Jak potrzebny jest termostat do ogrzewania?

Postęp naukowy i technologiczny pozwala nam korzystać z innowacji, które poprawiają nasze życie. Około 30 lat temu w systemie grzewczym zaczęto stosować specjalne urządzenia, za pomocą których można kontrolować reżim temperatury wewnątrz lokalu. Termostaty do ogrzewania – jak nazywa się te urządzenia – stały się integralną częścią każdego systemu grzewczego, niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia, w którym są używane.

Nowość spodobała się zarówno specjalistom, jak i zwykłym ludziom. Za pomocą termostatów można nie tylko regulować przepływ i temperaturę chłodziwa w grzejnikach, ale także, jeśli to konieczne, całkowicie odciąć dopływ tego ostatniego. Ułatwia to naprawę lub wymianę urządzenia, ponieważ nie ma potrzeby zatrzymywania całego procesu ogrzewania i całkowitego spuszczania chłodziwa. Jest to więc urządzenie niezbędne pod każdym względem. Dlatego instalacja termostatu jest bardzo opłacalną inwestycją..

Co to jest termostat do kotła grzewczego

Termostat kotłowy we wnętrzu domu

Tak wygląda nowoczesny elektroniczny termostat pokojowy..

Do czego służy i jak jest używany

Głównym powodem wyboru termostatu pokojowego jest oszczędność, czyli zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 25-30%. Osiąga się to dzięki możliwości zaprogramowania pracy kotła na dzień lub tydzień wcześniej. Na przykład:

 1. Możesz obniżyć temperaturę w nocy do 18-19°C – najbardziej komfortowa temperatura do spania. Co więcej, każdy obniżony stopień zmniejsza zużycie paliwa o 2-5%.
 2. Możesz obniżyć temperaturę do 15-16°C na czas, gdy właścicieli nie ma w domu, np. w godzinach pracy.

Oszczędności osiąga się również bez obecności funkcji programowania: poprzez monitorowanie pracy kotła w zależności od temperatury powietrza, a nie temperatury chłodziwa. Pozwala to dokładniej i stabilniej, bez najmniejszych skoków, utrzymywać zadaną temperaturę, minimalizować bezwładność systemu grzewczego, a w obecności palnika modulowanego utrzymywać go jak najdłużej, ale przy minimalnej mocy, najbardziej optymalny tryb pracy kotła zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i oszczędności zasobów.

Wszystkie, nawet najprostsze mechaniczne termostaty pokojowe, są standardowo wyposażone w czujnik temperatury powietrza. Wiele modeli posiada również zdalny czujnik do ogrzewania podłogowego.

Oczywiście poza oszczędnościami termostat zwiększa również komfort użytkowania systemu grzewczego. W zależności od funkcjonalności, za pomocą termostatu można zorganizować sterowanie zależne od pogody, podłączając zewnętrzny czujnik zewnętrzny, sterować kotłem ze smartfona (przez Wi-Fi) i otrzymywać powiadomienia o awariach przez SMS (jeśli jest moduł GSM) , wystarczy dostroić pracę kotła.

Krótko o zasadzie pracy

Dla lepszego zrozumienia zasady działania termostatów pokojowych najpierw wyjaśniamy algorytm działania kotła c.w.u. w konfiguracji podstawowej:

 1. Użytkownik uruchamia grzałkę, za pomocą przycisków lub pokręteł ustawia żądaną temperaturę nośnika ciepła.
 2. Każde urządzenie wyposażone jest w czujnik zanurzeniowy lub przylgowy, który informuje centralę o stopniu nagrzania wody. Gdy temperatura chłodziwa osiągnie z góry określony próg, zawór gazowy zostaje uruchomiony i odcina dopływ paliwa do głównego palnika. Pompa obiegowa kontynuuje „przetłaczanie” wody przez system.
 3. Po schłodzeniu chłodziwa do dolnej granicy temperatury, dopływ gazu zostaje wznowiony, palnik ponownie się zapala i podgrzewa wodę.

Referencja. W kotłach opalanych drewnem z turbodoładowaniem automatyka wyłącza dmuchawę. Pobór powietrza i proces spalania w palenisku zostaje wstrzymany, urządzenie przechodzi w tryb czuwania.

Ogrzewanie pomieszczeń ogrzewaniem wodnym

Schemat działania kotła grzewczego ze zdalnym termostatem – automatyka zatrzymuje się i uruchamia palnik w zależności od temperatury powietrza, a nie chłodziwa

Bez zewnętrznego czujnika temperatury grzejnik „nie widzi” temperatury powietrza w pomieszczeniu i głupio podgrzewa wodę do określonego limitu. Efekt: w przejściowym okresie jesienno-wiosennym obserwuje się tzw. cykliczność – częste włączanie/wyłączanie palnika (raz na 2-3 minuty), co zmniejsza zasoby jednostki jako całości.

Teraz o najważniejszej rzeczy. Zdalny termostat wydłuża odstępy między włączaniem/wyłączaniem bojlera gazowego, ponieważ kieruje się temperaturą powietrza, które stygnie wolniej. Urządzenie włącza się w obwodzie otwartym zasilania zaworu gazowego (na kotłach TT – turbiny) i wbudowanej pompy.

Zainstalowanie automatycznego termostatu pozwala upiec trzy ptaki jednym kamieniem:

 • zmniejszyć zużycie energii;
 • uczynić sterowanie kotłem wygodniejszym;
 • przedłużyć żywotność źródła ciepła.

Ważna uwaga. Wymienione pozycje dotyczą nie tylko grzejników gazowych. Każdy generator ciepła wyposażony w elektroniczną lub elektryczną jednostkę sterującą jest podłączony do termostatu: paliwo stałe, olej napędowy, kocioł elektryczny i tak dalej..

Podłączenie termostatu do kotła TT

Automatyka kotła opalanego drewnem posiada złącze termostatu

Gdy pomieszczenie nagrzeje się do określonej temperatury, termostat przerywa obwód, palnik i wbudowana pompa generatora ciepła zatrzymują się. Urządzenie uruchamia się po schłodzeniu powietrza o 1-2 stopnie, co wydłuża czas przerwy między wyłączeniem a zapłonem do 15-20 minut.

Zwróćmy uwagę na 2 znaczące niuanse:

 1. Przy zastosowaniu regulatora pokojowego nadal działa standardowa funkcja start/stop na podstawie temperatury wody w płaszczu kotła. Gdy płyn chłodzący w kotle nagrzeje się do ustawionego limitu, urządzenie palnika gazowego wyłączy się.
 2. Jeśli palnik zostanie zgaszony poleceniem wewnętrznego czujnika temperatury, standardowa pompa obiegowa nadal pracuje. Po uruchomieniu zdalnego termostatu oba urządzenia zatrzymują się – palnik i zespół pompowy.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe skonfigurowanie połączenia między kotłem a termostatem zewnętrznym..

Zewnętrzne sterowanie gazowym generatorem ciepła

Jak obniża się temperatura wody

Przykład obejścia bez regulatora

Jak pamiętamy ciepła woda jest podgrzewana z tej znajdującej się w sieci, poprzez wymiennik ciepła. I tu w grę wchodzi prawo zachowania energii. Jeżeli po tym, jak ilość nośnika ciepła przechodzącego przez kocioł na jednostkę czasu jest równa lub większa niż ilość wody do ogrzewania, wówczas temperatura ciepłej wody będzie prawie taka sama jak jej temperatura..

Zmniejszając przepływ wody grzewczej zmniejszamy nagrzewanie się ciepłej wody na wylocie. Mniejsza ilość nośnika ciepła nie może dostarczyć energii wystarczającej do podgrzania większej ilości wody do jej temperatury.

Regulator temperatury wody w instalacji wodociągowej zmniejsza ilość wody grzewczej przechodzącej przez wymiennik ciepła na dwa sposoby:

 1. Zmniejszenie przekroju rur na wlocie lub wylocie przez niepełne zamknięcie zaworów (kranów, zaworów, zaworów itp.). W slangu energetyków nazywa się to „naciskaniem”.
 2. Kierując część chłodziwa do powrotu. Ta metoda nazywa się „zimnym obejściem”, a rurociąg, przez który jest wykonywana, nazywa się obejściem.

Te dwie metody można również stosować łącznie. Regulatory ogrzewania działają na tych samych zasadach..

Węzły i zasada działania regulatorów

Każdy regulator temperatury do systemów zaopatrzenia w wodę składa się z co najmniej dwóch jednostek:

 1. czujnik monitorujący temperaturę ciepłej wody na wylocie wymiennika ciepła lub dostarczający do niego wodę;
 2. siłownik sterujący przepływem wody grzewczej przed kotłem.

Również w większości nowoczesnych urządzeń znajduje się jednostka sterująca, która analizuje odczyty czujników i steruje siłownikami zgodnie z ustawionymi wartościami lub programem. Istnieją szeroko rozpowszechnione termostaty, w których jednostki sterujące jednocześnie pracują w celu ogrzewania..

Regulator temperatury do dostarczania ciepłej wody może również pełnić dodatkowe funkcje. Na przykład reguluj ciśnienie lub przepływ w systemie, wyślij informacje do konsoli dyspozytorskiej.

Czasami urządzenia te są połączone z licznikami energii cieplnej. Następnie informacje z czujników są dodatkowo wykorzystywane do monitorowania i rozliczania..

Zasada działania termostatów jest niezwykle prosta:

 1. Czujnik wykrywa przekroczenie temperatury.
 2. Do siłownika wysyłany jest sygnał.
 3. Siłownik ogranicza przepływ wody grzewczej przez kocioł.
 4. Temperatura ciepłej wody zaczyna spadać.
 5. Po osiągnięciu ustawionego poziomu do urządzenia wykonawczego wysyłane jest kolejne zamówienie, które ponownie zwiększa przepływ chłodziwa.

Co więcej, wzrost temperatury może być rejestrowany przez sam czujnik, a następnie można go dostosować. Może i wydaje polecenie urządzeniu wykonawczemu. W częstszym przypadku sygnał z czujnika jest analizowany przez jednostkę sterującą i już steruje zaworami regulującymi przepływ wody.

Zmniejszenie przepływu wody przez wymiennik ciepła może być stałe, stopniowe lub stopniowe. W większości urządzeń jest płynny. W ten sposób unika się uderzenia wodnego. A sam siłownik jest prawie w ciągłym działaniu, a następnie zamyka się, a następnie otwiera.

Wszystkie zalety termostatów

Wszyscy jesteśmy różni, jeden jest ciągle mroźny, a drugi jest gorący przy +20 stopniach. Dlatego, gdy temperatura w całym lokalu jest taka sama, jeden z lokatorów zaczyna odczuwać ciągły dyskomfort, trzeba przyznać, że fajnie byłoby ustawić optymalny reżim temperaturowy w swoim pokoju! Czasami w lokalu wymagana jest zmiana temperatury z innych powodów, na przykład masz tam rośliny, które potrzebują określonej temperatury powietrza lub chcesz ściszyć ogrzewanie podczas snu, aby wygodniej spać i nie budzić się z bóle głowy.

Ogólnie wymagania temperaturowe w różnych pomieszczeniach są różne. W tej samej łazience nie obniżaj jej poniżej 24 stopni, ponieważ wilgoć słabo odparuje, a w pomieszczeniu będzie odczuwalna nieprzyjemna wilgoć. W kuchni wystarczy 19 stopni, bo są też inne urządzenia powodujące nagrzewanie powietrza. Dla pokoju dziecinnego optymalna temperatura to 23-24 stopnie.

Ogólnie rzecz biorąc, esencja jest jasna. Regulacja ogrzewania grzejnikowego jest dość niezbędnym środkiem, aby dom był naprawdę komfortowy do życia. Do realizacji takich ustawień nie potrzeba skomplikowanych systemów – wystarczy zakupić kompaktowy termostat, który należy zainstalować razem z baterią. Oto, co da Ci to urządzenie:

 1. Oszczędność zasobu kotła – pracuje znacznie ekonomiczniej i zużywa mniej paliwa.
 2. Wygodna regulacja temperatury we wszystkich pomieszczeniach.
 3. Brak konieczności ingerencji w regulację ogrzewania – wszystko dzieje się w trybie automatycznym, już po pierwszej instalacji.
 4. Działa jak kran i może całkowicie odciąć dopływ chłodziwa do chłodnicy.

W specjalnym artykule szczegółowo przeanalizujemy pytanie: jakie są możliwe schematy podłączenia grzejników w prywatnym domu. Zobaczmy, jakie są zalety i wady tych lub innych opcji. Zobaczymy, jakie metody technologiczne są wykorzystywane do optymalizacji niektórych schematów..

Ciekawe, aby wiedzieć! W rzeczywistości termostat jest urządzeniem obniżającym, ponieważ nie jest w stanie zwiększyć wydajności grzewczej akumulatora, co nie jest zaskakujące. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na jego użyteczność i użyteczność..

Zasada działania regulatora temperatury wody w układach FWH jest następująca:

 1. czujnik wykrywa wartości temperatury poza ustawionymi granicami;
 2. sygnał sterujący jest dostarczany do urządzenia wykonawczego;
 3. urządzenie wykonawcze reguluje natężenie przepływu wody w instalacji grzewczej;
 4. temperatura ciepłej wody powraca do normalnych wartości.

W prostym przypadku sygnał sterujący podawany jest bezpośrednio przez czujnik, a w bardziej zaawansowanych regulatorach funkcja ta jest przypisana do jednostki sterującej. Aby uniknąć wstrząsów hydraulicznych, zmiana natężenia przepływu wody sieciowej odbywa się tak płynnie, jak to możliwe.

Klasyfikacja 2

Zawory termostatyczne do regulacji

Takie urządzenie pozwala na wytworzenie określonej temperatury chłodziwa poprzez zmieszanie strumieni linii bezpośrednich i powrotnych. Urządzenie pomaga kontrolować wartości temperatury poprzez zmianę przepływu ciepłej wody przez akumulator. W takim przypadku mechanizm kontroluje dostarczanie ciepłej wody przez akumulator, ale nie przez kocioł. Jest instalowany w każdym pomieszczeniu, w którym musisz utrzymać określoną temperaturę.

Urządzenie z zaworem termostatycznym na przykładzie pewnego modelu

Urządzenie z zaworem termostatycznym na przykładzie pewnego modelu

Miejsce montażu czujnika.

Najpopularniejszą opcją jest umieszczenie czujnika na wylocie wymiennika ciepła. Ma wadę – należy wziąć pod uwagę chłodzenie wody podczas transportu do konsumenta. Rozwiązuje się to, instalując czujnik na linii powrotnej FWH, który gwarantuje wymaganą temperaturę dla wszystkich punktów poboru wody. Możliwe jest również umieszczenie czujnika na zasilaniu lub powrocie wody sieciowej. Takie opcje można zastosować, jeśli płyn chłodzący i woda w kotle poruszają się przeciwprądowo lub w tym samym kierunku..

Przez punkty wstawiania siłowników

Istnieją cztery schematy instalacji siłowników do termostatów:

 1. Siłownik dwudrogowy (zawór, zawór, zawór itp.) montowany jest na rurociągach wody sieciowej pompowanej do kotła. Siłownik zamyka przekrój powrotu lub zasilania. Jest to najprostszy, najczęściej używany schemat łączenia..
 2. Siłownik dwudrogowy montowany jest na obejściu wody grzewczej przed kotłem i po otwarciu ze względu na obejście części przepływu, zmniejsza przepływ przez wymiennik ciepła. To najmniej prawdopodobne, aby trafić.
 3. Wtrąca się zawór trójdrożny lub podobny zawór z siłownikiem. Jednocześnie omija część przepływu przez obejście i dociska przepływ do wymiennika ciepła. Najbardziej opłacalna opcja, ponieważ zapewnia skuteczną regulację i minimalnie wpływa na tryby innych węzłów sieci ciepłowniczej.
 4. Na dopływie lub powrocie czynnika grzewczego oraz na obejściu zainstalowane są dwa dwudrożne urządzenia odcinające. System działa w taki sam sposób jak z zaworem trójdrożnym (będąc jego imitacją). Wymaga bardziej złożonego obwodu sterującego; rzadko używany.

