Czym jest żuraw Mayevsky’ego i gdzie jest używany?

Urządzenie jest zaworem iglicowym, który zapewnia możliwość szybkiego wycofania mieszanki parowo-powietrznej z grzejników i rurociągów systemu grzewczego. Usuwanie korków powietrza można wykonać zarówno ręcznie, jak i automatycznie, w zależności od konstrukcji żurawia..

Najczęściej dźwig Mayevsky jest montowany w systemach grzewczych z wymuszonym obiegiem systemów dostarczania chłodziwa i ciepłej wody. Ponadto zaleca się instalację urządzenia w dowolnym zamkniętym obwodzie hydraulicznym, w którym istnieje możliwość zatkania powietrza..

Do czego służy dźwig Mayevsky??

Żuraw Mayevsky to małe urządzenie, które pozwala na odpowietrzenie systemu grzewczego lub ciepłej wody. Zazwyczaj montuje się go na grzejnikach, podgrzewanych wieszakach na ręczniki i kolektorach ogrzewania podłogowego..

Jego druga nazwa to odpowietrznik mechaniczny. W przeciwieństwie do automatycznego odpowietrznika, normalnie działa jak korek. Należy go stosować, gdy istnieje podejrzenie, że w systemie występuje śluza powietrzna..

To urządzenie jest uniwersalne, różne opcje różnią się głównie średnicą gwintu. Modele mogą mieć różne kształty głowy, obecność części obrotowej, co zostanie omówione poniżej.

Mianowanie dźwigu Mayevsky

Powietrze jest lżejsze od wody, dlatego gromadzi się w szczytowych punktach systemu ogrzewania pomieszczeń i grzejników. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • rury nie napełniają się wystarczająco szybko wodą;
 • system zasilania był częściowo pusty;
 • w wodzie jest dużo rozpuszczonego tlenu.

Czasami nagromadzenie powietrza wywołuje specjalne urządzenie systemu grzewczego, gdy w niektórych obszarach powstają pętle rur, podkręcone.

W 1931 r. Państwowa Komisja Planowania zdecydowała, że ​​w przypadku mniejszej dystrybucji w systemach należy zainstalować zwykłe krany w celu usunięcia powietrza. Ale dzięki nim mieszkańcy domów nie tylko eliminowali zatkanie powietrza, ale często odprowadzali ciepłą wodę, która w tym przypadku pełniła rolę nośnika ciepła, a następnie wykorzystywali ją do potrzeb domowych – na przykład do mycia podłóg. Było to nie do zaakceptowania z punktu widzenia techniki sanitarnej i centralnego ogrzewania w budynkach. Dlatego zaczęli instalować dźwigi Mayevsky’ego na grzejnikach, co znacznie skomplikowało zadanie niewłaściwego użycia chłodziwa..

Automatyczny CM

Automatyczne CM są wygodne w prywatnych domach z indywidualnym ogrzewaniem, ponieważ eliminują śluzy powietrzne i samodzielnie regulują ciśnienie. Wewnątrz tej jednostki znajduje się komora wyposażona w pływak. To z kolei jest połączone z zaworem iglicowym znajdującym się w górnej części węzła..

Gdy szczelina powietrzna przekroczy ustawiony limit, zawór otwiera się na chwilę, umożliwiając opuszczenie układu przez powietrze. Następnie, dzięki działaniu pływaka, powraca ponownie do pozycji wyjściowej, uniemożliwiając wypłynięcie wody..

Główną zaletą AKM jest to, że nie trzeba wymieniać pojemnika, aby spuścić powietrze, które dostało się do rur, ponieważ woda nie wypływa. Zawór jest automatycznie blokowany, gdy tylko poziom płynu chłodzącego wzrośnie. Jednak modele automatyczne są droższe niż modele mechaniczne..

Otwory wentylacyjne to:

 • prosty;
 • kątowy;
 • kaloryfer.

Ręczne działanie mechanizmu dźwigu

To proste. W stanie normalnym śruba drążka sterującego jest wkręcona do końca w pierścieniową osłonę otworu spustowego z częścią igłową.

Gdy zajdzie potrzeba uwolnienia systemu ze śluzy w kaloryferze, hydraulik (lub właściciel domu) odkręca śrubę o 2-3 obroty kluczem lub śrubokrętem. Ze względu na dużą różnicę gęstości wody i powietrza to ostatnie jako pierwsze przepływa przez otwarty wylot.

Ponadto strumień powietrza przepływa przez podłużne rowki łodygi i wchodzi do obszaru pod nylonową nasadką. Stamtąd masa powietrza jest odprowadzana przez kanał wylotowy. Gdy tylko ustanie przepływ powietrza i wypłynie woda, hydraulik przekręca śrubę kranu Mayevsky’ego do końca. To kończy procedurę odpowietrzania..

