Co to jest pośredni kocioł grzewczy i czym one są

Podgrzewacz wody lub kocioł z wymiennikiem pośrednim to zbiornik wody, w którym znajduje się wymiennik ciepła (wężownica lub, podobnie jak płaszcz wodny, cylinder w cylindrze). Wymiennik ciepła jest podłączony do kotła grzewczego lub do dowolnego innego systemu, w którym krąży ciepła woda lub inny nośnik ciepła.

Ogrzewanie jest proste: ciepła woda z kotła przepływa przez wymiennik ciepła, ogrzewa ściany wymiennika, a one z kolei przekazują ciepło do wody w zbiorniku. Ponieważ ogrzewanie nie odbywa się bezpośrednio, taki podgrzewacz wody nazywa się „ogrzewaniem pośrednim”. Podgrzana woda zużywana jest w miarę potrzeb na potrzeby gospodarstwa domowego.

Pośredni kocioł grzewczy

Jednym z ważnych szczegółów tego projektu jest anoda magnezowa. Zmniejsza intensywność procesów korozyjnych – zbiornik trwa dłużej.

Co to jest pośredni kocioł grzewczy

Aby zrozumieć urządzenie pośredniego kotła grzewczego, należy wyobrazić sobie duży zbiornik wypełniony wodą, wewnątrz którego zabudowany jest wymiennik ciepła. Ogrzewany jest kotłem grzewczym, który ma możliwość podłączenia do obiegu wodnego.

podłączenie pośredniego kotła grzewczego do kotła jednoprzewodowego

Woda podgrzana przez kocioł krąży przez wężownicę oddając ciepło przez ściany do wody, która wlewa się do zbiornika. Kocioł jest zaprojektowany w taki sposób, że po zużyciu wody jest napełniany nową porcją, a proces trwa. Kocioł nazywany jest „pośrednim”, ponieważ dostarczanie ciepłej wody w tym przypadku jest efektem „bocznym” lub „pośrednim” z wymiennika ciepła kotła, którego głównym zadaniem jest ogrzanie pomieszczenia.

Ważny. Aby chronić ściany zbiornika przed korozją, zamontowana jest w nim anoda magnezowa. Z tą częścią maszyna wytrzymuje znacznie dłużej..

Ogólne wymagania

Aby instalacja rurowa kotła jednoprzewodowego z kotłem działała normalnie, bez przerw i sytuacji awaryjnych, muszą być spełnione następujące wymagania:

 1. Na wylocie kotła zainstalowany jest zbiornik wyrównawczy o objętości co najmniej 10 procent kotła. (nie mylić ze zbiornikiem wyrównawczym do ogrzewania). Działa jako neutralizator rozszerzalności cieplnej wody.
 2. Pamiętaj, aby przeciąć zawory kulowe na wszystkich rurach prowadzących do zbiornika. Będą potrzebne do naprawy lub konserwacji zapobiegawczej pomp obiegowych, zaworu trójdrożnego lub innych elementów systemu..
 3. Kocioł jest uważany za bezpieczniejszy w eksploatacji, jeśli jest wyposażony w termostat zapobiegający nadmiernemu przegrzaniu. W podstawowej konfiguracji takie podgrzewacze wody wyposażone są w zawory bezpieczeństwa, które uwalniają parę z gorącej wody i zapobiegają pęknięciu korpusu zbiornika..

kocioł na paliwo stałe i kocioł ogrzewania pośredniego

Ze względów bezpieczeństwa na rurze doprowadzającej wodę do kotła nie wolno montować zaworu zwrotnego, aby zapobiec przepływowi wstecznemu..

Sprzęt z jednostką sterującą

Obecnie istnieją dwie opcje kotłów – proste (tańsze) i z wbudowaną jednostką sterującą. Należy pamiętać, że taka jednostka jest obowiązkowa, jeśli główne urządzenie grzewcze, na przykład kocioł gazowy, nie ma funkcji kontrolnej..

Schemat rurociągów kotła

Wewnątrz wbudowanej jednostki sterującej często instalowany jest czujnik temperatury. Możliwe jest również zatrzymanie lub włączenie dopływu wody do wymiennika ciepła. Urządzenie może pracować w trybie automatycznym. Aby podłączyć sprzęt, musisz wykonać następujące czynności:

 • podłączyć przewody wlotowe i wylotowe do rozruchu wody z kotła;
 • podłącz wąż i włącz dopływ zimnej wody;
 • zainstalować kolektor do rozprowadzania ciepłej wody na wylocie.

Następnie pozostaje tylko uruchomić system, po czym woda zacznie się nagrzewać i płynąć w pożądanym kierunku. Orurowanie kotła recyrkulacyjnego można wykonać na kilka sposobów..

Jak prawidłowo zawiązać podgrzewacz wody

Wiele osób uważa, że ​​za pomocą sterownika można regulować temperaturę wody w kotle. Ta opinia jest błędna. Maksymalna osiągalna temperatura to stopień samego nośnika ciepła, który jest dostarczany bezpośrednio z kotła. Zazwyczaj płyn nagrzewa się o 1-2 stopnie mniej. Jeśli potrzebujesz wody o wyższej temperaturze, lepiej wybrać model z wbudowanym elementem grzewczym. Zwykle taki schemat jest potrzebny w obecności kotła niskotemperaturowego..

Lepiej kupować takie jednostki razem z kotłem na paliwo stałe. Nawet jeśli drewno się wypali, zawsze będzie dostęp do ciepłej wody przez długi czas..

Zalety, wady, rodzaje sprzętu

Do czego służy taki kocioł? Co najważniejsze, wodę w nim można podgrzać bez dodatkowych kosztów. Oznacza to, że nie będziesz musiał płacić dodatkowo za prąd lub gaz, w przeciwieństwie do tych samych kotłów na ogrzewanie bezpośrednie, które mają w swojej konstrukcji specjalne elementy grzejne, takie jak palniki. Kocioł KN wykorzystuje gotowy zasób systemu grzewczego w domu.

Ten aspekt pozwala nam również mówić o zmniejszonym obciążeniu sieci elektrycznej w domu. Jednocześnie wydajność kotła jest dość wysoka, jest bezpieczny i może służyć przez wiele lat bez reklamacji, ponieważ jego wewnętrzna część jest nawet zabezpieczona przed kontaktem z bieżącą wodą. Woda z takiego kotła jest dostarczana konsumentowi, gdy tylko jest potrzebna..

Sprzęt ma oczywiście wady. To przede wszystkim wysoki koszt – jest droższy niż kocioł z bezpośrednim ogrzewaniem. Warto też zrozumieć, że woda w nim nagrzewa się dłużej, ale dłużej pozostaje gorąca. Tak, a taki kocioł zajmuje dużo miejsca, lepiej umieścić go w osobnym pomieszczeniu. I jeszcze jedna główna wada – latem, aby podgrzać wodę, trzeba będzie uruchomić kocioł grzewczy.

Wyposażając system zaopatrzenia w ciepłą wodę w prywatnym domu, właściciel często musi zdecydować, co jest lepsze – pośredni kocioł grzewczy lub kocioł dwuprzewodowy

Uwaga! Istnieje kilka rodzajów pośrednich kotłów grzewczych. Zobaczmy, jak się od siebie różnią..

Tabela. Rodzaje kotłów KN.

Typ Opis
Z wbudowanymi elementami sterującymi Takie grzejniki są podłączone do kotłów bez sterowania. Zwykle są wyposażone w specjalny czujnik, który pozwala kontrolować temperaturę wody, a także pozwala dokładnie kontrolować włączanie i wyłączanie dopływu cieczy do tak zwanej cewki – do obwodu chłodziwa. Podłączenie takiego kotła jest proste – wystarczy podłączyć dopływ i powrót wody z ogrzewania domu, a także podłączyć dopływ schłodzonej cieczy i rozprowadzenie podgrzanej ciepłej wody.
Brak wbudowanej kontroli Takie zbiorniki są zwykle podłączone do systemu wyposażonego w zautomatyzowany kocioł. Ważne jest, aby podczas instalacji pomyśleć o zamontowaniu czujnika temperatury i zamontowaniu go w obudowie, a następnie podłączyć do kotła.
Ściana Jak można się domyślić, taki kocioł montowany jest na ścianie. Zwykle ma niewielkie rozmiary, aby nie nagrzewało się w nim dużo wody. Ważne jest, aby zrozumieć, że kocioł nie jest łatwą konstrukcją, a ściana, na której zostanie zamontowany, musi być mocna..
Piętro Ta opcja jest montowana na podłodze i jest dostępna w różnych rozmiarach i pojemnościach. Rzadko stosuje się go w budynkach mieszkalnych – taki kocioł często można zobaczyć w pomieszczeniach przemysłowych. Umieścili go w osobnym pokoju.
Pionowy Najpopularniejsza opcja, ponieważ pozwala inteligentnie zaoszczędzić miejsce w pokoju. Ale taki kocioł nie ma dużej pojemności..
Poziomy Zazwyczaj jest to kocioł wystarczająco duży, aby pomieścić dużo wody. Często używany w fabrykach.

Uwaga! Ważne jest, aby zrozumieć, że im mniejszy kocioł, tym szybciej woda się w nim nagrzeje. Chociaż nowoczesne projekty pozwalają czasem ogrzać dużą ilość wody w bardzo krótkim czasie.

Cechy konstrukcyjne i zasada działania

Co oznacza ogrzewanie pośrednie? Urządzenia z funkcją bezpośredniego grzania poprzez podłączenie do prądu lub palnika gazowego, BKN posiada inne źródło ciepła. Woda jest podgrzewana przez podłączenie do źródła ciepłej wody, czyli okazuje się, że źródłem jest nośnik ciepła – gorąca woda (lub jej substytut).

Konstrukcja pośredniego kotła grzewczego

Zewnętrznie BKN przypomina standardowy podgrzewacz wody – to znaczy ma kształt beczki, chociaż nowoczesne modele są bardziej ergonomiczne. Dla ułatwienia użytkowania i instalacji nadano im prostokątną konfigurację.

Jeśli weźmiemy pod uwagę nowe modele znanych marek, zauważymy, że kotły gazowe i kotły KH często mają tę samą konstrukcję. Montuje się je obok siebie lub jeden pod drugim – w ten sposób oszczędzasz miejsce na montaż.

Głównym elementem pełniącym funkcję grzewczą jest stalowy lub mosiężny wymiennik ciepła (wężownica) o dużej powierzchni, który znajduje się wewnątrz metalowego zbiornika pokrytego ochronną warstwą emalii. Aby zapobiec zbyt szybkiemu schładzaniu się wody, z zewnątrz obudowę otacza warstwa izolacji termicznej, a niektóre modele – i obudowa.

Model z dwoma wymiennikami ciepła

Jeśli chcesz, aby woda w bojlerze szybko się nagrzewała, wybierz model z kilkoma wymiennikami ciepła, a stygnie powoli – z wysokiej jakości izolacją termiczną

Ważną częścią, która jest obecnie wyposażona w większość urządzeń grzewczych, jest anoda magnezowa. Pręt zamocowany w górnej części urządzenia chroni metalowe części przed korozją, dzięki czemu podgrzewacz wody działa znacznie dłużej.

Bariery wysokiego ciśnienia to zawór bezpieczeństwa i wbudowany termostat. Jeżeli zbiornik nie jest wyposażony w grupę bezpieczeństwa, montuje się go osobno, podczas układania orurowania.

Często woda krążąca w systemie grzewczym nie przekracza 65-70 ° C. Wielu kwestionowało jego skuteczność, gdy działa jako źródło ciepła do ogrzewania w BKN. W rzeczywistości wskazana temperatura jest wystarczająca, ponieważ szybkość i ilość wymiany ciepła w dużej mierze zależy od obszaru (dość dużego) kontaktu wężownicy z wodą.

Jak przebiega proces ogrzewania? Zimna woda do ogrzewania wchodzi przez osobny otwór i wypełnia cały pojemnik. Woda również przepływa z kotła do wymiennika ciepła, ale już podgrzana. Ścianki wężownicy przenoszą ciepło do zimnej wody, która na wylocie ma już temperaturę odpowiednią do wzięcia prysznica czy zmywania naczyń.

Korzyści z kontrolowanego sprzętu

Sterowalność to cecha, która wpływa na montaż całego systemu podgrzewania wody. Istnieją dwa rodzaje BKN: prosty (tańszy) oraz z wbudowaną funkcją sterowania..

Model kontrolowany

Sterowanie procesem grzania jest obowiązkowe, jeśli główne urządzenie grzewcze – np. kocioł gazowy lub na paliwo stałe – nie posiada sterownika

Charakterystyczną cechą modeli sterowanych jest dodatkowe wyposażenie z czujnikiem temperatury i możliwością dostarczenia / zatrzymania dopływu wody do wymiennika ciepła. Taki sprzęt działa w trybie automatycznym..

Aby rozpocząć, musisz połączyć:

 • wlot / wylot ciepłej wody z zaopatrzenia w ciepłą wodę;
 • dopływ zimnej wody do zbiornika;
 • rozdzielacz do dystrybucji ogrzanej cieczy na wylocie.

Po tym możesz uruchomić kocioł – woda zacznie się nagrzewać.

Model z czujnikami temperatury

Jeżeli kocioł pracuje w trybie automatycznym nie ma potrzeby sterowania kotłem. Ale jeszcze lepiej wyposażyć go w czujnik temperatury, na to jest miejsce w etui

Proces podłączenia i orurowania pośredniego kotła grzewczego odbywa się na jeden ze sposobów (opis – poniżej).

Jak zarządzanie może wpływać na temperaturę wody? Prawie nic. Maksymalna wartość, jaką może osiągnąć temperatura wylotowa, nie przekracza parametrów chłodziwa w systemie CWU. Najprawdopodobniej będzie niższy o 1-2 ° С.

Jeśli wymagane jest bardziej intensywne ogrzewanie (może się to zdarzyć, jeśli kocioł zwykle pracuje w trybie niskotemperaturowym), lepiej wybrać model z wbudowanym elementem grzewczym.

Wskazane jest kupowanie takiego sprzętu razem z kotłami na paliwa stałe (woda pozostaje gorąca nawet po ostygnięciu kotła).

Czym są kotły

Pośrednie kotły grzewcze są dwojakiego rodzaju:

 • z wbudowanym systemem sterowania ogrzewaniem ciepłej wody;
 • bez automatyzacji.

Dzięki wbudowanemu sterowaniu podłączenie pośredniego kotła grzewczego do kotła wygląda prosto: z kotła dopływ (wyjście) gorącej wody jest dostarczany do wężownicy, zimna woda jest dostarczana do zbiornika, a odgałęzienie do wylot podgrzanej wody do dystrybucji znajduje się na górze. Pozostaje tylko napełnić kocioł wodą i można użyć “cywilizacji”. Takie urządzenia mają własne czujniki temperatury i autonomiczną kontrolę, która otwiera lub zamyka przepływ wody z kotła do wymiennika ciepła. W zasadzie ogrzewanie kotłem opłaca się z finansowego punktu widzenia..

Istnieją opcje, gdy kocioł jest sparowany z kotłem automatycznym. Czujnik temperatury jest zainstalowany w określonym miejscu, które jest połączone z urządzeniem grzewczym. Następnie kocioł jest podłączony do pośredniego kotła grzewczego zgodnie ze schematem. W takim przypadku orurowanie pośredniego kotła grzewczego powinno być wykonane przez doświadczonego specjalistę. Istnieje możliwość podłączenia podgrzewaczy wody do kotłów nielotnych.

pośrednie podłączenie kotła grzewczego do schematu kotła

Na rynku dostępne są kotły wykonane z różnych materiałów: stal nierdzewna, stal ze specjalną powłoką emaliowaną. Wśród najnowszych modeli podgrzewaczy wody dobrze sprawdziły się zbiorniki aluminiowe. Nie mają szwów i są odporne na korozję.

Ważna cecha, o której należy pamiętać: temperatura wody w kotle nie może być wyższa niż temperatura wężownicy chłodzącej. Tak więc, jeśli jednostka grzewcza jest ustawiona na 45 stopni, woda w kotle nie nagrzeje się powyżej tego progu..

Tę niewielką niedogodność można obejść, instalując kombinowany podgrzewacz wody z wbudowanym elementem grzejnym. W takim przypadku główne ogrzewanie wody będzie realizowane przez wężownicę z bojlera, a grzałka elektryczna skoryguje temperaturę. Taki system dobrze się sprawdził, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe: woda pozostanie ciepła po wypaleniu paliwa. Kocioł na kocioł na paliwo stałe to idealna opcja do wygodnego pozyskiwania ciepłej wody.

Wyświetlenia

Istnieją dwa rodzaje pośrednich kotłów grzewczych: z wbudowanym sterowaniem i bez niego. Kotły grzewcze pośrednie z wbudowanym sterowaniem są podłączone do systemu grzewczego zasilanego z kotłów bez sterowania. Posiadają wbudowany czujnik temperatury, własne sterowanie włączaniem/wyłączaniem dopływu ciepłej wody do wężownicy. Przy podłączaniu tego typu urządzeń wystarczy tylko doprowadzić zasilanie i powrót z ogrzewania do odpowiednich wejść, podłączyć dopływ zimnej wody i podłączyć dystrybutor gorącej wody do górnego wylotu. To wszystko, możesz napełnić zbiornik i zacząć go podgrzewać.

Konwencjonalne kotły pośrednie współpracują głównie z kotłami automatycznymi. Podczas instalacji konieczne jest zamontowanie czujnika temperatury w określonym miejscu (w korpusie jest otwór) i podłączenie go do określonego wlotu kotła. Następnie orurowanie pośredniego kotła grzewczego jest wykonane zgodnie z jednym ze schematów. Możesz podłączyć je do kotłów nielotnych, ale wymaga to specjalnych obwodów (poniżej).

Należy pamiętać, że woda w pośrednim kotle grzewczym może być podgrzewana nieco poniżej temperatury chłodziwa krążącego w wężownicy. Jeśli więc twój kocioł pracuje w trybie niskotemperaturowym i wytwarza powiedzmy + 40 ° C, to maksymalna temperatura wody w zbiorniku będzie właśnie taka. Nie możesz go już podgrzać. Aby obejść to ograniczenie, istnieją połączone podgrzewacze wody. Posiadają cewkę i wbudowany element grzejny. Głównym ogrzewaniem w tym przypadku jest wężownica (ogrzewanie pośrednie), a element grzejny tylko doprowadza temperaturę do zadanej. Również takie systemy są dobre w połączeniu z kotłami na paliwo stałe – woda będzie ciepła nawet po wypaleniu paliwa..

Co jeszcze możesz powiedzieć o cechach konstrukcyjnych? W dużych ilościach zainstalowanych jest kilka wymienników ciepła – skraca to czas podgrzewania wody. Aby skrócić czas nagrzewania wody i wolniej schłodzić zbiornik, lepiej wybrać modele z izolacją termiczną.

Płynący

Przepływ – kompaktowy zbiornik z kwadratową kostką, który jest podłączony do źródła zimnej wody. Po włączeniu woda nagrzewa się niemal natychmiast. Moc takich grzejników wynosi 6 – 10 kW, więc obciążają sieć energetyczną..

Charakterystyka i typy

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Elastyczny wąż do podłączenia hydrauliki to wąż o różnych długościach wykonany z nietoksycznego kauczuku syntetycznego. Dzięki elastyczności i miękkości materiału z łatwością przyjmuje żądaną pozycję i umożliwia montaż w trudno dostępnych miejscach. W celu ochrony węża elastycznego zaprojektowano górną warstwę wzmacniającą w postaci oplotu, która wykonana jest z następujących materiałów:

 • Aluminium. Takie modele mogą wytrzymać nie więcej niż +80 ° C i pozostają funkcjonalne przez 3 lata. Przy dużej wilgotności oplot aluminiowy jest podatny na rdzę.
 • Ze stali nierdzewnej. Dzięki tej warstwie zbrojącej żywotność elastycznego węża wodnego wynosi co najmniej 10 lat, a maksymalna temperatura transportowanego medium wynosi +95 °C.
 • Nylon. Ta plecionka służy do wykonywania wzmocnionych modeli, które wytrzymują temperatury do +110 ° C i są przeznaczone do intensywnego użytkowania przez 15 lat..

