Dlaczego potrzebujesz termostatu??

Regulator temperatury zainstalowany na grzejnikach pozwala kontrolować ilość ciepła wpadającego do danego pomieszczenia poprzez zwiększenie lub zmniejszenie przepływu nośnika ciepła. Za jego pomocą można nie tylko ustawić komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu, ale także zaoszczędzić pieniądze, jeśli mieszkanie jest wyposażone w ciepłomierz..

W budynkach mieszkalnych, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, właściciele zmuszeni są otwierać wywietrzniki, jednocześnie ogrzewając ulicę. Jeśli trzeba płacić za ciepło zgodnie ze standardami, jak to często bywa w budynkach Chruszczowa, to nie jest to takie straszne. Ale w obecności liczników ciepła pieniądze mieszkańców dosłownie wylatują przez okno. I inna sytuacja: nie ma sensu dogrzewać mieszkania, gdy nikogo nie ma w domu.

Bardziej korzystna jest pozycja właścicieli autonomicznych systemów grzewczych. Mogą regulować dopływ ciepła do mieszkania na wylocie kotła. Ale bez użycia termostatów zapewnienie komfortowego reżimu temperaturowego we wszystkich pomieszczeniach nie będzie działać..

Dlaczego właśnie termostat?

Oprócz termostatu można ograniczyć przepływ chłodziwa do akumulatora za pomocą zaworu kulowego lub zaworu stożkowego. Ale ich użycie wiąże się ze znacznymi niedogodnościami:

 • Zawór kulowy przeznaczony jest do pracy tylko w dwóch trybach: otwartym lub zamkniętym. Podczas pracy na pozycjach pośrednich szybko się zawiedzie..
 • Konieczne jest ręczne i dość częste regulowanie przepływu ciepłej wody obydwoma urządzeniami. Przy dużej liczbie pokoi jest to długie i niewygodne..

Zainstalowanie termostatów na grzejnikach rozwiąże ten problem. Po instalacji i regulacji termostat automatycznie utrzyma ustawioną temperaturę, regulując przepływ gorącej wody do akumulatora.

W przypadku grzejników żeliwnych jest to trudniejsze. Ze względu na dużą bezwładność termiczną materiału (żeliwo powoli się nagrzewa i równie wolno stygnie) niemożliwe jest szybkie i dokładne wyregulowanie temperatury.

Instalowanie urządzenia na baterii

Z czego składa się termostat?

To urządzenie składa się z dwóch głównych części: zaworu termicznego i głowicy termostatycznej. Producenci produkują kilka opcji dla różnych rurociągów i systemów grzewczych.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

W razie potrzeby można zdjąć głowicę termostatyczną. Dozwolone jest umieszczanie różnych typów regulatorów na jednym zaworze (mogą się różnić w zależności od producenta).

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Najnowocześniejsze są grzejniki elektryczne z termostatami, które są montowane fabrycznie przez producenta.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Urządzenie i zasada działania termostatu

Każdy automatyczny zawór grzejnikowy składa się z 2 części:

 1. Zawór termostatyczny z siłownikiem odcinającym dopływ czynnika grzewczego.
 2. Głowica termiczna z elementem sterującym reagującym na zmiany temperatury powietrza.

Zawór wykonany z mosiądzu posiada tradycyjny mechanizm ze stożkiem roboczym, który wpasowuje się w gniazdo i tym samym zmniejsza jego obszar przepływu. Różnica w stosunku do konwencjonalnego zaworu ręcznego polega na tym, że stożek jest przymocowany do sprężynowego popychacza, który wystaje na zewnątrz. Wciskanie końca pręta realizowane jest przez drugi element – ​​głowicę termiczną. Im silniejsze ciśnienie, tym mniejsza powierzchnia przepływu. Poniższy schemat przedstawia montaż zespołu regulatora chłodnicy:

Schemat przekrojowy termostatu

Wewnątrz głowicy termostatycznej znajduje się mały szczelny pojemnik wypełniony medium wrażliwym na temperaturę – cieczą lub gazem. Po podgrzaniu to medium rozszerza się, pojemnik zwiększa się i silniej naciska na trzpień, blokując przepływ chłodziwa. Podczas chłodzenia proces przebiega w przeciwnym kierunku, co jest zasadą działania głowicy termicznej. Skalowane pokrętło regulacyjne mechanicznie ogranicza maksymalne otwarcie zaworu.

Ważny. Termostat zainstalowany na akumulatorze wpływa tylko na natężenie przepływu chłodziwa, zmieniając go w jednym lub drugim kierunku. Termostat nie jest regulatorem temperatury wody, to znaczy wykonuje regulację ilościową, ale nie jakościową.

Materiał produkcyjny

Korpus zaworu wykonany jest z metalu odpornego na korozję, niklowany lub chromowany od góry.

Zawory wykonane są z następujących materiałów:

 • brąz z niklowaniem lub chromowaniem;
 • mosiądz z warstwą niklu;
 • Stal nierdzewna.

Za najlepsze uważane są zawory wykonane ze stali nierdzewnej. Są neutralne chemicznie, nie korodują i nie wchodzą w reakcje z innymi metalami. Ich cena jest wyższa niż w przypadku niklowanych lub chromowanych. Zawory ze stali nierdzewnej nie są często w sprzedaży, dlatego najczęściej w domach lub mieszkaniach można zobaczyć wyroby z brązu lub mosiądzu.

termostat do grzejnika z czujnikiem zdalnym

Zawory wykonane z brązu lub mosiądzu nie różnią się żywotnością. Wszystko zależy od tego, jak dobrze wykonany jest stop. Jeśli chodzi o produkty znanych producentów, kwestia jakości nie pojawia się. To, czy zaufać nieznanym producentom, jest kontrowersyjne. Jednak przy zakupie należy zwrócić uwagę na fakt, że wektor strumienia jest pokazany na ciele. Bez tej strzałki produkt nie jest wysokiej jakości.

Rozróżnij zawory i sposób wykonania. W zależności od sposobu zamontowania nagrzewnicy zawory mogą być ustawione pod kątem lub prosto.

Przegląd zaworu akumulatora

Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów różnych firm i modyfikacji:

 • Termostaty Danphos RA-G i RA-N. Są kątowe lub proste, do systemów jednorurowych lub dwururowych. Wykonany z mosiądzu niklowanego. Wytrzymują ciśnienie 10 bar. Średnica 1,5 i 2,0 cm.
 • Zestawy termostatów firmy BROEN. Linie proste z możliwością ustawienia stałego, do systemu dwururowego, o średnicy 1,5 i 2,0 cm.Materiał wykonania – mosiądz niklowany.

Jakie są termostatyczne głowice grzejnikowe

Głowice termostatyczne są następujących typów:

 • podręcznik;
 • mechaniczny;
 • elektroniczny.

termostat do grzejnika elektrycznego,

Mają ten sam cel, ale właściwości niestandardowe są inne:

 • Urządzenia ręczne działają na zasadzie konwencjonalnych zaworów. Gdy regulator zostanie obrócony w jednym lub drugim kierunku, przepływ chłodziwa otwiera się lub zamyka. Taki system nie będzie drogi, jest niezawodny, ale niezbyt wygodny. Aby zmienić wymianę ciepła, musisz samodzielnie wyregulować głowicę.
 • Mechaniczne – bardziej rozbudowane w urządzeniu, potrafią utrzymać żądaną temperaturę w danym trybie. Urządzenie oparte jest na mieszkach wypełnionych gazem lub cieczą. Nagrzewając się, środek temperaturowy rozszerza się, cylinder zwiększa swoją objętość i naciska na pręt, blokując coraz bardziej kanał przepływu chłodziwa. W ten sposób do chłodnicy wpływa mniej płynu chłodzącego. Gdy gaz lub ciecz schładza się, mieszek zmniejsza się, trzpień lekko się otwiera, a większa objętość przepływu płynu chłodzącego wpada do chłodnicy. Termostat mechaniczny do grzejnika jest dość wygodny w użyciu i popularny wśród konsumentów ze względu na łatwość konserwacji.
 • Termostaty elektroniczne mają duże rozmiary. Oprócz masywnych elementów termostatycznych są dostarczane z dwiema bateriami. Trzon sterowany jest mikroprocesorem. Modele mają dość dużą funkcjonalność. Możesz ustawić reżim temperatury w pomieszczeniu na określony czas. Na przykład w nocy w sypialni będzie chłodniej, rano cieplej. W tych godzinach, kiedy rodzina jest w pracy, temperaturę można obniżyć, a wieczorem podnieść. Takie modele są duże, muszą być instalowane na wysokiej jakości urządzeniach grzewczych, aby działały bez problemów przez kilka lat. Ich koszt jest dość wysoki..

jak dobrać termostat do grzejnika?

Czy jest różnica między mieszkiem cieczowym a gazowym? Uważa się, że gaz lepiej reaguje na zmiany temperatury, ale takie urządzenia są bardziej złożone i droższe. Te płynne dobrze wykonują swoją pracę, ale w odpowiedzi są trochę „niezdarne”. Możesz ustawić wymagany reżim temperatury i utrzymywać go z dokładnością do 1 stopnia. Dlatego termostat z płynnym mieszkiem z powodzeniem rozwiązuje kwestie regulacji dopływu chłodziwa do nagrzewnicy..

Zdalne czujniki temperatury

Czasami konieczne jest zamontowanie termostatu do grzejnika z czujnikiem zdalnym.

Głowicę termostatyczną należy zamontować w taki sposób, aby „patrzyła” w stronę pomieszczenia. Jest to warunek wstępny dokładnego określenia temperatury. Ale w rzeczywistości nie zawsze można to zrobić. Urządzenie może nie „pasować” do instalacji grzejnika ze względu na swoje rozmiary. Pomoże w tym czujnik zewnętrzny, który jest połączony z głowicą termiczną za pomocą rurki kapilarnej. Umieszczony w dowolnym miejscu, w którym chcesz zmierzyć temperaturę otoczenia. Odległość czujnika od głowicy termicznej może wynosić około dwóch metrów lub więcej.

termostat do grzejnika elektrycznego,

Podczas montażu czujnika należy przestrzegać następujących warunków:

 • Na poziomie podłogi szczelina powietrzna jest chłodniejsza, dlatego czujniki temperatury muszą być podniesione o co najmniej 0,8 metra.
 • W pobliżu nie powinno być żadnych źródeł ciepła.
 • Nie narażaj urządzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych..
 • Urządzenia nie wolno zakrywać meblami ani ciężkimi zasłonami..
 • Czujnik mocowany jest do ściany za pomocą zszywek.

Ten sposób regulacji temperatury w pomieszczeniu jest bardzo wygodny. Ale te termostaty są droższe niż sterowanie ręczne. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze termostatu do grzejnika.

Informacje ogólne

Głowice termostatyczne różnych firm o zakresie temperatur pracy od 0 do 40 stopni powyżej zera, pozwalają na regulację temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 6 do 28 stopni. Wśród nich są następujące urządzenia:

 • Danfoss living eco, elektroniczny model programowalny.
 • Danfoss RA 2994, typ mechaniczny, wyposażony w mieszek gazowy.
 • Danfoss RAW-K mechaniczny, różni się tym, że mieszek jest wypełniony nie gazem, ale cieczą i jest przeznaczony do grzejników płytowych.
 • HERZ H 1 7260 98, typ mechaniczny, mieszek wypełniony płynem, urządzenie tej firmy będzie kosztować trochę mniej.
 • Oventrop "Uni XH" oraz "Uni CH"z płynnym mieszkiem, strojony mechanicznie.

Jak regulowane są termozawory

Jeśli umieścisz głowicę termostatu w skrajnym lewym położeniu, temperatura w pomieszczeniu zacznie rosnąć. Warunkiem jest, aby drzwi były zamknięte. Gdy pomieszczenie stanie się o 5-7 stopni wyższe od pożądanego, termostat jest przekręcany w prawo. Grzejnik zaczyna się schładzać. Pokrętło regulatora należy płynnie przekręcać w prawo, aż temperatura spadnie do wymaganego komfortowego poziomu. Gdy tylko płyn chłodzący zacznie hałasować, grzejnik zacznie się nagrzewać. Należy zwrócić uwagę, na której cyfrze umieszczony jest znak. Będzie to punkt odniesienia wymagany do dostosowania żądanej temperatury..

Dzięki temu możesz zmieniać ustawienia regulatora tyle razy, ile jest to konieczne. Nie jest to trudne, wystarczy raz dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami..

termostat do grzejnika elektrycznego,

Prawie wszystkie modele termostatów różnych producentów są konfigurowane według tej samej zasady. Wyjątkiem są złożone urządzenia programowalne, gdzie wymagany jest specjalista..

Termostat do grzejnika elektrycznego pełni tę samą funkcję, ale ustawienie jest nieco inne.

Czynniki wpływające na ustawienia regulatora:

 • przeciągi lub częsta wentylacja pomieszczenia;
 • gwałtowna zmiana poziomu temperatury na zewnątrz;
 • skierowane promienie słoneczne;
 • obecność w pobliżu
 • termostat innych, blisko rozmieszczonych źródeł promieniowania cieplnego lub odwrotnie, zimna (rurociągi, lodówka);
 • naruszenia podczas instalacji urządzenia;
 • nieprawidłowe ustawienia początkowe.

Konieczność zainstalowania termostatów

Takie mechanizmy są wykorzystywane do następujących celów:

 • oszczędność ciepła generowanego podczas ogrzewania;
 • utrzymywanie komfortowego wskaźnika temperatury w domu.

Wielu właścicieli nadal stosuje tradycyjne metody rozwiązania drugiego problemu, takie jak zakrywanie kaloryferów kocami lub otwieranie okien w celu wentylacji. Jednak znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie urządzenia takiego jak regulator temperatury ogrzewania, który wpływa na natężenie przepływu chłodziwa w układzie grzewczym i może pracować zarówno ręcznie, jak i automatycznie..

Jak wybrać i zainstalować termostat do grzejnika?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że podczas montażu niezwykle ważne jest posiadanie specjalnej zworki znajdującej się bezpośrednio przed nagrzewnicą. Jeśli nie istnieje, przepływ płynu chłodzącego nie będzie regulowany przez chłodnicę, jak należy to zrobić za pomocą prostego pionu

Jak potrzebne są czujniki termiczne?

Podczas ogrzewania w mieszkaniu lub w prywatnym domu ważne jest zapewnienie możliwości kontrolowania poziomu ogrzewania nośników ciepła i ogrzewania powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Mikroczujniki temperatury do nagrzewania rejestrują i przekazują te informacje. Takie informacje można odczytać wizualnie lub przesłać bezpośrednio do kontrolera..

Gdzie zwykle instalowane są termostaty??

Optymalnym miejscem do umieszczenia termostatu jest samo urządzenie grzewcze (grzejnik), pod warunkiem, że nie jest ono pokryte zasłonami, ozdobnymi kratkami lub innymi elementami wnętrza. Naruszenie tej zasady prowadzi do niewystarczającej oceny poziomu temperatury w pomieszczeniu..

Zasadę tę można obejść stosując element termostatyczny z czujnikiem zdalnym znajdującym się od zaworu w odległości od 2 do 8 metrów. W takim przypadku kontrola poziomu temperatury zostanie przeprowadzona w miejscu czujnika. Również regulatory temperatury do akumulatorów grzewczych można zainstalować na poziomym odcinku rurociągu w pobliżu punktu wejścia do nagrzewnicy..

