Yüzme havuzlu hamam projesi: tasarım örnekleri

Geçen yüzyılda bile, köylüler için bir Rus hamamına sahip olmak bir zorunluluktu. Şimdi her insanın karşılayamayacağı bir lüks. Standart hamam binası giyinme odası, buhar odası ve giyinme odasından oluşmaktadır. Ancak havasız bir odadan sonra soğuk suya dalmak çok daha keyifli. Birçok özel ev sahibinin bir hamamda bir havuz donatmasını sağlayan bu arzudur. Bu tasarımın, önceden aşina olmanız gereken bazı nüansları vardır..

özellikler

Her sauna binası bir havuz barındıramaz. Gerçekten de, yerleştirilmesi için duvarları, tavanı ve kabloları su ile olası temastan izole etmek önemlidir. Hazır bir buhar odasına böyle bir rezervuar kurmak mümkün değildir. Böyle bir görev planlama aşamasında olmalıdır, aksi takdirde tankın binaya montajı büyük miktarda mal olacaktır..

Tek çatı altında havuzlu bir hamam projesi, büyük miktarda suyu hesaba katmalıdır.. Bu nedenle, jakuziyi kurmadan önce su besleme sistemini tamamen hazırlamak gerekir. Duş kabini için temel altında yapılan sıradan bir drenaj burada çalışmayacaktır. Burada tam ölçekli bir tahliyeyi donatmak ve tüm kurallara göre yapmak gerekiyor. Ancak uygun şekilde kurulmuş bir kanalizasyon cihazı bile her zaman büyük miktarda suya dayanamaz..

Bir hamam binası havuzun konumunu dikkate alacak farklı tasarımlara sahip olabilir. Buhar odasının içinde, temiz havada, bir çardak altında veya bitişik bir odada olabilir..

Diğer şeylerin yanı sıra, bu tür projeler, mühendislik ağlarının yerleştirilmesi konusunu dikkate almalıdır.. Öncelikle bunlar aydınlatma, filtrasyon, havalandırma ve drenaj sistemleridir. Çoğu zaman, bir su kütlesinin yanına bir buhar odası inşa edilir. Bu, kendi havuzunuzu oluşturmak için paradan ve çabadan önemli ölçüde tasarruf sağlar. Ancak gölün yanına bir hamam inşa etmek her zaman mümkün değildir, bu yüzden her şeyi kendi elinize almanız gerekir..

Sauna havuzu aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • buhar odasından çıktıktan hemen sonra soğuk su tedavileri almanızı sağlar;
 • otonom olarak kullanılabilir;
 • insan vücudu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir;
 • varlığı iç tasarımı süslüyor.

Banyo yaparken bir yazı tipine sahip olmanın avantajlarının küçük bir listesine rağmen, faydalarını hafife almayın. Yüzme ve sertleşme sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve özellikle çocuklar için önemlidir..

Buhar odasında bir rezervuar bulunmasının dezavantajları ve olası sorunları, binanın türüne bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.. Örneğin hareketli veya açılır kapanır bir havuz sadece yazın dış mekanlarda kullanılabilir. Banyonun içine kurarsanız, soğuk mevsimde odanın ısıtılması gerekecektir. Ek olarak, nem önemli ölçüde artacak ve bu da ahşap yapılar üzerinde kötü bir etkiye sahip olacaktır. Mobil tankın yeri, binanın ek korunmasını ve havalandırma sistemlerinin kurulumunu gerektirecektir. Bütün bunlar yüksek finansal maliyetlere yol açacaktır..

Sabit ve hidromasajlı havuzların da önemli dezavantajları vardır. Onları tasarlamak ve inşa etmek çok para alacak. Ayrıca varlıkları, ısıtma ve elektrik maliyetleri şeklinde işletme maliyetlerini artıracaktır..

İlk bakışta havuzlu hamam projelerinin avantajlarından çok dezavantajları var gibi görünüyor. Bununla birlikte, hepsi ağırlıklı olarak doğada maddidir. Erdemler ahlaki ve estetik faydalar getirirken.

Malzeme seçimi

Havuzlu bir banyo tasarlarken, birçok mal sahibi inşaat için hangi malzemenin seçileceğini düşünür.. Son yıllarda ahşabın yanı sıra tuğla, gazbeton ve cüruf blokları da büyük talep görmektedir..

 • Beton bloklar su ve kum-çimento karışımından oluşur. Uzun bir hizmet ömrüne ve uygun bir maliyete sahiptirler. Hücresel beton blokların montajı kolaydır, aşırı sıcaklık ve neme karşı dayanıklıdır ve düşük ısı iletkenliğine sahiptir. Ve yapıları sayesinde kendi ellerinizle kesmeniz mümkündür. Beton blokların dezavantajlarından bahsetmişken, bunun çok soğuk bir malzeme olduğuna dikkat edilmelidir, bu nedenle yalıtılması gerekecektir. Beton bloklar, bitirme işini zorlaştıran yüksek derecede nem emilimine sahiptir..