Jako elementy złączne stosuje się pary nakrętka-nakrętka i nakrętka-złącze, które są wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Urządzenia o różnych dopuszczalnych temperaturach różnią się kolorem oplotu. Niebieskie służą do podłączenia do rurociągu zimnej wody, a czerwone do ciepłej wody.

Wybierając eyeliner do wody, należy zwrócić uwagę na jego elastyczność, niezawodność elementów złącznych i przeznaczenie. Obowiązkowe jest również posiadanie atestu, który wyklucza emisję toksycznych składników przez gumę podczas eksploatacji.

Odmiany urządzeń z dodatkowymi funkcjami

Zbiorniki o prostej konstrukcji to tylko część asortymentu na rynku urządzeń do podgrzewania wody. Istnieje wiele modeli kotłów, których funkcje są bardzo przydatne do integracji z systemem CWU..

Na przykład jednym z celów droższych modeli jest akumulacja ciepła. Jeśli prawdopodobne są przerwy w dostawie prądu lub dzienne zużycie energii jest zbyt wysokie, tryb akumulacji będzie bardzo przydatny. Cechy konstrukcyjne takich modeli to lepsza izolacja termiczna i zwiększona pojemność zbiornika (300 litrów lub więcej).

Inną opcją, która realizuje najszybsze dostarczanie ciepłej wody do kranów, jest kocioł recyrkulacyjny. W przeciwieństwie do konwencjonalnej konstrukcji, ta jest wyposażona w trzy odgałęzienia do komunikacji z systemem zaopatrzenia w ciepłą wodę. Ciepła woda dostarczana jest w dwóch, zimna w jednym. Zaopatrzenie w wodę odbywa się za pomocą pompy.

Korzystając z modelu z recyrkulacją, możesz wyposażyć się w dodatkowy przydatny obwód, na przykład do zainstalowania podgrzewanego wieszaka na ręczniki.

Schemat modelu

Mniej powszechne niż urządzenia z wężownicami są modele typu zbiornik w zbiorniku. Zbiornik z wodą do podgrzania znajduje się w środku, obieg grzewczy jest na zewnątrz

Woda w takim zbiorniku nagrzewa się szybciej niż w jednostkach z wymiennikiem ciepła, ale jej koszt też jest wyższy.

Rozmiar i znaczenie zbiornika

Zbiorniki cylindryczne i sześcienne różnią się wymiarami. Ich objętość jest podana w litrach: istnieją małe modele na 80-100 litrów, ale są też nieporęczne, które mogą pomieścić do 1400-1500 litrów. Rozmiar dobierany jest na podstawie zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę.

Wymiary są ważne przy instalacji. Do montażu na ścianie nadają się tylko lekkie modele – do 200 litrów, wszystkie inne stoją na podłodze. Zarówno poziome, jak i pionowe urządzenia naścienne w zestawie posiadają specjalne mocowania, urządzenia wolnostojące wyposażone są w nóżki lub mały stojak.

Lokalizacja odgałęzień w BKN

Dysze wymagane do podłączenia wody i nośnika ciepła są zwykle wyprowadzane od tyłu i od góry, dzięki czemu wygodniej jest podłączyć zbiornik do rur. Panel przedni wielu modeli jest wyposażony w czujnik temperatury (przekaźnik) i otwór techniczny

Jednostki prostokątne zajmują nieco mniej miejsca niż cylindryczne, ze względu na ciasne przyleganie do rur.

Obliczanie mocy i dobór sprzętu

Początkowo, aby wybrać schemat BKNsR i wybrać sprzęt, konieczne jest obliczenie obciążenia cieplnego zaopatrzenia w ciepłą wodę dla konkretnego odbiorcy. Niewłaściwa metoda podłączenia doprowadzi do nieefektywności systemu recyrkulacji CWU lub awarii urządzeń głównych i pompujących.

Na przykład, aby wykonać obliczenia, dla 4-osobowej rodziny weź normy ciepłej wody zgodnie z SNiP 2.04.01-85 „Wewnętrzne zaopatrzenie w wodę i kanalizacja budynków”.

Proste obliczenia pokazują, że zmywanie naczyń będzie wymagało 336 l/tydzień, prysznic – 1280 l/tydzień, do drobnych czynności kolejne 280 l/tydzień, łącznie 2856 l/tydzień lub 17 l/godz..

Formuła mocy:

17×0,0375 = 0,637kW

Obliczone parametry grzałki:

 1. Minimalne zużycie wody 1,5 l/min.
 2. Pojemność zbiornika – ponad 100 l.
 3. Czas podgrzewania wody do 2 godzin.
 4. Materiał termoizolacyjny pianka poliuretanowa lub wełna mineralna.
 5. Elementy zabezpieczające: zawory, czujniki temperatury i ciśnienia oraz bezpieczniki.
 6. Żywotność – od 10 do 12 lat.

Co się dzieje, gdy kocioł pracuje??

Schemat pracy jest niezwykle prosty. Zimna ciecz wchodzi do zbiornika przez wlot, chłodziwo krąży przez wężownicę lub między ściankami zbiorników, w zależności od konstrukcji urządzenia, i doprowadza ciecz do wymaganej temperatury, a następnie utrzymuje ją w tym stanie. Płyn chłodzący jest podgrzewany przez urządzenia grzewcze.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Ponadto konstrukcja zapewnia dysze wejściowe i wyjściowe, które zapewniają dopływ do kotła gazowego lub innego oraz bezpośrednio do punktów poboru. Termostat kontroluje temperaturę czynnika grzewczego. Gdy tylko spadnie poniżej normy, to urządzenie daje odpowiednie sygnały.

Elektryczne i wysokoprężne generatory ciepła

Podłączenie kotła na olej napędowy do instalacji grzejnikowej odbywa się identycznie jak rurociągi instalacji wykorzystujących gaz. Powód: jednostka wysokoprężna działa na podobnej zasadzie – palnik sterowany elektronicznie podgrzewa wymiennik ciepła płomieniem, utrzymując ustawioną temperaturę chłodziwa.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Kotły elektryczne, w których woda jest podgrzewana przez elementy grzejne, rdzeń indukcyjny lub w wyniku elektrolizy soli, są również bezpośrednio podłączone do ogrzewania. Za utrzymanie temperatury i bezpieczeństwo odpowiada automatyka umieszczona w szafce elektrycznej, podłączona do sieci zgodnie z podanym schematem elektrycznym. Inne możliwości podłączenia przedstawiono w osobnej publikacji na temat montażu elektrycznych kotłów grzewczych..

Minikotłownie naścienne wyposażone w grzałki rurowe przeznaczone są wyłącznie do zamkniętych systemów grzewczych. Do pracy z okablowaniem grawitacyjnym potrzebna jest elektroda lub jednostka indukcyjna, która jest powiązana zgodnie ze standardowym schematem:

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Jeśli na to spojrzysz, obejście nie jest tutaj potrzebne – kocioł też nie będzie działał bez prądu.

Pobór wody przy wyłączonym dopływie

Większość zasobnikowych podgrzewaczy wody jest typu zamkniętego i nie odprowadza wody grawitacyjnie. Istnieje jednak szereg dodatków rurowych, które umożliwiają pobieranie wody przy braku ciśnienia. Te dodatki ułatwiają opróżnienie zbiornika, jeśli zostanie on wyjęty do serwisu..

Przede wszystkim teoria: rura odgałęzienia gorącego zbiornika sięga samego szczytu zbiornika, zimna znajduje się na dole pod osłoną dyfuzora. Woda jest odprowadzana przez zimną dyszę, a powietrze jest zasysane do zbiornika przez długą, gorącą rurkę wylotową..

Najprostszym rozwiązaniem jest włożenie trójnika w gorące kolano do miejsca, w którym zamontowany jest zawór kulowy. Za pomocą tych dwóch kranów można zapewnić zbiornikowi zasysanie powietrza i korzystać z ciepłej wody z „zimnego” rurociągu. Ale takie podejście nie jest całkowicie bezpieczne: zapominając o wyłączeniu zaworu wlotowego powietrza, ryzykujesz zalanie domu, gdy w systemie zaopatrzenia w zimną wodę pojawi się ciśnienie..

Problem rozwiązuje się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż zaworu zwrotnego na zaworze wlotu powietrza na wlocie gorącym. Problem polega na tym, że prawie zawsze w wysokiej rurce napełnionego zbiornika znajduje się niewielka ilość wody, przez co system nie działa zbyt stabilnie – słup wody uniemożliwia otwarcie zaworu nawet przy względnym podciśnieniu w zbiorniku. Musisz ręcznie spuścić wodę z rurki przy pierwszym otwarciu systemu.

Możliwe jest również zainstalowanie zaworu zwrotnego z pominięciem zaworu odcinającego dopływ zimna. W takim przypadku zawór jest instalowany przeciwnie do normalnego przepływu wody, blokując jej wejście do zbiornika pod wpływem ciśnienia. Tak jak poprzednio, zadanie to można rozwiązać przy jeszcze mniejszej liczbie zaworów 3-drogowych..

Do jakich urządzeń grzewczych można podłączyć

Pośredni kocioł grzewczy nadaje się do kotła na paliwo stałe, podczas gdy woda pozostaje gorąca przez długi czas. Kocioł dobrze współpracuje z urządzeniami grzewczymi gazowymi, elektrycznymi lub olejowymi. Nie ma ograniczeń co do rodzaju paliwa. Oznacza to, że instalacja pośredniego kotła grzewczego odbywa się w połączeniu z dowolnym kotłem, który ma wyjście do obiegu wodnego. Połączony typ rozwiąże problem, gdy ogrzewanie głównego wymiennika ciepła zostanie wyłączone.

schemat podłączenia kotła jednoprzewodowego

Instalacja zależy od wybranego modelu: z autonomicznym systemem sterowania ogrzewaniem wody, czy nie. Autonomiczny system sterowania jest znacznie wygodniejszy. W drugim przypadku będziesz musiał przemyśleć system kontroli temperatury. Podłączenie pośredniego kotła grzewczego do kotła jednoprzewodowego jest odpowiedzialnym procesem, do którego należy podejść przygotowany. W każdym razie, jeśli w domu znajduje się kocioł jednoprzewodowy, kocioł jest uważany za najlepsze rozwiązanie do organizowania zaopatrzenia w ciepłą wodę..

Rada. Jeśli kotły mają dużą objętość, sensowne jest zainstalowanie kilku wymienników ciepła, aby skrócić czas podgrzewania wody. W tym samym celu, a także po to, aby woda długo utrzymywała temperaturę, kotły wykonane są z izolacją termiczną.

Do jakich kotłów można podłączyć

Kotły pośrednie mogą pracować z dowolnym źródłem ciepłej wody. Każdy kocioł na gorącą wodę nadaje się – na paliwo stałe – na drewno, węgiel, brykiety, pelety. Możliwość podłączenia do każdego typu kotła gazowego, elektrycznego lub olejowego.

Schemat podłączenia do kotła gazowego ze specjalnym wyjściem do pośredniego kotła grzewczego

Schemat podłączenia do kotła gazowego ze specjalnym wyjściem do pośredniego kotła grzewczego

Tyle tylko, że jak już wspomniano powyżej, są modele z własnym sterowaniem, a wtedy ich montaż i spinanie jest łatwiejszym zadaniem. Jeśli model jest prosty, trzeba pomyśleć o systemie kontroli temperatury i przełączyć kocioł z grzejników na ogrzewanie ciepłej wody.

Kształty zbiorników i metody instalacji

Kocioł pośredni można montować na podłodze, można powiesić na ścianie. Wersje naścienne mają pojemność nie większą niż 200 litrów, a stojące mogą pomieścić do 1500 litrów. W obu przypadkach istnieją modele poziome i pionowe. W przypadku montażu wersji naściennej mocowanie jest standardowe – wsporniki, które montuje się na odpowiednim typie kołka.

Jeśli mówimy o kształcie, to najczęściej te urządzenia są wykonane w formie walca. W prawie wszystkich modelach wszystkie wyjścia robocze (króćce przyłączeniowe) są wyprowadzone z tyłu. Łatwiej się połączyć, a wygląd jest lepszy. Na froncie panelu znajdują się miejsca do zamontowania czujnika temperatury lub przekaźnika termicznego, w niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania elementu grzejnego – do dogrzewania wody w przypadku braku mocy grzewczej.

W zależności od rodzaju instalacji są naścienne i podłogowe, o pojemności od 50 litrów do 1500 litrów.

W zależności od rodzaju instalacji są naścienne lub stojące, o pojemności od 50 litrów do 1500 litrów.

Instalując system warto pamiętać, że system będzie działał sprawnie tylko wtedy, gdy moc kotła będzie wystarczająca..

Niuanse urządzenia do spinania

Okablowanie i orurowanie jest łatwiejsze, jeśli kocioł KN jest instalowany razem z kotłem, pompami i innymi urządzeniami biorącymi udział w montażu systemu CWU. Wbudowanie dodatkowego urządzenia w istniejącą sieć jest znacznie trudniejsze..

W każdym razie do normalnej pracy urządzeń będziesz musiał przestrzegać kilku zasad:

 • wybierz odpowiednie miejsce do instalacji – jak najbliżej kotła;
 • zapewnić płaską powierzchnię do instalacji kotła;
 • w celu ochrony przed rozszerzalnością cieplną należy zainstalować akumulator membranowy (na wylocie podgrzanej wody), którego objętość wynosi co najmniej 1/10 objętości BKN;
 • wyposażyć każdy obwód w zawór kulowy – w celu wygodnej i bezpiecznej konserwacji urządzeń (na przykład zaworu trójdrożnego, pompy lub samego kotła);
 • w celu zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym na rurach doprowadzających wodę należy zainstalować zawory zwrotne;
 • poprawić jakość wody poprzez włożenie filtrów;
 • prawidłowo ustawić pompę (lub kilka pomp) – oś silnika musi znajdować się w pozycji poziomej.

Ze względów bezpieczeństwa nie próbuj mocować ciężkich urządzeń do płyt kartonowo-gipsowych lub cienkich drewnianych ścianek działowych. Odpowiednie są ściany betonowe i ceglane. Wsporniki lub inne rodzaje uchwytów mocuje się za pomocą wsporników, kotew, kołków.

Instalacja BKN

Niezależnie od rodzaju urządzenia – podłoga czy ściana – w miarę możliwości montuje się je powyżej poziomu, na którym zainstalowany jest kocioł, lub na tym samym poziomie. Na podłogę możesz zrobić cokół lub solidny stojak o wysokości do 1 m

Podczas montażu dysze skierowane są w stronę kotła (nawet jeśli są zamaskowane z tyłu lub za fałszywą ścianą). Nie używaj niepewnego sprzętu, takiego jak węże faliste, które nie wytrzymują ciśnienia i ciśnienia wody.

Zasada priorytetowego połączenia

Przed zainstalowaniem kotła grzewczego pośredniego w instalacji CWU należy wybrać zasadę jego podłączenia: z priorytetem lub bez. W pierwszym przypadku, gdy istnieje potrzeba szybkiego uzyskania dużej ilości ciepłej wody, cała objętość chłodziwa jest przepompowywana przez wężownicę BKN, w wyniku czego woda nagrzewa się znacznie szybciej.

Po osiągnięciu przez wodę wymaganego poziomu (mierzonego termostatem) istnieje możliwość przekierowania przepływu do grzejników.

Połączenie bez priorytetu nie pozwala na przejście całej objętości chłodziwa, a kocioł obsługuje tylko część całkowitego przepływu. Przy wyposażeniu takiego schematu woda nagrzewa się dłużej.

Schemat podłączenia BKN bez priorytetu

Schemat podłączenia BKN bez priorytetu: do kotła podłączony jest osobny obieg, dlatego nie ma możliwości odcięcia grzejników (lub innych urządzeń grzewczych)

Schemat priorytetów jest bardziej wydajny, ponieważ umożliwia szybkie podgrzanie wymaganej ilości wody bez uszczerbku dla ogrzewania. Jeśli urządzenia grzewcze są wyłączone na 30-50 minut, temperatura w pomieszczeniach w tak krótkim czasie raczej nie spadnie, ale wystarczy podgrzana woda.

Czy kocioł potrzebuje zbiornika wyrównawczego??

Kocioł pośredni zawiera dużą ilość wody, która rozszerza się w wyniku ogrzewania. Aby zrekompensować wzrost objętości, w systemie należy wyciąć zbiornik wyrównawczy. W przeciwnym razie „nadmiar” wody zostanie spuszczony przez zawór nadmiarowy. Wielkość zbiornika wyrównawczego dobiera się w tempie 10-12% objętości kotła. Zbiorniki wzbiorcze do systemów grzewczych nie mogą być umieszczane na ciepłej wodzie. Różnią się wydajnością i bardzo szybko zawodzą..

Jak wybrać pośredni kocioł grzewczy

W zasadzie wybór BKN jest bardzo podobny do wyboru konwencjonalnego kotła akumulacyjnego. ale krótko podsumuj główne punkty.

Objętość to pierwsza rzecz, którą wybierasz. Uprośćmy zadanie: średnio 1 członek rodziny powinien mieć 40-80 litrów wody. Nie będzie problemów z doborem modelu o odpowiedniej pojemności. Dziś na rynku pośrednich kotłów grzewczych prezentowane są modele o pojemności od 200 l do 1500 l..

Przepływ wody przez obieg grzewczy – koniecznie spójrz na tę charakterystykę z karty katalogowej modelu.

Wartość tej cechy nie powinna przekraczać 40% całkowitej objętości wody przepływającej przez kocioł grzewczy..

Materiał zbiornika i izolacja termiczna – wiadomo, najlepszym wyborem na zbiornik jest stal nierdzewna. Jako izolację lepiej wybrać piankę poliuretanową lub wełnę mineralną – mają one najlepsze właściwości termoizolacyjne..

Eksperci nie zalecają wybierania modeli z izolacją piankową. Nie bardzo dobrze utrzymuje ciepło.

Obliczanie objętości zbiornika magazynowego

Aby dokonać przybliżonego obliczenia objętości zbiornika, możesz użyć prostego odczytu wodomierza. Gdy do domu stale przybywa ta sama liczba osób, dzienne spożycie będzie miało te same dane..

Dokładniejsze obliczenie objętości opiera się na zliczeniu punktów wody, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i liczbę żyjących członków rodziny. Aby nie wchodzić w skomplikowane formuły, zużycie gorącej wody jest pobierane z tabeli..

Schematy podłączenia do systemu grzewczego

Wybierając schemat połączeń dla kotła pośredniego do podgrzewania wody, należy wziąć pod uwagę lokalizację urządzenia w domu, a także cechy okablowania systemu grzewczego.

Prosty i często używany schemat opiera się na połączeniu urządzenia pośredniego przez zawór trójdrożny. W rezultacie powstają dwa obwody grzewcze: ogrzewanie i ciepła woda. Za kotłem przed zaworem zostaje odcięta pompa obiegowa.

Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest małe, odpowiedni jest system z dwiema pompami. Pośredni podgrzewacz wody i kocioł tworzą dwa równoległe obiegi grzewcze. Każda linia ma własną pompę. Schemat nadaje się do domów wiejskich, w których ciepła woda jest rzadko używana.

Schemat podłączenia jest bardziej skomplikowany, jeśli system „ciepłej podłogi” jest zainstalowany w domu razem z grzejnikami. Aby rozłożyć ciśnienie na wszystkie linie, a wraz z kotłem pośrednim będą trzy z nich, zainstalowany jest rozdzielacz hydrauliczny. Urządzenie normalizuje obieg wody przez „ciepłą podłogę”, podgrzewacz wody i grzejniki. Sprzęt pompujący zawiedzie bez dystrybutora.

W przypadku urządzeń do pośredniego podgrzewania wody z recyrkulacją z korpusu wychodzą trzy odgałęzienia. Tradycyjnie do podłączenia do systemu grzewczego wykorzystywane są dwa wyjścia. Z trzeciego odgałęzienia poprowadzić zapętloną pętlę.

Jeżeli nagrzewnica wody pośredniej nie posiada trzeciego odgałęzienia, a należy wykonać recyrkulację, wówczas obieg powrotny podłącza się do rury zimnej wody i dodatkowo załącza się pompę recyrkulacyjną.