Jak wybrać i zainstalować termostat do grzejnika?

Gdy termostat ręczny całkowicie zablokuje przepływ płynu chłodzącego do chłodnicy, jego cyrkulacja w układzie będzie kontynuowana wzdłuż rury łączącej

Jeżeli instalacja sprzętu odbywa się zgodnie z instrukcją i zgodnością ze wszystkimi przepisami i przepisami budowlanymi, wówczas kontrolę temperatury można przeprowadzić w zakresie od 5°C do 30°C w krokach co jeden stopień. Ten zakres może się różnić w niektórych modelach, więc przed zakupem sprawdź te informacje..

Rodzaje głowic termicznych do akumulatorów

Pod głowicę termiczną grzejnika weź górną wymienną część urządzenia.

Jest kilka jego rodzajów:

 • podręcznik.
 • Mechaniczny.
 • Elektroniczny.

Głowica termiczna typu mechanicznego regulatora termostatycznego do akumulatorów jest uważana za pakiet podstawowy, na podstawie którego powstają różne modyfikacje różniące się kosztem i właściwościami. Producenci najwyższej klasy produkują produkty, w których zawór jest kompatybilny z dowolną termoparą.

Termostat ręczny to zasadniczo ten sam zawór, który działa w podobny sposób. Oznacza to, że gdy uchwyt jest obracany, zmienia się ilość przechodzącego nośnika ciepła. Jedyna różnica polega na tym, że mechanizm ręczny można usunąć, zastępując go urządzeniem mechanicznym lub elektronicznym. Jednocześnie sama obudowa nie wymaga zdejmowania ani zmiany, jest uniwersalna. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak wyjąć regulator temperatury z akumulatora.

Elektroniczna głowica termiczna jest uważana za najdroższą i najmasywniejszą. W przypadku tej opcji można włożyć baterie, są do tego specjalne nisze. Główną różnicą są ogromne możliwości. Na przykład możesz utrzymać stałą temperaturę przez cały czas..

Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia konkretnych wartości według dnia tygodnia lub godzin. Jeśli lokatorów nie ma w mieszkaniu w ciągu dnia, nie jest konieczne tworzenie w tym czasie komfortowego mikroklimatu. Wystarczy zaprogramować głowicę termiczną i przez określony czas powietrze w pomieszczeniu nagrzeje się do ustawionej temperatury.

Wynika z tego, że za pomocą elektronicznej głowicy termicznej można zaoszczędzić na ogrzewaniu przy zachowaniu poziomu komfortu..

W zależności od zastosowanego czynnika temperaturowego regulatory temperatury na grzejniku dzielą się na dwa typy:

Wybierając urządzenie na tej podstawie należy zwrócić uwagę, że obie opcje charakteryzują się odpowiednio wysokim poziomem jakości, prawie taką samą szybkością reakcji na zmiany temperatury. Jednocześnie produkcja termostatu cieczowego jest prostsza, a asortyment szerszy.

Głównym kryterium wyboru powinien być zakres temperatur, jaki może obsługiwać urządzenie. W większości przypadków są to wartości od +6 do +26 stopni z niewielkimi odchyleniami. Nawiasem mówiąc, koszt głowicy termicznej, jej wielkość, wygląd i sposób podłączenia zależy od szerokości asortymentu..

Klasyfikacja termostatów

Można wyróżnić kilka rodzajów termostatów:

 • najprostszą opcją jest regulacja mechaniczna. Przykładem jest wspomniany wcześniej zawór stożkowy. Dokładność regulacji w tym przypadku jest niska;
 • w urządzeniach automatycznych, ze względu na odkształcenie mieszków (zasada działania omówiono poniżej), prąd chłodziwa jest automatycznie regulowany;
 • Na uwagę zasługują również regulatory ze sterowaniem elektronicznym. W takim przypadku wystarczy wybrać tryb pracy na wyświetlaczu lub ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Resztę zrobi automatyzacja.

Możesz również wybrać grupę urządzeń z zewnętrznym czujnikiem temperatury. W tym przypadku czujnik znajduje się w odległości kilku metrów od regulatora, co pozwala mu bardziej adekwatnie reagować na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu..

Notatka!

Zdalny czujnik temperatury jest optymalnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy bateria grzewcza znajduje się w wystarczająco głębokiej wnęce, a konwencjonalny termostat nie do końca prawidłowo śledzi zmianę temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Ogrzewanie można regulować w nieco inny sposób. Jeśli umieścisz blok z czujnikiem temperatury bezpośrednio w pomieszczeniu, a regulator w kotłowni, zamiast regulować natężenie przepływu chłodziwa, możesz zmienić jego temperaturę. Takie podejście ma sens przy ogrzewaniu dużych pomieszczeń, ponieważ wymiana ciepła wszystkich grzejników zmienia się jednocześnie.

Niektóre termostaty do grzejników mogą regulować temperaturę nie w pomieszczeniu, ale na zewnątrz. Dzięki temu system grzewczy może szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe bez czekania na zmianę temperatury w pomieszczeniu..

W przeszłości popularne były urządzenia, które bezpośrednio monitorowały temperaturę chłodziwa w układzie (wykorzystywano do tego czujniki zanurzeniowe). Teraz takie regulatory są uważane za przestarzałe i praktycznie nieużywane..

Jak działa zawór termostatyczny

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Pierwsze termostaty do grzejników, przeznaczone do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu, zostały wynalezione już w 1943 roku przez firmę DANFOSS, która również zajmuje wiodącą pozycję na rynku produkcji i sprzedaży tego typu urządzeń. Z tego powodu nasz artykuł będzie opierał się na materiałach i rekomendacjach firmy DANFOSS, której wieloletnie doświadczenie nie budzi wątpliwości..

Na przestrzeni lat od wynalezienia termostaty do grzejników zmieniły się i stały się tym, czym je znamy. Strukturalnie składają się z dwóch głównych elementów: zaworu i głowicy termicznej, które są połączone mechanizmem blokującym. Zadaniem głowicy termicznej jest wyczuwanie temperatury otoczenia i jej regulacja, działanie na siłownik – zawór, blokuje również przepływ chłodziwa wchodzącego do nagrzewnicy.

Ta metoda sterowania nazywana jest ilościową, ponieważ urządzenie wpływa na natężenie przepływu chłodziwa przechodzącego do chłodnicy. Istnieje inna metoda – jakościowa, z jej pomocą zmienia się temperatura wody w systemie. Odbywa się to za pomocą regulatora temperatury (zespołu mieszającego) zainstalowanego w kotłowni lub punkcie grzewczym..

Aby zrozumieć zasadę działania głowicy termicznej, proponuje się przestudiowanie schematu urządzenia pokazanego w sekcji:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Wewnątrz korpusu komórki znajduje się mieszek wypełniony medium wrażliwym na ciepło. Jest dwojakiego rodzaju:

Mieszki do cieczy są łatwiejsze do wyprodukowania, ale są gorsze od mieszków gazowych pod względem prędkości, więc te ostatnie są bardzo rozpowszechnione. Tak więc, gdy temperatura powietrza wzrasta, substancja w zamkniętej przestrzeni rozszerza się, mieszek rozszerza się i naciska na trzpień zaworu. To z kolei przesuwa się w dół specjalnego stożka, co zmniejsza obszar przepływu zaworu. W rezultacie zmniejsza się natężenie przepływu chłodziwa. Gdy powietrze otoczenia jest schładzane wszystko dzieje się w odwrotnej kolejności, ilość przepływającej wody wzrasta do maksimum, taka jest zasada działania termostatu.

Korzyści z używania termostatu

Nowoczesne termostaty mają wiele zalet. Jednym z nich jest niezwykła łatwość obsługi. Takie urządzenia są łatwe do zainstalowania i dalszego użytkowania, całkowicie łatwo to rozgryźć. Nowoczesne urządzenia przyczyniają się do stworzenia najbardziej korzystnego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Pozwalają znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu i jak najefektywniej wykorzystywać zasoby..

Termostat do grzejnika

Oprócz utrzymania wymaganej temperatury i stworzenia komfortowego mikroklimatu, bardzo ważna jest oszczędność energii cieplnej. I tak np. w mieszkaniach ogrzewanych centralnym ogrzewaniem dla dodatkowych oszczędności konieczne jest zainstalowanie termostatów i licznika energii cieplnej, a w przypadku ogrzewania indywidualnego wszelkie oszczędności sprowadzają się do zmniejszenia ilości zużywanej energii, co osiąga się za pomocą termostatów.

Termostat do grzejnika

Jeżeli ogrzewanie jest dopiero na etapie planowania i rozwoju, najlepiej kupić grzejniki z już wbudowanymi termostatami. Jednak montaż termostatu nie sprawi żadnych trudności w przypadku gotowych systemów. Wystarczy dostroić się do pracy i przygotować do tego niezbędne narzędzia..

Zestaw przyłączeniowy termostatu

 1. Szlifierka, piła do metalu lub wyrzynarka.
 2. Zestaw kluczy.
 3. Złączki rurowe.
 4. Pasta hydrauliczna.

Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem, aby w przyszłości nie rozpraszać się szukaniem brakujących przedmiotów.

Zalety i wady termostatów

Jak wybrać i zainstalować termostat do grzejnika?

Montaż termostatu jest bardzo prosty. Radzimy skorzystać ze schematów instalacji przedstawionych w tym przeglądzie..

Zdecydowanie czujnik temperatury ma więcej zalet:

 1. Łatwość instalacji i zarządzania. Możliwe jest zamontowanie urządzenia mechanicznego bez pomocy i specjalnych umiejętności, przy użyciu minimum narzędzi. Sterowanie w modelach mechanicznych i samochodowych jest proste: temperaturę ustawia się obracając koło lub naciskając przycisk.
 2. Zainstaluj termostat wraz z gazomierzem, a to znacznie obniży koszty mediów. Według szacunków w przeciętnym mieszkaniu instalacja termostatu i licznika może dać nawet do 20% oszczędności w zużyciu energii.
 3. Zaawansowane modele pozwalają zaprogramować kocioł na godzinę, dzień lub nawet miesiąc. Temperatura jest ustawiana w zależności od aktywności właścicieli domu.
 4. System nie wymaga kosztów eksploatacji.

Ale urządzenie nie jest pozbawione wad:

 1. Złożone elementy wymagają specjalistycznej interwencji i sprawdzonego montażu. A koszt wysokiej jakości autoprogramatora wyniesie co najmniej 300 USD.
 2. Zasłony mogą zakłócać prawidłowy odczyt temperatury. Po opuszczeniu czujnik będzie musiał zbierać dane o temperaturze za kurtyną. W takiej sytuacji konieczne jest umieszczenie w pomieszczeniu czujnika mobilnego..
 3. Niska dokładność zadanej temperatury dzięki zaworom ręcznym i niewygody ręcznej regulacji do każdej baterii.
 4. Modele mechaniczne należy poprawić po instalacji. W przypadku nieprawidłowego montażu elementu następuje naruszenie regulacji temperatury.

Konieczność dostosowania wymiany ciepła

Istnieją dwa powody, dla których grzejniki grzewcze wymagają regulacji:

 1. Zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. To prawda, że ​​w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielopiętrowym możliwe jest zmniejszenie kwoty płatności tylko wtedy, gdy istnieje wspólny licznik ciepła w domu. W prywatnym gospodarstwie domowym, w przypadku instalacji zautomatyzowanego kotła, instalacja regulatorów raczej nie będzie wymagana. Kwota oszczędności będzie znaczna.
 2. Obecność potrzeby utrzymania pożądanego reżimu temperatury w pomieszczeniach. Na przykład w jednym pomieszczeniu może być 17 stopni Celsjusza, aw innym – 25 stopni. W tym celu należy ustawić odpowiednie liczby na głowicy termicznej lub zamknąć zawór.

Termostaty gazowe lub cieczowe

Jaka jest różnica między mieszkiem wypełnionym gazem a mieszkiem wypełnionym cieczą? Jest różnica i lepiej byłoby o tym wiedzieć przy zakupie!

 1. Urządzenia gazowe mają długą żywotność – około 20 lat. Jednocześnie gaz bardzo płynnie reaguje na zmiany temperatury, co nie powoduje nadmiernych ostrych obciążeń sprzętu..
 2. Natomiast płynne działają szybko, co ma nieco silniejszy wpływ na zużycie części roboczych, ale pozwala szybko reagować na spadek lub wzrost temperatury. Działają dokładniej niż gaz.
 3. W termostatach cieczowych czujnik może być zdalny lub wbudowany. Jeśli jest wbudowany, to urządzenie ustawia się w pozycji poziomej, aby zmniejszyć wpływ przepływów konwekcyjnych z grzejnika i rur.
 4. Wskazane jest instalowanie czujników zdalnych, gdy urządzenie jest zamknięte grubymi zasłonami, które wpływają na wymianę ciepła, termostat jest ustawiony pionowo, grzejnik jest zainstalowany w głębokiej wnęce ściennej lub zbyt blisko parapetu

Czynniki wpływu

Następujące czynniki mogą mieć wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, a tym samym na działanie termostatu mechanicznego:

 • Temperatura na zewnątrz.
 • Wentylacja lub przeciąg.
 • światło słoneczne.
 • Dodatkowe źródła zimna lub ciepła (lodówka, orurowanie ciepłej wody, grzałki elektryczne itp.).

Zasady dostosowywania

Utrzymanie komfortowej temperatury zależy od sposobu działania termostatów zasilanych bateryjnie i prawidłowego ustawienia. Ten proces obejmuje następujące działania:

 • Włącz ogrzewanie i zamknij drzwi do pokoju.
 • W miejscu, w którym planowana jest kontrola temperatury, zainstalowany jest termometr.
 • Przekręć pokrętło regulatora w lewo, aż się zatrzyma, całkowicie otwierając przepływ chłodziwa.
 • Poczekaj, aż wartość temperatury wzrośnie o 5-6 punktów.
 • Obróć głowicę do skrajnie prawej pozycji, blokując w ten sposób przepływ chłodziwa. Powinno to doprowadzić do stopniowego ochłodzenia powietrza w pomieszczeniu..
 • Kiedy w pomieszczeniu ustali się komfortowa temperatura, zaczynają otwierać zawór. Głowica obraca się, aż obudowa się nagrzeje, a płyn chłodzący zacznie hałasować. Głowicę termiczną można pozostawić w tej pozycji, ponieważ temperatura osiągnęła komfortową wartość. Dla wygody konsumenta większość urządzeń posiada skalę cyfrową, za pomocą której można nawigować podczas ustawień i dalszej pracy..

Regulacja termostatu nie może być nazwana złożonym procesem, więc możesz niezależnie skalibrować zgodnie z określonymi warunkami. W większości przypadków ta procedura jest zgodna ze standardowym schematem, chociaż niektóre modele mają pewne wyjątki. Możesz dowiedzieć się, jak zainstalować regulator na baterii w paszporcie produktu..

Bilansowanie instalacji centralnego ogrzewania

Podczas normalnej pracy sieci grzewczej wszystkie grzejniki powinny otrzymywać to samo ciepło. Ale w przypadku, gdy baterie grzewcze nie są odpowiednio wyważone, to na początku obwodu grzejniki będą zbyt gorące, a na końcu ledwo ciepłe.Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Zobaczmy, jak możesz rozwiązać ten problem. W celu kontrolowania przepływu płynu przez układ konieczne jest zainstalowanie podwójnego zaworu regulacyjnego na każdej grzałce. Ponadto, jeśli na początku łańcucha część zaworów jest zamknięta, można zapewnić rozprowadzenie ciepłej wody, która będzie bardziej równomierna.