Dodatkowo możesz obejrzeć film w tym artykule, w którym możesz porozmawiać o takich systemach. Następnie przeanalizujemy kilka produkowanych przemysłowo i obecnie używanych termostatów, a także jedno urządzenie do samodzielnego montażu.

Klasyfikacja według liczby rur

W zależności od liczby podłączonych rur grzejnikowych dzielą się one na dwukierunkowe, trójdrogowe i czterodrogowe. Termostaty dwukierunkowe są również nazywane termostatami przelotowymi. Posiadają dwa wyloty i są podłączone tylko do jednej rury. Regulator dwudrogowy posiada zawór mechaniczny lub elektryczny, który częściowo lub całkowicie blokuje drogę przepływu czynnika grzewczego.

b628bcdd903268e405093a48da67225b.jpg

Duże możliwości mają systemy grzewcze wyposażone w termostaty trójdrożne. Te ostatnie nie tylko blokują dostęp do ciepłej wody, ale także dostarczają zimną wodę do obiegu grzejników. W wyniku przepływów mieszających spada temperatura grzania urządzeń grzewczych.

f480b72cb3dc75848c3d713e26b2a9e7.png

Ważne jest, aby prawidłowo zainstalować termostat trójdrożny. Producent zazwyczaj przedstawia schemat instalacji na obudowie urządzenia.

Kolor niebieski wskazuje miejsce podłączenia rury zasilającej z chłodzonym nośnikiem ciepła, czerwony – z podgrzewanym, a wylot jest oznaczony strzałką. To samo dotyczy modeli czterodrożnych. To prawda, w przeciwieństwie do regulatorów trójdrożnych, są w stanie utrzymać recyrkulację chłodzonych i ogrzewanych nośników ciepła bez mieszania..

Klasyfikacja według rodzaju uruchomienia

W zależności od rodzaju wysterowania termostaty dzielą się na dwie kategorie – ręczne i automatyczne. W pierwszym wszystko jest proste: aby zmniejszyć siłę przepływu podgrzanej wody lub zablokować jej drogę do obwodu grzejnika, należy przekręcić pokrętło.

a6fc7d4745214e32d312e3a38ad00152.jpg

Te ostatnie mają bardziej złożoną konstrukcję. Składają się z czujnika i elementu termostatycznego osadzonego w plastikowej obudowie. Czujnik wypełniony jest kondensatem gazowym, wodą lub woskiem, które po podgrzaniu do określonej temperatury zmieniają objętość medium. Następnie trzpień urządzenia zaczyna się poruszać, częściowo lub całkowicie zamykając zawór mechaniczny.

Możesz również zainstalować termostat elektroniczny. Jest wyposażony w zawór sterowany elektrycznie. W zależności od zasady działania urządzeniami elektronicznymi są:

4b4f103ff101554edfeba8b09ee3d903.jpg

 • zautomatyzowane, które są wyzwalane, gdy zmieniają się wskaźniki temperatury zarejestrowane przez czujnik;
 • programowalny, wyzwalany w określonym przez użytkownika czasie;
 • sterowany radiowo, gdy temperatura grzejnika jest kontrolowana za pomocą pilota;.

Istniejące typy

Ustawienia dokonane na termostacie mają zawsze pierwszeństwo dla kotła, jego zasada działania nie zmienia się (modulacja płomienia palnika, regulacja prędkości obrotowej turbiny itp.) pomimo „suchego kontaktu” z termostatem. Zasada działania termostatu pokojowego zależy od rodzaju zastosowanego w nim czujnika temperatury..

1. Termostaty mechaniczne

Termostat mechaniczny

Najprostsze i najtańsze modele bez szerokiej funkcjonalności. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu czujników membranowych – wrażliwych na ciepło metali, cieczy lub gazów, które umieszczone są w małej szczelnej kapsule. Podgrzane substancje rozprężają się i po osiągnięciu zadanej temperatury wywierają nacisk na membranę przekaźnika wystarczający do zamknięcia styków, po czym termostat daje sygnał o zmniejszeniu mocy kotła lub całkowitym jego wyłączeniu.

Urządzenia mechaniczne z reguły są ograniczone tylko rotatorem do wyboru temperatury, mają wyczuwalny błąd, do 3-4 ° C i tylko połączenie przewodowe.

2. Elektromechaniczny

Termostat elektromechaniczny

Dokładniejsze (ale wciąż za mało), droższe, wciąż ograniczone w funkcjonalności termostaty.

Zasada działania jest podobna do mechanicznej, ale w tym przypadku stosuje się metale wrażliwe na ciepło, które po podgrzaniu wytwarzają mikrorozładowanie lub tworzą opór. Niektóre modele posiadają prosty ekran do wyświetlania temperatury oraz mniejszy krok jej zmiany – 0,5°C. Jednak to wciąż słabo uzasadnia ich 30-40% wyższą cenę, biorąc pod uwagę, że istnieją bardziej dokładne i funkcjonalne analogi..

3. Elektroniczne

Termostat elektroniczny

Nowoczesne, precyzyjne, wielofunkcyjne i wygodne termostaty. W zestawie często znajdują się dodatkowe czujniki do ogrzewania podłogowego. Błąd modeli elektronicznych nie przekracza 0,5-0,7 ° C, większość ma możliwość programowania, prawie wszystkie urządzenia są wyposażone w ochronę przed przegrzaniem i zamarzaniem, zatrzymanie pompy obiegowej i inne systemy bezpieczeństwa.

Najdroższe modele mają wbudowane moduły Wi-Fi i GSM, zapisują statystyki, mają dużą liczbę trybów automatycznych i bezprzewodowe połączenie z kotłem. Mimo najwyższych kosztów elektroniczne termostaty pokojowe w pełni to uzasadniają i zwracają się w ciągu kilku miesięcy kompetentnej eksploatacji..

Jakie materiały

Korpus zaworu wykonany jest z metali odpornych na korozję i często jest dodatkowo pokryty warstwą ochronną (niklowana lub chromowana). Istnieją zawory z:

 • brąz (niklowany i chromowany);
 • mosiądz (pokryty warstwą niklu);
 • ze stali nierdzewnej.

  Obudowy są zazwyczaj wykonane z mosiądzu lub brązu z niklowaniem lub chromowaniem

  Obudowy są zwykle mosiężne lub brązowe z dodatkiem niklu lub

  chromowany

Oczywiste jest, że stal nierdzewna jest najlepszą opcją. Jest chemicznie obojętny, nie koroduje, nie wchodzi w reakcje z innymi metalami. Ale koszt takich zaworów jest wysoki i trudny do znalezienia. Zawory z brązu i mosiądzu są w przybliżeniu takie same pod względem żywotności. Ważna w tym przypadku jest jakość stopu, a znani producenci uważnie ją monitorują. To, czy ufać nieznanemu, jest kwestią sporną, ale jest jeden punkt, który lepiej śledzić. Na korpusie musi znajdować się strzałka wskazująca kierunek przepływu. Jeśli go tam nie ma – przed tobą jest bardzo tani produkt, którego lepiej nie kupować..

W drodze egzekucji

Ponieważ grzejniki są instalowane na różne sposoby, zawory są proste (proste) i ustawione pod kątem. Wybierz typ, który będzie lepszy dla Twojego systemu.

Zawór prosty (prosty) i kątowy

Zawór prosty (prosty) i kątowy

Nazwa/firma Dla jakiego systemu DN, mm Materiał korpusu Ciśnienie robocze Cena
Danfos, kątowy RA-G, konfigurowalny jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 25-32 $
Danfoss, prosty RA-G, konfigurowalny jednorurowy 20mm, 25mm Mosiądz niklowany 10 barów 32 – 45 USD
Danfos, kątowy RA-N, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm. 25 mm Mosiądz niklowany 10 barów 30 USD – 40 USD
Danfoss, prosty konfigurowalny RA-N dwururowy 15mm, 20mm. 25 mm Mosiądz niklowany 10 barów 20-50 zł
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 8-15 $
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 8-15 $
BROEN, narożnik, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 10-17 zł
BROEN, narożnik, konfigurowalny dwururowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 10-17 zł
BROEN, prosty ze stałym ustawieniem jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 19-23 zł
BROEN, stałe ustawienie kątowe jednorurowy 15mm, 20mm Mosiądz niklowany 10 barów 19-22 zł
OVENTROP, osiowy 1/2" Mosiądz niklowany, emaliowany 10 barów 140 zł

Wybór urządzenia programowalnego w pomieszczeniu

Opcja elektronicznego czujnika temperatury do kotła grzewczego pomaga dobrać odpowiedni reżim temperaturowy i zmienić go według własnego uznania. Termostat pokojowy codziennie ustawia wartości zadane. Niektóre wartości zadane można zaprogramować np. gdy dzień zmienia się w noc.

Te kontrolery mają dodatkowe opcje. Na przykład funkcja, która pozwala na chwilę zatrzymać ogrzewanie, a następnie je wznowić. Możliwa jest również zmiana zaprogramowanych temperatur na czas trwania ustawionych okresów. Kolejną przydatną opcją jest możliwość zmiany intensywności ogrzewania.

Regulator pokojowy

Funkcje termostatów pokojowych do kotłów gazowych

Zanim kupisz termostat pokojowy do kotła gazowego tego czy innego typu, powinieneś zapoznać się z jego funkcjonalnością. Należy zauważyć, że dokonując wyboru między modelami analogowymi i cyfrowymi, te ostatnie mają wiele zalet i w związku z tym ich cena jest wyższa..

Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

Jednak zastosowanie programowalnego termostatu pokojowego do kotła grzewczego może znacznie zmniejszyć częstotliwość włączania / wyłączania urządzeń, co ma pozytywny wpływ na jego działanie jako całości..

Niezwykle istotną cechą termostatu pokojowego do kotła jest funkcja programowania, która umożliwia regulację komfortowego mikroklimatu w zależności od pory dnia, warunków atmosferycznych i innych czynników. Dostępny timer pozwala ustawić żądane parametry, biorąc pod uwagę dni tygodnia (dni robocze, weekendy), sezon kalendarzowy i inne ustawienia. Jest to bardzo wygodne dla tych, którzy pracują w systemie zmianowym lub pracują w niepełnym wymiarze godzin..

Główne zalety programowalnego termostatu pokojowego do kotła gazowego:

 • zdalne sterowanie nagrzewnicą;
 • ustawienie „dzień / noc” umożliwia ustawienie indywidualnego poziomu ogrzewania z uwzględnieniem określonej pory dnia;
 • prostota sterowania pozwala szybko zmienić konfigurację temperatury w pomieszczeniu;

Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

Zasada działania termostatu pokojowego do kotła gazowego

 • opcja programowania daje możliwość dostosowania pracy urządzenia z uwzględnieniem zmian pogody;
 • dzięki minimalnemu włączaniu / wyłączaniu zużycie jest zminimalizowane, a żywotność urządzeń grzewczych wydłużona;
 • znaczne oszczędności w zużyciu energii;
 • wysoka dokładność i niezawodność w pracy.

Pomocna rada! Kupując termostat pokojowy do kotła programowalnego, otrzymujesz możliwość sterowania urządzeniami grzewczymi o każdej porze dnia, niezależnie od Twojej obecności w domu..

Schemat podłączenia termostatu do kotła grzewczego

Po wybraniu modelu pojawia się pytanie, jak podłączyć termostat do kotła elektrycznego lub gazowego urządzenia grzewczego. Urządzenie podłącza się zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta w karcie technicznej urządzenia. Wystarczy znaleźć w dokumentacji niezbędny rozdział, w którym opisany zostanie sposób podłączenia dodatkowych urządzeń do kotła oraz podane są wszystkie wymagane schematy.

Schemat podłączenia termostatu pokojowego do kotła grzewczego Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

W niektórych modelach termostatów schemat znajduje się z tyłu ozdobnej osłony. Wszystkie nowoczesne modele kotłów mają punkty podłączenia termostatu, który będzie sterował pracą urządzeń grzewczych. Mocowanie urządzenia odbywa się za pomocą zacisku na kotle w odpowiednim miejscu lub za pomocą kabla termostatu (w zestawie).

Według profesjonalistów bezprzewodowe termostaty pokojowe powinny być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych z dala od istniejących domowych urządzeń elektrycznych (telewizor, lodówka, lampy itp.), ponieważ bliskość emitowanego przez nie ciepła może prowadzić do nieprawidłowej pracy urządzenia. Kilka zaleceń dotyczących instalacji termostatu bezprzewodowego do kotła gazowego:

 • dla prawidłowego pomiaru temperatury w pomieszczeniu konieczne jest zapewnienie swobodnego dostępu powietrza do termostatu;
 • nie zaleca się zakrywania urządzeń meblami lub ciężkimi zasłonami;
 • urządzenie powinno znajdować się w najchłodniejszych pomieszczeniach lub pomieszczeniach mieszkalnych, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu;

Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

 • należy unikać bezpośredniego światła słonecznego;
 • nie montuj urządzenia obok grzejników lub grzejników;
 • niemożliwe, aby urządzenia znajdowały się w obszarze przeciągów.

Pomocna rada! Czujniki termostatu pokojowego do ogrzewania są wyzwalane, gdy temperatura w pomieszczeniu zmienia się o 0,25 stopnia.

Sterowanie ogrzewaniem z termostatem do kotła gazowego

Pracą urządzeń grzewczych można sterować za pomocą nastawy w trybie ręcznym lub za pomocą termostatu do kotła gazowego. Chciałbym zauważyć, że za pomocą ustawień ręcznych można ustawić temperaturę płynu chłodzącego w systemie. Takie działanie urządzenia nie reaguje w żaden sposób na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu, a jeśli to nastąpi, konieczne będzie ponowne ręczne przekonfigurowanie kotła..

Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

Praca kotła w przypadku sterowania ręcznego wiąże się z częstym włączaniem i wyłączaniem urządzeń, a także z pracą pompy cyrkulacyjnej, niezależnie od tego, w jakim trybie znajduje się urządzenie: praca czy oczekiwanie. Prowadzi to do szybkiego zużycia urządzeń grzewczych i nie przyczynia się do efektywnego zużycia paliwa..

Jeśli mówimy o sterowaniu za pomocą termostatu do kotła gazowego, to takie urządzenie ustawia optymalny tryb dla urządzenia, biorąc pod uwagę temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli na przykład nastąpiło gwałtowne ocieplenie i pomieszczenie otrzymało dodatkowe ciepło od promieni słonecznych, termostat natychmiast zareaguje i da sygnał do urządzenia sterującego, aby wyłączyć kocioł..

Biorąc pod uwagę, że za pomocą termostatu (regulatora temperatury) do kotła gazowego można ustawić wymaganą wartość temperatury w pomieszczeniu, ogrzewanie zostanie przeprowadzone tylko wtedy, gdy spadnie. Jeśli więc urządzenie jest ustawione na 20°C, a w ciągu dnia pomieszczenie nagrzewało się również na skutek ciepła słonecznego lub pracy urządzeń kuchennych, kocioł będzie długo czekał..

Jak wybrać termostat do kotła grzewczego

W takim przypadku zużycie paliwa będzie znacznie niższe. Zanim kupisz termostat do kotła gazowego, powinieneś zapytać, jak prawidłowo skonfigurować urządzenie.

Cel i dlaczego musisz regulować temperaturę

Na pierwszy rzut oka przeznaczenie regulatora nie jest jasne, wymaganą temperaturę wody kranowej regulujemy już za pomocą mieszacza…

Na pierwszy rzut oka przeznaczenie regulatora nie jest jasne, wymaganą temperaturę wody kranowej regulujemy już za pomocą mieszacza…

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie przeznaczone jest do kontrolowania temperatury ciepłej wody pochodzącej z kranu. Ale dla niespecjalistów nie jest do końca jasne, dlaczego należy to zrobić.?

Przecież już to regulujemy dodając różne ilości zimnej wody. Na początek, aby ułatwić ujawnienie wszystkich pytań, opiszemy urządzenie systemów zaopatrzenia w ciepłą wodę (w skrócie CWU).

Systemy zaopatrzenia w ciepłą wodę

Urządzenie systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę i ogrzewania nowoczesnego domu

Większość systemów zaopatrzenia w ciepłą wodę jest połączona z systemami grzewczymi. Jednocześnie woda nie jest pobierana bezpośrednio z kotła, tylko jeśli nie jest to mały kocioł dwuprzewodowy, w którym znajdują się specjalne wymienniki ciepła na potrzeby CWU..

