Zasada działania grzejnikowych systemów grzewczych

Co może być prostszego niż schematy okablowania grzejników? Jest kocioł: na paliwo stałe, olej napędowy, gaz itp. Kocioł podgrzewa płyn chłodzący, który dostaje się tam pod działaniem pompy. Ogrzany płyn chłodzący trafia do systemu ogrzewania grzejników, w grzejnikach ciepło jest przekazywane do powietrza otoczenia. Płyn chłodzący stygnie i już schłodzony wraca ponownie do kotła, gdzie znów się nagrzewa i tak koło się zamyka. Wszystko jest bardzo, bardzo proste, ale w rzeczywistości schematy są znacznie bardziej skomplikowane. Zobaczmy czym są te schematy i czym się od siebie różnią, przeanalizujmy ich zalety i wady.

Ogrzewanie w domu

W pierwszym etapie powinieneś zdecydować się na rodzaje grzejników i opcje ich podłączenia, ponieważ budynki powinny być wcześniej przygotowane pod wybrany rodzaj ogrzewania. Nowoczesny system ogrzewania pomieszczeń składa się z kilku elementów.

Obejmują one:

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Okablowanie grzewcze z polipropylenu DIY bez lutownicy

Na naszych rynkach można znaleźć ich różne opcje w dużych ilościach.

Ogólna instrukcja instalacji baterii wygląda tak:

 • najpierw wybierz miejsce, w którym chcesz je umieścić;
 • przynieś im fajki;
 • połącz je ze sobą;
 • zrób jazdę próbną, a jeśli wszystko jest w porządku, włącz ogrzewanie na pełną moc.

  Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Specjalne modele grzejników

W budynkach mieszkalnych rozprowadzenie ogrzewania jest często wykonywane w taki sposób, że możliwe jest tylko boczne lub dolne podłączenie baterii grzewczych. Zmiany w projekcie można wprowadzać tylko za zgodą komisji, a to długa i żmudna sprawa. Ale wielu producentów akumulatorów grzejnikowych przewiduje taki problem i produkuje systemy z ukośnym okablowaniem kolektora:

 • Do bocznego podłączenia grzejników stosuje się przedłużenie odpływu. Jest to wspornik montowany na rurze, który wkręca się w dolne lub górne wejście. Dzięki wspornikowi wlot lub uwolnienie płynu chłodzącego następuje w dalekim rogu chłodnicy, a przepływ przechodzi przez cały akumulator po przekątnej.
 • Do dolnego podłączenia grzejników najczęściej stosuje się izolację skrajnej sekcji. W tym celu fabrycznie instaluje się korek na styku dolnego kolektora ostatniej i przedostatniej sekcji. Blokuje bezpośredni następnie płyn chłodzący, zamieniając całą pozostałą baterię w chłodnicę z podłączeniem ukośnym.obwód grzewczy grzejnika

Takie ulepszenia można również wykonać z już zainstalowanymi bateriami. Wsporniki z przedłużeniami przepływu są łatwo dostępne w sklepach hydraulicznych. Do instalacji potrzebny będzie doświadczony hydraulik, ponieważ konieczne będzie odłączenie grzejników od sieci, demontaż rurociągu dojazdowego lub wylotowego i uszczelnienie zespołu.

Istnieją podobne rozwiązania nakładania się na najbardziej zewnętrzną sekcję. Najczęściej jest to tuleja, która skręca się w punkcie wyjścia i posiada zatyczkę dystansową. Zamyka otwór między przedostatnią a ostatnią sekcją chłodnicy i przekierowuje główny przepływ chłodziwa wzdłuż ścieżki obejściowej.

I na koniec kilka przydatnych wskazówek:

 • nie rób zbyt długich gałęzi, zwłaszcza na inne podłogi. Płyn chłodzący musi koniecznie dotrzeć do chłodnicy;
 • umieszczając kolektor w pomieszczeniu, nie umieszczaj go na końcu. Długość odgałęzień do grzejników powinna być w przybliżeniu taka sama. W przeciwnym razie temperatura płynu chłodzącego w różnych grzejnikach może się znacznie różnić;
 • montując rury w podłodze lub suficie, poprowadź je do grzejników w całości, nie przerywając połączeń. W przeciwnym razie, jeśli kiedyś taka rura popłynie, będzie to bardzo duży problem..

Jak widać, w schematach podłączania grzejników typowych systemów grzewczych nie ma nic skomplikowanego. Każdy, kto ma wykształcenie średnie ogólnokształcące, może je zrozumieć, aby zaprojektować i zbudować własny system. Oczywiście przy tworzeniu systemów grzewczych należy wziąć pod uwagę wiele niuansów, ale to temat na osobną rozmowę..

Rodzaje systemów grzewczych

Zanim zaczniesz mówić o tym, jak prawidłowo podłączyć baterie grzewcze, powinieneś szczegółowo rozważyć, jakie opcje systemowe są dziś najpopularniejsze. Nawet po przestudiowaniu licznych zdjęć tych komunikatów, w taki czy inny sposób, konieczne jest zrozumienie zasady ich pracy i zrozumienie specyfiki funkcjonowania każdej z części konkretnego systemu.

Ogrzewanie jednoobwodowe

Ta opcja zapewnia dostarczanie chłodziwa do urządzenia grzewczego, które zwykle znajduje się w wielopiętrowym budynku. Takie metody łączenia baterii grzewczych są najprostsze, ponieważ ich realizacja nie wymaga żadnych poważnych umiejętności konstrukcyjnych (czytaj: “Jednoprzewodowy system grzewczy – możliwe schematy realizacji”). Główną wadą tego projektu jest brak możliwości kontrolowania dopływu ciepła, ponieważ system ten nie przewiduje żadnych specjalnych urządzeń, takich jak czujnik temperatury, który pełni tę funkcję. Dlatego wielkość wymiany ciepła jest ściśle ustalona i jest z góry określona na etapie projektowania przyszłego systemu..

Lokalizacja grzejnika

W przeważającej większości przypadków grzejniki są instalowane pod oknami i taki układ jest całkiem uzasadniony. Faktem jest, że z okien zawsze przepływa zimne powietrze – a podgrzane masy powietrza unoszące się z akumulatora uniemożliwiają im przedostanie się do pomieszczenia. Dodatkowo podgrzane powietrze zapobiega kondensacji na szkle.

jak podłączyć akumulator grzewczy

Aby dokładnie wiedzieć, jak prawidłowo podłączyć baterię grzewczą w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę następujące zasady i przestrzegać ich podczas projektowania i instalowania systemu grzewczego:

 1. Normalne zapobieganie wnikaniu zimna z okien i tworzeniu się na nich kondensacji jest możliwe tylko wtedy, gdy wymiary grzejnika zajmują co najmniej 70% szerokości otworu okiennego. Czynnik ten należy wziąć pod uwagę już na etapie wyboru grzejników..
 2. Zaleca się montaż grzejników na wysokości około 10 cm od poziomu podłogi. Duże odchylenie od tego wskaźnika doprowadzi do niewystarczającego ogrzewania dolnego poziomu pomieszczenia lub spowoduje trudności w czyszczeniu. Odległość do parapetu powinna wynosić około 10-12 cm – ta wartość pozwala na swobodne uginanie się powietrza wokół przeszkody i pełne ocieplenie okna.
 3. Odległość między baterią a ścianą powinna wynosić około 3-5 cm. Przy takim układzie ogrzane masy powietrza swobodnie przemieszczają się w przestrzeni za baterią, dzięki czemu poprawia się efektywność ogrzewania pomieszczenia.

Kotły elektryczne

Muszę powiedzieć, że ogrzewanie elektryczne jest najbardziej wydajne ze wszystkich istniejących. Nie dość, że kotły mają sprawność około 99%, to dodatkowo nie wymagają kominów i wentylacji. Praktycznie nie ma konserwacji jednostek jako takich, poza tym, że są one czyszczone raz na 2-3 lata. A co najważniejsze: sprzęt i instalacja są bardzo tanie, a stopień automatyzacji może być dowolny. Kocioł po prostu nie potrzebuje twojej uwagi.

Bez względu na to, jak przyjemne są zalety bojlera elektrycznego, główna wada jest równie znacząca – cena prądu. Nawet jeśli korzystasz z wielotaryfowego licznika energii elektrycznej, nie będziesz w stanie ominąć generatora ciepła opalanego drewnem przez ten wskaźnik. To cena za komfort, niezawodność i wysoką wydajność. Cóż, drugim minusem jest brak niezbędnej energii elektrycznej w sieciach zasilających. Taka irytująca uciążliwość może od razu przekreślić wszystkie myśli o ogrzewaniu elektrycznym..

Wybór mocy cieplnej

Metody i schematy podłączania grzejników: jak prawidłowo zainstalować

Ilość pobieranej mocy zależy od czterech czynników:

 • wielkość pokoju;
 • liczba ścian zewnętrznych i okien;
 • rodzaj domu (cegła, panel);
 • rodzaj okien (drewniane, plastikowe).

Najłatwiej jest wybrać grzejnik, skupiając się na mocy cieplnej:

Metody i schematy podłączania grzejników: jak prawidłowo zainstalować

Takie obliczenie przenikania ciepła dotyczy pomieszczenia o sufitach nie wyższych niż 3 metry i oknach o wymiarach do 1,5×1,8 m..

Moc grzejnika podana jest w specyfikacjach technicznych, znajdziesz je na opakowaniu baterii. Należy pamiętać, że ustawiona wartość mocy jest istotna przy temperaturze płynu chłodzącego około 70 ° C, jest uważana za optymalną.

Przy obliczaniu liczby odcinków należy wziąć pod uwagę straty ciepła, koncentrując się na następującym schemacie:

Metody i schematy podłączania grzejników: jak prawidłowo zainstalować

Dwie przydatne wskazówki, które pomogą Ci obliczyć moc i liczbę sekcji grzejnika:

 1. Jeśli w pomieszczeniu zainstalowane są energooszczędne plastikowe okna z podwójnymi szybami, możliwe jest zmniejszenie mocy grzejników o 10-20%, ponieważ okna zmniejszają straty ciepła;
 2. Jeśli masz orurowanie boczne jednostronne, to nie ma sensu montować grzejników dłuższych niż 10 sekcji, ostatnie segmenty pozostaną praktycznie zimne.

Przykład: Decydujesz się, że weźmiesz baterie bimetaliczne z naszej własnej marki Equation. Wielkość pokoju to 18 m2, jest narożny, dwa okna, dwie ściany wychodzą na zewnątrz. Będą dwie baterie, obie zainstalujemy w niszach. Rozważamy: 130 W + 15% = 143 W będzie potrzebne na 1 metr kwadratowy powierzchni. Mamy 18 metrów kwadratowych, co oznacza, że ​​łączna moc dwóch akumulatorów wyniesie 2574 waty. Zaglądamy do katalogu Leroy Merlin. Możesz kupić dwa identyczne grzejniki: siedem sekcji plus siedem sekcji lub osiem sekcji plus osiem sekcji. Możesz wziąć jedną dużą i jedną małą, powiedzmy 12 i cztery do pięciu sekcji.

Pomocna wskazówka: jeśli na ścianie za grzejnikiem przykleisz ekran odblaskowy, rozpraszanie ciepła z baterii wzrośnie o 10-15%.

W rosyjskich domach i mieszkaniach baterie są zwykle instalowane pod oknami. Temperatura ściany jest niższa niż temperatura grzejnika. Powierzchnia bezpośrednio za baterią nagrzewa się do 35-40 °C, a następnie ciepło to trafia na zewnętrzną część ściany. Zadanie polega na przywróceniu go do pokoju. Odpowiada za to ekran reflektora..

Metody i schematy podłączania grzejników: jak prawidłowo zainstalować

Ekran najłatwiej wykonać ze spienionego polietylenu, z jednej strony pokryty folią, az drugiej kompozycją klejącą. Wytnij kawałek do pożądanego rozmiaru, oderwij folię ochronną i przyklej arkusz na ścianie za baterią.

Podstawowe zasady instalacji warstwy odbijającej ciepło:

 1. Odległość między ekranem a baterią musi wynosić co najmniej trzy cm;
 2. Warstwa odblaskowa powinna być większa niż bateria, dobrze, jeśli z każdej strony wystaje od pięciu do sześciu cm;
 3. odblaskowa strona materiału powinna być skierowana w stronę baterii;.

Obliczanie instalacji grzewczej i dobór mocy kotła

Niemożliwy jest dobór sprzętu bez znajomości ilości ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. Można go określić na dwa sposoby: prosty przybliżony i obliczony. Pierwsza metoda jest lubiana przez wszystkich sprzedawców urządzeń grzewczych, ponieważ jest dość prosta i daje mniej lub bardziej poprawny wynik. Jest to obliczenie mocy cieplnej według powierzchni ogrzewanego pomieszczenia..

Weź osobne pomieszczenie, zmierz jego powierzchnię i pomnóż uzyskaną wartość przez 100 watów. Energia wymagana dla całego wiejskiego domu jest określana przez zsumowanie wskaźników dla wszystkich pomieszczeń. Oferujemy dokładniejszą metodę:

 • o 100 W pomnóż powierzchnię tych pomieszczeń, w których tylko 1 ściana styka się z ulicą, na której znajduje się 1 okno;
 • jeśli pomieszczenie jest pokojem narożnym z jednym oknem, jego powierzchnię należy pomnożyć przez 120 W;
 • gdy pomieszczenie ma 2 ściany zewnętrzne z 2 oknami lub więcej, jego powierzchnia jest mnożona przez 130 W.

Jeśli weźmiemy pod uwagę moc jako metodę przybliżoną, mieszkańcy północnych regionów Federacji Rosyjskiej mogą otrzymać mniej ciepła, a południa Ukrainy mogą przepłacać za zbyt mocny sprzęt. Za pomocą drugiej metody obliczeniowej ogrzewanie jest projektowane przez specjalistów. Jest to dokładniejsze, ponieważ daje jasne zrozumienie, ile ciepła jest tracone przez konstrukcje budowlane dowolnego budynku..

Przed przystąpieniem do obliczeń należy zmierzyć dom, po ustaleniu obszarów ścian, okien i drzwi. Następnie konieczne jest określenie grubości warstwy każdego materiału budowlanego, z którego budowane są ściany, podłogi i dach. Dla wszystkich materiałów w literaturze przedmiotu lub w Internecie należy znaleźć wartość przewodności cieplnej λ, wyrażoną w jednostkach W / (m · ºС). Zastępujemy go wzorem do obliczania oporu cieplnego R (m2 ºС / W):

R = δ / λ, tutaj δ to grubość materiału ściany w metrach.

Teraz możesz sprawdzić ilość ciepła wychodzącego przez zewnętrzną konstrukcję budynku, zgodnie ze wzorem:

 • QTP = 1 / R x (tv – tn) x S, gdzie:
 • QTP to utracona ilość ciepła, W;
 • S to wcześniej zmierzona powierzchnia konstrukcji budynku, m2;
 • tв – tutaj konieczne jest podstawienie wartości pożądanej temperatury wewnętrznej, ºС;
 • tн – temperatura zewnętrzna w najzimniejszym okresie, ºС.

Naturalny lub wymuszony ruch wody?

Opcja podłączenia akumulatora zależy od rodzaju ruchu wody lub płynu niezamarzającego, który ma być używany do funkcjonowania systemu. Istnieją tylko 2 opcje: obieg naturalny i wymuszony.

Pierwsza opcja polega na wykorzystaniu praw fizycznych bez kupowania i instalowania dodatkowych urządzeń. Nadaje się, gdy woda działa jako chłodziwo. Każdy środek przeciw zamarzaniu będzie gorzej krążyć w systemie..

System składa się z kotła podgrzewającego wodę, zbiornika wyrównawczego, rurociągów zasilających i powrotnych, akumulatorów. Gdy woda się nagrzewa, rozszerza się i zaczyna poruszać się wzdłuż pionu, odwiedzając kolejno zainstalowane grzejniki. Schłodzona woda z systemu wraca grawitacyjnie do kotła..

Przy tego rodzaju cyrkulacji rurociąg poziomy jest instalowany z lekkim nachyleniem w kierunku ruchu chłodziwa. System ten jest samoregulujący, ponieważ w zależności od temperatury wody zmienia się również jej ilość. Głowica cyrkulacyjna zwiększa się, dzięki czemu woda równomiernie ogrzewa pomieszczenie.

Przy naturalnym obiegu stosuje się schematy dwururowe i jednorurowe z górnym okablowaniem, dwururowe z dolnym. Takie sposoby podłączenia grzejników do instalacji grzewczej są korzystne w przypadku małych pomieszczeń..