Aby prawidłowo zbilansować system, należy wyłączyć ogrzewanie, schłodzić wodę i otworzyć zawory na wszystkich akumulatorach. Aby to zrobić, zdejmij z nich osłony i włącz je szczypcami.

Następnie podłączają ogrzewanie i idą do pierwszej baterii w obwodzie, regulują ją, a następnie naprzemiennie równoważą pozostałe.

Jeśli nie znają kolejności, to po włączeniu systemu zwracają uwagę na ich ogrzewanie

To jest ważne! Termometry do grzejników są instalowane na rurach powrotnych i zasilających. Zamknąć zawór, a następnie stopniowo otwierać go ponownie, aż między odczytami termometru ustali się różnica 10°C (20°C Fahrenheita).

To samo powtarza się dla wszystkich grzejników wchodzących w skład danego obwodu. Rezultatem jest zrównoważony i wydajny system grzewczy..

Nie zdziw się, jeśli zawór na ostatniej baterii jest całkowicie otwarty, ponieważ dla dobrego ogrzewania pomieszczenia konieczna jest równomierna praca (ogrzewanie) całego systemu.

Dla wydajnej pracy instalacji grzewczej i wysokiej jakości ogrzewania pomieszczenia konieczne jest zbilansowanie pracy obwodu. Aby to zrobić, lepiej zaprosić specjalistów, którzy szybko i sprawnie wykonają to zadanie, a jeśli chcesz zrobić wszystko sam, ale nie wiesz, jak prawidłowo wyregulować baterie grzewcze, przeczytaj instrukcje i niuanse pracy.

 • Grzejniki bimetaliczne: nowe słowo w świecie ciepła
 • Grzejnik podłogowy – krok w kierunku nowoczesnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej
 • Główne różnice między urządzeniem podłogi podgrzewanej wodą a innymi domowymi systemami grzewczymi
 • Jak prawidłowo używać mat do podłogi z ciepłą wodą podczas instalacji?

Metoda ustawiania termostatu mechanicznego

Ważne jest, aby prawidłowo skonfigurować modele mechaniczne po instalacji. Aby to zrobić, musisz zamknąć okna i drzwi w pomieszczeniu, aby zminimalizować straty światła i ciepła, co da dokładniejszy wynik systemu grzewczego.

W pomieszczeniu umieszcza się termometr, a następnie zawór jest całkowicie cofnięty. W tej pozycji płyn chłodzący całkowicie wypełni chłodnicę, co oznacza, że ​​przenoszenie ciepła przez urządzenie będzie maksymalne. Po pewnym czasie konieczne jest ustalenie uzyskanej temperatury..

Następnie musisz odwrócić głowę do końca w przeciwnym kierunku. Temperatura zacznie spadać. Gdy termometr pokazuje optymalne wartości dla pomieszczenia, zawór zaczyna się otwierać, aż usłyszysz dźwięk wody i nastąpi gwałtowne ogrzewanie. W takim przypadku obrót głowicy zostaje zatrzymany, ustalając jej pozycję.

Instrukcja instalacji i regulacji termostatu

Jeśli nie masz pod ręką znanego hydraulika, będziesz musiał sam wykonać instalację, nie jest to takie trudne.

Instrukcja instalacji wygląda tak:

 • jeśli nie ma obejścia, będziesz musiał na chwilę wyłączyć system grzewczy i spuścić wodę z systemu. Z obejściem wszystko będzie znacznie prostsze – wystarczy wyłączyć baterię z pracy i można rozpocząć instalację;

Jedna z opcji instalacji

 • orurowanie zawiera, oprócz termostatu, 2 zawory kulowe (będą potrzebne do odcięcia prądu chłodziwa);
 • jeśli planujesz zainstalować obejście, musisz zaopatrzyć się w rurę o wymaganej długości.

Wykonuje się to w następującej kolejności:

 • najpierw należy zamknąć wszystkie drzwi i okna w pomieszczeniu i ogólnie ograniczyć wymianę powietrza do minimum (wyłączyć okap, jeśli jest);
 • wtedy zawór otwiera się całkowicie i płyn chłodzący dostaje się do grzejnika bez żadnych problemów, trzeba poczekać, aż pomieszczenie się nagrzeje (temperatura powinna być nieco wyższa niż wymagana);
 • potem termostat się zamyka, to znaczy zawór obraca się całkowicie w lewo, trzeba poczekać, aż pomieszczenie ostygnie do akceptowalnej temperatury;
 • teraz pozostaje tylko ustalić temperaturę w pomieszczeniu na osiągniętym poziomie. Aby to zrobić, zawór powoli się otwiera, aż usłyszysz szmer wody i zacznie się nagrzewać. Na tym zrób to sam dostosowanie można uznać za kompletne..

O skuteczności termostatów

Na rynku istnieje wiele modeli, ale skuteczność większości z nich jest porównywalna. Średnio oszczędności w porównaniu z nieregulowanym ogrzewaniem wynoszą około 15-20% w sezonie. Jeśli zakres temperatur w zimie jest wystarczająco duży, to oszczędności mogą sięgać 25-30%.

Jeśli chodzi o koszt, wysokiej jakości termostat można kupić za około 400-700 rubli, w zależności od producenta. W tym przypadku gwarantowana jest kompatybilność z zaworami grzejnikowymi prawie wszystkich znanych producentów, na przykład DiaNorm, Arbonia, Ferroli itp..

Zreasumowanie

Korzystanie z termostatu to świetny sposób na poprawę wydajności systemu grzewczego. Jednocześnie wzrost wydajności rozumiany jest jako możliwość elastycznej regulacji pracy poszczególnych grzejników, jeśli temperatura chłodziwa jest niewystarczająca do normalnego ogrzewania pomieszczenia, wówczas regulator nie pomoże. Popularność takich urządzeń wynika nie tylko z niskiej ceny, ale także z łatwości instalacji..

Film pokazuje przykład instalacji i konfiguracji termostatu do akumulatora z szerokimi opcjami regulacji temperatury i kilkoma trybami pracy..

Jak wybrać termostat do grzejników?

W krajach przestrzeni postsowieckiej na ogrzewanie i wentylację budynków przeznacza się do 40% zasobów energetycznych, to kilkukrotnie więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich. Kwestia oszczędzania energii jest bardziej dotkliwa niż kiedykolwiek, zwłaszcza w kontekście stałego wzrostu kosztów zasobów energetycznych. Jednym z urządzeń pozwalających zaoszczędzić energię cieplną w domu jest termostat do baterii, którego instalacja może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 20%. Ale do tego konieczne jest wybranie odpowiednich regulatorów do systemu grzewczego i przeprowadzenie ich instalacji, które zostaną omówione w tym artykule..

Główne kryteria wyboru termostatu

Większość regulatorów sprzedawanych na rynku ma tę samą konstrukcję zaworów, które są instalowane na rurze grzewczej. Główne różnice, o których musisz wiedzieć przy wyborze urządzenia, to sposób regulacji i urządzenie miecha. Dlatego głównymi parametrami termostatu przy zakupie będą:

 • typ regulatora: mechaniczny, elektroniczny elektromechaniczny;
 • średnica sekcji warunkowej;
 • koszt i kompatybilność z innym sprzętem;
 • dokładność i łatwość regulacji;
 • wymiary;
 • wygląd urządzenia;
 • konieczność okresowej wymiany baterii.

Urządzenia mechaniczne są niedrogie, niezawodne i trwałe, ale utrudniają precyzyjną regulację. Sterowniki elektroniczne są dokładne, łatwe w obsłudze, ale drogie i wymagają wymiany zasilaczy. Półelektroniczny – opcja w średniej cenie o wysokim poziomie dokładności i niezawodności, ale o zwiększonych gabarytach i oddzielnie zainstalowanym czujniku.

Odmiany i wybór termostatów

Z założenia zawory grzejnikowe są podzielone na 3 grupy:

 • prosty;
 • kąt;
 • jako część zestawu słuchawkowego do podłączenia urządzeń grzewczych.

zawór kątowy i prosty

Jeśli wszystko jest jasne z termostatami prostymi i kątowymi, zestaw słuchawkowy należy powiedzieć osobno. Pozwala na jednoczesne zainstalowanie termostatu na akumulatorze i podłączenie go do rur wychodzących bezpośrednio z podłogi. Wprawdzie cena takiego zestawu słuchawkowego wyjdzie bardziej niż tradycyjnych wkładek do rur, ale takie połączenie będzie wyglądało znacznie bardziej estetycznie..

Zestaw do podłączenia akumulatora

Zestaw słuchawkowy do podłączenia grzejnika z wbudowanym termostatem

W przypadku systemów dwururowych z pompą obiegową ogrzewania odpowiedni jest dowolny z wymienionych zaworów, jedynym pytaniem jest, jak podłączyć grzejnik, a z technicznego punktu widzenia wszystkie są takie same. Kolejną rzeczą jest obwód jednorurowy, ponieważ lepiej jest kupić specjalny regulator temperatury akumulatora ze zwiększoną sekcją przepływu siodła. Takie termostaty mają mniejszy opór hydrauliczny, co wyraźnie widać na schemacie:

Przekrój zaworu termicznego

Oprócz zaworów należy również wybrać głowice termiczne do akumulatorów, a oto od razu zalecenie: zawór i głowica powinny być tego samego producenta, a współpracujące gwinty powinny być takie same. Standardowe gwinty zaworów to M28 i M30. Generalnie wybór konstrukcji głowic nie jest zbyt szeroki – oprócz zwykłych elementów z wbudowanym mieszkiem, są też produkty z elektroniczną jednostką sterującą i wyświetlaczem. Te termostaty są programowalne i można je skonfigurować tak, aby utrzymywać różne temperatury w pomieszczeniu w ciągu dnia..

Rada. Wybierając programowalną głowicę termostatyczną pamiętaj, że potrzebuje ona zasilania bateryjnego lub sieciowego. Aby termostat działał poprawnie, będziesz musiał monitorować obecność zasilania.

Programowalny regulator

W przypadku, gdy planowane jest zamontowanie urządzeń grzewczych za parawanami lub okna pomieszczenia mają być zasłonięte grubymi zasłonami, konwencjonalne termoelementy mogą nie działać poprawnie. Ze względu na słaby ruch powietrza w obszarze grzejnika temperatura za ekranem i przed nim może różnić się o kilka stopni, dlatego oprócz termostatu należy dokupić czujnik zewnętrzny z rurką kapilarną.

Czujnik za ekranem będzie sterował termostatem za pomocą kapilary, skupiając się na właściwej temperaturze pokojowej. Dostępna jest również bardziej zaawansowana wersja w postaci zdalnego regulatora, który również jest połączony rurką kapilarną. Ale tutaj musisz być bardziej ostrożny: nie wszystkie zawory nadają się do takich głowic termicznych, dlatego przy wyborze termostatu należy skonsultować się ze sprzedawcą.

Odmiany głów

Na koniec kilka słów o producentach zaworów grzejnikowych. Pojawiło się ich całkiem sporo, zwłaszcza chińskich, których jakość jest więcej niż wątpliwa. Zdecydowanie polecane są do użytku termostaty następujących marek, ich niezawodność nie budzi wątpliwości:

 • DANFOSS;
 • HERZ ARMATURA;
 • OVENTROP.

Rada. Nie należy kupować ani instalować termostatów na wszystkich grzejnikach w domu. Zasada jest taka: aby zapewnić normalną regulację, w każdym pomieszczeniu należy wyposażyć w termostaty tylko te baterie, których łączna pojemność wynosi 50% całkowitej lub więcej. W prostych słowach: przy 2 grzejnikach w pomieszczeniu zawór musi być zainstalowany na jednym (który jest większy), przy 3 – na dwóch grzejnikach i tak dalej..

Zawory kulowe

Zawory są tanimi, ale jednocześnie nieefektywnymi urządzeniami regulacyjnymi. Na wlocie do grzejnika często montuje się zawory kulowe, za pomocą których regulowany jest przepływ wody.

Ale ten sprzęt ma również inną funkcjonalność – zawory odcinające. Zawory służą do całkowitego odcięcia przepływu chłodziwa w układzie. Na przykład w przypadku wycieku grzałki zawory kulowe umieszczone na wlocie i wylocie grzejnika pozwalają na naprawę bez zatrzymywania dopływu ciepła i spuszczania cieczy..

Zawory kulowe nie regulują ogrzewania baterii w mieszkaniu. Mają tylko dwie pozycje – całkowicie zamkniętą i otwartą. Pośrednia lokalizacja tylko szkodzi.

Termostat do grzejnika

Faktem jest, że wewnątrz takiego kranu znajduje się kulka z otworem, która w swoim normalnym położeniu nie jest zagrożona, ale we wszystkich innych sytuacjach stałe cząstki obecne w chłodziwie rozdrabniają ją i odrywają się od niej kawałki. W efekcie kran nie będzie szczelny, a w pozycji „zamkniętej” do baterii dalej będzie spływać woda, co jest obarczone dużymi problemami w przypadku wycieku z urządzenia.

Jeśli któryś z właścicieli nieruchomości postanowił zrobić wszystko, aby zarządzać grzejnikami za pomocą zaworów kulowych, należy pamiętać, że powinny być prawidłowo zamontowane.

Ta metoda jest zwykle stosowana w budynkach mieszkalnych. Jeśli okablowanie jest jednorurowe w pionie, wówczas rura ciepłej wody wchodzi do pomieszczenia przez sufit i jest do niej podłączony grzejnik (czytaj: „Właściwa regulacja baterii grzewczych w mieszkaniu – komfort w domu i oszczędność pieniędzy”). Rurociąg opuszcza drugie wejście do urządzenia i przechodzi przez podłogę do dolnego pomieszczenia.

W takim przypadku konieczne jest prawidłowe zainstalowanie zaworów, ponieważ instalacja obejścia jest obowiązkowa. Rura obejściowa jest potrzebna, aby po zamknięciu przepływu cieczy do chłodnicy płyn chłodzący nadal krążył w systemie wspólnego domu.

Termostat do grzejnika

W niektórych sytuacjach kran znajduje się na obejściu, aby zmienić ilość przepływającej przez niego wody, a tym samym dostosować przenoszenie ciepła przez akumulator. Aby zapewnić większą niezawodność systemu grzewczego, zainstalowane są co najmniej trzy krany: dwa będą odcięte na grzejniku i będą działać normalnie, a trzeci stanie się regulujący.

Ale tutaj nie możemy zapomnieć, w jakiej pozycji znajdują się urządzenia. W przeciwnym razie możesz całkowicie zablokować pion i nie możesz uniknąć zarówno zimna w mieszkaniu, jak i nieprzyjemnych starć z sąsiadami i przedstawicielami firmy zarządzającej.

Zawór termiczny – budowa, przeznaczenie, rodzaje

Zawór w termostacie ma bardzo podobną budowę do konwencjonalnego zaworu. Jest gniazdo i stożek odcinający, który otwiera / zamyka światło przepływu chłodziwa. Temperatura grzejnika regulowana jest dokładnie w ten sposób: ilością płynu chłodzącego przepływającego przez grzejnik.