Są trzy powody:

 1. woda do kotłów jest oczyszczana w specjalny sposób, aby była mniejsza skala, nieopłacalne jest zabieranie jej do zaopatrzenia w wodę, a następnie ponowne gotowanie;
 2. przygotowana woda jest miękka i nie gasi pragnienia, może zawierać szkodliwe zanieczyszczenia;
 3. niekontrolowany pobór wody jest niebezpieczny dla kotłów.

Dlatego instalowane są specjalne wymienniki ciepła (zwane również kotłami), w których podgrzewana jest woda wodociągowa. Występują w różnych wersjach wiązka rur w osłonie z wodą do zaopatrzenia w ciepłą wodę mytą wodą sieciową, zestawy płyt z kanałami.

Po co regulować temperaturę ciepłej wody?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: dlaczego regulują temperaturę ciepłej wody. W końcu można go pozostawić tak, jak jest na wylocie wymiennika ciepła, czyli równą temperaturze wody grzewczej. Są trzy powody.

Większość konsumentów płaci licznikami ciepłej wody

Większość konsumentów płaci licznikami ciepłej wody

 1. Aby zaoszczędzić pieniądze. W kraju obowiązuje standard zaopatrzenia w ciepłą wodę, który stanowi, że jej temperatura powinna wynosić co najmniej 60 i nie więcej niż 75 ° C. Temperatura wody w sieci jest ustalana według specjalnego harmonogramu w zależności od temperatury na zewnątrz i może sięgać nawet 90 stopni.

Ponieważ większość konsumentów płaci za ilość zużytej ciepłej wody zgodnie z odczytami wodomierzy, nie ma sensu, aby firmy dostarczające ją do odpadów paliwowych ogrzewały ją powyżej dolnej granicy normy..

Rada. W prywatnym domu nie będzie oszczędności dzięki autonomicznemu ogrzewaniu i zaopatrzeniu w ciepłą wodę. Mocniej podgrzewając wodę, po prostu rozcieńczamy jej więcej zimną wodą (już o tym rozmawialiśmy) i używamy mniejszej objętości.

Spalanie gorącą wodą

Spalanie gorącą wodą

 1. Dla ochrony. Te same 60-75 stopni reguluje SanPiN 2.1.4.2496-09. Co więcej, jeśli dolna granica jest tak dobrana, że ​​woda ma najbardziej niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii, to górną 75oС tłumaczy się względami zdrowotnymi. Jeśli np. pod prysznicem przypadkowo odkręcisz kran z wodą podgrzaną powyżej tej granicy przy pełnym ciśnieniu, to istnieje ryzyko poparzenia.
 2. Trzeci powód działa tylko w pojedynczych przypadkach. Jeśli kocioł pracuje na gazie, latem i tylko w celu zaspokojenia zapotrzebowania na CWU, to można by utrzymać temperaturę płynu chłodzącego w pobliżu dolnej granicy normy i regulować ją przez kocioł, rezygnując z regulator na wymienniku ciepła.

„Płaczący” kocioł

Ale 60 ° C znajduje się w obszarze punktu rosy paliwa gazowego. A jeśli woda wodociągowa ma taką temperaturę, kocioł zacznie „płakać”, woda zacznie się skraplać na jego wewnętrznych powierzchniach, co zmniejsza wydajność i prowadzi do korozji. Dlatego konieczne jest większe podgrzanie płynu chłodzącego, a pożądaną temperaturę ciepłej wody uzyskuje się za pomocą regulatora.

Urządzenie i zasada działania termostatu

Każdy automatyczny zawór grzejnikowy składa się z 2 części:

 1. Zawór termostatyczny z siłownikiem odcinającym dopływ czynnika grzewczego.
 2. Głowica termiczna z elementem sterującym reagującym na zmiany temperatury powietrza.

Zawór wykonany z mosiądzu posiada tradycyjny mechanizm ze stożkiem roboczym, który wpasowuje się w gniazdo i tym samym zmniejsza jego obszar przepływu. Różnica w stosunku do konwencjonalnego zaworu ręcznego polega na tym, że stożek jest przymocowany do sprężynowego popychacza, który wystaje na zewnątrz. Wciskanie końca pręta realizowane jest przez drugi element – ​​głowicę termiczną. Im silniejsze ciśnienie, tym mniejsza powierzchnia przepływu. Poniższy schemat przedstawia montaż zespołu regulatora chłodnicy:

Schemat przekrojowy termostatu

Wewnątrz głowicy termostatycznej znajduje się mały szczelny pojemnik wypełniony medium wrażliwym na temperaturę – cieczą lub gazem. Po podgrzaniu to medium rozszerza się, pojemnik zwiększa się i silniej naciska na trzpień, blokując przepływ chłodziwa. Podczas chłodzenia proces przebiega w przeciwnym kierunku, co jest zasadą działania głowicy termicznej. Skalowane pokrętło regulacyjne mechanicznie ogranicza maksymalne otwarcie zaworu.

Ważny. Termostat zainstalowany na akumulatorze wpływa tylko na natężenie przepływu chłodziwa, zmieniając go w jednym lub drugim kierunku. Termostat nie jest regulatorem temperatury wody, to znaczy wykonuje regulację ilościową, ale nie jakościową.

Konstrukcja termostatów do grzejników grzewczych

Termostat do grzejnika składa się z dwóch części – zaworu (termozawór) i głowicy termostatycznej (element termostatyczny, regulator temperatury). Produkty te są produkowane dla różnych rozmiarów rur i różnych typów systemów grzewczych. Głowica termostatyczna jest zdejmowana, na tym samym zaworze można zainstalować regulatory różnych typów, a nawet różnych producentów – gniazdo jest znormalizowane.

Budowa termostatu do grzejnika

Termostat do grzejnika składa się z dwóch części – specjalnego zaworu (zaworu) i głowicy termostatycznej (regulatora)

Zarówno zawory, jak i regulatory są różne, więc przed zainstalowaniem termostatu do grzejnika, będziesz musiał przynajmniej trochę zapoznać się z jego budową, funkcjami i typami.

Rodzaje regulatorów pokojowych

Do automatycznej regulacji spalania kotła w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu stosuje się 2 rodzaje termostatów:

 1. Mechaniczny. Przerywanie i zamykanie obwodu elektrycznego jest wytwarzane przez bimetaliczną płytę, wyginającą się pod wpływem ogrzewania. Aby zmienić żądaną temperaturę, użytkownik kręci pokrętłem, które zwiększa lub zmniejsza odstęp między płytą a drugim stykiem.
 2. Elektroniczna (cyfrowa). Tutaj rolę elementu termoczułego pełni termistor, który zmienia rezystancję w zależności od temperatury. Obwód, który zawiera określoną część, zamyka styki przekaźnika, kierując się zmianą rezystancji i ustawieniami użytkownika.

Referencja. Mechaniczne i elektroniczne czujniki temperatury służą nie tylko do kotła. Termostaty są z powodzeniem stosowane w innych obszarach instalacji grzewczej, np. do wyłączania pompy obiegowej oddzielnej gałęzi grzejnikowej lub do sterowania strefowego ogrzewaniem podłogowym.

Konstrukcja termostatu mechanicznego

Urządzenie mechaniczne jest połączone z generatorem ciepła za pomocą kabla. Większość modeli elektronicznych zapewnia łączność bezprzewodową. Według opinii termostaty sterowane radiowo zyskują dużą popularność ze względu na łatwość instalacji i obsługi. Jak działa bezprzewodowy termostat kotła:

 1. Urządzenie składa się z dwóch jednostek wyposażonych w moduły radiowe.
 2. Pierwszy blok, który załącza przekaźnik wykonawczy, jest umieszczony bezpośrednio obok nagrzewnicy i podłączony do wymaganego złącza. Zasilanie – z domowej instalacji elektrycznej 220 V.
 3. Drugie urządzenie z wyświetlaczem i przyciskami sterującymi zasilane jest bateriami i instalowane w wygodnym miejscu w domu.
 4. Czujnik termiczny umieszczony wewnątrz pilota reaguje na temperaturę otoczenia. W odpowiednim czasie moduł radiowy wysyła sygnały do ​​pierwszej jednostki, aby włączyć/wyłączyć kocioł. Otwiera styki przekaźnika, ogrzewanie i cyrkulacja chłodziwa zatrzymuje się lub wznawia.

Jak działa bezprzewodowy regulator termostatyczny?

Termostaty bezprzewodowe składają się z 2 bloków, które wymieniają sygnały radiowe

Podstawowe typy kotłów i regulacja temperatury

Istnieje kilka rodzajów kotłów: na paliwo stałe, gazowe, elektryczne i na paliwo płynne.

Kotły są szeroko stosowane na całym świecie. Są próbki krajowe, są kotły i importowane. Materiałem do produkcji jest stal lub żeliwo. Prosty w obsłudze, ekonomiczny, z funkcją regulacji temperatury chłodziwa. W tańszych modelach funkcja ta jest realizowana za pomocą specjalnego urządzenia – termoelementu.

Strukturalnie termoelement to wyrób metalowy, którego wymiary geometryczne zmniejszają się lub zwiększają pod wpływem temperatur (w zależności od stopnia nagrzania). I od tego z kolei zmienia się położenie specjalnej dźwigni, która zamyka i otwiera klapę trakcyjną. Na zdjęciu próbka takiego regulatora:

Przykładowy termostat

Im bardziej otwarta klapa, tym silniejszy proces spalania i na odwrót. W ten sposób objętość powietrza, które dostaje się do zamkniętej komory spalania, jest całkowicie kontrolowana przez termostat, a jeśli to konieczne, jego dopływ zostaje zatrzymany, a proces spalania dogasa. W bardziej nowoczesnych modelach instalowane są sterowniki, które w zależności od ustawionych warunków termicznych kontrolują przepływ powietrza, włączając (lub wyłączając) specjalny wentylator (patrz zdjęcie poniżej):

Kocioł z regulatorem temperatury

Kocioł z regulatorem temperatury

Kotły gazowe są najczęstszymi i najtańszymi w eksploatacji jednostkami. Kotły są jednoprzewodowe i dwuprzewodowe. Kotły jednoprzewodowe mają jeden wymiennik ciepła i są przeznaczone wyłącznie do ogrzewania. Schemat połączeń pokazano na poniższym rysunku:

Schemat podłączenia kotła gazowego

Schemat podłączenia kotła jednoprzewodowego

Kotły dwuprzewodowe mają dwa wymienniki ciepła i są przeznaczone do ogrzewania i odbioru ciepłej wody. Schemat podłączenia kotła przedstawiono poniżej:

Schemat włączania kotła dwuprzewodowego

Schemat włączania kotła dwuprzewodowego

Niektóre kotły mają osobne regulatory temperatury ogrzewania i ciepłej wody.

Grupa nr 1: mechaniczna

Działanie mechanicznego czujnika termicznego opiera się na zmianie charakterystyki materiału wraz ze zmianą jego temperatury. Jest to opcja łatwa w obsłudze, niedroga, dość wydajna i całkowicie niezależna od zasilania. Przeznaczony jest do montażu na rurach instalacji ogrzewania wodnego w celu regulacji przepływu czynnika grzewczego.

Najprostszy termostat mechaniczny

Klasycznym przykładem termostatu mechanicznego jest urządzenie z zaworem iglicowym (blokada) i mieszkiem osłonowym

W termostatach mechanicznych jako substancję reagującą na zmiany temperatury stosuje się:

 • gaz;
 • płyn.

Gdy ciecz jest podgrzewana, gazy rozszerzają się, co prowadzi do ich nacisku na trzpień zaworu zwrotnego. Gdy temperatura spada, kurczą się, zamknięcie powraca sprężyną, a podgrzana woda ponownie przepływa rurami do grzejników..

Termostaty bateryjne charakteryzują się słabą czułością i dużym błędem regulacji. Działają tylko wtedy, gdy temperatura wzrośnie o 2 stopnie lub więcej. Dodatkowo z biegiem czasu wypełniacz mieszkowy traci swoje właściwości, liczby na pokrętle do ustawiania wymaganych parametrów temperatury i rzeczywiste stopnie zaczynają się różnić.

Te termostaty mają dość duży rozmiar. Zdecydowana większość z nich jest przeznaczona do pomiaru temperatury wody w akumulatorach, a nie powietrza w pomieszczeniu. Często trudno jest je precyzyjnie dopasować tak, jak chce właściciel domu..

Grupa nr 2: elektromechaniczny

Te termostaty działają na zasadach podobnych do czysto mechanicznych analogów. Metalowa płyta jest używana tylko jako element wrażliwy na temperaturę..

Po podgrzaniu wygina się i zamyka styk, a po schłodzeniu powraca do swojej pierwotnej pozycji i otwiera obwód. I już przez ten obwód wysyłany jest sygnał do sterownika palnika.

Schemat instalacji regulatora elektromechanicznego

Termostat elektromechaniczny wymaga zasilania, steruje zaworami lub palnikami w kotle regulując przepływ czynnika grzewczego za pomocą sygnałów elektrycznych

Inną opcją termostatu elektromechanicznego jest urządzenie z czujnikiem w postaci dwóch płytek wykonanych z różnych metali. W takim przypadku element termoczuły jest instalowany bezpośrednio w palenisku kotła na paliwo stałe..

W wysokich temperaturach między płytami powstaje różnica potencjałów wpływająca na przekaźnik elektromagnetyczny. Kontakty w tych ostatnich są otwierane i zamykane. W rezultacie wtrysk powietrza do komory spalania jest włączany / wyłączany..

Grupa #3: elektroniczna

Ten typ termostatu do kotłów na gorącą wodę należy do kategorii lotnych. Takie urządzenia mają zdalny czujnik temperatury monitorujący temperaturę w pomieszczeniu oraz pełnoprawną jednostkę sterującą z wyświetlaczem.

W przypadku kotłów elektrycznych takie termostaty są koniecznością. Bez nich grzejniki elektryczne będą działać bez zatrzymywania się, zbyt mocno nagrzewając powietrze lub nośnik ciepła..

Kocioł elektryczny z wbudowanym termostatem

Kotły i kotły elektryczne w zdecydowanej większości są fabrycznie wyposażone w termostaty.

Termostat elektroniczny składa się z dwóch głównych elementów:

 1. Czujnik temperatury.
 2. Mikrokontroler.

Pierwszy mierzy temperaturę, a drugi kontroluje ją i daje sygnały zwiększenia/zmniejszenia dopływu energii cieplnej do pomieszczenia. Czujnik może wysyłać do sterownika sygnał analogowy lub cyfrowy. W pierwszym przypadku termostat ma podobne możliwości do mechanicznego analogu, tylko znacznie przewyższa go dokładnością pomiaru wskaźników temperatury.

Termostaty cyfrowe są szczytem rozwoju tych urządzeń. Pozwalają regulować dopływ ciepła zgodnie z ustalonym algorytmem. Dodatkowo można do nich podłączyć znacznie więcej czujników zlokalizowanych zarówno w pokojach, jak i na ulicy..

Wiele termostatów elektronicznych ma możliwość zdalnego sterowania przez podczerwień lub komórkę. Pozwala to regulować temperaturę w pomieszczeniu nie tylko za pomocą pilota w pomieszczeniu, ale także z dowolnego miejsca poza nim..

Na przykład wychodząc z pracy możesz wysłać sygnał ogrzania powietrza w pomieszczeniu do komfortowych parametrów, a po przybyciu dom zachwyci Cię przytulnością i ciepłem..

Urządzenia elektroniczne zaprojektowane do automatycznego dostosowywania cech jakościowych i ilościowych chłodziwa są nieodzownym elementem systemów grzewczych w inteligentnych domach. Zalecamy zapoznanie się z ich urządzeniem.

Kotły elektryczne

Dość powszechna alternatywa dla kotłów gazowych i na paliwo stałe. Wiele zalet, wysoka wydajność, ale długi okres zwrotu. Podłączenie jest proste, jak w przypadku kotłów gazowych, ale bez doprowadzania zimnej wody. Zapewniona regulacja temperatury i ochrona przed przegrzaniem.

