Cechy kotłów z automatycznym podawaniem

Elementy kotłowni, które bezpośrednio odpowiadają za spalanie paliwa i przekazywanie ciepła do systemu grzewczego domu, nie różnią się znacząco od konwencjonalnych urządzeń na paliwo stałe..

Główną zaletą operacyjną urządzeń z automatycznym podawaniem jest obecność w ich konstrukcji trzech podstawowych elementów:

 • bunkier paliwowy do jednorazowego załadunku dużych ilości materiałów palnych;
 • przenośnik ślimakowy do regularnego przesyłania paliwa do komory spalania;
 • kompleksowa automatyka odpowiedzialna za pracę całego systemu.

Wymienione elementy konstrukcyjne zapewniają możliwość długotrwałego spalania bez dodatkowej konserwacji kotłowni. Do działania takiego sprzętu wymagany jest udział człowieka nie więcej niż 1 raz w ciągu 1-2 tygodni, a czasem rzadziej.

Automatyka reguluje również ilość dostarczanego paliwa, która zależy od aktualnej temperatury płynu chłodzącego i ustawionej w ustawieniach. Gdy bunkier jest prawie pusty, system powiadamia o konieczności jego napełnienia.

Wiele modeli posiada również możliwość automatycznego usuwania produktów spalania. Oznacza to, że cały proces od zapłonu do czyszczenia w takich jednostkach odbywa się bez interwencji człowieka..

Informacje ogólne

Ze względu na wysokie koszty oleju napędowego i energii elektrycznej, a także dodatkowe koszty podłączenia urządzeń gazowych, w wielu przypadkach wybierany jest kocioł na paliwo stałe. W rezultacie okazuje się, że uzyskuje się system grzewczy, na którego działanie nie ma wpływu obecność lub brak zewnętrznych nośników energii. Z reguły większość tego typu urządzeń nie potrzebuje energii elektrycznej lub zużywa ją w bardzo małych ilościach..

Najczęściej kotły na paliwo stałe są wyposażone w indywidualne systemy grzewcze na odległych obszarach, w których występują poważne trudności z dostawą głównego gazu. Są całe regiony naszego kraju, w których głównym urządzeniem grzewczym są kotły opalane drewnem..

Cel kotłów

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Kotły na paliwo stałe to najlepsza opcja do ogrzewania pomieszczeń o różnych powierzchniach.

Urządzenia do ogrzewania gazowego, nawet z dostępnym dostępem do autostrady centralnej, wymagają znacznych kosztów i wysiłków w celu doprowadzenia indywidualnej linii.

Kotły elektryczne są wygodniejsze w użyciu. Ale do obsługi dużych obiektów wymagane są modele o znacznej mocy, których instalacja obejmuje zasilanie trójfazowe. Do tego dochodzą dodatkowe koszty i konieczność uzgodnienia projektu okablowania. Również w przypadku awaryjnej przerwy w dostawie prądu dom pozostanie bez źródła ogrzewania..

Czym są kotły węglowe

Węgiel jest paliwem stałym, składa się z substancji palnych, których główną częścią jest węgiel. Węgiel jest szeroko rozpowszechniony we wszystkich regionach Rosji, znacznie bardziej niż główny gaz, olej opałowy i olej opałowy.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Kotły węglowe mają różne modyfikacje i konstrukcje.

Stale rosnące ceny energii zwiększają rolę długopalnych kotłów węglowych jako alternatywy dla jednostek opalanych gazem. Węgiel ma też przewagę nad drewnem opałowym, ponieważ spalając 1 kg węgla, uwalnia się 2 razy więcej energii cieplnej.

Kocioł węglowy długopalny to odmiana bloku na paliwo stałe, którego mechanizm jest najbardziej zoptymalizowany pod kątem wykorzystania węgla jako nośnika energii.

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala takim jednostkom bezwładnościowym pracować w trybie automatycznym. Jednostka sterująca samodzielnie monitoruje procesy spalania, zapewniając w ten sposób maksymalną wydajność.

Zastosowanie i skuteczność

Kotły węglowe do ogrzewania prywatnego domu znalazły zastosowanie w regionach Rosji, w których nie ma głównego zaopatrzenia w gaz, a także brakuje innych zasobów energetycznych: drewna opałowego, energii elektrycznej.

Popularność węgla jest większa w pobliżu głównych węzłów transportowych, ponieważ większość węgla transportowana jest koleją..

W celu poprawy sprawności kotła węglowego należy podjąć szereg działań. Zaczynają od wyboru gatunku węgla. Jest wydobywany w kopalniach i może zawierać 15-20% skały płonnej, która nie pali się i tworzy dużo popiołu.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

W surowym węglu zawartość popiołu sięga 30%. Dlatego do celów energetycznych węgiel poddawany jest specjalnej obróbce na kompleksach uszlachetniających, co zwiększa sprawność bloków, w tradycyjnych urządzeniach węglowych do 70-75%, a w automatycznych do prawie 90%.

Ponadto, w celu zwiększenia ekonomicznej pracy systemu zaopatrzenia w ciepło domu wyposażonego w blok węglowy, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

 1. Nie używaj węgla surowego, ponieważ znaczna część energii z obiegu ciepłowniczego zostanie przeznaczona na jego suszenie.
 2. Monitorować stan instalacji spalinowej i powierzchni grzewczych kotła, muszą być czyste.
 3. Zapewnij odpowiedni dopływ powietrza. W pomieszczeniu, w którym zainstalowano urządzenie, musi istnieć skuteczna trzykrotna wentylacja nawiewno-wywiewna..
 4. Aktywuj termostaty w schemacie pracy automatycznego kotła węglowego.
 5. Wykonaj skuteczną izolację termiczną w domu.
 6. Popraw wewnętrzny obieg grzewczy, zainstaluj pompę cyrkulacyjną i kocioł do pośredniego podgrzewania ciepłej wody.

Urządzenie i zasada działania kotłów na paliwo stałe

Budowa kotła na paliwo stałe obejmuje:

 • komora załadowcza, w której umieszczane jest paliwo stałe;
 • wymiennik ciepła, w którym podgrzewany jest nośnik ciepła i woda;
 • popielnik, w którym gromadzi się popiół z odpadów paliwowych.

Podczas spalania drewna, węgla lub koksu wytworzone ciepło trafia do wymiennika ciepła. W nim woda nagrzewa się i rozprzestrzenia przez baterie. Wraz z kotłem na paliwo stałe ważne jest zainstalowanie kondensatora – pojemnika z izolacją termiczną. Gdy temperatura chłodziwa odpowiada ustawionemu poziomowi, a paliwo jeszcze się nie wypaliło, podgrzana woda dostaje się do skraplacza. Tam nie ostygnie, ponieważ pojemnik ma dobrą izolację termiczną i w razie potrzeby wejdzie do systemu grzewczego..

Zalety i wady kotłów na paliwo stałe do górnego spalania

Kotły topowe dostarczają ciepło użytkownikom od ponad 15 lat. W tym czasie w pełni potwierdziły swoją skuteczność, którą zapewniają następujące czynniki:

 • po załadowaniu paliwa dystrybutor podnosi się, a po rozpaleniu spoczywa na drewnie i opada podczas wypalania;
 • w miejscu, w którym wchodzi powietrze, zachodzi niepełne utlenianie węglowodorów. Gaz z cząstkami popiołu jest przenoszony do górnej części komory spalania. Tam przyłącza się do niego tlen, w wyniku czego zostaje wypalony i oddaje pozostałe ciepło;
 • na początku komory spalania gazu znajduje się miarkownik ciągu. Automatycznie wykrywa temperaturę wody i reguluje szybkość spalania związków lotnych..

Kotły mają następujące zalety:

 • długi czas pracy i minimalna liczba pobrań;
 • niezależność energetyczna dzięki pracy z naturalnym obiegiem i naturalnym ciągiem;
 • wszechstronność niektórych jednostek pod względem paliwa: węgiel, drewno opałowe, wióry, torf itp.;
 • niewielka ilość paliwa jest w stanie zapewnić wysoką wydajność;
 • zautomatyzowana ciągła praca kotła do dostarczania ciepłej wody i ciepła;
 • brak skomplikowanych mechanizmów sprawia, że ​​obsługa kotła jest prosta nawet dla początkujących;
 • wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • długa żywotność od 10-15 lat i więcej.

Kocioł górnego spalania ma wysoki poziom bezpieczeństwa

Wady kotłów na paliwo stałe z ładowaniem od góry:

 • wysoki koszt w porównaniu do innych instalacji;
 • wrażliwość na zmiany temperatury wymiennika ciepła. Możliwa jest kondensacja i utlenianie elementów stalowych;
 • zwiększona zawartość popiołu może zatkać strefę spalania i zmniejszyć poziom wymiany ciepła;
 • konieczne jest regularne ręczne czyszczenie komina i popielnika;
 • niewygodne układanie drewna opałowego ze względu na cechy konstrukcyjne;
 • nie można ładować dużego paliwa, na przykład nie posiekanego drewna opałowego;
 • paliwo musi być całkowicie suche, więc musisz przemyśleć warunki jego przechowywania;
 • niepełne ładowanie sprawia, że ​​rozpalanie jest niewygodne; palenisko jest wystarczająco głębokie;
 • niemożliwe jest przeprowadzenie dodatkowego załadunku, jeśli proces już trwa;
 • belka nośna i dysk, które służą jako przegroda między strefami spalania paliwa stałego i gazu, szybko ulegają awarii.

Jak widać, kotły na paliwo stałe do górnego spalania nie są pozbawione wad, dlatego przed zakupem takiego urządzenia należy dokładnie rozważyć zalety i wady..

Zasada działania i cechy kotła na paliwo stałe bezpośredniego spalania

To najprostszy kocioł na paliwo stałe, jak widać, nic skomplikowanego.

Klasyczny element grzewczy opalany drewnem to sprawdzona technologia. Potrzebny jest kocioł opalany drewnem do ogrzewania. Powyższe urządzenia wyróżniają się akceptowalną ceną, dzięki czemu są dostępne dla szerokiej rzeszy nabywców..

Urządzenie klasycznego kotła grzewczego na paliwo stałe jest następujące:

 • korpus wykonany ze stali lub żeliwa;
 • Komora spalania;
 • na górze komory – wymiennik ciepła, przez który krąży chłodziwo;
 • komin;
 • popielnik.

Praca kotła rozpoczyna się od załadowania do niego paliwa. Można to zrobić ręcznie lub automatycznie. Ostatnia opcja kotłów należy do systemów lotnych, ponieważ tutaj włączana jest automatyka zasilana z sieci. Paliwo jest ładowane do komory spalania, która jest zamykana drzwiami. Na dnie komory znajdują się kraty rusztowe. Pełnią dwie funkcje: odsiewanie popiołu i niespalonych pozostałości paliwa, dostarczanie tlenu w celu podtrzymania reakcji spalania. Kraty wykonane są z żeliwa szarego (stop żelaza i grafitu), co gwarantuje ich trwałość i odporność ogniową. Kocioł można również rozpalać ręcznie lub za pomocą wbudowanego palnika gazowego..

Ciepło z reakcji spalania przekazywane jest do nośnika ciepła, który krąży przez wymiennik ciepła. Z kolei wymienniki ciepła mogą być wykonane z żeliwa lub stali. Kotły żeliwne do ogrzewania paliwem stałym mają większą wagę w porównaniu z podobnymi produktami stalowymi i kosztują o rząd wielkości więcej..

Żeliwne kotły grzewcze na paliwo stałe boją się zmian temperatury, z których mogą pękać. Tej wady nie mają stalowe wymienniki ciepła. Ich zalety to stosunkowo niska waga i niski koszt. Są jednak bardziej podatne na korozję, często tworzy się na nich kondensacja, dlatego ich temperatura nie powinna być niższa niż +65 stopni.

Możesz regulować temperaturę płynu chłodzącego za pomocą regulatorów ciągu. Mogą być mechaniczne (przepustnica konwencjonalna) i automatyczne (sterownik mikroprocesorowy). Za pomocą tego komponentu można łatwo kontrolować dopływ tlenu do paliwa, regulując w ten sposób intensywność reakcji utleniania, a tym samym temperaturę wody lub płynu niezamarzającego.

Kotły do ​​pirolizy

Ich konstrukcja wyróżnia się obecnością dodatkowej komory niezbędnej do spalania gazu pirolitycznego powstającego podczas pracy kotła. Znajduje się na górze.

Do pirolizy kotłów opalanych drewnem potrzebny jest nie tylko materiał opałowy, ale także energia elektryczna, która trafia do pracy wentylatora. Zasysa powietrze używane do spalania gazu pirolitycznego.

Należy zauważyć, że cena kotłów do pirolizy przewyższa koszt tradycyjnego kotła grzewczego. Jednocześnie podczas jego pracy zmniejszają się straty ciepła, a poziom sprawności jest bliski 90 – 100%.

Materiał wymiennika ciepła

Żeliwo – wytrzymuje wysoką temperaturę ogrzewania powietrza; rzadko skorodowane. Materiał nie jest plastyczny, dlatego przy gwałtownej zmianie temperatury na produkcie mogą pojawić się pęknięcia, które z kolei mogą prowadzić do korozji. Żywotność takiego wymiennika ciepła wynosi zwykle około 20 lat..

Stal – wykonana z tworzywa sztucznego. Gdy zmienia się poziom nagrzewania chłodziwa, są one ubezpieczone od pojawienia się mikropęknięć. Rdza może wystąpić z powodu kondensacji, która pojawia się na ścianach kotła podczas pracy. Stosunkowo niedrogie w porównaniu do żeliwnych wymienników ciepła.

Miedziane są mniejsze niż produkty żeliwne lub stalowe, więc wymiary kotła grzewczego są również niewielkie. Przewodność cieplna materiału jest wyższa niż w przypadku analogów wykonanych z innych materiałów. Praktycznie wolny od korozji.

Różnica w stosunku do kotłów półautomatycznych

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

W przeciwieństwie do modeli półautomatycznych, w których sterowana jest tylko częstotliwość obrotów łopatek wentylatora, automaty mają również możliwość kontrolowania intensywności załadunku paliwa. Surowiec dostarczany jest za pomocą mechanizmu śrubowego ze specjalnego magazynu. Z wyglądu instalacja jest podobna do maszynki do mięsa, jednak rolę mięsa odgrywa skład paliwa. Jest używany jako:

 1. Węgiel (twardy lub brązowy).
 2. Pellet.

Automatyczne kotły długopalne opalane węglem mogą pracować przez 3-4 dni bez doładowywania paliwa. A jeśli właściciele zostaną zmuszeni do opuszczenia lokalu, wystarczy aktywować tryb ochrony przed odszranianiem, w którym system utrzyma optymalny reżim temperaturowy. Kocioł półautomatyczny wymaga bezpośredniego udziału człowieka.

Charakterystyka kotłów opalanych drewnem

Kotły grzewcze na drewno na paliwo stałe są jednoprzewodowe i dwuprzewodowe. Drugi typ kotłów ma specjalną zasadę działania: jeden obieg służy do ogrzewania, a drugi zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Różne modele urządzeń mają różne parametry techniczne, ale średnie wskaźniki są następujące:

 • moc około 100 kW;
 • przy wejściu do kotła temperatura chłodziwa wynosi co najmniej 50 stopni;
 • przy wyjściu z kotła temperatura wody wynosi 80 stopni;
 • ciśnienie robocze – 1 atmosfera;
 • waga kotła to maksymalnie 400 kilogramów;
 • jako paliwo można wykorzystać drewno, torf, węgiel (czytaj: „Nowoczesne długopalne kotły węglowe do ogrzewania”);
 • maksymalna długość drewna opałowego to 40 centymetrów;
 • Sprawność wynosi co najmniej 89%, wskaźnik ten zmienia się w zależności od rodzaju i wilgotności paliwa;
 • czas pracy w wyniku jednego załadunku drewna opałowego – około 12 godzin.

Zasada działania kotła o długim spalaniu na drewnie

Kotły opalane drewnem wyróżniają się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ są odpowiednio zabezpieczone przed przegrzaniem. Mogą być instalowane w dowolnych pomieszczeniach, także tych, w których nie ma możliwości zastosowania nagrzewnicy gazowej lub elektrycznej. Ponadto urządzenia te nie szkodzą środowisku i pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu domu..

Konstrukcja wewnętrzna

Kocioł na paliwo stałe do ogrzewania prywatnego domu z automatycznym ładowaniem paliwa różni się od urządzeń półautomatycznych bardziej złożoną strukturą wewnętrzną. Tak więc proces spalania paliwa odbywa się w specjalnym palniku, a odpady w postaci popiołu są stopniowo wsypywane do popielnika. Ruszt można wykorzystać do ogrzewania kotła w trybie półautomatycznym..

Aby sprzęt działał sprawnie i bez przerw, należy przygotować węgiel o odpowiedniej frakcji. Procedura podgrzewania chłodziwa odbywa się w wymienniku ciepła.

Aby przedłużyć żywotność kotłowni, ważne jest prawidłowe dostosowanie reżimu temperatury na powrocie. Jeśli powrót jest zimny, wymiennik ciepła ulegnie pęknięciu lub poważnemu odkształceniu..

W dużych systemach z długimi obwodami umieszczane są 3-drogowe zawory termostatyczne, które automatycznie mieszają gorący płyn chłodzący z zimnym..

Kurtka wodna

Zasada działania kotła na paliwo stałe zakłada obecność podwójnych ścian w jego palenisku: w szczelinie między nimi jest wypełniony chłodziwem. Ten projekt nazywa się płaszczem wodnym. W miarę spalania paliwa ciecz w płaszczu wodnym jest podgrzewana. Prowadzi to do pojawienia się strumieni ciepła, które unoszą gorący płyn chłodzący do górnej części zbiornika. Stąd gorąca woda wpływa do rurki cieplnej. Po przejściu cieczy przez cały obieg grzewczy i oddaniu ciepła do mieszkania, powraca ona z powrotem w stanie schłodzonym. W tym celu ma dolną rurę odgałęzioną.

zasada działania kotłów na paliwo stałe do długiego spalania

Aby przyspieszyć cyrkulację wody w systemie grzewczym, w niektórych kotłach na paliwo stałe montowane są specjalne pompy. Jednak większość modeli jest dostępna dla otwartych systemów grzewczych. Odnosi się to do schematów, w których płyn chłodzący porusza się nie z powodu działającej pompy, ale z powodu niewielkiego nachylenia rurociągu. Tłumaczy się to prostotą, niezawodnością i oszczędnością systemów inercyjnych. Ponadto są całkowicie niezależne od dostępności energii elektrycznej. Dzięki temu mogą być stosowane na terenach odległych, pozbawionych dobrodziejstw cywilizacji..

System oddymiania

Zasada działania kotła na paliwo stałe wyjaśnia powstawanie znacznej ilości dymu wewnątrz paleniska. Do usuwania produktów spalania stosuje się rury izolowane cieplnie, układane z kotła na zewnątrz domu..

Kontrola i regulacja temperatury

Jak wiadomo, warunkiem wstępnym procesu spalania jest dopływ powietrza. Co więcej, szybkość spalania zależy bezpośrednio od intensywności tego zasilania. Zasada ta jest stosowana przy projektowaniu kotłów na paliwo stałe, w których występują mechaniczne przepustnice i przepustnice regulujące dopływ powietrza..

Dla takiego schematu kotła grzewczego na paliwo stałe charakterystyczna jest prostota i niezawodność: przepustnica jest mocno przymocowana do specjalnego regulatora. Jeśli temperatura nadmiernie wzrośnie, powoduje to rozszerzenie ścianek regulatora i późniejsze obniżenie przepustnicy. W rezultacie zmniejsza się intensywność dostarczania tlenu do komory spalania. Proces chłodzenia regulatora uruchamia odwrotny proces podnoszenia przepustnicy: powietrze może przepływać w większej objętości, zwiększając tym samym intensywność spalania.

jak działa kocioł na paliwo stałe

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że biorąc pod uwagę zasadę działania kotła na paliwo stałe do długiego spalania, taki schemat sterowania procesem spalania jest zbyt prymitywny i archaiczny. Jednak to prostota jest kluczem do jego skuteczności i niezawodności. Wyjaśnia to powszechne stosowanie regulacji bramy w większości modeli kotłów grzewczych na paliwo stałe. Ściśle mówiąc, takie podejście nadal nie jest zbytnio konkurencyjne, ponieważ w tym przypadku nie jest wymagana droga energia elektryczna.

Zużyte paliwo

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Zaletami urządzeń grzewczych o długim spalaniu jest możliwość stosowania różnych rodzajów paliwa, co pozwala właścicielowi wybrać najbardziej ekonomiczny rodzaj. Do załadunku do CDG nadają się następujące rodzaje paliw stałych:

 • drewno opałowe lub węgiel;
 • pelet naturalny i sztuczny;
 • trociny zwykłe lub prasowane.

Wymiary elementów palnych umieszczonych w komorze mogą być różne, co upraszcza procedurę ich przechowywania w kotłowni..

Możliwość stosowania szerokiej gamy paliw stałych po raz kolejny potwierdza uniwersalność kotłów automatycznych, które mogą być eksploatowane również w warunkach domowych..

Obliczanie wymaganej mocy

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Tabela do obliczania wymaganej mocy kotła

Aby określić wydajność zakupionego kotła, musisz dokładnie przygotować i wziąć pod uwagę następujące wskaźniki:

 • powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń w kraju lub w prywatnym domu;
 • jakość izolacji ścian budynku;
 • rodzaj stale używanego paliwa;
 • liczba obwodów grzewczych do ogrzewania domu.