Przekrój zaworu termostatycznego

Przekrój zaworu termostatycznego

Okablowanie zaworu jednorurowego i dwururowego jest inne. Opór hydrauliczny zaworu w systemie jednorurowym jest znacznie niższy (co najmniej dwukrotnie) – to jedyny sposób na jego zrównoważenie. Zaworów nie da się pomylić – nie będzie się nagrzewać. W przypadku systemów z naturalnym obiegiem odpowiednie są zawory do systemów jednorurowych. Po zainstalowaniu opór hydrauliczny oczywiście wzrasta, ale system będzie mógł działać.

Każdy zawór ma strzałkę wskazującą ruch chłodziwa. Podczas instalacji zainstaluj go tak, aby kierunek przepływu pokrywał się ze strzałką..

Jakie materiały

Korpus zaworu wykonany jest z metali odpornych na korozję i często jest dodatkowo pokryty warstwą ochronną (niklowana lub chromowana). Istnieją zawory z:

 • brąz (niklowany i chromowany);
 • mosiądz (pokryty warstwą niklu);
 • ze stali nierdzewnej.

  Obudowy są zazwyczaj wykonane z mosiądzu lub brązu z niklowaniem lub chromowaniem

  Obudowy są zwykle mosiężne lub brązowe z dodatkiem niklu lub

  chromowany

Oczywiste jest, że stal nierdzewna jest najlepszą opcją. Jest chemicznie obojętny, nie koroduje, nie wchodzi w reakcje z innymi metalami. Ale koszt takich zaworów jest wysoki i trudny do znalezienia. Zawory z brązu i mosiądzu są w przybliżeniu takie same pod względem żywotności. Ważna w tym przypadku jest jakość stopu, a znani producenci uważnie ją monitorują. To, czy ufać nieznanemu, jest kwestią sporną, ale jest jeden punkt, który lepiej śledzić. Na korpusie musi znajdować się strzałka wskazująca kierunek przepływu. Jeśli go tam nie ma – przed tobą jest bardzo tani produkt, którego lepiej nie kupować..

W drodze egzekucji

Ponieważ grzejniki są instalowane na różne sposoby, zawory są proste (proste) i ustawione pod kątem. Wybierz typ, który będzie lepszy dla Twojego systemu.

Zawór prosty (prosty) i kątowy

Zawór prosty (prosty) i kątowy

Nazwa/firma Dla jakiego systemu DN, mm Materiał korpusu Ciśnienie robocze Cena
Danfos, kątowy RA-G, konfigurowalny jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 25-32 $
Danfoss, prosty RA-G, konfigurowalny jednorurowy 20mm, 25mm Mosiądz niklowany 10 barów 32 – 45 USD
Danfos, kątowy RA-N, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm. 25 mm Mosiądz niklowany 10 barów 30 USD – 40 USD
Danfoss, prosty konfigurowalny RA-N dwururowy 15mm, 20mm. 25 mm Mosiądz niklowany 10 barów 20-50 zł
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 8-15 $
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 8-15 $
BROEN, narożnik, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 10-17 zł
BROEN, narożnik, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 10-17 zł
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 19-23 zł
BROEN, stałe ustawienie kątowe jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 19-22 zł
OVENTROP, osiowy 1/2" Mosiądz niklowany, emaliowany 10 barów 140 zł

Typy termostatów grzejnikowych

Ze względu na rodzaj stosowanej substancji regulatory temperatury:

 • płyny;
 • wypełniony gazem.

Termostaty cieczowe do grzejników są tańsze, ale wypełnione gazem szybciej reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Ponadto ich działanie jest mniej zależne od temperatury płynu chłodzącego. Wynika to z faktu, że gaz, w przeciwieństwie do cieczy, gromadzi się w górnej części urządzenia, czyli dalej od systemu podgrzewania wody. Dzięki metodzie kontroli temperatury urządzenia te są mechaniczne i elektroniczne.

Termostat mechaniczny

To urządzenie działa bez prądu. Jego praca opiera się na rozszerzaniu i kurczeniu się substancji roboczej. Termostat mechaniczny jest tani, więc cieszy się dużą popularnością. Jego główne zalety to:

 1. Niska cena
 2. Niezależność od elektryczności (nie powoduje problemów z przepięciami i nie zwiększa kosztów mieszkania i usług komunalnych).
 3. Łatwość użycia.

Jedyną wadą jest ręczna regulacja przepływu chłodziwa.

Dzięki takiemu regulatorowi przepływ wody do grzejnika jest kontrolowany bez ingerencji człowieka. Zamiast uchwytu jest wyposażony w wyświetlacz LCD lub przycisk sterujący. Cechy elektronicznego regulatora temperatury:

 1. Ustawianie temperatury powietrza za pomocą zegara (np. w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu, ogrzewanie działa na minimalnej mocy, a godzinę przed przyjazdem właścicieli z pracy powietrze nagrzewa się do komfortowej temperatury).
 2. Tryby dzienny i nocny (różne temperatury powietrza w zależności od pory dnia).

Rodzaje elementów termostatycznych

Istnieją dwa rodzaje elementów termostatycznych:

 1. Element termostatyczny z wbudowanym czujnikiem
 2. Element termostatyczny z czujnikiem zdalnym

Wbudowany czujnik temperatury

Wbudowany czujnik wymaga swobodnej cyrkulacji powietrza wokół niego. Ma to na celu zapobieganie narażeniu na ciepło z rury. Aby uniknąć niepożądanego nagrzewania, czujnik montuje się poziomo

Zdalny czujnik

 • Zdalny czujnik temperatury jest używany w następujących przypadkach:
 • Jeśli grzejnik (odpowiednio termostat) jest zainstalowany we wnęce;
 • Jeśli regulator znajduje się mniej niż 10 cm od szerokiego parapetu (ponad 22 cm);
 • Przy głębokości grzejnika ponad 16 cm;
 • Jeśli oś elementu termostatycznego znajduje się w pozycji pionowej;
 • Jeśli grzejnik jest zasłonięty zasłonami zaciemniającymi.

W tych i niektórych innych przypadkach należy zainstalować czujnik zdalny, ponieważ wbudowany nie będzie działał poprawnie..

Czujnik należy montować prostopadle do obudowy grzejnika. Ponieważ w przypadku montażu równoległego jego odczyty zostaną utracone na skutek działania ciepłego powietrza unoszącego się z grzejnika.

Głowice termostatyczne

Istnieją trzy rodzaje elementów termostatycznych do termostatów grzewczych – ręczne, mechaniczne i elektroniczne. Wszystkie pełnią te same funkcje, ale na różne sposoby, zapewniają różne poziomy komfortu, mają różne możliwości..

Regulacja mechaniczna

Ta metoda sterowania wiąże się z pewnymi trudnościami, ponieważ takie termostaty utrzymują temperaturę grzejników w trybie automatycznym. Podstawą takiego termostatu jest mieszek w postaci elastycznego cylindra wypełniony gazem lub cieczą o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej. Podczas podgrzewania gaz lub ciecz zaczyna zwiększać swoją objętość, przez co następuje regulacja.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Urządzenie termostatyczne do grzejnika z mechaniczną głowicą termostatyczną

Mieszek jest połączony z elementem, który blokuje drogę chłodziwa. Zanim gaz lub ciecz w mieszkach nie nagrzeją się, trzpień znajduje się w pozycji zwolnionej i maksymalna ilość płynu chłodzącego przechodzi przez akumulator. Gdy się nagrzewa, gaz lub ciecz zwiększa swoją objętość, która jest przenoszona na trzpień, który zaczyna blokować otwór przelotowy, zmniejszając objętość dopływu chłodziwa. W miarę ochładzania się substancji jej objętość zmniejsza się, a pręt zaczyna poruszać się w przeciwnym kierunku, otwierając otwór przelotowy i pozwalając, aby płyn chłodzący dostał się do akumulatora w dużych objętościach. W efekcie bateria ponownie zaczyna się nagrzewać, podnosząc temperaturę w pomieszczeniu..

Gaz lub ciecz

W obecności takiego urządzenia temperatura w pomieszczeniu jest dość dokładnie utrzymywana na poziomie + – 1 ° C, ale generalnie delta zależy od obojętności substancji w mieszku. Może być wypełniony jakimś gazem lub cieczą. Gazy szybciej reagują na zmiany temperatury, ale technologicznie trudniej je wyprodukować..

Miech cieczy lub gazu - niewielka różnica

Miech cieczy lub gazu – niewielka różnica

Płyny zmieniają objętość nieco wolniej, ale są łatwiejsze w produkcji. Generalnie różnica w dokładności utrzymywania temperatury jest rzędu pół stopnia, co jest prawie niemożliwe do zauważenia. Dzięki temu większość prezentowanych termostatów do grzejników wyposażona jest w głowice termiczne z mieszkiem cieczowym.

Z czujnikiem zdalnym

Mechaniczną głowicę termostatyczną należy zamontować tak, aby była skierowana do pomieszczenia. W ten sposób temperatura jest mierzona dokładniej. Ponieważ mają dość przyzwoity rozmiar, ta metoda instalacji nie zawsze jest możliwa. W takich przypadkach można dostarczyć termostat do grzejnika z czujnikiem zewnętrznym. Czujnik temperatury jest połączony z głowicą za pomocą kapilary. Można go umieścić w dowolnym miejscu, w którym wolisz mierzyć temperaturę powietrza..

Z czujnikiem zdalnym

Wszystkie zmiany w przenoszeniu ciepła przez grzejnik nastąpią w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt takich modeli. Ale temperatura jest utrzymywana dokładniej.

Nazwa / Firma Zakres ustawień Zakres temperatury pracy Rodzaj sterowania Funkcje / przeznaczenie Rodzaj przyłącza Cena
Danfoss mieszkający eko 6°C do 28°C 0°C do 40°C Elektroniczny Programowalny RA I M30X1,5 70 zł
Danfoss RA 2994 z mieszkiem gazowym 6°C do 26°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do wszelkich grzejników przypinany 20 zł
Element ciekły Danfoss RAW-K 8°C do 28°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do grzejników płytowych ze stali M30x1,5 20 zł
Danfoss RAX z płynną słuchawką 8°C do 28°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do grzejników dekoracyjnych biały, czarny, chrom M30x1,5 25 $
HERZ H 1 7260 98 z płynną słuchawką 6°C do 28°C Mechaniczny M30x1,5 11 zł
Oventrop "Uni XH" z płynnym telefonem 7°C do 28°C Mechaniczny ze znakiem zerowym M30x1,5 18 zł
Oventrop "Uni CH" z płynnym telefonem 7°C do 28°C Mechaniczny bez znaku zerowego M30x1,5 20 zł

Elektroniczny

Rozmiar termostatu elektronicznego do grzejnika jest jeszcze większy. Element termostatyczny jest jeszcze większy. Oprócz elektronicznego napełniania są w nim również zainstalowane dwie baterie..

Elektroniczne termostaty do baterii są duże

Elektroniczne termostaty do baterii są duże

W tym przypadku ruch trzpienia w zaworze jest kontrolowany przez mikroprocesor. Modele te mają dość duży zestaw dodatkowych funkcji. Na przykład możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu przez zegar. Jak modne jest go używać? Lekarze od dawna udowadniają, że lepiej spać w chłodnym pomieszczeniu. Dlatego w nocy można zaprogramować temperaturę niższą, a do rana, gdy nadejdzie pora wstawania, ustawić ją wyższą. Wygodny.

Wadą tych modeli są ich duże rozmiary, konieczność monitorowania rozładowania akumulatorów (wystarczy na kilka lat eksploatacji) oraz wysoka cena.

Głowice termiczne są wygodniejsze niż dławiki

Termostat bateryjny może być jednym z trzech typów:

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym W instalacji systemu grzewczego Chruszczowa zastosowano trójdrożne krany korkowe. Zostały zainstalowane na połączeniu zworki z jednym z połączeń.

W zależności od położenia uchwytu kranu, strumień wody kierowany był na kaloryfer, zworkę lub całkowicie odcięty.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym Dławik igłowy przypomina zawór śrubowy, ale zawór jest stożkowy i stanowi część trzpienia.
Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym Głowica termiczna reguluje przepuszczalność linii zasilającej dzięki rozszerzalności cieplnej ciekłego lub stałego czynnika roboczego – materiału o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej.

Po podgrzaniu mieszek w korpusie głowicy termicznej wydłuża się i wysuwa trzpień, który zachodzi na wkładkę. Po schłodzeniu pręt powraca do swojej pierwotnej pozycji dzięki sprężynie powrotnej

Położenie zaworu trójdrożnego z usuniętym uchwytem można określić tylko na podstawie ogrzewania grzejnika, przegrody i pionu.

Pierwszy typ termostatu nie może być uważany za rozwiązanie konkurencyjne: już dawno zniknął z rynku i można go znaleźć tylko w domach zbudowanych przed połową lat 60. XX wieku..

Przepustnica jest regulowana tylko w trybie ręcznym, natomiast temperatura w pomieszczeniu zmienia się z opóźnieniem 1-2 godzin: najpierw stabilizuje się przepływ wody przez linię zasilającą, potem powoli zmienia się temperatura grzejnika, a dopiero potem powietrze zaczyna się nagrzewać lub ochładzać.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Po zmianie położenia przepustnicy temperatura powietrza w pomieszczeniu ustabilizuje się po 1-2 godzinach.

Głowica termiczna po podstawowym wyregulowaniu (ustawiona na niej temperatura docelowa) utrzymuje klimat w pomieszczeniu w pełni automatycznym trybie. Szybka regulacja nie tylko utrzymuje komfortową temperaturę, ale także znacznie oszczędza ciepło. Zgadzam się, że w prywatnym domu z autonomicznym systemem ogrzewania nie będzie to zbyteczne.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Automatyczny termostat oszczędza do 40% ciepła. Jego koszt zwróci się już w pierwszym sezonie grzewczym od momentu instalacji.

Jak zainstalować termostat na baterii?

Pierwszym zaleceniem nie jest umieszczanie głowic termicznych na wszystkich grzejnikach w zasięgu wzroku. Tutaj zasada jest następująca: grzejniki, których łączna moc wynosi 50% lub więcej wszystkich w tym samym pomieszczeniu, powinny podlegać regulacji. Np. gdy w pomieszczeniu są 2 grzejniki, to 1 bateria musi być wyposażona w termostat, którego moc jest większa..

Rada. Jeśli grzejniki żeliwne są używane jako urządzenia grzewcze, utrzymanie mikroklimatu za pomocą zaworów termostatycznych będzie nieskuteczne. Faktem jest, że praca akumulatorów żeliwnych jest bardzo bezwładna, po zablokowaniu przepływu chłodziwa emitują ciepło przez długi czas i odwrotnie, długo przyspieszają. Montaż zaworów nie ma sensu, marnujesz tylko swój czas i pieniądze.

Pierwszą część urządzenia – zawór – zaleca się zainstalować na rurociągu zasilającym w momencie podłączenia grzejnika do systemu grzewczego. W przypadku, gdy wymagane jest docięcie do zmontowanego systemu, należy zdemontować linię zasilającą. Spowoduje to pewne trudności, jeśli połączenie zostanie wykonane za pomocą rur stalowych, będziesz potrzebować narzędzia do cięcia i gwintowania rur.

Po zamontowaniu termostatu na grzejniku głowica termiczna jest montowana bez użycia narzędzi. Wystarczy wyrównać znaki na korpusach i delikatnie wcisnąć główkę w gniazdo. Sygnałem będzie kliknięcie mechanizmu blokującego..