Zegary mechaniczne kotła

Dzięki prostemu mechanicznemu zegarowi do kotła elektrycznego istnieją trzy możliwości uruchomienia instalacji centralnego ogrzewania:

 1. Kocioł jest wyłączony;
 2. Kocioł dostarcza ciepłą wodę;
 3. Kocioł włącza się i wyłącza o ustawionej godzinie.

Zegary mechaniczne mają zwykle dużą okrągłą tarczę z 24-godzinną skalą pośrodku. Możesz obracać pokrętłem, aby ustawić żądany czas, a następnie tak go pozostawić. Kocioł włączy się we właściwym czasie. Część zewnętrzna składa się z zestawu 15-minutowych zakładek, które są wkładane w celu łatwej regulacji trybów pracy i ustawień. Możliwa jest awaryjna rekonfiguracja, która jest przeprowadzana, gdy kocioł jest podłączony do sieci.

Zegary mechaniczne są łatwe do ustawienia, ale jednocześnie kocioł zawsze włącza się i wyłącza o tej samej porze każdego dnia, co może nie zadowolić właścicieli, jeśli rodzina jest duża, a procedury kąpieli są przeprowadzane kilka razy dziennie w innych czasach.

Programowalny termostat pokojowy

Programowalny elektroniczny termostat pokojowy pozwala w dowolnym momencie wybrać żądaną i komfortową temperaturę, łatwo go przekonfigurować i zmienić tryb pracy. Timer pozwala ustawić inny schemat ogrzewania w dni powszednie i weekendy. Niektóre timery umożliwiają ustawienie różnych parametrów dla każdego dnia tygodnia, co może być przydatne dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin lub na zmiany. Wiele modeli Terneo i KChM jest wyposażonych w takie termostaty..

Programowalny termostat pokojowy

Programowalny termostat pokojowy

Programowalny termostat pokojowy pozwala na ustalenie indywidualnych standardów ogrzewania na każdy dzień zgodnie z Twoim stylem życia i utrzymanie temperatury w domu przez cały czas, niezależnie od obecności czy wyjazdu właścicieli.

Jeśli za system grzewczy odpowiada kocioł z grzejnikiem, z reguły do ​​sterowania całym domem potrzebny jest tylko jeden programowalny termostat pokojowy. Niektóre wzorce wymagają korekty na wiosnę i jesień, gdy zegar porusza się do przodu i do tyłu lub nastąpiła pewna zmiana warunków klimatycznych. Zalecamy również zmianę ustawień temperatury przy zmianie dnia i nocy..

Taki sterownik klimatu ma kilka opcji, które rozszerzają jego możliwości:

 • „Party”, która zatrzymuje ogrzewanie na kilka godzin, a następnie wznawia;
 • „Zastąp” umożliwia tymczasową zmianę zaprogramowanych temperatur w jednym ze skonfigurowanych okresów;
 • „Wakacje”, zwiększa intensywność ogrzewania lub zmniejsza je na określoną liczbę dni.

Termostat centralny

Taki termostat znajduje się daleko od kotła i zwykle pozwala na włączanie i wyłączanie ogrzewania w całym domu. Starsze wersje są podłączone do kotła, nowsze układy zwykle wysyłają sygnały na stanowisko dowodzenia urządzenia. To w urządzenia nowego typu są wyposażone dość drogie, ale skuteczne urządzenia: kotły dwuprzewodowe Ferroli, Beretta i domowe AOGV.

Najbardziej znane są termostaty pokojowe do dwuprzewodowego kotła znaków towarowych Gsm i Protherm. Posiadają wbudowany termostat dylatometryczny do kotła, który w zależności od modelu może pracować zdalnie, często ta technologia stosowana jest do kotła elektrycznego lub bloków na paliwo stałe.

Termostat pokojowy w razie potrzeby wyłącza ogrzewanie systemu. Działa poprzez pomiar temperatury powietrza i włączanie ogrzewania, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej nastawy termostatu i wyłączanie go, gdy zostanie osiągnięta ustawiona temperatura..

Rada:

 1. Zaleca się ustawienie termostatu na 20°C;
 2. W nocy ustawiona temperatura powinna wynosić 19-21°C.
 3. Pożądane jest, aby pokój dziecięcy miał około 22 ° C.
 4. Temperatura nie powinna spaść poniżej 22°C w pomieszczeniu dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Z reguły tylko jeden mikrokontroler klimatu w systemie grzewczym opiera się na temperaturze całego domu lub poszczególnych pomieszczeń. Najlepszą opcją jest umieszczenie go w salonie lub sypialni, które prawdopodobnie powinny być najczęściej odwiedzanym miejscem w domu..

Termostaty pokojowe potrzebują swobodnego przepływu powietrza do pomiaru temperatury, dlatego nie należy ich zakrywać zasłonami ani blokować meblami. Urządzenia sąsiadujące z termostatem elektrycznym mogą zakłócać poprawną pracę urządzenia. Należą do nich lampy, telewizory, kotły sąsiada przez ścianę, włączniki dotykowe.

Zawory termostatyczne

Zawór termostatyczny to proste rozwiązanie problemu uzyskania nośnika ciepła o danej temperaturze poprzez zmieszanie zimniejszej wody z cieplejszą. Zawór trójdrożny pokazano poniżej:

Zawór trójdrożny

Schemat podłączenia zaworu trójdrożnego do systemu grzewczego:

Schemat podłączenia zaworu trójdrożnego do systemu grzewczego

Schemat rurociągu kotła na paliwo stałe z zaworem termostatycznym trójdrogowym:

Schemat rurociągu kotła na paliwo stałe z termostatycznym zaworem trójdrogowym

Schemat orurowania kotła gazowego za pomocą termostatycznego zaworu trójdrożnego:

Schemat orurowania kotła gazowego za pomocą termostatycznego zaworu trójdrożnego

Schemat orurowania kotła gazowego za pomocą termostatycznego zaworu trójdrożnego

Zawór termostatyczny grzejnikowy pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniu poprzez zmianę przepływu ciepłej wody przez grzejnik. Regulują przepływ ciepłej wody przez grzejnik, ale nie sterują kotłem. Takie urządzenia muszą być zainstalowane, aby dostosować temperaturę, która jest potrzebna w każdym pomieszczeniu..

Pomysł ten należy traktować jako uzupełnienie instalacji termoregulacji. Ponadto takie urządzenia wymagają okresowej korekty i regularnych kontroli wydajności (co sześć miesięcy podczas zmiany trybów pracy).

Domowy termostat zewnętrzny do kotła: instrukcja

Poniżej znajduje się schemat urządzenia domowego termostatu do kotła, który jest montowany na mikroukładach serii Atmega-8 i 566, wyświetlaczu LCD, fotokomórce i kilku czujnikach temperatury. Programowalny mikroukład Atmega-8 i odpowiada za zgodność z określonymi parametrami ustawień termostatu.

Schemat domowego termostatu zewnętrznego do kotła

Schemat domowego termostatu zewnętrznego do kotła

W rzeczywistości obwód ten włącza lub wyłącza kocioł grzewczy, gdy temperatura zewnętrzna spada (wzrasta) (czujnik U2), a także wykonuje te czynności, gdy zmienia się temperatura w pomieszczeniu (czujnik U1). Zapewniona jest regulacja działania dwóch timerów, które pozwalają dostosować czas tych procesów. Fragment obwodu z fotorezystorem wpływa na proces włączania kotła o porze dnia.

Czujnik U1 znajduje się bezpośrednio w pomieszczeniu, a czujnik U2 znajduje się na zewnątrz. Jest podłączony do kotła i zainstalowany obok niego. W razie potrzeby możesz dodać część elektryczną obwodu, która pozwala włączać i wyłączać jednostki dużej mocy:

Część elektryczna obwodu, umożliwiająca włączanie wyłączania jednostek dużej mocy

Część elektryczna obwodu, umożliwiająca włączenie wyłączania jednostek dużej mocy

Kolejny obwód termostatu z jednym parametrem kontrolnym opartym na mikroukładzie K561LA7:

Obwód termostatu z jednym parametrem sterującym oparty na mikroukładzie K561LA7

Obwód termostatu z jednym parametrem sterującym oparty na mikroukładzie K561LA7

Zmontowany termostat oparty na mikroukładzie K651LA7 wyróżnia się prostotą i łatwością regulacji. Nasz termostat to specjalny termistor, który znacznie zmniejsza opór po podgrzaniu. Rezystor ten wchodzi w skład sieci dzielnika napięcia elektrycznego. W tym obwodzie znajduje się również rezystor R2, za pomocą którego możemy ustawić wymaganą temperaturę. W oparciu o taki schemat możesz zrobić termostat dla dowolnego kotła: Baksi, Ariston, Evp, Don.

Kolejny obwód termostatu opartego na mikrokontrolerze:

Układ do termostatu oparty na mikrokontrolerze

Układ do termostatu oparty na mikrokontrolerze

Urządzenie zmontowane jest w oparciu o mikrokontroler PIC16F84A. Rolę czujnika pełni termometr cyfrowy DS18B20. Mały przekaźnik kontroluje obciążenie. Mikroprzełączniki ustawiają temperaturę wyświetlaną na wskaźnikach. Przed montażem będziesz musiał zaprogramować mikrokontroler. Najpierw usuń wszystko z chipa, a następnie przeprogramuj, a następnie zmontuj i używaj dla zdrowia. Urządzenie nie jest kapryśne i działa dobrze.

Koszt części to 300-400 rubli. Podobny model regulatora kosztuje pięć razy więcej.

Na koniec kilka wskazówek:

 • chociaż różne wersje termostatów są odpowiednie dla większości modeli, nadal pożądane jest, aby termostat do kotła i sam kocioł były produkowane przez tego samego producenta, co znacznie uprości instalację i samą obsługę;
 • przed zakupem takiego sprzętu należy obliczyć powierzchnię pomieszczenia i wymaganą temperaturę, aby uniknąć „przestojów” sprzętu i zmienić okablowanie w związku z podłączeniem urządzeń o większej mocy;
 • przed zainstalowaniem sprzętu należy zadbać o izolację termiczną pomieszczenia, w przeciwnym razie duże straty ciepła będą nieuniknione, a jest to dodatkowa pozycja kosztowa;
 • jeśli nie masz pewności, czy musisz kupić drogi sprzęt, możesz przeprowadzić eksperyment konsumencki. Kup tańszy termostat mechaniczny, wyreguluj go i zobacz wynik.

Bezprzewodowy termostat do kotła gazowego

Bezprzewodowy termostat do kotła gazowego

Bezprzewodowe programatory ułatwią sterowanie urządzeniami grzewczymi znajdującymi się w trudno dostępnych miejscach. Nie musisz ciągnąć sterty przewodów w dogodne miejsce dla czujnika temperatury. Bezprzewodowy termostat do kotłów składa się z dwóch modułów, które działają drogą radiową.

Bezprzewodowy termostat pokojowy jest niezbędny, gdy wszystkie dekoracje w pomieszczeniu są już zakończone i nie ma możliwości poprowadzenia kabla z termostatu do kotła grzewczego lub „grzebienia” sterowania ogrzewaniem podłogowym.

W takim przypadku termostat bezprzewodowy jest zainstalowany w pomieszczeniu, którego temperatura musi być kontrolowana, a odbiornik z reguły znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kotła grzewczego (gazowego lub elektrycznego), siłownika termoelektrycznego, zaworu lub inne urządzenia do regulacji systemu grzewczego..

Transmisja poleceń sterujących między termostatem a odbiornikiem odbywa się za pośrednictwem kanału częstotliwości radiowej o częstotliwości 433,92 MHz lub 868 MHz. Dzięki indywidualnemu kodowaniu sygnału w każdej parze termostat-odbiornik zapewniona jest niezawodna komunikacja bez zakłóceń.

Termostat zasilany jest 2 bateriami AA. Żywotność jednego kompletu baterii wynosi około 12 miesięcy, w zależności od zasięgu komunikacji i obecności przeszkód pomiędzy termostatem a odbiornikiem. Odbiornik zasilany jest z sieci 220 V i posiada mocne styki przekaźnika przełączającego przeznaczone do obciążenia do 3000 W (w zależności od modelu).

 1. Część robocza montowana jest bezpośrednio przy kotle i podłączona do jego zacisków specjalnym kablem.
 2. Drugim elementem jest tracker wyświetlacza. Jest zwykle instalowany w ogrzewanym pomieszczeniu. Czujnik może być wyposażony w ekran dotykowy lub ekran przyciskowy. Te niuanse wpływają na koszt urządzenia..

Urządzenia „komunikują się” ze sobą za pomocą kanału radiowego, który nie ma wpływu na inne urządzenia elektroniczne w domu (te ostatnie również nie wpływają na bezprzewodowe termostaty pokojowe do kotłów gazowych ani na żadne inne).

Można je warunkowo podzielić na proste i złożone. Pierwsza obejmuje np. bezprzewodowy termostat do kotła gazowego, którego funkcją jest wyłączenie lub doprowadzenie gazu w zależności od tego, czy temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrosła czy spadła. Są stosunkowo niedrogie, ale mają też tylko dwie funkcje: włączanie lub wyłączanie urządzenia.

Bardziej wyrafinowane termostaty bezprzewodowe, zarówno do kotłów gazowych, jak i do wszystkich innych typów urządzeń grzewczych, są wyposażone w program, który umożliwia dokonywanie tygodniowych ustawień z godzinowymi zmianami parametrów powietrza.

Zazwyczaj modele te są lotne i działają na bateriach lub akumulatorach, które wymagają doładowania. Jeśli masz długą podróż, powinieneś wcześniej zadbać o to, aby bateria była wystarczająca na cały okres nieobecności..

Zalety termostatów bezprzewodowych

Termostat pokojowy w obwodzie kotła gazowego precyzyjnie reguluje temperaturę i zmniejsza zużycie energii. Dodatkowo działa w trybie automatycznym – nie ma potrzeby ręcznych ustawień.

  Korzystanie z programatora odciąża użytkownika od problemów z utrzymaniem mikroklimatu w domu lub mieszkaniu, otwierając następujące możliwości:

 • Dokładna i szybka kontrola temperatury. Dokładność wyrównania wynosi 0,3 stopnia.
 • Tryby dzień-noc, funkcje ustawiania temperatur w przedziałach czasowych z kilkudniowym wyprzedzeniem.
 • Podłączenie modułu GSM lub systemu sterowania przez Wi-Fi dodatkowo zmniejsza potrzebę udziału człowieka w sterowaniu kotłem.
 • Regulacja temperatury powietrza w różnych pomieszczeniach.
 • Ekonomiczna eksploatacja urządzeń gazowych. Termostat kosztuje, ale zwraca się, zmniejszając całkowite koszty ogrzewania, w tym energii elektrycznej, o 20-25%. Faktem jest, że gdy kocioł jest wyłączony, automatyka wyłącza pompę, która jest jego konsumentem.

Zwrot kosztów osiąga się w ciągu dwóch sezonów eksploatacji. Zmniejszenie liczby uruchomień / wyłączeń prowadzi do oszczędności w zasobach kotła gazowego, których koszt przekracza cenę dodatkowego wyposażenia. Programowalne urządzenia dostosowują próg czujnika temperatury.

A użycie zmienia czas opóźnienia włączenia / wyłączenia kotła gazowego, co minimalizuje prawdopodobieństwo automatycznego działania podczas krótkotrwałych wahań temperatury, na przykład z powodu przeciągu.

Nowoczesny termostat bezprzewodowy o ergonomicznej konstrukcji, który idealnie pasuje do każdego wystroju wnętrza. Do instalacji nie jest wymagane okablowanie, co jest wygodne przy projektowaniu systemu w starych domach.

Jedyną wadą jest to, że termostat i kocioł mogą ze sobą współpracować wydajnie, często jeśli są wykonane przez tego samego producenta. Różnice w elektronice czasami powodują, że urządzenia różnych producentów są niekompatybilne..

Termostaty z czujnikiem temperatury powietrza do kotła

Aby lepiej utrzymać mikroklimat w pomieszczeniach, pomagają czujniki monitorujące temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Zwyczajowo nazywa się je termostatami i dodaje słowo „powietrze”.

Okazuje się więc, że termostat po prostu utrzymuje temperaturę płynu chłodzącego w określonym zakresie, a termostat działa dokładniej, stabilizując mikroklimat pomieszczenia.