Recyrkulacja pozwala uzyskać ciepłą wodę na wylocie kranu jeszcze przed całkowitym nagrzaniem cieczy w zasobniku bojlera.

Moc wymiennika ciepła

Ten parametr jest wybierany na podstawie tego, czy system grzewczy będzie podłączony do tego sprzętu, ile osób mieszka w rodzinie. Dobór mocy urządzenia zależy również od powierzchni domu i ilości punktów poboru wody.

Ważne funkcje

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Oprócz wyboru charakterystyki geometrycznej i termicznej BKN należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, aby schemat termiczny podłączenia pośredniego kotła grzewczego do kotła gazowego był jak najbardziej wydajny..

Aby to zrobić, użytkownik musi spełnić określone warunki:

 1. Wybierz optymalną lokalizację, eksperci twierdzą, że lokalizacja BKN powinna być jak najbliżej kotła.
 2. Zapewnij ochronę przed wydłużeniem termicznym konstrukcji, w tym celu zintegruj akumulator membranowy o objętości 10% objętości roboczej kotła z obwodem BKN na wylocie dopływu ciepłej wody z urządzenia.
 3. Przed podłączeniem kotła każdy przewód wlotowy/wylotowy czynnika grzewczego i ogrzewanego należy wyposażyć w zawory kulowe.
 4. Aby zapewnić ochronę przed przepływem zwrotnym, na wodzie wodociągowej zainstalowany jest zawór zwrotny..
 5. Oczyszczanie wody z instalacją filtra przed doprowadzeniem wody wodociągowej do BKN.
 6. Montaż konstrukcji ściennej BKN odbywa się na ścianach litych z wstępną obróbką materiałami ognioodpornymi.
 7. Montaż BKN odbywa się powyżej poziomu zespołu kotłowego lub na tym samym poziomie z nim.

Kryteria bezbłędnego montażu sprzętu

Wśród głównych punktów instalacji, na których należy się zwrócić, aby nie popełnić błędów, jest zgodność średnic rur w odniesieniu do kształtek wlotowych, a także przekrój kabla zasilającego grzałkę elektryczną bojler..

Średnica rur zasilających musi zapewniać swobodny przepływ wody wzdłuż przewodów wlotowych/wylotowych. Dlatego dopuszczalna jest jeszcze większa średnica węży z przejściem na wielkość kształtek, ale przekrój rurociągów mniejszy od rur wlotowych kotła jest już postrzegany jako rażący błąd.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Żywy przykład wyposażenia instalacji kotłowej w ogrzewanie elektryczne we wszystkie niezbędne osprzęt. W tym miejscu należy zauważyć, że izolacja wszystkich linii przychodzących i wychodzących jest wysokiej jakości (bezbłędna).

Na przekroju przewodu zasilającego obraz jest podobny. Nie zabrania się używania kabla o większym przekroju, a kabel o mniejszym przekroju jest surowo wzbroniony..

To prawda, że ​​kabel o przekroju zwiększonym wbrew normie stwarza trudności podczas układania w kanałach, zajmuje więcej wolnego miejsca. Tutaj wydaje się logiczne, aby być dokładnym w zależności od prądu obciążenia.

Gniazdko jest zwykle montowane bezpośrednio przy aparacie. Wysokość montażu gniazdka od poziomu podłogi wynosi nie mniej niż 1,5 m. Kotły domowe są przystosowane do zasilania prądem przemiennym jednofazowym 220-250 W. Obciążenie prądowe z reguły nie mniejsze niż 10 A.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Podłączenie instalacji kotłowej zgodnie ze schematem elektrycznym. Tę wersję połączeń można uznać za wykonaną bezbłędnie. Przekrój przewodu odpowiada podanemu w dokumentacji, występuje obwód uziemiający

Dokładna wartość zależy od wydajności nagrzewnicy i jest wskazana w dokumentacji technicznej. Wyłącznik musi być wybrany dla wskazanej wartości prądu.

Na przykład następujące aktualne normy odcięcia dla automatów dotyczą podgrzewaczy przepływowych (tabela):

Moc kotła (obieg przepływu), kW Prąd odcięcia maszyny, A
3,5 20
5,5 25
6,5 trzydzieści

Z reguły wszystkie wymagane parametry połączeń są określone w instrukcji kotła. Instrukcja obsługi wyjaśnia dokładnie wszystkie punkty instalacji. Dlatego zaleca się dokładne zapoznanie się z dokumentami zawartymi w opakowaniu urządzenia przed instalacją..

Po co instalować małe podgrzewacze wody

Istnieje kilka powodów instalacji takiego sprzętu, wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze zależy od nich..

 1. W przypadku całkowitego braku dopływu ciepłej wody. W takich pomieszczeniach można zainstalować nie tylko podgrzewacz wody pod małym zlewem, ale także kocioł o dużej pojemności do kąpieli..
 2. Do użytku w sezonie letnim. Każdego roku w wielu miastach w okresie letnim ciepła woda jest rutynowo wyłączana w celu diagnostyki i naprawy sieci wodociągowej. Aby nie doświadczyć trudności z ciągłym podgrzewaniem wody na potrzeby domowe, wielu instaluje tego typu urządzenia w swoich mieszkaniach..
 3. W przypadku nagłego awaryjnego wyłączenia ciepłej wody, gdy w domu mogą być prowadzone prace budowlane lub wymiana rur. W takim przypadku zaleca się używanie urządzeń o małej objętości. Dziesięciolitrowy podgrzewacz wody bez problemu zmieści się zarówno pod zlewem, jak i na ścianie i nie sprawi żadnych kłopotów. Dodatkowo należy zauważyć, że najczęściej są one produkowane w klasycznych kolorach, co nie zepsuje estetycznego wyglądu przestrzeni..

czy można postawić podgrzewacz wody na podłodze?

Istotne cechy i wyposażenie

Grzejniki elektryczne dzielą się na przepływowe i magazynowe. Do zaopatrzenia w ciepłą wodę często stosuje się modele przepływowe, do ogrzewania wymagany jest kocioł magazynowy (kocioł).

Z kotłem do wielotaryfowej płatności za energię możesz zaoszczędzić: kocioł przez większość czasu będzie pracował w strefie nocnej, gdy prąd jest tańszy.

Eksperci zalecają obliczenie objętości dysku na podstawie stosunku 25 litrów na kilowat mocy. Podstawowe wymaganie dla kotła: dobra izolacja termiczna ścian.

Wymagana moc kotła obliczana jest jako 1 kilowat na dziesięć metrów powierzchni plus współczynnik korygujący.

W przypadku regionów o klimacie umiarkowanym wystarczy dodać 15 procent do obliczonej pojemności, w regionach północnych – zwiększyć ją o półtora do dwóch razy. W przypadku kotła dwuprzewodowego dodaj do końcowej wartości co najmniej jedną czwartą CWU.

Element grzejny, niezależnie od rodzaju, umieszczony jest w zbiorniku wymiennika ciepła. Sam zbiornik jest wyposażony w króćce do podłączenia rury zasilającej i powrotnej.

Urządzenia sterujące koniecznie obejmują:

 • ciśnieniomierz;
 • czujnik temperatury z zaworem bezpieczeństwa;
 • odpowietrznik;
 • ręczny lub autoregulator;
 • węzeł elektryczny do podłączenia do sieci.

Regulacja mocy może być stopniowa i płynna (jeśli w układzie sterowania jest wbudowany reostat).

Importowany model wysokiej jakości jest zwykle wyposażony w dodatkowe funkcje: płynne uruchamianie, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, możliwość programowania ustawień.

Jak dobrać wielkość bojlera do zlewu?

Do montażu pod zlewozmywakiem nadaje się zarówno zasobnikowy podgrzewacz wody o małej pojemności, na przykład seria Thermex Hit na 10 lub 15 litrów, jak i urządzenie z przepływową zasadą działania. Oczywiście w przypadku instalacji drugiej opcji będzie więcej wolnego miejsca, ale nie każde okablowanie wytrzyma jego mocny element grzejny, a korzystanie z takiego urządzenia będzie miało większy wpływ na rachunki za prąd..

Jeśli chodzi o kotły, które można zainstalować pod zlewem, różnią się one objętością zasobnika wody..

 1. Wersja dziesięciolitrowa jest odpowiednia dla małej rodziny nie większej niż dwie osoby. Dla jednej osoby taki zapas wody może nawet wydawać się nadmierny, ale w tym przypadku można zaoszczędzić na marnotrawieniu energii elektrycznej. Warto zauważyć, że jeśli zbiornik nie jest wyłączany po każdym użyciu, to widać zauważalną różnicę w rachunkach. Jeśli planujesz zainstalować zbiornik dla jednej osoby, najlepszym rozwiązaniem jest przepływowy.
 2. Piętnastolitrowa wersja idealnie nadaje się do prywatnego domu lub mieszkania, w którym rodzina ma jedno dziecko w średnim wieku. Jeśli dziecko jest nadal małe, opieka nad nim będzie wymagała więcej wody, aw takim przypadku zbiornik może nie poradzić sobie z dużym obciążeniem..
 3. Dziś 20-litrowy model jest uważany za jeden z najbardziej optymalnych i poszukiwanych. Przy ostrożnym korzystaniu z rezerw wodnych można bez większych trudności wziąć nawet prysznic dla dwojga dorosłych, co jest niezwykle ważne, jeśli rodzina mieszka w prywatnym domu. W takiej kuchni możesz bezpiecznie zrobić wszystkie niezbędne rzeczy, ponieważ wody będzie wystarczająco dużo za wszelką cenę, nawet najbardziej imponującą. Według ekspertów ta objętość wystarczy do umycia wszystkich naczyń po szerokiej uczcie dla pięciu osób..

Jeśli oznacza to aktywne korzystanie z podgrzewacza wody dla dużej liczby osób, a nie ma możliwości zainstalowania urządzenia pojemnościowego, lepiej jest zainstalować wersję przepływową pod zlewem. Może podgrzewać wodę w wymaganej objętości bez ograniczeń. Jednak w tym przypadku należy rozumieć, że zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć kilkakrotnie. Wszystko zależy od tego, jak skutecznie zostanie wykorzystany..

czy można postawić podgrzewacz wody na podłodze?

Producenci podgrzewaczy wody do zlewu

Przy zakupie zaleca się zwrócenie uwagi na kraj pochodzenia. Z reguły chińska produkcja okazuje się najbardziej ekonomiczną opcją, ale po krótkim czasie konieczna będzie wymiana głównych części, co pociągnie za sobą dodatkowe wydatki. Do tych firm należą producenci Polaris, Ballu. Jednak to właśnie te ekonomiczne opcje okazują się dziś najbardziej pożądane. Bardziej niezawodne są modele produkcji niemieckiej, szwajcarskiej lub krajowej, np. Thermex, Electrolux, AEG, Gorenje.

Rada:

 • Aby obliczyć wymaganą objętość zbiornika, weź pod uwagę zużycie wody na osobę – do 90 litrów. Należy również wziąć pod uwagę, że natężenie przepływu chłodziwa (wody) nie powinno przekraczać 35-38% całkowitej objętości wody przepływającej przez kocioł..
 • Ponieważ pojemność BKN jest ograniczona, w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie kilku zbiorników grzewczych, na przykład: jeden do ogrzewania, drugi do nieprzerwanego dostarczania ciepłej wody.
 • Niektóre modele kotłów są wyposażone w elementy grzejne, co pozwala używać tych urządzeń w ciepłym sezonie jako konwencjonalny elektryczny podgrzewacz wody typu akumulacyjnego.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Schematy i funkcje połączeń

Istnieją dwie zasady podłączenia kotła grzewczego pośredniego: z priorytetem grzania CWU i bez. W przypadku ogrzewania priorytetowego w razie potrzeby cały czynnik grzewczy jest przepompowywany przez wymiennik ciepła kotła. Ogrzewanie zajmuje trochę czasu. Gdy tylko temperatura osiągnie ustawioną (kontrolowaną czujnikiem, zaworem termostatycznym lub termostatem) cały przepływ jest ponownie kierowany do grzejników.

W schematach bez priorytetu podgrzewania wody tylko pewna część przepływu chłodziwa jest kierowana do pośredniego podgrzewania wody. Prowadzi to do tego, że woda jest podgrzewana przez długi czas..

Schemat bez priorytetu

Podłączając pośredni kocioł grzewczy, lepiej wybrać schemat z priorytetem – zapewnia ciepłą wodę w wymaganej ilości. Jednocześnie ogrzewanie nie ucierpi – zwykle wystarczy 20-40 minut, aby podgrzać całą objętość wody, a 3-8 minut, aby utrzymać temperaturę przy ogólnym natężeniu przepływu. W takim czasie żaden dom nie ostygnie na tyle, by to poczuć. Ale pod warunkiem, że wydajność kotła jest porównywalna z wydajnością kotła. Idealnie kocioł jest bardziej wydajny, z marginesem 25-30%.

Główne zasady

Aby zapewnić normalne działanie wszystkich urządzeń podłączonych do szyny ciepłej wody, na wylocie kotła zainstalowany jest zbiornik wyrównawczy ciepłej wody (nie do ogrzewania). Jego objętość wynosi 10% objętości zbiornika. Wymagane jest zneutralizowanie rozszerzalności cieplnej..

Szczegółowy schemat instalacji pośredniego podgrzewacza wody grzewczej

Szczegółowy schemat instalacji pośredniego podgrzewacza wody grzewczej

W każdej gałęzi przyłącza zainstalowane są również zawory odcinające (zawory kulowe). Są potrzebne, aby można było zastosować każde urządzenie – zawór trójdrożny, pompę cyrkulacyjną itp. – w razie potrzeby odłączyć i serwisować.

Zawory zwrotne są zwykle instalowane również na rurociągach zasilających. Są niezbędne, aby wykluczyć możliwość przeciwprądu. W takim przypadku podłączenie pośredniego kotła grzewczego będzie bezpieczne i łatwe w utrzymaniu..

Instalacja przy kotle w układzie z wymuszonym obiegiem (z zaworem 3-drogowym)

Jeśli w systemie jest już pompa obiegowa i jest ona zainstalowana na zasilaniu, a wymuszony kocioł grzewczy można umieścić obok kotła, lepiej jest zorganizować oddzielny obwód wychodzący z kotła grzewczego. To podłączenie pośredniego kotła grzewczego jest realizowane z większością ściennych kotłów gazowych lub innych, w których pompa obiegowa jest zainstalowana na rurze zasilającej. Przy takim schemacie połączeń okazuje się, że podgrzewacz wody i system grzewczy są połączone równolegle..

Jeśli w linii zasilającej znajduje się pompa, a obok kotła znajduje się podgrzewacz wody

Jeśli w linii zasilającej znajduje się pompa, a obok kotła znajduje się podgrzewacz wody

W tej metodzie orurowania za pompą obiegową montowany jest zawór trójdrogowy sterowany czujnikiem temperatury (montowanym na kotle). Jedno z wyjść zaworu trójdrożnego jest podłączone do króćca kotła w celu podłączenia ogrzewania. W rurze powrotnej przed wejściem do kotła wycinany jest trójnik, do którego podłączana jest rura rozgałęziona, która odprowadza wodę z wymiennika ciepła. Właściwie połączenie z systemem grzewczym się skończyło..

Procedura dla tego schematu jest następująca:

 • Gdy czujnik otrzyma informację, że temperatura wody jest niższa niż ustawiona, zawór trójdrożny przełącza płyn chłodzący do kotła. System grzewczy wyłącza się.
 • Cały przepływ chłodziwa przechodzi przez wymiennik ciepła, woda w zbiorniku nagrzewa się.
 • Woda wystarczająco się nagrzewa, zawór trójdrożny kieruje płyn chłodzący do systemu grzewczego.

Co zrobić, jeśli wymagana jest recyrkulacja

Często dochodzi do sytuacji, gdy w łazience znajduje się podgrzewany wieszak na ręczniki, przez który woda musi stale krążyć. W proces ten może brać udział zarówno kocioł, jak i kocioł..

W takim przypadku podgrzana woda będzie stale krążyć w zamkniętym kręgu za pomocą pompy. Zaletą takiego schematu jest to, że woda z kranu natychmiast popłynie gorąca (nie trzeba jej spuszczać).

Ale jest też wada: zużycie paliwa wzrasta podczas recyrkulacji. Poruszając się po podgrzewanym wieszaku na ręczniki, woda szybko się ochłodzi, kocioł będzie musiał być częściej „odwracany” przez dopływ ciepłej wody i jednocześnie zużywać dodatkowe paliwo. Będzie to szczególnie odczuwalne w schematach, w których zaangażowany jest kocioł na paliwo stałe i pośredni kocioł grzewczy..

kocioł na kocioł na paliwo stałe

Ale nawet ta chwila nie odstrasza wielu od korzystania z tej metody. Podczas recyrkulacji warstwy wody mieszają się, a całkowita temperatura podgrzewania wody w obiegu CWU spada. W trybie normalnym najpierw używana jest górna warstwa wody w zbiorniku, która jest cieplejsza. Ale ręczniki zawsze będą suche..

Jak uniknąć tych niedociągnięć? Istnieją już specjalne modele kotłów z pośrednim ogrzewaniem wody z recyrkulacją. Podgrzewany wieszak na ręczniki jest podłączony do rur przewidzianych do tego na kotle. Urządzenia są znacznie droższe niż podobne opcje dla podgrzewaczy wody o tej samej objętości, tylko bez systemu recyrkulacji.

Instrukcja instalacji recyrkulacji

Często zdarza się, że armatura wodno-kanalizacyjna znajduje się w domu w znacznej odległości od kotła lub na wyższych kondygnacjach. W takim przypadku właściciele budynku na uzyskanie ciepłej wody zwykle muszą poczekać, aż stojące i schłodzone w rurach odpływy z kranów w łazienkach. A to oczywiście jest niewygodne i niezbyt ekonomiczne..

Sytuację tę można naprawić, montując system recyrkulacji w wiejskim domu. Instalacja takiej sieci wygląda w przybliżeniu następująco:

 • jak najbliżej konsumenta, w rurze doprowadzającej gorącą wodę wycina się trójnik;
 • do trójnika podłączona jest rura o wymaganej długości;
 • przedłużona linia jest połączona z kotłem przez rurę recyrkulacyjną;
 • obok kotła przy rurze rozgałęźnej w obwód włącza się dodatkowa pompa o niezbyt dużej mocy.

Przy stosowaniu takiego schematu woda w rurach między kotłem a konsumentem po włączeniu pompy do sieci energetycznej nie ulegnie stagnacji i odpowiednio zostanie schłodzona. Oznacza to, że mieszkańcy domu będą mogli korzystać z ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranów..

Przydatne cechy

Objętość urządzenia może wynosić od 30 do 1500 litrów, zależy to od jego przeznaczenia. Jednostki o pojemności do 200 litrów są produkowane naściennie, więcej – stojące. Zazwyczaj kocioł o pojemności 200 litrów wystarcza do zaspokojenia zapotrzebowania jednej rodziny na ciepłą wodę. Sprawność tego urządzenia jest wysoka i wynosi około 90%.

Nowoczesne modele wyposażone są w dodatkowe elementy elektryczne, grzałki lub posiadają możliwość ich podłączenia. Pozwala to na wykorzystanie ich jako dodatkowego źródła podgrzewania wody oraz wyłączania kotła w czasie upalnych miesięcy, co znacznie zwiększa serwis kotła..

Schemat z dwiema pompami obiegowymi

Podczas instalowania podgrzewacza wody w systemie w pompie obiegowej, ale nie obok niej, ale w pewnej odległości, lepiej jest zainstalować pompę obiegową w obwodzie podgrzewacza wody. Podłączenie pośredniego kotła grzewczego w tym przypadku pokazano na poniższym schemacie..

Schemat elektryczny kotła ze sterowaniem automatycznym

Schemat elektryczny kotła ze sterowaniem automatycznym

Pompę obiegową można zainstalować na rurze zasilającej lub przeciwnie. W tym schemacie nie ma zaworu trójdrożnego, obwód jest połączony zwykłymi trójnikami. Przełączanie przepływu chłodziwa odbywa się poprzez włączanie / wyłączanie pomp i jest kontrolowane przez czujnik temperatury, który ma dwie pary styków.