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Nieco trudniej jest zainstalować termostat wandaloodporny, do tego potrzebny jest klucz imbusowy 2 mm. Wyrównując wymagane znaki, jak pokazano na schemacie, należy docisnąć głowicę termiczną i dokręcić śrubę mocującą znajdującą się z boku z sześciokątem.

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Montaż zdalnego czujnika i regulatora odbywa się na odcinku ściany wolnym od elementów wewnętrznych i mebli, umieszczając je na wysokości 1,2-1,6 m od podłogi, jak pokazano na schemacie:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Najpierw mocuje się płytę montażową do ściany za pomocą kołków, a następnie zatrzaskuje się na niej korpus za pomocą prostego wciśnięcia. Rurka kapilarna jest mocowana do ściany za pomocą plastikowych klipsów, z reguły są one dołączone do produktu.

Oprócz standardowej regulacji temperatury w głowicach, termostat można ustawić na maksymalny i minimalny limit, po przekroczeniu którego koło będzie niemożliwe do obracania. W tym celu z tyłu produktu znajdują się kołki ograniczające. Musisz wyciągnąć jeden z nich i po debugowaniu systemu włożyć go do otworu pod odpowiednim znakiem:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Instalacja termostatu z uwzględnieniem systemu grzewczego. Schemat, instrukcje, niuanse

Najlepiej zainstalować termostat bezpośrednio na grzejniku – w miejscu, w którym płyn chłodzący jest dostarczany do systemu grzewczego. Urządzenie musi znajdować się w odległości co najmniej 0,8 m od podłogi, najlepiej w pozycji poziomej, aby wykluczyć wpływ prądów ciepłego powietrza wydobywających się z akumulatora. Należy zauważyć, że termostat nie powinien znajdować się w niszy, być przykryty zasłonami, grillami itp. Wszystko to wpłynie na poprawną pracę urządzenia. Dlatego jeśli nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich warunków, lepiej wybrać termostat z czujnikiem zdalnym..

Właściciele jednorurowego systemu grzewczego powinni zadbać o zainstalowanie specjalnej rury – obejścia. Ta zworka łączy rurę prostą i powrotną, więc średnica powinna być o 1 rozmiar mniejsza od nich. W przeciwnym razie algorytm instalacji termostatu jest taki sam dla każdego systemu.

 1. Wyłącz odpowiedni pion i usuń wodę z grzejników.
 2. Odciąć poziome rury zasilające w niewielkiej odległości od akumulatora.
 3. Odłącz rury i zawory odcinające od chłodnicy..
 4. Wkręć chwyty z nakrętkami nowego zaworu i termostatu do wtyczek akumulatora. Niezależnie od systemu grzewczego urządzenie montuje się na górnej rurze, zawór na dolnej. Na tym samym etapie należy zainstalować bypass – w razie potrzeby.
 5. Zmontuj orurowanie, umieść je w wybranym miejscu.
 6. Podłącz przewody rurowe do poziomych rur zasilających.

  Termostat do grzejnika

  Schemat: podłączenie termostatu do akumulatora

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii własnymi rękami

Do ustawienia urządzenia nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Najtrudniejszą częścią procesu jest instalacja obejścia w systemie z metalowymi rurami. Jeśli masz problemy z tym ostatnim, powinieneś zaprosić specjalistę, który pomoże Ci zmontować urządzenie..

Do pracy będziesz potrzebować:

 • bezpośrednio urządzenie;
 • zawory odcinające;
 • cięcie rurociągu, mocowanie lub spawanie w celu jego instalacji;

  Jak wybrać i zainstalować termostat do grzejnika?

 • objazd;
 • komplet kluczy;
 • holowanie lub jakikolwiek inny uszczelniacz.

Przed rozpoczęciem pracy należy spuścić płyn chłodzący. W tym celu wystarczy zamknąć zawór znajdujący się za odgałęzieniem rury od głównej do grzejnika.

Należy pamiętać, że dolny kran, jeśli jest, musi być otwarty, w przeciwnym razie płyn utknie w akumulatorze.

Uwaga! Termostat należy montować w ciepłych porach roku. Na przykład latem, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Spuszczając płyn chłodzący, przejdź do instalacji kranów. W odcinku rury w pobliżu grzejnika wykonuje się pionowe cięcie, rozłączając linię. Następnie wykonaj następujące czynności:

Instalacja i regulacja

Termostat działa dobrze, gdy jest zainstalowany zgodnie ze wszystkimi zasadami i z uwzględnieniem pewnych niuansów. Aby jego działanie było skuteczne, trwałe, poprawne, konieczne jest wstępne zapewnienie swobodnego dostępu, zwłaszcza jeśli są to mechaniczne urządzenia sterujące. Automatyczny element termostatyczny nie może być zasłonięty zasłonami ani ekranami kaloryfera. Z tego powodu analiza wahań temperatury może zawierać błędy.

Termostat do grzejnika

Przed bezpośrednią instalacją termostatu cała woda jest spuszczana z instalacji grzewczej. Przygotuj niezbędny inwentarz i zestaw instalacyjny do podłączenia, nie zapominając o akcesoriach. Urządzenie należy montować prostopadle do położenia panelu grzejnika. Warto pamiętać, że kierunek przepływu dopływu ciepła musi pokrywać się z kierunkiem strzałki termostatu.

Termostat do grzejnika

Jeśli pozycja głowicy termicznej po zamontowaniu jest pionowa, wpłynie to na prawidłowe działanie mieszka. Ten niuans nie ma jednak nic wspólnego z urządzeniami z czujnikiem zdalnym lub zewnętrzną jednostką sterującą. Nie montuj termostatu w miejscu, w którym będą na niego stale padać promienie słoneczne. Ponadto działanie urządzenia nie zawsze jest prawidłowe, jeśli jego lokalizacja znajduje się w pobliżu dużych urządzeń gospodarstwa domowego z promieniowaniem cieplnym. Ta sama zasada dotyczy opcji typu ukrytego, które maskują nisze wewnętrzne, aby zwiększyć estetykę wnętrza pomieszczenia..

Termostat do grzejnika

Termostat do grzejnika

Jak zrobić?

Jeśli podczas podłączenia ogrzewania w mieszkaniu lub domu nie ma ogrzewania, konieczne jest całkowite otwarcie termostatu. Zapobiegnie to wypaczaniu się zaworu i zapchaniu regulatora. Jeśli instalacja odbywa się w prywatnym domu z dwoma lub więcej piętrami, praca zaczyna się od góry, ponieważ ciepłe powietrze zawsze unosi się

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę pomieszczenia, w których wahania temperatury są bardziej wyraźne. Należą do nich kuchnia, pokoje skąpane w słońcu oraz pokoje, w których często gromadzą się gospodarstwa domowe.

Niezależnie od schematu termostat jest zawsze instalowany na rurze zasilającej. Dopóki zawór nie jest gotowy, głowica termiczna nie jest wyjmowana z opakowania. Rury poziome są cięte w wymaganej odległości od akumulatora. Jeśli kran był wcześniej zainstalowany na akumulatorze, jest on odłączony. Odkręć chwyty z nakrętkami od zaworu, a także element zamykający. Są mocowane we wtyczkach grzejnika..

Termostat do grzejnika

Po zmontowaniu orurowanie jest mocowane do poziomych rur pionu w wybranym miejscu. Zawór jest przykręcony do wlotu akumulatora, upewniając się, że jego pozycja jest pozioma. Przed nim można zamontować zawór kulowy

Uprości to wymianę termostatu, w razie potrzeby zapobiegnie jego zwiększonemu obciążeniu, co jest ważne w przypadku pracy zaworu jako zaworu odcinającego

Zawór jest podłączony do przewodu doprowadzającego chłodziwo

Następnie otwierają wodę, napełniają nią system i sprawdzają szczelność połączeń, co jest szczególnie ważne, gdy trzeba umieścić urządzenie na starych bateriach. Nie powinno być żadnych przecieków ani przesiąkania wody

Należy to wyeliminować poprzez dokręcenie punktów mocowania. Ustaw zawór zgodnie z potrzebami. W tym celu pierścień ustalający jest odciągany, a następnie znak jest wyrównany z wymaganą podziałką. Następnie pierścień jest zablokowany.

Termostat do grzejnika

Termostat do grzejnika

Pozostaje zainstalować głowicę termiczną na zaworze. W takim przypadku można go przymocować za pomocą nakrętki łączącej lub mechanizmu zatrzaskowego. Możliwe jest zainstalowanie termostatu na akumulatorze, jeśli materiałem do jego produkcji jest aluminium lub stal, a także jeśli konstrukcja grzejnika jest bimetaliczna. Żeliwne charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, dlatego dla takich akumulatorów nie ma sensu montować tych urządzeń.

Termostat do grzejnika

Termostat do grzejnika

Jak skonfigurować?

Jeśli konieczne jest wyregulowanie termostatu, aby uniknąć nieporozumień w działaniu czujnika, konieczne jest wstępne stworzenie odpowiednich warunków w konkretnym pomieszczeniu..

Możesz wykonać pracę zgodnie z następującym schematem:

 • zamykać okna, drzwi, wyłączać istniejące klimatyzatory lub wentylatory;
 • w pokoju znajduje się termometr;
 • zawór doprowadzający chłodziwo jest całkowicie otwarty, obracając się w lewo, aż się zatrzyma;

  Termostat do grzejnika

 • po 7-8 minutach grzejnik zamyka się, przekręcając zawór całkowicie w prawo;
 • poczekaj, aż spadająca temperatura stanie się komfortowa;
 • płynnie otwórz zawór, aż dźwięk chłodziwa będzie wyraźnie słyszalny, wskazując najbardziej komfortowe warunki tła temperatury w pomieszczeniu;
 • obrót zostaje zatrzymany, pozostawiając zawór w tej pozycji;
 • jeśli potrzebujesz zmienić temperaturę komfortu, użyj regulatora termogłowicy.

Instalacja i konfiguracja

Zanim kupisz i zainstalujesz termostat na akumulator, upewnij się, że Twój grzejnik nie jest fabrycznie wyposażony w zawór. Dotyczy to grzejników płytowych niektórych producentów, takich jak KERMI czy HEIMEIER. Dla nich wystarczy zakupić samą głowicę termostatyczną z odpowiednim gwintem i wkręcić ją w odpowiednie gniazdo..

Grzejnik stalowy sekcyjny

Konfiguracja i instalacja termostatu na bateriach własnymi rękami nie powinna sprawiać większych trudności. Oto kilka wskazówek:

 1. Zawór jest zawsze montowany tylko na rurze zasilającej.
 2. Przestrzegać kierunku przepływu wskazanego w karcie danych produktu.
 3. Podczas instalacji użyj Amerykanek, aby zawsze można było zdemontować węzeł.
 4. Położenie zaworu i głowicy, a także odległości do najbliższych konstrukcji są wskazane na schemacie:

Jeśli termostat nie zapewnia funkcji mechanicznego blokowania przepływu chłodziwa, to w celu serwisowania chłodnicy należy zainstalować dodatkowy zawór kulowy przed zaworem, jak pokazano na schemacie:

Schemat z dodatkowym kranem

Wskazówki przed rozpoczęciem instalacji

Ponadto chcemy dać kilka przydatnych wskazówek przed instalacją sprzętu:

 1. Koniecznie przeczytaj instrukcje producenta, ponieważ instalacja i konfiguracja każdego urządzenia może mieć swoje własne cechy, nie wiedząc, które mogą zepsuć sprzęt.
 2. Dobrze uszczelnij wszystkie połączenia, nie dokręcaj zbyt mocno nakrętek, aby nie uszkodzić części.
 3. Sprawdź, w którym kierunku wskazują strzałki na obudowie termostatu – będą odpowiadać kierunkowi przepływu chłodziwa w układzie.
 4. Jeśli instalacja odbędzie się w jednorurowym systemie grzewczym, należy zapewnić obejścia, w przeciwnym razie termostat przewróci całą swoją pracę.
 5. Wybierz miejsce do zainstalowania termostatu tak, aby nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a inne źródła ciepła, takie jak sprzęt AGD, nie znajdowały się w pobliżu. Pozwoli to instrumentom na dokładniejszą pracę. Przeciągi są również dla nich przeciwwskazane.
 6. W najzimniejszych pomieszczeniach wybieraj urządzenia elektroniczne, ponieważ są one bardziej wrażliwe..

Zasady są dość proste, ale mimo to są bardzo skuteczne i pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu, pokonując nie tylko koszty samych regulatorów, ale także doprowadzając je z czasem do plusa.

Montaż głowicy termicznej

Element mocuje się do korpusu zaworu na dwa sposoby – za pomocą gwintu lub za pomocą prostego zatrzasku, jak w produktach DANFOSS. W każdym razie należy najpierw zdjąć nasadkę ochronną ze skrzynki zaworowej, następnie obrócić uchwyt głowicy do pozycji „max” i włożyć ją do gniazda aż do kliknięcia lub lekko dokręcić kluczem (gdy połączenie jest gwintowane ). Jeśli głowica termostatyczna obraca się normalnie, instalacja się powiodła..

Procedura montażu głowicy

Zawory niektórych producentów, jak również wszystkie głowice, posiadają funkcję nastawy wstępnej. Jest to zaawansowane ograniczenie zakresu regulacji temperatury, które jest realizowane na różne sposoby w różnych modelach. Np. termostat HERZ ARMATUREN ograniczony jest za pomocą specjalnych kołków, w innych produktach dołączony jest klucz, który unieruchamia głowicę w określonej pozycji..

Programowanie za pomocą szpilek

Nastawy pracy termostatu bateryjnego dokonuje się za pomocą pokrętła z naniesioną skalą i numerami (oznaczeniami). Z reguły bezstopniowo regulowany zakres to 16-28 °C, a w pozycji „*” zawór będzie utrzymywał temperaturę powietrza na poziomie 6-7 °C, aby nie wystąpiło odszranianie..

Wyjaśnienie skali strojenia

Podsumowując, kilka słów o kompatybilności termostatów z żeliwnymi urządzeniami grzewczymi. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do instalacji, ale istnieją wątpliwości co do skuteczności termostatów. Akumulatory żeliwne są masywne i zatrzymują dużo wody, a zatem są bezwładne i zareagują na automatyczną regulację z opóźnieniem. Więc tutaj lepiej jest umieścić zwykły zawór na zasilaniu i zawór równoważący na powrocie.

Instalacja urządzenia

Proces instalacji sprzętu jest prosty, ale jeśli nie chcesz przeprowadzać go samodzielnie, zawsze możesz skontaktować się z profesjonalistami.

Termostat do grzejnika

Instrukcje:

 • Odłącz akumulator od systemu. W tym celu zamknij zawór kulowy lub zawór odcinający. Następnie spuść wodę z akumulatora, przedmuchaj chłodnicę.
 • Usuń adapter. Zanim to zrobisz, połóż na podłodze dużo szmat, które wchłoną płyn. Zabezpieczyć korpus zaworu kluczem nastawnym, a drugim odkręcić nakrętkę z rury adaptera. Następnie wyjmij adapter z korpusu urządzenia.