Po przygotowaniu wszystkich wymienionych danych, w tym najbardziej szczegółowych rysunków, obliczenie wymaganej mocy kotła do ogrzewania prywatnego domu będzie zauważalnie łatwiejsze. W takim przypadku pomoże dobrze znany stosunek, zgodnie z którym na 1 mkw. metr pomieszczenia będzie wymagał 1 kW mocy użytecznej. Ta zasada obowiązuje tylko wtedy, gdy wysokość stropów w budynku nie przekracza 3 metrów..

Dla wygody wyznaczenia tego wskaźnika opracowane zostały specjalne tabele, w których do pomieszczenia o danej powierzchni przypisana jest moc wystarczająca do jego ogrzania.

Wymagania dotyczące instalacji automatycznego kotła na paliwo stałe

Pomimo wielu zalet kotłownie na paliwo stałe mają istotne wady. Wśród nich bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest niewystarczające, ponieważ podczas spalania paliwa powstają iskry, a otaczające powietrze w pomieszczeniu bardzo się nagrzewa..

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Aby zmniejszyć ryzyko zapłonu, należy wziąć pod uwagę szereg wymagań dotyczących instalacji automatu:

 1. W przypadku każdego kotła na paliwo stałe musisz wyposażyć specjalne pomieszczenie – powierzchnię pieca co najmniej 7 m2.
 2. W kotłowni musi być zapewniony wydajny system wentylacji, ponieważ Aby sprzęt działał sprawnie, potrzebne są duże ilości tlenu. Eksperci zalecają, aby średnica otworów wylotowych i wlotowych w szybie wentylacyjnym wynosiła co najmniej 100 mm.
 3. Do ścian, podłóg i sufitów należy stosować materiały niepalne (cement, płytki, tynk).
 4. Lepiej jest zainstalować kocioł w takim miejscu w palenisku, aby wokół niego pozostało co najmniej 50 cm wolnej przestrzeni. W takim przypadku możesz wygodnie utrzymywać i konfigurować system..

Kryteria doboru jednostki grzewczej

Oprócz ceny generatora ciepła odpowiadającej Twojemu budżetowi, wybór dokonywany jest według następujących kryteriów:

 • moc cieplna;
 • maksymalne ciśnienie robocze chłodziwa;
 • czas pracy od 1 zakładki paliwa.

Moc nagrzewnicy jest równa obliczonemu obciążeniu cieplnemu instalacji grzewczej pomnożonemu przez współczynnik bezpieczeństwa. Dokładne obliczenie obciążenia cieplnego jest dość skomplikowane i zasługuje na osobny temat, ale przy wyborze można skorzystać z ogólnie przyjętych obliczeń zagregowanych. Ich istota jest prosta: 1 kW energii cieplnej przeznacza się na ogrzewanie 10 m² powierzchni. Znając ogólną kwadraturę pomieszczeń, łatwo obliczyć obciążenie grzewcze.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

System ogrzewania ma na celu wyrównanie wszelkich strat ciepła uciekającego przez ogrodzenia wraz z wentylacją i ciepłą wodą

Przed wyborem kotła na paliwo stałe do ciśnienia roboczego należy ustalić różnicę wysokości między dolnym a górnym punktem systemu podgrzewania wody. Pytanie dotyczy domków o 2-3 piętrach, w których kotłownia może znajdować się na poziomie piwnicy lub w piwnicy. Abyś zrozumiał, 10 m wysokości słupa wody jest równe ciśnieniu 1 bara lub 1 kg / cm² (1 atm.). Oznacza to, że w domu, w którym różnica wysokości wynosi 10 m, ciśnienie w systemie wyniesie co najmniej 1 bar

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Jeśli grzejnik o ciśnieniu roboczym 1-1,5 bara nadaje się do parterowego domu prywatnego, wówczas dla rezydencji o kilku piętrach potrzebna będzie jednostka o wyższych parametrach. Należy zauważyć, że najlepsze długopalne kotły na drewno i węgiel od znanych producentów są w stanie wytrzymać ciśnienie do 3 bar (30 m wc).

Paliwo stałe

Od samego początku musisz zdecydować się na najtańsze paliwo w Twojej okolicy. Pamiętaj, że transport i magazynowanie będzie tańsze i bardziej przystępne. W najbliższej okolicy odbywa się aktywne pozyskiwanie drewna?

Najprawdopodobniej preferowany powinien być sprzęt opalany drewnem. Właściciele domów, w których brakuje surowców drzewnych, powinni przyjrzeć się bliżej ogrzewaniu pelletem..

kocioł na paliwo stałe o długim spalaniu

Kocioł opalany węglem lub antracytowy zalecany jest na terenach, na których trwa wydobycie lub transport węgla jest prawidłowo ustalony. Opłacalne jest organizowanie systemów grzewczych wykorzystujących proces spalania trocin w zakładzie obróbki drewna.

Charakterystyka mocy urządzenia

Wykonawca instalacji systemu grzewczego pomoże w doborze wymaganej mocy kotła o długim spalaniu. Jeśli wyposażasz komfort własnymi rękami, oblicz powierzchnię ogrzewanego pomieszczenia.

Tradycyjnie na 100 metrów powierzchni przypada 10 kW mocy kotła. Określ wymaganą wartość za pomocą prostych obliczeń matematycznych. Uzyskane dane pomogą znaleźć optymalny kocioł na paliwo stałe do długiego spalania w szerokim asortymencie na rynku urządzeń grzewczych. Z reguły zaleca się dodanie 10% do uzyskanej wartości, aby zapewnić rezerwę mocy na wypadek silnych mrozów..

Komora załadowcza

Istnieje wskaźnik zależny od stosunku objętości komory załadowczej do charakterystyki mocy kotła. Wystarczająca, wartość jest brana pod uwagę, jeśli mieści się w zakresie współczynnika od 3,3 do 5 litrów / kilowat. Współczynnik jest ważnym kryterium, które pomaga wybrać kocioł o długim spalaniu dla domu..

Jeśli ostateczna liczba jest bliższa maksymalnemu progowi indeksu, tym większą radość ma właściciel domu – często nie musi to robić przed załadowaniem urządzenia..

Rozważmy na przykład kocioł pirolityczny Viessmann Vitoligno 100-S 25. Według danych technicznych wielkość komory załadowczej urządzenia ma pojemność 110 litrów. Moc wynosi 25 kW. Obliczamy indeks: 110/25 = 4,4 l/kW. Jak widać, współczynnik mieści się w dopuszczalnych granicach i jest uważany za bardzo dobry..

Jednoobwodowy lub dwuobwodowy

Produkowane są jednoobwodowe lub dwuobwodowe lub tylko do ogrzewania, jak w pierwszej wersji lub odpowiednio do ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę – w drugiej.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

W takim przypadku kotły dwuprzewodowe działają na zasadzie przełączania gorących spalin na obieg CWU, gdy zawór na mieszaczu jest otwarty. Jednostki opalane węglem mają dość wyraźną niską bezwładność, dlatego praktycznie możliwe jest zapewnienie regulacji czynnika grzewczego między obiegami tylko w urządzeniach do pirolizy..

Dlatego w przypadku wielu opcji kotłów opalanych węglem preferowany jest schemat zaopatrzenia w ciepłą wodę, zorganizowany za pomocą dodatkowo zainstalowanego pośredniego kotła grzewczego. W takim przypadku wydajność systemu zaopatrzenia w ciepło jest znacznie zwiększona poprzez obniżenie temperatury spalin.

Minimalna wymagana moc i ogrzewana powierzchnia

Aby określić przybliżoną moc cieplną, użyj praktycznego wzoru na jej zależność od ogrzewanej powierzchni pomieszczenia:

Mk = Pd x 0,1

gdzie:

 • Мк – projektowa moc kotła, kW;
 • Пд – powierzchnia domu, m2.
 • 0,1 – właściwy wskaźnik mocy na 1 m2 powierzchni (W/m2).

Taka kalkulacja nie uwzględnia wielu ważniejszych parametrów domu, takich jak np. poziom izolacji termicznej, powierzchnia przeszklenia, konstrukcja dachu i klimatyczny region zamieszkania..

Obliczenia te są złożone i mogą być wykonywane tylko przez specjalne organizacje projektowe lub przy użyciu systemów oprogramowania..

Dlatego w życiu codziennym wykonuje się przybliżone obliczenia, które przeprowadza się zgodnie z zasadą "od małych do dużych" – ustaw moc dla każdego pomieszczenia osobno, a następnie zsumuj wynik. Takie podejście pozwala również określić liczbę urządzeń pomiarowych wymaganych dla każdego pomieszczenia..

Kolejna różnica dla kotłów węglowych w tej metodzie obliczeniowej, którą należy wziąć pod uwagę przy doborze sprzętu. Moc według wzoru uwzględnia kaloryczność węgla standardowego, który w rzeczywistości jest znacznie gorszy, dlatego wprowadza się poprawkę 20%, aby dokładnie określić zużycie węgla w kotle na paliwo stałe.

Efektywność

Sprawność – oznacza stosunek ilości zużytego paliwa do energii cieplnej wytworzonej przez kocioł węglowy. Jest to najważniejszy wskaźnik wydajności sprzętu i zużycia paliwa..

Zależy to od obiegu grzewczego i zastosowania innowacyjnych technologii w konstrukcji kotła. W krajach UE, ze względu na rygorystyczne wymogi ochrony środowiska, nie wolno instalować nowych urządzeń o sprawności poniżej 90%. Nowoczesne domowe kotły kondensacyjne działają dziś z wydajnością 100-105%.

Efektywność

Współczynnik efektywności pozwala określić efektywność wykorzystania zasobów energetycznych w stosunku do ilości ciepła użytkowego wytwarzanego przez jednostkę, odpowiednio im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Przede wszystkim jednak trzeba pomyśleć o racjonalności wyboru..

W przypadku kotłów o długim spalaniu sprawność sięga 80-87%. Różnica 1-2% nie zmniejszy znacząco zużycia paliwa, ale ceny „idealnych” modeli mogą być nadmiernie wysokie, więc w przypadku ograniczonego budżetu można spokojnie kupić skromniejszą wersję (zaokrągloną w dół).

Inne ważne kryteria wyboru

Wybierając kocioł o długim spalaniu warto również zwrócić uwagę na inne cechy, od których zależy wygoda dalszej eksploatacji:

 • stopień automatyzacji – kotły półautomatyczne są ładowane ręcznie, po czym następuje automatyczne włączenie zapłonu i wspomagania spalania, aw urządzeniach automatycznych znajduje się bunkier, który również automatyzuje podawanie paliwa;
 • niestabilność – długopalne automatyczne kotły węglowe wymagają stałego podłączenia do sieci energetycznej, a kotły z regulacją termomechaniczną mogą pracować płynnie nawet bez dostępu do energii elektrycznej;
 • objętość komory załadowczej – wielkość paleniska musi odpowiadać mocy, optymalny wskaźnik wynosi 3,3-5,1 l / kW (na przykład dla kotła 25 kW z komorą 110 l będzie to 110/25 = 4,4 l / kW, które uznano za normę);
 • inne rodzaje paliwa – prawie wszystkie kotły węglowe można opalać drewnem i prasowanymi brykietami, ale niektóre modele są jeszcze bardziej uniwersalne, to znaczy, jeśli chcesz, możesz na nich umieścić pellet lub nawet palnik gazowy;
 • sterowanie i funkcjonalność – sprzęt wyposażony jest w termostat, automatykę pogodową, system samooczyszczania oraz moduł GSM, a także elementy zabezpieczające (wyłącznik bezpieczeństwa, zawór nadmuchowy itp.).

Szczególną uwagę należy zwrócić na ostatni punkt, ponieważ najczęściej awarie występują właśnie z powodu niewystarczającego sprzętu awaryjnego.

Bezpieczna operacja

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Podłoga pod drzwiami musi być pokryta blachą stalową

Aby zapewnić bezpieczną eksploatację kotłów na paliwo stałe o długim spalaniu z obiegiem wodnym, należy przestrzegać następujących warunków:

 • wykładzina podłogowa pod drzwiami komory spalania musi być zamknięta blachą stalową o wymiarach 700×500 mm;
 • na powierzchnię ściany przylegającej do korpusu kotła nakłada się warstwę tynku o grubości 25 mm zbrojonego siatką metalową;
 • odległość od drzwi paleniska do najbliższej ściany wynosi co najmniej 125 cm;
 • jeśli nie jest możliwe spełnienie dwóch ostatnich wymagań, w tej strefie montuje się blachę stalową lub detal z azbestu o grubości 8 mm – ich górny krój znajduje się 25 cm nad poziomem kotła.

Szczelinę między podłogą a dnem popielnika dobiera się z uwzględnieniem cech zakładki. Jeśli jest wykonany z materiału palnego, odległość ta powinna wynosić około 14 cm; w przeciwnym razie spód pozostaje na poziomie podłogi. Bezpieczna obsługa urządzeń grzewczych obejmuje również zasady rozpalania kotła i jego ładowania, które są szczegółowo opisane w instrukcji obsługi..

Rodzaje kotłów według rodzaju zasobnika paliwa

Istnieją dwa rodzaje urządzeń ładujących: wbudowany bunkier paliwowy i zmechanizowany magazyn. Czas pracy autonomicznej oraz powierzchnia zajmowana przez kotłownię zależą od tego, w jaki z nich jednostka jest wyposażona..

Zintegrowany zbiornik paliwa

Modele z wbudowanym urządzeniem zasypowym wyposażone są w zasobnik na paliwo stałe, który znajduje się na górze lub z boku głównej komory kotła. Zaletą tego projektu jest względna zwartość systemu grzewczego. Jednak pod względem żywotności baterii modele z wbudowanym bunkrem są gorsze od jednostek ze zmechanizowanym magazynowaniem paliwa.

kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem (klucz główny)

Zmechanizowane magazynowanie paliwa

Tutaj oddzielne pomieszczenie lub część pomieszczenia z podłączonym systemem zasilania paliwem działa jako urządzenie załadowcze. Wielkość takiego magazynu wystarcza, aby pomieścić roczny zapas paliwa..

Modele wyróżnia wyrafinowany elektroniczny system automatycznego sterowania, który w pełni reguluje wszystkie procesy pracy, a także obecność pilota zdalnego sterowania.

kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem (klucz główny)

Ładowanie ręczne

Inne typy kotłów na paliwo stałe są ładowane tylko ręcznie. Źródłem ciepła jest:

Żywotność jednej zakładki uzależniona jest od objętości komory paliwowej oraz zastosowanych technologii spalania. Dla wygody drzwi kotła są uchylone. Ułatwia to ładowanie i dalszą konserwację urządzenia..

Wadą takich modeli kotłów na paliwo stałe jest niemożność automatycznego działania. Do utrzymania procesu wymagany jest okresowy wysiłek ludzki.

Ale zależność od elektryczności jest zmniejszona. Ponadto wykorzystywane są różne rodzaje zasobów i łatwiej jest znaleźć najtańsze w danym obszarze..

Referencja. Istnieją modele kotłów na paliwo stałe z automatyczną i mechaniczną regulacją temperatury. W tym drugim przypadku stosuje się mechaniczny regulator ciągu (tłumik). Nie zależy to od dostępności energii elektrycznej.

Kotły na paliwo stałe z ręcznym ładowaniem są podzielone na typy w zależności od ich cech konstrukcyjnych. Są takie technologie:

 • klasyczny;
 • piroliza;
 • długie palenie.

Tradycyjne kotły lotne.

W tradycyjnych modelach zwykle realizowany jest najprostszy schemat spalania zapasów paliwa. Z założenia przypominają zwykły piec, z nietypowym okienkiem umieszczonym w górnej części kotła i służącym do załadunku drewna opałowego lub węgla.

Jego zasada działania opiera się na procesie tlenia, który nie oznacza spalania jasnego płomienia. Podczas tlenia wytwarzana jest wystarczająca ilość ciepła do ogrzewania, pomaga specjalna pompa wentylacyjna, która włącza się automatycznie i usuwa nadmiar tlenu z paleniska.

Producenci nauczyli urządzenia do monitorowania procentowej zawartości tlenu w komorze spalania, pozwalając tylko wymaganej ilości utrzymać tlenie, zapobiegając zapłonowi otwartego płomienia. Tlący się stan, który utrzymuje kocioł na paliwo stałe do długiego spalania, zapewnia oczywiste oszczędności w drogim paliwie, a także uwalnia właściciela od rutynowego, cogodzinnego wykładania drewna opałowego lub węgla.

Inżynierowie zadbali o to, aby tradycyjny kocioł na paliwo stałe o długim spalaniu zawierał specjalną komorę dopalania na paliwo resztkowe. Komora dopalacza, labirynt uzwojenia, który promuje maksymalny transfer ciepła.

Proste rozwiązanie pozwoliło na niemal całkowite dopalenie i zniszczenie toksycznych produktów powstających podczas pracy kotła. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo środowiskowe i wydajność urządzenia jako całości. Jednocześnie wytworzone ciepło wykorzystywane jest do podgrzewania chłodziwa, zwiększając sprawność kotła do 85%.

Głównym elementem w realizacji wymiany ciepła w tradycyjnym kotle jest wymiennik ciepła. Przepływający przez nią płyn chłodzący zapewnia dalszy transfer energii cieplnej bezpośrednio do grzejników.

Tradycyjny kocioł na paliwo stałe o długim spalaniu słynie z łatwości obsługi, wysokiego stopnia niezawodności i długiej żywotności. Wadą jest przeciętna wydajność, która pozostawia wiele do życzenia. Zmienność może być poważniejszym problemem..

Elektroniczna regulacja dopływu tlenu i pracy wentylatora nie jest możliwa bez zasilania sieciowego. Tak więc działanie systemu grzewczego staje się zagrożone w przypadku awarii zasilania awaryjnego. Oczywiście na ratunek przyjdzie fabrycznie zainstalowany zasilacz awaryjny. Ale po pierwsze musisz go kupić, a po drugie jego praca nie oznacza długiej żywotności.

Sposoby automatycznego podawania paliwa

Zgodnie ze sposobami podawania paliwa wyróżnia się jednostki z przenośnikiem pneumatycznym i przekładnią ślimakową.

Wybór wzoru zależy od:

 • stopień hałasu podczas pracy instalacji grzewczej;
 • pobór energii;
 • częstotliwość podawania paliwa do komory spalania i inne wskaźniki.

Przenośnik pneumatyczny

Materiały palne dostarczane są do komory głównej kotła za pomocą powietrza, które jest wtłaczane pod ciśnieniem. Zaletą takich modeli jest to, że dopływ paliwa odbywa się rzadziej. Dzięki temu system będzie mógł dłużej działać bez prądu. Przenośnik pneumatyczny jednak podczas pracy wydaje więcej hałasu i zużywa dużo energii elektrycznej – około 1,5-2 kW/h.

cena automatycznych kotłów na paliwo stałe

Przekładnia ślimakowa

Ta metoda jest stosowana w większości urządzeń gospodarstwa domowego i jest uważana za najbardziej niezawodną, ​​ale nie jest idealna..

Karmienie odbywa się za pomocą przenośnika ślimakowego, który pracuje niemal bezgłośnie i zużywa mniej energii – ok. 80 W/h. Szybkość posuwu jest kontrolowana automatycznie.

Zastosowanie ślimaka gwarantuje dopływ paliwa do kotła, jednak przy jego długości powyżej 2 m materiały palne rozdrabniają się na pył.

cena automatycznych kotłów na paliwo stałe

Główna cecha kotłów opalanych od góry

Biorąc pod uwagę trudności w serwisowaniu urządzeń grzewczych na paliwa stałe, producenci zdecydowali się nie tylko na wykorzystanie nowych technologii w projektowaniu urządzeń grzewczych, ale także na powrót do tradycyjnych technologii. Głównym zadaniem, jakie rozwiązano w procesie modernizacji urządzeń kotłowych, jest wydłużenie czasu spalania paliwa dla jednego obciążenia. Wynik ten uzyskano dzięki zastosowaniu zasady górnego spalania w kotłach na paliwo stałe..

Technologia pracy kotła ze względu na górne spalanie nie jest czymś zupełnie nowym. Paliwo załadowane do paleniska pali się od góry do dołu. Te. wręcz przeciwnie, nie jak w tradycyjnych kotłach. Spalanie rozpoczyna się od najwyższej warstwy, gdzie wymagany przepływ powietrza jest dostarczany przez ruchomy dystrybutor. W miarę wypalania masy paliwa dystrybutor powietrza opada pod własnym ciężarem, zapewniając spalanie kolejnej warstwy. Dzięki temu załadowane paliwo spala się równomiernie warstwa po warstwie, uwalniając dużą ilość palnego gazu drzewnego.

Na tym etapie temperatura w piecu urządzenia osiąga 450 0 С.

Na tym etapie w grę wchodzi zasada pirolizy. Najmniejsze produkty spalania wraz z wydzielającym się gazem drzewnym spalają się całkowicie, uwalniając ogromną ilość energii cieplnej. W wyniku pracy urządzenia w komorze spalania praktycznie nie pozostają żadne resztki paliwa.

Dla porównania: Piroliza jest reakcją egzotermiczną, w wyniku której pod wpływem wysokiej temperatury zachodzi proces rozkładu związków organicznych, po którym następuje uwolnienie palnej substancji gazowej. Główne ogrzewanie kotła na paliwo stałe podczas spalania odbywa się poprzez spalanie gazu drzewnego.