Ważne jest, aby wyposażyć akumulatory w spusty powietrza w celu usunięcia nadmiaru powietrza lub zainstalować automatyczne odpowietrzniki na pionach. Kocioł najlepiej umieścić w piwnicy, aby znajdował się niżej niż ogrzewane pomieszczenie..

System ogrzewania z naturalnym obiegiem

Schemat podłączenia grzejników z naturalną cyrkulacją chłodziwa powinien zapewniać lekkie nachylenie w kierunku ruchu wody

W przypadku domów o powierzchni 100 m2 lub większej konieczna będzie zmiana systemu obiegu chłodziwa. W takim przypadku potrzebne będzie specjalne urządzenie, które stymuluje przepływ wody lub płynu niezamarzającego przez rury. Chodzi o zainstalowanie pompy obiegowej. Jego pojemność zależy od powierzchni ogrzewanego pomieszczenia..

Pompa jest instalowana na rurociągu zasilającym lub powrotnym. Aby usunąć nadmiar powietrza z systemu, konieczne jest zainstalowanie automatycznych spustów w najwyższym punkcie rurociągu lub użycie baterii z kranami Mayevsky’ego do ręcznego odpowietrzania.

Wymuszony obieg

Zastosowanie pompy do wymuszonego obiegu pozwala na zastosowanie płynu niezamarzającego jako nośnika ciepła. W takim przypadku należy zainstalować zbiornik wyrównawczy typu zamkniętego, aby opary nie szkodziły zdrowiu mieszkańców domu.

Pompa obiegowa jest stosowana w schematach dwu- i jednorurowych z układem poziomym i pionowym do podłączenia urządzeń grzewczych.

Czynniki wpływające na sprawność grzejnika

Głównymi wymaganiami dla systemu grzewczego są oczywiście jego wydajność i ekonomia. Dlatego do jego projektu należy podejść z rozwagą, aby nie pominąć wszelkiego rodzaju subtelności i cech konkretnej przestrzeni życiowej. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności, aby stworzyć kompetentny projekt, lepiej powierzyć tę pracę specjalistom, którzy już się sprawdzili i mają pozytywne opinie od klientów. Nie powinieneś polegać na radach przyjaciół, którzy zalecają określone metody łączenia grzejników, ponieważ w każdym przypadku warunki początkowe będą inne. Mówiąc najprościej – to, co odpowiada jednej osobie, niekoniecznie pasuje do innej..

Niemniej jednak, jeśli nadal chcesz samodzielnie zajmować się orurowaniem do grzejników, zwróć uwagę na następujące czynniki:

 • wielkość grzejników i ich moc cieplna;
 • umieszczenie urządzeń grzewczych w domu;
 • diagram połączeń.

  rodzaje podłączania grzejników,

Współczesny konsument może wybierać spośród szerokiej gamy modeli urządzeń grzewczych – są to montowane grzejniki wykonane z różnych materiałów oraz konwektory przypodłogowe lub podłogowe. Różnica między nimi polega nie tylko na wielkości i wyglądzie, ale także na sposobach zasilania, a także stopniu przenikania ciepła. Wszystkie te czynniki wpłyną na wybór opcji podłączenia grzejników..

W zależności od wielkości ogrzewanego pomieszczenia, obecności lub braku warstwy izolacyjnej na ścianach zewnętrznych budynku, mocy, a także rodzaju połączenia zalecanego przez producenta grzejników, ilość i wymiary takich urządzeń będą się różnić ..

Z reguły grzejniki umieszcza się pod oknami lub w ścianach między nimi, jeśli okna znajdują się w dużej odległości od siebie, a także w rogach lub wzdłuż pustej ściany pokoju, w łazience, przedpokoju, spiżarni , często na klatkach schodowych kamienic.

Aby skierować energię cieplną z grzejnika do pomieszczenia, zaleca się zamocowanie specjalnego ekranu odblaskowego między urządzeniem a ścianą. Taki ekran może być wykonany z dowolnego materiału foliowego odbijającego ciepło – na przykład penofol, isospan lub dowolny inny.

schematy podłączenia grzejników w budynku mieszkalnym

Przed podłączeniem akumulatora grzewczego do systemu grzewczego należy zwrócić uwagę na niektóre cechy jego instalacji:

 • w tym samym mieszkaniu poziom umieszczenia wszystkich baterii musi być taki sam;
 • żebra na konwektorach muszą być skierowane pionowo;
 • środek grzejnika musi pokrywać się ze środkiem okna lub można go przesunąć o 2 cm w prawo lub w lewo;
 • całkowita długość baterii powinna wynosić 75% szerokości otworu okiennego;
 • odległość od parapetu do grzejnika musi wynosić co najmniej 5 cm, a odległość między urządzeniem a podłogą musi wynosić co najmniej 6 cm. Najlepiej zostawić 10-12 cm.

Należy pamiętać, że nie tylko przenoszenie ciepła akumulatora, ale także poziom strat ciepła będzie zależał od prawidłowego wyboru metod podłączenia grzejników w budynku mieszkalnym..

Często zdarza się, że właściciele mieszkań montują i podłączają system grzewczy, zgodnie z zaleceniami znajomych. W tym przypadku wynik okazuje się znacznie gorszy niż oczekiwano. Oznacza to, że podczas instalacji popełniono błędy, moc urządzeń nie wystarcza do ogrzania konkretnego pomieszczenia lub schemat podłączenia rur grzewczych do akumulatorów jest nieodpowiedni dla tego domu.

Dlaczego ważne jest prawidłowe podłączenie grzejników?

Niezależnie od wybranej metody podłączenia i rodzaju grzejnika, bardzo ważne jest przeprowadzenie kompetentnych obliczeń i prawidłowe zainstalowanie sprzętu. Jednocześnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę cechy konkretnego pokoju, aby wybrać najlepszą opcję. Wtedy system będzie jak najbardziej wydajny i w przyszłości uniknie znacznych strat ciepła..

Jeśli chcesz zmontować system grzewczy w dużej drogiej rezydencji, lepiej powierzyć projekt specjalistom..

W przypadku domów o małej powierzchni możesz sam poradzić sobie z wyborem schematu elektrycznego i instalacją baterii. Wystarczy wziąć pod uwagę jakość konkretnego schematu połączeń i przestudiować cechy prac instalacyjnych.

Należy pamiętać, że orurowanie i grzejniki muszą być wykonane z tego samego materiału. Na przykład rury z tworzyw sztucznych nie powinny być podłączane do akumulatorów żeliwnych, ponieważ jest to najeżone kłopotami..

Tak więc, pod warunkiem uwzględnienia cech konkretnego domu, podłączenie grzejników można wykonać niezależnie. Dobrze dobrany schemat podłączenia rur do grzejników pozwoli zminimalizować straty ciepła, aby urządzenia grzewcze mogły pracować z maksymalną wydajnością.

Klasyfikacja systemu grzewczego

Głównym kryterium podziału systemów grzewczych jest liczba obwodów. Na tej podstawie wszystkie systemy grzewcze dzielą się na dwie grupy:

Pierwsza opcja jest najprostsza i najtańsza. Jest to w rzeczywistości pierścień od kotła do kotła, w którym grzejniki są instalowane w szczelinach. Jeśli chodzi o budynek parterowy, jest to uzasadniona opcja, w której można wykorzystać naturalną cyrkulację chłodziwa. Aby jednak temperatura była jednolita we wszystkich pomieszczeniach domu, konieczne jest zapewnienie pewnych środków. Na przykład zbuduj sekcje na skrajnych grzejnikach w łańcuchu.

Najlepszą opcją dla takiego schematu rur jest podłączenie akumulatora metodą Leningradu. W rzeczywistości okazuje się, że przez wszystkie pomieszczenia przy podłodze biegnie zwykła rura, w którą wcinają się baterie grzejników. W tym przypadku stosuje się tak zwaną ramę dolną. Oznacza to, że grzejnik jest podłączony do rury przez dwie dolne dysze – wchodzi do jednego płynu chłodzącego i wychodzi z drugiego.

Uwaga! Straty ciepła przy tego typu podłączeniu akumulatora wynoszą 12-13%. To najwyższy poziom strat ciepła. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji rozważ wady i zalety. Początkowe oszczędności mogą przerodzić się w wysokie koszty operacyjne.

Jak prawidłowo podłączyć grzejniki?

Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobry schemat okablowania, który opłaca się w małych budynkach. Aby równomiernie rozprowadzić płyn chłodzący na wszystkich grzejnikach, można w nim zainstalować pompę obiegową. Inwestycja jest niedroga, a urządzenie działa idealnie i wymaga niewielkiego zużycia energii. Z drugiej strony zapewniony jest równomierny rozkład ciepła we wszystkich pomieszczeniach..

Nawiasem mówiąc, schemat jednorurowy jest bardzo często stosowany w mieszkaniach miejskich. To prawda, że ​​dolne połączenie baterii nie może być tutaj używane. To samo należy powiedzieć o systemie dwururowym..

Rodzaje systemów grzewczych

Przed podłączeniem akumulatora grzewczego należy zrozumieć konfigurację systemu grzewczego – czynnik ten ma duży wpływ na przenoszenie ciepła wszystkich akumulatorów. Istnieją dwa główne typy systemów grzewczych – dwururowe i jednorurowe. O każdym z nich warto omówić bardziej szczegółowo..

Ogrzewanie jednorurowe

Jednorurowy system grzewczy to najprostsza i najtańsza konstrukcja do wyposażenia. Ten schemat okablowania jest zwykle stosowany w budynkach wielomieszkaniowych, ale czasami można go również znaleźć w domach prywatnych. W systemie jednorurowym grzejniki są instalowane szeregowo, tj. płyn chłodzący przechodzi kolejno przez urządzenia grzewcze. Z ostatniego grzejnika schłodzony płyn chłodzący wraca do kotła grzewczego lub pionu.

jak prawidłowo podłączyć baterię grzewczą w mieszkaniu

Kluczową wadą schematu jednorurowego jest nierównomierne ogrzewanie zainstalowanych grzejników i niemożność kontrolowania ich wymiany ciepła. Zainstalowanie regulatora na jednym akumulatorze prowadzi do regulacji dalszego odcinka obwodu. Baterie znajdujące się daleko od kotła otrzymują znacznie mniej ciepła – po prostu pozostają na poprzednich urządzeniach. Nawet jeśli dokładnie wiesz, jak prawidłowo podłączyć akumulator, równomierny transfer ciepła w systemie jednorurowym nie zadziała..

Ogrzewanie dwururowe

Charakterystyczną cechą okablowania dwururowego jest obecność dwóch obwodów, z których jeden jest przeznaczony do dostarczania podgrzanego chłodziwa do grzejników, a drugi jest niezbędny do powrotu schłodzonego chłodziwa do kotła. Konstrukcja dwururowa umożliwia równoległe łączenie grzejników, dzięki czemu każdy z nich otrzymuje chłodziwo o tej samej temperaturze.

schemat połączeń do ogrzewania akumulatorów w mieszkaniu

Dzięki połączeniu równoległemu można osiągnąć niezależność każdego grzejnika, dlatego można na nich zainstalować osobne termostaty do regulacji wymiany ciepła. Jedyną wadą takiego okablowania jest wysoki koszt – do zorganizowania ogrzewania potrzeba dwa razy więcej materiałów. Jednak koszty te zostaną z nawiązką zrekompensowane w przyszłości..

Zalety i wady jednorurowych i dwururowych systemów grzewczych

Główna różnica między dwoma schematami ogrzewania polega na tym, że dwururowy system połączeń jest bardziej wydajny w działaniu dzięki równoległemu ułożeniu dwóch rur, z których jedna dostarcza podgrzany płyn chłodzący do chłodnicy, a druga usuwa schłodzony płyn.

Schemat systemu jednorurowego to okablowanie typu sekwencyjnego, w związku z którym pierwszy podłączony grzejnik otrzymuje maksymalną ilość energii cieplnej, a każdy kolejny nagrzewa się coraz mniej.

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Efektywność jest jednak ważnym, ale nie jedynym kryterium, na którym należy polegać przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego schematu. Rozważ wszystkie zalety i wady obu opcji.

Metody podłączenia grzejników

Istnieje kilka opcji łączenia grzejników, ale wszystkie dzielą się na dwie duże kategorie – boczne i dolne. Dolne podłączenie można wykonać w jedyny sposób, który wygląda bardzo prosto: są dwie dysze, z których jedna jest podłączona do wlotu chłodnicy, a druga do wylotu. Schemat podłączenia grzejnika w mieszkaniu jest zawsze opisany w dołączonej do niego dokumentacji..

schemat podłączenia grzejnika w mieszkaniu

Obwód boczny do podłączenia akumulatorów w mieszkaniu ma większą liczbę opcji, w tym:

 • Połączenie ukośne;
 • Połączenie w jedną stronę;
 • Połączenie dolne (siodełkowe).

Każdej opcji należy poświęcić szczególną uwagę..

Połączenie ukośne

Schemat przekątnej podłączenia akumulatorów grzewczych w mieszkaniu jest uważany za najskuteczniejszy, więc jeśli to możliwe, powinieneś go preferować. Większość producentów urządzeń grzewczych dokładnie sprawdza swoje produkty za pomocą połączenia ukośnego i zgodnie z otrzymanymi informacjami wprowadza dane do paszportu technicznego grzejników.

Przy połączeniu ukośnym podgrzewany czynnik grzewczy jest uruchamiany przez górny wlot z jednej strony akumulatora. Po całkowitym przejściu przez chłodnicę schłodzony płyn chłodzący jest kierowany do rury wylotowej, która znajduje się po drugiej stronie akumulatora w jego dolnej części. W rezultacie ukośne połączenie grzejnika w mieszkaniu zapewnia maksymalny przepływ chłodziwa przez wewnętrzne wnęki grzejnika..

Połączenie w jedną stronę

Ten schemat podłączenia grzejnika w pełni uzasadnia jego nazwę – rury zasilające i powrotne są dostarczane do urządzenia z jednej strony, ale na różnych poziomach. Ta opcja jest najbardziej odpowiednia w mieszkaniach, w których pion znajduje się z boku grzejnika. W innych sytuacjach połączenie w jedną stronę nie będzie zbyt wygodne w aranżacji..

jak prawidłowo podłączyć baterie grzewcze w mieszkaniu

Wydajność połączenia jednokierunkowego jest dość wysoka i tylko nieznacznie gorsza od przekątnej. To stwierdzenie jest prawdziwe, jeśli liczba sekcji nie przekracza 10 – zbyt długa bateria nie rozgrzeje się całkowicie, dlatego transfer ciepła zmniejszy się. W grzejnikach panelowych, aluminiowych i bimetalicznych problem ten można rozwiązać, stosując przedłużenia przepływu, które umożliwiają przepływ płynu chłodzącego przez większość chłodnicy..

Połączenie dolne

Ta opcja połączenia charakteryzuje się minimalną wydajnością – wymiana ciepła grzejników podczas jej użytkowania jest zmniejszona średnio o 12%. Jednak w niektórych sytuacjach straty te będą uzasadnione, ponieważ dolne połączenie pozwala instalować rury tak niewidocznie, jak to możliwe, poprawiając w ten sposób wnętrze pomieszczenia. A straty ciepła można zrekompensować mocniejszym grzejnikiem.

jak prawidłowo podłączyć grzejniki w mieszkaniu

Nie zaleca się stosowania połączenia typu siodłowego w grawitacyjnych systemach grzewczych ze względu na jego niewystarczającą wydajność. Jeśli w ogrzewaniu jest pompa, system będzie działał wystarczająco dobrze, a przenoszenie ciepła przez urządzenia grzewcze wzrośnie. Wynika to częściowo ze słabo zbadanego wirowego charakteru przepływu chłodziwa, w którym wymiana ciepła jest charakteryzowana jako najbardziej intensywna.

Możliwe schematy podłączenia grzejników

Najwydajniejsze podłączenie baterii jest dość łatwe do wykonania – zarówno pod względem liczby węzłów, jak i technologii instalacji.

Klasyczne okablowanie dwururowe

Podłączenie grzejników, schematy orurowania, instalacja baterii

Klasyczny dwururowy system grzewczy.

W schemacie klasycznym kierunek ruchu chłodziwa w rurociągu zasilającym jest przeciwny do kierunku w rurociągu powrotnym. Schemat ten występuje najczęściej w nowoczesnych systemach grzewczych, zarówno w budynkach wysokościowych, jak i prywatnych. Schemat dwururowy pozwala na równomierne rozprowadzenie chłodziwa między grzejnikami bez utraty temperatury i skuteczną regulację wymiany ciepła w każdym pomieszczeniu, w tym automatycznie za pomocą zaworów termostatycznych z zainstalowanymi głowicami termicznymi.