Jeżeli woda w zbiorniku jest zimniejsza niż ustawiona na czujniku załącza się obwód zasilania pompy obiegowej w obwodzie kotła. Po osiągnięciu określonego stopnia nagrzania styki pompy są zamknięte, co prowadzi chłodziwo do systemu grzewczego.

Schemat kotła nielotnego

W schemacie z kotłem nielotnym, aby zapewnić priorytet kotła, pożądane jest, aby był wyższy niż grzejniki. Oznacza to, że w tym przypadku pożądana jest instalacja modeli ściennych. Idealnie spód pośredniego podgrzewacza wody znajduje się nad kotłem i grzejnikami. Ale taki układ nie zawsze jest możliwy..

Obwody będą działały również, gdy kocioł będzie ustawiony na podłodze, ale woda będzie się nagrzewać wolniej i w dolnej części nie będzie wystarczająco ciepła. Jego temperatura będzie porównywalna ze stopniem nagrzania rurociągu powrotnego, czyli dopływ ciepłej wody będzie mniejszy.

W przypadku ogrzewania nielotnego ruch chłodziwa następuje z powodu siły grawitacji. Zasadniczo możliwe jest podłączenie pośredniego kotła grzewczego zgodnie z tradycyjnym schematem – z pompą obiegową w obwodzie do jego ogrzewania. Po prostu w tym przypadku, gdy prąd jest wyłączony, nie będzie ciepłej wody. Jeśli nie jesteś zadowolony z tej tury, istnieje kilka schematów, które będą działać z układami grawitacyjnymi..

Schemat podłączenia pośredniego podgrzewacza wody grzewczej do systemu grawitacyjnego

Schemat podłączenia pośredniego podgrzewacza wody grzewczej do systemu grawitacyjnego

Podczas realizacji tego schematu obwód, który trafia do podgrzewacza wody, jest wykonany z rury o średnicy 1 stopnia większej niż rura grzewcza. To daje pierwszeństwo.

W tym schemacie po odgałęzieniu do systemu grzewczego zainstalowana jest głowica termostatyczna z czujnikiem zaciskowym. Działa na bateriach i nie wymaga zewnętrznego zasilania. Żądaną temperaturę grzania wody ustawia się na regulatorze termostatu (nie wyższą niż temperatura na zasilaniu kotła). Gdy woda w zbiorniku jest zimna, termostat otwiera dopływ do kotła, przepływ chłodziwa trafia głównie do kotła. Po podgrzaniu do wymaganego stopnia chłodziwo jest kierowane do gałęzi grzewczej.

Typ zamknięty z naturalnym obiegiem

Również dość prosty schemat rurociągów z niewielką liczbą odbiorców ciepła. Schemat jest bardzo podobny do typu otwartego. Wyróżnia się włączeniem zamkniętego zbiornika wyrównawczego z membraną, która jest zainstalowana na rurze powrotnej. Nie zapomnij też o grupie bezpieczeństwa. Niektóre modele są już w niego wyposażone w produkcji.

Istnieje kilka ważnych punktów związanych z wiązaniem kotła grzewczego z polipropylenem. Rura odgałęziona od generatora ciepła do grupy bezpieczeństwa wykonana jest z metalu, następnie jest ułożona z polipropylenu. Również odcinek rury powrotnej z zainstalowanym zaworem trójdrożnym i czujnikiem jest wykonany z metalu. Polipropylen ma niską przewodność cieplną. Jeśli jest na nim zainstalowany zawór trójdrożny, zareaguje z opóźnieniem na wzrost temperatury, a czujnik będzie podawał informacje nieprawidłowo..

Otwarty obwód

Istnieje kilka sposobów mocowania źródła ciepła. Najczęstszym jest schemat podłączenia kotła na paliwo stałe do otwartego systemu grzewczego. Zalety takiego wiązania to:

 • wysoka wydajność;
 • łatwość montażu systemu;
 • bezpieczeństwo;
 • brak zmienności;
 • niski koszt sprzętu.

Wady obejmują złożoność kontrolowania temperatury chłodziwa. Wnikanie tlenu do układu przez otwarte naczynie wzbiorcze prowadzi do korozji wewnętrznej powierzchni rurociągów.

Aby ograniczyć wnikanie tlenu do zbiornika wyrównawczego, należy dodać płyn olejowy, aby na całej powierzchni płynu chłodzącego utworzył się film.

Podłączenie do naściennego jednoprzewodowego kotła

Standardowo kotły gazowe naścienne wyposażone są we wbudowaną pompę obiegową oraz zawór, który odpowiada za przełączanie między ogrzewaniem a obwodem grzewczym kotła. W takim przypadku nie ma potrzeby dodatkowej instalacji pompy obiegowej lub zaworu trójdrożnego. Wystarczy podłączyć 2 rury – zasilanie i powrót, kupić czujnik temperatury do kotła i korzystać z pełnoprawnego systemu.

kocioł jednoprzewodowy z pośrednim kotłem grzewczym

Przykład podłączenia pośredniego kotła grzewczego do kotła Buderus Logamax U072. Wszystkie połączenia znajdują się bliżej ściany za kotłem.

Nośnik ciepła jest dostarczany do górnej części wymiennika ciepła z kotła, przechodząc przez wężownicę i powracając rurą do kotła. Ta zasada podłączenia kotła do pośredniego kotła grzewczego ma na celu zapewnienie, że woda dostanie się do zbiornika. Najpierw zaczęto go ogrzewać stosunkowo zimną sekcją wymiennika ciepła, a następnie cieplejszą.

schemat podłączenia kotła do kotła jednoprzewodowego

Schemat orurowania do pośredniego kotła grzewczego z jednoprzewodowym kotłem ściennym

Pomiędzy dwoma systemami na zasilaniu i powrocie muszą znajdować się zawory odcinające. Zawory kulowe montuje się w pobliżu kotła lub na wlocie i wylocie bezpośrednio na podgrzewaczu wody. Kocioł podłącza się za pomocą szybkozłącza. To połączenie zapewnia łatwą konserwację lub wymianę kotła w razie potrzeby..

Jeżeli zawór kulowy jest montowany w pobliżu kotła na zasilaniu i powrocie, to między zaworem a podgrzewaczem wody instalowane są rozłączne połączenia. Kotły naścienne jednoprzewodowe są podłączone do pośredniego kotła grzewczego według różnych schematów – jeśli jest tylko jedno wyjście, na przykład zasilanie, powrót może być współdzielony z systemem grzewczym. Istnieją 2 wyjścia, zarówno dla zaopatrzenia, jak i dla powrotu. Niektóre kotły elektryczne i kotły gazowe nie mają wylotu do instalacji pośredniego kotła grzewczego. W takim przypadku konieczny jest zakup zestawu przyłączeniowego kotła. Jednak zestaw musi zawierać zawór i siłownik, które należy wykorzystać do połączenia z automatyką kotła.

Wygląda to jak przykład kotła gazowego Baxi Ecofour:

podłączenie kotła gazowego baxi ecofour do kotła

Podłączenie do stojącego kotła jednoprzewodowego

Podłączenie do kotła jednoprzewodowego pierwszego typu w zasadzie nie różni się od drugiego. Posiadają również przepływ i powrót – przepływ jest podawany od góry, a powrót jest zawracany od dołu. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że na górze może powstać śluza powietrzna. Aby temu zapobiec, należy zainstalować automatyczny odpowietrznik..

schemat podłączenia kotła do kotła stojącego

Jak podłączyć kocioł pośredni do kotła stojącego? Kotły stojące nie mają wbudowanej pompy i zaworu 3-drogowego, dlatego należy dodatkowo zainstalować zawór 3-drogowy lub pompę cyrkulacyjną. Przyjrzyjmy się bliżej schematowi, jak powiązać kocioł z kotłem stojącym z pompą obiegową.

Powrót z kotła podłączamy bezpośrednio do stojącego kotła gazowego za pomocą trójników. Instalujemy pompę obiegową na linii powrotnej lub na zasilaniu. Nie zapomnij o zaworach odcinających – montujemy zawór kulowy przed i za pompą, a także filtr i zawór zwrotny. Podłączając kocioł montujemy złącza rozłączne: zawór kulowy montujemy tylko na linii powrotnej, ponieważ zawór kulowy jest już zainstalowany w pobliżu pompy na zasilaniu. Przy takim schemacie podłączenia pompa jest sterowana przez automatykę kotła – włącza się i wyłącza w zależności od tego, kiedy kocioł wymaga rozgrzania..

Połączenie przez rozdzielacz lub strzałkę hydrauliczną

autonomiczna kotłownia

Przy drugiej opcji podłączenia zasilanie i powrót z kotła z własną oddzielną pompą podłącza się za strzałką hydrauliczną. Za strzałką hydrauliczną zwykle instaluje się okablowanie kolektora z własnymi oddzielnymi pompami, na przykład w obiegu podgrzewanej podłogi, w obiegu grzejników i tam jest podłączony obieg grzewczy kotła z własną oddzielną pompą. W takim przypadku potrzebna będzie dodatkowa automatyzacja, która będzie sterować kotłem i wszystkimi pompami obecnymi w tym schemacie..

Ten schemat połączeń dobrze nadaje się do dużych domów od dwóch do trzech poziomów. Z kotła zasilanie trafia do kolektora i tam jest już rozprowadzane do ogrzewania każdego piętra i do pośredniego kotła grzewczego.

Pozostał tylko jeden problem do rozwiązania – zrozumieć, kiedy podgrzewać zbiornik. W tym celu zamontuj termostat z żarówką zanurzeniową i podłącz go do pompy obiegowej. Gdy kocioł ostygnie termostat zasygnalizuje włączenie pompy i odwrotnie.

Oczywiście istnieją inne opcje podłączenia kotła i kotła, ale rozmawialiśmy o najczęstszych schematach na dziś.

Podłączenie akumulatora hydraulicznego

Rozważ podłączenie kotła zgodnie ze schematem zaopatrzenia w ciepłą wodę – podobnie jak naścienny kocioł gazowy podłączony do kotła, wymiennik ciepła nagrzewa się. Zimna woda unosząca się w rurze przechodzi przez filtr zgrubny, a następnie płynie wzdłuż ściany, prosto do kotła. Przed podłączeniem rury zimnej wody do kotła należy zamontować zawór kulowy z rozłącznym przyłączem, który musi być skierowany w stronę zbiornika. Następnie należy zamontować zawór bezpieczeństwa, tzw. dwa w jednym. Następnie zainstaluj trójnik do podłączenia akumulatora hydraulicznego (zbiornik wyrównawczy), a dopiero potem podłącz rurę zimnej wody do kotła.

podłączenie akumulatora do schematu kotła

Podłączając zimną wodę, należy postępować dokładnie w powyższej kolejności:

 • zawór kulowy;
 • zawór zwrotny bezpieczeństwa;
 • zbiornik wyrównawczy;
 • podłączenie do kotła.

Wskazane jest wykonanie takiego wiązania przy wejściu, czyli obok kotła. Zawór zwrotny bezpieczeństwa kotła jest zwykle dostarczany z podgrzewaczem wody. Jeśli nie znajduje się w zestawie lub zostanie zgubiony, musisz go kupić. Możesz kupić gotowy zawór bezpieczeństwa lub osobno, czyli osobny zawór bezpieczeństwa i osobny zawór zwrotny i połączyć je ze sobą. Zimna woda za zaworem kulowym musi przejść przez zawór zwrotny, a następnie przez zawór bezpieczeństwa i przejść do zbiornika rozszerzonego.

zawór bezpieczeństwa do ogrzewania

Przed zakupem zaworu bezpieczeństwa należy sprawdzić w paszporcie kotła, pod jakim ciśnieniem powinien działać. W ten sposób dostarczyliśmy zimną wodę do kotła, ponieważ wszystko prawidłowo związaliśmy. Na wylocie ciepłej wody wystarczy nam zamontować zawór kulowy z rozłącznym przyłączem, który należy zamontować między kranem a kotłem. W razie potrzeby można zainstalować zbiornik wyrównawczy do kotła, a na wylocie ciepłej wody zainstalować trójnik w tym celu między kranem a kotłem i podłączyć zbiornik wyrównawczy. Zbiorniki są uniwersalne, do dostarczania ciepłej lub zimnej wody lub tylko do dostarczania ciepłej wody. Najważniejsze, że temperatura wody działa – do +70 stopni.

Naczynia wzbiorcze używane do ogrzewania nie nadają się do zaopatrzenia w ciepłą wodę. Zbiorniki wzbiorcze do instalacji CWU dobierane są w zależności od mocy kotła. Z reguły nie mniej niż 10% całkowitej objętości.

Zaleca się wybór akumulatorów z niewielkim marginesem:

 • 150 litrów – zbiornik 18 litrów;
 • 200 litrów – 25 litrowy zbiornik.

Połączenie kilku kotłów w jeden system

W regionach, w których występuje niestabilna podaż gazu lub energii elektrycznej, uciekają się do zainstalowania dwóch kotłów, na przykład na paliwo stałe i gaz. Dwie jednostki mogą działać na różne sposoby:

 1. Połączenie szeregowe – między jednostkami zainstalowany jest akumulator termiczny, do którego podgrzewany płyn chłodzący jest dostarczany z kotła na paliwo stałe. Następnie trafia do systemu z urządzeniem gazowym, a następnie rozchodzi się do odbiorców.
 2. Połączenie równoległe – w tym przypadku praca zespołu na paliwo stałe jest monitorowana przez czujniki bezpieczeństwa. Zainstalowany jest również zawór trójdrożny, za pomocą którego można wyłączyć dowolne jednostki.

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe??

Kocioł o mocy 3 kW można przystosować do systemu ogrzewania „ciepłej podłogi”. Będzie mógł ogrzać powierzchnię 30 m2. Optymalna temperatura podłogi to 24°C. Aby osiągnąć ten tryb, wymagany jest płyn chłodzący o temperaturze około 40 ° C..

Do ogrzewania podłogowego potrzebny będzie podgrzewacz wody z wylotami do obiegów ciepłych i zimnych. Optymalna średnica dysz to 26 mm. Podłączone są do nich metalowe rury, które odprowadzają chłodziwo do systemu grzewczego..

 1. Linia płynna jest układana na szorstkiej podstawie. Do tego można użyć rur wykonanych z żaroodpornego tworzywa sztucznego. Są podłączone do wylotu zimnego i gorącego na rozdzielaczu-kolektora.
 2. Z rozdzielacza do kotła wyprowadzone są metalowe rury.
 3. Na rozdzielaczu zainstalowany jest zawór trójdrogowy z głowicą termiczną. Reguluje temperaturę „ciepłej podłogi”.
 4. W obiegu grzewczym zainstalowana jest pompa obiegowa. Pompuje płyn chłodzący do linii.
 5. Zbiornik wyrównawczy służy do usuwania nadmiaru wody z systemu grzewczego. Jest instalowany na zimnej metalowej rurze przy wejściu do kotła. Przed nim wyposaż rurkę do wylotu powietrza.

W podgrzewaczu wody do ogrzewania podłogowego płyn chłodzący osiąga określoną temperaturę i jest odprowadzany przez dyszę do obwodu gorącego. Woda wpływa do głównej linii pod ciśnieniem. Głowicę zapewnia pompa obiegowa.

Ciecz przepływa przez rozdzielacz do obiegu podłogowego. Woda lodowa przepływa przez kolektor do rury powrotnej. Jeżeli temperatura chłodziwa przekracza ustaloną normę, automatyzacja zaworu trójdrożnego zamyka dostęp gorącej wody i otwiera wylot schłodzonego chłodziwa; łączy się je w komorze mieszania.

Temperatura ciepłej wody stopniowo spada. Gdy chłodziwo zostanie schłodzone, głowica termiczna blokuje dostęp schłodzonej cieczy, a woda z kotła ponownie dostaje się do systemu..

Na podgrzewaczu wody do ogrzewania podłogowego oraz na kolektorze zainstalowano oddzielne automatyczne urządzenia regulujące temperaturę wody. Głowica termiczna na kolektorze steruje działaniem obwodu płynu na podłodze. Termostat na kotle reguluje ogrzewanie wody w kotle.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Polecamy zakup kotłów akumulacyjnych następujących marek: Ariston, Timberk, Zanussi, Gorenje. Nie trzeba jechać do Moskwy po sprzęt. Podgrzewacze wody są kupowane za pośrednictwem internetowych platform handlowych, w sklepach z urządzeniami grzewczymi.

Wybierz kotły z możliwością podłączenia linii do ciepłej podłogi lub do ogrzewania grzejnikowego.

Instalacja z jednostką elektryczną lub gazową

W jednym systemie grzewczym można zainstalować dwa generatory ciepła, z których główny to jednostka na paliwo stałe, a dodatkowy to kocioł gazowy lub elektryczny. Ta opcja jest wygodna, ponieważ w nocy można włączyć kocioł, który pracuje w trybie automatycznym. Gaz w butlach jest niewygodny w stosowaniu jako główny nośnik energii ze względu na konieczność dbania o regularne dostawy paliwa. Energia elektryczna jest najdroższym źródłem energii i najbardziej opłaca się eksploatować taką kotłownię tylko w nocy, jeśli w regionie obowiązuje system tanich taryf nocnych.

Jak połączyć kotły na paliwo stałe i gaz w jeden system do ogrzewania dużego domu? Najprostszą opcją jest połączenie dwóch wytwornic ciepła równolegle poprzez akumulator ciepła, który dodatkowo będzie pełnił funkcję sprzęgacza hydraulicznego.

Kocioł gazowy pracuje w trybie czuwania, podczas gdy woda w zbiorniku buforowym jest podgrzewana przez jednostkę na paliwo stałe. Po wypaleniu się paliwa płyn chłodzący zaczyna się schładzać, a gdy tylko czujnik temperatury prześle odpowiedni sygnał do sterownika jednostki gazowej, automatycznie się włączy. Po ponownym uruchomieniu generatora ciepła na paliwo stałe następuje proces odwrotny – podgrzanie chłodziwa powyżej określonej temperatury prowadzi do wyłączenia palnika gazowego.

Na podobnej zasadzie montuje się system z kotłem elektrycznym w dużych domach. Ale w przypadku małych domów prywatnych istotna jest prostsza i tańsza opcja podłączenia TT i kotła elektrycznego (patrz schemat).

Schemat orurowania pośredniego kotła grzewczego, zasady jego instalacji i podłączenia

Schemat podłączenia kotła na paliwo stałe i kotła elektrycznego

Jednostki kotłowe są połączone równolegle z instalacją zaworów zwrotnych na każdym wyjściu. Kocioł elektryczny jest wyposażony we wbudowaną pompę obiegową, której nie można wyłączyć, dlatego do generatora ciepła na paliwo stałe należy wybrać mocniejszą pompę, aby kocioł TT miał przewagę nad elektrycznym, gdy pracować razem.

Uzupełnieniem systemu są:

 • termostat, który wyłącza pompę obiegową kotła TT, gdy chłodziwo ostygnie;
 • czujnik temperatury pokojowej, który załącza kocioł elektryczny, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie po wypaleniu się paliwa w agregacie TT.

Metoda pierścienia pierwotnego i wtórnego

Jak połączyć dwa kotły w jeden system przy minimalnej ilości elektroniki? Zastosowanie metody pierwotnych i wtórnych pierścieni cyrkulacyjnych umożliwia wykonanie orurowania złącznego bloku TT i kotła elektrycznego. Hydrauliczna separacja przepływów odbywa się bez instalowania przełącznika hydraulicznego.

Schemat orurowania pośredniego kotła grzewczego, zasady jego instalacji i podłączenia

Możliwość podłączenia dwóch typów kotłów do jednego systemu grzewczego

Oba kotły, kocioł CWU, a także wszystkie obwody grzewcze są połączone zarówno rurociągami zasilającymi, jak i powrotnymi z jednym pierścieniem cyrkulacyjnym – są one podstawowymi. Minimalny spadek ciśnienia zapewnia niewielka odległość pomiędzy każdą parą przyłączy (nie więcej niż 300 mm). Głowica pompy zainstalowana w obwodzie głównym zapewnia ruch chłodziwa wzdłuż pierścienia pierwotnego, podczas gdy na natężenie przepływu nie mają wpływu pompy obwodów wtórnych (do których podłączone są odbiorniki ciepła).