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest dodatkowo ogrzewane przez jakieś źródła, na przykład promienie słoneczne przez szyby okien lub ciepło pracujących urządzeń elektrycznych, to termostat nie wyczuje szybko tych czynników, a termostat zareaguje szybko , oszczędzając energię i zasoby sprzętowe.

Termostaty z czujnikiem temperatury powietrza do kotła

  Termostaty działają jako część elektronicznych urządzeń automatycznych, mają pewien zakres stabilizacji temperatury i dzięki swojej konstrukcji mogą przekazywać informacje do jednostki logicznej i sterującej:

 • drutem;
 • za pomocą fal radiowych.

Wszystkie potrzebują zasilania. Te pierwsze zasilane są energią elektryczną z zasilaczy obwodu, a te drugie zasilane są z wbudowanych baterii lub akumulatorów..

Aby zaoszczędzić energię, często stosuje się tryb przerywany, kiedy termostat powietrzny wykonuje pomiary przez ułamek sekundy i przesyła je do bloku logicznego, a następnie wyłącza się na kilka minut. Kolejne pomiary są powtarzane w podobnym cyklu..

Zasada sterowania kotłem elektrycznym:

Zasada sterowania kotłem elektrycznym

  Na jakość utrzymywanej temperatury w pomieszczeniu ma wpływ miejsce montażu termostatu. Na przykład należy pamiętać, że:

 1. w kuchni często pracują dodatkowe urządzenia emitujące ciepło, które zostanie uwzględnione przez termostat;
 2. masy powietrza po podgrzaniu unoszą się do sufitu, a przy podłodze temperatura spada;
 3. kiedy otwory wentylacyjne są otwarte, rozpoczyna się wymiana ciepła z ulicą;
 4. izolacja termostatu od naturalnej cyrkulacji powietrza zakłóca działanie automatyki;
 5. częste używanie drzwi może mieć wpływ na styki mechaniczne znajdującego się w pobliżu czujnika.
  Bloki logiczne wyposażone w mikroprocesorowe układy sterujące pełnią różne funkcje w trybie pracy automatycznej:

 • poszczególne modele pozwalają ustawić reżim temperatury w pomieszczeniach w zależności od pory dnia (w godzinach pracy tworzony jest komfort, aw nocy – oszczędności) i dnia tygodnia;
 • dostępność trybu „temperatura ochrony przed zamarzaniem”;
 • instalacja zabezpieczenia przed utratą komunikacji pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem, gdy sterowanie kotłem przechodzi w tryb „pamięci cykli łączeniowych” przez ostatnie 24 godziny;
 • funkcja rozliczania działania urządzeń grzewczych, jak na oddzielnych licznikach elektrycznych;
 • wykorzystanie bezpotencjałowych kontaktów wykonawczych;
 • zwiększony zasięg komunikacji między nadajnikiem a odbiornikiem;
 • ochrona kanałów radiowych przed zakłóceniami;
 • sterowanie dotykowe;
 • obecność timera wyjścia programu na okres od jednej godziny do kilku miesięcy w celu ustawienia własnych ustawień. Jest to wygodne w użyciu, gdy jesteś z dala od lokalu przez dłuższy czas, na przykład podczas podróży służbowej lub wakacji..

Wielu znanych na całym świecie producentów zajmuje się produkcją termostatów i termostatów powietrza do kotłów elektrycznych..

  Urządzenia dostarczane przez firmy cieszą się popularnością:

 1. BOSCH;
 2. Aryston;
 3. SALUS Controls Ltd;
 4. Viessmanna;
 5. Vaillant;
 6. Ferolli;
 7. Baxi;
 8. Berettę;
 9. Alfa Calor.

Wybierając schemat kontroli temperatury, czujnik termiczny należy dobrać do konkretnych warunków jego działania, biorąc pod uwagę potrzeby konsumenta.

Czujnik temperatury pokojowej do kotła gazowego

Na dużej przestrzeni życiowej wskazane jest zastosowanie automatyki zależnej od pogody. W tych warunkach kocioł ma przypisaną funkcję uzupełniania strat ciepła.

Na zewnątrz pomieszczenia zainstalowany jest specjalny czujnik zdalny, zgodnie z którym działa kocioł. Aby wybrać optymalny tryb pracy i poprawnie skonfigurować sprzęt, lepiej skontaktować się ze specjalistą.

W przypadku braku specjalnych urządzeń kocioł należy regulować ręcznie, koncentrując się na temperaturze chłodziwa. Jest to dość niewygodne i całkowicie marnotrawne. Ale jeśli kupisz termostat pokojowy i skonfigurujesz go poprawnie, możesz zobaczyć wiele korzyści..

Na przykład w pomieszczeniu ustawiona jest optymalna komfortowa temperatura do życia – 22 stopnie. Próg dla najmocniejszych i najbardziej precyzyjnych termostatów wynosi 0,25 stopnia.

Gdy tylko ustawiona przez użytkownika wartość osiągnie 22,25 stopnia, automatyka wyłącza system grzewczy i pompę obiegową. Dopóki czujnik nie da kotłowi sygnału, że temperatura powietrza spadła do 21,75 stopni, system go nie włączy. Po otrzymaniu sygnału kocioł zaczyna ogrzewać pomieszczenie..

Powietrze schładza się znacznie wolniej niż płyn chłodzący w systemie grzewczym, dlatego za pomocą termostatu można skrócić cykl zapłonu kotła i pompy obiegowej. Gdy na dworze jest słonecznie i pomieszczenie nagrzewa się o kilka stopni od promieni słonecznych, system grzewczy oszczędza energię i odpoczywa.

Tak więc, zamawiając termostat pokojowy do kotłów gazowych w sklepie internetowym lub innym miejscu, możesz nawet wyjść zimą, wychodząc z domu i nie martwiąc się, czy będzie tam ciepło i wygodnie..

Z założenia termostaty są podzielone na typy: bezprzewodowe i z przewodami do komunikacji z kotłem. Zainstaluj termostaty w dogodnym miejscu, podłącz czujnik temperatury, podłącz do systemu sterowania kotłem i korzystaj.

Termostaty pokojowe do prawidłowego i prawidłowego działania potrzebują stałego dopływu powietrza, dlatego nie należy ich zakrywać zasłonami ani blokować meblami. Urządzenia sąsiadujące z termostatem elektrycznym mogą zakłócać prawidłowe działanie urządzenia: lampy, telewizory, urządzenia grzewcze znajdujące się w pobliżu.

Programowalny elektroniczny termostat pokojowy pozwala w dowolnym momencie wybrać żądaną i komfortową temperaturę, łatwo go przekonfigurować i zmienić tryb pracy. Timer pozwala ustawić inny schemat ogrzewania w dni powszednie i weekendy.

Niektóre timery umożliwiają ustawienie różnych parametrów dla każdego dnia tygodnia, co może być przydatne dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin lub na zmiany. Wiele modeli Terneo i KChM jest wyposażonych w takie termostaty..

Programowalny termostat pokojowy pozwala na ustalenie indywidualnych standardów ogrzewania na każdy dzień zgodnie z Twoim stylem życia i utrzymanie temperatury w domu przez cały czas, niezależnie od obecności czy wyjazdu właścicieli.

Głowice termostatyczne

Istnieją trzy rodzaje elementów termostatycznych do termostatów grzewczych – ręczne, mechaniczne i elektroniczne. Wszystkie pełnią te same funkcje, ale na różne sposoby, zapewniają różne poziomy komfortu, mają różne możliwości..

podręcznik

Ręczne głowice termostatyczne działają jak zwykły kran – przekręć regulator w jedną lub drugą stronę, wpuszczając mniej lub więcej chłodziwa. Najtańsze i najbardziej niezawodne, ale nie najwygodniejsze urządzenie. Aby zmienić wymianę ciepła, należy ręcznie przekręcić zawór.

Ręczna głowica termiczna - najprostsza i najbardziej niezawodna opcja

Ręczna głowica termiczna – najprostsza i najbardziej niezawodna opcja

Urządzenia te są dość niedrogie, można je instalować na wlocie i wylocie grzejnika zamiast zaworów kulowych. Każdy z nich będzie można regulować.

Gaz lub ciecz

W obecności takiego urządzenia temperatura w pomieszczeniu jest dość dokładnie utrzymywana na poziomie + – 1 ° C, ale generalnie delta zależy od obojętności substancji w mieszku. Może być wypełniony jakimś gazem lub cieczą. Gazy szybciej reagują na zmiany temperatury, ale technologicznie trudniej je wyprodukować..

Miech cieczy lub gazu - niewielka różnica

Miech cieczy lub gazu – niewielka różnica

Płyny zmieniają objętość nieco wolniej, ale są łatwiejsze w produkcji. Generalnie różnica w dokładności utrzymywania temperatury jest rzędu pół stopnia, co jest prawie niemożliwe do zauważenia. Dzięki temu większość prezentowanych termostatów do grzejników wyposażona jest w głowice termiczne z mieszkiem cieczowym.

Z czujnikiem zdalnym

Mechaniczną głowicę termostatyczną należy zamontować tak, aby była skierowana do pomieszczenia. W ten sposób temperatura jest mierzona dokładniej. Ponieważ mają dość przyzwoity rozmiar, ta metoda instalacji nie zawsze jest możliwa. W takich przypadkach można dostarczyć termostat do grzejnika z czujnikiem zewnętrznym. Czujnik temperatury jest połączony z głowicą za pomocą kapilary. Można go umieścić w dowolnym miejscu, w którym wolisz mierzyć temperaturę powietrza..

Z czujnikiem zdalnym

Wszystkie zmiany w przenoszeniu ciepła przez grzejnik nastąpią w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt takich modeli. Ale temperatura jest utrzymywana dokładniej.

Nazwa / Firma Zakres ustawień Zakres temperatury pracy Rodzaj sterowania Funkcja / przeznaczenie Rodzaj przyłącza Cena
Danfoss mieszkający eko 6°C do 28°C 0°C do 40°C Elektroniczny Programowalny RA I M30X1,5 70 zł
Danfoss RA 2994 z mieszkiem gazowym 6°C do 26°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do wszelkich grzejników przypinany 20 zł
Element ciekły Danfoss RAW-K 8°C do 28°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do grzejników płytowych ze stali M30x1,5 20 zł
Danfoss RAX z płynną słuchawką 8°C do 28°C 0°C do 40°C Mechaniczny Do grzejników dekoracyjnych biały, czarny, chrom M30x1,5 25 $
HERZ H 1 7260 98 z płynną słuchawką 6°C do 28°C Mechaniczny M30x1,5 11 zł
Oventrop "Uni XH" z płynnym telefonem 7°C do 28°C Mechaniczny ze znakiem zerowym M30x1,5 18 zł
Oventrop "Uni CH" z płynnym telefonem 7°C do 28°C Mechaniczny bez znaku zerowego M30x1,5 20 zł

Jak podłączyć termostat do kotła?

Aby wybrać wysokiej jakości model termostatu mechanicznego do kotła grzewczego, musisz również znać ceny. Koszt poszczególnych modeli można zobaczyć w tabeli.

Poniższe zalecenia pomogą w instalacji takich urządzeń:

 • pożądane jest, aby urządzenie regulujące i urządzenie grzewcze były wykonane w tej samej produkcji, co ułatwi proces instalacji;
 • przed zakupem obliczyć powierzchnię ogrzewanego pomieszczenia i optymalny wskaźnik temperatury, co pozwoli uniknąć przestojów sprzętu;
 • rozważ izolację termiczną pomieszczenia przed instalacją. zapobiegnie to znacznej utracie ciepła.

  Podłączanie mechanicznego mechanizmu sterującego do urządzenia grzewczego

  Eksperci doradzają instalowanie regulatorów w salonach. Jeśli zostaną zainstalowane w pomieszczeniach gospodarczych, doprowadzi to do problemów w systemie. Lepiej też wybrać chłodniejsze pomieszczenie. W pobliżu takiego sprzętu nie powinno znajdować się żadne źródło ciepła ani urządzenia elektryczne..

Kocioł włączany jest za pomocą przekaźnika. W nowoczesnych kotłach gazowych przewidziane jest specjalne miejsce do podłączenia termostatu. Urządzenie można podłączyć za pomocą terminala znajdującego się na kotle. Sposób podłączenia jest wskazany w paszporcie do kotła.

Po instalacji należy skonfigurować sprzęt. Na przednim panelu znajdują się przyciski, za pomocą których urządzenie jest konfigurowane. Przełączniki pozwalają kontrolować chłodzenie i ogrzewanie powietrza, a także wahania temperatury i czas opóźnienia czujników.

Za pomocą przycisków utrzymywana jest optymalna temperatura, która jest utrzymywana w ciągu dnia. A w nocy wskaźnik ten zmniejszy się, aby zaoszczędzić zasoby paliwa i zapobiec ich nadmiernym wydatkom..

Termostat w układzie z kotłem AOGV

Termostat w układzie z kotłem AOGV

Termostat jest ważną częścią autonomicznego systemu grzewczego. Zapewnia wysoką jakość pracy systemu, a także pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia paliwa. Urządzenie to pomimo swojej prostoty zapewnia długoletnią pracę kotła i całej instalacji..

Który termostat lepiej wybrać

Aby dokonać właściwego wyboru regulatora pokojowego, proponujemy rozważyć wady i zalety dwóch rodzajów sprzętu AGD. Wady modeli mechanicznych:

 • niska dokładność utrzymywanej temperatury;
 • połączenie przewodowe – kabel będzie musiał zostać przeciągnięty z kotłowni do żądanego pomieszczenia;
 • brak różnych wygodnych funkcji dostępnych w programatorach.

Notatka. Sądząc po recenzjach prawdziwych właścicieli na forach, dokładność utrzymania temperatury nie jest krytyczną kwestią i nie przeszkadza zbytnio użytkownikom. Kolejną rzeczą są przewody, które należy ukryć pod listwami przypodłogowymi, w rowkach ścian i tak dalej..

Lokalizacja czujnika temperatury w domu

Istnieją również trzy oczywiste zalety termostatów bimetalicznych:

 • niska cena i dostępność;
 • niezawodność w pracy – w najprostszych modelach nie ma nic do złamania;
 • prostota sterowania kotłem za pomocą jednego uchwytu, co jest ważne dla starszych właścicieli domów.

Negatywne strony regulatorów elektronicznych to wyższa cena, nie zawsze przejrzysty interfejs oraz konieczność terminowej wymiany baterii. Tanie chińskie modele mają dodatkowy problem – brak komunikacji z przekaźnikiem, gdy centrala jest zamontowana za 1-2 przegrodami.

Bezwarunkowym plusem termostatów cyfrowych jest wygodna obsługa. Wystarczy raz ustalić tygodniowy i dobowy program generatora ciepła, nie trzeba nic więcej robić.

Programator z bateriami

W programatorach bezprzewodowych baterie trzeba wymieniać na czas

Podajemy typowy zestaw funkcji na przykładzie termostatu Baxi Magic Plus:

 • zakres regulacji temperatury – 5 … 35 ° С;
 • zabezpieczenie przed zamarzaniem instalacji grzewczej, domyślnie uruchamia kocioł, gdy mieszkanie ostygnie do +3 stopni;
 • Podświetlany wyświetlacz LCD, sterowanie przyciskiem;
 • przesunięcie odczytów czujnika temperatury ± 5 ° С (wyjaśnienie znajduje się w następnym rozdziale publikacji);
 • 2 tryby pracy – ekonomiczny i wygodny;
 • programator godzinowy / dzienny / tygodniowy.

Znając cechy regulatorów elektronicznych i mechanicznych, wybór odpowiedniego modelu nie jest trudny. Koncentrując się na swoim budżecie, zastanów się przede wszystkim nad niezawodnymi produktami europejskich, japońskich i koreańskich producentów. Wśród „chińskich” są też przyzwoite marki, ale przeciętnie jakość produktów pozostawia wiele do życzenia..

Termostat „zrób to sam” do kotła grzewczego

Możesz kupić wszystko, a jeśli chcesz, możesz samodzielnie zmontować termostat własnymi rękami. Konstrukcja nie wymaga rzadkich komponentów radiowych, ale nie można obejść się bez pewnej wiedzy i doświadczenia z podobnymi komponentami..