Podłączenie grzejników, schematy orurowania, instalacja baterii

Takie urządzenie ma dwururowy system grzewczy w wielopiętrowym budynku..

Schemat przejścia lub „Pętla Tichelmana”

Podłączenie grzejników, schematy orurowania, instalacja baterii

Powiązany schemat okablowania grzewczego.

Schemat przejścia jest odmianą klasycznego schematu z tą różnicą, że kierunek ruchu chłodziwa na zasilaniu i powrocie jest taki sam. Ten schemat jest stosowany w systemach grzewczych z długimi i odległymi odgałęzieniami. Zastosowanie obwodu przepływowego pozwala zmniejszyć opór hydrauliczny gałęzi i równomiernie rozprowadzić płyn chłodzący po wszystkich grzejnikach.

Wentylator (wiązka)

Schemat wentylatora lub belki jest stosowany w budownictwie wielopiętrowym do ogrzewania mieszkań z możliwością zainstalowania licznika ciepła (ciepłomierza) na każdym mieszkaniu oraz w budownictwie mieszkaniowym w systemach z rurociągami piętro po piętrze. Przy układzie wentylatorów w budynku wielokondygnacyjnym na każdej kondygnacji montowany jest kolektor z osobnymi wyjściami rurociągów do wszystkich mieszkań i zainstalowanym licznikiem ciepła. Dzięki temu każdy właściciel mieszkania może brać pod uwagę i płacić tylko za zużyte ciepło..

Schemat połączenia wiązki

Tę opcję należy rozważyć osobno, ponieważ istnieje inny, centralny element – kolektor. Płyn chłodzący z kotła podąża za nim, a już z tego urządzenia do każdego akumulatora układane są dwa rurociągi – bezpośredni i wsteczny. Głównym wymaganiem jest, aby wszystkie gałęzie miały w przybliżeniu taką samą długość. W przeciwnym razie temperatura płynu chłodzącego w urządzeniach będzie się różnić.

Jak podłączyć baterię grzewczą: przegląd możliwych schematów i metod

Wadą schematu wiązki jest dokładność. Jego organizacja odbywa się albo na etapie budowy, albo podczas generalnego remontu. Taki system można układać między szorstką a wykończoną posadzką lub w jastrychu (w izolacji). Na drugim piętrze rurociąg jest czasem układany wzdłuż sufitu. Zaletami „promieni” jest estetyka, możliwość wyłączenia dowolnego grzejnika przy zachowaniu pełnej sprawności systemu grzewczego.

Schemat podłączenia grzejnika pająka

schemat podłączenia grzejnika pauks

Wyobraźmy sobie w przenośni kocioł, z którego bierzemy rurociąg i przenosimy go gdzieś na środek domu. Ten system jest zwykle nazywany pająkiem. Opuszczamy piony i zbieramy, wysyłamy wszystko na linię powrotną. Podłączamy grzejniki do rur. Chłodziwo podnosi się zgodnie ze swoimi naturalnymi prawami fizycznymi. Oznacza to, że gorący płyn chłodzący podnosi się, a na drugiej rurze pośrodku opuszcza się i opada. Przechodzi przez chłodnicę, chłodzi i wchodzi z powrotem.

Należy pamiętać, że dolne rury są pochylone. To jest więc jedyny problem, który musisz zrobić na zboczach. Ale w dzisiejszych czasach wielu ponownie przechodzi na te stare systemy, ponieważ problemy zaczynają się od nośników energii. Na przykład prąd jest często odcięty, a pompa nie będzie działać. System po prostu wstanie. Ale taki system działa dla Ciebie cały czas. Kocioł może być dowolny: gazowy, węglowy, diesel, a nawet elektryczny. Cały ten system będzie działał.

Ten system jest bardzo uciążliwy. Trzeba go praktycznie wynieść na dach i na strych. Dlatego nie każdemu dane jest go opanować..

Schemat połączeń „Leningradka”

schemat podłączenia leningradka

Rozważ drugi system. Kiedy pobieramy paszę z kotła, a następnie opuszczamy ją. Wykonujemy na poziomie grzejników, a następnie wracamy z powrotem do kotła. Tutaj również należy zwrócić uwagę na nachylenie. W przenośni nazywa się to systemem ogrzewania grzejnikowego, ponieważ wzdłuż długości zamontowane są 2-3 grzejniki. Oznacza to, że pierwszy wchodzi do gorącego płynu chłodzącego, część przechodzi przez schłodzony przewód powrotny, a gorący trafia do następnej chłodnicy. Taki schemat łączenia grzejników nazywany jest również „klasycznym Leningradem”. Jedyną rzeczą jest lekkie podniesienie rur, aby uzyskać przyspieszenie. Wtedy woda spłynie po zboczu, tutaj też są bardzo ważne. Nie zawsze jest to wygodne, ponieważ drzwi będą ci przeszkadzać. Ponadto im mniej kranów, tym lepiej działa system. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, możesz zasadzić cały system.

Leningradka może współpracować z pompą. Wpada na linię powrotną. Dzięki temu prędkość wzrasta, a system działa wydajniej. Jedyną wadą tego systemu jest duża średnica rur. Jeśli w schemacie wymuszonego podłączenia grzejników weźmiemy rury o średnicy 32, dostarczymy pompę i wszystko popchnie wszędzie. Tutaj, aby system działał, rury muszą być duże. Dlatego są to teraz bardzo dobre systemy. W nowych budynkach zawsze zalecamy wykonanie właśnie takiego schematu do podłączenia grzejników, jeśli występują problemy z dostawą energii elektrycznej. A tutaj możesz ogrzać piec, a nawet kotły gazowe. Teraz istnieją nieulotne systemy z kontrolą temperatury.

Schemat Tichelmana: wszystkie grzejniki w tych samych warunkach

schemat połączeń grzejników Tihelman

Jak sama nazwa wskazuje, ten schemat podłączenia grzejników jest dość prosty, ale jednocześnie trudny. Pierwszy grzejnik znajduje się najbliżej pompy, ale najdalej od rury powrotnej, a ostatni najdalej od pompy, ale najbliżej „powrotu”. Okazuje się, że opór na każdym grzejniku lub ciśnienie na każdym grzejniku są takie same. Kanały przez wszystkie grzejniki są takie same. Jeśli weźmiemy i zablokujemy któryś z tych grzejników, to reszta będzie działać tak, jak działała, system sam się balansuje. Wydaje się, że rur jest tu więcej, ale w rzeczywistości, jeśli te grzejniki są rozmieszczone wokół budynku, schemat okazuje się znacznie łatwiejszy, prostszy, bardziej elegancki niż poprzednie. Pętlę Tichelmana można wykorzystać do związania dwóch, a nawet trzech pięter. Co więcej, jeśli wszystkie grzejniki są zamknięte na jednej kondygnacji, na drugiej będą nadal normalnie ogrzewać..

Normy i ograniczenia

Podłoga z ciepłą wodą – system ogrzewania niskotemperaturowego. Zgodnie z obowiązującymi normami maksymalna

poziom temperatury płynu chłodzącego powinien wynosić +55 stopni. Na

pracy, standardowe ogrzewanie zwykle waha się od +35 do +45, a ogrzewanie podłogowe do +26

+31. Normy dla różnych pomieszczeń różnią się:

 • do sypialni, kuchni, salonu – +26;
 • do łazienki, toalety, przedpokoju – +31.

Ciecz krąży w liniach podłogi za pomocą pompy. Ponadto pozwala na dostosowanie

poziom ogrzewania w pomieszczeniu. Musisz go podnieść na podstawie prędkości

ruch wody. Maksymalna dopuszczalna dla podłóg hydraulicznych wynosi 0,6 m / s.

Różnica między ogrzewaniem wody na zasilaniu i wyjściu nie powinna mieścić się w granicach 10 stopni.

Technologia systemowa

Charakterystyczne cechy systemów jednorurowych wynikają z ich pierścieniowego układu i sekwencyjnego przepływu chłodziwa przez grzejniki. Przede wszystkim nieuniknionym faktem jest to, że temperatura ostatniego grzejnika i powrotu zawsze będzie znacznie niższa niż w pierwszym grzejniku..

Inne cechy najwyraźniej przejawiają się w strukturach grawitacyjnych..

 1. Zbiornik wyrównawczy nie powinien być instalowany na linii powrotnej, ale w najwyższym punkcie pionowej kolumny za kotłem. W takim przypadku zbiornik może być typu otwartego.
 2. Wlot kotła powinien być jak najniższy. Idealnie poniżej poziomu podłogi.
 3. Cała linia za kolumną pionową musi mieć ciągłe nachylenie. Podniesiony odcinek rurociągu może zatrzymać pracę systemu z powodu nagromadzonego powietrza i zakłócenia przepływu wody z powodu grawitacji..

Dlatego już na etapie planowania należy wziąć pod uwagę wszystkie te cechy..

Co i gdzie w końcu użyć?

Podsumujmy. Jeśli mieszkasz w centralnych miastach i nie masz problemów z energią, gazem, elektrycznością i innymi, zalecamy korzystanie z systemu dwururowego, z nadjeżdżającym ruchem, z ruchem okrężnym i wymuszonym obiegiem. Od tego czasu oszczędzamy na średnicy rur i objętości chłodziwa. W związku z tym im mniej potrzeba wody, tym mniej energii potrzeba do jej podgrzania.

Jeśli masz problemy z nośnikami energii lub często zdarzają się sytuacje awaryjne, to warto zapoznać się ze schematami podłączenia grzejników grawitacyjnych z naturalnym obiegiem. Na wszelki wypadek można tam również przeciąć pompę, tylko ona tnie wokół rury, aby nie przeszkadzać w głównym przejściu. W czasie, gdy masz prąd, będziesz napędzał go pompą, ponieważ prędkość rośnie, grzejniki mają tę samą temperaturę. Wydajność pracy z pompą wzrasta o 30-50%. Gdy nie ma prądu, ten system będzie nadal działał dla Ciebie. Wiesz już, jakie grzejniki wybrałeś, ich ilość i wielkość. W związku z tym możesz teraz obliczyć, co jest potrzebne, aby je połączyć. Przypomnę, że w pierwszym przypadku potrzebne są duże, duże średnice, można zastosować duże zawory. I oczywiście w tym przypadku trudno jest regulować temperaturę. Oczywiście są opcje, na pewno rozważymy je w bardziej szczegółowej recenzji..

Cechy schematów połączeń

Istnieje zasadnicza różnica w schematach podłączania urządzeń grzewczych, w zależności od rodzaju prowadzenia rur. Może być jednorurowy i dwururowy. Każdy z tych typów jest podzielony na system z liniami poziomymi lub pionowymi pionami.W zależności od wybranego typu okablowania, opcja podłączenia akumulatora będzie się różnić. W systemach jednorurowych i dwururowych można zastosować boczne, dolne, ukośne połączenie urządzeń grzewczych.

Głównym zadaniem jest wybór najlepszej opcji, która może zaspokoić potrzeby konkretnego mieszkania w wymaganej ilości ciepła..

Te dwa typy okablowania odnoszą się do systemu łączenia rur z trójnikiem. Oprócz tego wyróżnia się obwody kolektorów. Nazywa się je również okablowaniem promieniowym. Jego główną cechą jest układanie rurociągu osobno dla każdego urządzenia grzewczego..

Wadą jest to, że rury przechodzą bezpośrednio przez pomieszczenie całej podłogi i będzie ich potrzebnych wiele. Wpłynie to na koszt systemu. Istotny plus – najczęściej montuje się je na podłodze, nie wpływając na wystrój pomieszczenia.

Układ belek

Schemat kolektora lub wiązki do podłączenia grzejników nie narusza ogólnej koncepcji projektu pomieszczenia, a także służy do instalacji systemu „ciepłej podłogi”

Ta opcja, która znacznie zwiększa natężenie przepływu rur, była ostatnio aktywnie wykorzystywana przy projektowaniu schematów grzewczych. Połączenie kolektorowe urządzeń grzewczych jest stosowane w systemie „ciepła podłoga”. W zależności od rodzaju projektu może służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania lub główne.

Cechy systemu jednorurowego

Rodzaj ogrzewania, w którym wszystkie akumulatory są podłączone do jednego rurociągu, nazywa się jedną rurą. Ogrzany i schłodzony płyn chłodzący porusza się wzdłuż jednej rury, naprzemiennie wchodząc do wszystkich urządzeń. Ważne jest dla niej dobranie odpowiedniej średnicy, inaczej rura nie poradzi sobie ze swoimi obowiązkami i nie będzie efektu takiego ogrzewania.

System jednorurowy ma swoje zalety i wady. Wielu początkujących rzemieślników uważa, że ​​wybierając ten rodzaj okablowania, możesz dużo zaoszczędzić na instalacji urządzeń grzewczych i rur. Ale to złudzenie. Rzeczywiście, aby zapewnić wysoką jakość działania systemu, musisz wszystko poprawnie podłączyć, biorąc pod uwagę wiele niuansów. W przeciwnym razie w pokojach będzie zimno..

System jednorurowy może naprawdę zaoszczędzić pieniądze przy użyciu wlotu pionowego. Dotyczy to budynków 5-kondygnacyjnych, gdzie korzystne jest zainstalowanie jednej rury w celu zmniejszenia zużycia materiału..

Dzięki tej opcji podgrzana woda przepływa w górę głównego pionu, rozprowadzając się dalej wzdłuż pozostałych pionów. Alternatywnie chłodziwo wchodzi do urządzeń grzewczych każdego piętra, zaczynając od góry.

Podłączanie grzejników

W przypadku jednorurowego systemu obiegu chłodziwa ciepła woda wpływa do chłodnicy i wraca z powrotem do tej samej rury. Dlatego obszar ostatniego urządzenia powinien być większy

Im niżej woda spada, podążając za pionem, tym niższa staje się jej temperatura. Problem ten rozwiązuje zwiększenie powierzchni grzejników na niższych kondygnacjach. Wskazane jest wyposażenie grzejników systemu jednorurowego w obejście.

Umożliwi to bezproblemowy demontaż urządzenia grzewczego, na przykład w celu naprawy, bez zakłócania pracy całego systemu..

W jednorurowym systemie dystrybucji poziomej można wykorzystać powiązany lub ślepy ruch chłodziwa. Sprawdza się dobrze dla rurociągów o łącznej długości do 30 m. Optymalna ilość podłączonych urządzeń grzewczych w tym przypadku to 4-5 szt..

Okablowanie dwururowe: główne różnice

Okablowanie dwururowe polega na zastosowaniu 2 rurociągów: jednego do przejścia podgrzanego chłodziwa (zasilania), drugiego do schłodzonego, kierującego się z powrotem do zbiornika grzewczego (powrót). W rezultacie każda bateria otrzymuje wodę o mniej więcej tej samej temperaturze, co pozwala równomiernie ogrzać wszystkie pomieszczenia..

Za najbardziej pożądane uważa się wykorzystanie trasy dwururowej. Przy takim połączeniu urządzeń grzewczych występują najmniejsze straty ciepła. Obieg wody może być skojarzony i ślepy zaułek.

Ten system serwisowy grzejników charakteryzuje się wygodną regulacją ich wydajności cieplnej..

Dwururowy system grzewczy

Wybierając dwururowy schemat podłączenia akumulatora z wymuszonym obiegiem, konieczne jest zainstalowanie zaworu odpowietrzającego

Wielu rzemieślników, którzy samodzielnie montują system grzewczy w swoim domu, z dezaprobatą odnosi się do dwururowej. Głównym argumentem jest duże zużycie rur, co znacznie podnosi koszt projektu.

Po bliższym przyjrzeniu się temu stwierdzeniu okazuje się, że przy prawidłowym podłączeniu urządzeń i zastosowaniu optymalnych średnic rur w prywatnym domu, system nie będzie kosztował dużo więcej niż jedna rura.

Rzeczywiście, w przypadku urządzenia tego ostatniego potrzebna jest większa średnica rur i duża powierzchnia urządzeń. Na ostateczną cenę wpłynie koszt rur o mniejszej średnicy, lepszej cyrkulacji chłodziwa i minimalnych strat ciepła..

Podłączenie urządzeń grzewczych w systemie dwururowym można wykonać ukośnie, z boku, od dołu. Dopuszczalne jest stosowanie pionów poziomych i pionowych. Najbardziej wydajną opcją jest połączenie ukośne. Pozwala zmaksymalizować wykorzystanie ciepła, równomiernie rozprowadzając je na wszystkie urządzenia grzewcze.