  Termostat do grzejnika

Miejsce do instalacji

 • Instalowanie adaptera. Przykręć nakrętkę kielichową i kołnierz. W takim przypadku wstępnie oczyść nić i zawiń ją taśmą zabezpieczającą. Owijanie powinno być zgodne z ruchem wskazówek zegara, robiąc 3-5 razy, a następnie wygładzić taśmę. Zmontuj razem adapter, grzejnik i nakrętki narożne.
 • Załóż nowy kołnierzyk. Zamontuj kołnierz i zaślepkę na rurze. Wszystkie czynności wykonujemy śrubokrętem.
 • Montaż termostatu. Zamocuj urządzenie w kierunku strzałek. Osłonić nakrętkę między regulatorem a zaworem, mocowanie odbywa się za pomocą klucza nastawnego. Dokręć jednocześnie nakrętkę. Wszystkie czynności wykonuj ostrożnie. Po instalacji upewnij się, że mocowanie jest bezpieczne..
 • Napełnij baterię wodą.

  Termostat do grzejnika

Zawory i krany

Takie armatury są wymiennikiem ciepła urządzenia odcinającego. Oznacza to, że grzejnik jest regulowany poprzez przekręcenie kranu/zaworu w żądanym kierunku. Jeśli przekręcisz zawór do oporu o 90 °, woda dopływająca do akumulatora nie będzie już płynąć. Aby zmienić poziom grzania grzałki, mechanizm blokujący jest ustawiony w pozycji pół. Jednak nie wszystkie okucia mają taką możliwość. Niektóre zawory mogą po krótkim czasie przeciekać w tej pozycji..

Termostat do grzejnika

Zainstalowanie zaworów odcinających pozwala na ręczną regulację systemu grzewczego. Zawór jest niedrogi. To główna zaleta takich okuć. Ponadto jest łatwy w obsłudze, a zmiana mikroklimatu nie wymaga specjalnej wiedzy. Istnieją jednak wady mechanizmów blokujących, na przykład charakteryzują się one niską wydajnością. Szybkość chłodzenia akumulatora jest niska.

Zawory odcinające

Zastosowano konstrukcję sferyczną. Przede wszystkim zwyczajowo instaluje się je na grzejniku, aby chronić obudowę przed wyciekiem chłodziwa. Zawory tego typu mają tylko dwie pozycje: otwartą i zamkniętą. Jego głównym zadaniem jest odłączenie akumulatora, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. jeśli istnieje ryzyko zalania mieszkania. Z tego powodu w rurze przed grzejnikiem wycinane są kurki odcinające..

Termostat do grzejnika

Jeśli zawór jest w pozycji otwartej, płyn chłodzący swobodnie krąży w systemie grzewczym i wewnątrz akumulatora. Te krany są używane, gdy w pomieszczeniu jest gorąco. Baterie można od czasu do czasu odłączać, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu..

Zawory kulowe nie mogą być jednak instalowane w pozycji połowicznej. Przy dłuższej eksploatacji wzrasta ryzyko wycieku w obszarze, w którym znajduje się zawór kulowy. Wynika to ze stopniowego uszkadzania kulistego elementu zamykającego, który znajduje się wewnątrz mechanizmu..

Zawory ręczne

W tej grupie znajdują się dwa rodzaje okuć:

 1. Zawór iglicowy. Jego zaletą jest możliwość półinstalacji. Takie okucia można umieścić w dowolnej dogodnej pozycji: całkowicie otwiera / zamyka dostęp chłodziwa do chłodnicy, znacznie lub nieznacznie zmniejsza objętość wody w urządzeniach grzewczych. Jednak zawory iglicowe mają również wadę. Charakteryzują się więc zmniejszoną przepustowością. Oznacza to, że po zainstalowaniu takich zaworów, nawet w pozycji całkowicie otwartej, ilość chłodziwa w rurze na wlocie akumulatora zostanie znacznie zmniejszona..
 2. Zawory regulacyjne. Są specjalnie zaprojektowane do zmiany temperatury nagrzewania akumulatorów. Do plusów można zaliczyć możliwość zmiany pozycji według uznania użytkownika. Ponadto takie okucia są niezawodne. Nie będziesz musiał często naprawiać zaworu, jeśli elementy konstrukcyjne wykonane są z wytrzymałego metalu. Wewnątrz zaworu znajduje się stożek odcinający. Gdy klamka jest obracana w różnych kierunkach, podnosi się lub opada, co przyczynia się do zwiększenia/zmniejszenia obszaru przepływu.

  Termostat do grzejnika

  Termostat do grzejnika

Czego potrzebujesz do pracy

Aby własnoręcznie zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym, będziesz potrzebować:

 • termostat mechaniczny lub elektryczny;
 • zawory odcinające;
 • kawałek rury i kształtek lub spawarka do układania obejścia w jednorurowym obwodzie grzewczym;
 • klucze nastawne i sanitarne,.

Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w holowanie i specjalną pastę do uszczelniania połączeń..

Czynności przygotowawcze i montaż

obejście grzejnika

W jednorurowym systemie grzewczym przed termostatem należy zainstalować obejście.

Przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest spuszczenie wody lub innego płynu chłodzącego z systemu grzewczego. Aby to zrobić, zakręć krany przy wejściu do mieszkania z pionu grzewczego.

Tę pracę najlepiej wykonywać w okresie, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął..

Po spuszczeniu całego płynu chłodzącego przystąp do instalowania kranów na grzejnikach. Aby to zrobić, w niewielkiej odległości od akumulatora odcina się rury poziomego zasilania, po czym odcinki linii są odłączane od grzejnika. Dalej kolejność prac wygląda tak:

 1. W zależności od materiału zworka jest spawana lub montowana pomiędzy rurociągiem zasilającym i powrotnym w jednorurowym systemie grzewczym.
 2. Wyjąć chwyty z nakrętkami z zaworu odcinającego i termostatu i wkręcić je w korki grzejnika.
 3. Podłącz urządzenia odcinające i termostatyczne.
 4. Zamontuj przewody akumulatora.
 5. System grzewczy jest wypełniony płynem chłodzącym.

Po włączeniu ogrzewania należy sprawdzić wszystkie obszary pod kątem wycieków i w razie potrzeby wyeliminować lub naprawić wadliwe miejsca.

Instalując termostat, pomyśl o możliwości dogodnych ustawień urządzenia. W tym celu należy zapewnić wystarczającą ilość wolnego miejsca i prawidłowo ustawić pokrętło regulacyjne..

Proces konfiguracji przyrządu

 1. Przygotowanie polega na wyeliminowaniu czynników wpływających na ogrzewanie. Należą do nich naturalna i sztuczna cyrkulacja wiatru, dodatkowe źródła ciepła. Następnie w pobliżu urządzenia umieszczany jest termometr..
 2. Głowica urządzenia jest zwrócona w kierunku przeciwnym do kierunku zegara, całkowicie się otwiera. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy normę o kilka stopni, element powraca do swojej pierwotnej pozycji..
 3. Gdy system się ochłodzi, odczyt termometru zbiegnie się z odczytem określonym w SNiP. W tym momencie zawór jest otwarty.
 4. Obrót zostaje zatrzymany, gdy korpus zaworu się nagrzeje i pojawi się szum wody. Ten krok kończy konfigurację.

Nowoczesne termostaty mają wbudowaną skalę. Ustawia temperaturę, którą urządzenie musi wytwarzać i utrzymywać. W takim przypadku możliwa jest korekta. Odbywa się to, jeśli urządzenie stworzyło zły klimat..

Materiały na termostat

Producenci produkują termostaty z materiałów, które będą odporne na korozję metalu. Dodatkowo może być pokryty niklem lub chromem.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Zawory są zwykle wykonane z brązu, stali (stal nierdzewna) lub mosiądzu (niklowane).

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Cena termostatu do grzejnika zależy od materiałów użytych do produkcji.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Wersja ze stali nierdzewnej jest uważana za najlepszą opcję. Stal nierdzewna jest metalem neutralnym, który nie koroduje.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Niestety taki materiał jest dość drogi i niełatwy do znalezienia..

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Termoregulatory z częściami z brązu lub mosiądzu służą tak samo, a koszt jest bardziej przystępny niż ze stali nierdzewnej.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Procedura instalacji termostatu

Aby zainstalować termostat do grzejników, najpierw wyłącz pion zasilający. Następnie woda jest spuszczana z instalacji grzewczej i rozpoczynają się prace instalacyjne, które wykonuje się w następującej kolejności:

 • przeciąć poziome połączenia rurowe w pewnej odległości od grzejnika;
 • odłączyć odcięty rurociąg, a także dźwig, jeśli został zainstalowany wcześniej, od grzejnika;
 • odłączyć chwyty wraz z nakrętkami od zaworu odcinającego i zaworu termostatu; są owinięte w wtyczki akumulatora grzewczego;
 • następnie orurowanie jest montowane i instalowane w wybranym miejscu;
 • następnie połącz zainstalowane orurowanie z poziomo ułożonymi rurami wychodzącymi z pionu.

Systemy grzewcze dzielą się na dwa typy: jednorurowe i dwururowe. W jednorurowym systemie grzewczym, gdy podłączony jest termostat, konieczna jest zmiana schematu podłączenia grzejnika poprzez założenie zworki łączącej przyłącze bezpośrednie i powrotne urządzenia.

Ta rura łącząca, inaczej zwana obejściem, umożliwia przepływ chłodziwa, gdy nagrzewnica jest wyłączona przez termostat. Przy wdrażaniu takiego schematu połączeń wygodnie jest zdemontować urządzenie, najpierw zamykając zawory pokazane na rysunku pod numerami 3 i 4.

Jak zainstalować regulator temperatury na baterii?

Schemat podłączenia termostatu grzejnikowego w systemie jednorurowym

Jak zainstalować regulator temperatury na baterii?

Schemat połączeń dla regulatora temperatury grzejników w dwururowym systemie grzewczym

Legenda do diagramów:

 1. pion zasilający systemu grzewczego;
 2. Kaloryfer;
 3. termostat (automatyczny lub ręczny);
 4. zawór denny;
 5. ręczny lub automatyczny odpowietrznik;
 6. skoczek;
 7. odwrócony pion;
 8. wtyczka.

W dwururowym systemie grzewczym regulację przepływu chłodziwa do grzejnika można przeprowadzić za pomocą regulatora temperatury grzejnika akumulatorów zainstalowanych na górnym złączu.

Montaż regulatora

Proces instalacji termostatów na grzejniku w domu nie jest trudny, jeśli chcesz, możesz to zrobić sam. Jeśli nie masz doświadczenia lub chęci, zawsze możesz skontaktować się z profesjonalnymi instalatorami..

Instrukcje wideo dotyczące instalacji termostatu na grzejniku na przykładzie automatycznego regulatora elektronicznego Danfoss Living Eco:

Kolejność działań będzie taka sama, niezależnie od metalu, z którego wykonane są baterie, zasada jest taka sama dla grzejników aluminiowych i bimetalicznych.

 • Krok 1 Odłącz grzejnik od instalacji grzewczej i spuść z niej wodę.

  Aby to zrobić, musisz zamknąć zawór kulowy lub zawór odcinający, który blokuje dopływ wody ze wspólnej rury do nagrzewnicy..

  Aby spuścić wodę, zwykle konieczne jest otwarcie zaworu znajdującego się w miejscu, w którym woda wpływa do systemu. Wszystkie krany muszą być zakręcone. Po spuszczeniu wody akumulator należy przedmuchać, aby usunąć powietrze.

 • Krok 2 Wyjmowanie adaptera

 • Najpierw musisz przykryć podłogę dużą ilością ręczników, tkanych serwetek lub miękkiego papieru, dowolnego materiału, który szybko i dobrze wchłania wodę.

  Korpus starego zaworu należy zamocować za pomocą klucza nastawnego, w tym momencie za pomocą drugiego klucza należy odkręcić nakrętki znajdujące się na rurze i adapterze, który jest wkładany do korpusu grzejnika. Następnie należy odkręcić adapter od korpusu urządzenia. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie zaworu wbudowanego w grzejnik.

 • Krok 3 Instalowanie nowego adaptera

  Nowy adapter jest zainstalowany na akumulatorze, nakrętka łącząca i kołnierz są przykręcone.

  Konieczne jest oczyszczenie gwintów wewnętrznych czystą szmatką, a następnie kilkukrotne owinięcie taśmą zabezpieczającą (biała taśma kranowa, sprzedawana w dziale wodno-kanalizacyjnym). Owiń paskiem taśmy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara 3-5 obrotów, upewnij się, że taśma leży płasko, w razie potrzeby wygładź ją.

  Następnie adapter, grzejnik i nakrętki narożne są połączone i mocno dokręcone..

  Jak wybrać i zainstalować termostat do grzejnika?

  Konieczne jest zainstalowanie nowego zestawu metalowego kołnierza i zaślepki na rurze miedzianej, stare są demontowane. Jeśli kołnierza nie można zdjąć, jego części są ostrożnie wycinane małym śrubokrętem, po czym można je rozerwać. Ponieważ będziesz musiał pracować bezpośrednio ze śrubokrętem i piłą do metalu oraz rurą, powinieneś być ostrożny.

Krok 5 Instalacja termostatu

Zainstaluj nowy termostat zgodnie ze strzałkami na jego korpusie. Następnie wymagane jest dokręcenie nakrętki ciasno umieszczonej między regulatorem a zaworem, a zawór jest zamocowany za pomocą klucza nastawnego. W tym momencie za pomocą drugiego klucza nakrętka jest mocno dokręcona

Należy uważać, aby nie uszkodzić gwintów. Po dokręceniu ponownie sprawdzić szczelność i szczelność połączenia..

Krok 6 Napełnij chłodnicę wodą, sprawdź szczelność

Ponownie otwórz zawór i napełnij chłodnicę wodą, dokładnie sprawdź wszystkie elementy pod kątem ewentualnych wycieków.

Po zakończeniu instalacji ustaw żądaną temperaturę na termostacie.

Zazwyczaj w salonach lub strefach przejściowych regulator jest całkowicie otwarty, w sypialniach można go zamknąć do połowy..

Jeśli w różnych pomieszczeniach domu są różne ustawienia termostatów, należy zamknąć drzwi do pomieszczeń, w przeciwnym razie urządzenie nieprawidłowo określi temperaturę powietrza w pomieszczeniu i spróbuje ją wyrównać.

Wybór miejsca instalacji

Regulatory są potrzebne do pomieszczeń, w których występuje częsta zmiana reżimów temperaturowych (kuchnie, pokoje po słonecznej stronie), a także tam, gdzie konieczne jest stałe utrzymywanie stabilnej komfortowej temperatury (sypialnie, dzieci).

W domach prywatnych urządzenia sterujące muszą być instalowane na drugich piętrach, ponieważ gromadzi się tam ciepłe powietrze unoszące się z niższych pięter..

Wybór miejsca instalacji konkretnego urządzenia zależy od jego rodzaju i lokalizacji samego grzejnika. Zazwyczaj regulator jest montowany między wlotem chłodnicy a przewodem doprowadzającym chłodziwo..

W przypadku kurków, zaworów i termostatów mieszających ich położenie względem przestrzeni pomieszczenia nie ma znaczenia, dlatego o miejscu montażu decyduje jedynie łatwość dostępu do nich podczas pracy.

Jak zainstalować termostat na akumulatorze grzewczym

Zainstaluj termostaty na bateriach z otwartą przestrzenią z przodu

W przypadku automatycznych termostatów z wbudowanymi czujnikami temperatury ważną rolę odgrywa lokalizacja ich przestrzennego położenia w pomieszczeniu, ponieważ od tego w dużej mierze zależy poprawność ich działania..