Schemat urządzenia dźwigowego Mayevsky

Zawór Mayevsky’ego jest ułożony bardzo prosto, ponieważ awarie z nim są niezwykle rzadkie, a urządzenie działa bezbłędnie

Okresowo powtarza się procedurę usuwania powietrza z ogrzewania obwodu, ponieważ nie jest możliwe jednoczesne uwolnienie całej objętości powietrza..

Urządzenie i odmiany żurawia Mayevsky

5bb4d1c089f7caa82ac95e72a8f4c84e.jpg

Żuraw Mayevsky składa się z kilku części:

 • zawór iglicowy w kształcie stożka. Po zamknięciu woda jest skutecznie zatrzymywana w akumulatorze. Otwarty zawór uwalnia powietrze nagromadzone w systemie;
 • śruba regulacyjna – część, za pomocą której zawór iglicowy jest otwierany i zamykany;
 • klucz kwadratowy – potrzebny, aby móc obracać śrubę regulacyjną. Jednak w przypadku braku specjalnego urządzenia można to zrobić zwykłym śrubokrętem;
 • korpus, w którym ukryty jest zawór iglicowy. Wykonany jest zwykle ze stopów z dodatkiem mosiądzu, co zapewnia mu doskonałe właściwości antykorozyjne..

Te elementy stanowią podstawę projektu. Ale istnieją pewne różnice związane z niektórymi gatunkami. Ogólnie dźwigi Mayevsky’ego są podzielone na trzy grupy: sprzęt ręczny, automatyczny i z wbudowanym bezpiecznikiem. Przyjrzyjmy się bliżej:

 • podręcznik jest bardzo prostym projektem opisanym powyżej. W razie potrzeby śruba regulacyjna jest obracana śrubokrętem lub kluczem kwadratowym, powietrze jest uwalniane, a następnie śruba jest ponownie wkręcana. Urządzenie jest absolutnie proste i niezawodne;
 • w kranie automatycznym nie ma zaworu iglicowego, rolę tej części pełni pływak wykonany ze szlamu z tworzywa sztucznego. Nie ma też ręcznego systemu sterowania jako takiego, ale w razie potrzeby nadal można ręcznie dostosować jego działanie. Zasada działania jest dość prosta: wewnątrz mosiężnego korpusu znajduje się pływak, który porusza się w zależności od tego, ile powietrza zgromadziło się w układzie. Po przeniesieniu otwiera pustelnika. Przez ten ostatni uwalniane jest powietrze. Następnie pływak podnosi się z powrotem, blokując w ten sposób odpowiedni otwór;
 • urządzenie z bezpiecznikiem nie tylko eliminuje nadmiar powietrza z systemu, ale także kontroluje ciśnienie w nim. Jeśli ten wskaźnik wzrośnie do 15 atmosfer, w urządzeniu uruchamiany jest specjalny zawór, przez który odprowadzany jest nadmiar. Optymalne jest umieszczenie takiego urządzenia na rurach wykonanych z niego, ponieważ same nie wytrzymują zbyt wysokiego ciśnienia.

Aby wybrać urządzenie najbardziej odpowiednie dla twojego przypadku, musisz wziąć pod uwagę pewne niuanse, w szczególności rodzaj ogrzewania. Jeśli jest scentralizowany, sensowne jest zainstalowanie tylko ręcznego dźwigu Mayevsky’ego. Z reguły w takich systemach grzewczych woda jest bardzo brudna, więc automatyczne typy urządzeń albo szybko ulegną awarii, albo będą wymagały ciągłego czyszczenia..

Ale w przypadku domów prywatnych automatyzacja jest idealna, ponieważ tam jakość wody w grzejnikach jest na zupełnie innym poziomie. Dodatkowo żuraw automatycznie zapisze sytuację w przypadkach, gdy trzeba będzie go zamontować w trudno dostępnym miejscu: na przykład we wnęce, której ściany nie pozwolą zbliżyć się do śruby sterowania ręcznego..

w przypadku starych akumulatorów żeliwnych istnieje również specjalny dźwig Mayevsky z ręcznym systemem sterowania. Ale najlepszą opcją jest zainstalowanie mosiężnego odpowietrznika z automatyczną zasadą działania. Takie produkty są bardzo trwałe i łatwe w użyciu..

Klasyfikacja żurawi Mayevsky

Istnieje kilka odmian tego urządzenia, zapoznajmy się z każdym z nich.