Boczne podłączenie baterii

Połączenie boczne stosowane jest w instalacjach dwu- i jednorurowych. Jest również nazywany jednostronnym. Główną cechą jest to, że rury zasilające i powrotne są zamontowane po jednej stronie baterii.

Taki system jest stosowany w budynkach wielopiętrowych z pionowym doprowadzeniem chłodziwa. Podstawowym warunkiem jest zainstalowanie zworki przed podłączeniem do rurociągu, zwanego obejściem oraz kranów, aby można było wyjąć grzejnik bez zakłócania całego systemu.

Połączenie boczne

Zainstalowanie zaworów na rurze łączącej grzejnik z głównym rurociągiem ułatwi przyszłą konserwację. Jeśli musisz pomalować lub wypłukać urządzenie grzewcze, można je bez problemu usunąć bez zakłócania całego systemu

Jednostronne połączenie działa najskuteczniej przy niewielkiej długości grzałki – 5-6 sekcji. Podłączenie długich grzejników w ten sposób będzie wiązało się z dużymi stratami ciepła..

Specyfikacja połączenia dolnego

Schemat, w którym stosuje się dolne połączenie, jest najczęściej używany do rozwiązywania problemów projektowych. Gdy potrzebujesz ukryć rury, instalując je w ścianie lub podłodze.

Producenci urządzeń grzewczych oferują różne modele i warianty dolnych grzejników przyłączeniowych. Paszport produktu wskazuje, jak poprawnie podłączyć określony model akumulatora grzewczego.

Wewnątrz króćca grzejnikowego wbudowane są zawory kulowe, które w razie potrzeby pozwalają na jego demontaż. Takie informacje pozwalają instalować urządzenia w systemie własnymi rękami..

Dolne połączenie baterii

W wielu nowoczesnych modelach akumulatorów dolne połączenie zakłada cyrkulację wody jak w przypadku połączenia ukośnego. W tym celu wewnątrz grzejnika zainstalowana jest specjalna przeszkoda, która gwarantuje całkowity ruch wody w całym urządzeniu. Dopiero wtedy płyn chłodzący wchodzi do linii powrotnej

Podłączenie dolne nie jest zalecane do naturalnego obiegu wody. Wysokie straty ciepła z dolnego przyłącza kompensowane są wyższą mocą grzejników.

Schemat połączeń po przekątnej

Połączenie ukośne charakteryzuje się minimalnymi stratami ciepła. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ciepło jest dostarczane z jednej strony urządzenia, przechodzi przez wszystkie sekcje i wychodzi przez otwór z drugiej strony. Stosowany w systemach jedno- i dwururowych.

Tę opcję podłączenia akumulatora można zrealizować na dwa sposoby:

 • Chłodziwo wchodzi do górnego otworu urządzenia, krąży przez niego i wypływa z dolnego bocznego otworu po drugiej stronie.
 • Woda wpływa do dolnego otworu z jednej strony i po przejściu przez cały grzejnik wychodzi z górnego przeciwległego otworu.

Obwód diagonalny działa skutecznie przy podłączaniu długich akumulatorów o łącznej liczbie odcinków 12 szt. lub więcej.

Połączenie ukośne

Zastosowanie schematu połączeń ukośnych pozwala skutecznie korzystać z dość długich urządzeń. Równie dobrze się nagrzewają, zapewniając dobre ogrzewanie pomieszczenia.

Grzejniki z bocznym podłączeniem

Przy podłączaniu akumulatorów grzewczych w prywatnym domu z boku jest jeszcze kilka opcji: w tym przypadku rurociągi zasilające i powrotne można podłączyć do dwóch dysz, więc będą aż cztery opcje.

Dzięki takiemu rodzajowi podłączenia grzejników w prywatnym domu, jako ukośne, można osiągnąć maksymalną wydajność grzewczą. Takie połączenie jest traktowane jako referencja, jest wykorzystywane przez producentów swoich produktów do testów. Inne typy połączeń nie są tak wydajne. Dzieje się tak dzięki temu, że w przypadku połączenia ukośnego płyn chłodzący podawany jest z jednej strony do górnego wlotu, po czym z pominięciem całego grzejnika wychodzi z drugiej strony od dołu.

Podłączanie grzejników w prywatnym domu - metody podłączenia, schematy

Podczas korzystania z jednokierunkowego połączenia grzejników w prywatnym domu rurociągi są cięte z jednej strony – rura wlotowa przechodzi od góry, a rura powrotna jest od dołu. Czasami ta opcja połączenia jest wygodniejsza, na przykład, jeśli pion biegnie wzdłuż boku akumulatora. Często można to znaleźć w mieszkaniach..

Doprowadzanie chłodziwa od dołu nie jest tak często stosowane, ponieważ takie podejście jest mniej wygodne z punktu widzenia lokalizacji rur. Ta opcja podłączenia grzejnika ma prawie taką samą wydajność – nieco niższą, tylko 2%. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy w grzejnikach nie ma więcej niż 10 sekcji. Jeśli bateria jest długa, to jej odległa krawędź nie będzie w stanie dobrze się nagrzać lub w ogóle będzie zimna. Grzejniki płytowe są pozbawione tej wady, ponieważ są wyposażone w rurki, przedłużki przepływu – dostarczają płyn chłodzący do środka chłodnicy. Takie urządzenia można montować w kaloryferach wykonanych z aluminium lub bimetalu w celu zwiększenia wymiany ciepła.

Decydując o tym, jak najlepiej podłączyć grzejniki, możesz użyć połączenia dolnego lub siodełkowego. Spośród całej listy połączeń to siodło jest uważane za najbardziej nieskuteczne. Straty mogą sięgać 12-14%. Jest jednak najbardziej niewidoczny, ponieważ w tym przypadku rury układane są na podłodze lub pod nią, więc słusznie można je nazwać najbardziej estetycznym. Aby straty ciepła w żaden sposób nie wpływały na temperaturę w pomieszczeniu, można zakupić mocniejsze grzejniki.

Ta metoda połączenia jest niepożądana w systemach z naturalną cyrkulacją chłodziwa. Ale jeśli zainstalowana jest pompa, taki schemat będzie działał całkiem dobrze. Czasami osiągają taką samą wydajność, jak przy użyciu połączenia bocznego. Wyjaśnia to fakt, że podczas ruchu chłodziwa z określoną prędkością pojawiają się przepływy wirowe, cała powierzchnia nagrzewa się, poprawiając przenoszenie ciepła. Takie zjawiska nie zostały jeszcze w pełni zbadane, dlatego w tej chwili nie jest możliwe określenie, jak zachowa się chłodziwo w niektórych przypadkach..

Schemat połączeń dwururowych

Ta wersja systemu jest droższa niż połączenie jednorurowe, ale ma wiele zalet. W dystrybucji dwururowej rurociąg powrotny z każdego grzejnika przechodzi do oddzielnej zamkniętej pętli, a chłodziwo jest pompowane osobno. Schłodzona ciecz wchodzi do kotła grzewczego linią powrotną. Umożliwia ogrzewanie złożonych pomieszczeń jednym kotłem.

Instalacja odbywa się w kilku etapach. W wyznaczonym miejscu montowany jest kocioł podłączony do zbiornika wyrównawczego. Następnie rysowana jest pętla drutu chłodzącego przechodząca przez każdy akumulator. Na końcu montowany jest przewód powrotny, zamknięty na kotle grzewczym.

Podłączanie grzejników w prywatnym domu - metody podłączenia, schematy

 • Nadaje się do każdego budynku, niezależnie od ilości kondygnacji i aranżacji pomieszczeń.
 • Temperatura płynu chłodzącego jest równomiernie rozłożona na wszystkich grzejnikach, co z łatwością utrzymuje komfortowe ogrzewanie pomieszczeń.
 • Grzejniki są niezależne od siebie, istnieje możliwość zainstalowania indywidualnych termostatów i zaworów w celu oszczędnego zużycia wody.

Minus – duże zużycie materiału, co zwiększa koszt systemu grzewczego i złożoność instalacji, wymagając obowiązkowego zaangażowania specjalistów.

Zasady instalacji tego typu

Ogólna architektura systemu polega na obecności dwóch zamkniętych pętli rurowych. Wzdłuż jednego z nich przepływa podgrzany płyn chłodzący, drugi pełni rolę przepływu powrotnego. Istnieje kilka możliwych opcji wycinania konturów..

System ślepy zaułek

W tym przykładzie oba obwody sieci są skierowane przeciwnie, a akumulatory mają taką samą liczbę segmentów. Aby zamknąć, zawór pierwszego grzejnika musi być maksymalnie dokręcony.

Pętla Tichelmana

Podłączanie grzejników w prywatnym domu - metody podłączenia, schematy

Każdy grzejnik wyposażony jest w zawór termostatyczny lub iglicowy, co ułatwia równoważenie.

Poziomy

W tym schemacie rurociąg zasilający można przeciąć pod grzejnikami lub na równi z nimi. Nadaje się do domów nie wyższych niż dwa piętra. Instalacja dźwigów Mayevsky na każdym urządzeniu pomoże uniknąć zatorów powietrza.

Pionowy

Nadaje się do domów od dwóch pięter wzwyż. Wymaga znacznego zużycia elementów rurociągu, ale podczas pracy możliwe jest automatyczne usuwanie powietrza przez zawór spustowy.

System przewodowy od góry

Zaletą tego systemu jest brak śluz powietrznych i wysoki przepływ chłodziwa..

Ważny! Wady obejmują nieestetyczny wygląd z otwartą komunikacją, a także nieekonomiczne zużycie materiału i niemożność okablowania o dużej powierzchni lokalu

Gdzie zainstalować grzejniki

Tradycyjnie grzejniki umieszcza się pod oknami i nie jest to przypadek. Wznoszący się strumień ciepłego powietrza odcina zimne powietrze dochodzące z okien. Ponadto ciepłe powietrze ogrzewa szyby, zapobiegając tworzeniu się na nich kondensacji. Tylko w tym celu konieczne jest, aby grzejnik zajmował co najmniej 70% szerokości otworu okiennego. Tylko w ten sposób okno nie zaparuje. Dlatego przy doborze mocy grzejników należy dobierać ją tak, aby szerokość całego grzejnika nie była mniejsza niż podana wartość.

Jak ustawić grzejnik pod oknem?

Ponadto konieczne jest prawidłowe dobranie wysokości grzejnika i miejsca jego umieszczenia pod oknem. Musi być umieszczony tak, aby odległość od podłogi wynosiła około 8-12 cm, jeśli zostanie obniżony niżej, czyszczenie będzie niewygodne, jeśli zostanie podniesiony wyżej, będzie zimno dla stóp. Regulowana jest również odległość do parapetu – powinna wynosić 10-12 cm. W takim przypadku ciepłe powietrze będzie swobodnie omijać przeszkodę – parapet – i unosić się wzdłuż szyby.

A ostatnią odległością, którą należy zachować przy podłączaniu grzejników, jest odległość od ściany. Powinien wynosić 3-5 cm. W takim przypadku wzdłuż tylnej ściany grzejnika uniosą się wznoszące się strumienie ciepłego powietrza, poprawi się szybkość ogrzewania pomieszczenia.

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Ogrzewanie w domu działa jednocześnie w dwóch kierunkach:

 • Rozgrzewanie pokoju,
 • Blokowanie ruchu zimnego powietrza.

Dlatego podłączenie grzejników w prywatnym domu jest dość skomplikowanym procesem, od którego poprawności zależy komfort w pomieszczeniu..

Najczęściej baterie znajdują się pod parapetem, w tym celu konieczne jest zachowanie pewnej odległości:

 • Między ścianą a baterią – od trzech do pięciu centymetrów.
 • Między podłogą a kaloryferem – co najmniej 10 centymetrów.

Dodatkowo nie należy umieszczać baterii w całości pod parapetem – jeśli jest zbyt szeroka, nagrzewnicę należy popchnąć do przodu za pomocą specjalnych mocowań..

W przypadku bardzo silnego ciepła zaleca się zainstalowanie ekranu rozprowadzającego ciepłe powietrze.

W domkach lub domach baterie są najczęściej umieszczane w dwóch wersjach – jest to metoda połączenia jednorurowego i dwururowego. Warto przyjrzeć się każdemu z nich bardziej szczegółowo, aby wybrać dla siebie najbardziej optymalny..

Metody łączenia grzejników w prywatnym domu obejmują najprostszy – jest to metoda jednorurowa, zgodnie z którą wszystkie baterie są połączone szeregowo za pomocą jednej rury. Przechodzi z kotła grzewczego do pierwszego grzejnika, potem do drugiego, trzeciego i tak dalej. Istnieje inna opcja takiego połączenia – jednoczęściowa rura, do której grzejniki są podłączone za pomocą pionów i rur powrotnych (rur powrotnych). W pierwszej wersji obwodu nie można zablokować jednego z grzejników bez zatrzymania dopływu ciepła do pozostałych. Zaletą metody jest oszczędność materiałów, minus – duża różnica w ogrzewaniu pierwszego grzejnika z kotła i grzejnika w najdalszym pomieszczeniu.

Sposób podłączenia grzejników w prywatnym domu według tego schematu jest nieco bardziej skomplikowany. System składa się z kilku grzejników, które są ze sobą połączone równolegle. W takim przypadku dostarczanie ciepłej wody odbywa się przez jedną rurę, a przepływ powrotny przez drugą. Ta metoda jest najbardziej odpowiednia do ogrzewania prywatnego domu lub domku, ponieważ stopień ogrzewania w tym przypadku jest prawie identyczny we wszystkich pomieszczeniach, można go regulować za pomocą wygodnego termostatu.

Podczas umieszczania grzejników należy wziąć pod uwagę sposób projektowania systemu grzewczego, w szczególności, jeśli ruch chłodziwa zapewnia pompa, w tym przypadku jest znacznie mniej problemów, ale istnieje zależność od nośników energii.

O wiele częściej występuje cyrkulacja naturalna, czyli gorący płyn chłodzący, najczęściej jest to woda, unosząca się w górę, wypycha zimną swoją masą. W tym przypadku system grzewczy nie jest zależny od nośników energii, ale konieczne jest jedynie zaprojektowanie takiego schematu dla specjalistów, którzy zbadają całkowitą długość rur, specyfikę, liczbę elementów grzejnych, a także liczbę sekcje w grzejnikach..

Jednym słowem, jeśli celem jest zapewnienie wysokiej jakości ogrzewania domu, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy konkretnego obiektu i powierzyć proces profesjonalistom.

Wybór miejsca i metody montażu grzejnika

Opcje podłączenia grzejników zależą od ogólnego schematu ogrzewania w domu, cech konstrukcyjnych urządzeń grzewczych i sposobu układania rur. Powszechne są następujące metody łączenia grzejników:

 1. Boczna (jednostronna). Rury zasilające i powrotne są podłączone po tej samej stronie, a zasilanie znajduje się u góry. Standardowa metoda dla budynków wielopiętrowych, gdy dostawa odbywa się z rury wznośnej. Pod względem wydajności ta metoda nie jest gorsza od przekątnej.
 2. Niżej. W ten sposób łączy się grzejniki bimetaliczne z dolnym podłączeniem lub stalowy z dolnym podłączeniem. Rury zasilające i powrotne zasilane są od dołu z lewej lub prawej strony urządzenia i są połączone przez dolne przyłącze grzejnika za pomocą nakrętek złączkowych i zaworów odcinających. Nakrętka łącząca jest przykręcona do dolnej rury chłodnicy. Zaletą tej metody jest umiejscowienie głównych rur ukrytych w podłodze, a grzejniki z dolnym podłączeniem harmonijnie wpasowują się we wnętrze i można je montować w wąskich niszach.
 1. Przekątna. Chłodziwo wchodzi przez górny wlot, a przepływ powrotny jest podłączony z przeciwnej strony do dolnego wylotu. Optymalny rodzaj połączenia, który zapewnia równomierne nagrzewanie całej powierzchni akumulatora. W ten sposób prawidłowo podłączyć baterię grzewczą, której długość przekracza 1 metr. W tym przypadku straty ciepła nie przekraczają 2%.
 2. Siodło. Zasilanie i powrót są podłączone do dolnych otworów znajdujących się po przeciwnych stronach. Stosowany jest głównie w systemach jednorurowych, gdy nie jest możliwa inna metoda. Straty ciepła spowodowane słabą cyrkulacją chłodziwa w górnej części urządzenia sięgają 15%.