 • Tuğla banyoları 50 yılı aşkın süredir hizmet verebilmektedir. Tuğla evrensel bir şekle sahiptir, ateşten korkmaz ve dış kaplama gerektirmez. Ancak bu malzeme ahşap veya köpük bloklardan daha pahalıdır ve odanın ısıtılması için ciddi yakıt tüketimine neden olan yüksek bir ısı kapasitesi katsayısına sahiptir..

 • Geleneksel olarak, Rus hamamı inşa edilmiştir. kütüklerden ve kirişlerden. Dışarıdan, ahşap bir yapı, bir tuğla veya beton binaya kıyasla estetik olarak hoş görünüyor. Ahşap, ısıyı tutabilen çevre dostu bir malzemedir. Ancak ağaç, operasyonel özelliklerini büyük ölçüde azaltan neme ve ateşe karşı yeterli dirence sahip değildir..

8fotoğraf

 • Banyo yapımı kül bloklarından boyutları 200x200x400 mm olduğundan en hızlılardan biri olarak kabul edilir. Bu malzeme yüksek mukavemet ve ısı direncine sahiptir. Bununla birlikte, kül bloklarının içi boş olması yapının ısıl iletkenliğini etkiler ve bu nedenle dışarıdan ek yalıtım gerektirir..

Uzmanlara göre, bir hamamdaki havuzu bir kütük evinden donatmak daha doğru. Ahşap ısıtıldığında, solunması insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan reçineler ve eter üretebilir. Bir sauna binasının inşası için, tıbbi özelliklere sahip oldukları için kozalaklı ağaçlar en uygunudur..

Tasarımın incelikleri

Rezervuarlı hamam komplekslerinin projeleri, bir rekreasyon alanı ve bir buhar odasının birleşimidir. Bu sayede içlerinde aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Ancak bir banyo projesinin geliştirilmesi özen gerektirir. Örneğin, temel monolitik betonarme olmalıdır, aksi takdirde ağır bir yapının saldırısına dayanmayacaktır..

Havuzun yakınında, suyu boşaltmak için hafif eğimli beton zeminler olmalıdır..

Tüm bina, profesyoneller tarafından bireysel bir sıraya göre katlanan bir sauna sobası ile ısıtılmalıdır.. Hamamın alanı 100 m²’den fazlaysa, planlama aşamasında ek bir ısıtma sistemi düşünmek gerekir. Ancak elektrik, kır evinin ağlarından çekilmelidir..

Teknik özelliklerine göre banyo havuzları üç tipe ayrılır..

 • Sabit yazı tipleri en iyi seçenektir. Ana yapı ile aynı anda iç mekanda görünürler veya bitişik bir ek binaya kurulurlar. Bu seçenek en güvenilir olarak kabul edilir, ancak onu oluşturmak için çok para harcamanız gerekecektir. Sabit tankın tabanı, gerekli su yalıtımı ile donatılmış betonarme bir kasedir. Su itici çalışma gerektirmeyen polipropilen kaseler satın alabilirsiniz..
 • Mobil yapı sabit bir seçenek düzenlemek için yeterli alana sahip değilse, jakuziler makul bir çözümdür. Ucuz malzemeden yapılmışlardır, bu nedenle uygun bir fiyata sahiptirler. Ayrıca gerektiğinde seyyar havuz demonte edilebilir..
 • hidromasaj jakuziler yüzmek için tasarlanmamıştır, ancak içlerinde iyi dinlenebilirsiniz. Yapının montajı, hazır olarak satıldığı için fazla zaman almayacaktır. Spa havuzlarının bir diğer avantajı da küçük saunalar için önemli olan kompakt olmalarıdır..

Bir sauna havuzu tasarımı her zaman bir dizi önemli soruya dayanmalıdır. Yazı tipinin nerede bulunacağına, nasıl kullanılacağına ve hangi boyutta olacağına karar vermek gerekir. Konteynerin boyutları ve şekilleri kesinlikle herhangi biri olabilir, hepsi sahibinin istek ve yeteneklerine bağlıdır. Örneğin, yapı köşeli bir şekle sahip olabilir ve panoramik pencereli bir odaya yerleştirilebilir..

Köşe yazı tipi

Bu seçenek küçük bir banyoya sığabilir, ancak bunun için ayrı bir oda inşa etmeniz gerekecektir. Bu nedenle, mal sahibinin ek bina donatıp donatamayacağına ve sitede yeterli alana sahip olup olmadığına önceden karar vermesi gerekir.. Buhar odasına yakın bir köşe havuzu inşa etmek daha iyidir, böylece havasız bir odadan soğuk suya giden yol birkaç saniye sürer..