 1. Urządzenie ręczne to najbardziej prymitywna wersja żurawia, klasyczna, że ​​tak powiem. Aby uwolnić powietrze, śruba jest przekręcana, korpus wykonany jest z mosiądzu, a głowica z tworzywa sztucznego.
 2. Automatyczne urządzenie to ulepszona wersja dźwigu Mayevsky. Są również wykonane z mosiądzu, ale konstrukcja jest oczywiście bardziej skomplikowana. Urządzenia te są instalowane bezpośrednio na akumulatorze, bez adaptera i idealnie nadają się do indywidualnych systemów grzewczych. Jeśli chodzi o systemy scentralizowane, w których stosowane są stare grzejniki żeliwne, nie zaleca się tutaj stosowania urządzeń automatycznych – w przeciwnym razie mniej więcej co miesiąc będziesz musiał zdemontować dźwig i oczyścić go z brudu i zanieczyszczeń, które są pełne w każdym system.
 3. automatyczny i ręczny dźwig Mayevsky

 4. Do odpowietrzania ręcznego wymagany jest zawór wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Oprócz swojej bezpośredniej funkcji chroni również linię przed nagłymi spadkami ciśnienia wewnątrz rurociągu, czyli przed wstrząsami hydraulicznymi. Po wzroście ciśnienia powyżej 15 atmosfer zawór zostaje aktywowany i uwalnia nadmiar wody. Jeśli do systemu grzewczego zastosowano rury polipropylenowe, to w przypadku braku takiego zaworu rury mogą po prostu pęknąć, jeśli wystąpi taki uderzenie wodne.

Jak zainstalować i odpowietrzyć powietrze?

Teraz warto zastanowić się, jak zainstalować dźwig Mayevsky.

3d1c79965d2a8542719e2fc1c0553244.jpg

Łatwo to zrobić bez wywoływania kreatora. Wystarczy, że zatyczka znajduje się po tej stronie, która jest wkręcona w chłodnicę. W końcu pozostaje tylko zainstalować kran w otworze wtyczki.

W poziomym systemie grzewczym na każdym akumulatorze montowany jest odpowietrznik.

Trójnik jest przymocowany do podgrzewanego wieszaka na ręczniki, gdzie chodzi o połączenie boczne. Jest montowany pionowo, otwór na baterię musi być skierowany od ściany.

Montaż dźwigu Mayevsky’ego na grzejniku jest konieczny, jeśli w systemie grzewczym znajdują się miejsca poniżej górnej osi połączenia urządzenia. W tej pozycji niezależny wylot powietrza nie jest możliwy..

W przyszłości mogą pojawić się lokalne problemy z powodu przesiąkania powietrza do układu, które występuje podczas jego pracy, nagromadzenia pęcherzyków powietrza w płynie chłodzącym.

Konieczne jest usunięcie powietrza natychmiast po zainstalowaniu systemu grzewczego, ponieważ na początku pracy w grzejnikach korki pojawiają się w jakikolwiek sposób. Konieczne jest również wykonanie tej pracy przy uruchamianiu instalacji grzewczej po okresie letnim..

Przyczyną powstawania powietrza może być również wydzielanie wodoru w czasie korozji części metalowej sieci. Baterie wykonane z aluminium bez specjalnej powłoki wewnętrznej ścianki stabilnie uwalniają wodór do cieczy, wchodząc z nią w reakcję chemiczną.

Zasadę działania do wywiewu powietrza z instalacji grzewczej można opisać w poniższych akapitach:

 1. Najpierw musisz przygotować pojemnik na płyn i szmatkę..
 2. Jeśli nagromadziło się powietrze, usuń. Dźwig Mayevsky’ego ręcznie, za pomocą klucza lub śrubokręta, obraca się raz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Masy powietrza będą emitować syk i zostaną usunięte z chłodnicy. Czy jest za dużo uwięzionego powietrza? Dzięki temu żuraw można nieco bardziej obrócić. W pozycji otwartej pozostawia się ją, aż ciecz zacznie wyciekać z otworu, a powietrze przestanie wypływać.
 3. Teraz można zamknąć zawór odcinający. Jeśli w systemie grzewczym znajdują się pompy do wymuszonego obiegu chłodziwa, to na jakiś czas przed wykonaniem prac związanych z odpowietrzaniem należy je wyłączyć. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie całkowicie zdobyć korka..

Zawór ręczny zwykle nie jest instalowany na dużych liniach, w których regularnie gromadzą się śluzy powietrzne. W przypadku tych systemów stosowane są inne urządzenia do usuwania gazów..

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Obecnie istnieje szeroka gama modyfikacji i konstrukcji żurawia Mayevsky

Istnieją pewne niuanse, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Głównym wskaźnikiem trwałości jest mosiężna podstawa

Oprócz samego metalu należy zwrócić uwagę na jakość gwintu, łatwość użycia mechanizmu otwierania zaworu, obecność gumy uszczelniającej na złączce. Rozmiar rury wlotowej rozciąga się na 1, 1/2, 1/4 cala.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w gotowy zawór z tworzywa sztucznego, co oszczędza właścicielowi korzystania z dostępnych narzędzi. Ale takie modele nie są do końca praktyczne w pomieszczeniach, w których często znajdują się dzieci..

9cad77fea466217ff29d6c6255dc89e0.jpg

Dla przykładu tabela przedstawia modele różnych producentów ze wskazaniem ceny.