Na początek bierzemy pod uwagę fakt, że urządzenia automatyczne są podatne na samogenerację (samowzbudzenie). Dlatego bliskość czujnika do urządzenia może stymulować go do niekontrolowanego włączenia lub wyłączenia..

Wpływa na to również jego umiejscowienie względem urządzenia grzewczego lub zewnętrznego chłodzenia, ponieważ urządzenia elektroniczne mają własne granice dokładności. Trudno jest określić, w jakim stopniu urządzenie będzie pracować..

Te aspekty należy uwzględnić w schemacie prostego mechanizmu. Czujnik zastąpi termistor, a gdy się nagrzeje, jego rezystancja spadnie. Część jest zawarta w obwodzie z rezystorem zmiennym, który odpowiada za wskaźniki temperatury wymagane dla czułości termostatu i dzielnikiem napięcia.

Działanie urządzenia

W wysokich temperaturach urządzenie reaguje na pracę układu chłodzenia. W tym przypadku rezystancja termistora jest znikoma. Schłodzenie powietrza aktywuje jego wzrost i wpływa na wzrost napięcia na dzielniku.

Termostat „zrób to sam” do kotła grzewczego

Przy maksymalnej rezystancji termistor włącza się i rozpoczyna się proces ładowania kondensatora. Reakcja łańcuchowa jest spowodowana włączeniem wentylatora. Aby pozbyć się autogeneracji, powinieneś uciekać się do używania bloków. Będą one tymczasowo zapewniać opóźnienie wyłączenia, a odstęp czasowy może być znaczny..

  Termostat ma uniwersalne zastosowanie i może być stosowany w pomieszczeniach, w których wymagana jest stała kontrola temperatury.

 • Zaleca się instalowanie urządzenia w pomieszczeniu w temperaturze 20 stopni.
 • Tryb nocny powinien wahać się między 17-19 C.
 • Praktyka przekonuje w prostym procesie montażu termostatu.

Urządzenie jest niezbędne dla właścicieli z autonomicznym ogrzewaniem. W końcu łatwo jest kupić niezastąpioną część za kilkaset rubli, która może zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu grzewczego, niż naprawić ją w najbliższej przyszłości. Będziesz mógł kontrolować ilość wody dostarczanej do rurociągu i baterii oraz oszczędzać na zasobach grzewczych.

Najprostszy schemat z kilkoma szczegółami

Dla niej potrzebujemy elektrycznego termometru manometrycznego kontaktowego, w przybliżeniu takiego samego jak na poniższym zdjęciu..

Termometr kontaktowy

Ten termometr posiada dwie pary styków, które przełączają się, gdy temperatura osiągnie zadaną wartość strzałki (na zdjęciu są czerwone i można je przesuwać). Styki mogą obsługiwać obciążenia do 30 watów. To dla nas więcej niż wystarczające.

Te termometry są dostępne w różnych napięciach. Aby uprościć obwód, lepiej kupić model zaprojektowany na 220 woltów, wtedy można obejść się bez transformatora obniżającego napięcie lub zasilacza. Chociaż ze względów bezpieczeństwa można wybrać niższe napięcie.

Schemat styków i opis styków elektrycznego termometru kontaktowego

Schemat styków i opis styków elektrycznego termometru kontaktowego

Drugą częścią, której potrzebujemy, jest zawór, zasuwa lub dźwig elektryczny. Może być tak samo, jak w przypadku pracy z wcześniej rozważanym regulatorem. Na przykład możesz wybrać model jak na poniższym obrazku..

Zawór kulowy z napędem elektrycznym

Możesz wybrać dowolną inną odmianę. Najważniejsze, że żuraw spełnia następujące kryteria.

 1. Dopasuj średnicę rury, w którą będzie ciąć.
 2. Napięcie zasilania i jego rodzaj (zmienna stała) były takie same przy tych samych parametrach zasilacza i termometru.
 3. Pobór mocy nie przekraczał 30 watów, co pozwala na podłączenie bezpośrednio do termometru bez przekaźników pośrednich.
 4. Były wbudowane wyłączniki krańcowe.

Rada. Lepiej wybrać żurawie z możliwością napędu ręcznego, można nimi sterować w przypadku braku prądu.

Dźwigi te mają zwykle trzy wyjścia:

 1. ogólny;
 2. zamykanie, po doprowadzeniu zasilania, zawór zostaje przerwany;
 3. napięcie otwarcia.

Przejdźmy teraz do montażu, instrukcja jest niezwykle prosta.

 1. Na wylocie gorącej wody wycinamy rękaw, w którym zainstalowany jest czujnik termometru. Jest połączony z wagą elastyczną rurką kapilarną.
 2. Montujemy kran na linii powrotnej lub doprowadzamy wodę sieciową do kotła.
 3. Podłączamy jeden przewód zasilacza do wspólnego zacisku kranu. Drugi znajduje się na manometrze do jego styku przełączającego. W naszym przypadku jest to oznaczone cyfrą 1.
 4. Wyjście normalnie zamknięte manometru jest połączone z wyjściem do otwierania kranu (oznaczone 2).
 5. Styk normalnie otwarty (3), podłączony do zacisku zamykającego na kranie.

Nasz schemat jest zmontowany. Wskazane jest dodatkowe uziemienie i zainstalowanie wyłącznika zasilania. Pozostaje tylko ustawić strzałkę na żądaną temperaturę. Będzie działać w następujący sposób.

 1. Po uruchomieniu systemu zawór natychmiast otworzy się całkowicie, ponieważ zostanie przyłożone napięcie otwarcia. Temperatura wzrośnie.
 2. Gdy ciepła woda nagrzeje się do temperatury ustawionej na nastawie (wykonanej przez przesunięcie strzałki wartości zadanej), styk zasilający na rozwarcie zostanie rozwarty, a drugi zwarty na zwarcie. Kran zacznie się zamykać, a temperatura ciepłej wody spadnie.
 3. Gdy temperatura spadnie, zawór otwierający ponownie zacznie działać i proces zostanie powtórzony.

Aby styki termometru mniej się zużywały, możesz użyć jego drugiej grupy styków. Jednocześnie ustawiamy strzałki wartości zadanej z różnicą kilku stopni.

W tym zakresie temperatura ciepłej wody będzie się wahać, a styki będą działać rzadziej. W tym przypadku łączymy grupy styków tak, aby jedna na dolnej granicy dostarczała napięcie do otwarcia, a druga, na górnej temperaturze, do zamykania kranu.

To wszystko, co chcieliśmy powiedzieć o takim urządzeniu, jak regulator temperatury do systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę. Będziemy zadowoleni, jeśli będzie to dla Ciebie pouczające i zorientujesz się, jak działają i ich odmiany. Jeszcze lepiej, gdyby było dla Ciebie i praktycznie przydatne, a przy jego pomocy mogłeś samodzielnie wybrać i zainstalować takie urządzenie..

Wskazówki przed rozpoczęciem instalacji

Ponadto chcemy dać kilka przydatnych wskazówek przed instalacją sprzętu:

 1. Koniecznie przeczytaj instrukcje producenta, ponieważ instalacja i konfiguracja każdego urządzenia może mieć swoje własne cechy, nie wiedząc, które mogą zepsuć sprzęt.
 2. Dobrze uszczelnij wszystkie połączenia, nie dokręcaj zbyt mocno nakrętek, aby nie uszkodzić części.
 3. Sprawdź, w którym kierunku wskazują strzałki na obudowie termostatu – będą odpowiadać kierunkowi przepływu chłodziwa w układzie.
 4. Jeśli instalacja odbędzie się w jednorurowym systemie grzewczym, należy zapewnić obejścia, w przeciwnym razie termostat przewróci całą swoją pracę.
 5. Wybierz miejsce do zainstalowania termostatu tak, aby nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a inne źródła ciepła, takie jak sprzęt AGD, nie znajdowały się w pobliżu. Pozwoli to instrumentom na dokładniejszą pracę. Przeciągi są również dla nich przeciwwskazane.
 6. W najzimniejszych pomieszczeniach wybieraj urządzenia elektroniczne, ponieważ są one bardziej wrażliwe..

Zasady są dość proste, ale mimo to są bardzo skuteczne i pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu, pokonując nie tylko koszty samych regulatorów, ale także doprowadzając je z czasem do plusa.

Montaż automatycznych regulatorów

Montaż regulatora

Instalacja termostatu nie jest szczególnie trudna, więc wszystkie prace można wykonać samodzielnie, bez kontaktu z profesjonalnymi hydraulikami. Jednocześnie konieczne jest przestudiowanie instrukcji dla konkretnego modelu regulatora, w którym zostaną szczegółowo opisane kroki instalacji urządzenia..

Podczas montażu automatycznego regulatora ogrzewania konieczne jest spuszczenie całej wody z akumulatora, co będzie wymagało zaworu kulowego blokującego. Po spuszczeniu wody z akumulatora odkręcić zawór, po uprzednim zakręceniu wszystkich kranów.

Adapter jest wymieniany na grzejniku. Aby go zdjąć, potrzebne będą dwa regulowane klucze, które mocują i odkręcają nakrętki na rurze zasilającej i akumulatorze. Po wymianie adaptera podobną procedurę należy wykonać z kołnierzem na grzejniku.

Termostat jest przymocowany bezpośrednio do zainstalowanego nowego kołnierza. Na obudowie termostatu znajdują się odpowiednie strzałki, pozwalające prawidłowo zamontować urządzenie, którego zawór mocowany jest kluczem nastawnym, a następnie mocno dokręcić nakrętkę z dodatkowym uszczelnieniem za pomocą kabli i podobnych materiałów.

Pozostaje tylko otworzyć zawór, całkowicie napełnić akumulator wodą, upewnić się, że nie ma wycieków, po czym można rozpocząć regulację regulatora.

Zalecenia instalacyjne

Jak zainstalować regulator temperatury?

Algorytm działania podczas montażu termostatów może się znacznie różnić, dlatego przed przystąpieniem do montażu urządzenia należy zapoznać się z instrukcją.

W konstrukcji regulatorów ogrzewania znajdują się delikatne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu w przypadku nieostrożnego obchodzenia się, dlatego podczas instalacji należy zachować ostrożność, działając bardzo ostrożnie, nie przycinając plastikowych elementów termostatu kluczami gazowymi i innymi zaciskami.

Zawór należy zamontować w taki sposób, aby po zamocowaniu termostat znajdował się w pozycji poziomej. W przeciwnym razie do regulatora napłynie ciepłe powietrze z akumulatora, co może niekorzystnie wpłynąć na dokładność jego działania..

Podczas montażu termostatu na grzejnikach jednorurowych możliwy jest dodatkowy montaż obejścia w rurze odgałęzionej, co znacznie upraszcza dalszą eksploatację instalacji grzewczej.

Na korpusie regulatora pojawią się strzałki wskazujące kierunek dopływu wody do grzejnika. Podczas instalowania zaworów ciepła należy wziąć pod uwagę kierunek ruchu chłodziwa.

Regulator temperatury w systemie grzewczym

Przy stosowaniu termostatów elektrycznych czujniki zdalne powinny znajdować się w odległości 2-8 cm od zaworów. Zapewni to niezbędną dokładność pomiaru, optymalizując pracę całego systemu grzewczego w domu.

Zastosowanie regulatorów temperatury w systemach grzewczych pozwala na zwiększenie efektywności ogrzewania pomieszczenia, stwarza optymalne warunki w każdym z pomieszczeń oraz zmniejsza wydatki właściciela domu na rachunki za media. Obecnie w sprzedaży można znaleźć termostaty mechaniczne, półautomatyczne i automatyczne, które różnią się zasadą działania. Najbardziej rozpowszechnione są maszyny półautomatyczne, które łączą funkcjonalność i użyteczność. Wszystkie prace instalacyjne można przeprowadzić samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić na usługach profesjonalnych hydraulików.

O instalacji i jej funkcjach

Na części zasilającej rurociągu regulatora zamontowany jest zawór termostatyczny

Ważne jest utrzymanie poziomej pozycji głowicy urządzenia grzewczego. Narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ciepło w dużych ilościach jest niedopuszczalne

8388aea3e01f8dbdcd6881954a384fd4.jpg

Grzejniki nie mogą normalnie pełnić swoich funkcji, jeśli są zasłonięte zasłonami lub przykryte meblami. W takiej sytuacji pojawia się strefa z prawie całkowitym brakiem wrażliwości. Oznacza to brak kontaktu z otoczeniem..

Inaczej

Jeśli nie można zainstalować systemu grzewczego w inny sposób, będziesz musiał użyć czujników zdalnego sterowania, które mają czuły element łatki. Tak zwane mini regulatory ogrzewania przeznaczone są również do wbudowania w nisze..

49e35e4af0b545d55c5dd3169f99fdbe.jpg

Eksperci zalecają zainstalowanie specjalnego zaworu odcinającego na powrocie grzejnika. Wtedy nie trzeba odłączać całego układu grzewczego od pionu, jeśli trzeba wyczyścić akumulator, rozmontować.

Termostat pompy musi być całkowicie otwarty po zakończeniu sezonu grzewczego. Następnie na gnieździe zaworu nie tworzy się nadmiar osadu, samo urządzenie po prostu obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

22dbf00297c1ff2f38dafb33c6b40ab5.jpg

Istnieje kilka trybów termicznych, z którymi mogą pracować różne typy urządzeń pompowych..

 1. lato – 28 ° C;
 2. łazienka – 24°C;
 3. salon – 20°C;
 4. sypialnia – 16°C;
 5. korytarz wewnętrzny – 11°C;
 6. ochrona przed zamarzaniem – 7°C.

Niezbędne jest ustawienie termostatu pompy przed rozpoczęciem aktywnej pracy. Na tym etapie powstaje dodatkowy opór hydrauliczny. Konieczna jest płynna regulacja mechanizmu przepustnicy w celu uzyskania pożądanego efektu pracy pompy.

Zawór zwrotny akumulatora i zawór wlotowy akumulatora równie dobrze pomagają Ci zrobić to samo..

Jak poprawnie zainstalować

Umieszczają termostat do grzejnika na wlocie lub wylocie grzejnika – nie ma różnicy, działają z równym powodzeniem w obu pozycjach. Jak wybrać miejsce do zainstalowania??

Na zalecanej wysokości montażu. Taki punkt jest w specyfikacji technicznej. Każde urządzenie jest fabrycznie ustawione – skalibrowane do kontroli temperatury na określonej wysokości i zazwyczaj jest to górny kolektor chłodnicy. W takim przypadku regulator ciepła jest zainstalowany na wysokości 60-80 cm, w razie potrzeby wygodnie jest go wyregulować ręcznie..

Schematy montażowe regulatorów ciepła do grzejników

Schematy montażowe regulatorów ciepła do grzejników

Jeśli masz dolne połączenie siodełkowe (rury pasują tylko od dołu), są trzy możliwości – poszukaj urządzenia, które można zamontować na dole, postaw model z zewnętrznym czujnikiem lub przekonfiguruj głowicę termiczną. Procedura jest prosta, opis powinien znajdować się w paszporcie. Wystarczy mieć termometr i odwracać głowę w określonych momentach w jedną, a potem w drugą stronę.

Montaż standardowy - na taśmie fum lub rolce lnianej z pastą pakową

Montaż standardowy – na taśmie fum lub rolce lnianej z pastą pakową

Sam proces instalacji jest standardem. Zawór ma gwint. Do tego dobiera się odpowiednie okucia lub na metalowej rurze nacina się przeciwgwint.

Jedna ważna kwestia, o której należy pamiętać dla tych, którzy chcą zainstalować termostat do grzejnika w budynkach mieszkalnych. Jeśli masz okablowanie jednorurowe, można je zainstalować tylko wtedy, gdy istnieje obejście – odcinek rury, który stoi przed akumulatorem i łączy ze sobą dwie rury.

Jeśli masz podobne okablowanie (po prawej stronie może nie być rury), wymagane jest obejście. Umieść termostat tuż za grzejnikiem

Jeśli masz podobne okablowanie (po prawej stronie może nie być rury), wymagane jest obejście. Umieść termostat tuż za grzejnikiem

W przeciwnym razie wyregulujesz cały pion, co na pewno nie spodoba się Twoim sąsiadom. Za takie naruszenie można napisać bardzo wysoką grzywnę. Dlatego lepiej jest założyć obejście (jeśli nie).

