine soba takılı olmasa bile sonbaharın sonlarına kadar çalıştırılmasını mümkün kılar..

Böyle bir odayı şömineyle donatırsanız, serin bir zamanda kulübenin tüm sakinlerini çekecektir..

Tuğla arbors şekilleri çeşitlidir.. En kolay yol kare veya dikdörtgen bir yapı inşa etmektir.. Yuvarlak bir yapı ile daha zor olacak, ancak böyle bir bahçe evi kesinlikle bahçede görünen herkesin dikkatini çekecek..

Altıgen veya sekizgen tasarımlar da aynı derecede zarif görünüyor. Bunu anlamanız gerekse de, örneğin, sekizgen çardaklar, herhangi bir “çokgen” gibi, çok sayıda açı nedeniyle iç alanı büyütür, ancak kullanım alanları azalmaktadır. En önemli şey mümkün olduğunca çok misafir ağırlamaksa sorun değil..

İç mekanın imarını basitleştirmeyi mümkün kılan farklı geometrik şekilleri birleştiren birleşik seçenekler de vardır..

Kendi elinizle nasıl yapılır?

Bir tuğla çardağın kendi kendine inşası, kendi başınıza işe başlayabiliyorsanız, ekonomik bir bakış açısıyla haklı çıkar..

Hesaplamalar ve düzen

İlk önce inşaat yerine, yapının şekline ve boyutuna karar vermeniz, tüm hesaplamaları yapmanız ve gerekli eskiz ve diyagramları çizmeniz gerekir..

Aşağıdaki noktalar dikkate alınmalıdır:

 • çardak, sitedeki diğer binaların tarzıyla çelişmemelidir;
 • sobayı açık ve yarı açık bir çardak üzerine kurarken, rüzgar yönü, dumanın çatının altındaki insanlardan uzağa üfleneceği şekilde olmalıdır. Aynı zamanda, aynı duman komşular için bir sorun haline gelmemelidir. Bir barbekü veya sobanın düzenli kullanımı ile bu, onlarla çatışmalara yol açabilir;
 • yakındaki ağaçların kökleri zamanla temele zarar vermeyecek şekilde büyümeyecek şekilde inşaata başlanmalıdır;
 • inşaat için, sitenin pitoresk yapının uygunsuz görüneceği bölümünü seçmemelisiniz. Çardak için arka plan sağır ucuz bir çit veya eski bir ahır olduğunda en iyi durum değil.

Çizimler geliştirilirken, gelecekteki yapı yandan ve önden kesit halinde çizilmelidir. Bu, binanın tüm detaylarını görmenize ve inşaatta hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır..

Maliyet tahmininde, her bir yapı malzemesi türünün fiyatını dikkate almanız ve toplam tutarı görüntülemeniz gerekir..

  Tuğla tipine karar verirken birçok faktör dikkate alınmalıdır. Örneğin, duvar tutabilirsiniz özellikle zarif bir görünüme sahip olmayan olağan yapıdan. Daha sonra, işin tamamlanmasından sonra, çardak sıvalı, fayans veya taşla bitirilmelidir.. Herkes bu ek masraflara hazır değil.

  Beyaz olan kum-kireç tuğladan güzel bir kaplama yapılabilir, ancak temel ve tüm destekleyici yapıların yine de sıradan kırmızıdan yapılması gerekecektir..

  Ek terbiye gerektirmeyen klinker tuğlaları benimseyerek bunu daha kolay yapabilirsiniz. Ve Çardak için ahşap kirişlere ve levhalara, temel ve çatı için malzemeye ihtiyacınız olabileceğini dikkate almak gerekir.. Arduvaz, metal veya hatta polikarbonat olabilir. Bir konut binasının çatı malzemesine odaklanmak daha iyidir.

  İnşaat talimatı

  Temel yapısı, rekreasyon için bahçe yapısının ölçeğine ve mimarisine bağlıdır. Ne kadar büyükse, taban o kadar güçlü olmalıdır..

  Açık çardaklar için sütunlu veya şerit temel yeterli olabilir ve kapalı bir yapıyı sağlam bir döşeme tabanına yerleştirmek daha iyidir.

  Açık yapılarda, temelin güçlendirilmesi yalnızca barbekü veya şöminenin bulunduğu yerlerde yapılmalıdır. Bu sağlam bir temel gerektirir.

  Sütunlu temel, çatının dayandığı desteklerin altına yerleştirilmiştir..