Gaz drzewny (piroliza) wchodzi do drugiej komory przez metalowy dysk, gdzie zapala się pod wpływem wtryskiwanego gorącego powietrza. Temperatura spalania w drugim piecu w tym momencie osiąga ogromne wartości, 500-800 0 C. Wszystko jest proste i jasne. Najważniejsze jest projekt urządzenia grzewczego.

Szybkość spalania paliwa zależy również od procesu spalania. W urządzeniach grzewczych typu klasycznego drewno opałowe spala się dość szybko, dając w krótkim czasie maksymalne możliwe ciepło. Innymi słowy, w krótkim czasie urządzenie osiąga szczyt swojej wydajności, po czym bez dalszego tankowania kocioł zaczyna tracić obciążenie. Ciągłe ładowanie nowej porcji drewna opałowego nie zawsze jest wygodne i fizycznie możliwe. Kotły ładowane od góry na paliwo stałe działają w zupełnie inny sposób. Jedno pobranie takim urządzeniem może wystarczyć na 12, 24 i więcej godzin pracy. Intensywność spalania zależy od obciążenia systemu grzewczego.

Automaty do pelletu

Jednym z najczęstszych typów generatorów ciepła są systemy pelletu drzewnego. Zasada działania kotłów na pelety jest pod wieloma względami podobna do innych automatów, ale są też charakterystyczne cechy.

Jeśli prześledzisz podobieństwa i różnice, a także zalety i wady takich modeli, łatwiej będzie wybrać odpowiednią opcję..

Zasada działania

Podstawowa konstrukcja systemów peletowych nie różni się od innych popularnych automatycznych generatorów ciepła. Zasobnik paliwowy ładowany jest materiałami palnymi, skąd są one stopniowo wylewane na przenośnik ślimakowy. Wał przenosi pelety do komory spalania, gdzie podgrzewane są media grzewcze.

Różnice w pracy można prześledzić na etapie dostarczania paliwa:

 1. Po uruchomieniu ślimaka mechanizm kieruje pellet najpierw do elastycznego węża lub plastikowej rurki, która zrzuca pellet do dozownika.
 2. W dozowniku drugi wał mierzy wymagane porcje paliwa i przekazuje je do zaworu płatkowego.
 3. Zasuwa otwiera się, a pelety są zrzucane na trzeci ślimak, który przenosi odmierzoną ilość do paleniska.

Opisany algorytm może się nieznacznie różnić w zależności od implementacji konkretnego modelu..

kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem (klucz główny)

Zalety

Korzyści ekonomiczne i eksploatacyjne systemów ogrzewania peletami związane są głównie z zaletami rodzaju stosowanego paliwa..

Pelety drzewne nie ustępują tradycyjnym palnym materiałom pod względem wartości opałowej, ale mają szereg zalet:

 • niższy koszt;
 • ekonomiczne zużycie, co prowadzi do dłuższego czasu pracy bez dodatkowego obciążenia;
 • zwiększona przyjazność dla środowiska;
 • minimalna ilość produktów spalania w popielniku.

Jeśli chodzi o zalety samych kotłów, to z reguły są one mniejsze w porównaniu z jednostkami pracującymi na innych rodzajach paliwa..

niedogodności

Oprócz wymienionych zalet istnieją również wady.

Ponieważ płomień w większości modeli pelletu ma kierunek poziomy, może wystąpić przegrzanie elementów konstrukcyjnych kotła. Ponadto wydajność i moc takiego sprzętu jest mniejsza.

Zalety automatycznego kotła na pelety

Oprócz pełnej lub częściowej automatyzacji procesu spalania kotły mają szereg innych zalet:

 • długotrwałe utrzymanie temperatury chłodziwa na danym poziomie;
 • ekonomiczne zużycie paliwa;
 • przyjazność dla środowiska (wydech nie ma zapachów ani ciemnego odcienia);
 • łatwość przechowywania peletów (wystarczy im suche pomieszczenie);
 • obecność kilku trybów (moc kotła jest wybierana w zakresie od 30% do 100%);
 • długa żywotność (od 10 lat);
 • prostota konfiguracji sprzętu (wystarczą instrukcje fabryczne, aby to rozgryźć);
 • łatwość konserwacji;
 • prawie zero odpadów (sadza, która mogłaby osadzać się na ściankach palnika jest dopalana).

Kocioł automatyczny z palnikiem na pelety

Wady zautomatyzowanego kotła na pelety zawiera lista jego niewątpliwych zalet.

Poniżej wymieniamy kilka wad kotła na pelety z automatycznym podawaniem paliwa, które jednak z nawiązką wyczerpuje lista jego niewątpliwych zalet..

Automatyczne kotły na zrębki drzewne i na węgiel

Ta opcja automatów powinna być preferowana przez mieszkańców regionów, w których koszt węgla jest porównywalny z ceną pelletu. W przeciwnym razie ich działanie będzie kosztować więcej..

Główną zaletą jest wyższa wydajność. Jednak węgiel wydziela znaczną ilość sadzy i smoły, co prowadzi do mniejszej przyjazności dla środowiska. Konserwacja urządzeń jest wykonywana częściej, ponieważ podczas spalania wydziela się więcej popiołu.

W przypadku kotłów węglowych wymagane są wielkości peletów materiału palnego: od 4 do 25 mm średnicy. Jest to niezbędne do płynnej pracy przenośnika ślimakowego..

cena automatycznych kotłów na paliwo stałe

Przegląd najlepszych producentów i cen

Wiele modeli urządzeń grzewczych jest dostępnych dla współczesnego konsumenta. W takiej sytuacji raczej trudno jest dokonać wyboru. Zrozumienie popularnych modeli i producentów pomoże uprościć rzeczy..

kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem (klucz główny)

Niemcy

Wyposażenie kotłów produkcji niemieckiej to standard jakości. Modele mają wysoki poziom wydajności i działają bezawaryjnie. Nic dziwnego, że systemy wyprodukowane w Niemczech mają najwyższy koszt, około 450-600 tysięcy rubli..

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na systemy grzewcze Buderos, Heiztechnik i ThermoFLUX.

Włochy

Wśród modeli włoskiej produkcji istnieje wiele uniwersalnych opcji. Na przykład kotły serii Lamborghini Ecologik mogą pracować na drewnie, węglu, torfie i brykietach. A po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia (drzwiczki adaptacyjne, palnik pelletowy, ślimak i zasobnik) pellet nadaje się również jako paliwo..

Włoskie modele należą do średniej kategorii cenowej. Sprzedawane marki: Lamborghini, D’Alessandro Termomeccanica, Faci.

indyk

Tureckie kotłownie należą do średniego segmentu cenowego. Posiadają automatyczny system podawania dobrej jakości i są wyposażone w wygodny panel sterowania. Jednym z najpopularniejszych producentów jest Totem, który produkuje ciche kotły z prostą regulacją temperatury. Znane są również marki Emtas i Termodinamik.

Kotły na paliwo stałe!! Cazane pe palna stała (zielona ...

Rosja

Rosyjskie kotły automatyczne są stale poszukiwane na rynku krajowym. Producenci osiągnęli znaczący sukces dzięki wprowadzaniu nowoczesnych metod projektowania, nowych technologii wytwarzania oraz ciągłemu doskonaleniu konstrukcji..

Modele charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, wysoką jakością montażu, dobrą automatyzacją i korzyścią pod względem ceny. Ich koszt zaczyna się od 80-100 tysięcy rubli, co jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z importowanymi odpowiednikami. Najbardziej znane marki: Danko, Pereko, Obshchemash Peresvet, Obshchemash Valdai, NMK Magnum.

Kotły na paliwo stałe Danko-TN. Kotły. Kotły na drewno.

Japonia

Produkty japońskie charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji. Wiele dodatkowych wbudowanych funkcji znacznie zwiększa użyteczność. Ponadto modele wyróżniają się ergonomicznym kształtem i wysokiej jakości materiałami do produkcji, z reguły stali z obróbką antykorozyjną.

Ceny automatycznych kotłów na paliwo stałe wyprodukowane w Japonii nie są gorsze od kosztów modeli z Niemiec. Najpopularniejsze marki: Kentatsu, Rinnai.

Kocioł żeliwny na paliwo stałe Kentatsu Elegant-03 17 kW., Cena w ...

Serbia

Serbski producent Radijator produkuje uniwersalne, wysoce przyjazne dla środowiska jednostki, które są wyposażone w system ochrony przed przegrzaniem i są odporne na osadzanie się popiołu. Pozwalają uzyskać wydajność około 90%. Zdać obowiązkową kontrolę jakości.

Kotły na paliwo stałe TKAN 250 (Radijator) # 5689-113512 - kup w ...

Chiny

Większość chińskich produktów nie jest wysokiej jakości i niezawodności. Wyjątkiem są jednostki chińskiej marki Roda (kraj pochodzenia to zazwyczaj Turcja). Konstrukcja modeli pozwala na łatwe czyszczenie płomieniówek, co pozwala zachować wysoką sprawność spalania. Średni koszt takiego sprzętu to 150 tysięcy rubli. Zapoznaj się z najlepszymi grzejnikami do mieszkania pod linkiem.

Kocioł na paliwo stałe Roda RK3G-80 kupić na Ukrainie

Ocena popularnych producentów

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Kocioł na paliwo stałe NMK Magnum KDG 30 TE

Na rynku rosyjskim prezentowana jest duża liczba CDG produkcji krajowej i zagranicznej. Jednak tylko kilka z nich spełnia wymagania stawiane tym urządzeniom, w tym niezawodność, trwałość i łatwość użytkowania. Podczas opracowywania oceny kotłów grzewczych na paliwo stałe dla prywatnego domu zastosowano szereg certyfikowanych modeli, których jakość została potwierdzona przez wielu użytkowników.

Pierwsze miejsce zajęły produkty rosyjskiej firmy NMK, które wyróżniają się szerokim asortymentem i dużym wyborem cen: od 30 do 100 tysięcy rubli. Za ich pomocą można ogrzewać pomieszczenia o powierzchni od 50 do 3000 metrów kwadratowych, a także łaźnie (łaźnię parową) o kubaturze do 30 metrów sześciennych. Wszystkie kotły tego producenta są certyfikowane, ich charakterystyka jest zgodna z międzynarodowymi standardami.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Drugie miejsce pewnie zajmuje litewski producent z marką Stropuva. Sprzęt na paliwo stałe z Litwy jest w stanie utrzymać spalanie przez 3 dni. Jednocześnie stały nadzór osoby nie jest wcale konieczny. Konstrukcja kotłów tego producenta pozwala na umieszczenie jednego ładunku w komorze roboczej ponad 50 kilogramów drewna opałowego. Jednocześnie deklarowana moc urządzenia przekracza 40 kW, co wystarcza dla każdego wiejskiego domu. Jednym z przykładów kotłów na paliwo stałe produkowanych przez Stropuva jest model o nazwie Świeca. Jego zalety to:

 • możliwość pracy na drewnie przez 2 dni, a na węglu – ponad 5 dni;
 • wskaźniki wysokiej wydajności (sprawność – do 94%);
 • dopuszczalność integracji w układ z naturalnym (wymuszonym) obiegiem chłodziwa.

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Cechą wyróżniającą produkty marki Candle jest łatwość obsługi sprzętu. Użytkownikowi pozostaje tylko okresowe dodawanie porcji opału oraz co najmniej 2 razy w miesiącu oczyszczenie paleniska z nagromadzonego popiołu.

Zaszczytne trzecie miejsce zajął jeden z liderów rosyjskiego rynku urządzeń grzewczych – firma Nedelka. Firma zajmuje się seryjną produkcją kotłów grzewczych o mocy od 15 do 90 kW. Modele tej marki dobrze ogrzewają pomieszczenia o łącznej powierzchni do 400 m2. liczników i są w stanie pracować autonomicznie przez około tydzień.

Czwarte miejsce z pewnością zajmuje znana niemiecka firma Buderus, której produkty charakteryzują się wysoką jakością i godnymi pozazdroszczenia wskaźnikami trwałości. Wszystkie jednostki marki Buderus charakteryzują się przemyślanym designem, zastosowaniem wysokiej jakości materiałów, a także ich uniwersalnością..

Oprócz rozważanej listy uwagę użytkowników często przyciągają długo palące się kotły do ​​pirolizy na paliwo stałe „Kosmos”, wyposażone w drzwi z wymiennym zawiasem. Innym godnym uwagi modelem jest jednostka na paliwo stałe Prometey-12M-5, dobrze znana większości rosyjskich nabywców..

Nowoczesny kocioł na paliwo stałe z obiegiem wody to zaawansowany technologicznie i trudny w montażu sprzęt, charakteryzujący się dość wysokimi kosztami. Jednak tylko profesjonaliści z dużym doświadczeniem mogą to zrobić własnymi rękami. Jednocześnie nie można wykluczyć, że domowy kocioł nie pozwoli osiągnąć wymaganej wydajności ogrzewania pomieszczeń w prywatnym domu..

LIEPSNELĖ L20U

LIEPSNELĖ L20U

Wielokrotnie wspominany przez nas model litewski, który jest jednym z najlepszych wśród kotłów o długim spalaniu. Wyróżnia go jedna z największych komór spalania o pojemności 320 litrów, wysoka sprawność 91%, niezawodność i wszystkożerność. Jednak maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze wynosi 1,5 bara, co nie pozwala na instalację kotła w wielu zamkniętych układach grzewczych o wyższym ciśnieniu..

Przy pełnym obciążeniu drewnem kocioł może utrzymać równomierne spalanie do rekordowych 36 godzin (ważne jest, aby używać polan o długości nie większej niż 40-45 cm), a na węglu odpowiednio do 7 dni. Ogólnie model jest absolutnie uniwersalny, jako paliwo można wykorzystać drewno opałowe, trociny, wióry, pellet, węgiel, a nawet torf, ale należy pamiętać o czasie spalania każdego rodzaju opału.

Koszt: 110 000-125 000 rubli.

Stropuva S20U

Stropuva S20U

Doskonały litewski model, taki jak LIEPSNELĖ L20U, jest typu minowego (doprowadzenie powietrza od góry), co zapewnia czas palenia (od góry do dołu) na jednej zakładce do 7 dni. Objętość komory spalania wynosi 262 litry. Wydajność uniwersalnego modelu S20U jest optymalna – 85%. Kocioł posiada niezawodną, ​​sprawdzoną w praktyce konstrukcję. Przy spalaniu drewnem ma znaczne wady: wysokie wymagania dotyczące suchości drewna i wysoki poziom tworzenia się smoły na ścianach pieca. Producent zaleca używanie węgla jako paliwa. Niezależnie od paliwa kocioł należy czyścić co 1-2 miesiące..

Koszt: 105 000 rubli.

TYDZIEŃ KO-60

TYDZIEŃ KO-60

Znany rosyjski kocioł o długim spalaniu o mocy szczytowej 60 kW i pojemności komory spalania 160 litrów. Przy spalaniu węgla wysokiej jakości sprawność sięga 92%. Wymiennik ciepła i kocioł wykonane są z bardzo grubej i wytrzymałej stali, co przekłada się na jego wagę 420 kg. Pomimo dużej mocy cieplnej kocioł najlepiej sprawdza się w domach o powierzchni ok 150 m2. W przypadku ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 lub większej czas palenia będzie krótszy, około 4-5 dni.

Istotną wadą modelu jest wysoka cena, porównywalna z zagranicznymi modelami o wyższej jakości stopów i konstrukcji. Kocioł jest jednak doskonałą alternatywą.

Cena: 130 000 rubli.

Bodziec DG-1 20

Stymulacja kotła DG-1 20

Kolejny model produkcji krajowej o pojemności komory spalania 110 litrów. Posiada górny układ wymienników ciepła, co zmniejsza prawdopodobieństwo kondensacji i sprawia, że ​​proces czyszczenia jest wygodniejszy. W praktyce ze względu na małe palenisko paliwo rzadko pali się do 7 dni, zwykle czas spalania to 5-6 dni.

Cena: 95 000 rubli.

Stropuva S15U

Stropuva S15U

Stropuva (Stropuva) S15U o mocy 15 kW to uniwersalny kocioł kopalniany, który pracuje nie tylko na węglu, ale także na drewnie, peletach i brykietach z dowolnego materiału. Wyposażony jest w bimetaliczny regulator ciągu, co eliminuje konieczność podłączenia do sieci elektrycznej. Nadaje się do domów o powierzchni 100-120 m2.

Koszt: 81 500-99 770 rubli.

Kraj pochodzenia: Rosja-Litwa, STROPUVA LLC (STROPUVA).

Heiztechnik Q Alfa 15

Heiztechnik Q Alfa 15

Heiztechnik (Heiztechnik) Q Alfa 15 o mocy 15 kW przeznaczony jest do ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 110-130 m2, spala węgiel, zrębki, różnego rodzaju drewno i brykiety. Ten polski kocioł wyróżnia się połączeniem żeliwnych rusztów i korpusu wykonanego z grubej stali kotłowej (5 mm), co gwarantuje długą żywotność – nawet do 20 lat..

Koszt: 62 240-68 720 rubli.

Kraj pochodzenia: Polska, „HEIZTECHNIK” LLC.

Buderus Logano S181-15E

Buderus Logano S181-15E

Buderus Logano S181-15E o mocy 15 kW to jeden z najlepszych długo palących się kotłów węglowych do ogrzewania prywatnego domu o powierzchni 120-140 m2. Pakiet podstawowy zawiera czujniki temperatury wody i gazu, a także obszerny bunkier (240 l), dzięki czemu urządzenie działa 3-5 dni z rzędu.

Koszt: 218 000-250 640 rubli.

Kraj pochodzenia: Niemcy, LLC „BOSCH” (BOSCH THERMOTECHNIKA).

TIS PRO 11

TIS PRO 11

TIS (TIS) PRO 11 o mocy 11 kW to kompaktowa jednostka, która doskonale nadaje się do ogrzewania małego prywatnego domu, domku letniskowego lub domku letniskowego o powierzchni 80-100 m2. Regulacja dopływu powietrza może być ręczna (za pomocą rygla na drzwiach) lub automatyczna (za pomocą termostatu mechanicznego) – do wyboru.

Koszt: 64 100-67 200 rubli.

Kraj pochodzenia: Białoruś, LLC “BelKomin” TIS Group (TIS Group).

LIEPSNELE L20U

LIEPSNELE L20U

LIEPSNELE (Liepsnele) L20U o mocy 20 kW to nielotny kocioł do domu o powierzchni 150-180 m2, posiada przestronną komorę załadunkową (320 l), co zapewnia czas palenia jednej zakładki do 6-7 dni . Jest praktycznie „wszystkożerny”: można go ogrzewać węglem, drewnem, trocinami, wiórami, peletami, a nawet torfem.

Koszt: 85 400-90 560 rubli.

Kraj pochodzenia: Litwa, LLC „VAKARO RASA”.

Kupper CARBO-18 (2018)

 • Producent Teplodar
 • 3 lata gwarancji
 • Artykuł producenta OK.27.000.00
 • Kraj pochodzenia Rosja
 • Typ komory spalania Otwarta
 • Moc cieplna 18 kW
 • Rodzaj paliwa drewno opałowe, węgiel, prąd
 • Liczba obwodów Pojedynczy obwód
 • Typ instalacji Stojący na podłodze

Kupper EKSPERT-15

Kocioł na paliwo stałe Teplodar Kupper EXPERT-15

 • Producent Teplodar
 • 3 lata gwarancji
 • Artykuł producenta OK.45.000.00
 • Kraj pochodzenia Rosja
 • Typ komory spalania Otwarta
 • Moc cieplna 15 kW
 • Rodzaj paliwa drewno opałowe, węgiel, prąd, gaz
 • Liczba obwodów Pojedynczy obwód
 • Typ instalacji Stojący na podłodze

ZOTA BULAT 18

Kocioł na paliwo stałe ZOTA BULAT 18

 • Marka ZOTA
 • Kod producenta BL 458814 0018
 • Kraj pochodzenia Rosja
 • Moc cieplna 18 kW
 • Wydajność 78%
 • Rodzaj paliwa drewno opałowe, węgiel
 • Typ instalacji Stojący na podłodze
 • Średnica komina 150 mm

Teplodar Kupper EXPERT-22

Kocioł na paliwo stałe Teplodar Kupper EXPERT-22

 • Producent Teplodar
 • 3 lata gwarancji
 • Artykuł producenta OK.56.000.00
 • Kraj pochodzenia Rosja
 • Typ komory spalania Otwarta
 • Moc cieplna 22 kW
 • Rodzaj paliwa drewno opałowe, węgiel, prąd, gaz
 • Liczba obwodów Pojedynczy obwód
 • Typ instalacji Stojący na podłodze

Teplodar COOPER MEGA-20

Kocioł na paliwo stałe Teplodar KUPPER MEGA-20

 • Producent Teplodar
 • 4 lata gwarancji
 • Artykuł producenta OK.58.000.00
 • Kraj pochodzenia Rosja
 • Moc cieplna 20 kW
 • Typ komory spalania Otwarta
 • Rodzaj paliwa drewno opałowe, węgiel
 • Liczba obwodów Pojedynczy obwód
 • Typ instalacji Stojący na podłodze

Ceny: Podsumowanie Tabela porównawcza

Model moc, kWt Objętość komory spalania, l. Koszt, rub.
LIEPSNELĖ L20U, Litwa 20 320 115 000
Stropuva S20U, Polska 20 262 105 000
TYDZIEŃ KO-60, Rosja 60 160 130 000
Stymulacja DG-1 20, Rosja 20 110 95 000

Paliwo do kotłów o długim spalaniu

Wymagane będą pewne gatunki węgla miękkiego o niskim żużlowaniu. Preferowany jest węgiel długopłomieniowy o frakcji T 25 mm. Na wystawach demonstrowana jest praca automatycznych kotłów o długim spalaniu na tego typu „czarnym” paliwie. W tym przypadku uzyskuje się piękny płomień z dużymi i długimi językami..