Instalowanie i podłączanie urządzenia

Instalacja domowego regulatora składa się z dwóch etapów – mocowania w dogodnym miejscu i podłączenia do kotła gazowego (na paliwo stałe). Aby termostat rejestrował temperaturę bez odchyleń, ustaw element regulacyjny zgodnie z zaleceniami:

 • minimalna wysokość od podłogi wynosi 1,5 m, maksymalna 1,7 m;
 • w promieniu 1 m od urządzenia nie powinny znajdować się promienniki, grzejniki lub inne urządzenia gospodarstwa domowego zniekształcające obraz termiczny (w tym klimatyzatory);

  Gdzie umieścić termostat pokojowy

  Regulator temperatury należy umieścić z dala od różnych źródeł ciepła lub zimna.

 • wykluczyć wpływ przeciągów, działającą wentylację;
 • niepożądane jest umieszczanie czujnika z dala od ogrzewanych pomieszczeń.

Rada. Do prywatnego domu z ogrzewaniem podłogowym warto kupić model termostatu wyposażony w dodatkowy czujnik temperatury. Ten ostatni jest umieszczony nad powierzchnią podłogi i mierzy temperaturę w dolnej strefie pomieszczenia.

Schemat podłączenia czujnika podłogowego

Po zamocowaniu urządzenia na ścianie, zgodnie z instrukcją producenta, ułóż przewód do źródła ciepła w sposób ukryty lub otwarty (jeśli jest połączenie przewodowe). Jak podłączyć regulator do kotła:

 1. Podłącz jeden koniec kabla sterującego do zacisków oznaczonych COM (wspólny) i NO (normalnie otwarty) termostatu. W wersji bezprzewodowej zaciski te znajdują się w skrzynce przekaźnikowej..Oznaczenia zacisków regulatora temperatury
 2. W instrukcji obsługi generatora ciepła znajdź schemat połączeń termostatu zewnętrznego, oznaczenie i położenie styków.Zworka na tablicy sterowniczej kotła
 3. Zdjąć lub złożyć przedni panel nagrzewnicy gazowej, który zasłania dostęp do tablicy sterowniczej i złączy.
 4. Usuń zworkę włożoną między zaciski wskazane w paszporcie. Nie wyrzucaj części, możesz jej potrzebować później.Gdzie jest zworka kotła Baxi
 5. Podłącz przewody ze styków regulatora do zwolnionych zacisków. Nie wymaga polaryzacji.
 6. Instalując termostat bezprzewodowy, podłącz trójżyłowy kabel zasilający 220 V z przewodem uziemiającym do skrzynki przekaźnikowej.

Rada. Jeśli zamiast wskazanego oznaczenia na stykach urządzenia są wydrukowane cyfry lub niezrozumiałe litery, znajdź 2 wymagane zaciski za pomocą testera (obwód między nimi musi być otwarty). W sumie są trzy styki, para COM i NC jest początkowo zamknięta, jak pokazano na powyższym schemacie.

Szczegóły instalacji termostatu bezprzewodowego pokazano na filmie:

Kotły nielotne stojące wyposażone w automatykę gazową 630 SIT, 710 MiniSIT, SABK, Orion i tym podobne nie są kompatybilne z pilotami. Powodem jest całkowicie mechaniczna konstrukcja zaworu gazowego i brak obwodów elektrycznych, do których można podłączyć wyłącznik przekaźnika..

Podłączenie termostatu zgodnie z obwodem lotnym

Schemat podłączenia regulatora do zaworu SIT 820 NOVA

Wyjątkiem są gazowe generatory ciepła wyposażone w automatykę „Kare” oraz najnowszej generacji włoskie zawory EuroSIT – 820 NOVA. Bloki te są wyposażone w zawory elektromagnetyczne i specjalne styki do podłączenia termostatów zewnętrznych dwóch typów – mechanicznego i cyfrowego.

Schemat podłączenia do automatyki

W automatyce „Kare” stosowany jest zawór elektromagnetyczny, do którego podłączony jest termostat.

Jak dostosować (dostosować)

Wszystkie termostaty są ustawione fabrycznie. Ale ich ustawienia są standardowe i mogą nie pokrywać się z pożądanymi parametrami. Jeśli coś Ci nie odpowiada w pracy – chcesz, żeby było cieplej/zimniej, możesz przekonfigurować termostat do grzejnika. Należy to zrobić, gdy ogrzewanie jest uruchomione. Potrzebujesz termometru. Zawieszasz go w miejscu, w którym będziesz kontrolować stan atmosfery..

 • Zamknij drzwi, umieść głowicę termostatu w skrajnej lewej pozycji – całkowicie otwartej. Temperatura w pomieszczeniu zacznie rosnąć. Gdy stanie się o 5-6 stopni wyższy niż chcesz, przekręć regulator do końca w prawo.
 • Grzejnik zaczyna się schładzać. Gdy temperatura spadnie do wartości, którą uważasz za komfortową, zacznij powoli obracać pokrętło w prawo i słuchać. Kiedy usłyszysz, że płyn chłodzący jest głośny, a grzejnik zaczyna się nagrzewać, przestań. Zapamiętaj, który numer jest na uchwycie. Musi być ustawiony, aby osiągnąć wymaganą temperaturę..

Regulacja termostatu do grzejnika nie jest trudna. Możesz powtórzyć tę czynność kilka razy, zmieniając ustawienia.

Procedura ustawiania

Aby skonfigurować system i wybrać komfortową temperaturę, wykonaj następujące czynności:

 1. Ustaw pilota na maksymalną temperaturę.
 2. Uruchom kocioł i doprowadź go do optymalnego trybu pracy, w którym urządzenie osiąga najwyższą sprawność.
 3. Gdy we wszystkich pomieszczeniach zapewni się komfortowe ciepło, weź termometr elektroniczny i zmierz temperaturę w pobliżu regulatora.
 4. Wybierz zmierzoną wartość na termostacie jako próg wyłączenia grzałki. Umieść wymagane ustawienia w programatorze.

Ważne wyjaśnienie. Kocioł gazowy pracuje z maksymalną wydajnością w reżimie temperaturowym 80/60°C (zasilanie/powrót).

Wyjaśnijmy cel wymienionych manipulacji. Ze względu na różne powierzchnie i straty ciepła temperatura w pomieszczeniach może różnić się o 1-3 stopnie, dlatego lepiej nawigować po stopniu nagrzania powietrza w pobliżu samego czujnika.

Ustawienie czynnika grzewczego

Jeżeli temperatura w miejscu montażu regulatora bardzo różni się od pozostałych pomieszczeń, podczas regulacji należy dokonać korekty o wartość tej różnicy. Niektóre modele, na przykład Baxi Magic Plus, posiadają funkcję takiej korekty (tzw. przesunięcie temperatury). Pozostaje wtedy tylko wpisać do pamięci urządzenia wymaganą wartość z przedziału od 1 do 5 stopni.

Montaż głowicy termicznej

Element mocuje się do korpusu zaworu na dwa sposoby – za pomocą gwintu lub za pomocą prostego zatrzasku, jak w produktach DANFOSS. W każdym razie należy najpierw zdjąć nasadkę ochronną ze skrzynki zaworowej, następnie obrócić uchwyt głowicy do pozycji „max” i włożyć ją do gniazda aż do kliknięcia lub lekko dokręcić kluczem (gdy połączenie jest gwintowane ). Jeśli głowica termostatyczna obraca się normalnie, instalacja się powiodła..

Procedura montażu głowicy

Zawory niektórych producentów, jak również wszystkie głowice, posiadają funkcję nastawy wstępnej. Jest to zaawansowane ograniczenie zakresu regulacji temperatury, które jest realizowane na różne sposoby w różnych modelach. Np. termostat HERZ ARMATUREN ograniczony jest za pomocą specjalnych kołków, w innych produktach dołączony jest klucz, który unieruchamia głowicę w określonej pozycji..

Programowanie za pomocą szpilek

Nastawy pracy termostatu bateryjnego dokonuje się za pomocą pokrętła z naniesioną skalą i numerami (oznaczeniami). Z reguły bezstopniowo regulowany zakres to 16-28 °C, a w pozycji „*” zawór będzie utrzymywał temperaturę powietrza na poziomie 6-7 °C, aby nie wystąpiło odszranianie..

Wyjaśnienie skali strojenia

Podsumowując, kilka słów o kompatybilności termostatów z żeliwnymi urządzeniami grzewczymi. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do instalacji, ale istnieją wątpliwości co do skuteczności termostatów. Akumulatory żeliwne są masywne i zatrzymują dużo wody, a zatem są bezwładne i zareagują na automatyczną regulację z opóźnieniem. Więc tutaj lepiej jest umieścić zwykły zawór na zasilaniu i zawór równoważący na powrocie.

Osiągamy maksymalną stabilność i komfort

Dodatkową cechą wielu termostatów elektronicznych jest możliwość zorganizowania sterowania zależnego od pogody, gdy moc kotła jest regulowana, w tym ze zmianą temperatury zewnętrznej. Aby to zrobić, wystarczy podłączyć uniwersalny czujnik temperatury zewnętrznej do termostatu (2-2,5 tysiąca rubli).

Uniwersalny czujnik temperatury zewnętrznej do kotła grzewczego

Czujnik temperatury zewnętrznej do termostatu Gira 130200.

Jest to pojedyncza konstrukcja: czujnik i przewód o długości 2-6 m. Dlatego wystarczy tylko zamocować przewody przewodu w odpowiednich stykach termostatu, zgodnie z instrukcją.

Automatyka do ogrzewania pompy obiegowej, UPS, termostatów, timerów

Wybór opcji systemu grzewczego dla domu prywatnego lub wiejskiego to dość poważny i kluczowy moment. Jeśli wybrałeś system grzewczy z naturalnym obiegiem, musisz wiedzieć, że będziesz musiał zainstalować kocioł zależny od energii elektrycznej. Jednak do ich pracy nie jest wcale konieczne nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej, co może zapewnić nieprzerwane zasilanie pompy grzewczej. W naszych warunkach nagła przerwa w dostawie prądu może nie zdarzać się tak rzadko, a zmienność systemu grzewczego może być dość istotnym i ważnym argumentem. Dlatego ważne staje się takie zagadnienie, jak automatyzacja pompy obiegowej ogrzewania i specjalne urządzenia do zasilania jej energią..

b2edda12aa6a8fbffb6a69b87726cc64.jpg

Ważnym punktem jest oczywiście nieprzerwane zasilanie pompy grzewczej. Nie należy jednak spieszyć się z wyborem systemu grzewczego, dopóki nie zostaną zbadane wszystkie jego zalety i wady. Jeśli twój wybór oparł się na systemie grzewczym z naturalną cyrkulacją chłodziwa, musisz wziąć pod uwagę, że ma on również pewne wady. Główną wadą jest to, że jeśli nie ma automatyki ani pompy, system może ulec awarii lub przynajmniej nie będzie miał wymaganej wydajności. Również brak tych komponentów wpłynie negatywnie na ilość zużywanego paliwa, co oznacza, że ​​taki system przyniesie Ci spore straty finansowe..

Zainstalowanie zasilacza UPS do pompy ciepła byłoby świetnym rozwiązaniem, aby zapobiec tego rodzaju problemom..

Po zainstalowaniu UPS do pompy obiegowej ogrzewania nie musisz się martwić, jeśli prąd nagle się wyłączy, ponieważ taki sprzęt jest wyposażony w automatykę. Taki sprzęt ma akumulator do pompy grzewczej, który zapewni nieprzerwaną pracę pomp i innych lotnych elementów instalacji grzewczej w przypadku nagłego zgaśnięcia prądu.

897ed9b33f7d64fc2ee7ab0052c37ead.jpg

Jest inny sposób, który stworzy wszystkie warunki, aby elementy systemu grzewczego nie straciły swojej wydajności. Mówimy o generatorze na olej napędowy lub benzynę. Ta metoda jest bardziej niezawodna, ale jednocześnie droższa. Jednak nawet generatory mają swoje wady: niektóre z tych urządzeń mogą dawać krótkotrwałe skoki napięcia na wyjściu. Może to spowodować awarię niektórych automatycznych elementów kotła lub systemu grzewczego..

Akcesoria do pomp cyrkulacyjnych

Oprócz IPB dla pompy grzewczej zwracamy również uwagę na inne komponenty. Mianowicie – presostat, to rodzaj timera dla pompy grzewczej.

a4ef9f2755cc6d8d828c77e6ccd6c1c9.jpg

Taki element jest niezbędny do automatycznej pracy pompy w instalacji grzewczej. Przekaźnik włączy pompę, jeśli ciśnienie w instalacji grzewczej spadnie poniżej ustawionego znaku, a jeśli ciśnienie osiągnie najwyższy znak, przekaźnik automatycznie wyłączy pompę. Tak więc przekaźnik steruje pompą ogrzewania. Zasada działania takiego komponentu jest następująca. Gdy konsument przestanie demontować wodę, ciśnienie w systemie w pewnym momencie wzrasta do górnej granicy. W tym momencie dzięki takiemu przekaźnikowi pompa na chwilę się wyłączy.

Jeśli konsument włączy dopływ wody, zacznie płynąć pod ciśnieniem, a tym samym poziom ciśnienia w systemie zacznie spadać. Będzie spadać, aż osiągnie najniższy znak. W tym momencie presostat włączy pompę obiegową.

Pompa obiegowa ogrzewania jest również sterowana przez termostat. To jest zawór i termopara. Termostat pompy grzewczej kontroluje jej temperaturę. Ponadto istnieją również takie elementy systemu grzewczego, jak pompa recyrkulacyjna wody do autonomicznego ogrzewania..

Modele mechaniczne

Zawór i głowica termiczna to główne elementy, bez których nie sposób wyobrazić sobie prawie żadnego termostatu. W tym przypadku ten ostatni pełni funkcję wrażliwego elementu. Części te do prawidłowego działania nie potrzebują energii zewnętrznej..

a9235f3e1dec1e72b352ca0400856445.jpg

Z kolei głowica termiczna również ma kilka elementów. Jest to regulator i siłownik, element płynny, czasami jako alternatywa znajdują się części elastyczne lub gazowe..

Wewnętrzna organizacja

Przy wyborze regulatora temperatury należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą w przyszłości wpłynąć na działanie urządzenia. Jego główne części to:

 1. skala z regulacją;
 2. ustalanie ustawionej temperatury, pierścień;
 3. mechanizm działania kompensacyjnego;
 4. nakrętka łącząca;
 5. Zbiory;
 6. szpula;
 7. odłączane połączenie;
 8. wrażliwy element;
 9. element termostatyczny;
 10. zawór termostatyczny.

Termostaty montowane fabrycznie

Zacznijmy od najprostszego.

Regulatory RTTSG

Regulator RTTSGV

To najprostszy regulator ciepłej wody kosztuje trochę więcej za 10 tysięcy rubli.

Jest oznaczony w następujący sposób:

 1. RTTSGV to skrót od „centralnego regulatora temperatury ciepłej wody”
 2. Następnie są dwie cyfry 20, 25 lub 32. Jest to średnica nominalna (DN) w milimetrach. Można ją uznać za równą średnicy rur, na których zainstalowany jest regulator. Przy DN równej 32 mm regulator może sterować pracą CWU w domach do tysiąca osób.
 3. Kolejne dwie cyfry to temperatura, na jaką urządzenie jest ustawione, od 35 do 85 stopni w pięciu krokach. Co więcej, odbywa się to w fabryce i dostarczany jest już skonfigurowany termostat. Nie możesz samodzielnie zmienić temperatury..

Urządzenie regulatora RTTSGV

Zasada działania jest również prosta. W rzeczywistości jest to zawór, którego zawór jest kontrolowany nie przez trzpień śruby, ale przez mieszek, o którym mówiliśmy powyżej. Mieszek myje się wodą. Im jest cieplej, tym bardziej się wydłuża i dociska zawór do gniazda.

Przy maksymalnej temperaturze, na którą ustawiony jest RTCHV, całkowicie się zamyka i zatrzymuje dopływ chłodziwa do kotła. Temperatura spada i znów zaczyna się otwierać. Taki regulator jest montowany na zasilaniu lub powrocie (mówiliśmy już o metodach łączenia).