Obraz Producent Typ modyfikacji Cena, rub.
2d0484a3f6262570ec58002e4cd59d48.jpg UAB “BAZ” Instrukcja, 1/2 cala 35
d4d1650721dd522bef1494c046b5e778.jpg Świat Santech Automatyczny, 1 cal 449
468edd037f0cfb1f093a713d0bb36202.jpg Dom-termo Instrukcja, 1/2 cala 310
913eb70a73ef50eb546a0d70974d5945.jpg RBM Ręczny, 3/4” 352
50f4d45d6595032d467efea23422fdf7.jpg Carlo poletti Ręczny, 3/4” 318
“Delta” Automatyczna maszyna z bezpiecznikiem 335

Specyfikacje

Żuraw Mayevsky pełni jedyną funkcję usuwania powietrza z systemu grzewczego, więc nie będzie trudno wybrać go zgodnie z parametrami. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że zawór musi być odpowiedni do instalacji grzewczej. W przypadku sieci w wiejskim domu odpowiednie będą różne modele, a do mieszkania lepiej wybrać na podstawie ciśnienia i temperatury. Te cechy można uzyskać od specjalnej organizacji..

Oto charakterystyka techniczna żurawia Mayevsky według GOST.

Środowisko pracy Może być dwojakiego rodzaju i pod tym względem istnieją zawory współpracujące z cieczami – woda pitna lub przemysłowa i inne nieagresywne ciecze oraz zawory powietrzne do pary i sprężonego powietrza.
Temperatura pracy Wiele urządzeń pracuje w temperaturach +100-120 °C. Ale są modyfikacje, które działają z chłodziwami do +150 ° C..
Nacisk Wiele z nich ma 10 atmosfer. Jeśli ciśnienie w systemie grzewczym jest wyższe, co jest rzadkością, eksperci zalecają zainstalowanie dźwigu Mayevsky, który jest w stanie wytrzymać 16 atmosfer. Czasami można zobaczyć oznaczenie Ru, co oznacza ciśnienie nominalne, które dla urządzenia rurociągowego zgodnie z GOST 356-80 odpowiada wartościom odpowiednio 1,0 i 1,6 MPa. Jest to stabilne ciśnienie płynu utrzymywane przez odpowietrznik przez cały okres eksploatacji..
Rodzaj gwintu Może być dwojakiego rodzaju: wewnętrzny i zewnętrzny. Zewnętrzna może mieć 1, ½ lub ¾ cala. W oznakowaniu takie zawory będą miały odpowiednio oznaczenie DN 25, DN 15 i DN 20, gdzie liczby wskazują rozmiar połączenia w milimetrach. Gwinty metryczne mogą mieć 10 mm ze skokiem 1 mm. Oznaczenie w oznaczeniu М10х1.
Materiał korpusu Zwykle jest to stal 20 (węgiel strukturalny) lub mosiądz. Materiały te są najmniej podatne na reakcje i korozję, dlatego dokonano na nich wyboru. Zwiększa to również żywotność produktów..

Z tą cechą wiąże się również klasa szczelności. Nie każda firma produkcyjna to określa, dlatego należy pamiętać, że zgodnie z GOST 9544-93 dla dźwigu Mayevsky musi to być klasa A (brak widocznych wycieków).

Zakres i rodzaje żurawi

Zawory ręczne Mayevsky’ego są używane do następujących celów:

 1. Przede wszystkim usuwanie pęcherzyków powietrza ze wszystkich typów grzejników – aluminiowych, stalowych i żeliwnych.
 2. Wylot powietrza z podgrzewanych wieszaków na ręczniki.
 3. Okresowe wietrzenie problematycznych obszarów sieci grzewczej – kompensatory rozmieszczone w górę, pętle obejściowe (na przykład nad drzwiami wejściowymi), piony i inne miejsca, w których gromadzi się powietrze.

Instalację zaworów odpowietrzających zapewniają wszyscy producenci nowoczesnych grzejników. Urządzenia grzewcze z fabryki są wyposażone w korki (korki) z otworem na zawór Mayevsky’ego. Zawór bateryjny dobierany jest przez średnicę gwintu rury zewnętrznej – G¼”, ½”, ¾”

Jeśli chcesz zorganizować uwalnianie powietrza w problematycznym obszarze systemu, kupowany jest zawór w stylu radzieckim z zewnętrznym gwintem metrycznym M10 x 1. Ściana rury jest wiercona wiertłem Ø9 mm, gwint jest nacinany za pomocą kran, a następnie wkręca się zawór Mayevsky’ego z uszczelką złącza z lnem hydraulicznym

Niuanse podczas pracy

Aby proces odpowietrzania nagromadzonego powietrza w układzie przebiegał bez niepożądanych konsekwencji, poniżej podano szczegółowe instrukcje dotyczące wszystkich manipulacji..