Jednak gdy tylko potencjalny nabywca spróbuje poznać markę węgla, przedstawiciele firmy zapewniają, że kocioł pracuje na polskim węglu, który nazywa się EKO-POROSHEK. I zapewniają nas: kocioł będzie pracował równie pięknie na naszym węglu, a co najważniejsze – wydajnie i ekonomicznie.

W praktyce tak nie jest:

 • kocioł jest kupowany i instalowany;
 • na lokalnym rynku kupują węgiel po przystępnej cenie, nie skupiając się na jego jakości;
 • a oczekiwane ognisko „jak na wystawie” nie jest odbierane.

Wszystko jest wyjaśnione w prosty sposób. Kocioł ten nie jest przeznaczony do pracy na żadnym rodzaju węgla. W Polsce węgiel sprzedawany jest w workach sortowniczych, już przesianych/przesianych ze wskazaniem wartości opałowej i pożądanej frakcji, która jest odpowiednia dla danego typu kotła. Węgiel „sortowany” będzie kosztował więcej (o 20-30%) niż ten sprzedawany na lokalnym rynku. Jednak polski węgiel pali się jasnym płomieniem, ma wysoką sprawność i doskonałą kaloryczność..

Wskaźniki jakości węgla

Ten rodzaj paliwa ma wiele cech, których połączenie decyduje o jego gatunku i marce..

Ale do poprawnej pracy kotła wystarczy znać podstawowe:

 1. Węgiel

  Wartość opałowa (ciepło spalania). Ta właściwość pokazuje ilość energii uwolnionej podczas spalania jednostki paliwa – mierzoną w kcal/kg. Największą moc cieplną dają węgle koksowe – do 8700. Zbliżone do nich są antracyty – do 8600. Przydomowe kotły na paliwo stałe często nie są przeznaczone do stosowania w nich węgli koksowych: struktura rusztu może ucierpieć (stopić się) na skutek wysokie temperatury.

 2. Zawartość popiołu. Wskaźnik ten jest ważny przy określaniu jakości węgla. Ten rodzaj paliwa zawiera substancje niepalne: po spaleniu pozostają one w postaci pozostałości popiołu. Węgiel wysokiej jakości charakteryzuje się niską zawartością składnika z większym wydzielaniem ciepła. Przy zwiększonej ilości popiołu emitowane jest mniej ciepła – taki węgiel jest uważany za drugorzędny. Dobrym wskaźnikiem komponentu jest < 25% masy paliwa; niski – 40% lub więcej. Zawartość popiołu wpływa również na częstotliwość czyszczenia kotła (lub paleniska) oraz kominów..
 3. Wilgotność. Przy niższym procencie generowane jest więcej ciepła. Wilgotność jest dwojakiego rodzaju: powierzchniowa i wewnętrzna. Pierwszy usuwany jest poprzez suszenie węgla na powietrzu, a drugi usuwany jest tylko przez spalanie w piecu. W takim przypadku na procesy suszenia bocznego zużywana jest duża ilość energii. W tej sytuacji pogarsza się jakość ogrzewania i ogrzewania. Za normę zawartości wody w węglu uważa się przedział 3-15%. Pierwszą oznaką wysokiej zawartości wilgoci w paliwie jest zamarzanie w zimnych porach roku lub sklejanie się w innych porach roku..

Parametry jakościowe

Węgiel do ogrzewania domu: jak wybrać? Charakterystyka i rodzaje węgla

Węgiel to skała osadowa, która może zawierać różne pierwiastki, które mogą poważnie wpłynąć na wybór paliwa, w zależności od obszaru zastosowania. Zasadniczo przy określaniu odpowiedniej marki kierują się szeregiem cech. Tak więc przy wyborze węgla do koksowania ocenia się aż 30 parametrów. Oczywiście, jeśli kupujesz węgiel drzewny z dostawą na cele domowe, to nie ma tak wielu wymagań, ale nadal musisz znać właściwości paliwa.

Jednostką miary jest Kcal/kg, wskaźnik odzwierciedla ile ciepła zostanie uzyskane podczas spalania paliwa. Mniej ciepła oddają węgle brunatne – do 4500 Kcal/kg, przede wszystkim ciepło z antracytów i węgla koksowego – odpowiednio 8600 i 8700 Kcal/kg.

Jeden z najważniejszych wskaźników jakości węgla. Im mniej popiołu powstaje podczas spalania paliwa, tym więcej ciepła uzyskuje się. Powstała pozostałość to różne niepalne zanieczyszczenia, które zmniejszają wydajność wymiany ciepła. Parametr jest podawany w procentach. Dla węgla wysokogatunkowego wskaźnik nie osiąga 25%, natomiast dla węgla niskogatunkowego może wynosić od 40% lub nawet więcej. Należy wziąć pod uwagę ilość pozostałego popiołu nie tylko z powodu wymiany ciepła paliwa, ale także z powodu zanieczyszczenia samego kotła, rur i kanałów zapewniających jego pracę. Stale pojawiająca się sadza i popiół wymaga regularnego usuwania.

Istnieją dwa rodzaje: powierzchowne i wewnętrzne. Pierwszy można wyeliminować, gdy paliwo znajduje się w powietrzu, a drugi można wyeliminować bezpośrednio podczas spalania. Surowy węgiel, tym mniej ciepła odda. Zimą czasami nawet po sprawdzeniu można zauważyć ilość wilgoci: jeśli poszczególne cząstki sklejają się, paliwo zbryla się, to wody jest dużo. Nie zaleca się specjalnego zwilżania węgla, chyba że jest on zbyt pylący. Woda sprzyja tworzeniu się grudek, dzięki czemu zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.

Brykiety paliwowe

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Pod względem składu ten rodzaj paliwa jest podobny do pelletu, ale wygląda nieco inaczej: brykiety są większe i mogą mieć nie tylko cylindryczny kształt, ale także dowolny inny regularny kształt. Surowcem są same wióry, trociny, wióry. Szeroko stosowane są również organiczne pozostałości upraw rolnych..

Niektóre rodzaje brykietów opałowych produkowane są wyłącznie z suchych igieł sosnowych. Być może jest to jedyna opcja ich użytecznego wykorzystania.

Brykiety paliwowe mają te same zalety i wady, co pelety. Główna różnica nadal wynika z wielkości: brykiety słabo nadają się do automatycznego załadunku, dlatego umieszcza się je w palenisku ręcznie. Produkty o estetycznym wyglądzie zyskały popularność wśród właścicieli kominków i pieców dekoracyjnych ze względu na prawie całkowity brak dymu podczas spalania..

Brykiety opałowe produkowane są w różnych standardach:

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Chociaż firma o podobnej nazwie już została zamknięta, technologia kwitnie. Brykiety są ciemne i mają kształt sześciokąta z centralnym kanałem. Ciśnienie formowania – do 1100 bar + ekspozycja na wysokie temperatury. Najlepsza wydajność i wysoka cena.

RUF

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Wśród ludzi – „cegły”. Te brykiety są rzeczywiście wykonane w postaci małych równoległościanów. Formowane przy ciśnieniu do 300 bar.

Cylindryczny kształt

Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

Czasami z podłużnym otworem. Ciśnienie robocze – do 600 bar.

Gatunki paliw stałych

Węgiel do ogrzewania domu: jak wybrać? Charakterystyka i rodzaje węgla

Najlepszym paliwem do użytku domowego jest antracyt (oznaczony literą „A”). Ma długą żywotność, nie tworzy dużej ilości sadzy, a zawartość popiołu jest niska. Trzeba jednak umieć używać takiego węgla, ponieważ z trudem wybucha, a także kosztuje przyzwoite pieniądze..

Najczęściej kupowany jest węgiel długopłomieniowy do rozpalania kotłów domowych. Pali się długo, łatwo się zapala, płomień jest długi, daje dużą ilość ciepła. Możesz sprawdzić paliwo, zaznaczając „D”. Ogrzewanie domów prywatnych jest również dozwolone za pomocą węgla marek „CC” i „T”, jednak ich właściwości pozostawiają wiele do życzenia..

Oprócz gatunku węgiel różni się również wielkością frakcji. Tak więc w przypadku płyt wielkość kawałków wynosi od 100 mm, w przypadku dużych waha się od 50 do 100 mm, orzech sprzedawany jest w 25-50 mm, mały – 13-25 mm, nasiona – 6-13 mm, sztyb – do 6mm. Węgiel surowy nie ma standardowych rozmiarów.

Cały węgiel jest oznaczony pierwszą literą nazwy. Jednak nazwa może zawierać kilka liter, co oznacza dodatkowe właściwości paliwa. Na przykład WPC jest węglem płytowym o frakcji 50-100 mm, DS to ziarno o długim płomieniu. Węgiel surowy nie posiada zatwierdzonego składu. Może zawierać 70% dużych pierwiastków, a 30% – drobinkę lub na odwrót.

Nie można powiedzieć ze 100% dokładnością, które paliwo należy kupić w każdym indywidualnym przypadku, ponieważ wybór zależy bezpośrednio od rodzaju kotła i wymagań producenta dotyczących działania produktu. Jeżeli dokumentacja wskazuje na określony rodzaj węgla, np. antracyt, to nie zaleca się zastępowania go innym, gdyż może to prowadzić do wysokich kosztów finansowych wraz ze spadkiem sprawności cieplnej.

Ci, którzy skupiają się przede wszystkim na kosztach paliwa, muszą zwracać uwagę nie tylko na cenę i charakterystykę. Dostawcy często pobierają dodatkowe opłaty za dostawę, a także mogą podawać różne ceny w zależności od zakupionej ilości..

Metody obliczania ilości węgla na zimę

Większość właścicieli prywatnych domów woli robić półfabrykaty przez cały sezon grzewczy..

W europejskiej części Rosji trwa od września do kwietnia. W zależności od warunków klimatycznych w różnych miesiącach zużywa się charakterystyczną ilość węgla.

Inne czynniki wpływające na zużycie paliw stałych:

 • marka i projekt kotła;
 • rodzaj ogrzewania;
 • gatunek węgla;
 • charakterystyka techniczna budynku itp..

Projekt kotła

3 popularne metody obliczania zużycia węgla stosowane przez właścicieli domów prywatnych:

 1. Praktyczny. Stosuje się w przypadku braku dokumentacji technicznej kotła i konieczności eksperymentalnego określenia zużycia węgla na okres warunkowy. W tym celu warto zaopatrzyć się w 100-150 kg (kilka worków) opału i sprawdzić ile wydaje się na utrzymanie komfortowej temperatury w domu przez 1 dzień w tygodniu. Na podstawie uzyskanego wyniku możesz obliczyć zużycie za miesiąc lub cały sezon..
 2. Przykładowy. Polega na poznaniu przeciętnego, eksperymentalnie ustalonego wskaźnika zużycia węgla w europejskiej części Rosji. Na przykład, aby ogrzać dom o powierzchni 100 m² potrzebujesz: we wrześniu i kwietniu 1 wiadro (8 kg); grudzień, styczeń, luty – 3-4; w marcu i październiku – 1-1.5. Mnożąc stawkę przez ilość dni w każdym miesiącu i sumując wyniki otrzymujesz ilość węgla za cały okres grzewczy.
 3. Według mocy kotła. Oparta jest na standardowym wzorze – 1 kW należy wykorzystać na ogrzanie 10 m² powierzchni. W praktyce liczba ta jest osiągana przy silnych mrozach. W średnich temperaturach sezonowych zużywa się mniej paliwa. Na przykład dom o powierzchni 150 m² potrzebuje kotła o mocy 15 kW. Aby utrzymać komfortową temperaturę w ciągu dnia, trzeba wydać 15 x 24 = 360 kW energii. 1 kg węgla kamiennego daje 7,5 kW. Do ogrzania domu potrzebujesz (na dzień) 360 / 7,5 = 48 kg. Poprawiając wydajność paszportową urządzenia, można uzyskać dokładniejszy wynik..

Funkcje przechowywania paliwa

Aby budynek mieszkalny był zasilany węglem na okres jesienno-zimowo-wiosenny, właściciele muszą zapewnić warunki jego przechowywania. Przy ich odpowiedniej organizacji eksploatacja urządzeń na paliwo stałe stanie się bezpieczna i osiągnięta zostanie maksymalna wydajność jednostki..

Główne warunki przechowywania:

 • łatwość dostępu do paliwa w celu przetransportowania go do pieca;.
 • obecność specjalnego magazynu w pobliżu domu i utrzymanie w nim komfortowych warunków;
 • dobre oświetlenie i wystarczająca wentylacja do załadunku i rozładunku itp..

Gdy magazyn jest w pełni obciążony paliwem przez cały okres zimny, musi być spełniony główny warunek jego przechowywania – nie może ono stracić swoich właściwości użytkowych (palnych). Główną słabością węgla po wydobyciu i wydobyciu na powierzchnię jest utlenianie. Im większe jego kawałki, tym dłużej zachowają swoje właściwości. Na przykład węgiel o frakcji większej niż 100 mm można przechowywać (bez utraty jakości) do 3 lat, a miał – krócej niż 1 rok. Ten ostatni zaleca się kupować tylko na 1 sezon..

Funkcje przechowywania

Wymagania dotyczące miejsca i warunków przechowywania:

 • wskazane jest pakowanie paliwa w worki lub drewniane skrzynie;
 • w pomieszczeniu musi być ciemno (z wyjątkiem czasu załadunku i rozładunku);
 • jeśli węgiel wlewa się do specjalnego dołu, należy go ubić, aby zmniejszyć szczelinę powietrzną;
 • jeśli paliwo jest przechowywane na podwórku, zaleca się przykrycie go pokrywką lub grubą folią;
 • pomieszczenia na magazyn powinny być obszerne: roczne zapotrzebowanie na węgiel (na 100 m² powierzchni – 4 m³ paliwa) + przejazd + 5% zapasów;
 • magazyn musi być wyposażony w systemy odwadniające do odprowadzania: gruntu, roztopu, deszczówki.

Zakazy dotyczące lokalizacji magazynu:

 • nie może być wyposażony w komunikację: linie elektryczne, gazociąg, ciepłownię;
 • nie powinien znajdować się nad ziemią: rurociągi, gazociągi, kable elektryczne itp..

Właściciele muszą pamiętać: w przypadku naruszenia warunków przechowywania węgiel może się zapalić.

Dlatego małe kawałki muszą być dobrze zagęszczone, nie pozostawiając przestrzeni powietrznych, aby uniknąć samozapłonu..

Drewno opałowe i węgiel w kotłach TT

Dziś w Rosji ogrzewanie węglem jest nieopłacalne, czego nie można powiedzieć o ogrzewaniu drewnem. Drewno opałowe w wielu regionach Rosji jest tańsze niż gaz, ale z praktycznego punktu widzenia ma istotne wady:

 • drewno opałowe musi być odpowiednio przygotowane;
 • w komorze pieca paliwo pali się szybko, więc proces musi być kontrolowany;
 • przy całkowitym wypaleniu drewno opałowe należy okresowo wkładać do kotła.

Wiele osób wybiera węgiel jako alternatywę. Jest to również paliwo stałe, ponadto jest tańsze od gazu. Jeśli kupisz automatyczny kocioł na paliwo stałe do długiego spalania na automatyce, zadania związane z oszczędzaniem pieniędzy i czasu zostaną rozwiązane (nie musisz być na służbie przy piecu). Należy jednak pamiętać, że nie każdy węgiel jest dobry dla TCDG.

Właściwości węgla

Cechy jakościowe węgla są ważne w celu określenia, czy można go wykorzystać do kotła na paliwo stałe:

 1. Pierwszym parametrem, który mówi o jakości jest ciepło właściwe spalania. Wyświetla ilość ciepła wytworzonego podczas spalania jednostki paliwa. Zgodnie z normą pomiar jest w Kcal/kg. Węgle brunatne wykazują najmniejszą wymianę ciepła (maksymalnie 4500 Kcal/kg). Najgorętsze są węgle koksowe (prawie 8700 Kcal/kg) i antracyty (8600 Kcal/kg). Eksperci nie zalecają używania paliwa koksowniczego w eksploatacji urządzeń gospodarstwa domowego, ponieważ jest on przeznaczony do wysokich temperatur, a antracyt należy stosować ostrożnie.
 2. Drugi to ilość pozostałości popiołu. I to jest główny wskaźnik jakości węgla, w zależności od ilości niepalnych zanieczyszczeń w paliwie. Niewiele zanieczyszczeń – mało popiołu, a wydziela się więcej ciepła. Zawartość popiołu jest podawana w procentach. Im niższa wartość, tym wyższa jakość węgla. Gatunki wysokogatunkowe charakteryzują się zawartością popiołu do 25%, gatunki niskogatunkowe – 40% i więcej. Od tego parametru zależy bezpośrednio częstotliwość czyszczenia pieca. Logiczne jest, że im więcej odpadów pozostanie po spaleniu węgla, tym częściej właściciel będzie musiał je sprzątać. Ponadto część żużla osiada na rurach, które również trzeba będzie wyczyścić..
 3. Trzeci to zawartość wilgoci, która może być powierzchowna i wewnętrzna. W pierwszym przypadku wilgoć znika podczas suszenia na powietrzu, w drugim – tylko podczas spalania. Zatem im wyższy procent wilgoci w węglu, tym mniej ciepła zostanie wytworzone do ogrzewania. Natychmiastowe suszenie wymaga ogromnej ilości energii. Czasami zawartość wilgoci można ocenić wzrokowo. Zamrażanie paliwa, gdy małe frakcje sklejają się lub zbrylają się, wskazuje na wysoką zawartość wody.

Funkcje użytkowania

Często pojawia się pytanie, który węgiel jest najlepszy do ogrzewania domu. Eksperci w tej dziedzinie mówią – antracyt lub węgiel. Antracyt jest w stanie zapewnić długotrwałe i równomierne spalanie wsadu węgla załadowanego do kotła, najwyższą sprawność cieplną oraz niewielką ilość odpadów. Popularnym rodzajem węgla kamiennego, który przeznaczony jest do spalania w kotłach małej mocy, jest węgiel zwykły długopłomieniowy, ziarno, orzech.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się antracyt ze względu na niską zawartość siarki (do 1%) i popiołu (do 10%). Ze względu na niską zawartość siarki, skład produktów spalania powstałych podczas spalania antracytu zawiera mniej dwutlenku siarki. Oprócz dobroczynnego wpływu na środowisko wpływa korzystnie na żywotność części kotłowych i kominów, na które ma wpływ najmniejsza ilość kwasu siarkowego i siarkowego, który powstaje w wyniku oddziaływania siarki i pary wodnej ..

Decydując się na zakup węgla do kotła grzewczego, weź pod uwagę, że ilość paliwa będzie bezpośrednio zależeć od jego cech jakościowych. Dlatego kupuj tylko od producentów, którzy posiadają odpowiednie dokumenty jakości..

Zalety ogrzewania domu węglem

Zdjęcie węgla brunatnego

Kotły węglowe do ogrzewania domu mają wiele zalet:

 1. Węgiel wydobywany jest na terenie Rosji, a ceny za niego nie skaczą.
 2. Aby korzystać z tego paliwa, nie trzeba instalować specjalnych gazociągów, jak w przypadku ogrzewania gazowego.
 3. Jego cena jest stosunkowo niska w porównaniu z paliwem płynnym lub gazem.
 4. Łatwy w transporcie, nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
 5. Ogrzewanie węglem jest korzystne, ponieważ zatrzymuje ciepło w czasie tlenia. W ten sposób ogrzane powietrze w pomieszczeniu pozostanie ciepłe przez długi czas..
 6. Dobra moc cieplna węgla pozwala na wykorzystanie go w małych partiach w celu utrzymania komfortowej temperatury nawet podczas silnych mrozów.

Przygotowanie pieca i paleniska z węglem

Przed rozpoczęciem wypalania węgla konieczne jest sprawdzenie pieca pod kątem przydatności do użytku i przeprowadzenie kilku procedur przygotowawczych. Jest to szczególnie ważne w przypadku domków letniskowych, w których właściciele nie są często obecni, a piec jest bezczynny przez długi czas:

 1. Musisz dokładnie zbadać piec pod kątem pęknięć w murze. Jeśli tak, to dym, tlenek węgla może dostać się do domu. Wraz ze wzrostem temperatury pęknięcia mogą się powiększać i dalej uszkadzać mur. Pęknięcia należy naprawić mieszanką gliny i piasku.
 2. Warto obejrzeć komin (poddasze i dach) pod kątem bielenia.
 3. Nie zaleca się pozostawiania łatwopalnych i łatwopalnych przedmiotów bliżej niż 1,5 metra od gorących ścian piekarnika. A także stosuj suszone drewno opałowe w pobliżu pieca.
 4. Konieczne jest czyszczenie rury przy ciągłym użytkowaniu 2-3 razy w miesiącu.
 5. Piec należy wyczyścić przed rozpaleniem. Żużel i popiół wlewa się wodą i wygarnia pogrzebaczem, usuwając ze specjalnie wyznaczonego miejsca. Na zewnątrz piec należy oczyścić z kurzu suchą szmatką, w przeciwnym razie w pomieszczeniu będzie nieprzyjemny zapach.
 6. Nie używać kawałków bitumu, odpadów budowlanych i rolniczych, plastiku na rozpałkę.
 7. Nie zaleca się jednoczesnego otwierania dmuchawy i drzwi pieca..
 8. Aby zapobiec przegrzaniu pieca, należy go podgrzewać kilka razy dziennie, nie dłużej niż dwie godziny.
 9. Wykorzystywany jest suchy, średniej wielkości węgiel. Jest oczyszczony z kurzu, wysuszony.