Do zalet RTCHV należą:

 1. Łatwość instalacji. Wystarczy wciąć go do rurociągu. Brak dodatkowych części do przewodów lub rurek impulsowych.
 2. Urządzenie nie wymaga konfiguracji. Po zawiązaniu jest od razu gotowy do pracy..
 3. Regulator nie wymaga zasilania. Może być instalowany w pomieszczeniach, które nie są okablowane.

Są też wady:

 1. W razie potrzeby nie jest możliwe przestawienie regulatora na inną temperaturę. Po prostu musisz to zmienić.
 2. Regulacja w zależności od temperatury zasilania lub powrotu przed wymiennikiem ciepła nie jest dokładna.
 3. Nie ma możliwości zdalnego sterowania pracą urządzenia.
 4. Dysze wlotowe i wylotowe są ustawione pod kątem 90 stopni, co utrudnia wbijanie w proste odcinki rurociągu. Chociaż, jeśli planowane jest zagięcie, to regulator można osadzić zamiast zagięcia.

Należy zauważyć, że ze względu na swoją prostotę i niezawodność, nawet jeśli projektowane jest nowe źródło ciepłej wody, regulator temperatury RTCHV jest nadal używany, szczególnie w przypadkach, gdy nie jest potrzebna wysoka dokładność i dodatkowe funkcje..

RT-GV

Regulator RT-GV

Kolejny warunkowo przestarzały, ale szeroko stosowany model. Może działać na mocniejszych systemach zaopatrzenia w ciepłą wodę, ponieważ jest przeznaczony do podłączania rurociągów o średnicy do 80 milimetrów.

W przeciwieństwie do wcześniej rozważanego regulatora, składa się z dwóch węzłów (bloków) połączonych rurkami impulsowymi:

 • urządzenie wykonawcze RK;
 • przetwornik temperatury PT-1-1.

Schemat wiązania bez opróżniania

 1. Linia poleceń jest połączona z komorą siłownika, której jedną ze ścian jest elastyczna membrana. Jest podłączony do trzpienia zaworu, który bezpośrednio reguluje przepływ chłodziwa do kotła..
 2. Im wyższe ciśnienie (bezpośrednio zależne od temperatury na przetworniku), tym bardziej zamyka rurociąg i zmniejsza ilość wody zasilającej kocioł.
 3. Aby regulować ruch zaworu siłownika, na jego trzpieniu zamontowana jest dodatkowa sprężyna. Zmieniając jego napięcie, można dostosować ciśnienie polecenia, przy którym następuje uruchomienie. Jak pamiętamy, ciśnienie polecenia zależy bezpośrednio od temperatury na czujniku, czyli w ten sposób regulowane jest ogrzewanie CWU dostarczanej do sieci.

Zalety tego urządzenia to:

 1. Nie jest wymagane podłączenie do sieci energetycznej.
 2. Możliwość samodzielnej rekonfiguracji do dowolnej temperatury.
 3. Jeśli wymagana jest precyzyjna regulacja, można umieścić przetwornik na wylocie gorącej wody. Chociaż producent nie czyni tej metody standardowym schematem wiązania (nie jest jasne dlaczego).

Ale jest więcej wad.

 1. Złożoność instalacji, trzeba wykonać dodatkowe rurociągi i połączenia.
 2. Konieczne jest wyregulowanie regulatora zgodnie z odczytami termometrów zewnętrznych. Procedura konfiguracji może potrwać do godziny.
 3. Linia ciśnienia sterującego ma ograniczoną długość. Przy większej długości urządzenie pracuje niedokładnie iz dużą bezwładnością..
 4. Ze względu na to, że zawór urządzenia wykonawczego uruchamiany jest ciśnieniem wytworzonym przez pompy sieciowe przy zmianie ich trybu pracy (np. przy przejściu na rezerwę) konieczna jest rekonfiguracja regulatora.
 5. Brak funkcji zdalnego monitorowania i sterowania.
 6. Cena – regulator do DN 25 mm kosztuje około 15 000 rubli, do rur o średnicy 80 mm zestaw kosztuje ponad 60 tys..

VTP – 10 I od firmy VOGEZ

Jednostka sterująca termostatem VTP

To jeden z nowoczesnych regulatorów mikroprocesorowych. Przeznaczony jest do pracy nie tylko w sieciach CWU, ale również w sieciach grzewczych i wentylacyjnych. Składa się z jednostki sterującej, do której siłowniki i czujniki są opcjonalnie dostarczane lub kupowane osobno.

Sterownik dwukanałowy w zależności od potrzeb wybierany jest jeden z programów.

 1. Regulacja na jednym kanale grzewczym i na drugim systemie CWU.
 2. Dwa kanały dla dwóch systemów ciepłej wody.
 3. Regulacja systemu wentylacji.
 4. Dwa kanały dla dwóch systemów grzewczych.
 5. Wykorzystanie tylko jednego kanału do CWU lub ogrzewania. Drugi pozostaje w rezerwie.

Zalety urządzenia

Wybór tego regulatora jest więcej niż uzasadniony w porównaniu z wcześniej rozważanymi systemami ze względu na wiele zalet.

 1. Nie ma potrzeby stosowania dwóch jednostek sterujących do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody.
 2. Wydajność systemów CWU, którą może regulować urządzenie, jest nieograniczona. Wszystko zależy od wyboru siłowników o pożądanej DN.

W przypadku tego termostatu średnica rurociągów nie ma znaczenia

W przypadku tego termostatu średnica rurociągów nie ma znaczenia

 1. Montaż i instalacja termostatu jest łatwiejsza niż urządzeń z rurociągami sterującymi (impulsowymi). Kształtki wykonawcze są oczywiście montowane w pęknięciu rury. Czujnik montowany jest w tulei wspawanej w mały otwór w rurociągu. Wszystkie inne połączenia są wykonane za pomocą kabli.

Uwaga. Aby czujnik działał prawidłowo, przed zamontowaniem tuleja jest napełniona olejem wrzecionowym. Jego obecność w nim musi być okresowo monitorowana..

 1. Fabryczny program regulacji CWU dostosowuje się niezależnie do funkcji systemu. Wystarczy tylko ustawić zakres temperatur i czas. Ale w razie potrzeby możesz zmienić inne parametry. W takim przypadku, gdy urządzenie zostanie odłączone od sieci, ustawienia zostaną zapisane.
 2. Stosowane są nie analogowe, ale cyfrowe czujniki, które dokładnie mierzą i przekazują temperaturę, niezależnie od długości przewodów sygnałowych i nie podlegają zewnętrznym zakłóceniom i zakłóceniom.

Cyfrowe czujniki temperatury

Cyfrowe czujniki temperatury

 1. Niemożliwa jest zmiana ustawień systemowych bez znajomości hasła. Oznacza to, że osoba, która przypadkowo dostała się do punktu grzewczego, nie może zakłócać pracy systemu, z wyjątkiem mechanicznego uszkodzenia jego elementów..
 2. Możliwość śledzenia parametrów systemu z ostatnich 72 godzin.
 3. Dodatkowo sterownik posiada wbudowany układ zabezpieczający pompy recyrkulacyjne (do sieci ciepłowniczej) przed suchobiegiem.
 4. Programy sterownika posiadają funkcję powiadamiania o sytuacjach awaryjnych.
 5. Centrala posiada port RS 232 do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi.

Złącze RS 232

Złącze RS 232

 1. Wszystkie ustawienia i dane są zachowywane podczas przerw w zasilaniu.

Wady tego i wszystkich podobnych regulatorów można przypisać tylko temu, że wymaga zasilania z sieci. Ale prawie wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się jednostki zaopatrzenia w ciepłą wodę, mają okablowanie elektryczne, przynajmniej do oświetlenia, nie wspominając o pompach.

Termostaty dwukierunkowe

Termostat do systemu grzewczego prywatnego domu

Zasada działania tych urządzeń znacznie różni się od powyższej. Reprezentują ten sam zawór, tylko z dwiema dyszami – do podłączenia do chłodnicy i rury doprowadzającej chłodziwo. W takim przypadku nie dochodzi do mieszania środków przenoszących ciepło. Temperaturę obniża się poprzez odcięcie dopływu ciepłej wody w obiegu.

Ale czy takie urządzenia można zaliczyć do termostatów? Najprawdopodobniej możesz. Przyjrzyjmy się budowie prostego urządzenia mechanicznego..

Przypomina termostat mechaniczny, ale płynny wypełniacz można tu zastąpić gazowym lub sprężynowym. W obu przypadkach skuteczność reagowania na zmiany temperatury jest znacznie zmniejszona. Ale wciąż jest to reakcja bez obecności osoby. W tej konstrukcji głównym przejściem jest zachodzenie na główny obwód doprowadzania chłodziwa i zmniejszanie prędkości jego ruchu. Na tym zbudowana jest praca takiego mechanizmu..

Zalety nowoczesnych termostatów

Istnieje dość duża liczba termostatów różniących się wyglądem i kształtem. Ale nie mówmy o tym, kto ma najlepszy projekt. To niewdzięczne zadanie, ponieważ każdy konsument wybiera urządzenie według własnego gustu..

Wszystkie inne zalety są po prostu wymienione:

Termostat do systemu grzewczego prywatnego domu

 • Wygoda kontroli temperatury. Ponadto zakres temperatur termostatów jest wystarczająco szeroki. A dokładność ustawienia i utrzymania trybu nie przekracza jednego stopnia.
 • Ogromna żywotność, podczas której nie jest wymagana konserwacja. Ponadto wszystkie marki są dostosowane do lokalnych warunków pracy i charakteryzują się łatwością instalacji w nowych systemach grzewczych..
 • Dzięki urządzeniom nie ma potrzeby regulowania temperatury wewnątrz pomieszczeń poprzez otwieranie klap czy drzwi wejściowych. Możliwe staje się również równomierne rozprowadzenie chłodziwa na wszystkie grzejniki bez wyjątku, nawet te, które znajdują się na obrzeżach obwodu.
 • Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrośnie z powodu światła słonecznego lub tłumu, urządzenie również na to zareaguje..
 • Eksperci twierdzą, że oszczędność paliwa wynosi do 25%, jeśli termostat pracuje w trybie automatycznym..

Wracając do pytania, czy koszt termostatu jest konieczny? Sam widziałeś, że jest to niezbędne urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jego koszt jest całkiem do przyjęcia, a jeśli zainstalowałeś go w systemie grzewczym własnego domu, zwróci się w ciągu jednego sezonu – sprawdzone.

Należy zauważyć, że instalacja takich urządzeń ma znaczenie w pomieszczeniach o dużym ruchu ludzi. To jest kuchnia i salon. Szczególny stosunek do pomieszczeń wychodzących na południe, gdzie stale obecne jest słońce.

Gdy termostat nie oszczędza gazu?

W Internecie jest wiele tego typu recenzji: „Przyjąłem zapewnienia sprzedawców o oszczędności 30%, kupiłem i zainstalowałem regulator temperatury, teraz kocioł zużywa więcej gazu. Dlaczego w ogóle jest potrzebny?” Zobaczmy, jak to urządzenie oszczędza energię (nie tylko gaz, ale także paliwo stałe, olej napędowy i energię elektryczną):

 1. Zwiększa się odstęp między uruchomieniami generatora ciepła. Powodem jest to, że chłodzenie i ogrzewanie powietrza jest wolniejsze niż woda w akumulatorach..
 2. Wraz z palnikiem wyłączana jest pompa obiegowa, która zużywa do 100 W energii elektrycznej. W kotłach TT zatrzymuje się wentylator (turbosprężarka lub oddymiacz).
 3. Pomieszczenia są w pełni ogrzewane we właściwym czasie, gdy mieszkańcy są w domu. Reszta godzin jest utrzymywana w rozsądnej temperaturze. Zaleca się zmniejszenie ogrzewania w nocy – dla komfortowego snu wystarczy ogrzać pomieszczenia na poziomie 18-19 ° С.

Wyjaśnienie. Rozsądnie akceptowalna jest temperatura, w której kocioł szybko nagrzeje pomieszczenia do komfortowego poziomu bez dużego zużycia energii. Określona empirycznie i leży w granicach 15-18 stopni.

Ustawianie temperatury ogrzewania powietrza w pomieszczeniu

Rozważmy teraz sytuacje, w których zamiast oszczędzania następuje zwiększone zużycie lub pogorszenie ogrzewania:

 1. Kocioł jest ustawiony na minimalną temperaturę czynnika grzewczego (40-45°C), ponieważ obiegi ogrzewania podłogowego są podłączone bezpośrednio. Grzejnik pracuje z niską wydajnością, zużycie gazu nie maleje.
 2. Gdy mieszkanie jest ogrzewane wyłącznie ciepłymi podłogami, a termostat nie mierzy w dolnej strefie pomieszczenia. Jastrych i powietrze nagrzewają się powoli, po zadziałaniu czujnika podłoga staje się zbyt gorąca. Po schłodzeniu obserwuje się odwrotny obraz..
 3. Straty ciepła w budynku są zbyt duże. Tutaj nie pomogą żadne termostaty, wymagana jest izolacja.
 4. Źle skonfigurowane połączenie pomiędzy czujnikiem temperatury a kotłem, błędnie dobrana histereza (różnica temperatur pomiędzy załączeniem a wyłączeniem kotła).

Każdy termostat ma różnicę temperatur pomiędzy wyłączeniem a włączeniem kotła. Wartość można zmienić w zakresie 0,5-2 stopni. Jeśli wybrana zostanie maksymalna histereza, a dom będzie ogrzewany ogrzewaniem podłogowym, różnica temperatur w powietrzu znacznie wzrośnie, przebywanie w pomieszczeniu stanie się niekomfortowe, a generator zużyje więcej paliwa do ogrzewania.

Główny instalator opowie Ci o zawiłościach ustawiania termostatu na filmie:

Który termostat do kotła kupić?

Odpowiedź na to pytanie zależy od celu, w jakim chcesz go kupić. Jeśli chcesz tylko kontrolować temperaturę, zrobi to najprostszy model. Pozwoli ci wybrać reżim temperaturowy od 10 do 30 stopni. Zaletę można nazwać niską ceną prostszych modeli. Jednak ten termostat nie obniży kosztów gazu..

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, będziesz musiał kupić droższy sprzęt, który pozwoli Ci regulować temperaturę podczas Twojej nieobecności. Jeśli martwisz się poziomem wilgotności w pomieszczeniu, bez wątpienia będziesz musiał zaopatrzyć się w regulator z termostatem..

Każdy z modeli czujników ma swoje oczywiste zalety i wady, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć, który z nich wybrać..

Po co instalować termostaty do ogrzewania podłogowego??

Zacznijmy od tego, że ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, który nie musi działać cały czas. W tym przypadku występuje zwiększone zużycie i zużywa się dużo energii elektrycznej (dodaj tutaj obciążenie okablowania, co jest potencjalnie niebezpieczne). Do utrzymania temperatury podłogi na danym poziomie bez ingerencji człowieka potrzebny jest termostat. Czyni to poprzez włączanie i wyłączanie elementów grzejnych, gdy temperatura spadnie i odpowiednio, gdy osiągnie ustawioną wartość..

Pamiętaj, że w każdym przypadku musisz kupić termostat do ciepłej podłogi, niezależnie od tego, czy jest to system podgrzewania wody, czy elektryczny..

Przyjrzyjmy się teraz pokrótce rodzajom termostatów do ogrzewania podłogowego:

 1. Elektromechaniczne to najprostsze i najtańsze opcje. Pokrętłem można ustawić żądane parametry dla takiego urządzenia.
 2. Elektroniczny – zwany także cyfrowym. Konfiguracja działania urządzenia odbywa się za pomocą prostych manipulacji przyciskami – zwykłymi lub dotykowymi. Z reguły taki termostat jest wyposażony w wyświetlacz, na którym wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje..
 3. Programiści – tutaj można ustawić tryby pracy na długi czas.

Takie termostaty można włączać i wyłączać co godzinę. Ponadto istnieje możliwość ustawienia określonego trybu pracy na każdy dzień tygodnia. Takie modele często oprócz pilota zdalnego sterowania posiadają również możliwość sterowania ze smartfona lub tabletu..