Sıcak küveti profilli kirişlerden veya kütüklerden yapılmış bir odaya kurmak daha iyidir. Ve soba, alanın eşit şekilde ısıtılması için yapının ortasına yerleştirilmelidir..

Verandada yüzme havuzu

Verandada havuz yapmak oldukça zordur. Bunu yapmak için, havuzun tam olarak çalışmasının imkansız olduğu bir skimmer, bir filtre sistemi, nozullar ve diğer elemanları donatmanız gerekecektir. Bu nedenle, verandalı bir yüzme havuzu düzenlemeden önce, tüm detayları ile ayrıntılı bir proje oluşturmak gerekir..

Teraslı ve barbekü alanlı yüzme havuzu

Bu seçenek orta bölümdeki inşaat için uygundur. Rezervuarın düzenlenmesi, banyoda ciddi şekilde yer tasarrufu sağlayan sokakta bulunur. Teras istenirse camlanabilir veya havuz için bina haline getirilebilir..

Bilardo ile banyo gölet

Bu, banyo prosedürlerini rahatlama ile birleştirmek için mükemmel bir çözümdür. Sitenin büyüklüğü izin vermiyorsa, iki katlı bir bina inşa edebilir, birinci katta bir buhar odası, bir giyinme odası ve bir çamaşır odası ve ikinci katta bilardo bulunan bir rekreasyon alanı oluşturabilirsiniz. Bu proje, sıcak su temini sağlayan klozetin bina içindeki yerini içermektedir. Banyo kompleksinde bir bilardo salonunun inşası için, atık suyu boşaltmak için bir kanalizasyon sistemi ve tavan arasını ısıtmak için bir fırın kurmak gerekir..

Tavan arası yazı tipi

Bu bir hamam evinin ilginç bir projesidir. Çatı katının büyüklüğüne bağlı olarak spor salonu, soyunma odası veya banyo olarak donatılabilir. Birine jakuzi, diğerine buhar odası ve giyinme odası yerleştirerek ikiye bölebilirsiniz.. Çatı katı, iki yatak odası arasında bulunan bir havuzu donatmak için kullanılabilir.. Böyle bir bina misafirhane olarak hizmet verebilir..

Kural olarak, yüzme havuzlu bir hamam kompleksi projesi tek katlı binalarda uygulanmaktadır. Küçük bir arsa, bir banyonun tüm önemli nesnelerini bir yazı tipiyle barındıramayacak, bu nedenle iki katlı bir bina inşa edilmesi gerekecek. Modern teknolojiler sayesinde insanlar banyoyu gerekli unsurlarla tamamlama fırsatına sahipler..

Bitmiş bina örnekleri

  İnternette, yüzme havuzlu bir banyo inşaatı için sıra dışı fikirler bulabilirsiniz. Çoğu, yazı tipini buhar odasının hemen yakınında sokağa yerleştirmeyi içerir. Böyle bir havuz, ağaçlar ve çalılar şeklinde rüzgar siperleri ile korunmaktadır. Kaldırım levhalarından yapılmış yollar kasenin etrafına döşenir. Üzerinde yalınayak yürümek keyiflidir ve sudan korkmaz..

  Yazı tipindeki su çiçek açmaya meyillidir, bu nedenle bitmiş projeler pahalı bir su geri dönüşüm sisteminin varlığına işaret eder. Düzenli su temizliği ve su dezenfeksiyonu, banyo işlemini sadece keyifli değil, aynı zamanda güvenli hale getirir..

  Hamama bağlı havuz, suya giren toz ve döküntülerden güvenli bir şekilde kapatılmıştır. Böyle bir proje de iyidir çünkü soğuk mevsimde odanın ısınması nedeniyle rezervuar kullanılabilir. Ayrı bir uzantı inşa etmemek için, havuzu düzenlemek için garajı kullanabilirsiniz..

  Modern hamam kompleksleri bir masal kalesine benziyor. Güzel aydınlatma ve karşı akış sistemi ile donatılmış açık havuz, yazlık evlere özgünlük katmaktadır. Karşı akış sistemi uzaktan ayarlanabilir, bu da ek kolaylık sağlar.

  Banyo kompleksleri genellikle yetişkinlerin istekleri dikkate alınarak tasarlanır. Fakat çocukların boş zamanlarının organizasyonunu sağlayan birçok ilginç fikir var. Çocukların sıkılmaması için bir oyun alanı donatabilirsiniz. Bunu yapmak için, çardak veya tavan arasına bir kum havuzu, salıncak, atlıkarınca ve hamak koymak yeterlidir. Ve güvenli yüzme için, yetişkinlerin büyük bir yazı tipinde yüzerken, çocukların neşeyle sıçrayabileceği çocuklar için şişme bir havuz satın almanız gerekir..

  Bir sonraki videoda çatı katı ve yüzme havuzlu bir bardan banyo projesine ayrıntılı bir genel bakış göreceksiniz..