Jeśli węgiel jest mokry, to wraz ze wzrostem temperatury woda zamieni się w parę, a następnie w kondensat, który osiądzie na ściankach rur, zmiesza się z sadzą i schłodzi urządzenie grzewcze.

W żadnym wypadku do podpałki nie wolno używać nafty, benzyny i podobnych łatwopalnych cieczy..

Nie pozostawiaj pieca bez nadzoru w okresie grzewczym. Zwłaszcza jeśli w pokoju są dzieci lub zwierzęta.

Teraz odnośnie rozpałki węglem:

 1. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest oczyszczenie paleniska z sadzy i popiołu, przygotowanie węgla.
 2. Na dnie komory spalania kładzie się warstwę pogniecionych gazet lub papieru, na górze – warstwę drobnych zrębków.
 3. Na frytki układane są małe wysuszone kłody, na przykład brzoza. Dla lepszego spalania drewno opałowe układa się w „studni” lub „chacie” i pozostawia między nimi przestrzeń dla dobrej cyrkulacji powietrza.
 4. Gazety można podpalić zwykłymi zapałkami, a także specjalnym sprayem.
 5. Drzwi pieca są zamknięte. Dmuchawa jest otwarta. Dzięki niemu regulowana jest siła płomienia. W związku z tym im więcej powietrza wchodzi, tym intensywniejszy jest ogień w piecu..
 6. Kiedy kłody wypalają się, pojawia się warstwa rozżarzonych węgli. Do pieca wsypuje się warstwę miałkiego (około 15 cm) węgla.
 7. Jeśli drzwi pieca się otworzą, dmuchawa powinna być zamknięta..
 8. Po dobrym spaleniu węgiel należy wsypać do 60 cm (frakcja gruba).

W momencie rozpalania węgle muszą być lekko wymieszane, aby poprawić cyrkulację powietrza i wykluczyć wypiek masy..

Węgiel drzewny układa się przez drzwi pieca lub przez przesunięte palniki metalowej płyty (ta opcja jest uważana za wygodniejszą i bezpieczniejszą).

Pył węglowy, który może pozostać po użyciu węgla, nie musi być wyrzucany w pośpiechu. Może być używany do ogrzewania.

Jak obliczyć ilość węgla na zimę

Ilość węgla potrzebna do ogrzania domu zależy od wielu parametrów:

 • z ogrzewanego obszaru i materiału, z którego zbudowany jest dom;
 • o tym, jak jest ocieplony i jakie są okna, jak ciasno są zamontowane drzwi;
 • o rodzaju ogrzewania i rodzaju kotła, rodzaju węgla;
 • od surowości zim w twoim regionie i średniego czasu ich trwania itp..

Wszystkie te „drobiazgi” są bardzo ważne. Do ogrzania domu murowanego potrzebny będzie więc przede wszystkim węgiel – o 30-35% więcej niż w przypadku podobnej powierzchni drewnianej lub domu z bloczków z betonu komórkowego. Na ogrzanie dobrze ocieplonego domu żużlowo-betonowego (grubość muru 45 cm) o powierzchni 90 m2 właściciele wydają 2,5-3,5 tony węgla (1 tona „orzecha” antracytu i dwa „nasiona”). Ogrzewanie piecowe. Inni mają dom o tej samej powierzchni, ale bez izolacji zajmuje około 6-7 ton.

Ile węgla potrzebujesz na zimę? Zależy od powierzchni domu, z czego jest zbudowany, jak jest ocieplony, od rodzaju kotła i wielu innych czynników

Właściciele 2-3 pokojowych mieszkań w tym samym regionie kupują 1,5-2 tony do „zasilania” kotłów na paliwo stałe. W innym regionie, aby ogrzać drewniany dom o powierzchni 80 m2 z baru, kupują 5 ton węgla i drewna opałowego, ale mają surowe zimy – do -40 ° C przez półtora miesiąca i przez resztę czasu – 20°C.

Aby określić, ile starczy na Ciebie tona węgla, warto zaopatrzyć się w kilka worków wybranej marki (i w miejscu, w którym planujesz zakup) i sprawdzić, ile potrzeba dziennie do utrzymania komfortowej temperatury . Weź pod uwagę temperaturę silnika zaburtowego i porównaj ją ze średnią zimową. Wyciągnij wnioski na podstawie wyników. Jeśli toniesz przez pierwszy rok, spróbuj wziąć z pewnym marginesem. Jeśli zostanie, to nie ma znaczenia, nie traci swoich właściwości (chyba, że ​​kupiłeś węgiel brunatny), ale jak nie wystarczy, to już jest nieprzyjemne.

Jak przechowywać węgiel

Węgiel różnych gatunków, a nawet różnych złóż różnie zachowuje się podczas składowania. Niektóre mogą być przechowywane przez lata praktycznie bez utraty jakości, a niektóre sześć miesięcy później zamieniają się w kurz i pył. Wszystko zależy od składu i jakości paliwa, a także od warunków przechowywania..

Okres przechowywania węgla zależy od gatunku i złoża

Okres przechowywania węgla zależy od gatunku i złoża

W zależności od jego odporności na utlenianie (dzięki której następuje zmiana właściwości i „wietrzenie”) węgiel dzieli się na cztery kategorie:

 • Najbardziej stabilny. Do tej grupy należą antracyty i półantracyty, które w dużych kawałkach (od piłki futbolowej po wielkość frakcji „P”) można przechowywać bez zauważalnej utraty jakości do 36 miesięcy, mniejsze frakcje z „K” i mniej – do 24 miesięcy. Ta kategoria obejmuje węgiel z basenów:
 • Suchanskoye – TR, GR – przechowywane przez 36 miesięcy;
 • Cheremkhovskoe – DR, DKO – 36 miesięcy;
 • Pechorsky – ZhR, ZhSSh, ZhSh – 24 miesiące;
 • Donieck – TR, KR – 24 miesiące;
 • Podgorodnenskoe – TR – 24 miesiące.
 • Odporny na utlenianie. Przechowywany przez 18 miesięcy
  • Dorzecze Doniecka – GK, GKO, GO, GM;
  • Złoże Kuznieck – TR, TK, TO, SS K, SSKO, SSM;
  • Irtysz (Ekibastuz) – SRR;
  • Karaganda – KR, KZhR;
  • Sachalin ZR, KR GR, GKO;
  • Ural GR
  • Szartunskoe SSH
  • Kuu-Czekinskoe K2R
  • Bukakaczinskoje GR
  • Średnia stabilność. Przechowywany przez 12 miesięcy.
   • Kuznetskiy – DKO, DM, KR, KZhR, ZhR, K2R, GK, GKO, GO, GM, GKOM;
   • Kizelowski – GR, GMSSH, GSSH, SAME;
   • Donieck – DKO, DM, DK, DO, GR, GMSSH, GSSH, GSH, R, Zh;
   • Peczorski – DKO;
   • Sachalińskoje – DR, DSSH;
   • Lwowsko-Wsianskoje – GR, ГК, ГМСШ, ГССШ;
   • Egorshinskoe – GR;
   • Shargunskoe – brykiet węglowy;
   • Tuwińskoje, Neryunfińskoje – KR;
   • Zyryanskoe, Chulmanskoe – ZhR.
   • Nietrwały. Przechowywany przez 6 miesięcy.
    • Kuznieckij – GR, GSSH, GMSSH;
    • Peczorsky, Donieck, Lipowiecko – DR, DSSH;
    • Khakasskoe – DR, DMSSH;
    • Azja Środkowa – DK, DOM, DKOM, DR, DSSH;
    • Tkvarchelskoe – ZhR;
    • Tkibulskoe – DK, DKO, DOMSH, DR, GR, brykiet węglowy;
    • Arkagalinskoe, Beringovskoe, Dzhebari ki-Chaya, Kotuyskoe, Sangarskoe, Tal-Juryakhskoe, – DR.
    • Węgle brunatne. Przechowywany przez 6 miesięcy.
     • Artemovskoe, Tavrichanskoe – BK, BKOM, BR, BOM, BSSh;
     • Raichikhinskoe – BK, BO, BMSSH, BR;
     • Podmoskovny – BR, BK, BO, BOM, BOMSH, BMSSH, BSSH;
     • Ukraina prawobrzeżna – BR, brykiet z węgla brunatnego;
     • Czelabińsk – BK, BKO, BMSSH, BO, BSSH, BR;
     • Babaevskoe – BR, brykiet z węgla brunatnego;
     • Smolaninowskie, Majchinskoje – BKOM, BSSh, BR;
     • Retgikhovskoe – BP, BSH, BKOM, BR;
     • Azeyskoe, Anadyrskoe, Achaltsikhskoe, Arbagaoskoe, Bogoslovskoe, Volchanskoe, Veselovskoe, Gusinoozerskoe, Zakarpatskoe, Irsha-Borodinskoe, Kolomiyskoe, Kangalakskoe, Tarbagataiskoe, Soginskoe, Cherishorsko, Chazarskoje
     • Węgle brunatne. Przechowywany przez 4 miesiące.
      • Azja Środkowa – BSH, BR;
      • Angrenskoe – BOMSSH, BR;
      • Lengerovskoe, Nazarovskoe – BR.
      • Jest to okres trwałości dla firm sprzedających węgiel z terenów otwartych. Mniej więcej taka sama ilość węgla będzie przechowywana na prywatnym dziedzińcu, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Następnie rozpoczyna się proces utleniania i wietrzenia. Możesz przedłużyć trwałość węgla przechowując go pod zadaszeniem. Szopa na węgiel drzewny lub piwnica powinny mieć niską temperaturę i najlepiej bez bezpośredniego światła słonecznego. Utlenianie węgla rozpoczyna się w 20-25 ° C. W temperaturze nie wyższej niż 40 ° C proces przebiega powoli i wyraża się spadkiem wytrzymałości kawałków, pojawieniem się i pogłębieniem pęknięć. Proces ten nazywany jest również wietrzeniem. Ponieważ utlenianie następuje wraz z uwolnieniem ciepła, temperatura wewnątrz dużego stosu węgla stopniowo wzrasta, co może prowadzić do samozapłonu. Ten problem występuje najprawdopodobniej przy stosowaniu paliwa niskiej jakości o dużej zawartości miału i/lub pyłu. Największe prawdopodobieństwo samozapłonu mają węgle brunatne, a następnie węgle porowate (węgle brunatne i węgle subbitomiczne). Najmniej podatne na utlenianie i samozapłon są antracyty..

       Właściwe składowanie węgla nie jest łatwym zadaniem

       Właściwe składowanie węgla nie jest łatwym zadaniem

       Jeśli przechowujesz węgiel o drobnych frakcjach, takich jak „ziarno” lub „sztib”, musisz okresowo sprawdzać jego stan. Jeśli zapas jest duży, warto kupić termometr elektroniczny, do którego podłączasz długą termoparę (czujnik temperatury) i okresowo, przynajmniej raz w tygodniu, monitoruj stan. Temperatura samozapłonu węgla:

       • Brązowy – 40-60°C;
       • Węgle tłuszczowe – 60-70оС;
       • Chudy i antracytowy – 70оС.

       Nie zaleca się nawilżania węgla w celu obniżenia temperatury – mokry węgiel znacznie lepiej wchłania tlen niż suchy, a po wyschnięciu nawet poprawia się wymiana gazowa, co sprawia, że ​​proces utleniania jest jeszcze bardziej aktywny. Najbardziej niezawodnym sposobem zapobiegania samozapłonu jest ograniczenie dostępu tlenu – przykryj plandeką, grubą folią itp..

       Okres trwałości

       Opłaca się jednorazowo kupować paliwo stałe w dużych ilościach. Ale, jak każdy inny materiał palny, węgiel ma okres trwałości, który zależy od depozytu i marki..

       Interesujące jest to, że węgiel kamienny może znajdować się we wnętrzu ziemi przez miliony lat, nie tracąc swojej jakości. Jednak po wydobyciu natychmiast zaczyna wchodzić w interakcje z otoczeniem. Najbardziej niebezpieczne dla niego jest spotkanie z tlenem – czyli utlenianie. Niszczy strukturę surowców i czyni je bezużytecznymi..

       Im większe kawałki węgla, tym dłużej trwa utlenianie. Na przykład węgiel kamienny o frakcji powyżej 100 mm może być składowany bez utraty cech jakościowych do 3 lat, przy grudkach do 100 mm – około 1 roku, a paliwo drobne – krócej niż 24 miesiące. Frakcja 20-40 mm, którą można nabyć w naszej firmie, zachowuje swoją jakość przez jeden sezon. Oznacza to, że nie ma sensu zbierać takiego węgla przez kilka zim..

       Wymagania dotyczące lokalu

       Idealne miejsce do przechowywania jest ciemne, zamknięte i dobrze wentylowane. Materiał można zapakować w worki lub drewniane skrzynie. Węgiel drzewny można umieścić na podwórku. W tym celu stosuje się platformę, do której wsypuje się węgiel, zagęszczany w celu zmniejszenia szczeliny powietrznej. Aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, zaleca się przykrycie paliwa pokrywką lub polietylenem.

       Rozważmy konkretny przykład. Sezon grzewczy wymaga 3,5 tony węgla (ok. 4,5 metra sześciennego). Oznacza to, że potrzebujesz pokoju o powierzchni 4 m2 i dodatkowej powierzchni na przejście. Pożądane jest, aby w pokoju znajdował się obszar rezerwowy (co najmniej 5% powierzchni). Będzie potrzebny do odświeżenia węgla podczas długiego przechowywania i chłodzenia, jeśli będzie rozgrzany.

       Najlepiej, jeśli pomieszczenie na węgiel znajduje się obok kotłowni. Dzięki temu nie musisz przenosić ciężkich wiader na duże odległości. Powinien być wyposażony w urządzenia drenażowe do odprowadzania wody roztopowej, deszczowej i gruntowej..

       Magazyn nie może być wyposażony w inną komunikację – gazociągi, źródła ciepła, linie elektryczne. Ponadto nie powinien stać tam, gdzie przebiega komunikacja podziemna – kable elektryczne, rurociągi i tak dalej..

       Należy zawsze pamiętać, że węgiel kamienny może się zapalić. Dlatego ten czynnik należy wziąć pod uwagę podczas przechowywania. Konieczne jest umieszczenie paliwa poprzez dobre zagęszczenie małych kawałków. W końcu samozapłon, które następuje z powodu wnikania powietrza do warstw węgla, może wywołać pożar. Spalanie samoistne może zachodzić w miejscach kontaktu różnych rodzajów paliwa, różnych gatunków węgla. Świeżego węgla nie wolno też wyładowywać na miejsce słabo oczyszczone ze starych resztek paliwa..

       Przechowywanie węgla w pomieszczeniu lub pod wiatą pozwala na dłuższe utrzymanie jakości paliwa. Ale nie zawsze jest możliwe przechowywanie go w zamkniętym środowisku..

       Składowanie węgla na zewnątrz

       Najlepiej, jeśli znajdziesz suche, ciemne miejsce do przechowywania paliwa. Może to być stodoła, szopa i inne budynki gospodarcze. Możesz kupić specjalny bunkier – metalowe pudełko z zamykaną klapą. Odpowiednie są również worki płócienne (wygodniej będzie w nich przenosić węgiel do kotła).

       To nic wielkiego, jeśli węgiel jest składowany na wolnym powietrzu. Jeśli chodzi o opady – nie są straszne na paliwo. Aby jednak węgiel nie stracił swoich właściwości, musisz przestrzegać kilku zaleceń dotyczących przechowywania materiału..

       Jeśli więc jesteś zmuszony składować węgiel na zewnątrz:

       • Wybierz płaski obszar wolny od zanieczyszczeń dla materiału. Musi znajdować się w niezalanym, nieco wzniesionym miejscu (aby podczas wiosennych powodzi lub w porze deszczowej woda nie zwilżała węgla od dołu). Gleba pod materiałem musi być sucha lub zamarznięta.
       • Pożądane jest, aby podstawa pod węglem drzewnym była twarda. Możesz go ułożyć cegłami, płytkami, na końcu – ułożyć deski lub położyć drewniane palety.
       • Wybierając miejsce, upewnij się, że w pobliżu nie ma otwartych i nieoczekiwanych źródeł ognia. Upewnij się również, że w pobliżu węgla nie ma sprzętu działającego w wysokich temperaturach (na przykład spawanie).
       • Umieść plandekę pod spodem przed wypełnieniem obszaru. Więc węgiel będzie suchy, bez śniegu i liści.
       • Okresowo posyp i mieszaj materiał (szczególnie podczas mrozów). Jest to konieczne, aby węgiel nie zamarzał na świeżym powietrzu..

       Jak widać, ten materiał jest dość kapryśny jak na warunki przechowywania. Jest to jednak równoważone wysoką wydajnością..

       Kotły na gaz lub węgiel, co jest lepsze?

       Jak wygląda sytuacja z gazem w Rosji w porównaniu z węglem. Najniższa kaloryczność „niebieskiego” paliwa to 7600 kcal na 1 metr sześcienny. Jest to norma, poniżej której wartość opałowa gazu wprowadzanego do sieci dystrybucyjnych nie może spaść..

       W rzeczywistości wartość opałowa gazu jest o rząd wielkości wyższa: mieści się w przedziale 9850-13000 kcal. Chociaż do obliczeń zwyczajowo przyjmuje się średnią wartość najniższych i najwyższych wskaźników.

       Algorytm obliczania średniej wartości opałowej gazu wprowadzanego do mieszkania:

       (9850 + 13000) / 2 = 11425 kcal na 1m3.

       Koszt gazu

       W tej chwili wskaźnik kosztu „niebieskiego” paliwa mieści się w przedziale 4-7 rubli za 1 metr sześcienny. Porównanie wykorzystania kotłów gazowych i na paliwo stałe (węgiel) do ogrzewania w Rosji:

       • wartość opałowa węgla długopłomieniowego wynosi 6100 kcal na 1 kg (idealnie);
       • cena za 1 kg węgla dla konsumenta końcowego wyniesie 2-4 ruble (z wyłączeniem dostawy i rozładunku);
       • wartość opałowa gazu 11425 kcal na 1 m3 (dane średnie) w cenie 7 rubli za 1 metr sześcienny.

       Dzieląc wartość opałową paliwa przez jego cenę, można dowiedzieć się, ile ciepła otrzymuje konsument za 1 wydany rubel. Z węglem okazuje się 1525 kcal / lej, z gazem 1632 kcal / rub. Należy pamiętać, że kotły gazowe i na paliwo stałe mają różną sprawność: 92% dla pierwszego i 85% dla drugiego.

       Wynik jest następujący. Odejmując wydajność na 1 rubel wydany z węglem, wydajność cieplna wynosi 1296 kcal, a przy gazie znacznie więcej – 1501 kcal. Wniosek nasuwa się sam: ogrzewanie gazowe w Rosji jest tańsze i wydajniejsze niż „czarne” paliwo.

       Gaz czy węgiel – co jest bardziej praktyczne

       Cena automatycznego kotła na paliwo stałe do długiego spalania jest wyższa niż za gazowy: 2950 Euro vs 550 Euro. Dzieje się to bez uwzględniania wiązania. Aby poprawnie związać TKDG, będziesz musiał wydać kolejne 20-30% jego kosztów (na instalację gazową wystarczy 80-100 euro).

       Kotły na paliwo stałe muszą być stale czyszczone, a wiadra z węglem muszą być przewożone. Popiół należy usuwać prawie codziennie. Sam proces wypalania jest „brudny” – sadza to nie „piec”, ale też wymaga oczyszczenia. Kotły na paliwo niebieskie zapewniają niezbędny komfort: użytkownik po prostu ustawia regulator temperatury na żądany tryb, a kocioł robi wszystko samodzielnie.

       Jak ogrzewa się dom długopalnym kotłem węglowym

       Urządzenie różni się od tradycyjnego piekarnika długoletnią eksploatacją. Urządzenie wykorzystuje zasadę górnego spalania. Jeśli piec i standardowe kotły na paliwo stałe pobierają tlen od dołu przez dostarczony ruszt, wówczas takie jednostki mają specjalny element. Przez nią powietrze dostaje się do przedziału od góry. Pomaga to całkowicie kontrolować proces spalania..

       Dostarczanie powietrza nie wpływa na masę węgla, a spalanie zachodzi niemal warstwa po warstwie. Obserwuje się tlenie – od góry surowca do dołu, co pomaga zapewnić równomierny transfer ciepła.

       Konstrukcja kotła obejmuje takie elementy jak:

       1. Komora załadowcza zajmująca większość wewnętrznej przestrzeni korpusu.
       2. Wejście do paleniska, które znajduje się w górnej części kotła.
       3. Komora powietrzna pełniąca jednocześnie funkcję rekuperatora.
       4. Ruchomy dystrybutor do dozowania tlenu.
       5. Wymiennik ciepła, zwany także „płaszczem wodnym”. Jest wbudowany w korpus kotła i biegnie po całym obwodzie komory spalania. W ten sposób nagrzewa się płyn chłodzący, co zwiększa temperaturę w domu..
       6. Teleskopowy kanał łączący komorę z dystrybutorem.
       7. Popielnik umieszczony w dolnej części obudowy. Zamyka się hermetycznie, w przeciwieństwie do kotłów opalanych drewnem.