 • Jeśli ruch wymiennika ciepła wynika z pompy obiegowej, należy go wyłączyć. Odbywa się to 15 minut przed rozpoczęciem pracy. Jest to konieczne, aby powietrze przestało mieszać się z wodą i gromadziło się w górnej części akumulatora..

b65f425fc9850a1462ef1ace254f93e2.jpg

Odłączona pompa

 • Zaopatrz się w suchą szmatkę i puste wiadro, bo po otwarciu zaworu trzeba poczekać, aż powietrze przestanie syczeć, a potem woda. Zawór można zamknąć tylko wtedy, gdy woda zacznie płynąć równomiernym, przerywanym strumieniem..
 • Co się stanie, jeśli powietrze nie przestanie krwawić? Poszukaj awarii lub luźnego skrętu w obszarze serwisowanej baterii. Można to zrobić za pomocą kartki papieru. Pozostaw zawór otwarty i przesuń papier z odległości 1 cm po wszystkich możliwych miejscach grzejnika i pasujących do niego rurach. Po znalezieniu miejsca wycieku powietrza wymień uszkodzony element.
 • Gdy system odpowietrzania nie jest używany przez kilka lat, gwinty zaworu mogą się kwaśnieć. Będziesz musiał użyć smaru typu WD-40, następnie lekko stukając w kran spróbuj go odkręcić.

Konsekwencje wietrzenia instalacji grzewczej

 • System grzewczy nie działa prawidłowo
 • Hałas podczas cyrkulacji chłodziwa
 • Wibracje rur, które ostatecznie doprowadzą do obniżenia ciśnienia
 • Korki powietrzne spowalniające krążenie chłodziwa lub całkowicie go zatrzymujące
 • Korozja wnętrza grzejników i rur

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Żuraw Mayevsky’ego w postaci, w jakiej obecnie istnieje, pojawił się już w 33 roku XX wieku, jego zadaniem jest uwolnienie systemu grzewczego z powietrza, które się do niego dostało, co zapobiega wypełnieniu przez chłodziwo całej wewnętrznej przestrzeni baterie i autostrady.

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Tak działa dźwig Mayevsky – zasada działania polega na podniesieniu igły, która otwiera mały otwór o średnicy około dwóch milimetrów, z którego wydostaje się nagromadzone powietrze.

Technologia instalacji dźwigu Mayevsky’ego na grzejniku żeliwnym

Instalacja dowolnego modelu dźwigu Mayevsky rozpoczyna się od uwolnienia systemu z chłodziwa. Po spuszczeniu całej wody z systemu prace są wykonywane w następującej kolejności:

 • Konieczne jest odkręcenie wtyczki znajdującej się w górnej części komory baterii.
 • Zamiast tego zainstaluj kran. Podczas wkręcania modelu należy zadbać o uszczelnienie otworu. W tym celu urządzenie wyposażone jest w gumową uszczelkę zapewniającą szczelność instalacji. W celu wzmocnienia uszczelnienia na gwint kranu nawijane są włókna lniane impregnowane olejem lub taśmą FUM.

Ważne: do montażu w grzejnikach wykonanych z żeliwa zaleca się użycie kranu Mayevsky wykonanego z mosiądzu. Ten materiał ma zwiększoną wytrzymałość.

Jeśli konieczne jest zainstalowanie dźwigu Mayevsky’ego na starej żeliwnej baterii, w której górna wtyczka jest mocno zamocowana, to znaczy nie można jej odkręcić, konieczne jest przygotowanie miejsca do zainstalowania urządzenia. W tym celu należy wywiercić otwór w żeliwnym korku. Jego średnica powinna być nieco mniejsza niż gwint gwintu.

Następnie za pomocą kranu w otworze nacina się gwint odpowiadający gwintowi zaworu. Po upewnieniu się, że gwinty są prawidłowe, można ponownie zamontować zawór. Nie zapomnij o obowiązkowym uszczelnieniu wkręcanego miejsca urządzenia..

Zdarza się, że konieczna jest wymiana dźwigu Mayevsky. Do usunięcia starego urządzenia należy użyć dwóch kluczy nastawnych. Jeden z nich odkręca kran, a drugi w tym czasie musi trzymać korek na chłodnicy. Jest to konieczne, aby w momencie odkręcania kranu wtyczka nie poluzowała się, łamiąc szczelność baterii..

Jak otworzyć

Istnieją trzy sposoby otwierania kranu Mayevsky’ego:

 • Za pomocą specjalnego klucza;
 • Śrubokręt;
 • Ręcznie lub szczypcami.

Urządzenie posiada głowicę kwadratową, sześciokątną lub nieregularną czworokątną. Do takiej głowy potrzebny jest odpowiedni klucz..

Klucz do dźwigu Mayevsky

Klucz do dźwigu Mayevsky

Nacięcie na śrubokręt na dźwigu Mayevsky

Nacięcie na śrubokręt na dźwigu Mayevsky

Niektóre modele są wyposażone w główkę radełkowaną. Można go odkręcić palcami, a jeśli nie wyjdzie, można go zacisnąć szczypcami lub szczypcami i przekręcić.

Żuraw Mayevsky'ego z głowicą na szczypce i szczypce

Co to jest żuraw Mayevsky

Próby rozwiązania problemu zatłoczenia powietrza w systemach grzewczych podjęto na początku XX wieku. W tym celu aktywnie wykorzystywano krany – radziły sobie z zadaniem odpowietrzania, ale często były używane nie tylko zgodnie z ich przeznaczeniem, ale także do odprowadzania wody z obiegu grzewczego do innych celów..