Aby system działał prawidłowo, konieczne jest wykonanie skomplikowanych obliczeń hydraulicznych oraz dobranie optymalnej średnicy rur dla wszystkich obwodów.

Ważne jest również obliczenie wydajności pompy. Rzeczywista wydajność jednostki pompującej w obwodzie głównym musi przekraczać natężenie przepływu chłodziwa w najbardziej „obszernym” obwodzie wtórnym

Etapy spinania

Najpierw rysowany jest schemat instalacji uwzględniający wymiary pomieszczenia oraz wybrane lokalizacje dla wszystkich urządzeń. Następnie zaznacza się i wierci otwory na kocioł grzewczy i kocioł. Jeśli urządzenia stoją na podłodze, zaleca się wykonanie dla nich małego fundamentu w zależności od wielkości obudów.

Ponadto, zgodnie z wymiarami, rury propylenowe są cięte i łączone ze sobą za pomocą trójników za pomocą lutownicy. Pompy, krany, filtry są montowane i wszystko jest połączone w jeden system. Jeśli masz dodatkowe obwody, na przykład na gorącej podłodze, zainstalowany jest kolektor, który równomiernie rozprowadza przepływy chłodziwa.

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Schemat połączeń dla kotła dwuprzewodowego

Wymagany jest zbiornik wyrównawczy i kompleks bezpieczeństwa. Podczas instalowania grupy bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę, że jeśli zadziała, wypłynie z niej woda. Nadmiar chłodziwa wpływa do zbiornika wyrównawczego podczas rozprężania.

Po wszystkich połączeniach woda jest wprowadzana do systemu i wszystkie połączenia są sprawdzane. Jeśli nie ma wycieków, kocioł uruchamia się i sprawdzana jest szybkość nagrzewania akumulatorów..

Wiązanie z wysięgnikiem hydraulicznym

To połączenie jest używane do kotłów objętościowych (200 l lub więcej) i rozgałęzionych systemów grzewczych z wieloma dodatkowymi obwodami. Przykładem jest system grzewczy w dwupiętrowym domu, w którym oprócz wieloprzewodowej sieci grzejników stosuje się podgrzewane podłogi..

Uprząż ze strzałką hydrauliczną

Potrzebny jest rozdzielacz hydrauliczny (strzałka hydrauliczna), aby uprościć układ instalacji grzewczej i uniknąć instalacji pomp recyrkulacyjnych na każdej gałęzi grzewczej

Wyposażenie strzałki hydraulicznej pozwala uniknąć szoku cieplnego, ponieważ ciśnienie wody w każdym obwodzie będzie takie samo. Samodzielne wykonanie taśmy według tego schematu jest dość trudne, dlatego lepiej skontaktować się z profesjonalnymi instalatorami.

Zawór trójdrożny i serwo

Ta metoda jest stosowana podczas orurowania kotła jednoprzewodowego i kotła. Nadaje się zarówno do urządzeń ściennych, jak i podłogowych.

Serwonapęd w tym obwodzie służy tylko do sterowania pracą zaworu. Sterowanie to odbywa się za pomocą termostatu samego kotła. Należy od razu zauważyć, że do korzystania z tego konkretnego schematu wymagana jest pompa do cyrkulacji i zbiornik wyrównawczy. Pompa służy do przesyłania schłodzonej wody z linii CWU do podgrzewacza wody. Dlatego ciepła woda popłynie natychmiast, warto odkręcić zawór kranowy.

Zbiornik wyrównawczy podgrzewacza wody nie może być używany w systemie grzewczym. Chodzi o różnicę temperatur płynu roboczego. Zbiornik może „wytrzymać” tylko wodę o temperaturze do 70˚С, podczas gdy system grzewczy może korzystać z cieczy technicznej, której temperatura może osiągnąć 120˚С.

Istota metody. dominacja w parze kocioł-podgrzewacz wody wyraźnie należy do kotła. Więc termostat steruje zaworem. Po otrzymaniu sygnału z termostatu zawór trójdrogowy przekierowuje przepływ cieczy do systemu grzewczego lub do CWU.

Np. jeśli ciecz w kotle wystygnie, zawór „przesyła” ciecz do wężownicy nagrzewnicy wodnej w celu jej podgrzania. Po wykonaniu tego zadania płyn chłodzący jest kierowany z powrotem do systemu grzewczego..

Jeśli w twoim obszarze jest bardzo „twarda” woda, zalecamy użycie tylko kotła jednoprzewodowego + kotła z zaworem, a nie kotła dwuprzewodowego. Wszystkie wewnętrzne zespoły i części tych ostatnich bardzo szybko psują się pod wpływem stałego kontaktu z twardą wodą.

Zapamiętaj prawidłowe ustawienie termostatu! Jeżeli najwyższa temperatura wody w zasobniku podgrzewacza wody przekroczy temperaturę wody w obiegu grzewczym, to podgrzewana będzie tylko woda w podgrzewaczu. Zwrot nie dotrze do instalacji grzewczej, ponieważ maksymalny poziom temperatury wody w kotle nigdy nie zostanie osiągnięty.

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

System 2 pomp obiegowych

Jak zapewne już zrozumiałeś z nazwy, za ruch płynu w każdym obwodzie odpowiada jej własna pompa. Nawiasem mówiąc, pompa do kotła jest zamontowana przed pompą do kotła – nie wymaga to zaworu trójdrożnego..

Kocioł i podgrzewacz wody są zamontowane równolegle, a ich współdziałanie będzie odbywać się kosztem pompy. Nawiasem mówiąc, ostatnie słowo w parze „kocioł – podgrzewacz wody” ponownie pozostaje za obiegiem CWU.

Po każdej pompie wymagany jest zawór zwrotny. Pomaga to uniknąć „kontaktu” między dwoma wątkami..

Istota metody. oba obwody nie mogą ze sobą współpracować. Gdy linia CWU jest aktywowana, instalacja grzewcza jest wyłączona. Ale to nie jest przerażające: woda bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę (20-40 minut). W tym czasie temperatura akumulatorów nie spadnie do poziomu krytycznego..

Metoda recyrkulacji CWU

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Podłączanie kotłów grzewczych i pośrednich kotłów grzewczych w domu

Ta metoda jest realistyczna, jeśli producent przewidział trzecie wejście w kotle, przez który będzie recyrkulowana woda. Jest to konieczne w celu zwiększenia szybkości dostarczania ciepłej wody do punktu poboru wody. Z grubsza mówiąc: kran był odkręcony i od razu wypłynęła gorąca woda, tak jak powiedzieliśmy wcześniej.

Zaleta metody: duża oszczędność wody, ponieważ nie trzeba czekać, aż cała zimna woda z rury zostanie spuszczona, aż kolejka dojdzie do już gorącej.

Co jest potrzebne do wdrożenia tego systemu?

 • Zawór zwrotny – dzięki temu ciepła woda nie dostanie się do układu z zimną wodą przy wysokim ciśnieniu w kotle.
 • Zawór bezpieczeństwa n – ochroni podgrzewacz wody przed uszkodzeniem w wyniku skoków ciśnienia.
 • Zbiornik wyrównawczy – stabilizuje ciśnienie w CWU przy zamkniętych zaworach.
 • Automatyczny odpowietrznik – usuwa uwięzione powietrze.

Jak obniżyć koszty opasywania?

Podstawowy schemat podłączenia kotła na paliwo stałe przewiduje zastosowanie trójdrożnego zaworu mieszającego wyposażonego w głowicę termiczną i czujnik przyłączeniowy. Ten sprzęt jest dość drogi i można go zastąpić tańszą opcją – zaworem trójdrożnym z wbudowanym elementem termostatycznym. Takie urządzenie ma stałe ustawienie – zawór jest wyzwalany, gdy temperatura medium osiągnie 55 lub 60 stopni (w zależności od modelu).

Zainstalowanie zaworu utrzymującego stałą temperaturę zmniejsza koszty finansowe instalacji ochrony jednostki na paliwo stałe przed kondensatem i ekstremalnymi temperaturami. Utracono możliwość elastycznego kontrolowania temperatury chłodziwa, odchylenia od ustawionej wartości mogą sięgać 1-2 stopni, ale nie jest to krytyczne.

Z recyrkulacją nośnika ciepła

Jeśli w systemie znajduje się wieszak na ręczniki podgrzewany wodą, konieczna jest stała cyrkulacja wody przez nią. W przeciwnym razie to nie zadziała. Wszyscy odbiorcy mogą być podłączeni do pętli recyrkulacyjnej. W takim przypadku gorąca woda będzie stale ścigana w kółko przez pompę. W takim przypadku otwierając wodę w dowolnym momencie, natychmiast otrzymasz ciepłą wodę – nie będziesz musiał czekać, aż zimna woda wypłynie z rur. To jest pozytywny punkt..

Minusem jest to, że podłączając recyrkulację zwiększamy koszt ogrzewania wody w kotle. Czemu? Ponieważ biegnąc po pierścieniu woda stygnie, w związku z tym kocioł będzie częściej podłączany do podgrzewania wody i zużywania na nią większej ilości paliwa.

Podłączenie pierścienia recyrkulacyjnego do specjalnego wyjścia obwodu pośredniego

Podłączenie pierścienia recyrkulacyjnego do specjalnego wyjścia obwodu pośredniego

Drugą wadą jest to, że recyrkulacja stymuluje mieszanie warstw wody. W normalnej pracy najgorętsza woda znajduje się u góry, skąd jest podawana do obiegu CWU. Podczas mieszania spada ogólna temperatura doprowadzanej wody (przy tych samych ustawieniach). Niemniej jednak w przypadku podgrzewanego wieszaka na ręczniki jest to chyba jedyne wyjście..

Jak zrealizować połączenie pośredniego kotła grzewczego z recyrkulacją? Jest kilka sposobów. Pierwszym z nich jest znalezienie specjalnych urządzeń pośrednich z wbudowaną recyrkulacją. Jest to bardzo wygodne – podgrzewany wieszak na ręczniki (lub całą pętlę) po prostu podłącza się do odpowiednich dysz. Ale cena takich opcji podgrzewaczy wody jest prawie dwa razy wyższa niż cena zwykłego zbiornika o tej samej objętości..

Podłączenie pośredniego kotła grzewczego z recyrkulacją

Podłączenie pośredniego kotła grzewczego z recyrkulacją

Drugą opcją jest użycie modeli, które nie mają wejścia do podłączenia obwodu recyrkulacyjnego, ale podłączają go za pomocą trójników.

Linia recyrkulacyjna

Jeśli od czasu do czasu używana jest gorąca woda, ta jej część, która znajduje się w rurze, ma czas na ostygnięcie. Otwierając pilot do kranu z BKN, użytkownik musi poczekać, aż spłynie. Aby zaoszczędzić pieniądze, w rurociągu po stronie CWU zainstalowana jest pompa recyrkulacyjna, która okresowo krąży w systemie. Grupa bezpieczeństwa pośredniego kotła grzewczego

Grupa bezpieczeństwa pośredniego kotła grzewczego

Grupa bezpieczeństwa jest nieodzownym elementem orurowania kotła na paliwo stałe. Zapobiega pęknięciu wymiennika ciepła przy przekroczeniu maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia i usuwa powietrze z układu. Ta sama grupa bezpieczeństwa musi być zapewniona w pośrednim kotle grzewczym. Może być wykonywany na jednym kolektorze lub rozproszony w całym systemie:

 • manometr jest zainstalowany na przedniej ścianie kotła;
 • zawór nadmiarowy jest połączony z zaworem zwrotnym (na dopływie zimnej wody);
 • odpowietrznik montowany jest w najwyższym punkcie na wylocie CWU.

Połączenie kotła na paliwo stałe z pośrednim kotłem grzewczym

Podłączenie podgrzewacza wody do kotła na paliwo stałe rozwiązuje jednocześnie dwa problemy:

 • odbieranie ciepłej wody;
 • uzyskanie sposobu spuszczenia płynu chłodzącego w razie wypadku.

Dzięki temu, że taki system posiada zawór termostatyczny na akumulatorze zwiększa się komfort użytkowania. Istnieje jednak niebezpieczeństwo przegrzania kotła. To samo zagrożenie pojawia się podczas przerw w dostawie prądu. W przypadku zainstalowania kotła o większej mocy proces ten nie stanowi zagrożenia. Ponieważ nadmiar ciepła jest zużywany na podgrzewanie wody w podgrzewaczu wody. W związku z tym do normalnej pracy tego systemu potrzebny jest kocioł z naturalną wentylacją..

Dlaczego potrzebujesz zbiornika buforowego do kotła TT lub elektrycznego?

 • po wyłączeniu TT kotła z powodu spalania drewna opałowego lub węgla, w nocy ogrzewanie budynku trwa;
 • przegrzanie i gotowanie chłodziwa (częste zjawisko podczas pracy kotła TT) jest wykluczone;
 • podczas instalowania zasobnika z obiegiem CWU można zapewnić ciepłą wodę w domu;
 • zbiornik z dwoma wymiennikami ciepła można jednocześnie podłączyć do kotła, instalacji ciepłej wody użytkowej i kolektorów słonecznych lub pompy źródła gruntowego.

W przypadku równoległego podłączenia kotła elektrycznego i na paliwo stałe do jednej sieci grzewczej zbiornik akumulacyjny pełni rolę akumulatora ciepła i separatora hydraulicznego.

Powierzchnia mieszkalna/żywotność baterii

8 godzin

10 godzin

12 godzin

14 godzin

16 godzin

100 m²

587 l

734 l

881 l

1028 l

1175 l

150 m²

880 litrów

1101 l

1321

1542 l

1762

200 m²

1174 l

1468 l

1762

2056

2350 litrów

Podłączanie orurowania akumulatora ciepła do systemu grzewczego

Z reguły zbiornik buforowy podłączony jest do instalacji grzewczej równolegle z kotłem grzewczym, dlatego taki obwód nazywany jest również obwodem rurociągów kotłowych.

Oto zwykły schemat podłączenia TA do systemu grzewczego z kotłem grzewczym na paliwo stałe (aby uprościć schemat, nie wskazuje on zaworów odcinających, automatyki, urządzeń sterujących i innych urządzeń).

Ten schemat przedstawia następujące elementy:

 1. Kocioł grzewczy.
 2. Akumulator ciepła.
 3. Urządzenia grzewcze (grzejniki).
 4. Pompa obiegowa na linii powrotnej między kotłem a TA.
 5. Pompa obiegowa na powrocie instalacji pomiędzy urządzeniami grzewczymi a TA.
 6. Wymiennik ciepła (wężownica) do dostarczania ciepłej wody.
 7. Wymiennik ciepła podłączony do dodatkowego źródła ciepła.

Jedna z górnych króćców zbiornika (poz. 2) jest podłączona do wylotu kotła (poz. 1), a druga jest podłączona bezpośrednio do przewodu zasilającego instalacji grzewczej.

Jedna z dolnych rur odgałęzionych TA jest podłączona do wlotu kotła, podczas gdy pompa (poz. 4) jest zainstalowana w rurociągu między nimi, co zapewnia obieg płynu roboczego po okręgu od kotła do TA i imadła odwrotnie.

Druga dolna rura odgałęziona TA jest podłączona do linii powrotnej systemu grzewczego, w którym zainstalowana jest również pompa (poz. 5), która zapewnia dostarczanie podgrzanego chłodziwa do urządzeń grzewczych.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu lub awarii pomp obiegowych, zwykle łączy się je równolegle z linią główną..

W systemach z naturalną cyrkulacją chłodziwa nie ma pomp obiegowych (poz. 4 i 5). To znacznie zwiększa bezwładność systemu, a jednocześnie sprawia, że ​​jest on całkowicie nieulotny..

Czy można podłączyć ciepłą podłogę do kotła, czy nie??

Podczas budowy podłóg do podgrzewania wody właściciele mieszkań lub domów prywatnych powinni:

 • stworzyć konstrukcję, która ogrzeje powietrze w pomieszczeniu do wymaganego poziomu;
 • wybierz opłacalną pod względem instalacji i eksploatacji opcję, która będzie niedroga.

Kotły gazowe lub elektryczne służą do podgrzewania chłodziwa. Częściej kotły gazowe są instalowane w budynkach prywatnych. Takiego sprzętu nie można instalować w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem..

Dodatkowo wymagane jest specjalne zezwolenie na podłączenie do wspólnego systemu grzewczego. Dlatego istnieje potrzeba znalezienia alternatywnej metody – jest to układ kotła elektrycznego.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Kocioł – urządzenie do podgrzewania wody z energii elektrycznej na cele domowe. Należy jednak zauważyć, że początkowo nie było przeznaczone do podgrzewania płynu do ogrzewania podłogowego. Dlatego będzie to dla niego dodatkowe obciążenie, w wyniku którego podgrzewacz wody może ulec awarii..

Podłogę można jednak jeszcze zasilać z kotła, ale nie da się w ten sposób ogrzać dużych powierzchni. Ta opcja jest idealna tylko do łazienki lub toalety..

Dla Twojej informacji! Ważne jest prawidłowe obliczenie obciążenia nagrzewnicy elektrycznej..

Próba podłączenia ciepłej podłogi do domowego kotła. Uzasadnienie

Kalkulacja i projekt systemu grzewczego dla każdego z nas to rozwiązanie problemu, w którym powinny być dwie odpowiedzi – oszczędność pieniędzy i osiągnięcie pożądanego efektu. W większości przypadków staramy się ułatwić sobie, aby ogrzewanie w naszym mieszkaniu było jak najbardziej efektywne, wydając przy tym minimum pieniędzy. Z tego powodu poszukujemy alternatywnych możliwości podłączenia obiegów grzewczych. Pomysł wykorzystania do tego celu kotła elektrycznego nie jest jednak idealny i ta opcja ma prawo do życia..

Głównym problemem jest to, że działanie kotła elektrycznego w tym przypadku zostanie uznane za niewłaściwe użytkowanie, co w naturalny sposób może doprowadzić do awarii urządzenia grzewczego z wyprzedzeniem. Kotły domowe przeznaczone są do zaopatrywania mieszkańców domu w ciepłą wodę do celów domowych. Zawieszenie dodatkowego obciążenia na urządzeniu elektrycznym oznacza fundamentalną zmianę możliwości produkcyjnych urządzenia.

Tylko pilna potrzeba i chęć szybkiego rozwiązania problemu z ogrzewaniem obudowy może popchnąć decyzję o zastosowaniu kotła jako źródła podgrzewania chłodziwa.

Ogrzewanie podłogowe z kotła elektrycznego: główne niuanse takiego systemu

Ogrzewanie prywatnych przestrzeni ogrzewaniem podłogowym cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów. Jednym z typów jest organizacja systemu opartego na rurach wodnych. W tej opcji pilna staje się kwestia prawidłowego doboru źródła ciepłej wody. A jednym z typów jest zastosowanie elektrycznego podgrzewacza wody.

Zastosowanie gorącej wody

Podczas montażu hydraulicznej podgrzewanej podłogi właściciel mieszkania musi rozwiązać dwa problemy:

 • uzyskać działającą konstrukcję, która ogrzewa powietrze w pomieszczeniu do optymalnej temperatury,
 • wybrać opłacalną opcję na etapie produkcji i podczas pracy.

Do ogrzewania podłogowego stosuje się elektryczne lub gazowe podgrzewacze wody, które dają pracę lokalnego ogrzewania w mieszkaniu. Jednak w przypadku, gdy mieszkanie jest podłączone do głównego ogrzewania, to nie zadziała. Niedopuszczalne jest podłączanie do systemu innych odbiorników poza zainstalowanymi grzejnikami..

W takiej sytuacji należy poszukać alternatywnych źródeł, a jedno z nich jest elektryczne

elektryczny podgrzewacz wody. Oczywiście to urządzenie nie jest przeznaczone do takiej aplikacji, a obwód TP stanie się dla niego dodatkowym obciążeniem. A to może doprowadzić do awarii napędu. Niemniej jednak stworzenie takiej konstrukcji jest dozwolone..

Najważniejsze jest tutaj prawidłowe obliczenie obciążeń – nie będzie działać ogrzewanie dużych obszarów za pomocą elektrycznego podgrzewacza wody. Ale dla TP, zaaranżowanej w łazience lub w kuchni, to źródło wystarczy.