       Zasada działania

       Komin charakteryzuje się łamanym kształtem. Dlatego, gdy gazy przechodzą, energia jest gromadzona i są usuwane przez rurę już schłodzoną, a ciepło pozostaje w domu.

       Funkcje instalacji i wybór miejsca

       Urządzenie należy zainstalować w oddzielnym pomieszczeniu. Ponadto pomieszczenie powinno być wystarczająco przestronne i dobrze wentylowane. W kotłowni koniecznie stosuje się niepalne materiały wykończeniowe. Często konieczne jest wykonanie dodatkowej podstawy betonowej dla ciężkiej aparatury..

       Montaż urządzenia przeprowadzają profesjonaliści. Konieczne jest nie tylko postawienie kotła, ale także wykonanie rurociągów z systemami grzewczymi i wentylacyjnymi. Jednocześnie montowane są różne urządzenia pomocnicze – wentylator, zawory, czujniki, filtr do oczyszczania wody, zbiornik wyrównawczy. Po instalacji należy wykonać uruchomienie testowe..

       Procedura instalacji

       Kocioł należy do obiektów o zwiększonym zagrożeniu, musi być zainstalowany zgodnie z projektem wyspecjalizowanych organizacji, które posiadają licencje na odpowiednie rodzaje prac.

       Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

       Algorytm pracy podczas montażu kotła węglowego:

       1. Prowadzone są działania przygotowawcze: Wybór pomieszczenia na piec i zabetonowanie podłoża pod posadowienie agregatu i urządzeń pomocniczych.
       2. Wykonać orurowanie kotła z wewnętrznym obiegiem grzewczym.
       3. Wykonać orurowanie kotła z systemem oddymiania.
       4. Zainstalować osprzęt pomocniczy: wentylator dmuchawy, pompę odśrodkową, odpowietrzniki, zawór bezpieczeństwa, czujniki temperatury, filtr do oczyszczania wody i zbiornik wyrównawczy.
       5. Przeprowadzić próbny rozruch i próbę ciśnieniową instalacji przy roboczym ciśnieniu wody 1,5, aby sprawdzić szczelność połączenia rur i elementów konstrukcyjnych.

       Jaki węgiel lepiej ogrzać kocioł na paliwo stałe

       Aby osiągnąć wysoką sprawność (sprawność), czyli lepszy stosunek objętości zużytego paliwa do ilości wytwarzanego ciepła, a także przedłużyć żywotność kotła, warto stosować się do oficjalnych zaleceń producenta określone w jego paszporcie technicznym (instrukcje).

       Kamienny, brązowy, drzewny czy antracytowy: który wybrać

       Węgiel jest palną skałą osadową (minerałem) pochodzenia organicznego, składającą się z węgla i składników resztkowych (zanieczyszczeń).

       W Rosji węgiel naturalny, jako cenny surowiec energetyczny (zgodnie z ujednoliconą klasyfikacją zgodnie z GOST 25543-88), dzieli się na trzy główne kategorie:

       • brązowy węgiel

        brązowy (subbitumiczny) – najczęściej spotykany i najtańszy węgiel o strukturze ziemistej, ma kolor ciemnobrązowy lub czarny, pali się szybko (dymiącym płomieniem), wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach spalenizny i dużo odpadów;

       • kamień (bitumiczny) – twardy metaliczny czarny lub smołowy węgiel kamienny, zawiera niewielką ilość substancji mineralnych i lotnych, ma dość wysoką kaloryczność i akceptowalną cenę;

       • Antracyt

        antracyt jest bardzo starym i drogim węglem, określanym przez jego szaro-czarną barwę o metalicznym lub szklistym połysku, zapala się długo, ale potem pali się łatwo (bez dymu i ognia, nie wypala) ze zwiększoną przepuszczalnością ciepła.

       Właściwości konsumpcyjne różnych rodzajów węgla naturalnego:

       Sortowanie węgla Marka Udział masowy składników,% Rozpraszanie ciepła,

       MJ (kW) / kg

       Emisja substancji lotnych
       węgiel siarka woda popiół
       Węgiel:
       – długi płomień D 76–78 0,5-3,0 8-15 12-16 27-31 (7,5-8,6) 39-42
       – gaz g 83-87 0,6-1,6 7-10 10-15 29-32 (8,0-8,8) 36–38
       – pogrubiony F 86-89 0,6-1,8 6-8 6-8 28-31 (7,7-8,6) 30-31
       – piec koksowniczy DO 88-90 0,5-1,6 4-6 8-14 30-32 (8,3-8,8) 20-23
       – chudy T 90–93 0,3-0,8 4-6 6-12 26-32 (7,2-8,8) 12-13
       – lekko spiekany SS 89-92 0,6-1,2 8-9 8-14 30-31 (8,3-8,6) 14-16
       Antracyt
       A 92–98 0,3-1,0 3-7 4-7 32-36 (8,8-9,7) 6-8
       brązowy węgiel
       b 50-72 0,8-4,1 20-40 20–45 16-22 (4,4-6,1) 41-48

       W sprzedaży dostępne są również odmiany kombinowane z oznaczeniami pośrednimi: OS – chudy spiekany, DG – gaz o długim płomieniu.

       Wniosek nasuwa się sam: najbardziej kaloryczny, czyli najlepszy gatunek to antracyt. Jednak wskazane jest kupowanie go tylko do kotłów przeznaczonych na paliwo wysokoenergetyczne. Rzecz w tym, że antracyt w pełni ujawnia swój potencjał, jeśli temperatura spalania osiąga bardzo wysokie granice (2200-2300 ° C), co nie każdy kocioł jest w stanie wytrzymać. W każdym razie jest to nieopłacalne: albo trzeba zaryzykować kocioł, albo przepłacić za niską sprawność.

       Kotły klasyczne (zwłaszcza z paleniskami stalowymi) przeznaczone są dla typów mniej kalorycznych, ale z drugiej strony wydobywają z nich maksymalną użyteczną energię..

       Węgiel kamienny długopłomieniowy jest paliwem stosunkowo wszechstronnym. Łatwo się zapala, praktycznie nie piecze, a dzięki dużej zawartości substancji lotnych oddaje dużo energii cieplnej. Ale ze względu na wilgotność ta odmiana nie nadaje się do końca do kotłów typu pirolizy o długim spalaniu..

       Przy zastosowaniu technologii pirolizy temperatura gazów na wylocie w kominie jest znacznie obniżona, dlatego spalanie surowego paliwa może prowadzić do gromadzenia się kondensatu i powstania lepkiej, trudnej do usunięcia płytki nazębnej. Aby tego uniknąć, zaleca się ogrzewanie takich kotłów węglem gazowym (G lub DG)..

       Referencja. Niezależnie od wybranego gatunku należy pamiętać, że do użytku w warunkach domowych dopuszczony jest wyłącznie węgiel nietoksyczny o zawartości siarki nie większej niż 2%. W przeciwnym razie podczas spalania będzie uwalniany w nadmiarze dwutlenek siarki (SO2) zatruwający powietrze i korodujące powierzchnie metalowe..

       Pod względem ekologicznym węgiel drzewny może stać się dobrym substytutem zwykłego węgla: jego skład materiałowy jest podobny do drewna opałowego, to znaczy nie ma siarki (0,03–0,05%).

       Węgiel drzewny

       Węgiel drzewny to wysoce łatwopalny, wysokowęglowy produkt otrzymywany w procesie suchej destylacji drewna z ograniczonym dostępem do tlenu.

       Ponieważ węgiel drzewny nie jest naturalnym minerałem, jest podzielony na niezależną grupę paliwową, która (zgodnie z GOST 7657-84) obejmuje trzy typy:

       • A – węgiel z brzozy, buka, jesionu, grabu, wiązu (wiązu, kory brzozowej), dębu i klonu;
       • B – węgiel z osiki, olchy, lipy, topoli i wierzby z ewentualnym dodatkiem A;
       • C – węgiel z sosny, świerka, jodły, modrzewia, ewentualnie z dodatkiem A i B.

       Właściwości konsumpcyjne różnych gatunków węgla drzewnego:

       Marka Sortowanie Udział masowy składników,% Rozpraszanie ciepła,

       MJ (kW) / kg

       Wydajność substancji lotnych,%
       węgiel woda popiół
       A Wyższy 90-92 5-6 2,0-2,5 30-31 (8,3-8,6) 15-20
       Najpierw 76-79 5-6 2,5-3,0 25-27 (6,9-7,1) 20-23
       b Najpierw 87-88 5-6 * 2,0-2,5 29-30 (8,0-8,3) 16-18
       druga 85–87 5-6 * 2,5-3,0 28-29 (6,9-7,2) 13-15
       V ——— 75-77 5-6 * 3,5-4,0 25-26 (6,9-7,2) 14-16

       * w niektórych przypadkach dla węgla gatunkowego B i C dopuszcza się wzrost wilgotności do 15-20% pod warunkiem przeliczenia rzeczywistej masy paliwa o wilgotność 5-6%.

       Do kotłów rozpałkowych najbardziej odpowiedni jest węgiel drzewny z twardego drewna, tj. klasy A. Łatwo go odróżnić wizualnie: dzięki niebiesko-czarnemu kolorowi z wyraźnie widocznym błyszczącym odcieniem wygląda oczywiście jak kamień, ale jeśli łamiesz krawędź, widać włóknistą strukturę.

       Piec na węgiel drzewny

       Spalanie węgla drzewnego w kotle długopalnym TT typu kopalnianego.

       Paliwo drzewne spala się dłużej niż paliwo kopalne i emituje ciepło bardziej równomiernie, praktycznie nie wytwarzając dymu i nieprzyjemnych zapachów. Ale jego produkcja jest zbyt kosztowna (na 1 tonę produktu potrzeba 8-12 m3 drewna opałowego), co wpływa na koszt i dla wielu osób jest istotną wadą.

       Orientacyjna cena różnych gatunków węgla naturalnego i drzewnego:

       Rodzaj węgla Średni koszt 1 tony, rub.
       Antracyt 8 000-10 000
       Kamień 5500-7 000
       brązowy 3500-4500
       Drzewiasty 16 000-20 000

       Koszt zakupionego paliwa drzewnego jest około 2–2,5 razy wyższy niż nawet stosunkowo drogiego antracytu. Dlatego jeśli wybór nadal padł na ten typ, możesz spróbować nieco obniżyć koszty ogrzewania, tworząc domową mini-produkcję, co jest szczególnie korzystne w obecności taniego drewna opałowego..

       Aplikacja do rozpałek brykietów węglowych

       Brykiety węglowe

       Brykiety węglowe – paliwo wsadowe, które powstaje poprzez prasowanie i późniejsze wypalanie najmniejszych frakcji węgla (wióry, pył).

       Stosowanie brykietów ma swoje zalety: są wysoce łatwopalne, palą się długo, a dzięki zwartemu kształtowi oszczędzają miejsce w piecu. Jednocześnie wydajność energii cieplnej nie jest gorsza od antracytu. Jedyną istotną wadą jest cena – przekracza ona koszt materiału sypkiego o 25-35%.

       Jak ogrzewać pyłem węglowym?

       Czyszczenie kotła węglowego

       W celu zaoszczędzenia surowców przesiać zawartość popielnika przez sito, pozostałe na sicie niespalone frakcje węgla można przesłać do ponownego paleniska!

       Podgrzewanie pyłu węglowego jest raczej trudne: zwykle pył albo po prostu opada na popiół, albo jest spiekany w kamień, dlatego tutaj potrzebne jest specjalne podejście:

       • specjalny palnik – pozwoli wytworzyć jednorodną zakurzoną masę powietrza, która pod ciśnieniem zacznie być dozowana do strefy spalania;
       • domowy brykiet – formowanie całych kawałków zapewni łatwe spiekanie, kurz nie będzie gromadził się w powietrzu i opadał do popielnika.

       Takie domowe batony są wykonane zarówno z czystego pyłu, jak i z mieszanki z trocinami: w pierwszej wersji wystarczy zwilżyć pył do stanu grudkowatego ciasta i zamrozić go w formach, a w drugiej wymieszać węgiel i drewno odpad 50/50, dolej wody, zaślep na identyczne detale i wysusz je.

       Lepiej jest ogrzać kocioł na paliwo stałe gotowymi brykietami po wypaleniu się w nim drewna opałowego (15-20 minut). Następnie jak zwykle: brykiety układane są na środku paleniska, ciąg jest maksymalnie otwierany podczas rozpalania (można włączyć wentylator) i to wszystko – pozostaje czekać, aż woda się podgrzeje do 85 -90°C.

       Referencja. Formalnie bez zainstalowania specjalnego palnika spalanie kotła węglowego z pyłem jest zabronione. Są to rozsądne środki bezpieczeństwa, ponieważ w warunkach ograniczonego przepływu powietrza palne cząstki mogą zacząć gromadzić się w zawiesinie, co przy określonym stężeniu doprowadzi do wybuchu..

       Klasy wielkości (frakcje) paliwa

       Klasy wielkości (frakcje) węgla naturalnego zgodnie z GOST 19242-73:

       Nazwa frakcji Klasa Rozmiar kawałków, mm
       Talerz NS więcej niż 100
       Duży (pięść) K 50-100
       Orzech O 25-50
       Mały m 13-25
       Ziarna słonecznika C 6-13
       Sztyb NS mniej niż 6
       Prywatna kopalnia / kamieniołom P mniej niż 200/300

       Litera odpowiadająca klasie jest przypisana bezpośrednio po symbolu marki: mała brązowa – BM, chuda duża – TK. Podczas mieszania klas węgla o różnych frakcjach wskazanych jest kilka liter: antracytowa pięść z drobiazgiem – AKM, orzech o długim płomieniu z drobiazgiem i włócznią – DOMSH.

       Standardowy kocioł opalany jest węglem – DK, GK i DKO, ale do kotłów automatycznych można stosować tylko niewielką frakcję – DOM, GOM, AOM itp..

       Czy węgiel kamienny jest dla Ciebie odpowiedni??

       Aby odpowiedzieć na to pytanie, spójrzmy na dwa ważne punkty:

       • Typ kotła
       • Frakcja węglowa

       Zajmijmy się każdym z nich..

       Frakcja węglowa

       To kolejny ważny wskaźnik, a także związany z możliwością wykorzystania węgla w kotle..

       Faktem jest, że dostarczanie paliwa do kotłów domowych odbywa się przez raczej mały właz. Nie zawsze można włożyć do niego materiał z dużymi kawałkami. Po wydobyciu węgiel jest przesiewany i dzielony na frakcje według wielkości. Część materiału dostarczana jest w stanie, w jakim został wydobyty. Ta frakcja to 0-300, czyli tzw. węgiel surowy. Zawiera zarówno duże kawałki (do 300 mm), jak i kurz.

       W sprzedaży posiadamy następujące odmiany:

       • 20-40 mm – orzech włoski drobny (DOM)
       • 50-200 mm – płyta z długim płomieniem (WPC)
       • 0-300 mm – prywatny długi płomień (DR)

       Dla wszystkich kotłów domowych z tej listy odpowiednia jest tylko jedna frakcja – 20-40 mm. Zawiera drobne ziarna, które łatwo ładują się do pieca i równomiernie spalają.

       Frakcje 50-200 i 0-300 są tańsze, ale nie nadają się do ogrzewania domu. Mogą zawierać zarówno małe, jak i duże ziarna. Taki węgiel będzie palił się nierównomiernie, pozostaną z niego niespalone kawałki. Jeśli masz automatyczny kocioł, to duże ziarna po prostu zatkają podajnik, w wyniku czego węgiel całkowicie przestanie dostawać się do pieca..

       Jak wydłużyć czas spalania węgla

       Kocioł węglowy może palić nieprzerwanie przez 6-120 godzin. Charakterystyki techniczne urządzeń grzewczych: zużycie i rodzaj paliwa zostały szczegółowo opisane w instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. Wewnętrzna konstrukcja komory załadunkowej i wymiennika ciepła, specjalnie zaprojektowana dla określonego rodzaju węgla.

       Aby wydłużyć czas palenia, musisz przestrzegać kilku zaleceń:

       • Ściśle przestrzegać instrukcji producenta zawartych w instrukcji obsługi.
       • Regularnie konserwuj kocioł: czyść komorę spalania, wymiennik ciepła i komin.
       • Dobrze jest ogrzewać kocioł węglem, biorąc pod uwagę specyfikę rozpałki.

       spalanie węgla w kotle

       Jeżeli zużycie węgla przekroczy podane przez producenta o 15%, kocioł wymaga pilnego serwisu. Po oczyszczeniu komina i wymiennika ciepła właściwości trakcyjne ulegną poprawie, a zużycie paliwa zmniejszy się..

       Jak ogrzewać, żeby węgiel palił się jak najdłużej

       Poprawność spalania długotrwałego kotła węglowego w dużej mierze zależy od dostępności automatyki regulacyjnej i oczywiście jakości samego węgla..

       Jaki węgiel lepiej ogrzewać – gatunki, frakcje

       Warto jeszcze raz podkreślić, że kocioł potrzebuje rodzaju węgla określonego przez producenta w dokumentacji technicznej. Zasada ta jest szczególnie ważna podczas obsługi urządzeń na paliwo stałe wyprodukowanych w Europie. Jednostki domowe nie są tak wrażliwe na jakość paliwa i mogą pracować na prawie każdym paliwie i miałach, przy maksymalnym stosunku skały i miału od 50 do 50.

       Zgodnie z zaleceniami producenta kocioł wymaga następującego rodzaju węgla:

       1. Węgiel.
       2. Antracyt.

       Węgiel brunatny o niskiej zawartości popiołu może być stosowany w modelach ze spalaniem ciągłym, pod warunkiem doprowadzenia do paleniska podgrzanego powietrza. Możliwe jest użycie węgla drzewnego i pelletu paliwowego.

       węgiel do kotła

       Pomimo cech wskazanych przez producenta nie będzie możliwe dokładne obliczenie ilości węgla na zimę, ponieważ koszty zależą od wielu składników:

       1. Czas trwania sezonu grzewczego.
       2. Średnia roczna temperatura.
       3. Jakość paliwa.
       4. Sprawność cieplna budynku.

       Przybliżone obliczenia zużycia węgla można wykonać za pomocą specjalnych kalkulatorów lub korzystając z usług konsultantów.

       Aby zwiększyć moc cieplną, do większości modeli kotłów potrzebny jest gatunek węgla – antracyt. Skała jest trudna do zapalenia, ale ma najlepsze specyficzne wskaźniki ciepła..

       Wskazówki, jak prawidłowo podgrzewać

       Kotły konwencjonalne pracują na węglu dowolnej frakcji. Automatyczne urządzenie do podawania paliwa, wrażliwe na wielkość bryły paliwa. Optymalna wielkość przesiewania węgla to 5-25 mm. Nowoczesne modele wyposażone w specjalny palnik mogą pracować na miału węglowym.

       W przypadku użycia skały proces rozpalania przebiega w następujący sposób:

       • W kotle zapala się niewielka ilość suchego drewna.
       • W klasycznych kotłach węgiel dosypywany jest po wypaleniu polan. W modelach o długim spalaniu paliwo jest wprowadzane jako pierwsze, po czym następuje rozpalanie.
       • Podczas spalania z węgla pozostaje niewielka ilość popiołu i sadzy. Aby zmniejszyć procent osadów, zaleca się układanie paliwa warstwami, układając węgiel zmieszany z drewnem opałowym warstwami.
       • Podczas rozpalania zasuwa jest całkowicie otwarta, co zapewnia wystarczający przepływ powietrza wymagany do spalania węgla. Po rozpaleniu się paliwa klapka jest zamykana.

       zasada spalania węgla

       Którego węgla lepiej użyć

       Węgiel do kotła na paliwo stałe

       Kotły ręczne mogą pracować na dowolnej frakcji węgla. Należy jednak pamiętać, że temperatura gazów w kominie podczas długotrwałego spalania jest znacznie niższa niż podczas spalania bezpośredniego: użycie surowego paliwa może prowadzić do gromadzenia się nadmiaru wilgoci w rurze i tworzenia się kondensatu – czarny lepka ciecz o zapachu smoły. Dlatego wilgotność względna węgla (jak każdego innego paliwa stałego) nie powinna przekraczać 15-20%.

       Referencja. Sprzęt z funkcją automatycznego podawania paliwa jest bardziej wrażliwy na frakcję, ponieważ został pierwotnie zaprojektowany dla standardu 5–25 mm. Dodatkowo powinien być ogrzewany węglem niskospiekanym (typ 31 lub 32) i niskopopiołowym (do 15%) w celu uniknięcia powstawania zbędnych „odpadów” i spadku wydajności..

       Na co zwrócić uwagę przy wyborze węgla

       Istnieje wiele subtelności związanych z konkretnymi modelami kotłów. Na przykład nie zaleca się ciągłego używania długopłomieniowych marek „duża nakrętka” i „mała nakrętka” w kotłach ZEUS-TURBO. Może to prowadzić do tego, że drobne frakcje blokują dostęp powietrza przez ruszt, a duże wiszą w komorze załadowczej..

       Asortyment kotłów jest zbyt duży, aby opisać cechy konstrukcyjne każdego z nich. Dlatego nie poruszymy tej kwestii, ale powiemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze węgla. Niemniej jednak zdecydowanie zalecamy dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi kotła przed zakupem paliwa..