Przy wyborze miejsca do instalacji bierze się pod uwagę kilka czynników, które zapewniają prawidłowe działanie urządzeń grzewczych. Montaż odbywa się w miejscach najmniej chronionych przed przenikaniem zimnego powietrza, pod otworami okiennymi. Zaleca się zainstalowanie baterii pod każdym oknem. Minimalna odległość od ściany to 3-5 cm, od podłogi i parapetu – 10-15 cm. Przy mniejszych szczelinach konwekcja pogarsza się, a moc baterii spada.

Typowe błędy przy wyborze miejsca instalacji:

 • Nie uwzględnia się miejsca montażu zaworów regulacyjnych.
 • Niewielka odległość od podłogi i parapetu uniemożliwia pełną cyrkulację powietrza, w wyniku czego zmniejsza się przenikanie ciepła i pomieszczenie nie nagrzewa się do zadanej temperatury.
 • Zamiast kilku baterii umieszczonych pod każdym oknem i tworzących kurtynę cieplną, wybierz jeden długi grzejnik.
 • Montaż kratek ozdobnych, paneli uniemożliwiających normalne rozprzestrzenianie się ciepła.

Metody obiegu chłodziwa

Obieg chłodziwa przez rurociągi odbywa się w sposób naturalny lub wymuszony. Metoda naturalna (grawitacyjna) nie wiąże się z użyciem dodatkowego sprzętu. Nośnik ciepła porusza się z powodu zmiany właściwości cieczy w wyniku ogrzewania. Gorący płyn chłodzący wchodzący do akumulatora, schładzając się, nabiera większej gęstości i masy, po czym spada, a na jego miejsce wchodzi cieplejszy płyn chłodzący. Zimna woda z powrotu spływa grawitacyjnie do kotła i wypiera już podgrzaną ciecz. W przypadku normalnej eksploatacji rurociąg jest instalowany na nachyleniu co najmniej 0,5 cm na metr bieżący.

Schemat obiegu chłodziwa w układzie za pomocą urządzeń pompujących

Do wymuszonego dostarczania chłodziwa wymagana jest instalacja jednej lub więcej pomp obiegowych. Pompa montowana jest na rurze powrotnej przed kotłem. Działanie ogrzewania w tym przypadku zależy od zasilania elektrycznego, ale ma znaczące zalety:

 • Dozwolone są rury o małej średnicy.
 • Linia montowana w dowolnej pozycji, w pionie lub poziomie.
 • Wymagane mniej czynnika grzewczego.

Efektywność wymiany ciepła – jak najlepiej podłączyć grzejniki

Które połączenie grzejników jest lepsze

Komfort, komfort i jeszcze większy komfort. Ta myśl towarzyszy nam cały czas, gdy chodzi o mieszkanie w domu. Zgadzam się – kto nie chce, aby dom był zawsze przytulny i wygodny? Nie ma takich ludzi. A teraz drugie pytanie – od czego zależy jakość zakwaterowania? Kryteriów jest wiele, ale nas przede wszystkim interesuje ciepło w domu. Zapewnia to dobrze zaprojektowany system grzewczy, w którym ważną rolę odgrywa podłączenie grzejników..

Chodzi o to, że rozmowa potoczy się dalej. Przede wszystkim zdecydujmy, jakie rodzaje ogrzewania są dziś używane. Są dwa z nich:

Czym się od siebie różnią? Liczba konturów i odpowiednio objętość użytych materiałów.

Proces łączenia grzejnika po przekątnej

Aby wykorzystać wszystkie zalety ukośnego połączenia grzejników, konieczne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu montażu. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, jakie narzędzia powinieneś mieć, jak poprawnie zastosować znaczniki i jak przebiega instalacja niektórych elementów..

Proces przygotowania do podłączenia z kotła

Prace wstępne są bardzo ważne przed zainstalowaniem grzejników:

 • Kontrola wiązki prądowej. Badanie stworzy podobny system, który będzie miał pozytywny wpływ na działanie.
 • Sprawdzanie elementów chłodnicy. Zestaw musi zawierać: dźwig Mayevsky, zawory odcinające, wsporniki.

Niektóre modele zawierają adaptery i uszczelki, czasami trzeba je kupić. Podczas ręcznej wymiany potrzebne będą narzędzia – klucze o odpowiednim rozmiarze. Musisz także kupić uszczelniacz.

 • Sprawdź przewody pod kątem zgodności z nowym akumulatorem. Zewnętrzna warstwa urządzenia bimetalicznego wykonana jest z aluminium, które nie jest kompatybilne z miękkimi materiałami. Na przykład rurki miedziane lub krany będą musiały zostać wymienione. W przeciwnym razie systemowi grozi nieuchronne zniszczenie..
 • Wybór lokalizacji baterii. Dotyczy to zwłaszcza uchwytów, jeśli wymieniane jest stare urządzenie..
 • Badanie grzejnika pod kątem widocznych uszkodzeń, integralności powierzchni, powłoki.
 • Przy pełnej zgodności komponentów przystępują do wymiany. Na etapie przygotowawczym ze starych akumulatorów spuszczana jest woda.

Po zakończeniu przygotowań przystępują do wyboru schematu połączenia. Pierwszy akapit wskazuje, że powinieneś wybrać opcję podobną do starej. Pozwoli to nie przebudowywać całego systemu i utrzymać dotychczasową sprawność. Proces pracy jest dość prosty i został opisany poniżej..

Ważny! Na koniec przeprowadzany jest zestaw testów, zwany zaciskaniem. Obejmuje kontrole z wodą, ogrzewaniem i pneumatyką

Wymagane narzędzia

Komplet niezbędnych elementów do ukośnego montażu grzejników:

 • kilka wsporników do instalacji urządzenia;
 • orzechy przejściowe;
 • wymagana liczba wtyczek;
 • odpowietrznik (dźwig Mayevsky);
 • szybkozłącza typu „amerykańskiego”;
 • zawory odcinające.

Wszystkie powyższe części można nabyć jako zestaw lub osobno. Do pracy z tymi produktami potrzebne są następujące narzędzia:

 • obcinaki do rur;
 • kalibrowanie;
 • szczypce do pras;
 • klucze oczkowe i nastawne;
 • giętarki do rur.

W przypadku, gdy rury i grzejniki wykonane są z różnych materiałów, mogą być potrzebne adaptery i specjalne środki techniczne do ich podłączenia..

Cechowanie

Zdjęcie 5

Aby poprawnie zainstalować baterię, musisz przestrzegać pewnych zasad i przepisów..

Nie zawsze można je zapamiętać w trakcie pracy..

Dlatego w pierwszej kolejności należy nanieść na ścianę odpowiednie oznaczenia, według których będą wykonywane czynności..

W związku z tym eksperci identyfikują następujące trzy ważne punkty:

 1. Odległość od dolnej krawędzi parapetu do górnej krawędzi baterii powinna wynosić od 5 do 10 centymetrów. Jest to konieczne, aby ogrzane powietrze mogło normalnie krążyć po pomieszczeniu. Takie umieszczenie grzejnika wpływa na poziom wymiany ciepła..
 2. Pomiędzy wykładziną podłogową a dnem akumulatora powinno być co najmniej 8-12 centymetrów. Ten stan jest związany z prądami konwekcyjnymi ogrzanego powietrza..
 3. Ostatnia zasada dotyczy szczeliny między sekcjami grzejnika a samą ścianą. Zwykle powinien wynosić od 2 do 5 centymetrów..

Uwaga! Zgodnie ze wszystkimi powyższymi normami konieczne jest robienie notatek na ścianie za pomocą zwykłego ołówka. Pomoże to znacznie uprościć pracę i zapobiec ryzyku ewentualnych błędów..

Żuraw Mayevsky’ego

Tak niezbędnym elementem systemu grzewczego jak żuraw Mayevsky jest specjalny produkt służący do usuwania śluz powietrznych z sieci grzewczej. Można go otworzyć kluczem lub śrubokrętem..

Zdjęcie 6

Nagromadzone w akumulatorach powietrze może nie tylko sparaliżować obieg gorącej wody, ale także wywołać proces korozji. Ze względu na to, że produkt przeznaczony jest do usuwania mas powietrza z grzejników, montuje się go głównie w miejscach, w których ten problem występuje najczęściej. Aby to zrobić, wystarczy odkręcić boczną zatyczkę sekcji, a następnie wkręcić kran na swoje miejsce..

Instalacja “Amerykańskich kobiet”

Konieczne jest przymocowanie specjalnych metalowych złączek do rur odgałęzionych, do których podłączone są rurociągi wodociągowe i odwadniające. Najczęściej nazywane są „amerykańskimi kobietami”.

Aby je zainstalować, musisz użyć specjalnego klucza. Jest wkładany do światła żurawia Mayevsky’ego, po czym „amerykański” jest umieszczany na wierzchu. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni klucz, ponieważ może on mieć różne średnice i konfiguracje. W niektórych przypadkach można użyć konwencjonalnych kluczy nastawnych i szczypiec..

Przykręcanie zaworów

Zdjęcie 7

W rezultacie zawory odcinające są przymocowane do lutowania „amerykańskich kobiet”. Na każdym odgałęzieniu musi być zainstalowany jeden element.

To w takim przypadku pozwoli na odcięcie konkretnego grzejnika od ogólnego systemu grzewczego. Jednocześnie cała sieć grzewcza pomieszczenia będzie działała jak zwykle..

Zawory są również instalowane przez przykręcenie. Wykonany jest między grzejnikiem a specjalną zworką, która kieruje wodę z dolnej rury do górnej, jeśli kran jest zamknięty..

Plusy i minusy połączenia ukośnego grzejników

Charakterystyczną cechą schematu ukośnego jest dostarczanie rurociągu do grzejników. Aby ogrzewanie było jak najbardziej wydajne, należy zapoznać się z pozytywnymi i negatywnymi aspektami takiego połączenia..

Jednorurowe i dwururowe połączenie grzejników

Schemat ukośny wyróżnia się specjalnym doprowadzeniem rurociągu do grzejników

Plusy:

 1. Program jest bardzo wydajny, uważany jest za najlepszy wybór dla prywatnego domu. Sprawność grzewcza przekracza 90%.
 2. Dzięki połączeniu ukośnemu na urządzeniu grzewczym można zamontować dużą liczbę sekcji – optymalnie do 24 sztuk.
 3. Podczas cyrkulacji chłodziwa przez sekcje powstaje kontur gradientu.

Minusy:

 1. Efektywność grzewczą uzyskuje się, gdy połączenie ukośne wykonuje się w systemie dwururowym. W przypadku schematu jednorurowego ta opcja jest słabo dopasowana.
 2. Doprowadzenie dwóch rur do urządzenia grzewczego z różnych stron nie wygląda estetycznie wewnątrz pomieszczenia.
 3. W schemacie ukośnym dysze są dostarczane do urządzenia grzewczego z obu stron. W przyszłości, jeśli konieczne będzie dodanie lub zmniejszenie liczby odcinków, rurociąg będzie musiał zostać przecięty.
 4. W przypadku mieszkań schemat przekątny jest rzadko używany, aw niektórych przypadkach w ogóle nie jest dostępny..
 5. Ukośna instalacja obiegu grzewczego jest kosztowna, ponieważ wymaga większej ilości materiałów i pracy.

Aby mieć jasny obraz metody połączenia ukośnego, musisz zrozumieć jego cechy i niuanse..

Profesjonalna porada

Kilka przydatnych zaleceń pomoże ci dokładniej określić wybór schematu:

 • w przypadku mieszkań połączenie ukośne jest korzystne, jeśli urządzenie grzewcze ma 12 lub więcej sekcji;
 • optymalne jest preferowanie przekątnej, jeśli okablowanie jest dwururowe;
 • należy zawsze starać się dostarczać zasilanie do górnego kolektora, a powrót do dolnego.

W przypadku ogrzewania z wymuszonym obiegiem można preferować przekątną w systemie jednorurowym i doprowadzać rurę zasilającą do dolnego kolektora. Jednak wydajność ogrzewania spada.

Zasady podłączania grzejników

Niezależnie od wybranego typu grzejników i odpowiedniego dla nich schematu podłączenia, ważne jest, aby wszystko poprawnie obliczyć i zamontować.

W każdym konkretnym przypadku własny system będzie optymalny. W przypadku drogich domów o dużej powierzchni wskazane jest skontaktowanie się ze specjalistami, którzy mogą zaoferować optymalny projekt. To nie jest kwestia oszczędzania..

Montaż grzejnika przez specjalistę

Aby poprawnie zainstalować i podłączyć urządzenia grzewcze w złożonym schemacie projektowym, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów

W przypadku małych domów mieszkalnych możesz samodzielnie wybrać odpowiedni schemat i zainstalować urządzenia grzewcze. Konieczne jest wzięcie pod uwagę specyfiki domu, zasad instalowania baterii i celowości korzystania z określonego schematu.

Podczas instalowania grzejników nie należy zapominać, że rodzaj materiału na sam akumulator i rury muszą być takie same. Rury z tworzywa sztucznego podłączone do żeliwnych urządzeń grzewczych przyniosą wiele problemów, rujnując system grzewczy.

Instalacja DIY

Zajmując się samodzielną instalacją baterii grzewczych, nie należy zapominać o instalacji zaworów kulowych do odpowietrzania i regulatora na wlocie

Co jest potrzebne do instalacji

 • Bojler
 • Grzejniki
 • Rury
 • Łączenie elementów
 • Lutownica do rur
 • Poziom lasera

Układ

Grzejnik powinien nie tylko wydzielać ciepło, ale także chronić przed przeciągami, a także harmonijnie wpasowywać się we wnętrze. Przed montażem sporządź wcześniej plan integracji grzejników z systemem grzewczym. Najlepszą opcją jest umieszczenie pod parapetem. W ten sposób wypływ ciepłego powietrza z grzejnika zmniejszy efekt zimnego powietrza z okna. W celu prawidłowego montażu należy wziąć pod uwagę następujące wymiary:

 • 100 mm – odległość do grzejnika od spodu parapetu;
 • 120 mm – odległość od korpusu urządzenia do podłogi;
 • 20 mm – odległość od ściany.

Wskazówka: jeśli planujesz zainstalować dwa grzejniki w tym samym pomieszczeniu, nie umieszczaj ich blisko siebie. W przeciwnym razie gęstość strumienia ogrzanego powietrza zmniejszy się, co oznacza, że ​​zmniejszy się sprawność cieplna..

Rozważ moc grzewczą grzejników podczas ich umieszczania, skup się na obszarze pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się, że 10 mkw. m odpowiada 1 kW mocy cieplnej.

Równie ważne jest dobranie odpowiedniego schematu podłączenia grzejnika. Zależy to od liczby kondygnacji domu, rodzaju systemu grzewczego – autonomicznego lub centralnego, a także od sposobu obiegu chłodziwa – wymuszonego lub naturalnego. Pomożemy Ci rozgryźć podstawowe schematy. Który będzie dla Ciebie najlepszy?

Opcje schematu

Najpierw porozmawiajmy o tym, które schematy podłączenia grzejników są dobre dla systemów z wymuszonym obiegiem. W nich woda przepływa przez rury z powodu pracy pompy obiegowej. Poniżej znajdują się najczęstsze schematy boczne do podłączenia grzejników – ryc. 1.

 • Połączenie jednokierunkowe oznacza umieszczenie rury zasilającej w górnej części korpusu, a rury wylotowej po tej samej stronie u dołu. W takim przypadku woda przepływa przez całą wysokość grzejnika, równomiernie ogrzewając wszystkie jego sekcje. Jednak taki schemat nie będzie bardzo skuteczny w przypadku długich grzejników – od 10 sekcji. Odległa od rur część obudowy gorzej się nagrzeje.
 • Przyłącze dolne stosuje się zwykle w systemach, w których rurociąg układany jest pod posadzką, na przykład jest to odgałęzienie z instalacji wodnej „ciepła podłoga”. Zarówno rura zasilająca, jak i odprowadzająca są połączone z dolnymi rurami grzejnikowymi. Jest to wygodne i jest w zasadzie jedynym rozwiązaniem przy układaniu rur pod podłogą. Jednak taki system ma wadę – znaczną utratę ciepła, która może osiągnąć 15%. Górna część obudowy nagrzewa się gorzej niż dolna.
 • Połączenie ukośne polega na górnym położeniu rury zasilającej i dolnym położeniu rury wylotowej po drugiej stronie grzejnika. W takim przypadku płyn chłodzący równomiernie wypełnia chłodnicę, co przyczynia się do poprawy wymiany ciepła i zmniejsza straty ciepła o 2%. Możesz zastosować układ ukośny z długimi radiatorami. Jednak konieczne jest zainstalowanie wtyczki i dźwigu Mayevsky.