  Yarı açık tuğla bir çardak için sağlam bir güçlendirilmiş temel gerekli olacaktır. Bunu yapmak için, gelecekteki mühendislik ağlarını sağlayan bir metre derinliğinde bir çukur yapmanız gerekecektir. Bundan sonra, kalıp yapılır, çukura on beş santimetrelik bir kırma taş tabakası dökülür – buna yastık denir. Ezilmiş taş hizalanmış ve sıkıştırılmış halde kalır.

  Daha sonra, bir çimento bulamacı hazırlanır. Hacmi özellikle büyük olmadığı için manuel olarak karıştırabilirsiniz ve çiftlikte bir beton karıştırıcı varsa, onu kullanmak daha uygundur..

  Çözeltide, bir kısım çimento için üç kısım kum ve beş kısım kırma taş alınır. Çözeltinin akışkanlığını koruyabilmesi için su miktarı yeterli olmalıdır. Elde edilen karışım, yüksekliğin yarısına kadar temele dökülür, daha sonra donatı döşenir ve özel bir tel ile sürekli bir ağa bağlanır, daha sonra temel eklenir ve çözelti tesviye edilir..

  Aynı zamanda, etrafına çardak tuğla desteklerinin oluşturulacağı borular kurulur. Bu borular çatıyı destekleyecek.

  Temel çalışmalarını tamamladıktan sonra yaklaşık iki hafta beklemeniz ve ardından daha fazla inşaata devam etmeniz gerekiyor..

  Bir sonraki adım, duvarları inşa etmeye başlamaktır. Sahadaki toprağın özellikleri dikkate alınarak duvarların yüksekliği ve kalınlığının sağlandığı unutulmamalıdır.. Zemin hareketli ise, duvarların hala çok sağlam olması gerekse de üzerine hacimli bir yapı inşa etmek mantıksızdır., çatıya dayanmasını sağlayan.

  Başlamak için, çatıyı destekleyecek metal rafların üzerine bir tuğla döşenmelidir.. Boruların etrafına dört tuğla yerleştirilebilir. Tuğla ile boru arasındaki boşluk çimento harcı ile doldurulur. Yavaş yavaş dökülür.

  Desteklerin montajından sonra, proje tarafından sağlanıyorsa bir fırın ve ardından doğrudan duvarlar yapılır..

  Sertleşmiş beton üzerine ilk tuğla tabakası serilir.. Tabana yapışma, çimentonun bir kısmının üç kısım ince kum oluşturduğu çimento harcı nedeniyle gerçekleşir. Ön hazırlık kum elenmelidir.

  İlk tuğla sırası tamamlandıktan sonra uzmanlar su yalıtımı önermektedir.. İlk tuğla sıralarının döşenmesinin düzgünlüğünün kritik olduğu akılda tutulmalıdır. Duvarların kalitesi ve görünümü buna bağlı olacaktır..

  İş için, tuğla döşemek için farklı seçenekler kullanabilirsiniz. Örneğin, açık tip bir yapı için ilginç olan bireysel elemanlar arasında boşluklar olduğunda bir kafes şeklinde gerçekleştirilir..

  Yapı kapalıysa, tek tuğla döşeme yöntemini kullanabilirsiniz.. İlk sırada, duvar elemanları duvar boyunca uzun kenarlı ve bir sonraki sırada – öncekinin bileşenlerine dik olacak şekilde döşenir.. Gelecekte çatı kirişlerini takmanın uygun olacağı destekler üzerindeki borulara metal çubuklar kaynaklanmalıdır..

  Çatı kırılabilir. Bunu yapmak için, gelecekteki yapının merkezinde, üstte çokgen bir rondelanın altına geçici bir stand yerleştirilir, bundan sonra kirişlerin “ışınları” birbirinden ayrılabilir, diğer uçlar çevre boyunca desteklere dayanır. yapı. Kirişler arasında, şemsiye tabanının şeklini yeniden üreten çapraz çubuklar yapılır. Ayrıca çadırın eğimleri ahşaptan yapılmıştır. Bunlar birbirine sıkıca oturan tahta parçalarıdır..

  Neme dayanıklı kontrplak levhalar da kullanabilirsiniz. Çatı kaplaması, nihai tasarım sırasında aralarındaki derzlerin metal şeritlerle yalıtılabileceği üçgenler şeklinde yapılır..

  Döşeme için, kaldırım döşemelerini kum yastığına yerleştirebilirsiniz..