       Podkreślmy główne wskaźniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze węgla:

       • Ciepło spalania
       • Zawartość popiołu
       • Wilgotność

       Ciepło spalania

       Wskaźnik ten wskazuje ilość ciepła, jaką węgiel oddaje podczas spalania. Jest wskazany w kcal / kg. Najniższa wartość dla węgli brunatnych wynosi nie więcej niż 4500 kcal/kg, a maksymalna dla kamienia i antracytów to nawet 8500 kcal/kg. Im jest wyższy, tym cieplej będzie w domu. Nasz węgiel ma wartość opałową od 6024 do 7393 kcal/kg. W związku z tym daje dużo ciepła. Jeśli porównamy to np. z drewnem opałowym, dla którego wartość ta wynosi średnio 3000 kcal/kg, to węgiel da więcej ciepła w tych samych warunkach..

       Ponadto czas spalania węgla jest znacznie dłuższy, a jeśli drewno opałowe trzeba wyrzucać prawie co godzinę, to wystarczy załadować węgiel raz lub dwa razy dziennie. Na przykład, jeśli wieczorem w mroźną zimę kocioł zostanie zalany drewnem, to do rana prawie się ochłodzi. To się nie stanie z węglem..

       Zawartość popiołu

       Wskaźnik ten jest uważany za jeden z najważniejszych dla węgla. Mówi o ilości zanieczyszczeń, które się nie palą. Im więcej, tym więcej popiołu i mniej ciepła wytwarza paliwo. Ponadto węgiel o dużej zawartości popiołu szybciej zatyka komin, a co za tym idzie, trzeba będzie go częściej czyścić..

       Zawartość popiołu jest podawana w procentach. Węgiel kamienny wysokogatunkowy ma wskaźnik do 25%, a węgiel niskogatunkowy – od 40%. Dla odmiany długopłomieniowej nie powinna przekraczać 12%, natomiast dla naszych produktów 2,1%. To znacznie mniej niż norma, co oznacza, że ​​po spaleniu pozostaje niewiele odpadów..

       Ale tutaj musimy ostrzec przed jedną wadą węgla. Pozostający po spaleniu popiół jest bardzo lekki i łatwo unosi się w powietrze. Z tego powodu podczas czyszczenia kotła wszystko wokół jest nim pokryte. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się popiołu zalecamy osłonić kocioł, a przed czyszczeniem paleniska bardzo ostrożnie napełnić go niewielką ilością wody. Więc resztki węgla zamienią się w rodzaj owsianki. Proces sprzątania będzie brudniejszy, ale popiół nie rozprzestrzeni się po pomieszczeniu..

       Pojemność wilgoci

       Może być wewnętrzny i powierzchowny. W pierwszym przypadku wilgoć jest eliminowana podczas spalania, aw drugim – podczas wietrzenia na ulicy. Im wyższa wilgotność, tym mniej ciepła zostanie zużyte na ogrzewanie pomieszczenia. Suszenie jest energochłonne. Według GOST węgiel długopłomieniowy musi mieć zawartość wilgoci nie większą niż 18-20%. Nasz węgiel stanowi 12,1%. W związku z tym jest odpowiednio mało wilgotny i wydziela dużo ciepła.

       Możemy udzielić porady, jak wizualnie określić wilgotność: jeśli małe kawałki są zbrylane lub sklejone, węgiel zamarza, co oznacza, że ​​jest dużo wody.

       Jak obliczyć zużycie węgla

       Kolejnym ważnym punktem, na który należy zdecydować przed zakupem, jest to, ile węgla potrzebujesz na sezon grzewczy..

       To zależy od konkretnych czynników:

       • Typ ogrzewania, węgla i kotła
       • Ogrzewana powierzchnia i materiał ścian, sufitu i podłogi
       • Czy jest izolacja?
       • Jaki jest rodzaj okien i szczelność drzwi
       • Surowość zim w regionie, długość sezonu grzewczego

       Tak więc dobrze izolowane ściany mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o połowę. Warto również zauważyć, że przez okna traci się więcej ciepła niż przez ściany. Nawet jeśli okna z podwójnymi szybami mają kilka komór i są pokryte warstwą energooszczędną.

       W celu określenia przybliżonej ilości węgla można skorzystać z 3 metod obliczeniowych.

       Pierwszy sposób jest praktyczny

       Nie wymaga obliczeń i jest najprostszy. Kup kilka worków węgla i przekonaj się ile potrzeba do utrzymania komfortowej temperatury w ciągu dnia. Na podstawie uzyskanego wyniku możesz obliczyć, ile potrzeba na miesiąc.

       Druga metoda to obliczenia w wiadrach za cały okres grzewczy

       To jest przybliżone obliczenie ilości węgla do ogrzewania prywatnego domu. Rozważymy okres od września do kwietnia – średnio 8 miesięcy.

       Wstępne dane:

       • Dom 100 m2.
       • Wiadro o pojemności 10 litrów. Średnia waga węgla długopłomieniowego w 1 wiadrze to około 8 kg.
       • Sezon grzewczy dla prywatnego domu 240 dni.

       Tabela przybliżonego zużycia węgla

       Ilość węgla (na dzień) Miesiące
       0,5 wiadra wrzesień październik
       3-4 wiadra listopad-luty
       0,5 wiadra Marzec kwiecień

       Podsumujmy, biorąc pod uwagę, że średnio 30 dni w miesiącu:

       • wrzesień-październik (2 * 30 * 0,5) – 30 wiader
       • Listopad – Grudzień – Styczeń – Luty (4 * 30 * 3) – 360 wiader
       • marzec-kwiecień (2 * 30 * 0,5) – 30 wiader

       Razem: 30 + 360 + 30 = 420 wiader.

       Przełóżmy na tony: 420 * 8 = 3360 kg

       Tak więc ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 będzie wymagało około 3,5 tony węgla na cały okres grzewczy..

       Trzeci sposób to obliczenie w kilogramach na dzień

       Polega na uwzględnieniu mocy kotła, ale nawet tutaj mogą wystąpić poważne błędy. Obliczymy natężenie przepływu na dzień, jeśli temperatura zewnętrzna wynosi -22 ° С … -30 ° С, to znaczy jest wystarczająco zimno.

       Wstępne dane:

       • Standardowy wzór na moc kotła: dla 10 m2 – 1 kW, ale tylko wtedy, gdy na dworze jest bardzo zimno. Zwykle potrzebne jest mniej ciepła. Do domu o powierzchni 100 m2 potrzebny jest kocioł o mocy 10 kW. Aby uzyskać komfortową temperaturę na dzień, potrzebujesz 240 kW. Z 1 kg węgla kamiennego można uzyskać 7,5 kW energii.
       • Sprawność kotła waha się w granicach 50-90%. Ten wskaźnik jest określony w dokumentacji technicznej sprzętu. Przyjmiemy średnią wartość 70%.
       • Czas trwania okresu grzewczego to około 8 miesięcy lub 240 dni.

       Zróbmy przybliżoną kalkulację dla domu o powierzchni 100 m2 dziennie:

       240kW: 7,5kW = 32kg węgla

       Okazuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 przy silnych mrozach potrzeba 32 kg węgla dziennie..

       Dokładne zużycie można znaleźć tylko dzięki znajomości wszystkich czynników: wskaźników temperatury otoczenia, jakości izolacji ścian, liczby okien i tak dalej. Konieczne jest również uwzględnienie niepalnych pozostałości węgla, czyli zanieczyszczeń. Zwiększa to również zużycie paliwa, dlatego lepiej kupować możliwie najczystszy węgiel..

       Błędy w obliczeniach wynikają z faktu, że wiele zależy od warunków pogodowych. Powyżej przyjrzeliśmy się sytuacji, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. Ale takich dni w całym okresie grzewczym jest niewiele, więc tylko w przybliżeniu można dowiedzieć się, ile węgla potrzeba..

       Po podjęciu decyzji o gatunku i zużyciu węgla pojawia się kwestia magazynowania. Jest to ważne, ponieważ jego właściwości zależą od warunków umieszczenia. Ponadto powiemy Ci, jak prawidłowo przechowywać węgiel, aby jak najdłużej zachował swoje pierwotne właściwości..

       Jak zmniejszyć zużycie węgla

       Dość powszechny jest wzrost tempa zużycia węgla po kilku latach eksploatacji kotła. Wzrost kosztów wynika przede wszystkim z zatkania wymiennika ciepła i komina sadzą. Zaleca się całkowite czyszczenie komina i elementów wewnętrznych kotła co najmniej 2 razy w roku..

       Aby zmniejszyć zużycie węgla, konieczne jest odpowiednie rozgrzanie kotła. Aby zmniejszyć ilość sadzy, napełniaj paliwo warstwami – drewno opałowe-węgiel. Ta stylizacja zapewni maksymalne odprowadzanie ciepła. W zależności od sprawności kotła następuje zmiana zużycia węgla. W konsekwencji im wyższa sprawność, tym mniejsze zużycie paliwa..

       Innym sposobem na zmniejszenie zużycia węgla jest stosowanie wyłącznie wysokiej jakości paliwa. Tanie surowce, węgiel brunatny, mają wysoki procent przechłodzenia, szybko zapychają komin i wymiennik ciepła i w efekcie są droższe niż antracyt.

       Jak prawidłowo nagrzać kocioł

       Główne przyczyny braku rozpalania kotła węglowego sprowadzają się do niemożności prawidłowego ułożenia i stopienia paliwa. Nie jest to trudne do nauczenia. Rozpalanie odbywa się w kilku etapach:

       • Na dnie komory spalania układana jest warstwa cienkich drzazg i wiórów. Małe drewno opałowe umieszcza się na górze, w formie studni lub chaty.
       • Plamki są podpalane. Zamknij drzwi paleniska, otwórz dmuchawę. Im bardziej zasuwa jest otwarta, tym szybciej drewno opałowe będzie się spalać.
       • Po wypaleniu się drewna opałowego przykrywa się miałem węglowym o grubości warstwy 10-15 cm.
       • Po 20-30 minutach wlewa się paliwo grubej frakcji o wysokości warstwy około 60 cm..

       Aby uniknąć zwiększonego występowania sadzy, zaleca się układanie paliwa warstwami, wymieszane z drewnem opałowym..

       Rozgrzewanie paleniska kotła i komina

       Dla własnego komfortu i prawidłowego uruchomienia kotła należy rozgrzać jego palenisko i komin. Jeżeli nagrzewnica nie jest wyposażona w system wymuszonego oddymiania, aby paliwo zaczęło się palić, konieczne jest stworzenie ciągu. Formowanie ciągu opiera się na prawie Archimedesa: podgrzane gazy stają się lżejsze i mają tendencję do „unoszenia się”. Do ich przemieszczania i usuwania urządzenia grzewcze działające na spalanie paliwa są wyposażone w komin.

       Schemat kotła. Zdjęcie ze strony https://www.viessmann.ru/

       Konstrukcja kotła jest taka, że ​​droga dla dymu jest trudna: na jego drodze znajduje się wymiennik ciepła i powierzchnia konwekcyjna o złożonym kształcie, co zmniejsza prędkość ruchu produktów spalania. A rura kominowa jest zwykle umieszczona poziomo, co również utrudnia ruch dymu. Dlatego jeśli kocioł nie jest rozgrzany, produkty spalania szukają najłatwiejszego sposobu. I najczęściej dym zaczyna przenikać do pokoju..

       W niektórych przypadkach pionowa część komina wyposażona jest w zalew (niewielki palenisko, które służy do ogrzania komina) z drzwiami, przez które można bezpośrednio dopalić niewielką ilość palnego paliwa (np. papieru). sam komin. Przy stosowaniu podtopienia ogrzewa się wnętrze komina.

       Jeśli taka możliwość nie jest zapewniona, w palenisku kładzie się podpałkę – zmięty papier, kora brzozy – coś wysoce łatwopalnego. Na wierzchu rozpałki – wióry i drzazgi, następnie kłody o małej grubości. Komora spalania musi być wypełniona drewnem opałowym do nie więcej niż połowy szacowanej objętości.

       Na czas rozpalania należy otworzyć klapę kominową i zawór dmuchawy, zapewniając przepływ powietrza do spalania.

       Istnieją wskazówki przed uruchomieniem pieca, aby otworzyć okno w kotłowni, jeśli takie istnieje: nie zapominaj, że tlen jest potrzebny do procesu spalania fizykochemicznego.

       Jak prawidłowo rozgrzać kocioł drewnem

       Do spalenia kilograma drewna opałowego potrzeba około 5 metrów sześciennych powietrza. Jeżeli powietrze do paleniska napływa z kotłowni, to należy koniecznie zadbać o wentylację nawiewną – zwłaszcza jeśli w kotłowni nie ma okien lub są one uszczelnione (okna z podwójnymi szybami).

       Po ułożeniu kłód podpałka jest rozpalana. Gdy pojawi się równomierne spalanie, drzwi paleniska muszą być zamknięte, a zakładka musi się wypalić..

       Osiągnięcie mocy projektowej

       Gdy tylko komora spalania i komin wystarczająco się nagrzeją, można przejść do głównego etapu pracy kotła. Aby to zrobić, powtórz proces rozpalania przy użyciu dobrze palących się materiałów. Teraz główne układanie drewna opałowego jest już zakończone, aby zgodnie z instrukcją urządzenia napełnić komorę spalania.

       Po rozpaleniu się paliwa kocioł po pewnym czasie osiągnie moc obliczeniową. Teraz przez jakiś czas proces spalania będzie przebiegał sam. Długość zależy od objętości komory spalania i zasady działania kotła. Po wypaleniu zakładki drewna opałowego musisz zrobić nową.

       Prawidłowo działający kocioł to źródło ciepła i komfortu w wiejskim domu

       Prawidłowo działający kocioł to źródło ciepła i komfortu w wiejskim domu

       Ważny! Podczas rozpalania nie używaj płynów zapłonowych ani łatwopalnej benzyny, oleju napędowego itp..

       Topienie

       Po zakończeniu prac przygotowawczych możesz rozpocząć rozpalanie:

       1. Suchy pognieciony papier jest składany na ruszcie. Na wierzchu kładziemy chrust i jeszcze wyższe cienkie wióry i drewno opałowe.
       2. Papier jest podpalany z kilku stron. Dmuchawa otwiera się, a drzwi komory spalania zamykają się.
       3. Gdy drewno się wypali, posyp cienką warstwą miału węglowego. Po wypaleniu mieszamy i napełniamy porcją zwykłego węgla..

       Za każdym razem, gdy otwierasz drzwi paleniska, musisz zamknąć dmuchawę.

       Usuwanie popiołu

       Ze spalonego węgla pozostaje popiół, który po przejściu przez ruszt gromadzi się w popielniku. Musi być usuwany mniej więcej co dwa dni. W takim przypadku należy bardzo uważać, ponieważ popiół może jeszcze nie zostać schłodzony. Nie zaleca się również wdychania popiołu lotnego, jest on bardzo szkodliwy dla organizmu..

       Ponadto od czasu do czasu konieczne jest przeprowadzenie prewencyjnego czyszczenia całego kotła..

       Czym jest węgiel? Jest to produkt roślinny, który zawiera węgiel i niepalne zanieczyszczenia. To oni tworzą po spaleniu substancje podobne do popiołu i żużlu. Stosunek tych dwóch składników jest wszędzie inny. To właśnie to, a także „wiek” paliwa kopalnego, decyduje o gatunku węgla. Eksperci rozróżniają kilka odmian.

       „Najmłodszym” rodzajem węgla jest zapalenie lingwistyczne. Ma dość luźną strukturę. Jeśli weźmiesz do ręki guzek z zapaleniem języka, szybko się kruszy i traci swój kształt. Taki węgiel jest najczęściej używany w elektrowniach cieplnych, ale lingitis nie nadaje się do ogrzewania domu..

       Oprócz lingitu wydobywa się również węgiel brunatny, węgiel, antracyt – najstarsze złoża węgla. Wszystkie odmiany mają różne poziomy wilgotności. Na przykład w węglu brunatnym zawartość wilgoci wynosi 50%, w antracycie jej próg nie przekracza 7%. Dlatego antracyt ma najwyższe ciepło właściwe. Jego wskaźniki wynoszą 9 tysięcy kcal / kg..

       Jak usunąć sadzę z kotła węglowego

       Oczyszczenie kotła węglowego z sadzy jest znacznie trudniejsze niż przy spalaniu zwykłym drewnem opałowym. Istotą problemu jest to, że czas spalania frakcji węglowej jest 3-4 razy dłuższy. W tym czasie produkty spalania zamieniają się w spiekaną masę.

       Sadza zawiera niepalną pozostałość, która podczas spalania zamienia się w żużel. Dodatkowym problemem jest to, że pod wpływem wysokich temperatur węgiel niskiej jakości prowadzi do zwiększonego tworzenia się kondensatu, kwasu, który może korodować metal wymiennika ciepła.

       Kocioł jest czyszczony w kilku etapach:

       • Konieczne jest usunięcie popiołu z popielnika, komory znajdującej się bezpośrednio pod paleniskiem i będącej pojemnym pudełkiem, zamykanym hermetycznymi drzwiami. Popielnik jest wyjęty, popiół jest wylewany.
       • Czyszczenie żużla odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia, którego wygląd przypomina zakrzywione szydło. Zwisy są usuwane na obwodzie wymiennika ciepła i od rusztu.

       Oprócz regularnego czyszczenia kotła podejmowane są działania zapobiegające zwiększonemu tworzeniu się sadzy. Głównym powodem zapychania wymiennika ciepła sadzą jest niewystarczająca temperatura spalania paliwa. Układanie warstwa po warstwie drewna opałowego zmieszanego z węglem może rozwiązać problem zwiększonego tworzenia sadzy.

       Na intensywność powstawania sadzy ma wpływ temperatura, ilość popiołu i zanieczyszczeń oraz wilgotność paliwa. Z tego powodu nie zaleca się stosowania węgla brunatnego..

       Jak wyczyścić komin kotła węglowego

       Prawidłowa praca urządzeń grzewczych obejmuje działania mające na celu ograniczenie powstawania sadzy w kominie podczas pracy kotła, a także regularną konserwację i czyszczenie rur. SNiP przewiduje potrzebę rutynowej konserwacji co najmniej dwa razy w roku..

       czyszczenie komina

       Czyszczenie rur odbywa się w następujący sposób:

       • Metoda czyszczenia mechanicznego – prawidłowe czyszczenie kominów odbywa się za pomocą specjalnej szczotki. Na pręcie osadzone są elastyczne pręty z tworzywa sztucznego. W razie potrzeby szczotkę można przedłużyć za pomocą dołączanych elastycznych pasków. Sprzątanie z dachu.

        Sadza jest usuwana przez specjalne komory inspekcyjne. Największe warstwy sadzy gromadzą się na łukach i nasadkach kominowych. Podczas sprzątania poświęca się im najwięcej uwagi..

       • Chemia myjąca – dostępna jako dodatek do paliwa. Wystarczy umieścić worek w rozpalonym węglu, aby skutecznie wyczyścić komin. Środki chemiczne są stosowane jako środki zapobiegawcze i nie mogą całkowicie zastąpić konieczności czyszczenia mechanicznego..
       • Redukcja emisji sadzy ze spalania węgla. Zapobieganie tworzeniu się sadzy to najlepszy sposób na walkę z osadami spalin. Jako środek zapobiegawczy stosuje się kilka metod. Zamontuj osadnik sadzy, zapewnij wymaganą temperaturę spalania węgla, zmień konstrukcję komina i zainstaluj deflektor poprawiający charakterystykę ciągu.

       Wszystkie powyższe środki mają na celu utrzymanie sprawności zarówno samego kotła, jak i komina. Kwaśny kondensat prowadzi do szybkiego wypalenia wymiennika ciepła i komina.

       Ze względu na wygląd kwaśnego kondensatu na komin kotła węglowego stosuje się następujące gatunki stali nierdzewnej: AISI 409, 310 i 316.

       Czego nie można zrobić kategorycznie!

       Czego nie można zrobić kategorycznie!

       Zapomnij raz na zawsze o stosowaniu płynnych mieszanek paliwowych. Jest to bardzo niebezpieczne iz punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego po prostu nie ma zastosowania! Dodatkowo przed załadowaniem węgla należy przygotować sam piec.

       Poniżej opisano etapy procesu przygotowania kotła na paliwo stałe do pracy bezpośredniej:

       • skuteczne czyszczenie z produktów spalania (usuwanie popiołu);
       • dokładna kontrola pęknięć w palenisku;
       • wypełnianie pęknięć (jeśli występują);
       • podgrzewanie komina w celu zwiększenia ciągu,.

       Stare produkty spalania należy bezwzględnie usunąć. W przeciwnym razie w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł na paliwo stałe, będą obecne obrzydliwe zapachy..

       Uszczelnianie pęknięć odbywa się za pomocą specjalnej mieszanki lub mieszanki piasku i gliny. Zapobiegnie to przenikaniu tlenku węgla z kotła do pomieszczenia. Nawiasem mówiąc, tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny..

       Zgodnie z przepisami technicznymi pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł na paliwo stałe, musi posiadać sprawną instalację wentylacyjną. Często stosowane są układy nawiewno-wywiewne.