Niekontrolowane odprowadzanie chłodziwa spowodowało uszkodzenie sieci ciepłowniczej, gdyż mogło spowodować powstanie dodatkowych korków powietrznych i zmianę ciśnienia w rurach. Dodatkowo ze względu na wysoką temperaturę wody wpływającej do kaloryferów ucierpieć mogą również osoby z niej korzystające..

b95ea3cce95db56faa6fab496846f356.jpg

Wynalazca Ch.B. Mayevsky, od którego imienia nazwano odpowietrznik, wynalazł nie sam odpowietrznik, ale metodę uszczelniania jego części. Mayevsky zaproponował połączenie części stożka dźwigu w stożek. Umożliwiło to utrzymanie szczelności zespołu sieci ciepłowniczej w pozycji zamkniętej. Ponadto taka konstrukcja sprawiała, że ​​pobieranie wody z podgrzewacza było niewygodne..

Dźwig mechaniczny

Mechaniczny CM jest najczęściej stosowany w układach grzewczych i innych układach hydraulicznych z wymuszonym obiegiem płynu roboczego..

Kryteria wyboru

Żuraw Mayevsky'ego

Aby zdecydować, czy konieczne jest zainstalowanie dźwigu Mayevsky, zastanów się, czy powietrze będzie w stanie samo opuścić rury i grzejniki. Zastanów się nad prawami fizyki: powietrze może opuszczać rury i grzejniki tylko w górę. Na podstawie tego parametru możesz wybrać, które urządzenie jest lepsze.

Aby wybrać odpowiedni model, warto również wziąć pod uwagę materiał rur, dostępność swobodnego dostępu do miejsca instalacji i niuanse obsługi mechanizmu.

Kluczowe porady ekspertów dotyczące kryteriów wyboru:

 • W domach ze scentralizowanym ogrzewaniem zaleca się instalowanie modeli ręcznych lub kranów z bezpiecznikami, które pomogą chronić system przed uderzeniem wodnym. Automatyczne krany zapobiegające zatykaniu mogą być instalowane w systemach domowych, w których krąży oczyszczony nośnik ciepła.
 • Na bateriach żeliwnych można montować tylko krany ręczne, nawet w systemie domowym..
 • W przypadku rur z tworzyw sztucznych wybierz modele z bezpiecznikiem. To ochroni mechanizm przed uszkodzeniem spowodowanym uderzeniem wodnym..
 • W trudno dostępnych miejscach warto zamontować model automatyczny lub ręczny dźwig z zaworem..
 • Kupując zawór, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Najdłużej wytrzyma mosiężna konstrukcja korpusu: ten materiał jest odporny na korozję.
 • Rodzaj produktu, maksymalne obciążenie i zgodność z rodzajem komunikacji znajdują odzwierciedlenie w dokumentacji modelu, dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcjami przy zakupie.

Żuraw Mayevsky'ego

Żuraw Mayevsky'ego

Krany Mayevsky’ego z zaworami nie powinny być instalowane w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci.!

Rodzaj połączenia

Korpus zaworu z gwintem zewnętrznym wkręca się w korek grzejnika lub przyłącze rurowe, podobnie jak zawór sprzęgający z gwintem zewnętrznym.

Klasyczny kran Mayevsky z gwintem

Wykonany z mosiądzu, materiału wysoce odpornego na korozję. Zainstalowany na dowolnym odcinku rurociągu, jeśli schemat rurociągów jest złożony i kręty.

Złożony schemat ogrzewania wymaga dźwigu Mayevsky'ego na przejściach odcinków pionowych do poziomych

Zawór kulowy Mayevsky: zasada działania

Sieci hybrydowe wykorzystują zawór kulowy. Zasada działania jest następująca: zamiast śruby konstrukcja ma obrotową kulę z otworem równym otworowi. Uszczelki wewnątrz zaworu odpowiadają za niezawodność w pozycji zamkniętej..

Sekcyjny zawór kulowy

Różnice

Zasadnicze różnice dotyczą tylko średnicy gwintu zewnętrznego na korpusie: istnieją produkty o średnicach ½” i ¾” (15 i 20 mm)”. Istnieją produkty o średnicy 1 cala.

Śrubę można wykręcić śrubokrętem lub specjalnym kluczem. Łeb śruby ma kształt kwadratu (czasami sześcio- i ośmiokątny) oraz szczelinę na śrubokręt płaski. Klucz jest dostarczany z zaworem. Istnieją modele z uchwytem do odkręcania śruby.

Oznaczenie wskazuje średnicę połączenia w milimetrach; parametry gwintu są oznaczone jako M10 × 1 – długość 10 mm, skok gwintu metrycznego 1 mm.