258_varianty_shem

Dźwig Mayevsky lub automatyczny odpowietrznik

Jest to małe urządzenie odpowietrzające, które może gromadzić się w chłodnicy. Umieszczony na wolnym górnym wylocie (kolektor). Musi znajdować się na każdym urządzeniu grzewczym podczas instalowania grzejników aluminiowych i bimetalicznych. Rozmiar tego urządzenia jest znacznie mniejszy niż średnica kolektora, więc wymagany jest również adapter, ale krany Mayevsky zwykle są dostarczane w komplecie z adapterami, wystarczy znać średnicę kolektora (wymiary połączenia).

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Oprócz dźwigu Mayevsky istnieją również automatyczne odpowietrzniki. Można je również umieścić na grzejnikach, ale są nieco większe i z jakiegoś powodu są dostępne tylko w mosiężnej lub niklowanej obudowie. Nie w białej emalii. Generalnie obraz okazuje się nieatrakcyjny i choć automatycznie opróżnia się, rzadko jest umieszczany..

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Grzejnik posiada cztery wyjścia z podłączeniem bocznym. Dwa z nich zajmują rurociągi zasilające i powrotne, na trzecim instalowany jest dźwig Mayevsky. Czwarte wejście jest zamknięte korkiem. Ona, podobnie jak większość nowoczesnych baterii, jest najczęściej malowana białą emalią i wcale nie psuje wyglądu..

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Zawory odcinające

Potrzebne będą jeszcze dwa zawory kulowe lub zawory odcinające z możliwością regulacji. Są one umieszczone na każdej baterii wejściowej i wyjściowej. Jeśli są to zwykłe zawory kulowe, to są potrzebne, aby w razie potrzeby można było wyłączyć grzejnik i go wyjąć (naprawa awaryjna, wymiana w sezonie grzewczym). W takim przypadku, nawet jeśli coś się stanie z grzejnikiem, odetniesz go, a reszta układu będzie działać. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena zaworów kulowych, wadą brak możliwości regulacji wymiany ciepła.

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Prawie te same zadania, ale z możliwością zmiany intensywności przepływu chłodziwa, są wykonywane przez odcinające zawory sterujące. Są droższe, ale pozwalają też na regulację przenikania ciepła (ubywają mniej) i lepiej wyglądają na zewnątrz, są dostępne w prostej i kanciastej konstrukcji, dzięki czemu samo wiązanie jest dokładniejsze.

W razie potrzeby możesz umieścić termostat na dopływie chłodziwa za zaworem kulowym. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie, które pozwala na zmianę wymiany ciepła nagrzewnicy. Jeśli grzejnik nie nagrzewa się dobrze, nie można ich założyć – będzie jeszcze gorzej, ponieważ mogą tylko zmniejszyć przepływ. Istnieją różne termostaty do baterii – automatyczne elektroniczne, ale częściej używają najprostszego – mechanicznego.

Powiązane materiały i narzędzia

Potrzebne będą również haczyki lub wsporniki do zawieszenia na ścianach. Ich liczba zależy od wielkości baterii:

 • jeżeli odcinki nie przekraczają 8 długości lub długość grzejnika nie przekracza 1,2 m, wystarczą dwa punkty mocowania na górze i jeden na dole;
 • na każde kolejne 50 cm lub 5-6 odcinków dodaj jedno zapięcie na górze i na dole.

Potrzebujesz więc taśmy fum lub rolki lnianej, pasty hydraulicznej do uszczelnienia połączeń. Potrzebna będzie również wiertarka z wiertłami, poziomica (lepszy poziom, ale odpowiednia jest również zwykła poziomica bąbelkowa), pewna liczba kołków. Potrzebny będzie również sprzęt do łączenia rur i kształtek, ale zależy to od rodzaju rur. To wszystko.

Instrukcja wiązania rurami polipropylenowymi

Rurociągi grzejników można wykonać za pomocą szerokiej gamy rur, ale eksperci zalecają stosowanie rur polipropylenowych. Zawory kulowe do spinania są również kupowane z polipropylenu, mogą być proste i kątowe, ta opcja jest najprostsza i najtańsza. Okucia mosiężne są droższe i trudniejsze w montażu.

Taśmy polipropylenowe wykonuje się w następujący sposób:

 • tuleja z nakrętką łączącą jest wkładana do multiflexu, który łatwo łączy się z dowolnym wylotem;
 • same rury są przymocowane do ścian na dogodnej wysokości, nie powinny ściśle przylegać do powierzchni, lepiej pozostawić odstęp 2-3 cm Rury mocuje się za pomocą specjalnych wsporników, które są mocowane do ściany za pomocą gwoździe lub wkręty samogwintujące.

W przypadku grzejników taśmę polipropylenową można wykonać, gdy rury są układane w ścianie, w takim przypadku wychodzą na powierzchnię tylko w punktach połączeń.

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Taśmowanie grzejników można wykonać przy użyciu szerokiej gamy rur, ale eksperci zalecają stosowanie polipropylenu.

Łączniki do baterii mogą być bardzo różne, najczęściej jest to połączenie pinowe, które jest mocowane do powierzchni ściany. Można również zastosować wsporniki narożne, które umożliwiają również zawieszenie grzejników na wymaganej wysokości. W przypadku akumulatorów panelowych łączniki są dostarczane w zestawie, w przypadku akumulatorów sekcyjnych należy je zakupić osobno. Zwykle na jedną sekcję wystarczą dwa wsporniki lub kołki..

Połączenie kranów odbywa się w ten sposób:

 • dźwig jest zdemontowany, złączka i nakrętka łącząca są wkręcane w chłodnicę;
 • nakrętka jest mocno dokręcona specjalnym kluczem.

Jak widać, ten proces jest niezwykle prosty. Aby wykonać taką pracę, wystarczy kupić specjalny klucz hydrauliczny dla amerykańskich kobiet, bez którego jest mało prawdopodobne, aby po prostu zainstalować kran..

Do instalacji i spinania akumulatorów wymagane są następujące materiały i narzędzia:

 • zestaw kluczy specjalnych;
 • uszczelki do połączeń gwintowanych;
 • pasta do ciągnięcia i nici;
 • nici do rzeźbienia.

Czym może być wiązanie rur polipropylenowych

Orurowanie do domowego systemu grzewczego może być bardzo różne. Chodzi o to, że konsument zawsze stara się zmniejszyć ilość materiałów eksploatacyjnych, jednocześnie próbując wyposażyć grzejniki we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach..

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Należy od razu powiedzieć, że są to relikty przeszłości. W przeciwieństwie do drogich rur metalowych materiały eksploatacyjne z polipropylenu są znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. dlatego nie warto oszczędzać na długości rurociągu. Wybierz rodzaj wiązania, który przyniesie najwięcej korzyści w Twoim przypadku. Jedynymi przyczynami, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju taśmy, są następujące czynniki:

 • jaki obwód grzewczy jest używany (system jednorurowy lub system dwururowy);
 • jaki rodzaj podłączenia grzejnika wybrałeś (ukośne, boczne czy dolne).

Z reguły przy użyciu dowolnego schematu ogrzewania: jednorurowego lub dwururowego można użyć dowolnego rodzaju połączenia akumulatorów grzewczych.

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

zdaniem ekspertów układanie rurociągu musi być zminimalizowane przez liczbę zakrętów. Gładka linia pozostaje odporna na obciążenia hydrodynamiczne. Zmniejszy się liczba stref, w których może gromadzić się powietrze w rurociągu.

Istnieją pewne osobliwości dotyczące orurowania jednoprzewodowego i dwuprzewodowego systemu grzewczego za pomocą rur polipropylenowych..

Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

 • zwykle w takim systemie stosuje się szeregowe połączenie grzejników;
 • przed akumulatorem zawsze montuje się obejście, łączące rurę zasilającą i powrotną. Podczas normalnej pracy instalacji grzewczej bypass nie jest aktywny. Podczas wykonywania prac konserwacyjnych lub w sytuacjach awaryjnych dopływ wody do grzejnika zostaje zatrzymany. Czynnik grzewczy swobodnie krąży przez obejście.
 • stosowane jest połączenie równoległe i szeregowe akumulatorów;
 • obie rury grzejnikowe są połączone z różnymi rurami. Górna jest połączona z rurą zasilającą, dolna z rurą powrotną. Zazwyczaj w systemach dwururowych grzejniki są połączone równolegle, więc obejście nie jest wymagane.

  Wiązanie grzejników z polipropylenem - proste i niedrogie

Wiązanie rur polipropylenowych z udziałem grzejników odbywa się na dwa sposoby: przez lutowanie i za pomocą kształtek. Montaż grzejników i ich podłączenie odbywa się za pomocą lutownicy i kluczy hydraulicznych dla Amerykanina.

Inne rodzaje połączeń

Są bardziej opłacalne opcje niż dolne połączenie, które zapewniają zmniejszenie strat ciepła:

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Widok po przekątnej

 1. Przekątna. Wszyscy eksperci od dawna doszli do wniosku, że ten rodzaj połączenia jest idealny, niezależnie od tego, w jakim schemacie orurowania jest używany. Jedynym systemem, w którym nie można zastosować tego typu, jest poziomy dolny system jednorurowy. To znaczy ta sama kobieta z Leningradu. Jaka jest istota połączenia ukośnego? Płyn chłodzący porusza się po przekątnej wewnątrz chłodnicy – od górnej rury odgałęźnej do dolnej. Okazuje się, że gorąca woda jest równomiernie rozprowadzana w całej wewnętrznej objętości urządzenia, schodząc od góry do dołu, czyli w sposób naturalny. A ponieważ prędkość przepływu wody nie jest bardzo duża podczas naturalnego obiegu, transfer ciepła będzie wysoki. Strata ciepła w tym przypadku wynosi tylko 2%..
 2. Boczna lub jednostronna. Ten typ jest bardzo często stosowany w budynkach mieszkalnych. Połączenie wykonuje się z przyłączami bocznymi po jednej stronie. Eksperci uważają, że ten typ jest jednym z najskuteczniejszych, ale tylko wtedy, gdy w systemie zainstalowany jest obieg chłodziwa pod ciśnieniem. W mieszkaniach miejskich nie stanowi to problemu. Aby zapewnić go w prywatnym domu, będziesz musiał zainstalować pompę obiegową.

Jaka jest przewaga jednego gatunku nad innymi? W rzeczywistości prawidłowe połączenie jest kluczem do efektywnej wymiany ciepła i zmniejszenia strat ciepła. Ale aby prawidłowo podłączyć baterię, musisz ustalić priorytety.

Weźmy na przykład dwupiętrowy prywatny dom. Co w tym przypadku preferować? Istnieje kilka opcji:

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Systemy dwu- i jednorurowe

 • Zainstaluj jeden system rur z bocznym połączeniem.
 • Zainstaluj system dwururowy z połączeniem ukośnym.
 • Użyj systemu jednorurowego z dolnym okablowaniem na pierwszym piętrze i górnym okablowaniem na drugim.

Dzięki temu zawsze możesz znaleźć opcje schematu połączeń. Oczywiście będziesz musiał wziąć pod uwagę pewne niuanse, na przykład lokalizację lokalu, obecność piwnicy lub strychu.

Ale w każdym razie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie grzejników między pomieszczeniami, biorąc pod uwagę liczbę ich sekcji. Oznacza to, że moc systemu grzewczego będzie musiała być brana pod uwagę bezbłędnie, nawet w przypadku takiego pytania, jak prawidłowe podłączenie grzejników

W jednopiętrowym prywatnym domu prawidłowe podłączenie akumulatora nie będzie trudne, biorąc pod uwagę długość obwodu grzewczego. Jeśli jest to jednorurowy obwód Leningradu, możliwe jest tylko dolne połączenie. Jeśli istnieje schemat dwururowy, możesz użyć systemu kolektorów lub kolektorów słonecznych. Obie opcje opierają się na zasadzie podłączenia jednego grzejnika do dwóch obwodów – zasilania i powrotu chłodziwa. W tym przypadku najczęściej stosuje się górne orurowanie, gdzie rozkład wzdłuż konturów odbywa się na poddaszu..

Nawiasem mówiąc, ta opcja jest uważana za optymalną zarówno pod względem działania, jak i podczas procesu naprawy. Każdy obwód można odłączyć od systemu bez wyłączania tego ostatniego. W tym celu w miejscu podziału rur instalowany jest zawór odcinający. Dokładnie to samo montuje się za grzejnikiem na rurze powrotnej. Wystarczy zamknąć oba zawory, aby odciąć obwód. Po spuszczeniu płynu chłodzącego możesz bezpiecznie przystąpić do naprawy. W takim przypadku wszystkie inne obwody będą działać normalnie..

System ogrzewania grawitacyjnego i schemat jego wykonania

Do pewnego czasu możliwy był jedynie system ogrzewania grawitacyjnego w domach prywatnych. Prawdopodobnie to jego szeroka dystrybucja stworzyła mit o prostocie i taniości ogrzewania grawitacyjnego. W rzeczywistości to schemat ogrzewania oparty na naturalnym ruchu chłodziwa jest najtrudniejszy do wdrożenia i wymaga dużych nakładów materiałowych..

Co więcej, ogrzewanie grawitacyjne działa skutecznie tylko w domach parterowych. W budynkach dwupiętrowych nieuchronnie dochodzi do przegrzania drugiego piętra, w celu wyeliminowania którego konieczne jest zainstalowanie dodatkowych obejścia, co również doprowadzi do wzrostu kosztów systemu grzewczego.

W budynkach o większej liczbie kondygnacji nie stosuje się ogrzewania grawitacyjnego..

Schematy połączeń grzejników grzewczych w prywatnym domu: cechy połączenia jednorurowego i dwururowego

Kolejnym ważnym warunkiem pomyślnego wdrożenia grawitacyjnego systemu grzewczego jest obecność poddasza, na którym należy zainstalować zbiornik wyrównawczy ogrzewania i ułożyć kolektory zasilające (pobocza).

Jeśli nie ma strychu, ale dom z poddaszem, zbiornik wyrównawczy należy zainstalować w salonie, podłączając go do kanalizacji, aby w razie potrzeby odprowadzić nadmiar chłodziwa. Należy pamiętać, że w systemie grawitacyjnym zbiornik wyrównawczy jest otwarty i jego umiejscowienie w domu jest możliwe tylko wtedy, gdy jako nośnik ciepła wykorzystywana jest woda. Jeśli do systemu grzewczego zostanie wlany płyn niezamarzający, którego opary są niebezpieczne dla ludzi, w pomieszczeniu nie można zainstalować otwartego zbiornika wyrównawczego..

Kolejnym warunkiem normalnej pracy ogrzewania grawitacyjnego jest zainstalowanie kotła poniżej poziomu powrotu, dla którego kocioł umieszczony jest w specjalnej wnęce lub w piwnicy. I wreszcie, instalacja rur takiego systemu powinna być wykonana ze spadkiem, który zapewnia swobodny ukierunkowany ruch chłodziwa do kotła..

Jak widać, schematu grawitacyjnego systemu grzewczego nie można nazwać prostym. Ma zbyt wiele wad, a tylko jedną zaletę – nieprzerwaną pracę systemu grzewczego w przypadku braku prądu.

Schematy DIY do podłączenia ogrzewania prywatnego domu własnymi rękami

W przypadku instalacji kotła gazowego parapetowego, który może być również dwuobwodowy, należy osobno zainstalować pompę obiegową umieszczoną na rurze powrotnej, a także zbiornik wyrównawczy i inne dodatkowe rurociągi. Nawet dzisiaj są zwolennicy tej metody komunikacji okablowania do ogrzewania pomieszczenia..

Brak kranów i armatury sprawia, że ​​taki system jest również najbardziej praktyczny, ponieważ minimalizuje ryzyko wycieków wody lub przebić. I nic więcej

Dozwolone jest samodzielne instalowanie urządzenia, ale ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa elektrycznego.

Co więcej, taki sprzęt praktycznie nie ma wad, z wyjątkiem wysokiego zagrożenia pożarowego, które jest nieodłączne we wszystkich kotłach. Okablowanie jednorurowe to najtańsza opcja

Elementarny rodzaj ogrzewania do instalacji i eksploatacji.

Jedna rura wychodzi z bojlera wodnego i kolejno omijając wszystkie grzejniki wraca. W razie potrzeby można zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę w każdym pomieszczeniu. Aranżując komin azbestowo-cementowy, należy go następnie zaizolować wełną mineralną z folią.