       Jakie paliwo wybrać

       Węgiel jest związkiem chemicznym zawierającym szereg węglowodorów i zanieczyszczeń o niskim współczynniku spalania. Substancje te powstają w dolnej komorze kotła po spaleniu. Są to żużel i popiół, które należy regularnie usuwać z dmuchawy. Ponadto każdy z gatunków, w zależności od geografii i daty występowania, zawiera pewien poziom węgla. To wiek, stosunek składników palnych i niepalnych określają jakość i markę mineralnego paliwa stałego.

       Istnieje kilka rodzajów:

       1. Najmłodszy z podgatunków to zapalenie języka. Jest to luźna kamienna struktura. Często kruszy się i kruszy. Nieskuteczny do ogrzewania domów. Jest jednak uważany za najtańszy, wykorzystywany do produkcji energii w elektrociepłowniach.
       2. Antracyt to odmiana, która najgłębiej rozgrzała się po zakopaniu. Jest to forma przejściowa od węgla do grafitu. Ilość węgla sięga 95%. Najskuteczniejsza ze wszystkich odmian.
       3. Węgiel kamienny powstaje w wyniku przekształceń mas bitumicznych. Dzieli się na kilka odmian w zależności od zawartości węgla, od 75-95%. Wilgotność sięga 12-15%.
       4. Podgatunek brunatny, w przeciwieństwie do innych odmian, powstaje z torfu i zawiera do 70% węgla. Ma charakterystyczny biały kolor. Myjnie mogą być wykorzystywane jako paliwo lub surowiec. Zawiera również dużą liczbę związków lotnych.

       Cała prawda o automatycznych kotłach na paliwo stałe do długiego spalania

       Jak prawidłowo ogrzać kocioł węglem: instrukcje dotyczące zapewnienia długotrwałego spalania

       Ogień na węgiel drzewny

       Przed stopieniem kotła należy go sprawdzić pod kątem uszkodzeń i pęknięć, sprawdzić intensywność trakcji, a także, podłączając go do sieci, upewnić się, że części elektroniczne działają prawidłowo. Następnie należy wyczyścić popielnik i komorę spalania, wytrzeć je do sucha, a następnie rozpocząć rozpalanie kotła węglem..

       Eksperci radzą roztapiać kotły paliwem o mniejszej wydajności, ale bardziej palnym, a następnie stopniowo dodawać węgiel w dwóch przejściach:

       1. Połóż zmięty papier na ruszcie, na wierzchu połóż wióry lub chrust.
       2. Zamknij drzwiczki paleniska, równomiernie podpal papier itp. ze wszystkich stron.
       3. Otworzyć klapę popielnika i poczekać, aż zapali się drobne paliwo.
       4. Wsypać miałki węgiel cienką warstwą 10-15 cm bezpośrednio na płomień.
       5. Po 15-30 minutach dodaj gruby węgiel do górnej granicy drzwi.
       6. Pozostaw dmuchawę do połowy otwartą (tylko zatrzask, jeśli pali).

       Teraz możesz cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniu, regularnie dodając paliwo. Przed uzupełnieniem paliwa zamknij zawór popielnika..

       Jak widać łatwo jest nagrzać kocioł, ale aby długo się palił, nie zużywał „nadmiaru” węgla i był ogólnie skuteczny, trzeba będzie kontrolować jego pracę:

       • zamieszać wypalony węgiel przed ponownym zasypaniem, aby zapobiec masowemu spiekaniu, a jeśli skorupa już się utworzyła, rozbić ją pogrzebaczem;
       • rozcieńczyć małymi warstwami drewna niewystarczająco kalorycznego (niskiej jakości) paliwa, aby zapobiec wspólnemu koksowaniu warstw węgla;
       • zorganizuj izolację termiczną domu i zainstaluj termostat w każdym pomieszczeniu, co pozwoli uniknąć recyklingu kotła i ostatecznie zaoszczędzić do 20-25% węgla;
       • aby zapalić papier, użyj siły naturalnego obiegu powietrza, nawet jeśli automatyka kontroluje napompowanie (żeby komin miał czas na rozgrzanie);
       • całkowicie wyczyścić komin i wszystkie elementy wewnętrzne co najmniej 2 razy w roku, w przeciwnym razie po kilku latach nagromadzenie sadzy doprowadzi do spadku wydajności o 25-30%.

       Referencja. Aby jeszcze oszczędniej korzystać z zasobów, oszczędni właściciele przesiewają odpady popiołu na metalowym ruszcie o grubości 5–6 mm, a wszystkie duże niespalone kawałki są odsyłane z powrotem do kotła wraz z nową porcją świeżego węgla. W ten sposób zużycie paliwa zmniejsza się średnio o 10 – 15%..

       Jak rozpalić węgiel i jak rozgrzać nim kocioł

       Pomimo tego, że węgiel pali się bardzo dobrze, bardzo trudno jest go zapalić. Nie zrobisz tego w zwykłych meczach.

       Istnieje specjalna technologia zapłonu:

       1. Na ruszcie ułożyć papier i cienkie wióry. Możesz użyć dowolnego innego materiału palnego (kora brzozy, trociny, gałęzie).
       2. Połóż drewno opałowe na wierzchu. Nie układaj ich zbyt ciasno – tutaj ważna jest dobra cyrkulacja powietrza.
       3. Rozpalić ogień. W tej chwili nie odchodź daleko od kotła. Lepiej być w pobliżu i mieć kontrolę.
       4. Gdy drewno wypali się i zamieni się w węgle, kocioł będzie wystarczająco rozgrzany. Teraz możesz go napełnić węglem.
       5. Umieść pierwszą partię węgla drzewnego. Im mniejsze ziarna, tym lepiej. Nie ma potrzeby dorzucania dużej ilości na raz. Wystarczy garść, która zmieści się w dłoniach.
       6. Okresowo wymieszaj grudki węgla i zachowaj odstęp między nimi..
       7. Gdy zapali się pierwsza partia węgla, możesz dodać kolejną. Teraz możesz wziąć większe kawałki.
       8. Potem wystarczy obserwować kocioł i w razie potrzeby dodawać węgiel..

       Jak widać sam węgiel nie wystarczy. Nadal będziesz potrzebować drewna opałowego. I to nie tylko do zapłonu. Zaleca się okresowe ogrzewanie kotła drewnem. Faktem jest, że pył węglowy stopniowo osadza się na ścianach komina. Może zatkać rurę, a wtedy nie będzie można korzystać z pieca. Aby tego uniknąć, podgrzewaj kocioł zwykłym drewnem opałowym co 2-3 miesiące. Aspen dobrze się do tego nadaje, ale w rzeczywistości możesz użyć dowolnego.

       Co zrobić, gdy węgiel w kotle nie pali się dobrze?

       Węgiel nie pali się dobrze w kotle

       Trudno powiedzieć zaocznie, dlaczego węgiel jest zły lub w ogóle się nie pali, bo dzieje się tak z wielu powodów, ale niektóre z nich są częstsze:

       • zmniejszenie ciągu z powodu zatkania komina i rusztu;
       • używanie złego gatunku lub po prostu niskiej jakości węgla;
       • zbyt duża moc kotła, która nie odpowiada powierzchni domu;
       • ładowanie dużej ilości grubego węgla, bez wstępnego podgrzewania;
       • nieprawidłowe działanie automatycznego systemu wymuszonego powietrza;
       • naruszenie integralności konstrukcji (często gaśnie płomień + dym).

       W przypadku tych ostatnich opcji wymagany będzie specjalista od naprawy kotła, ale resztę problemów całkowicie rozwiązuje odpowiednia obsługa i czyszczenie.

       Wskaźniki zużycia i zasady obliczania wymaganej ilości paliwa

       Zgodnie z normami technicznymi do wytworzenia 10 kW energii cieplnej potrzeba 2 kg węgla. Wiedząc o tym, możesz obliczyć wymaganą objętość według wzoru:

       Mx = X / wartość opałowa paliwa (w tym przypadku 5 kW / kg)

       • gdzie М х – zużycie paliwa przez ograniczony okres czasu (dzień, miesiąc, pora roku);
       • X – strata ciepła w okresie grzewczym, określona wzorem:

       X = S × D × 24 × 0,7 × 70

       • gdzie S to ogrzewana powierzchnia domu, w tym wszystkie pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze;
       • D – czas trwania (liczba dni) okresu grzewczego;
       • 24 – czas palenia (liczba godzin) kotła na dobę;
       • 0,7 to średni współczynnik pracy kotłów węglowych;
       • 70 – średnia strata ciepła na godzinę (dla standardowego domu w klimacie umiarkowanym).

       Jeśli za podstawę przyjmiemy średni okres grzewczy wynoszący 6 miesięcy (175 dni), to przy powierzchni 100 m2 straty ciepła wyniosą X = 100 × 175 × 24 × 0,7 × 70 = 20 580 kW na sezon lub 117 kW dziennie. Zużycie węgla w tym samym okresie wyniesie M1 = 20 580/5 = 4 116 kg i M2 = 177/5 = 23 kg, czyli konieczne będzie zakup około 4,5 tony węgla.

       Referencja. Dość prymitywne jest kierowanie się „żywym” doświadczeniem innych właścicieli kotłów węglowych: gdy temperatura zewnętrzna wynosi + 1 … lub więcej ° C dziennie, spala się 1 wiadro paliwa, jeśli – 5 … – 15°C, potem 2-3 wiadra, a szczególnie mroźno zimą – 20… i mniej °C, trzeba będzie załadować do 10 wiader* dziennie.

       * standardowe wiadro (12 l) mieści około 18 kg węgla średniego.

       Czyszczenie kotła z sadzy

       W procesie spalania dolna komora – popielnik będzie stopniowo zapełniana odpadami, co będzie wymagało regularnego czyszczenia komory. Jest to niezwykle proste: wystarczy poczekać, aż urządzenie całkowicie ostygnie, otworzyć drzwiczki popielnika i wyjąć jego zawartość szufelką..

       Ale oczyszczenie wnętrza kotła z sadzy jest już trudniejsze: problem polega na tym, że podczas spalania pozostałości mineralne zamieniają się w zbryloną stałą masę. Czyszczenie wymiennika ciepła i rusztów odbywa się za pomocą narzędzia podobnego do zakrzywionego szydła – po prostu zeskrobuje wszystkie guzki.

       Czyszczenie kotła TT

       Specjalna twarda szczotka do czyszczenia kotłów na paliwo stałe. Często dołączany do kotła.

       Mechaniczne czyszczenie komina odbywa się poprzez przepuszczenie przez niego szczotki z elastycznymi plastikowymi prętami. Proces czyszczenia odbywa się z dachu, przy czym największą uwagę przywiązuje się do zagięć i połączeń. Sadza i wszelkie inne zanieczyszczenia są usuwane przez specjalne komory inspekcyjne.

       Referencja. Istnieją również środki chemiczne do czyszczenia sadzy – produkowane są w postaci dodatków do paliwa: spalając, zmiękczają osady i usuwają je przez komin. Jest to oczywiście wygodne, ale niewystarczająco skuteczne, dlatego takie fundusze są często wykorzystywane jako zapobieganie zanieczyszczeniom..

       Podsumowując, chciałbym zauważyć, że pomimo tak szczegółowych zaleceń, ostateczny wybór wciąż wymaga dostosowania do zaistniałych okoliczności, bo czasami nawet surowce idealne pod względem stosunku ceny do jakości okazują się nieopłacalne, biorąc pod uwagę z uwzględnieniem dostaw do obszarów oddalonych od miejsc wydobycia..

       Niż grozi użycie niesortowanego węgla

       W przesyłkach węgla niesortowanego jest dużo pyłu węglowego, ogromne bryły skał wielkości pięści, które zacinają ślimak automatycznego kotła na paliwo stałe na długie spalanie, wyrywając kluczyki między silnikiem a skrzynią biegów. W rezultacie kocioł ulega awarii lub po prostu działa nieprawidłowo. Aby naprawić sytuację, będziesz musiał dużo majstrować, wydawać pieniądze na wymianę wadliwych części i zespołów.

       W Rosji węgiel sortowany przeznaczony do kotłów na paliwo stałe jest rzadko sprzedawany, dlatego dostawcy zalecają stosowanie węgla o frakcji 6-13 mm (nasiennego). Z reguły jest to antracyt o wysokiej kaloryczności. Jednak ze względu na wysoką kaloryczność i ekstremalnie wysokie temperatury spalania paliwo antracytowe deformuje palniki. Z biegiem czasu te części muszą zostać zmienione..

       Nawet jeśli użyjesz drobnej frakcji antracytu, która będzie miała wartość kaloryczną dopuszczalną do spalania w TCDG, nie trzeba czekać na efektywną pracę:

       • z prawdopodobieństwem 70% kocioł nie będzie spalał węgla;
       • moc znamionowa spadnie o połowę;
       • kocioł z 25 kilowatów można “zamienić” na 15 kilowatów
       • węgiel będzie musiał zostać zasiany i wykorzystany w drugiej turze.

       Aby automatyczny kocioł długopalny wytworzył deklarowaną moc, konieczne jest dostarczenie określonej ilości paliwa do palnika na 1 jednostkę czasu:

       1. Węgiel długopłomieniowy ma wartość opałową 6100 kilokalorii na 1 kg (7 kW). Aby kocioł wytworzył moc 28 kW, konieczne jest dostarczenie 4 kg węgla na godzinę. W tym czasie węgiel powinien spalić się całkowicie, ale efektywne spalanie 4 kg węgla na godzinę jest nierealne. Oznacza to, że spalić tak, aby sprawność urządzenia osiągnęła co najmniej 75%, nie wspominając o 85% deklarowanym przez producenta.
       2. Jeżeli podaż paliwa zmniejszy się 2 razy, moc kotła zmniejszy się proporcjonalnie do ilości podawanego opału. Dlatego jeśli kocioł „nie podnosi” temperatury powyżej 50 stopni, przyczyny należy szukać w niewłaściwych ustawieniach..

       Aby kocioł z automatycznym podawaniem paliwa działał bez zakłóceń i problemów, konieczne jest kupowanie węgla długopłomieniowego. Według producenta jego kaloryczność wynosi 6100 kcal na 1 kg (w praktyce jest to 15-20% mniej). Należy pamiętać, że węgiel długopłomieniowy sprzedawany w Rosji ma frakcję 13 – 50 mm, podczas gdy w przypadku kotłów z automatycznym doprowadzaniem paliwa w większości przypadków frakcja nie powinna przekraczać 30 mm..

       Jak wybrać odpowiedni schemat podłączenia kotła

       Aby dom był ciepły, nie wystarczy wiedzieć, jakie są schematy ogrzewania z kotłem na paliwo stałe. Mistrzowie, którzy tworzą systemy grzewcze od ponad roku, podają następujące zalecenia:

       1. Tworząc rysunek schematu ogrzewania kotła na paliwo stałe, należy najpierw zapoznać się z rodzajami i zasadami działania takich generatorów ciepła. Może to być grzałka do ciągłego lub długiego spalania, jednostka pirolizy lub pelet, bufor. Każde z tych urządzeń ma swoje własne kryteria pracy, które dla niektórych mogą być minusami, a dla innych plusami..
       1. Aby uzyskać idealny schemat zaopatrzenia w ciepło, musisz być w stanie połączyć działanie kotła ze zbiornikiem, ponieważ ten element gromadzi energię cieplną. Wynika to z faktu, że element grzewczy wody może zmieniać swoją temperaturę w zakresie od 60 do 90 stopni. Nie ma stałego wskaźnika. Ponieważ kotły na paliwo stałe są urządzeniami obojętnymi, odróżnia je to korzystnie od odpowiedników gazowych, wysokoprężnych i elektrycznych..
       2. Wybierając schemat ogrzewania, musisz obiektywnie ocenić ryzyko przerwy w dostawie prądu. Jeśli w okolicy często występuje zaciemnienie, to system z pompą wodną nie tylko się nie opłaca, ale może również szybko zawieść. Dlatego lepiej wybrać tutaj rodzaj ogrzewania z naturalnym obiegiem..
       3. Wybierając orurowanie, warto wcześniej zastanowić się nad liniami bezpieczeństwa pomiędzy kotłem a zbiornikiem. Znajdują się one w punktach rur wlotowych i wylotowych tak, aby były jak najbliżej podgrzewacza wody. Ponadto, aby osiągnąć maksymalny efekt, należy starać się, aby odległość między kotłem a zbiornikiem wyrównawczym była jak najmniejsza. Ale tutaj nie jest już możliwe zamontowanie zaworów bezpieczeństwa lub kranów..
       4. Jeśli wybrano schemat z pompą, jest on instalowany na rurze powrotnej, jak najbliżej generatora ciepła. Tak więc, nawet jeśli światło zostanie wyłączone, a pompa przestanie działać, woda będzie nadal poruszać się po obwodzie, to znaczy zatrzymane zostanie minimalne ciepło. Urządzenie należy zamontować wzdłuż toru obejściowego. Dopiero wtedy będzie można odłączyć go od sieci (jeśli to konieczne) i zamknąć samo obejście za pomocą kranów.
       1. Jest coś takiego jak obejście. Są to zworki z zaworami, które są umieszczane między przewodem zasilającym a rurą powrotną. Taki układ przyczynia się do powrotu „nadmiaru” ciepłej wody przy zmianie objętości za pomocą termostatu.
       2. W kominie musi być zainstalowany zawór ze stali nierdzewnej. Ponieważ w dymie jest wilgoć, choć w niewielkich ilościach, ale to ta wilgoć może spowodować zniszczenie wnętrza.

       Zalecenia dotyczące użytkowania

       Podczas instalacji kotła należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość komina. Najlepiej nadaje się do rur ze stali nierdzewnej o średnicy od 120 do 200 mm (w zależności od modelu)

       Idealną opcją byłaby gotowa rura z izolacją termiczną – kanapka. Nie zaleca się stosowania rur grubościennych. Nagrzewają się dłużej, a na ścianach pozostaje sadza. Konieczne jest czyszczenie komina raz na 2 miesiące..

       Przy pierwszym włączeniu kotła może pojawić się nieprzyjemny zapach. Nie martw się – to normalne, ponieważ podczas produkcji na metal nakładany jest specjalny olej. Pierwsze ogrzewanie należy uruchomić w wentylowanym pomieszczeniu, a kocioł jest włączony z maksymalną mocą. Czas jego pracy w tym trybie wynosi 1 godzinę..

       Paliwo umieszczane jest w komorze w luźnej warstwie, tak aby między lasami pozostała szczelina powietrzna. To pozwoli im lepiej odpalić. Aby kontrolować proces spalania w komorze popielnikowej, klapa otwiera się i zamyka.

       Zalecenia dotyczące wyboru

       Wybór najbardziej odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na rodzaj paliwa, którego ceny mogą się różnić w zależności od regionu.

       Następnie warto obliczyć obszar dostępny do zainstalowania systemu kotłowego i uwzględnić życzenia dotyczące autonomicznego czasu pracy. Pomoże to określić najbardziej akceptowalne wymiary kotła i pojemność zasobnika paliwa, co znacznie zawęzi wyszukiwanie..

       Aby w pełni wykorzystać potencjalne korzyści ekonomiczne i eksploatacyjne kotłów automatycznych, przy wyborze należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

       • moc kotła (musi odpowiadać powierzchni ogrzewanego pomieszczenia);
       • obecność trybów ekonomicznych;
       • dokładność do jakości paliwa, jego zawartości popiołu;
       • niezawodność i bezpieczeństwo długiej żywotności baterii;
       • powtarzalny hałas w różnych trybach;
       • obecność funkcji automatycznego zapłonu i zbierania popiołu;
       • zużyta energia elektryczna;
       • możliwość pracy z akumulatorów;
       • wielkość leja do zbierania popiołu i łatwość czyszczenia;
       • wydajność pracy z różnymi rodzajami peletów paliwowych i w różnych trybach;
       • obecność pilota lub możliwość jego dodatkowego podłączenia.

       Należy również zwrócić uwagę na wygląd kotła, w tym jakość spoin..

       Recenzje kotłów domowych do długiego spalania na węglu: zalety i wady

       Biorąc pod uwagę pracochłonność instalacji systemu grzewczego i jego koszt, lepiej nie popełniać błędów w tej kwestii. Aby to zrobić, ważne jest, aby z góry rozważyć wszystkie zalety i wady technologii spalania długoterminowego, skupiając się nie tylko na obietnicach producentów, ale także na recenzjach prawdziwych właścicieli takich kotłów..

       Zalety i wady długo palących się kotłów węglowych:

       Godność niedogodności
       oszczędność zasobów – miesięczne zużycie węgla jest o 20-30% niższe niż w konwencjonalnych kotłach brak możliwości zatankowania – trzeba będzie poczekać, aż paliwo całkowicie się wypali
       autonomia – większość modeli nie potrzebuje dostępu do prądu ciągłość procesu – nawet po przerwaniu pracy nadal będzie trwać tlenie
       łatwa konserwacja – czyszczenie jest rzadsze i zajmuje mniej czasu przydział kotłowni – urządzenie należy zainstalować w osobnym pomieszczeniu
       stabilność temperatury – stały monitoring eliminuje przegrzewanie się systemu duże gabaryty – zarówno kocioł jak i zasobnik (opcja) zajmują dużo miejsca
       dbanie o środowisko – w pomieszczeniu nie gromadzi się dym, pył węglowy itp.. niskie ciśnienie robocze – maksymalne 1,6-1,8 bar (przy tradycyjnym 3-4 bar)
       niezawodność – prosta konstrukcja kotła gwarantuje ochronę przed częstymi awariami wysoka cena – sam kocioł jest 1,5–2 razy droższy niż zwykle + dodaj. ekwipunek