Specyfikacje grzałki

Zastanówmy się nad kotłami magazynowymi. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne..

Moc urządzenia. To właśnie ten parametr określa intensywność i szybkość podgrzewania wody wodociągowej. Moc podgrzewacza wody jest bezpośrednio związana z ilością zużytej energii elektrycznej. Zazwyczaj kotły domowe mają moc 1,5-3 kW.

Uwaga: W sprzedaży dostępne są kotły elektryczne, których moc jest znacznie wyższa niż proponowane parametry (6-10 kW). Takie urządzenia są specjalnie zaprojektowane do pracy w połączeniu z systemami grzewczymi. Jedyną wadą takich modeli jest wysoki pobór mocy.

Moc podgrzewacza ustalana jest według tradycyjnych parametrów: 1 kW – 10 m2 ogrzewanej powierzchni. Dlatego domowe kotły akumulacyjne do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych są mało przydatne. Mogą być stosowane do montażu ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach zamkniętych (łazienka).

Pojemność zbiornika magazynowego. Im więcej ciepłej wody dostaniesz, tym rzadziej urządzenie będzie się okresowo włączać, aby podgrzać wodę krążącą w obiegu wodnym. W przypadku sprzętu AGD objętość zbiorników wynosi zwykle 50-100 litrów. Przemysłowe podgrzewacze wody stosowane w systemie grzewczym mają pojemność zbiornika akumulacyjnego 250-300 litrów..

Kotły specjalnie zaprojektowane do pracy z systemami grzewczymi mają pewne różnice w stosunku do urządzeń gospodarstwa domowego. Główne różnice są następujące:

 • takie urządzenia mają inny układ dysz wlotowych i wylotowych;
 • przekrój otworów wylotowych / wlotowych;
 • duży rozmiar zbiornika magazynowego.

Lokalizacja rur wlotowych i wylotowych wody. Dopływ zimnej wody znajduje się na dole, a wylot ciepłej wody na górze zbiornika. Dzięki takiemu rozmieszczeniu dysz uzyskuje się maksymalną możliwą cyrkulację wody w systemie CWU..

Podłączenie kotła do kotła gazowego

Dla prawidłowego funkcjonowania kotła z kotłem gazowym zawiera czujnik temperatury. Aby mogły ze sobą współpracować, podłączony jest zawór trójdrożny. Zawór reguluje przepływ między obiegiem głównym a obiegiem CWU.

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Do jednopalnikowego kotła gazowego

Do takiego połączenia stosuje się orurowanie z dwiema pompami. To ona jest w stanie zastąpić obwód czujnikiem trójdrożnym. Najważniejsze jest oddzielenie przepływów chłodziwa. W tym przypadku bardziej poprawne byłoby powiedzenie o działaniu synchronicznym dwóch obwodów.

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Materiał rurowy BKN

 • Zimna woda – można zainstalować zwykłą rurę polipropylenową. Materiał nadaje się do lutowania całego układu zimnej wody.
 • Zaopatrzenie w ciepłą wodę – temperatura ciepłej wody dostarczanej użytkownikowi utrzymywana jest na poziomie 65-70°. Dopuszcza się zastosowanie polipropylenu ze wzmocnieniem z włókna szklanego (wzmocnionego) lub aluminiowego, przeznaczonego do zaopatrzenia w ciepłą wodę. Inna opcja: wykonanie opasania rurą miedzianą. Podczas układania rurą miedzianą konieczne jest zastosowanie izolacji termicznej. Miedź jest dobrym przewodnikiem ciepła, co nieuchronnie prowadzi do obniżenia temperatury podgrzanej wody podczas transportu do konsumenta końcowego. Izolacja termiczna rur ochroni przed utratą ciepła.

Opcje orurowania pośredniego kotła grzewczego

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze typu połączenia, jest zmienność. Istnieją systemy grawitacyjne, w których obieg wody i chłodziwa zachodzi niezależnie, a także schematy z wytwarzaniem wymuszonego ciśnienia (pompowanie). Ten ostatni nie może działać bez prądu. Producenci BKN w instrukcji obsługi wskazują zalecany schemat orurowania, który jest również brany pod uwagę przy podłączaniu.

 • szybkie podgrzewanie CWU;
 • oszczędności przy stałym użytkowaniu kotła;
 • możliwość automatyzacji podgrzewania wody.

Dwie pompy obiegowe

Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy nie zamierzają używać BKN przez cały czas. W takim przypadku jednocześnie zostaną zainstalowane dwie pompy obiegowe – jedna przejdzie do pracy systemu grzewczego, druga – do dostarczania cieczy do zbiornika kotła. Potem okazuje się, że chłodziwo krąży bezpośrednio w systemie grzewczym domu. Jedna z pomp (do kotła) jest podłączona do czujnika temperatury i gdy tylko ciecz w rurach doprowadzających wodę ostygnie, podawany jest sygnał informujący o tym. Następnie powstaje ciśnienie, które może zmienić kierunek ruchu chłodziwa i wysłać go do kotła. Okazuje się, że płyn chłodzący przepływa różnymi rurociągami dzięki specjalnie zainstalowanym pompom.

Schemat instalacji kotła w układzie z dwiema pompami obiegowymi

Ważny! Aby zapobiec mieszaniu się płynu chłodzącego, przed każdą pompą należy umieścić zawór zwrotny.

Różnica między tym schematem a poprzednim polega na tym, że termostat steruje pracą dwóch pomp jednocześnie. Oznacza to, że jeśli pompa pracuje, aby dostarczyć wodę do użytkownika, to pompa ogrzewania jest wyłączona..

Do dwuprzewodowego kotła gazowego

Dwa zawory magnetyczne staną się głównymi w tym schemacie połączeń. Najważniejsze jest to, że kocioł służy jako bufor. Zimna woda pochodzi z sieci wodociągowej. Zawór dopływu CWU jest zamknięty. Jeśli go otworzysz, to pierwsza woda popłynie z bufora, którym jest bojler. Bufor zawiera podgrzaną wodę, której zużycie regulowane jest wydajnością kotła i zadaną temperaturą.

Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Jakie kotły są zalecane?

Do ogrzewania i organizowania zaopatrzenia w ciepłą wodę można używać kotłów dwuprzewodowych i jednoprzewodowych z kotłami.

Jeśli masz jeden lub dwa punkty analizowania w prywatnym domu, dużo wody nie jest wymagane. W takim przypadku urządzenie będzie znajdować się w domu, a twoim wyborem jest kocioł dwuprzewodowy.

Ale do organizacji zaopatrzenia w ciepłą wodę i ogrzewania w dużym, dwupiętrowym domu z kotłownią na ulicy potrzebny jest tylko kocioł jednoprzewodowy z kotłem. Będzie to kosztować więcej, ale jeśli zorganizujesz zaopatrzenie w ciepłą wodę w prywatnym domku mieszkalnym, nie oszczędzaj na tym, i tak dojdziesz do takiej decyzji.

Kotły dwuprzewodowe nie są przeznaczone do kilku łazienek i muszą znajdować się również bezpośrednio przy miejscu korzystania z wody, w przeciwnym razie straty ciepła będą duże.

Dodatkowe podłączenie pośredniego kotła grzewczego

W tych domach prywatnych, w których jest już kocioł dwuprzewodowy i nie można go zmienić na kocioł jednoprzewodowy, można zwiększyć ilość ciepłej wody, podłączając dodatkowy pośredni kocioł grzewczy.

Jest to bardziej czasochłonny proces, możesz potrzebować dodatkowych urządzeń, które muszą kontrolować przepływy ciepłej wody i ogrzewania, ponieważ nie są one dostępne we wszystkich jednostkach dwuobwodowych. Zakup takich urządzeń do podłączenia kotła jest całkiem możliwy, ale jasne jest, że taka instalacja będzie kosztować więcej..

Jak działa kocioł podłączony do kotła grzewczego?

Zewnętrzne pośrednie urządzenie grzewcze jest bardzo podobne do urządzenia magazynującego zasilanego energią elektryczną. Ale do działania BKN potrzebny jest kocioł grzewczy. Działanie nagrzewnicy pośredniej oparte jest na zasadzie termosu. Jego zawartość – czyli woda, jest podgrzewana z wewnętrznego wymiennika ciepła. Ze względu na to, że nie ma bezpośredniego ogrzewania, podgrzewacz wody nazywany jest pośrednim.

Gdy urządzenie grzewcze jest sprzężone z BKN, krąży jakikolwiek płyn chłodzący, co prowadzi do ogrzewania wody w tym ostatnim. Ruch wody odbywa się za pośrednictwem dwóch rur – doprowadzającej i powrotnej. Rura zasilająca równomiernie dostarcza ciepłą wodę do grzejników i kotła. Po przejściu przez kocioł woda wraca rurą powrotną do kotła. Okazuje się, że zawartość bojlera jest podgrzewana jak bateria.

Zaletami BKN są:

 • duża moc i wysoka wydajność;
 • niezależność od energii elektrycznej;
 • różne opcje źródeł ogrzewania.

Woda podgrzana w podgrzewaczu może być spożywana w zależności od potrzeb jednocześnie z różnych kranów w różnych pomieszczeniach.

WAŻNY! Jakość bojlera ma bezpośredni wpływ na to, jak szybko woda się nagrzeje – im bardziej jest zwarta, tym szybciej przebiega proces. Temperatura wody wewnątrz nagrzewnicy jest zawsze zbliżona do stopnia nagrzania chłodziwa krążącego w wężownicy

Jeżeli temperatura kotła ustawiona jest na max + 50 °C to woda w zbiorniku zostanie podgrzana do + 50 °C, nie więcej. Jeśli chcesz, aby zawartość zbiornika nagrzewała się bardziej, możesz zakupić kombinowany podgrzewacz wody. Różni się tym, że oprócz wężownicy podgrzewającej wodę posiada grzałkę, podnosi temperaturę do zamierzonego znaku. Kombinowane podgrzewacze wody dobrze nadają się do kotłów na paliwo stałe, ponieważ woda jest nadal ciepła, gdy paliwo jest już wypalone

Temperatura wody wewnątrz nagrzewnicy jest zawsze zbliżona do stopnia nagrzania chłodziwa krążącego w wężownicy. Jeżeli temperatura kotła ustawiona jest na max + 50 °C to woda w zbiorniku zostanie podgrzana do + 50 °C, nie więcej. Jeśli chcesz, aby zawartość zbiornika nagrzewała się bardziej, możesz zakupić kombinowany podgrzewacz wody. Różni się tym, że oprócz wężownicy podgrzewającej wodę posiada grzałkę, podnosi temperaturę do zamierzonego znaku. Kombinowane podgrzewacze wody dobrze nadają się do kotłów na paliwo stałe, ponieważ woda jest nadal ciepła, gdy paliwo jest już wypalone.

Istnieją podgrzewacze wody z wbudowanym sterowaniem lub bez niego. Jeśli jest sterowanie, kocioł można podłączyć do systemu grzewczego, który obejmuje kotły bez sterowania. Kocioł jest wyposażony w czujnik temperatury i niezależnie kontroluje ruch lub wyłączenie ciepłej wody przechodzącej przez wężownicę. Aby aktywować działanie takiego urządzenia, konieczne jest doprowadzenie rur zasilających i powrotnych z ogrzewania do odpowiednich wejść. Następnie należy doprowadzić zimną wodę do górnego wylotu i zadbać o podłączenie ciepłej wody. Następnie zbiornik jest napełniany, a woda podgrzewana..

Podłączenie kotła do sieci wodociągowej wykonanej z różnych materiałów

Kocioł wpięty jest w system zaopatrzenia w ciepło zarówno tradycyjnymi rurami stalowymi, jak i nowocześniejszymi rurami polipropylenowymi i metalowo-plastikowymi. Tańsza opcja – polipropylen.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Wybór będzie zależał od ceny projektu i temperatury pracy czynnika grzewczego na wylocie z kotła. Na przykład w kotle na paliwo stałe temperatura płynu chłodzącego jest trudna do regulacji, mogą wystąpić przypadki, gdy samoistnie wzrośnie do 100 C, więc w tym przypadku lepiej jest zainstalować rury stalowe.

Chociaż są mniej trwałe, są przeznaczone do pracy w trybie wysokotemperaturowym urządzeń na paliwo stałe..

Rurociągi polipropylenowe

Rury polipropylenowe można łatwo montować za pomocą specjalistycznej lutownicy i nożyc do cięcia rur. Po wybraniu miejsca włączenia w rurociąg wycina się odcinek o szerokości równej trójnikowi, z potrąceniem 20 mm: 10 mm na każdy.

Rurę i kształtkę podgrzać lutownicą do wymaganego stanu technicznego i połączyć. Jednocześnie ich przewijanie jest zabronione, ponieważ może to naruszyć gęstość połączenia..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Ponadto, łącząc części rur o różnych długościach i narożnikach, odbywa się dostawa do rur odgałęzionych BKN. Gwintowana tuleja jest przylutowana do końca odcinka rury, a następnie cała linia jest mocno połączona.

Podłącz do metalowego rurociągu

Dziś możliwe jest podłączenie BKN do inżynieryjnych sieci wodociągowych bez użycia spawania, do tego jest nowoczesny adapter "wampir", który posiada otwór technologiczny oraz zacisk w korpusie. Instalacja tego projektu jest bardzo prosta. Wybierz punkt połączenia, posprzątaj obszar.

Zacisk z uszczelką żaroodporną jest instalowany na przygotowanym obszarze i dokręcany śrubami, aby go zamocować. Następnie zamknij dopływ wody i spuść ją z żądanego odcinka rurociągu, otwierając kran ciepłej wody na mikserze.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Następnie przez otwór w obejmie przewierca się odcinek rury wiertarką elektryczną, a następnie przykręca się zawór i wiązanie BKN kontynuuje się zgodnie ze schematem.

Metal-plastik

Jest to najbardziej niezawodna i najprostsza opcja do podłączenia kotła BKN do kotła dwuprzewodowego. Metal-plastik jest po prostu wyginany pod żądanym kątem zgięcia, a połączenia węzłów wykonuje się za pomocą różnych złączek zaciskanych.

Przed wiązaniem BKN przycina się rurę o wymaganej długości i rozmiarze. Następnie wybierz punkt połączenia, biorąc pod uwagę rozmiar trójnika i część rury, która będzie zajęta przez połączenie.

Do przygotowania dziury na niewielkim obszarze używa się specjalnych nożyczek. Nakrętki są usuwane z trójnika i wraz z pierścieniami mocującymi są umieszczane na różnych końcach rury. Zaostrz końcówki metal-plastik za pomocą specjalnego kalibratora lub śrubokręta.

Trójnik jest wsunięty do końca, następnie pierścienie są przesuwane i nakrętki są zaciskane kluczem. Można również zastosować złączki do rur metalowo-plastikowych, które wymagają zakuwania oraz dodatkowych specjalistycznych narzędzi i osprzętu..

Samodzielna instalacja kotłów

Musisz zainstalować podgrzewacz wody własnymi rękami zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami, w zależności od jego rodzaju. Tak więc cechy instalacji urządzenia przepływowego będą się nieco różnić od instalacji urządzenia magazynującego. Rozważmy zarówno jeden, jak i drugi przypadek..

Procedura połączenia

Po wybraniu najbardziej odpowiedniego schematu musisz wybrać sprzęt. Oprócz głównych urządzeń wymagane są również rozdzielacze, zawory kulowe, zawory, zawory zwrotne lub trójdrogowe..

Połączenie odbywa się w następującej kolejności:

 1. Przygotowanie terenu (ściana, podłoga).
 2. Okablowanie, oznaczone kolorami przewody zimnej / ciepłej wody.
 3. Montaż trójników i zaworu ciśnieniowego. Połączenia zabezpieczone klejem-uszczelniaczem.
 4. Montaż kranów do ciepłej i zimnej wody.
 5. Podłączenie elektryczne, instalacja automatyki i czujnika temperatury.
 6. Wybór trybu pracy.
 7. Sprawdzanie połączenia.

Połączenie równoległe

 • umieszczenie kotła grzewczego na ścianie;
 • zbiornik zasobnikowy kotła ma małą objętość;
 • system grzewczy to prosta konstrukcja identycznych grzejników lub ciepłych podłóg.

Ten schemat połączeń jest odpowiedni tylko dla małych domów z ograniczoną długością pętli i niewielką liczbą baterii. Powodów jest kilka:

 • aby płyn chłodzący prawidłowo się nagrzał, należy go dostarczyć do kotła w temperaturze 70 stopni. To za dużo dla grzejników. Jeśli temperatura zostanie obniżona, sprzęt po prostu nie będzie w stanie ogrzać wymaganej objętości cieczy, ponieważ część energii cieplnej do tego jest pobierana z już podgrzanej wody;
 • jednoczesna procedura ogrzewania może prowadzić do niewystarczającej produkcji ciepła;
 • konieczne jest zainstalowanie w układzie zaworu zwrotnego zapobiegającego przepływowi podgrzanego płynu chłodzącego w złym kierunku.

Z rozdzielającym węzłem

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

W takim przypadku przepływ chłodziwa dzieli się na dwie oddzielne części: jedna trafia do systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę, a druga do ogrzewania. W tym celu stosuje się specjalny element – trójdrożny zawór termostatyczny. Montowany jest na linii zasilającej z kotła, a rura prowadząca do kotła jest podłączona do wylotu elementu. Cała ta konstrukcja jest kontrolowana przez czujnik temperatury, który jest wyjęty.

Zasada działania tego obwodu jest następująca..

 1. Podczas nagrzewania się chłodziwa cyrkulacja odbywa się wyłącznie w kotle. Za jego intensywność odpowiada pompa należąca do kotła. Zawór trójdrożny kieruje przepływ do układu ciepłej wody.
 2. Gdy płyn chłodzący osiągnie wymagany poziom temperatury, czujnik reaguje i stymuluje zawór do kierowania wody do systemu grzewczego, jednocześnie odcinając dopływ ciepłej wody.
 3. W przypadku spadku temperatury płynu chłodzącego następuje proces odwrotny – czujnik ponownie reaguje, a zawór trójdrożny przywraca wszystko do pierwotnej pozycji. W związku z tym przepływ wraca do systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę..

Dlatego też, jeśli istnieje duże zużycie ciepłej wody – na przykład, jeśli kilka osób jednocześnie zdecyduje się wziąć prysznic w różnych łazienkach – wówczas generator ciepła po prostu nie będzie miał czasu na podgrzanie wymaganej ilości chłodziwa w celu wysłania go do grzejniki lub podgrzewane podłogi. Tak więc wśród warunków zorganizowania takiego schematu jest po pierwsze niewielka powierzchnia domu, a po drugie niewielka liczba osób w nim mieszkających..

Z grzebieniem rozdzielającym

Zapewnienie wszystkich celów z wymaganą objętością chłodziwa odbywa się dzięki instalacji rozdzielacza hydraulicznego z rozdzielaczem rozdzielacza. To z nią podłączony jest pośredni podgrzewacz wody. Ponadto posiada własną pompę, podłączoną przez termostat w celu oszczędzania energii i ograniczenia przepływu chłodziwa..

Zalety takiego systemu są oczywiste:

 • jeśli wybierzesz kocioł grzewczy o wymaganym poziomie mocy, będzie on w stanie ogrzać objętość chłodziwa wystarczającą do tego samego rozkładu na wszystkie elementy systemu grzewczego, a także dla kotła pośredniego;
 • gałęzie są oddzielone od siebie i od generatora ciepła, dlatego ogrzewanie i zaopatrzenie w ciepłą wodę są systemami autonomicznymi;
 • przy dowolnej wielkości zużycia ciepłej wody taki system będzie działał bez zarzutu, nie zmniejszając w ogóle poziomu dostaw.

Drodzy czytelnicy, urządzenia do ogrzewania rur nie zawsze są prostą sprawą. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, lepiej powierzyć to profesjonalistom. Ale jeśli nadal zdecydujesz się na samodzielną pracę – sukces dla ciebie!

