Prawidłowa transplantacja dzieci Guzmanii

Guzmania to kwitnąca roślina doniczkowa z rodziny Bromeliad. Opieka nad nim jest wymagana nieskomplikowana. Okres kwitnienia występuje tylko raz, po czym roślina umiera, ale udaje mu się zostawić dzieci. Te nowe pędy należy usunąć z rośliny matecznej i przesadzić do nowego pojemnika ze świeżą mieszanką gleby, zanim będzie mogła wyschnąć. Kwitnienie dzieci Guzmanii rozpocznie się nie wcześniej niż za 2-3 lata.

Kiedy lepiej przeszczepić?

O każdej porze roku nadaje się do przesadzania dzieci, ale wiosna jest uważana za najkorzystniejszy okres. Młode pędy powinny mieć własne, niezależne korzenie, co będzie kluczem do udanego ukorzenienia. Dlatego do sadzenia zaleca się stosowanie wyłącznie gniazd potomnych o długości co najmniej 10 cm.

Wybór doniczki

Nie każdy pojemnik na kwiaty nadaje się na guzmania

Nie każdy pojemnik na kwiaty nadaje się do guzmania ze względu na bliskie położenie systemu korzeniowego w stosunku do powierzchni gleby. Jeśli doniczka jest bardzo głęboka, dolna połowa (50% gleby) nie zostanie zajęta przez korzenie, a gleba wkrótce zacznie kwaśnieć. Jeśli zmniejszysz częstotliwość i objętość podlewania, powierzchnia gleby wyschnie, a kwiat jej nie przetrwa. Podczas sadzenia rośliny w małej doniczce istnieje możliwość niestabilności. W takim przypadku konieczne jest dociążenie pojemnika specjalną warstwą drenażową lub innym pojemnikiem, w którym można umieścić doniczkę z rośliną doniczkową. Drugi pojemnik na kwiaty może być jednocześnie tacą na wodę i ozdobną dekoracją.

Wybór i przygotowanie gleby

Dla młodych roślin o kruchym systemie korzeniowym zaleca się wybór lekkiej, luźnej gleby o dobrej przepuszczalności wody i kwasowości w zakresie 5,5-7,0. Istnieje możliwość zakupu podłoża przeznaczonego pod palmy, storczyki lub rośliny z rodzaju bromeliad, ale wskazane jest dodanie do niego niewielkiej ilości igieł świerkowych i węgla drzewnego w postaci proszku.

Skład samodzielnie przygotowanego podłoża powinien zawierać następujące składniki:

  • Opcja 1 – piasek rzeczny i pokruszona kora sosnowa (jedna część na raz), ziemia darniowa i próchnica (po dwie części), ziemia liściasta (3 części), torf (4 części);
  • Opcja 2 – piasek rzeczny i mech torfowiec (po jednej części), ziemia liściasta i posiekana kora iglasta (po 2 części).

Zasady przeszczepu

Około 30% pojemnika na kwiaty jest natychmiast wypełniane materiałem drenażowym, następnie wylewa się trzy- lub czterocentymetrową warstwę gleby, budując niski kopiec pośrodku. Na tej elewacji należy umieścić korzenie młodej rośliny, która została starannie oddzielona od dorosłego kwiatu i delikatnie je wyprostować. Dodaj ziemię doniczkową małymi porcjami i lekko potrząśnij doniczką, aby ją trochę zagęścić. Nie zaleca się zagęszczania gleby rękami, ponieważ można uszkodzić delikatną część korzenia. Szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie gruntu.

Opieka nad dziećmi Guzmanii

Opieka nad dziećmi Guzmanii

Podlewanie

Woda do nawadniania podczas pierwszego podlewania powinna zawierać „Kornevin”. Pierwszą procedurę wodną przeprowadza się natychmiast po posadzeniu dzieci w osobnym pojemniku.

Aby korzenie miały czas na oddychanie między wilgocią podłoża, zaleca się podlewanie rośliny dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby.

Poziom wilgotności powietrza

Roślina wewnętrzna jest bardzo wymagająca pod względem poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Musi być stale zwiększana. Istnieją dwa sposoby na utrzymanie tej wilgoci. Pierwszym z nich jest regularne spryskiwanie młodych gniazd przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Drugi to użycie mokrej palety z ekspandowanej gliny. Konieczne jest umieszczenie na tej palecie pojemnika z rośliną i upewnienie się, że keramzyt zawsze pozostaje nawilżony..

Kilka miesięcy zajmie dzieciom Guzmanii dobre zakorzenienie się i przystosowanie do nowego miejsca. Przy dobrej pielęgnacji roślina zakwitnie po dwóch lub trzech latach..

Jak oddzielić dzieci Guzmanii (wideo)