Podsumowanie Powyżej przedstawiono schemat instalacji jednostki gazowej, która może być jednoprzewodowa lub dwuprzewodowa. W takim przypadku temperatura wszystkich grzejników we wszystkich pomieszczeniach będzie w przybliżeniu taka sama. W wersji otwartej manometr w ogóle nie jest wymagany. Takie kotły wyróżniają się dość wysoką wydajnością, ale jednocześnie wymagają regularnego czyszczenia z produktów spalania co najmniej raz w tygodniu, instalacji komina, organizacji wentylacji wyciągowej i obecności oddzielnego pomieszczenia.

Czynniki do rozważenia

Na etapie projektowania systemu grzewczego wykonywane są obliczenia cieplne domu jako całości i każdego ogrzewanego pomieszczenia z osobna. Pozwala to na zainstalowanie kotła o wymaganej mocy i dobranie urządzenia grzewczego do każdego pomieszczenia, którego przenoszenie ciepła wystarcza do wysokiej jakości ogrzewania nawet w mroźne dni. Nie ma znaczenia z jakiego materiału wykonany jest grzejnik – może to być stal, żeliwo, aluminium lub bimetal.

Jednak rodzaj baterii wpływa na łatwość obsługi systemu grzewczego – grzejniki żeliwne długo chłodzą i nagrzewają się, nie pozwalając na elastyczną regulację klimatu wewnętrznego

Warto również zwrócić uwagę na obecność stalowych grzejników płytowych z dolnym podłączeniem – są one połączone z rurociągiem w jedyny możliwy sposób

Aby system grzewczy dostarczał do domu ciepło, pracując w optymalnym trybie, bez zbędnego zużycia paliwa, należy wziąć pod uwagę:

 • rodzaj systemu grzewczego;
 • lokalizacja akumulatorów (miejsce instalacji wpływa na ich przenoszenie ciepła – wystające konstrukcje i ekrany dekoracyjne zmniejszają wydajność o 3–20%);
 • długość i specyfika głównego ogrzewania.

Urządzenia grzewcze

W przypadku braku specjalnych instrukcji przy instalacji kotła stosuje się następujące zasady: Szerokość przejścia z przodu kotła musi wynosić co najmniej 1m. W małych prywatnych domach stosuje się następujące typy dwururowych systemów grzewczych: ślepy zaułek; wiązka kolektora. Główną wadą takiego okablowania jest niewielki wzrost materiału rur. W takim przypadku gorąca woda pochodząca z kotła wchodzi do grzejników jedną rurą, a już schłodzony płyn chłodzący jest usuwany przez drugą. Uważany za jeden z najtrwalszych i najbardziej ekonomicznych kotłów.

Oscylacje są rejestrowane przez czujniki iw razie potrzeby system doprowadza je do normalnych parametrów. Taka pompa należy do kategorii sprzętu awaryjnego i działa na akumulatorze. Głównym zadaniem pompy jest dostarczanie schłodzonej wody do kotła w celu jej podgrzania i rozprowadzenia już podgrzanego chłodziwa przez system. Ponadto zastosowanie takiego schematu ogrzewania za pomocą kotła elektrycznego implikuje złożony proces równoważenia. Sprzęt musi być wyposażony w skrzynkę z wyłącznikami C16, które są montowane w domu obok urządzenia..

Warunkiem prawidłowego obiegu wody w systemie grawitacyjnym jest montaż rur pod niewielkim kątem. Nawet przy zastosowaniu systemu wielotaryfowego koszt ogrzewania domu w ten sposób będzie o rząd wielkości wyższy niż w przypadku pieca opalanego drewnem. Wszystkie kotły na paliwo stałe oparte są na zasadzie Kolpakova, gdy kocioł najpierw się nagrzewa, a następnie temperatura jest utrzymywana na określonym poziomie, aby zapewnić stabilność ogrzewania chłodziwa. W celu uzyskania dobrego efektu wykorzystania otrzymanej energii konieczne jest zainstalowanie akumulatora ciepła. W końcu akumulatory pójdą wzdłuż wewnętrznego obwodu, wzdłuż ścian nośnych, a nawet ostatni grzejnik powinien znajdować się nieco wyżej niż kocioł.

Opis procesu

Podciąg:

 • zdemontuj stary grzejnik;
 • zamontowany jest odpowietrznik, zaślepki wkręca się w otwarte otwory kolektorów. Przy różnych średnicach rur stosuje się adaptery.W przypadku montażu zaworów odcinających i regulacyjnych zawory kulowe są wstępnie mocowane na wlotach i wylotach;

Referencja! Na tym etapie można zainstalować termostaty jako dodatkowy element kontrolujący przepływ chłodziwa..

Testowanie

Jeśli do tej pory wszystko było robione ręcznie, na tym etapie lepiej zaprosić ślusarza z działu mieszkaniowego. Zakręcając „amerykańskie” krany, możesz otworzyć kran łączący. Lepiej powierzyć otwarcie rury powrotnej ślusarzowi..

Jeśli nie ma wycieku na złączach, będzie można otworzyć kurek baterii i zamknąć kurek obejściowy. Płyn chłodzący zacznie płynąć do systemu grzewczego. Aby odpowietrzyć powietrze, powinieneś użyć dźwigu Mayevsky.

Gdy tylko obieg grzewczy we wszystkich pomieszczeniach się nagrzeje, ślusarz otworzy prostą rurę. To przywróci ciśnienie w systemie. Test sprawdzający można uznać za zakończony. Jeśli instalacja została wykonana poprawnie, mieszkanie będzie wygodne przy minimalnych kosztach..

Zawieszanie grzejnika i mocowanie go do ściany

Następnie musisz dowiedzieć się, jak zawiesić grzejnik i jak przymocować go do ścian. Sam proces jest prosty, ale jeszcze przed zawieszeniem baterii należy upewnić się, że powierzchnia ściany za nią jest równa..

Dalej na ścianie, 10-12 centymetrów poniżej parapetu, narysowana jest pozioma linia, która służy jako punkt odniesienia dla górnej krawędzi grzejnika. Następnie, zgodnie z zamierzonym położeniem urządzenia grzewczego, instalowane są łączniki.

Lokalizacja grzejnika powinna być ściśle pozioma w systemach grzewczych z wymuszonym (pompowym) obiegiem chłodziwa. Jeśli system działa w oparciu o naturalną cyrkulację, dla akumulatora przewidziano minimalne nachylenie – około 1-1,5 °. Powód jest prosty – pod koniec sezonu grzewczego grzejnik zatrzymuje się i woda jest spuszczana

W takim przypadku bardzo ważne jest, aby drenaż był kompletny, a akumulator następnie pozostawał suchy..

Jeśli nachylenie przekroczy zalecaną wartość 1-1,5 °, stagnacja powstająca podczas pracy zakłóci normalną pracę urządzenia. Wszystkie te niuanse należy przewidzieć i wziąć pod uwagę przed zawieszeniem baterii grzewczej i wyposażeniem systemu grzewczego w domu..

Aby zamontować haki, w ścianie wierci się otwory, w które mocowane są plastikowe kołki. Następnie haczyki wkręca się w nie na tyle, aby zapewnić odległość 3-5 centymetrów między grzejnikiem a ścianą. Zazwyczaj urządzenie grzewcze jest zawieszone tak, że haki znajdują się między sekcjami.

Kolejny ważny punkt dotyczący wieszania grzejników na ścianie. Chociaż wraz z górnymi montowane są również dolne łączniki, to jednak ich rola jest raczej pomocnicza – służą głównie do pewniejszego zamocowania grzejnika w danej pozycji, także podczas procesu montażu. Poziom ich instalacji powinien wynosić 1-1,5 centymetra poniżej dolnego kolektora. Większość obciążenia grzejnika przypada na górne mocowania.

Oczywiście im cięższe urządzenie grzewcze, tym większa grubość i wytrzymałość łączników. Na przykład, jeśli pytanie dotyczy zawieszenia grzejnika aluminiowego, możesz poradzić sobie z niezbyt grubymi haczykami. Jeśli ciężki akumulator żeliwny jest zawieszony na ścianie, wsporniki i haki powinny być znacznie grubsze i mocniejsze..

Punkt integracji grzejnika

Niezależnie od tego, czy masz połączenie szeregowe baterii grzewczych, czy bardziej skomplikowane połączenie równoległe, w każdym razie pamiętaj, że dostarczanie ciepła nie jest jedyną funkcją tych jednostek. Dodatkową zaletą takich urządzeń jest to, że grzejniki zapewniają dobrą ochronę przed „zimnym” wdzieraniem się wiatrów i przeciągów..

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Szeregowe i równoległe połączenie grzejników

Nic więc dziwnego, że to właśnie pod parapetami te oszczędzające urządzenia znajdują swoje schronienie. Grzejniki są w stanie zapewnić doskonałą kurtynę termiczną, szczególnie w lokalizacji otworów okiennych.

Przed użyciem konkretnego typu połączenia należy wykonać schematyczny plan, na którym wyraźnie i wizualnie zaznaczyć lokalizację urządzeń, dokonać prawidłowych obliczeń odległości instalacji.

Grzejniki są umieszczone prawidłowo w następujących przypadkach:

 • urządzenia znajdują się w odległości 100 mm od dolnej linii parapetu;
 • odległość od podłogi – 120 mm;
 • odległość od ścian – 20 mm.

Optymalne umiejscowienie

Utrzymanie wysokiej temperatury wody w sieci nie wystarczy, aby zainstalowane w mieszkaniach urządzenia grzewcze dobrze się nagrzewały i oddawały wymaganą ilość ciepła, utrzymując komfortową temperaturę. Istnieje kilka sposobów prawidłowego podłączenia ogrzewania, które zależą od schematu elektrycznego i liczby głównych rur tranzytowych. Ale zanim wybierzesz najbardziej odpowiedni, musisz zapoznać się z zasadami umieszczania grzejników..

Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane baterie (żeliwo, stop aluminium, profil bimetaliczny itp.), należy je umieszczać bezpośrednio pod otworami okiennymi, ponieważ to miejsce jest słusznie uważane za najsłabsze i najbardziej niezabezpieczone w domu, nawet gdy chodzi o wysokiej jakości ramki wieloramowe i potrójne przeszklenie. Ten punkt muszą wziąć pod uwagę właściciele mieszkań z panoramicznymi oknami i loggiami połączonymi z częścią dzienną..

Zgodnie z danymi podanymi w przepisach budowlanych i przepisach budowlanych, aby obliczyć sposób podłączenia baterii grzewczej w mieszkaniu, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Odległość akumulatora od parapetu powinna wynosić od 5 do 10 centymetrów.
 • Minimalna odległość od podłogi musi wynosić co najmniej 6 centymetrów.
 • Duże znaczenie ma również odległość grzejnika od ściany, która nie powinna przekraczać odstępu od 2 do 2,5 centymetra, z wyłączeniem materiałów użytych do wykończenia (ekrany aluminiowe, dekoracyjny kamień licowy lub cegła, płytki itp.).
 • Aby zapobiec tworzeniu się kondensacji na oknach w zimnych porach roku, należy upewnić się, że długość grzejnika odpowiada 70 procentom szerokości otworu okiennego. Na podstawie tych zaleceń możesz łatwo obliczyć, ile sekcji urządzenie grzewcze powinno zawierać w każdym pomieszczeniu, nie zapominając o uwzględnieniu kwadratury pomieszczenia.

Wymagania instalacyjne pod oknem

Jak podłączyć baterię grzewczą: przegląd możliwych schematów i metod

Typowym i logicznym rozwiązaniem są baterie umieszczone pod otworami okiennymi. Ponieważ to miejsce jest zawsze najsłabszym ogniwem w pomieszczeniu, konieczne jest stworzenie wokół niego „kurtyny termicznej”, co odbywa się za pomocą tych urządzeń. Montaż grzejników pod oknem wymaga przestrzegania kilku zasad:

 1. Środek instrumentu powinien znajdować się na środku okna. Możliwe niewielkie przesunięcie w lewo lub w prawo (o 20 mm).
 2. Długość baterii musi wynosić co najmniej 75% długości okna. Odległość od parapetu minimum 50 mm, od podłogi 60 mm. Optymalna wydajność – 100-120 mm.
 3. Zalecana odległość akumulatora od ściany to 30-50 mm. Taka przestrzeń gwarantuje, że ogrzane masy powietrza nie napotkają przeszkód na drodze, co oznacza, że ​​ogrzewanie będzie działać idealnie..

Jak podłączyć baterię grzewczą: przegląd możliwych schematów i metod

Wszystkie grzejniki muszą znajdować się na tym samym poziomie, ich żebra muszą znajdować się ściśle pionowo, dlatego podczas instalacji obowiązkowe jest sprawdzenie poziomu (pionu). Ignorowanie tych wymagań może prowadzić do nieefektywnej pracy systemu grzewczego. Powodem jest jego wietrzenie.

Są to ogólne wskazówki, których należy przestrzegać. Jednak w przypadku niektórych modeli urządzeń istnieją „własne” zasady ustalone przez producenta konkretnego grzejnika. Można je znaleźć w instrukcji obsługi.

Instalacja krok po kroku

 1. Wstępnie wykonaj wszystkie niezbędne oznaczenia do montażu wsporników;
 2. Wzmocnij te urządzenia do ścian.
 3. Zainstaluj żurawie Mayevsky na bateriach.
 4. Zainstaluj korki i regulatory dopływu ciepła, krany i zawory.
 5. Wyrównaj poziomo baterię umieszczoną na wspornikach.
 6. Podłącz akumulator do wspólnego rurociągu za pomocą adapterów.
 7. Zwiększ ciśnienie w systemie grzewczym i uruchom wstępnie płyn.

Tak więc prawidłowa instalacja grzejników to prosta sprawa: nie powinieneś mieć żadnych problemów w procesie samodzielnej instalacji..

Różnice między podstawowymi połączeniami baterii

Wszystkie możliwe typy podłączenia grzejników różnią się rodzajem prowadzenia rur. Może składać się z jednej lub dwóch rur. Z kolei każda z opcji zakłada podział na systemy z pionowymi pionami lub poziomymi autostradami. Okablowanie poziome instalacji grzewczej w budynku mieszkalnym jest dość często stosowane i sprawdziło się dobrze.

W oparciu o wybraną wersję orurowania do grzejników, schemat ich podłączenia będzie bezpośrednio zależał. W systemach grzewczych z obwodami jednorurowymi i dwururowymi stosuje się dolną, boczną i ukośną metodę łączenia grzejników. Niezależnie od wybranej opcji, najważniejsze jest to, aby do pomieszczenia dostała się wystarczająca ilość ciepła, aby zapewnić wysokiej jakości ogrzewanie..

Opisane typy trasowania rur określane są jako system połączeń trójnikowych. Istnieje jednak inna odmiana – jest to obwód kolektora lub okablowanie wiązki. Podczas korzystania z niego obwód grzewczy jest układany na każdym grzejniku osobno. W związku z tym typy kolektorów połączeń akumulatorów mają wyższy koszt, ponieważ do realizacji takiego połączenia będzie potrzebnych wiele rur. Ponadto przejdą przez całe pomieszczenie. Niemniej jednak zwykle w takich przypadkach obieg grzewczy układa się w posadzce i nie psuje wnętrza pomieszczenia..

Pomimo tego, że opisany schemat podłączenia kolektora zakłada obecność dużej liczby rur, jest on coraz częściej wykorzystywany podczas projektowania systemów grzewczych. W szczególności ten rodzaj podłączenia grzejnika służy do tworzenia „ciepłej podłogi” wody. Służy jako dodatkowe źródło ciepła lub jako główne – wszystko zależy od projektu.

Wideo – Podłączanie membranowego zbiornika wyrównawczego do polipropylenu

Instalacja jednostki bezpieczeństwa. Jest instalowany tylko w zamkniętych systemach grzewczych w dostępnym miejscu, w większości w pobliżu kotła. Jednostka sterująco-zabezpieczająca składa się z manometru (pokazuje rzeczywiste ciśnienie w systemie), zaworu odpowietrzającego i zaworu bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa otwiera się automatycznie po przekroczeniu maksymalnych dopuszczalnych wartości ciśnienia.

Wideo — grupa bezpieczeństwa

Pompy sprzedawane są razem z kotłami, we wszystkich nowoczesnych kotłach gazowych i elektrycznych montowane są w korpusie, nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności. Jeśli zainstalowany model nie ma wbudowanej pompy lub masz kocioł na paliwo stałe, będziesz musiał go kupić osobno. Zainstalowany w dowolnym dogodnym miejscu na wlocie zimnej wody z instalacji grzewczej do kotła.