Optymalne miejsce montażu

Aby prawidłowo zainstalować kocioł, zaleca się umieszczenie go jak najbliżej rur zimnej wody wewnątrz mieszkania. Odbywa się to w celu skrócenia linii instalacyjnych, zmniejszenia strat ciepła i ciśnienia na całej długości..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Wybierz lokalizację w zależności od wielkości kotłowni

Podgrzewacze wody o małej objętości mogą być mocowane na różnych ścianach, a w przypadku produktów ze zbiornikiem większym niż 80 litrów dozwolone jest stosowanie tylko nośnych ścian z cegły lub betonu. Nawet jeśli ciężar własny zasobnika jest nieznaczny, to razem z wodą i pod ciśnieniem medium tworzą duże obciążenie ściany.

Biorąc pod uwagę powyższe, w małym mieszkaniu nie ma wielu odpowiednich stref instalacyjnych, najprawdopodobniej możliwe jest umieszczenie grzejnika:

 • nad toaletą, jeśli pozwala na to wielkość zbiornika;
 • w łazience;
 • w kuchni pod zlewem dla mini konstrukcji 15 litrów i pod sufitem dla objętości powyżej 30 litrów;
 • w kuchni na podłodze do instalacji zbiornika magazynowego ponad 100 litrów;
 • w przedpokoju – dla kompaktowych modeli poziomych.

Materiały i narzędzia

Przed zainstalowaniem kotła rzemieślnik domowy musi dokładnie zapoznać się z jego instrukcjami, w szczególności z częścią dotyczącą instalacji i uruchomienia. To koniecznie wskazuje schemat i procedurę rurociągu kotła z doprowadzeniem wody, wymagania dotyczące sieci elektrycznej i jej ochrony przed przeciążeniem, a także zawiera specyfikację części zamiennych, które będą potrzebne do prac instalacyjnych..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Podstawowe narzędzia, podstawowe wyposażenie i materiały pomocnicze, które należy zakupić przed samodzielnym montażem kotła:

 • podgrzewacz wody z kotwami – dostarcza producent;
 • zawór bezpieczeństwa – dostarczany przez producenta;
 • wiertarka udarowa do otworów w ścianie betonowej lub ceglanej;
 • poziom konstrukcyjny, do ścisłej instalacji podgrzewacza wody, aby nie było wietrzenia i odsłaniania elementów grzejnych;
 • zestaw narzędzi ślusarskich z młotkiem, szczypcami, śrubokrętem i kluczami;
 • uszczelniacz, na przykład taśma FUM;
 • węże hydrauliczne, 2 sztuki;
 • trójniki, w zależności od średnicy rur odpływowych, 3 szt.;
 • zawory DN 15, 3 sztuki;
 • przewód elektryczny i wyłącznik zgodnie z danymi producenta.

Naprawiamy podgrzewacz wody

Aby kocioł był solidnie przymocowany do ściany, producent zadbał, aby wraz z grzałką dostarczał haki montażowe, kotwy i listwy, które są profesjonalnie zaprojektowane do trzymania go razem z masą wodną..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Przykład montażu na ścianie

Specjalistyczna listwa mocowana do ściany za pomocą łączników kotwowych, a następnie zawieszana jest na niej urządzenie.

Algorytm mocowania zbiornika na ścianie:

 1. Przed prawidłową instalacją kotła należy zmierzyć wymiary zbiornika..
 2. Zajmują takie ustawienie konstrukcji na ścianie, aby szczeliny pozostały na górze co najmniej 70 mm i z boku co najmniej 30 mm od jej granic, a osłonę można było zdemontować do prac naprawczych i restauratorskich oraz w trakcie utrzymanie.
 3. Przygotuj szablon na otwory, zaznacz je i wywierć pod łączniki. W przypadku, gdy ściana ma powłokę, na przykład płytkę, najpierw wierci się ją wiertarką do płytek. Następnie ceglaną lub betonową część ściany wierci się mocną wiertarką ze specjalnym wiertłem do betonu.
 4. Zamontuj kołki w otworach i owiń haki lub włóż kotwę przez otwory w płycie montażowej i dokręć kluczem.
 5. Zawieś zbiornik na łącznikach.
 6. Poziom budynku jest sprawdzany, nie ma odchyleń. Konstrukcji pionowych nie wolno montować poziomo.

Podłączamy się do wodociągu

Przy podłączaniu zasobnika c.w.u. do zamontowania grupy bezpieczeństwa urządzenia służy rura spustowa. Jest to zestaw zaworów bezpieczeństwa i zwrotnych oraz armatury. Jego celem jest ochrona kotła przed awariami podczas pracy..

Najpopularniejszy schemat ochrony kotła: amerykański, przykręcony do niego brązowy trójnik, a do dolnego wylotu podłączony jest zawór zwrotny, woda z kotła nie wróciła do wodociągu miejskiego, przy niskim ciśnieniu sieciowym.

Dodatkowy trójnik jest podłączony do bocznego wylotu trójnika, na którym montowany jest zawór bezpieczeństwa 6 atm. Zmniejsza ciśnienie medium w zbiorniku podczas wzrostu awaryjnego, np. przy przegrzaniu wody. Trójnik ten jest również podłączony do kształtki odprowadzającej wodę do kanalizacji..

W najnowszych konstrukcjach nagrzewnic montowany jest złożony zawór bezpieczeństwa, w którym w jednej obudowie znajduje się zarówno zawór bezpieczeństwa, jak i zwrotny. Po zainstalowaniu sprawdź, czy otwór zaworu bezpieczeństwa jest otwarty, w przeciwnym razie zabezpieczenie nie zadziała. Ponadto obwód może zapewnić podgrzaną linię recyrkulacji wody do podgrzewanego wieszaka na ręczniki.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Schemat podłączenia kotła do sieci wodociągowej

Podczas instalacji kotła należy prawidłowo przestrzegać kolejności podłączeń. Do rurociągów z sieciami zimnej i ciepłej wody można stosować rury stalowe i metalowo-plastikowe.

Majsterkowicze często używają plastikowych rur, ponieważ łatwiej je uszczelnić. Niektórzy użytkownicy używają elastycznych węży, ale eksperci nie zalecają tego, ponieważ bardzo szybko zawodzą..

Operacje technologiczne dotyczące orurowania kotła z własnymi pionami:

 1. Przed wykonaniem podwiązania rury są zamykane zaworami przy wejściu do mieszkania..
 2. Stojak zimnej wody i kocioł są odcinane przez zainstalowanie zaworu odcinającego w celu naprawy i konserwacji.
 3. Doprowadzona jest rura łącząca podgrzewacz wody z domową instalacją CWU. Na tej linii między pionem CWU a grzałką elektryczną zainstalowany jest również zawór odcinający. Ten kran jest zainstalowany w budynku mieszkalnym, aby woda i mieszkania nie dostały się do ogólnej sieci ciepłej wody. Musi być podłączony w taki sposób, aby w trybie awaryjnym właściciel mieszkania mógł przełączyć się do pracy ze wspólnej sieci domowej.
 4. Wszystkie połączenia są uszczelnione i uszczelnione i odczekać 4 godziny, aż szczeliwo stwardnieje.
 5. Przeprowadzana jest wstępna próba ciśnieniowa dla gęstości zmontowanego obwodu. Napełnij zbiornik wodą i sprawdź, czy nie ma wycieków. Następnie woda jest spuszczana.

Serwujemy jedzenie

W rzeczywistości podłączenie kotła do sieci domowej 220 V jest prostą operacją, jeśli gniazdo jest zaprojektowane do jego obciążenia. Parametry sprzętu elektrycznego są koniecznie określone w instrukcji technicznej podgrzewacza wody.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Jeśli okaże się, że parametry istniejącego gniazdka są niewystarczające lub zasilane są z niego inne urządzenia elektryczne, konieczne będzie poprowadzenie niezależnej linii do kotła. Prace te mogą wykonywać elektrycy posiadający odpowiednią grupę tolerancji..

Najbezpieczniejszą i najbardziej niezawodną opcją jest prowadzenie linii zasilającej oddzielnie od panelu elektrycznego mieszkania. Ważne jest, aby prawidłowo zakupić kabel zgodnie z modyfikacją określoną przez producenta..

W przypadku umieszczenia grzejnika elektrycznego w pomieszczeniu o dużej wilgotności: toalecie, łazience i kuchni konieczne jest zastosowanie specjalnych wodoszczelnych gniazdek elektrycznych.

Konieczny jest zakup kabla elektrycznego z marginesem, aby nie rozciągał się jak sznurek. Linia zasilająca kocioł musi być zabezpieczona przed zwarciem i uziemiona..

Sprawdzenie instalacji i uruchomienie próbne

Po związaniu kotła wzdłuż przewodów wodnych i elektrycznych przystępują do sprawdzania instalacji. Najpierw sprawdź gęstość wody w systemie. W tym celu sprawdzany jest zbiornik, w którym napełniana jest woda:

 1. Wyłączyłem armaturę parową na pionie gorącej wody.
 2. Otworzyć zawory na wlocie/wylocie kotła.
 3. Otwórz kran z ciepłą wodą na mikserze, aż wypłynie z niego równomierny strumień wody bez pęcherzyków powietrza.
 4. Zamknąć mieszadło i sprawdzić wszystkie połączenia pod ciśnieniem w dopływie wody pod kątem szczelności.

Jeśli zbiornik i połączenia nie przeciekają, włącz ogrzewanie kotła przez wylot lub przez difavtomat. Czekają, aż kocioł nagrzeje wodę do parametru ustawionego fabrycznie i zanotowany zostanie czas nagrzewania, musi odpowiadać danym paszportowym.

Wszelkie zidentyfikowane naruszenia mogą wskazywać na złej jakości podgrzewacz wody, który lepiej jest wymienić, gdy jest objęty gwarancją. Chociaż należy zauważyć, że nowoczesne kotły są bardzo niezawodne, więc takie sytuacje są niezwykle rzadkie..

Jak zainstalować przepływowy podgrzewacz wody?

Jedną z kluczowych cech przepływowych podgrzewaczy wody jest ich kompaktowość, która pozwoli na umieszczenie ich w kuchni lub łazience tuż pod zlewem. Ciecz w takich urządzeniach jest podgrzewana w specjalnej metalowej rurze, która zawiera mocne elementy grzejne.

Takie cechy konstrukcyjne urządzenia wymagają, aby okablowanie elektryczne w domu lub mieszkaniu działało prawidłowo i było w stanie wytrzymać duże obciążenia. Wskazane jest zainstalowanie oddzielnej maszyny do grzejnika przepływowego i podłączenie do niego przewodu o dużym przekroju..

Po zakończeniu pracy z zasilaniem możesz zainstalować sam kocioł. Jest instalowany tymczasowo lub stacjonarnie..

Schemat tymczasowy przewiduje docięcie dodatkowego trójnika w rurze zimnej wody, która zostanie podłączona do podgrzewacza wody za pomocą specjalnego zaworu. W tym celu należy przyłożyć napięcie do podgrzewacza wody i otworzyć kran dostarczający ciepłą wodę.

Ale schemat stacjonarny zakłada, że ​​\u200b\u200bdostawa i pobór wody w rurach będą prowadzone równolegle z ogólnym systemem zaopatrzenia w wodę. Aby zainstalować konstrukcję zgodnie ze schematem stacjonarnym, trójniki są cięte w rurach na ciepłą i zimną wodę. Następnie należy założyć zawory odcinające i uszczelnić je zwykłą taśmą holowniczą lub fum.

Dalsze działania są następujące:

 • podłączyć wlot kotła do rury dostarczającej zimną wodę;
 • podłączyć rurę wylotową do kranu doprowadzającego ciepłą wodę;
 • doprowadź wodę do rur i upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne podczas włączania wody w kranie i prysznicu;
 • podczas normalnej pracy systemu można zasilać podgrzewacz wody prądem, wtedy ciepła woda powinna płynąć z wymaganego kranu;
 • aby podnieść poziom bezpieczeństwa całej instalacji wodno-kanalizacyjnej i podgrzewacza wody, natychmiast zainstaluj z nim zawór bezpieczeństwa.

Zbiorniki z ogrzewaniem pośrednim

Jeśli porównamy projekty różnych podgrzewaczy wody, to kocioł pośredni jest najprostszą i najbardziej niezawodną wersją zbiornika do zaopatrzenia w ciepłą wodę. Urządzenie nie wytwarza samodzielnie ciepła, ale pobiera energię z zewnątrz, z dowolnego kotła ciepłej wody. W tym celu wewnątrz izolowanego zbiornika zainstalowany jest wymiennik ciepła – wężownica, do której dostarczany jest gorący płyn chłodzący.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Konstrukcja kotła powtarza poprzednie projekty, tylko bez palników i elementów grzejnych. Główny wymiennik ciepła znajduje się w dolnej strefie beczki, wtórny wymiennik ciepła w górnej. Wszystkie odgałęzienia są odpowiednio ułożone, zbiornik jest zabezpieczony przed korozją anodą magnezową. Jak działa „pośredni”:

 1. Z kotła do wężownicy płynie chłodziwo podgrzane do 80-90 stopni (minimum – 60 ° C). Obieg przez wymiennik ciepła zapewnia pompa obiegu kotła.
 2. Woda w zbiorniku nagrzewa się do 60-70°C. Tempo wzrostu temperatury zależy od mocy generatora ciepła i początkowej temperatury zimnej wody..
 3. Pobór wody idzie z górnej strefy zbiornika, zasilanie z głównej – do dolnej.
 4. Wzrost objętości wody podczas ogrzewania jest odczuwalny przez zbiornik wyrównawczy zainstalowany po „zimnej” stronie i wytrzymujący ciśnienie 7 bar. Jego objętość użyteczna obliczana jest jako 1/5 pojemności zbiornika, co najmniej 1/10.
 5. Obok zbiornika należy zainstalować odpowietrznik, zawór bezpieczeństwa i zawór zwrotny.
 6. W korpusie znajduje się tuleja na czujnik temperatury termostatu. Ten ostatni steruje zaworem trójdrożnym, który przełącza przepływy czynnika grzewczego między gałęzią ogrzewania i CWU.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Rury wodociągowe zbiornika nie są pokazane konwencjonalnie

Punkty dodatnie i ujemne

W porównaniu z modelami kotłów gazowych kotły „pośrednie” są niedrogie. Na przykład jednostka naścienna węgierskiego producenta Hajdu AQ IND FC 100 l kosztuje 290 USD. e. Ale nie zapominaj: zbiornik ciepłej wody nie jest w stanie pracować samodzielnie, bez źródła ciepła. Należy wziąć pod uwagę koszty orurowania – zakup zaworów, termostatu, pompy cyrkulacyjnej i rur z armaturą.

Co jest dobrego w pośrednim kotle grzewczym:

 • podgrzewanie wody z dowolnych urządzeń elektroenergetycznych, kolektorów słonecznych i grzałek elektrycznych;
 • duża podaż wydajności CWU;
 • niezawodność działania, minimalna konserwacja (raz w miesiącu rozgrzewanie do maksimum przed legionellą i terminowa wymiana anody);
 • czas ładowania kotła można regulować np. przełożyć na noc.

Podstawowym warunkiem prawidłowej pracy urządzenia jest wystarczająca wydajność instalacji grzewczej. Jeśli kocioł zostanie wybrany wyłącznie na instalację grzewczą bez rezerwy, dołączony kocioł nie pozwoli na ogrzanie mieszkania lub zostaniesz bez ciepłej wody.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Aby ciepła woda płynęła bezpośrednio z mieszaczy, warto zainstalować linię recyrkulacji powrotnej z osobną pompą

Wadami pośredniego zbiornika grzewczego są przyzwoite wymiary (małe są instalowane rzadziej) i konieczność ogrzewania kotła latem w celu zapewnienia ciepłej wody. Tych wad nie można nazwać krytycznymi, zwłaszcza na tle wysokiej wydajności i wszechstronności takiego sprzętu..

Przyłącze po stronie wody

Jeżeli punkty poboru znajdują się w pobliżu zbiornika grzewczego, podłączenie wykonuje się zgodnie z typowym schematem przedstawionym poniżej. Wyjaśnijmy funkcje niektórych elementów:

 • reduktor ciśnienia zalecany do stosowania przy skokach ciśnienia powyżej 6 bar;
 • zawór zwrotny na dopływie zimnej wody nie pozwala na opróżnienie zbiornika do sieci wodociągowej;
 • zbiornik wyrównawczy kompensuje wzrost objętości ogrzanej cieczy;
 • zawór bezpieczeństwa, ustawiony na 7 bar, odprowadza wodę do kanalizacji w przypadku wzrostu ciśnienia do poziomu krytycznego;
 • zawór spustowy służy do odprowadzania wody metodą naczyń połączonych.

Ważne jest, aby przewód odpływowy pozostawić napełniony – wtedy po otwarciu zaworu spustowego woda wypłynie zgodnie z prawem naczyń połączonych

Gdy odbiorcy są z dala od kotła, warto postawić linię recyrkulacyjną z dodatkową pompą i zaworem zwrotnym. Jeśli Twój model grzejnika nie jest wyposażony w oddzielne połączenie dla tej linii, po prostu przeciąć linię powrotną do linii przy wlocie zimnej wody..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Jak związać kotły na paliwo stałe

Schemat połączeń generatora ciepła opalanego drewnem ma na celu rozwiązanie 3 problemów (oprócz zasilania akumulatorów chłodziwem):

 1. Zapobieganie przegrzewaniu i gotowaniu kotła TT.
 2. Ochrona przed zimnym „powrotem”, obfitą kondensacją wewnątrz paleniska.
 3. Pracuj z maksymalną wydajnością, czyli w trybie pełnego spalania i wysokiej wymiany ciepła.

Przedstawiony schemat orurowania kotła na paliwo stałe z trójdrożnym zaworem mieszającym pozwala chronić się przed kondensatem w palenisku i doprowadzić generator ciepła do trybu maksymalnej wydajności. Jak to działa:

 1. Podczas gdy instalacja i grzałka nie są rozgrzane, pompa napędza wodę wzdłuż małego obwodu kotła, ponieważ zawór trójdrożny jest zamknięty z boku grzejników.
 2. Gdy płyn chłodzący nagrzewa się do 55-60 stopni, zawór ustawiony na określoną temperaturę zaczyna mieszać wodę z zimnego „powrotu”. System ogrzewania wiejskiego domu stopniowo się nagrzewa.
 3. Po osiągnięciu temperatury maksymalnej zawór całkowicie zamyka obejście, cała woda z kotła TT trafia do układu.
 4. Pompa zainstalowana na linii powrotnej pompuje wodę przez płaszcz urządzenia zapobiegając jego przegrzaniu i zagotowaniu. Jeśli umieścisz pompę na zasilaniu, komora z wirnikiem może napełnić się parą, pompowanie zostanie zatrzymane, a kocioł zagotuje się..

Zasada ogrzewania zaworem trójdrożnym stosowana jest do rurociągów dowolnych wytwornic ciepła na paliwo stałe – piroliza, pellet, spalanie bezpośrednie i długotrwałe. Wyjątkiem jest rozkład grawitacyjny, w którym woda porusza się zbyt wolno i nie powoduje kondensacji. Zawór stworzy wysoki opór hydrauliczny, zapobiegając grawitacji.

Jeżeli producent wyposażył jednostkę na paliwo stałe w obieg wody, wężownicę można wykorzystać do awaryjnego chłodzenia w przypadku przegrzania. Uwaga: bezpiecznik na grupie bezpieczeństwa jest wyzwalany ciśnieniem, a nie temperaturą, dlatego nie zawsze jest w stanie chronić kocioł.

Sprawdzone rozwiązanie – wężownicę CWU podłączamy do dopływu wody przez specjalny termiczny zawór upustowy, jak pokazano na schemacie. Element zostanie wyzwolony przez czujnik temperatury i we właściwym czasie przepuści dużą ilość zimnej wody przez wymiennik ciepła.

Korzystanie ze zbiornika buforowego

Najlepszym sposobem na zwiększenie sprawności kotła TT jest podłączenie go do ogrzewania poprzez zbiornik buforowy. Na wlocie akumulatora ciepła montujemy sprawdzony obwód z mieszaczem trójdrożnym, na wylocie stawiamy drugi zawór utrzymujący wymaganą temperaturę w akumulatorach. Obieg w sieci ciepłowniczej zapewnia druga pompa.