Urządzenie i zasada działania

Żuraw Mayevsky jest wykonany z materiałów odpornych na korozję, takich jak mosiądz. Na zewnątrz metalowa obudowa może mieć plastikową powłokę, która zapewnia bardziej estetyczny wygląd.

d87e2a8b82154f38d1a126c58621a7f5.jpg

Główne części konstrukcji dźwigu Mayevsky:

 • obudowa z wlotem kalibracyjnym i wylotem spustowym,
 • zawór iglicowy stożkowy,
 • uszczelka,
 • zawór lub śruba blokująca lub śrubokręt.

Konstrukcję nawiewnika można zmieniać i uzupełniać o inne elementy, mają różne średnice gwintów, przy zachowaniu zasady działania.

W pozycji zamkniętej zawór iglicowy utrzymuje szczelność układu i nie wypuszcza chłodziwa. Obracając śrubę blokującą, igła porusza się, uwalniając otwór spustowy.

Powietrze przepływa z akumulatora do portu kalibracyjnego zaworu i jest uwalniane na zewnątrz przez port spustowy. Po uwolnieniu powietrza uformowana wnęka zostaje wypełniona gorącą wodą, cyrkulacja chłodziwa zostaje przywrócona, ciśnienie wewnątrz rur zostaje wyrównane.

Zalety i wady

Zalety:

 • prosta konstrukcja;
 • trwałość;
 • zwartość i możliwość instalacji nawet w trudno dostępnych miejscach;
 • niezawodność;
 • mała cena;
 • stylowy design.

Niedogodności:

 • konieczność ręcznego wypuszczania powietrza – krany Mayevsky’ego nie działają automatycznie. Nie nadają się do napełniania dużych systemów – odpowietrzenie zajmie bardzo dużo czasu, w miejscach, w których stale gromadzi się powietrze, lepiej zainstalować automatyczny odpowietrznik;
 • nie przeznaczony do pracy w instalacjach o ciśnieniu powyżej 1,6 MPa.

Wskazówki dotyczące wyboru i ceny

Kupuj zawory w sklepie, a nie na rynku. Najlepiej z czekiem. Choć ich konstrukcja jest prosta i niezawodna, zdarzają się produkty wadliwe – można je wymienić. Nie kupuj wyrobów stalowych (jeśli nagle się natkniesz), idealnym materiałem jest mosiądz.

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Jeśli śruba ma uchwyt, znacznie łatwiej będzie odpowietrzyć powietrze. A także dzieci w ciekawym wieku. Dlatego wybierając taki model, trzeźwo oceń wiek i stopień zabawy dziecięcych rąk..

Urządzenie różnych modeli żurawia Mayevsky

Odpowietrznik Mayevsky to urządzenie z zaworem odcinającym igłę pośrodku. Ruch zaworu jest kontrolowany przez specjalną kwadratową śrubę. Na zewnątrz dostępne są standardowe rozmiary gwintów: ½, ¾ lub 1 cal. Śruba kontrolna ma łeb z rowkiem na śrubokręt krzyżakowy. Ponadto można go obracać za pomocą specjalnego klucza lub konwencjonalnych szczypiec. Istnieje kilka modeli otworów wentylacyjnych Mayevsky. Aby uzyskać ciekawe informacje o tym przydatnym urządzeniu, zobacz następujący film:

Model ręczny

To najprostsze i najbardziej niezawodne urządzenie, które pozwala kontrolować ilość powietrza w systemie grzewczym. Najprostszy dźwig Mayevsky składa się z:

 • wytrzymały korpus z mosiądzu;
 • stalowy zawór iglicowy;
 • plastikowa obudowa.

Konstrukcja urządzenia może się różnić: w niektórych modelach plastikowa obudowa porusza się w płaszczyźnie poziomej, w innych na krawędzi nakrętki zaworu znajduje się specjalny otwór. Oprócz zwykłego ręcznego dźwigu Mayevsky produkowane są jeszcze dwie jego odmiany: automatyczny dźwig i model z wbudowanym zaworem bezpieczeństwa..

Ręczny dźwig Mayevsky'ego

Ręczny kran Mayevsky’ego można zainstalować na prawie każdym grzejniku. Aby go otworzyć, możesz użyć specjalnego klucza, a także śrubokręta lub szczypiec

Projekt automatycznego dźwigu Mayevsky

To urządzenie wygląda jak mały metalowy cylinder z otworem w górnej części. Wewnątrz oprócz zaworu iglicowego znajduje się również czujnik działający na zasadzie pływaka. Czujnik reaguje na zmiany objętości powietrza wewnątrz kranu. Po osiągnięciu wartości krytycznej zawór otwiera się i uwalnia nagromadzone powietrze, a następnie zamyka się. Do działania takiego urządzenia praktycznie nie jest wymagana interwencja człowieka, wystarczy zainstalować go w odpowiednim miejscu.

Zautomatyzowane modele są wrażliwe na stan chłodziwa. Wąski otwór może łatwo się zatkać, powodując niepotrzebne uruchamianie zaworu. Możesz usunąć taką blokadę za pomocą zwykłej igły do ​​szycia..