Wynika to z faktu, że czujnik temperatury regulatora mierzy temperaturę powietrza w najbliższej otaczającej przestrzeni.

Na wartość temperatury mierzonej przez czujnik mogą mieć wpływ bezpośrednie nasłonecznienie, przeciągi, dodatkowe źródła emitujące zimno lub ciepło (lodówki, różne urządzenia elektryczne itp.), w tym sama bateria grzewcza.

Miejsce na termostat

Na działanie regulatora termostatycznego mają wpływ:

 • bezpośrednie światło słoneczne;
 • temperatura powietrza za oknem;
 • szybkość cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu;
 • dodatkowe źródła ciepła.

W wielopiętrowych domach prywatnych termostaty są instalowane głównie na wyższych piętrach. Wynika to z faktu, że ciepłe powietrze unosi się, przyczyniając się do wzrostu różnicy temperatur wzdłuż wysokości budynku..

W budynkach parterowych wyższy priorytet mają grzejniki znajdujące się bliżej urządzenia grzewczego..

Najlepszą opcją jest instalacja grzejników o małej mocy z bardzo czułymi termostatami zainstalowanymi na odcinku zasilającym linii. Jedynym warunkiem jest, aby urządzenia grzewcze nie były zakrywane zasłonami, panelami lub kratkami. W przeciwnym razie potrzebny będzie termostat z czujnikiem zdalnym..

Termostatyczne regulatory temperatury baterii grzewczych są instalowane na odcinku zasilającym instalacji grzewczej bezpośrednio przed grzejnikiem.

Kontrola regulatora

W zależności od rodzaju sterowania termostatem rozróżniamy trzy rodzaje urządzeń i należy to również wziąć pod uwagę w przypadku konieczności zakupu regulatora do konkretnego pomieszczenia:

 • Z wbudowanymi czujnikami.

Są kompaktowe i mogą być używane razem z grzejnikami, w pobliżu których powietrze krąży całkowicie swobodnie. Takie termostaty działają prawidłowo w wystarczającej odległości od okna (22 cm lub więcej), gdy nie są narażone na przeciągi. Można je również kupić do montażu na grzejnikach umieszczonych w osobnej wnęce..

 • Modele z czujnikami zdalnymi.

Montowane są na grzejnikach w tych pomieszczeniach, w których występuje znaczna różnica temperatur między urządzeniem grzewczym a samym pomieszczeniem. Urządzenia te są również używane, gdy nie można zainstalować termostatu poziomo. Czujnik mocuje się do ściany zgodnie z dołączoną instrukcją i łączy z mieszkiem za pomocą 2-metrowej rurki kapilarnej.

Takie termostaty są potrzebne tam, gdzie dostęp do urządzenia w celu ustawienia temperatury jest utrudniony..

Niektórzy producenci sugerują stosowanie jeszcze bardziej zaawansowanych systemów, które reagują na odczyty czujnika znajdującego się na ulicy. Ale takie modele mają wysoki koszt i nie trzeba ich umieszczać na każdym grzejniku osobno. Lepiej podłączyć czujnik zewnętrzny do kotła grzewczego – w ten sposób będzie działał wydajniej.

Termostat mechaniczny do grzejnika

Termostaty są instalowane na grzejnikach przy samym wejściu do obiegu wymiany ciepła. Podczas wkładania regulatorów do gotowego systemu instrukcje dotyczące wykonywania pracy będą następujące:

1. Zdemontować grzejnik, odłączając go od rur zasilających i powrotnych.

2. Spuścić płyn chłodzący (przy tym warto wypłukać wewnętrzne wnęki z nagromadzonego osadu).

3. Przykręcić trzpień regulatora do wlotu. Odbywa się to zwykle za pomocą szybkozłączki z sparowanymi łącznikami (amerykańskimi) z gumowymi uszczelkami.

4. Zainstaluj zawór odcinający, aby całkowicie odciąć dopływ wody do grzejnika. W sytuacji awaryjnej uszkodzony grzejnik można natychmiast „wyłączyć”.

5. Na tym etapie wskazane jest założenie obejścia, jeśli nie było wcześniej włączone w obwód..

6. Po związaniu nagrzewnicy podłącz ją z powrotem do ogólnego systemu, kontrolując szczelność połączeń.

7. Po zakończeniu pracy głowicę termiczną nakłada się na obudowę termostatu z trzpieniem i dociska aż do zatrzaśnięcia..

8. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia wandaloodpornego, będziesz musiał dodatkowo przykręcić głowicę specjalną śrubą (potrzebny jest klucz imbusowy 2 mm).

Po zmontowaniu grzejnika z termostatem należy zamknąć wszystkie okna i drzwi oraz skonfigurować urządzenie. Wyreguluj zgodnie z instrukcjami producenta, aby zapewnić prawidłowe działanie termostatu.

Zasada działania termostatu grzejnikowego (wideo)

Ustawienie termostatu. Profesjonalne rekomendacje

Aby termostat działał przez długi czas i poprawnie, regulację przeprowadza się natychmiast po jego zainstalowaniu..

Kroki ustawiania termostatu:

 1. Zamknij drzwi i okna w pokoju, ustaw termometr na żądanym poziomie.
 2. Przekręć pokrętło termostatu w lewo, aż się zatrzyma, otwierając w ten sposób pełny dostęp do ciepłej wody.
 3. Poczekaj, aż temperatura wzrośnie o 5-6 stopni Celsjusza.
 4. Przekręć zawór do końca w przeciwnym kierunku (w prawo). W pokoju stopniowo będzie się ochładzać.
 5. Gdy tylko temperatura osiągnie optymalny poziom, zawór płynnie przekręca się w lewo. Kiedy bateria hałasuje, a jej korpus się nagrzewa, można zatrzymać obrót, ponieważ to właśnie ta pozycja głowicy termicznej zapewni komfortowy poziom ogrzewania.

Procedura ustawiania termostatu umożliwia kalibrację przyrządu. To samo dotyczy prawie wszystkich urządzeń. Kalibracja niektórych termostatów odbywa się według innego schematu, który można znaleźć szczegółowo w paszporcie urządzenia.

Dzięki temu grzejniki z regulatorem temperatury są praktyczne i ekonomiczne, szczególnie w przypadku domów prywatnych. Termostaty są łatwe w montażu, nie wymagają dodatkowych kosztów konserwacji, tworzą komfortowy klimat w pomieszczeniu i oszczędzają pieniądze wydawane na ogrzewanie.

Częste błędy instalacji

Najczęstszym błędem jest pionowe ustawienie głowicy nad zaworem w górnej części grzejnika. Wielu użytkowników uważa tę metodę za estetyczną i wygodną. Ale to negatywnie wpływa na działanie elementu. Faktem jest, że gorące powietrze unoszące się z rury ogrzewa głowicę – temperatura w tym miejscu staje się znacznie wyższa niż w pomieszczeniu. Urządzenie odbiera to jako przekroczenie poziomu komfortu, stwierdza, że ​​w pomieszczeniu jest gorąco i wyłącza grzejnik. W rezultacie pomieszczenie przestaje być ogrzewane..

Niewłaściwe miejsca instalacji obejmują również obszary, w których temperatura powietrza bardzo różni się od średniej temperatury w pomieszczeniu. Na przykład grzejnik jest ukryty we wnęce, a tam zainstalowana jest głowica termiczna. Reaguje na ciepło w zamkniętej przestrzeni i wyłącza grzejnik. To samo dzieje się, gdy zawór znajduje się głęboko pod parapetem, jest nasłoneczniony, zamknięty zasłonami zaciemniającymi, meblami itp. Inną nieprawidłową opcją jest zainstalowanie zaworu termostatycznego w miejscu, które dostaje się pod strumień zimnego powietrza, na przykład na krawędzi otworu okiennego, gdzie często występują przeciągi. W takim przypadku urządzenie „pomyśli”, że w pomieszczeniu jest zimno – temperatura ogrzewania wzrośnie, aw pomieszczeniu zacznie się nieznośne ciepło..

Jak widać, niewłaściwe miejsce montażu głowicy termicznej praktycznie neguje sens jej użytkowania. Według ekspertów lepiej w ogóle nie zakładać zaworu na grzejnik, niż przeprowadzić nieprawidłową instalację.

Pamiętaj: miejsce montażu głowicy termostatycznej musi być takie, aby odzwierciedlała średnia temperatura pomieszczenia. Wtedy urządzenie poprawnie zareaguje na temperaturę i utrzyma komfortowy tryb..

Instrukcje krok po kroku dotyczące prawidłowej instalacji

Praca przygotowawcza

Zazwyczaj montaż głowicy termicznej na akumulatorze odbywa się wraz z montażem nowych grzejników. Aby to zrobić, musisz zamknąć pion i spuścić płyn chłodzący pozostały w rurach do wiadra. Najlepiej wykonywać prace poza sezonem grzewczym..

Wybór miejsca na zamontowanie głowicy termicznej

Biorąc pod uwagę błędy w montażu głowicy termostatycznej, o których mówiliśmy powyżej, możemy wyciągnąć wnioski, gdzie konkretnie nie warto montować głowicy termostatycznej. Jakie są najlepsze opcje? Ważne jest, aby strumienie ciepła z grzejnika nie spadały na niego i nie miały na nie wpływu czynniki, które mogą powodować fałszywe postrzeganie temperatury..

Poniższe zdjęcia pokazują typowe opcje prawidłowego montażu głowicy termostatycznej na bateriach. Jeśli jest montowany w górnej części grzejnika, należy go umieszczać tylko poziomo. W dolnej części może być montowany poziomo i pionowo, ponieważ nie ma silnych przepływów ciepła ogrzanego powietrza – unosi się do góry.

1679_termostat

Gwintowanie rur

Aby przymocować głowicę do grzejnika, konieczne jest przecięcie gwintów w punktach połączeń. W tym celu na raklach wychodzących z pionu i chłodnicy nacina się nić za pomocą wykrojnika.

Zespół głowicy

Do ssawki wychodzącej z pionu przykręcona jest przeciwnakrętka. Jest owinięty futrem i przykręcony do niego termostat, ale zapięcia nie są dokręcone. Następnie zrób to samo ze ściągaczką wychodzącą z chłodnicy. Zainstalowaną głowicę termiczną należy zabezpieczyć – jednocześnie dokręcić obie nakrętki dwoma kluczami nastawnymi.

1679_loosen_valve_1

Konfiguracja urządzenia

Zamknij wszystkie okna i drzwi, aby nie dopuścić do ciepła w pomieszczeniu. Umieść podporę na środku pokoju, na przykład drabinę. Umieść na nim termometr. Powinien znajdować się na wysokości równej połowie wysokości pomieszczenia. Włącz zawór głowicy termicznej na maksimum. Pomieszczenie zostanie nagrzane do maksymalnej temperatury. Obserwuj odczyt termometru. Kolumna termometru podniesie się: jak tylko temperatura wzrośnie o 5 – 7 ° C, przekręć pokrętło termostatu w przeciwnym kierunku. Przepływ chłodziwa zmniejszy się, co oznacza, że ​​temperatura w pomieszczeniu zacznie spadać. Obserwuj spadek odczytu termometru. Gdy zobaczysz żądaną wartość, np. 22 ° C, przekręć pokrętło głowicy termicznej, aby zwiększyć, aż usłyszysz szum wody w jej ciele. Możesz zapamiętać pozycję rączki i zrobić znak na ciele. Pozostaw termostat w tej pozycji. Niektóre urządzenia mają skalę temperatury, a podczas procesu konfiguracji wystarczy to sprawdzić..

1679_radiator

Wskazówka: pod koniec sezonu grzewczego zdejmij głowice termiczne z grzejników. Długotrwała bezczynność może prowadzić do sklejania ruchomych części urządzeń. Ich usunięcie przedłuży żywotność ważnych części..

Teraz wiesz, jak prawidłowo zainstalować głowicę termiczną na akumulatorze i jak uniknąć błędów. Z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Pozostaje tylko kupić wszystko, czego potrzebujesz do instalacji – możesz to zrobić w naszym sklepie internetowym. Oferujemy wyłącznie markowe produkty: grzejniki i głowice termostatyczne do nich. Nie zapomnij kupić powiązanych elementów: kranu Mayevsky’ego, zaworów odcinających i innych przydatnych drobiazgów, bez których żaden system grzewczy nie może się obejść. Jeśli potrzebujesz porady, zadzwoń do managera naszej firmy. Pomoże Ci wybrać wszystko, czego potrzebujesz.

Cechy instalacji i konserwacji regulatorów

Termostat do grzejnika

Schemat instalacji termoregulatora

Po wybraniu optymalnego modelu termostatu lub zaworu do regulacji temperatury ogrzewania należy wykonać ich prawidłowy montaż. Lokalizacja zbrojenia bezpośrednio zależy od jego funkcji i konstrukcji..

Najczęściej elementy regulacyjne montuje się w orurowaniu konkretnego grzejnika. Są instalowane na rurze zasilającej lub na obejściu. Jednocześnie w celu wygodnej regulacji temperatury akumulatorów grzewczych zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

 • Urządzenie nie powinno być przykrywane panelami dekoracyjnymi ani innymi elementami wnętrza;
 • Żywotność termostatów w dużej mierze zależy od jakości chłodziwa. Dlatego przed nim należy zainstalować filtr siatkowy, który ochroni gniazdo zaworu przed osadzaniem się kamienia;
 • Podczas montażu zaworu regulacji temperatury ogrzewania należy postępować zgodnie ze schematem montażowym. Na korpusie urządzenia strzałki pokazują kierunek ruchu chłodziwa;
 • Wiele termostatów i serw jest podłączonych do sieci. Dlatego konieczne jest zapewnienie im zasilania..

Przed zainstalowaniem i dalszą regulacją baterii grzewczych w mieszkaniu należy zapoznać się z instrukcją producenta. Określa warunki instalacji dla działania określonego elementu regulacyjnego.

Jednym z ważnych wskaźników zaworów sterujących ogrzewaniem mieszkania jest maksymalna i minimalna przepustowość. Muszą odpowiadać aktualnym parametrom systemu..

Konserwacja regulatorów i zaworów

Termostat do grzejnika

Próba ciśnieniowa przeprowadzana jest dopiero po zainstalowaniu zaworów regulacyjnych

Po instalacji należy przeprowadzić wstępną regulację zaworów na grzejnikach. W tym celu tryb temperatury pracy i ciśnienie w systemie muszą być normalne. Następnie, zmieniając stopień nagrzania chłodziwa, sprawdza się działanie zaworów sterujących. System testowany jest w kilku trybach. Niestety, samodzielna regulacja ogrzewania w domu mieszkalnym zgodnie z tym schematem nie będzie działać, ponieważ konsumenci nie mają możliwości zmiany stopnia nagrzania chłodziwa.

W rzeczywistości sprawność konkretnego elementu można sprawdzić dopiero po uruchomieniu sieci ciepłowniczej. Te. prawidłowa regulacja grzejników w mieszkaniu odbywa się w sezonie grzewczym.

Podczas rozruchu systemu zaopatrzenia w ciepło system ogrzewania prywatnego domu musi być całkowicie wyregulowany. Powinien zawierać następujące kroki:

 • Sprawdzanie działania kranów i termostatów;
 • Zgodność ich rzeczywistych parametrów z danymi paszportowymi;
 • Jeśli podczas regulacji kontrolnej stopnia nagrzania akumulatorów wykryty zostanie uszkodzony element, należy go wymienić.