Czego potrzebujesz do wydajnej pracy baterii

Wydajny system grzewczy może zaoszczędzić pieniądze na kosztach paliwa. Dlatego przy jej projektowaniu należy podjąć wyważoną decyzję. W końcu czasami rada sąsiada w kraju lub przyjaciela, który poleca taki system, jak jego, wcale nie jest odpowiednia.

Zdarza się, że nie ma czasu na samodzielne zajmowanie się tymi sprawami. W takim przypadku lepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pracują w tej dziedzinie od 5 lat i mają wdzięczne recenzje..

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Prawidłowe połączenie gwarantuje komfortowy pobyt w domu wszystkich członków rodziny. Rzeczywiście, wybierając schemat, musisz wziąć pod uwagę szereg cech swojego domu

Decydując się na samodzielne zaangażowanie w podłączenie grzejników, należy wziąć pod uwagę, że następujące wskaźniki mają bezpośredni wpływ na ich wydajność:

 • wielkość i moc cieplna urządzeń grzewczych;
 • ich lokalizacja w pokoju;
 • metoda połączenia.

Wybór urządzeń grzewczych zadziwia wyobraźnię niedoświadczonego konsumenta. Wśród ofert znajdują się grzejniki ścienne wykonane z różnych materiałów, konwektory podłogowe i przypodłogowe. Wszystkie mają inny kształt, wielkość, stopień wymiany ciepła, rodzaj połączenia. Te cechy należy wziąć pod uwagę podczas instalowania grzejników w systemie..

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Wśród modeli urządzeń grzewczych dostępnych na rynku lepiej wybrać, koncentrując się na materiale i mocy cieplnej określonej przez producenta.

Dla każdego pomieszczenia liczba grzejników i ich wielkość będzie inna. Wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia, poziomu izolacji ścian zewnętrznych budynku, schematu połączeń, mocy cieplnej określonej przez producenta w paszporcie produktu.

Lokalizacje baterii znajdują się pod oknem, między oknami znajdującymi się w dość dużej odległości od siebie, wzdłuż pustej ściany lub w rogu pokoju, w przedpokoju, spiżarni, łazience, przy wejściach do budynków mieszkalnych.

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

W zależności od miejsca i sposobu montażu nagrzewnicy straty ciepła będą różne. Najgorszą opcją jest grzejnik całkowicie zakryty ekranem

Zaleca się zainstalowanie ekranu odbijającego ciepło między ścianą a grzejnikiem. Można go wykonać ręcznie przy użyciu jednego z materiałów odbijających ciepło – penofolu, izospanu lub innego analogu folii. Powinieneś również przestrzegać następujących podstawowych zasad instalacji baterii pod oknem:

 • wszystkie grzejniki w jednym pomieszczeniu znajdują się na tym samym poziomie;
 • żebra konwektora w pozycji pionowej;
 • środek urządzenia grzewczego pokrywa się ze środkiem okna lub znajduje się 2 cm w prawo (w lewo);
 • długość baterii jest nie mniejsza niż 75% długości samego okna;
 • odległość do parapetu nie mniej niż 5 cm, do podłogi – nie mniej niż 6 cm. Optymalna odległość to 10-12 cm.

Od prawidłowego podłączenia grzejników do instalacji grzewczej w domu zależy poziom wymiany ciepła urządzeń i strat ciepła..

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Przestrzegając podstawowych norm dotyczących umieszczania grzejników, można w jak największym stopniu zapobiegać przenikaniu zimna do pomieszczenia przez okno.

Zdarza się, że właściciel domu kieruje się radą przyjaciela, ale wynik wcale nie jest taki sam, jak oczekiwano. Wszystko jest zrobione tak jak on, ale baterie nie chcą się rozgrzać. Oznacza to, że wybrany schemat połączeń nie pasował specjalnie do tego domu, nie uwzględniono powierzchni lokalu, mocy cieplnej urządzeń grzewczych lub popełniono irytujące błędy podczas instalacji.

Uruchomienie systemu

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Dla Twojej informacji projekty ogrzewania przemysłowego do uruchomienia zapewniają do 10% całkowitego budżetu. Oznacza to, że uruchomienie jest bardzo ważne i złożone. Aby zabezpieczyć się przed popełnieniem błędów, oto kilka praktycznych wskazówek..

Otwórz wszystkie zawory i odpowietrzniki przed napełnieniem systemu wodą.

Uwaga – nie po napełnieniu, ale przed. Niech woda trochę rozleje się po podłodze, w porządku

Wideo – Uruchamianie i napełnianie układu grzewczego płynem chłodzącym

W małych budynkach wskazane jest zainstalowanie jednorurowego systemu grzewczego z niższym okablowaniem, im dalej akumulator od kotła, tym niższa jest jego temperatura grzania. Jeśli w wiejskim domu nie planuje się stałego pobytu, to zimą, podczas nieobecności, wodę należy spuścić i uzupełnić po przyjeździe. Nie każdy chce robić takie rzeczy. Wyjściem jest użycie płynu niezamarzającego jako płynu chłodzącego, ale jest to drogie.

W razie potrzeby w wannie można zamontować jednorurowy system grzewczy. Ale dlaczego? Łaźnia parowa nie wymaga ogrzewania, baterie instaluje się tylko w garderobie. Do tego pomieszczenia wystarczy jeden lub dwa grzejniki. System będzie używany przez kilka godzin w tygodniu. Czy warto marnować tyle czasu i pieniędzy? Być może do małej kąpieli warto kupić zwykły nagrzewnicę powietrza. Wskazane i ekonomicznie opłacalne jest zainstalowanie systemu grzewczego w dużym kompleksie łaźni lub łaźni połączonej z budynkiem mieszkalnym.

Zasada działania jednorurowego systemu grzewczego: schematy połączeń i obliczenia instrukcje instalacji krok po kroku

Cena sprzętu

Orientacyjne obliczenia wyposażenia systemu grzewczego domu o powierzchni 100 m2.

Nazwa numer Koszt (w rublach)
Bojler 1 40.000
Komin 2 mln 3.000
Armatura odcinająca i łącząca 1 2.000
Sprzęt do rurociągów kotłowni 1 2.000
Sekcja grzejnika 10 6 36.000
Zestaw montażowy chłodnicy 6 1.800
Uchwyt montażowy 24 1.000
Rura (polipropylen) 60 m² 10.000
Okucia (komplet) 1 5.000
Całkowity: 100,800

Koszt prac instalacyjnych przez mistrza będzie kosztował około 50 000 – 60 000 rubli.

Niuanse instalacyjne

Istnieją dwa rodzaje grzejników bimetalicznych: częściowo lub całkowicie bimetaliczne

W pierwszym przypadku do produkcji kolektorów pionowych stosuje się aluminium, co wymaga szczególnej ostrożności podczas instalacji. Istnieją następujące wymagania dotyczące prawidłowego podłączenia baterii bimetalicznej:

Istnieją następujące wymagania dotyczące prawidłowego podłączenia baterii bimetalicznej:

Przy łączeniu kształtek i rozdzielaczy należy unikać nadmiernych sił. Z reguły dołączona dokumentacja zawiera szczegółowe instrukcje instalacji.

Klucz dynamometryczny jest pod tym względem bardzo wygodny, pozwalając kontrolować przyłożoną siłę.

Używając lnianych rolek ważne jest, aby nie przesadzić z ilością. W przeciwnym razie trafi na to część wysiłku, co ostatecznie doprowadzi do pojawienia się mikropęknięć.

Po dostaniu się do nich chłodziwa rozpocznie się proces odklejania farby. W rezultacie prędzej czy później pojawi się przeciek. Najlepiej nałożyć uszczelniacz i trochę lnu. Lepiej jest odmówić stosowania farby w systemach, w których płyn niezamarzający działa jako nośnik ciepła. Spowoduje to szybką erozję uszczelki i wyciek..

 • Akumulator musi być zainstalowany w pozycji ściśle poziomej. Wyjątkiem są przypadki stosowania odpowietrznika, gdy dla większej skuteczności uwalniania gazu dopuszcza się pewną odchyłkę kąta do przodu wzdłuż ścieżki cyrkulacji. Zabronione jest robienie spadku w przeciwnym kierunku, ponieważ zakłóca krążenie.
 • Do zawieszenia grzejnika należy zastosować trzy wsporniki: dwa u góry i jeden u dołu. Górne elementy przejmują cały ładunek. Dolne zapięcia ustawiają żądany kierunek.
 • Aby zapewnić efektywną wymianę powietrza należy przestrzegać następujących parametrów: odległość od podłogi – od 60 mm, do parapetu – od 100 mm.

W niektórych przypadkach producent może zalecić inne odległości, w zależności od cech konstrukcyjnych (różnice zwykle dotyczą kilku centymetrów). Jednak szczelina między tylną powierzchnią akumulatora a ścianą pozostaje niezmieniona – 30-50 mm.

Błędy powstałe podczas montażu grzejników

Często przy podłączaniu grzejników występują następujące błędy:

 • Jak podłączyć baterie grzewcze w prywatnym domu?

  Instalacja obwodu odwrotnego, tj. dopływ wody zostaje zastąpiony przez powrót. Ten problem jest identyfikowany i korygowany podczas testowania..

 • Podczas montażu ekranów dekoracyjnych dostęp do termostatu jest zamknięty. Baterie zaczynają się bardzo źle nagrzewać, w wyniku czego zawór wyłącza ogrzewanie. Następuje ogólny spadek sprawności urządzenia do 20%. W takim przypadku pusty panel jest zastępowany konstrukcją kratową..
 • W przypadku braku zaworów powietrznych trudno jest równomierne ogrzewanie, w wyniku czego zaczynają się rozwijać procesy korozyjne.
 • Montaż głowicy termostatycznej w pionie prowadzi do niestabilnej pracy urządzenia. Urządzenie utrwalające musi być prawidłowo zainstalowane.

Zalecenia dotyczące instalacji urządzeń i podłączenia grzejników

Instalując linię grzewczą własnymi rękami, właściciel musi rozwiązać problem prawidłowego podłączenia grzejników, w czym mogą pomóc następujące zalecenia:

 • Jeśli dom jest duży i zapewnia ogrzewanie bateryjne i kolektorowe z ogrzewaniem podłogowym, lepiej skontaktować się ze specjalistą, aby sporządzić układ sieci grzewczej, obliczyć grzejniki. Proste systemy grawitacyjne można łatwo zaprojektować samodzielnie, zwracając szczególną uwagę na spadki, wymuszone ogrzewanie grzejnikowe bez ogrzewania podłogowego również nie wymaga skomplikowanych obliczeń.
 • W celu odpowietrzenia w każdym grzejniku umieszczony jest dźwig Mayevsky, który umożliwia uwolnienie powietrza, zapewniając, że jego wewnętrzna przestrzeń jest całkowicie wypełniona cieczą.

  Przykłady umieszczenia baterii

 • Rurociąg z tworzywa sztucznego przeznaczony do współpracy z nowoczesnymi aluminiowymi lub stalowymi wymiennikami ciepła nie jest podłączony do przestarzałych baterii żeliwnych.
 • Aby uprościć konserwację i naprawę elektrycznej pompy obiegowej, równolegle do niej w systemie grzewczym należy zainstalować zworkę obejściową..
 • Standardowo miejsce montażu grzejników znajduje się pod oknami, zalecana ich długość to około 70% szerokości otworu okiennego, w celu zmniejszenia strat ciepła w ścianie za grzejnikiem umieszczany jest foliowy odbłyśnik promieniowania podczerwonego.
 • Przy umieszczaniu baterii w stosunku do przestrzeni pod parapetem należy przestrzegać następujących zasad: odległość od ściany – 30 – 50 mm, odległość od podłogi i parapetu – 100 – 120 mm.

  Montaż grzejników

  Ukośne połączenie grzejników jest stosowane w dwururowych i jednorurowych systemach grzewczych do domów prywatnych, podczas gdy cyrkulacja chłodziwa przez rury może być grawitacyjna lub wymuszona. Najbardziej optymalną opcją dla efektywnego podłączenia grzejników, która nie wymaga stosowania termostatów na każdym urządzeniu grzewczym, jest dwururowy obwód skojarzony Tichelmana, w którym ukośna rura do grzejników jest najbardziej efektywna pod względem ich ciepła przenosić.

Instrukcja wideo z poradą specjalisty

Cześć! Mam takie problemy z ciepłem: 1) W narożnym mieszkaniu w pokoju dziecięcym są dwie rury zasilające i powrotne. Na zasilaniu ognista rura na linii powrotnej jest kilka razy zimniejsza. Grzejniki są podłączone do linii powrotnej, czy jest to prawidłowe, czy nie. Czy mogę oprócz zasilania podłączyć więcej grzejników i poprowadzić je wzdłuż zimnej ściany ulicy? 2) Toaleta nie ma ani kaloryfera, ani rur, chociaż ściana też jest zimna (na zewnątrz). 3) W sypialni jest tylko rura (powrót), do niej podłączona jest bateria kaloryfera, a przez ścianę w naszej kuchni jest zasilanie. Można jakoś połączyć dwa pokoje i zainstalować w dwóch pokojach z rury zasilającej?

W naszym 9-piętrowym budynku system ogrzewania jest zbudowany w następujący sposób: jedna rura na rurze zasilającej biegnie od dołu do góry. Grzejniki są do niego podłączone na wszystkich piętrach równolegle z zworami. Płyn chłodzący wchodzi do chłodnicy od dołu, a górny wylot z chłodnicy jest podłączony do tej samej rury. Nagrzewa się tylko część grzejnika. Jak prawidłowo podłączyć grzejnik, aby całkowicie się nagrzał??

Dzień dobry. Dziewięciokondygnacyjny budynek posiada dwururowy system grzewczy w każdym pomieszczeniu. W jednym pomieszczeniu rura grzewcza biegnie na górę obok wszystkich grzejników. W związku z tym wszystkie grzejniki z dziewiątego piętra są podłączone do linii powrotnej, a mój akumulator na drugim piętrze jest w ogóle prawie zimny. Powiedz mi czy takie połączenie jest naturalne, czy to tylko błąd ślusarza?

Cześć! Czy możesz mi powiedzieć, na ile prawidłowe są Twoje dane przy ustalaniu efektywnego sposobu podłączenia grzejnika? A do jakich źródeł możesz się odwołać, aby uzyskać powyższe dane? Z góry dziękuję wszystkim!

Osadź zawór w zworki (co nie jest całkowicie legalne, jeśli na grzejniku są zawory) lub podłącz grzejnik po przekątnej. Na propylenie jest elementarny i szybki, kompaktowy i całkiem estetyczny. Górna wkładka (wylot) jest przenoszona zamiast górnej zaślepki naprzeciwko. Nie zapominaj, że kierunek gwintu wtyczek jest wzajemnie przeciwny..

Oczywiście masz w swoim domu jednorurowy system grzewczy, w którym niektóre pomieszczenia są podłączone do sieci ciśnieniowej, a inne pomieszczenia znajdują się z tyłu. To idiotyczny sowiecki system – woda powrotna jest już schłodzona i nie może ogrzać pomieszczenia. Ale możesz zostać ukarany grzywną za zainstalowanie dodatkowych baterii. takie przerabianie projektu jest niedozwolone

Przydatne porady

Jak prawidłowo podłączyć grzejniki?

Wiele osób uważa, że ​​możliwość podłączenia grzejnika nie jest tak istotna, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. W końcu wiele będzie zależeć od rodzaju wybranego źródła ciepła. Na przykład grzejniki bimetaliczne mają wyższy transfer ciepła niż grzejniki żeliwne. Ale wyobraź sobie, że urządzenia żeliwne są instalowane zgodnie z ukośną zasadą ruchu chłodziwa, a bimetaliczne wzdłuż dna. W pierwszym przypadku straty ciepła wynoszą 2%, aw drugim – 12%. Różnica w stratach to aż 10%. W przypadku systemu grzewczego jest to dość wysoki wskaźnik, który wpłynie nie tylko na reżim temperatury w pomieszczeniu, ale także na ilość zużytego paliwa. Jest to bardzo ważne w przypadku domów prywatnych..

Dziś eksperci wydają zalecenia dotyczące zwiększenia wymiany ciepła urządzeń. W tym celu na ścianie za grzejnikiem można zamontować panel odblaskowy, na przykład zwykły kawałek płyty pilśniowej obszyty folią aluminiową. Pamiętaj jednak, że odległość od ściany do grzejnika w tym przypadku musi wynosić co najmniej 1,5 cm.