  Kapalı çardaklarda genellikle ahşap bir zemin düzenlenir. Bunu yapmak için, duvarların inşası sırasında kütük döşeme imkanı sağlamak gerekir..

  Bir sonraki videoda bir tuğla çardak inşa etme süreci sizi bekliyor.

  İç dekorasyon

  Ana inşaat işini tamamladıktan sonra iç tasarıma geçebilirsiniz. Proje başlangıçta, örneğin korkuluklar gibi dövme elemanlarla bir tuğla kombinasyonu sağlıyorsa, böyle bir yapı için iyi bir görünüm sağlanır..

  Bir binanın duvarı bile, yukarıdan aşağıya doğru yapılan açık dövmelerle süslenebilir. Sanatsal öğeler arasında büyük boşluklar olan bir çizim seçerseniz, pahalı ve aynı zamanda kolay görünecektir. Ayrıca çardağın içini dövme elemanlarla, örneğin masa, kanepe ve sandalyelerin tasarımında dekore etmelisiniz..

  Bir evin imajını oluşturmak için iyi bir yatırım, dışarıdan ve hatta içeriden yapay veya doğal taştan yapılmış dekoratif bir kaplama olacaktır..

  Bu, tasarımı alışılmadık hale getirecektir. Sadece bu tür zevklerin binanın temeli üzerinde ek bir yük oluşturacağını dikkate almak gerekir..

  Tuğla ahşapla iyi gider. Böyle bir çardak ahşap çıtalar veya oymalı ahşap korkuluklarla süslerseniz, büyük bir tuğla yapı istenen hafifliği ve havadarlığı alacaktır. Aynı zamanda, böyle bir tasarımın yaratılması için büyük maliyetler gerekli olmayacaktır..

  Çardakta yaratıcılık için alan, içinde bir soba bulunmasıyla açılır. Alçı üzerine boya ile süslerseniz veya güzel çinilerle döşerseniz, tüm oda özel bir lezzet ve ruh hali kazanacaktır..

  Ülkede çiçekler ve yeşilliklerle çevrili bir çardak basit ve güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Pitoresk bir görünüm oluşturmak için yakına küçük çalılar dikebilir veya duvarlar boyunca tırmanma bitkilerinin büyümesine izin verebilirsiniz..

  Etrafında temiz bir çim, çardağa giden taş bir yol, akşam aydınlatması için pitoresk bir fener, uygun tekstil ve perdeler, kil ve bakır mutfak eşyaları, tuğla bir çardakta hoş bir atmosfer ve rahatlık hissi yaratacaktır..

  İlham için muhteşem örnekler

  • Sobalı yarı açık tuğla çardak, çatıyı destekleyen metal destekler ve taş kaplama, güvenilir, sağlam ve rahat bir yapı olarak algılanıyor. Çatısı altında sonbaharın sonlarına kadar samimi bir şirkette vakit geçirmek isteyeceksiniz..
  • Bahçe mobilyalarının tasarımında da kullanılan, dövme ile zengin bir şekilde tamamlanmış geniş sekizgen açık tip bir çardak, bir göl veya nehir tarafından en uygunudur. Sıcak bir yaz gününde ve boğucu bir Temmuz akşamında içinde dinlenmek keyifli..

  • Ekli camlı çardak, ana çatının ana hatlarını tekrarlayan kırma çatı nedeniyle evin bir uzantısı gibi görünebilir. Tavandaki büyük ölçekli camlar ve pencereler, iç mekanı ışık ve sıcaklıkla dolduracaktır. Islak, soğuk havalarda bile burada rahat olacak.
  • Tavandan tabana pencereli kapalı bir çardak ve iki renkli kaplama tuğlalarından yapılmış dış kaplama, bir fırın tarafından ısıtılan tamamen bağımsız, tam teşekküllü bir yapıya benziyor. Hava durumu ne olursa olsun sadece misafirler için bir toplanma yeri olarak değil, aynı zamanda yaşamak için bir dış mekan olarak da kullanılabilir..

  Modern tarzda bir çardak, alçak duvarların bar tezgahı görevi gördüğü mini kafe gibi bir şey olabilir. Hostesin böyle bir çardakta hareket etmesi uygun olacaktır. Yazlık binanın çatısı altında büyük bir şirketle bir araya gelebilir ve samimi bir çevrede bir toplantı düzenleyebilirsiniz..