Ponadto należy pamiętać, że na działanie systemu wpływa szereg czynników zewnętrznych: stopień izolacji termicznej domu, charakterystyka klimatyczna danego regionu. Należy to również wziąć pod uwagę przy regulacji temperatury grzejnika..

Rodzaje urządzeń do pozyskiwania informacji o temperaturze wewnątrz pomieszczenia

Zwyczajowo dzieli się urządzenia do odbierania i przesyłania wskaźników ogrzewania:

 • metodą transmisji danych;
 • według metody i miejsca instalacji;
 • przez algorytm akwizycji danych.

Według metody tłumaczenia danych

Ze względu na sposób transmisji danych czujniki temperatury dzieli się zwykle na dwie odrębne kategorie:

 • za pomocą przewodów;
 • bezprzewodowy.

Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami są bezprzewodowe czujniki temperatury, które przekazują informacje o ogrzewaniu powietrza w pomieszczeniach i podgrzewaniu wody za pomocą wbudowanego nadajnika. Instalacja tych urządzeń jest dozwolona zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz..

Według metody i lokalizacji

Urządzenia do pomiaru temperatury w nośnikach ciepła są również podzielone ze względu na sposób montażu i miejsce mocowania:

 • Nad głową. Są instalowane w obwodzie termicznym obwodu grzewczego pomieszczenia;
 • Zatapialny. Takie mikroczujniki stykają się z chłodziwem (co płynie w systemie grzewczym);
 • Pokój. Umieszcza się je w ogrzewanej, zamkniętej przestrzeni;
 • Na wolnym powietrzu. Znajdują się na ulicy.

W niektórych urządzeniach można łączyć kilka rodzajów czujników temperatury w celu dokładniejszego sterowania ogrzewaniem.

Metodą uzyskiwania odczytów

Czujniki termiczne są również podzielone ze względu na sposób zbierania danych. Na rynku dostępne są następujące rodzaje mikroczujników:

 • bimetaliczny;
 • alkohol.

Pierwszy typ czujników to para płytek wykonanych z różnych stopów metali ze wskaźnikiem w postaci strzałki. Wzrost temperatury prowadzi do odkształcenia jednej z płytek, co powoduje nacisk na czujnik zegarowy. Urządzenia te wyróżniają się dokładnością. To prawda, że ​​ich wady obejmują bezwładność..

Czujniki ciepła alkoholu są pozbawione tej wady. Są to szczelnie zamknięte kolby z roztworem alkoholu. Po podgrzaniu alkohol rozszerza się, co pomaga ustalić aktualną temperaturę. Jest to szczątkowy i niezawodny projekt. To prawda, że ​​nie można tego nazwać wygodnym do śledzenia wskaźników..

Termoelement

Ten mikroczujnik składa się z dwóch połączonych przewodów z dwóch różnych metali. Ze względu na powstałą różnicę temperatur między ciepłym i zimnym końcem pojawia się prąd 35-65 40-60 μV. Liczba ta będzie zależeć od materiałów użytych w termoparze..

Termopara to dość dokładny czujnik ciepła służący do uzyskiwania informacji o temperaturze powietrza w pomieszczeniu i nagrzaniu nośników ciepła. To prawda, że ​​jego wadą jest trudność w przyjmowaniu wskaźników..

Termoelement

Termistory

Znacznie łatwiej jest uzyskać odczyty temperatury za pomocą termistorów. Urządzenia te opierają się na zasadzie transformacji wskaźników rezystancji materiałów w warunkach różnych nagrzewania. Te mikrourządzenia wyróżniają się nie tylko dokładnością, ale także liniowością..

Sonda temperatury

Cyfrowy czujnik ciepła do jednoczesnych pomiarów

Szeroko stosowane są również cyfrowe mikroczujniki termiczne. Jednym z najpopularniejszych z tych czujników jest DS18B20. To urządzenie działa w oparciu o mikroukład z trzema wyjściami. Urządzenie jest w stanie odbierać dane o ogrzewaniu z kilku mikroczujników pracujących równolegle. W takim przypadku błąd wskaźników nie przekroczy 0,5 stopnia..

Bezdotykowe kamery termowizyjne i irometry

Te mikroczujniki rejestrują promieniowanie cieplne pochodzące z ciał. W celu scharakteryzowania takiego zjawiska stosuje się metodę obliczania ilości energii uwalnianej w określonym czasie z powierzchni ciała, mieszczącej się w zakresie długości fal. Ponadto nie stykają się z nośnikiem ciepła..

Bezdotykowy pomiar temperatury

Kwarcowe przetworniki temperatury (elementy piezoelektryczne)

Kwarcowe przetworniki termiczne (elementy piezoelektryczne) mogą służyć do uzyskiwania danych temperaturowych w zakresie od -80 do +250 stopni Celsjusza. To urządzenie działa zgodnie z zasadą zależności częstotliwości od stopnia nagrzania elementu kwarcowego. Na działanie czujnika wpływa umieszczenie plastra wzdłuż osi kryształu..

Termoczujniki hałasu akustycznego

Czujki ciepła działają w oparciu o zasadę pozyskiwania informacji o akustycznej różnicy potencjałów elektrycznych powstającej w wyniku nagrzewania się rezystorów. Sposób użycia tych urządzeń jest niezwykle prosty: porównuje się szumy pochodzące z dwóch identycznych elementów. W tym przypadku jeden z tych elementów znajduje się w znanych wcześniej warunkach ogrzewania powietrza, a drugi nie.

Urządzenia półprzewodnikowe

Oddzielna kategoria urządzeń działających zgodnie z zasadą zmiany wskaźników przejścia p/n wynikających z ekspozycji temperaturowej. Napięcie w tym przypadku będzie proporcjonalne do wpływu temperatury na tranzystory. Pomaga to uprościć obliczanie tego współczynnika. Główną zaletą tych urządzeń jest ich wysoka precyzja. Do ich zalet należy również liniowość w całym zakresie pomiarowym..

Przetworniki objętościowe do pomiaru temperatury

Urządzenia te działają w oparciu o prostą i dobrze znaną zasadę zmiany objętości substancji podczas ich podgrzewania i chłodzenia. Te czujniki temperatury są praktyczne. Ich zakres roboczy pomiaru temperatury mieści się w zakresie od -60 do +400 stopni Celsjusza..

Wskazówki dotyczące doboru czujników termicznych

W procesie doboru czujników termicznych należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • wsparcie przez urządzenie operacyjne w pożądanym zakresie podgrzewania chłodziwa;
 • możliwość zanurzenia czujnika temperatury w określonym środowisku lub umieszczenia go w obiekcie;
 • warunki wykonywania pomiarów temperatury (w przypadku pomiarów termicznych w niekorzystnym środowisku zaleca się stosowanie urządzeń bezdotykowych lub umieszczonych w obudowie antykorozyjnej);
 • żywotność urządzenia termicznego i złożoność jego wymiany;
 • Specyfikacja techniczna;
 • poziom wyjściowy.

W niektórych przypadkach rozmiar urządzenia i materiał, z którego wykonano jego korpus, będą miały znaczenie. W szczególności parametr ten będzie miał znaczenie przy stosowaniu czujnika w lokalach mieszkalnych, w nowych budynkach..

Wymagana liczba czujników ciepła

W przypadku tradycyjnego ogrzewania pomieszczeń kotłem gazowym stosuje się jeden czujnik temperatury. Jeśli stosuje się ogrzewanie pomieszczeń kolektorami, konieczne będzie zainstalowanie indywidualnego czujnika temperatury w każdym pomieszczeniu..

Dane o ogrzewaniu powietrza w pomieszczeniu przekazywane są przez czujnik temperatury do sterownika. Następnie regulator reguluje dopływ ciepła do określonego nośnika ciepła, aby dostosować poziom ogrzewania oddzielnego pomieszczenia..

W przypadku korzystania z automatyki zależnej od pogody w systemach grzewczych często wystarczy jeden czujnik temperatury. jest instalowany na zewnątrz. Na podstawie otrzymanych przez niego danych automatyka reguluje ogrzewanie powietrza w przestrzeni mieszkalnej.

Wskazówki dotyczące samodzielnej instalacji

Urządzenia te zyskały popularność i są już używane wszędzie. Montowane są na: grzejnikach obiegów grzewczych, kotłach grzewczych i innych urządzeniach odpowiedzialnych za ogrzewanie pomieszczeń.

Przed zainstalowaniem czujnika ciepła zaleca się zapoznanie z dołączoną do niego instrukcją. Instrukcja opisuje główne cechy instalacji urządzenia i warunki jego użytkowania. Instrukcja pomoże również w wyborze miejsca do zainstalowania czujnika w oparciu o jego specyfikację techniczną i przeznaczenie. (ten dokument jest wymagany dla każdego sprzętu)

Montaż czujnika ciepła na rurze grzejnika

Montaż regulatora temperatury odbywa się w otworze korka chłodnicy, znajdującym się wzdłuż przepływu wody do chłodnicy. Ważne jest spełnienie warunku instalacji urządzenia w pozycji poziomej. Pozwoli to wykluczyć wpływ temperatury wody i zaworu na jego pracę. W przypadku zainstalowania w domu jednorurowego systemu grzewczego, instalacja obejścia jest uwzględniona w schemacie instalacji regulatora zaopatrzenia w ciepło. Taka zworka zapewnia swobodny przepływ wody w instalacji grzewczej z rur doprowadzających wodę do akumulatorów..

termostat

Dopuszcza się zastosowanie termostatu w połączeniu mieszkowym. To prawda, że ​​wcześniej zaleca się zapoznanie się z odpowiednimi instrukcjami instalacji termostatów..

Montaż czujnika ciepła powietrza

Czujnik temperatury należy montować w najzimniejszym pomieszczeniu, gdzie nie ma przeciągów. Nie zaleca się montażu w kuchni, salonie, przedpokoju czy kotłowni. Wynika to z faktu, że może to prowadzić do wadliwego działania systemu regulacji ogrzewania..

Wybierając miejsce na termostat ważne jest, aby nie padało na niego słońce i nie nagrzewało go. Nie należy go również instalować w pobliżu baterii i rur systemu grzewczego..

Montaż czujnika temperatury odbywa się w następujący sposób:

 • w ścianie wykonany jest otwór do zainstalowania uchwytu;
 • panel przedni zdejmuje się z czujnika, po czym montuje się go w miejscu wcześniej przygotowanym do jego montażu;
 • styki są podłączone do przewodu grzejnego, a czujniki z zaciskami.
 • W końcowym etapie kabel zasilający jest podłączony, a przedni panel wraca na swoje miejsce.

Jeśli masz problemy z samodzielną instalacją, zaleca się zasięgnięcie profesjonalnej pomocy. Jednocześnie ważne jest, aby upewnić się, że kapitan ma doświadczenie w instalowaniu podobnych czujników..

Wiodący producenci termostatów

Można zauważyć następujące marki, które sprawdziły się na tym rynku:

 • Duńskie urządzenia Danfoss.
 • Termostaty dalekie wyprodukowane przez włoską firmę.
 • Termostaty mieszkowe Herz wyprodukowane w Austrii.
 • Urządzenia marek Honeywell, Kermi, Luxor, Prado, Purmo, Sira, które mają wiele pozytywnych recenzji.

Zalecenia dotyczące wyboru

W zależności od rodzaju instalacji grzewczej oraz warunków instalacji urządzenia, do sterowania przepływem nośnika ciepła można stosować zestawy zaworowo-głowicowe w różnych kombinacjach. W jednorurowych systemach grzewczych zaleca się montowanie zaworów o zwiększonej przepustowości i niskich oporach hydraulicznych (oznaczenie produktu DANFOSS – RA-G, RA-KE, RA-KEW).

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

To samo zalecenie dotyczy dwururowych systemów grawitacyjnych, w których płyn chłodzący krąży w sposób naturalny, bez wymuszonego doładowania. Jeśli obieg grzewczy jest dwururowy z pompą obiegową, należy wybrać zawór z możliwością regulacji przepustowości (oznaczenie DANFOSS – RA-N, RA-K, RA-KW). Ta regulacja jest dość prosta i nie wymaga specjalnego narzędzia..

Gdy problem doboru zaworu zostanie rozwiązany, należy zdecydować o rodzaju głowicy termicznej. Oferowane są w następujących wzorach:

 1. Z wewnętrzną termoparą (jak na powyższym schemacie).
 2. Ze zdalnym czujnikiem temperatury.
 3. Z regulatorem zewnętrznym.
 4. Elektroniczny (programowalny).
 5. Wandaloodporna.

Konwencjonalny termostat do ogrzewania grzejników z czujnikiem wewnętrznym jest akceptowany do instalacji, jeśli możliwe jest ustawienie jego osi poziomo, aby powietrze z pomieszczenia swobodnie opływało korpus urządzenia, jak pokazano na rysunku:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Uwaga! Nie wolno montować termostatu na akumulatorze w pozycji pionowej, strumień ciepła unoszący się z rurociągu zasilającego i korpusu zaworu będzie oddziaływał na mieszek, w wyniku czego urządzenie nie będzie działać poprawnie.

Jeżeli montaż głowicy w poziomie nie jest możliwy, lepiej zaopatrzyć się w zewnętrzny czujnik temperatury wraz z rurką kapilarną o długości 2 m. W tej odległości od grzejnika można ustawić to urządzenie, mocując je do Ściana:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Oprócz montażu pionowego istnieją inne obiektywne powody zakupu czujnika zdalnego:

 • grzejniki grzewcze z regulatorem temperatury znajdują się za zasłonami zaciemniającymi;
 • rury ciepłej wody przechodzą w bezpośrednim sąsiedztwie głowicy termicznej lub istnieje inne źródło ciepła;
 • bateria jest pod szerokim parapetem;
 • termopara wewnętrzna wchodzi w strefę ciągu.

W pomieszczeniach o wysokich wymaganiach dotyczących wnętrza baterie często są ukryte pod dekoracyjnymi ekranami wykonanymi z różnych materiałów. W takich przypadkach termostat uchwycony pod obudową rejestruje temperaturę gorącego powietrza gromadzącego się w górnej strefie i może całkowicie zablokować płyn chłodzący. Co więcej, dostęp do sterowania głową jest całkowicie zamknięty. W takiej sytuacji należy dokonać wyboru na korzyść pilota połączonego z czujnikiem. Jego opcje umieszczenia pokazano na rysunku:

Jak prawidłowo zainstalować termostat na baterii?

Termostaty elektroniczne z wyświetlaczem są również dwojakiego rodzaju: z wbudowaną i zdejmowaną jednostką sterującą. Ten ostatni różni się tym, że jednostka elektroniczna jest odłączona od głowicy termicznej, po czym nadal działa normalnie. Zadaniem takich urządzeń jest dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do pory dnia zgodnie z programem. Pozwala to na zmniejszenie mocy grzewczej w godzinach pracy, gdy nikogo nie ma w domu oraz w innych podobnych przypadkach, co prowadzi do dodatkowych oszczędności energii.

Gdy w domu są małe dzieci, które chcą wszystkiego spróbować własnymi rękami, lepiej zainstalować termostat wandaloodporny z obudową chroniącą ustawienia urządzenia przed niewprawną ingerencją. Dotyczy to również termostatów w innych budynkach użyteczności publicznej: przedszkolach, szkołach, szpitalach i tak dalej..