Co zyskujemy dzięki akumulatorowi ciepła:

 • kocioł pali się maksymalnie i osiąga deklarowaną sprawność, paliwo jest efektywnie wykorzystywane;
 • prawdopodobieństwo przegrzania jest znacznie zmniejszone, ponieważ urządzenie zrzuca nadmiar ciepła do zbiornika buforowego;
 • akumulator ciepła pełni rolę strzałki hydraulicznej, do zbiornika można podłączyć kilka gałęzi grzewczych, na przykład grzejniki 1. i 2. piętra, obwody ogrzewania podłogowego;
 • w pełni nagrzany zasobnik zapewnia długotrwałą pracę systemu, gdy drewno opałowe w palenisku kotła jest wypalone.

TT-kocioł i zasobnikowy podgrzewacz wody

Aby załadować kocioł „pośredni” za pomocą kotła opalanego drewnem, należy go włączyć w obwód kotła, jak pokazano na rysunku. Wyjaśnijmy funkcje poszczególnych elementów obwodu:

 • zawory zwrotne nie pozwalają na przepływ chłodziwa w innym kierunku wzdłuż konturów;
 • druga pompa (wystarczy wziąć model o małej mocy 25/40) krąży przez spiralny wymiennik ciepła podgrzewacza wody;
 • termostat wyłącza tę pompę, gdy kocioł osiągnie zadaną temperaturę;
 • dodatkowy odpowietrznik uniemożliwia przewietrzenie linii zasilającej, która będzie wyższa niż standardowa grupa bezpieczeństwa.

W podobny sposób można podłączyć kocioł do dowolnego kotła, który nie jest wyposażony w elektroniczną jednostkę sterującą..

Okucia do spinania taśmą BKN

 1. zapewnić ciągłą cyrkulację chłodziwa z kotła do podgrzewacza wody;
 2. zapobiegać szokowi hydraulicznemu i termicznemu;
 3. utrzymywać zadaną temperaturę podgrzewania wody w trybie automatycznym.
 • Membranowy zbiornik wyrównawczy – przeznaczony do kompensacji rozszerzalności cieplnej w systemie CWU i zapobiegania awariom. Po podłączeniu BKN jest instalowany razem z grupą bezpieczeństwa. Zbiornik wyrównawczy musi pomieścić co najmniej 10% całkowitej objętości pośredniego kotła grzewczego.
 • Zawór bezpieczeństwa – niezbędny do awaryjnego odprowadzania wody z BKN. Jeśli ciśnienie wzrośnie zbyt wysoko, otwiera się i wypuszcza wodę z kotła. Zawór jest używany podczas serwisowania do napełniania akumulatora odczynnikami chemicznymi usuwającymi kamień.
 • Grupa bezpieczeństwa kotła grzewczego pośredniego – obejmuje manometr, zawór upustowy i odpowietrznik. Urządzenie jest przeznaczone do normalizacji ciśnienia w dostawie gorącej wody i zapobiegania uderzeniom wodnym. Instalacja grupy bezpieczeństwa i zbiornika wyrównawczego, jest to wymóg stawiany przez producentów rurociągom BKN.
 • Czujnik temperatury kotła – łączy się z pompą cyrkulacyjną, która kontroluje ciśnienie w wężownicy. Termostat zanurzeniowy działa na zasadzie przekaźnika. Po osiągnięciu wystarczającego podgrzania wody czujnik daje sygnał do wyłączenia sprzętu pompującego. Woda przestaje się nagrzewać. Po schłodzeniu automatyka kotła rozpoczyna cyrkulację.
 • Zawór trójdrogowy – działa jako zespół mieszający otwierający i zamykający dopływ wody do kotła z instalacji grzewczej. Dostępne są proste urządzenia mechaniczne i precyzyjne zawory 3-drogowe z serwonapędami.
 • Pompa obiegowa – w zależności od wybranego schematu orurowania instalowany jest jeden lub dwa moduły. Pompa służy do wytworzenia stałego ciśnienia i recyrkulacji w systemie CWU.

Instalacja przepływowego podgrzewacza wody

Woda grzewcza w przepływowym podgrzewaczu wody, pomimo prostej zasady działania w budynkach mieszkalnych, jest używana rzadziej niż typ magazynowy. Wynika to z faktu, że do szybkiego podgrzania zimnej wody potrzebne są mocne elementy grzejne od 3 do 27 kW, a nie każda linia elektryczna wewnątrz mieszkania będzie w stanie wytrzymać takie obciążenie..

Przygotowanie – sprawdzenie zasilania

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu przepływowego podgrzewacza wody należy sprawdzić możliwości wewnętrznej sieci elektrycznej. Jego niezbędne parametry są wskazane w paszporcie podgrzewacza wody, a jeśli nie odpowiadają rzeczywistym danym, wymagana będzie przebudowa wewnętrznej linii zasilającej.

Do podłączenia większości ogrzewaczy przepływowych wymagana jest instalacja stacjonarna, sieć 220 V AC, 3-żyłowy kabel miedziany o przekroju min. 3X2,5 mm i automatyczne zabezpieczenie min. 30 A. -podgrzewacz wody przelotowej należy również podłączyć do uziemienia.

Wybór miejsca

Bezciśnieniowe przepływowe podgrzewacze wody na ogół mają możliwość zagwarantowania działania tylko jednego punktu poboru, w wyniku czego kwestia wyboru obszaru instalacji nie jest tego warta.

Stosuje się go zamiast baterii w łazience lub kuchni. Wybór mocnych ciśnieniowych grzejników przepływowych, które obsługują kilka kranów, musi być starannie dokonany. Z reguły umieszcza się go od maksymalnego poboru lub pionu.

Pomimo tego, że modyfikacje IP 24 i IP 25 są konstrukcyjnie zabezpieczone przed bezpośrednią penetracją wody, to jednak pewniejsze jest umieszczenie ich w miejscach, w których nie ma zagrożenia bezpośredniej penetracji wody..

Ponadto należy pamiętać, że urządzenia wyposażone w mechaniczny system regulacji ciśnienia i temperatury ciepłej wody muszą znajdować się na wyciągnięcie ręki. Biorąc pod uwagę powyższe, najkorzystniejsze będzie zainstalowanie kotła w łazience.

montaż naścienny

Nagrzewnice przepływowe nie mają dużego ciężaru, nie stawiają wymagań dotyczących ich instalacji podobnych do urządzeń pojemnościowych. Montaż na ścianie budynku polega na wywierceniu otworów i zamocowaniu grzejnika za pomocą specjalnych uchwytów dołączonych do zestawu.

Główne warunki profesjonalnej instalacji:

 • Siła pokrycia ścian;
 • idealny układ poziomy.

W przypadku ustawienia nagrzewnicy ze spadkiem istnieje ryzyko powstania pęcherzyków powietrza, co doprowadzi do przegrzania elementu grzejnego i awarii nagrzewnicy wodnej..

Jak podłączyć do źródła wody?

Zapięcie bezciśnieniowego podgrzewacza przepływowego jest dość proste. Połączenie wykonuje się wężem elastycznym wyjętym z mieszalnika do przyłącza urządzenia. Aby to zrobić, zainstaluj specjalną uszczelkę pod nakrętką łączącą i owinąć ją najpierw ręcznie, a następnie lekko dociskając kluczem.

Należy przestrzegać zasady, że za nagrzewnicą nie montuje się zaworów odcinających. Woda powinna być odcinana tylko przez urządzenie grzewcze lub mieszacz, do którego jest podłączona

Przy innym rozwoju wydarzeń ze względu na brak ruchu wody, element grzejny przegrzeje się i ulegnie awarii.

Podłączenie do sieci energetycznej

Niewielkie bezciśnieniowe modyfikacje podgrzewaczy wody są realizowane głównie za pomocą wymaganego przewodu wtykowego. W związku z tym włączenie sprowadza się do tego, że musisz włożyć wtyczkę do uziemionego gniazdka elektrycznego.

Grzejnik elektryczny jest potężnym urządzeniem elektrycznym, nie wolno go włączać za pomocą różnych przedłużaczy. Ze względu na duży prąd elektryczny styki mogą się przegrzać i spowodować pożar w okablowaniu..

Kocioł do podgrzewania wody za pomocą prądu: jak samemu zrobić grzejnik z butli gazowej

Jeżeli w zimie kocioł pośredni ogrzewany jest przez system grzewczy, to na okres letni wskazane jest wyposażenie go w element grzejny. Jedna lub dwie butle gazowe, które można znaleźć w domu, mogą służyć jako zbiornik na kocioł. Nadaje się zarówno do nowej, jak i używanej butli.

Możesz użyć jednej butli, ale ponieważ jej pojemność jest niewielka (zwykle 50 litrów), lepiej jest wziąć dwie butle naraz i zespawać je ze sobą, odcinając dno obu pojemników. Ścianki butli wykonane są ze stali nierdzewnej, która doskonale nadaje się do długotrwałej interakcji z gorącą wodą.

Aby zmontować kocioł, będziesz potrzebować:

 • sam cylinder lub dwa, jeśli planujesz wykonać grzejnik o dużej objętości;
 • Bułgarski;
 • szlifierka kątowa do czyszczenia powierzchni;
 • cewka (niezależnie wykonana z rury miedzianej lub mosiężnej) lub rura;
 • farba podkładowa nitro;
 • wiertarka elektryczna z dyszą koronową;
 • armatura i zawory kulowe do łączenia konstrukcji z rurociągiem;
 • giętarka do rur do formowania zwojów lub kłoda, rura o odpowiednim rozmiarze (jeśli projekt obejmuje użycie cewki, a nie prostej rury);
 • gęsty polietylen lub tkanina, a także natryskiwany poliuretan do izolacji termicznej;
 • uchwyty do zawieszenia lub podpory.

Instrukcja produkcji

Butla z gazem kotłowym

 1. Najpierw przygotowuje się butlę z gazem. Musi być dokładnie oczyszczony i pocięty szlifierką..
 2. Następnie wewnętrzna powierzchnia jest wygładzana przy użyciu szlifierki kątowej, myta, suszona i pokrywana farbą podkładową nitro, aby uniknąć zapachu gazu z wody podczas pracy..

montaż

Montaż odbywa się w następującej kolejności:

 1. W cylindrze wierci się otwory wiertarką elektryczną do doprowadzenia zimnej wody i odprowadzenia gorącej wody. Wykonany jest również otwór na cewkę lub rurę.

Montaż kotła z butli gazowej

 1. Otwory są czyszczone i montuje się w nich kształtki i zawory kulowe.
 2. W dolnej części zbiornika wywiercony jest kolejny otwór, przez który będzie spływać stojąca woda.
 3. Za pomocą giętarki do rur cewka jest wykonana z rury miedzianej o średnicy 10 mm. Warto to zrobić według wcześniej obliczonych obliczeń. Końce cewki są zagięte w jednym kierunku w odległości 20-30 cm.
 4. Złączki gwintowane są wspawane w otwory wycięte pod cewkę.
 1. Cewka jest wkładana do wywierconych dla niej otworów i spawana.
 2. Podczas wycinania cylindra pośrodku, w dolnej części montuje się element grzejny, wiercąc pod nim otwór i wkręcając gwintowaną dyszę. Jeśli konstrukcja zbiornika wymaga oddzielnego dna, pokrywy i środka, na końcu zespołu można zainstalować grzałkę elektryczną..
 3. Na zewnątrz zbiornik jest izolowany materiałem termoizolacyjnym. Wszystkie rury są zabezpieczane polietylenem i tkaniną, a następnie nakładane jest natryskiwaniem poliuretanu. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Można zastosować piankę poliuretanową owiniętą folią izolacyjną.

Izolacja termiczna kotła

 1. Osprzęt jest przyspawany do kotła i umieszczony w wybranym miejscu.

Pod koniec pracy przykręca się okucia, krany i montuje się górną pokrywę. Lepiej nie spawać, ale przymocować śrubami lub stalowym drutem, aby mieć dostęp do wnętrza zbiornika..

Opisane w tekście opcje domowych kotłów grzewczych z ogrzewaniem pośrednim to tylko niektóre z możliwych. Oprócz kotłów cylindrycznych, hydraulicy amatorzy montują również konstrukcje oparte na kwadratowych pojemnikach, wykonują wielowarstwowe uzwojenie zamiast jednowarstwowego. Najważniejsze jest prawidłowe obliczenie projektu, aby zbiornik miał wystarczającą objętość, a cewka zapewniała wymagany poziom ogrzewania..

Niuanse dotarcia do rurociągu

Kocioł podłącza się do instalacji grzewczej za pomocą dowolnych rur: stalowych, metalowo-plastikowych, PP.

Wybór zależy od budżetu i temperatury chłodziwa. Na przykład w kotłach na paliwo stałe temperatura praktycznie nie jest regulowana, zdarzają się przypadki, gdy wzrasta do 100 ° C. Dlatego w tym przypadku zaleca się instalację rur stalowych..

Połączenie z rurociągiem PP

Rury PP są łatwe w montażu. Do urządzenia rurociągowego potrzebujesz tylko lutownicy i specjalnych nożyczek do cięcia odcinków o wymaganej długości. Po ustaleniu punktu połączenia w rurociągu wycinany jest odcinek, którego długość jest równa długości trójnika minus 10 mm w każdym kierunku.

Kształtkę i rurę nagrzewamy lutownicą do wymaganego stanu i łączymy. Przewijanie w dowolnym kierunku jest niedozwolone, ponieważ może to prowadzić do nieszczelności połączenia.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Łącząc narożniki i odcinki rur o różnych długościach, dostarczane są do króćców kotłowych. Na końcu odcinka wlutowana jest tuleja gwintowana, cała linia jest ostatecznie podłączona.

Łącznik do rur stalowych

Połączenie BKN z rurociągiem stalowym jest możliwe bez spawania – za pomocą opaski i specjalnego adaptera typu „wampir” z otworem w korpusie.

Na wcześniej przygotowany i oczyszczony odcinek ściągu montuje się obejmę wraz z uszczelką żaroodporną, śruby są dokręcane. Dopływ wody jest odcięty, jego pozostałości są usuwane z sekcji łączącej.

Przez otwór w zacisku wierci się wiertłem odcinek rury, przykręca się zawór. Następnie wykonuje się wiązanie BKN według wybranego schematu.

Podłącz do wzmocnionego rurociągu z tworzywa sztucznego

Opcja jest prosta i niezawodna, służy do podłączenia BKN do kotła dwuprzewodowego. Do łączenia węzłów stosuje się złączki zaciskane, a do tworzenia zagięć i zwojów rura jest po prostu wyginana pod wymaganym kątem..

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Przed orurowaniem kotła odcina się rurę o wymaganym przekroju i długości. Następnie dobierane jest miejsce połączenia, biorąc pod uwagę długość trójnika i część zajmowaną przez połączenie rurowe..

Do urządzenia dziury używane są specjalne nożyczki. Nakrętki są usuwane z trójnika i przykręcane do różnych końców rury. Do kielichowania używa się śrubokręta lub specjalnego kalibratora. Po włożeniu trójnika pierścienie poruszają się, nakrętki są dokręcane kluczem.

Zamiast trójników można zastosować łączniki rurowe, ale do ich zainstalowania wymagane są dodatkowe próby ciśnieniowe..

Ważne fakty w skrócie: zawór bezpieczeństwa

Na taki element rozważanego systemu jak zawór bezpieczeństwa zasługuje osobna sekcja. Wyklucza możliwość cofnięcia się cieczy do systemu zaopatrzenia w wodę, a także pomaga znormalizować ciśnienie w systemie poprzez zrzucanie nadmiaru wody podczas jej ogrzewania..

Ważny niuans: zabrania się instalowania zaworu zwrotnego zamiast zaworu bezpieczeństwa. Mogłoby to spowodować pęknięcie przełącznika temperatury i wybuch kotła..

Zawór bezpieczeństwa montowany jest na wlocie zimnej wody do nagrzewnicy. Technologia połączeń uniemożliwia umieszczanie elementów odcinających między wlotem zbiornika a zaworem bezpieczeństwa.

Ważny! Monitoruj stan zaworu podczas pracy zbiornika. Jeśli mosiężne urządzenie pozostaje suche przez długi czas, może to oznaczać awarię. Uszkodzony element należy jak najszybciej wymienić..

Teraz możesz podłączyć grzejnik do systemu zaopatrzenia w wodę zgodnie ze wszystkimi wymaganiami i niuansami technologii. To świetna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy na usługach hydraulicznych i utrzymania całego procesu pod osobistą kontrolą..

Pośredni koszt kotła grzewczego

Na rynku urządzeń grzewczych istnieje wiele modeli kotłów różnych producentów. Modele te różnią się między sobą objętością zbiornika, marką, materiałem, dodatkowymi funkcjami itp..

Kryteria wpływające na koszt jednostki grzewczej:

 1. Producent. Im bardziej znana firma, tym wyższy koszt urządzenia. Najpopularniejsze modele to firmy Viessmann, Buderus, Vaillant, Baxi, Protherm, Drazice czy Gorenje. Jednak ostatnio na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na jednostki wyprodukowane w Rosji, które w niczym nie są gorszej jakości od ich zagranicznych odpowiedników, ale jednocześnie mają niższy koszt..
 2. Projekt. Rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła znacząco wpływa na koszt urządzenia jako całości. Najniższa cena dotyczy kotłów z niższą lokalizacją grzałki, a najwyższa kotłów ze zbiornikiem wewnętrznym..
 3. Materiały użyte do produkcji urządzenia. Najdroższe urządzenia to te, które wykorzystują stal i mosiądz. Zbiorniki wykonane z plastiku mają znacznie niższą cenę.
 4. Pojemność baku. Im większa pojemność urządzenia, tym więcej materiału zużywa się na jego produkcję, a w konsekwencji jego koszt również wzrasta..
 5. Opcje dodatkowe. Obecność dodatkowych urządzeń i funkcji znacznie zwiększa koszt urządzenia grzewczego (termometr elektroniczny, termostat, możliwość podłączenia linii recyrkulacyjnej itp.).

W zależności od materiału i firmy producenta cena kotła pośredniego o pojemności zbiornika 100 litrów waha się od 20 000 do 80 000 rubli. Wraz ze wzrostem objętości do 300 litrów koszt urządzenia wzrośnie do 100 000 rubli, a za urządzenie ze zbiornikiem o pojemności 1000 litrów będziesz musiał zapłacić 300 000 – 400 000 rubli.

Częste błędy instalacyjne

Podczas instalacji lub podczas procesu konfiguracji musisz spróbować uniknąć wielu błędów:

 • Kocioł i kocioł są zainstalowane daleko od siebie. Ich instalacja powinna być wykonana nie tylko jak najbliżej siebie. Ale, aby uprościć instalację, rury są prawidłowo odsłonięte.
 • Nieprawidłowe połączenie rurociągu z chłodziwem.
 • Niepiśmienna instalacja pompy obiegowej.

  Schemat podłączenia pośredniego kotła grzewczego do jednoprzewodowego, dwuprzewodowego kotła gazowego

Właściwa instalacja, uruchomienie i regulacja gwarantują stabilne zaopatrzenie w ciepłą wodę i umożliwiają normalne działanie wszystkich systemów i urządzeń. Zapobiegnie to zużyciu części i zaoszczędzi na przedwczesnych naprawach.

Porady & Triki

Aby ocenić, czy wystarczy pośredni kocioł grzewczy na 200 litrów, musisz dowiedzieć się:

 • ile punktów pobierania próbek wody zostanie wykorzystanych;
 • jaka jest ich odrębna i ogólna potrzeba;
 • jak szybko należy podgrzewać wodę w każdym kranie;
 • do jakiej temperatury należy podgrzać ciecz.

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja

Te same 200 litrów pokryje wszystkie potrzeby rodziny dla 5 osób. W takim przypadku będziesz musiał zainstalować kocioł o minimalnej mocy 33 kW.

Profesjonalna kalkulacja powinna również uwzględniać:

 • obszary wymienników ciepła;
 • pojemność cieplna wody;
 • długość i konfiguracja cewki;
 • pobór prądu (jeśli zainstalowano grzałkę).

Montaż kotła grzewczego pośredniego: orurowanie kotła z kotłem, schemat podłączenia, instalacja