Co daje zastosowanie zaworu bezpieczeństwa?

Odpowietrznik Mayevsky z zaworem bezpieczeństwa to nieco skomplikowana wersja modelu obsługiwanego ręcznie. Zawór bezpieczeństwa jest wrażliwy na ciśnienie czynnika grzewczego w instalacji. Jeśli ten wskaźnik przekroczy 15 atmosfer, zawór bezpieczeństwa otworzy się, a płyn chłodzący zacznie wypływać z obiegu grzewczego. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku nagłego uderzenia hydraulicznego, wtedy zawór zapobiegnie uszkodzeniu elementów instalacji..

Zdjęcie żurawia Mayevsky i opis jego odmian

Każdy projekt systemu grzewczego ma inny układ korpusów roboczych (akumulatory i podgrzewane wieszaki na ręczniki), więc projekt nie zawsze pozwala na umieszczenie dźwigu Mayevsky w miejscu dostępnym do konserwacji. Co skłoniło programistów do stworzenia kilku rodzajów zaworu?.

Ręczny model żurawia

Najczęstsza modyfikacja, ponieważ ma wystarczająco niezawodny mechanizm, najważniejsze jest to, że dostęp do niego jest swobodny, ponieważ dźwig otwiera się płaskim śrubokrętem lub specjalnym czterostronnym kluczem do dźwigu Mayevsky’ego. Mechanizm igłowy działa w dwóch wersjach, otwierając przesłonę poziomo, aby umożliwić przepływ powietrza, oraz z otworem w korpusie nakrętki.

Ręczny dźwig Mayevsky'ego

Jak działają automatyczne nawiewy

Zasada działania automatycznego odpowietrznika do ogrzewania polega na obecności pływaka. Pływak podtrzymuje zawór iglicowy za pomocą sprężyny, system jest ustawiony na określone ciśnienie powietrza w chłodnicy, gdy tylko powietrze przekroczy dopuszczalną wartość, zawór otwiera się i odpowietrza cały nadmiar powietrza przez otwór w środku głowica zaworu. Gdy ciśnienie powróci do normy, zawór zamknie się. Instalacja tej wersji urządzenia dotyczy tylko trudno dostępnych urządzeń grzewczych. Na skalę przemysłową do eliminacji baterii powietrznych stosuje się inne urządzenia..

Automatyczny dźwig Mayevsky

Zawór bezpieczeństwa

Jest to ulepszony zawór ręczny Mayevsky, uzupełniony o czujnik wysokiego ciśnienia. Istotą jego pracy jest zapobieganie awariom systemu grzewczego i jego elementów roboczych w przypadku, gdy ciśnienie chłodziwa przekroczy 15 atmosfer. Zawór otworzy się i spłynie nadmiar wody z akumulatora. Nadmierne ciśnienie może wzrosnąć z powodu uderzenia hydraulicznego.

Urządzenie odpowietrzające bezpiecznik

Jak wybrać odpowiednie urządzenie??

Aby wybrać odpowiedni model dźwigu Mayevsky, należy ocenić stan i możliwości systemu grzewczego, a także cechy umieszczenia grzejników. Proste modele obsługiwane ręcznie nadają się prawie wszędzie. Należy pamiętać, że do obrócenia śruby sterującej potrzeba trochę miejsca: więcej – do pracy ze śrubokrętem lub szczypcami, mniej – jeśli zawór otwierany jest specjalnym kluczem. Przestrzeń w niszach grzejników może być bardzo ograniczona.

Zautomatyzowane modele będą bardzo wygodne właśnie w takich przypadkach z ograniczonym dostępem do grzejnika, umieszczone w ciasnej wnęce lub ukrytej dekoracyjnej przesłonie. Jednak w domach ze scentralizowanym ogrzewaniem nie zaleca się stosowania automatycznych otworów wentylacyjnych..

Zazwyczaj w takich domach płyn chłodzący jest tak brudny, że otwór kranu szybko się zatyka. Urządzenie będzie musiało być czyszczone raz w miesiącu lub częściej, co neguje całą wygodę jego użytkowania. Ponadto dość często występują przerwy w dostawie chłodziwa podczas scentralizowanego ogrzewania, dlatego w takim systemie gromadzi się więcej niepotrzebnego powietrza niż w przypadku autonomicznego ogrzewania. Upuszczanie powietrza przez otwór 2 mm może trwać zbyt długo.

Z tych samych powodów nie należy instalować modeli automatycznych na starych grzejnikach żeliwnych. Dla nich zaleca się stosowanie specjalnych modeli w mosiężnej obudowie, na przykład MC140 zgodnie z GOST 9544-93. To urządzenie toleruje wzrost temperatury do 150 stopni i nadaje się nie tylko do systemów z ciekłym nośnikiem ciepła, ale także do ogrzewania parowego..

Żuraw Mayevsky'ego do żeliwnego grzejnika

Na starych grzejnikach żeliwnych zaleca się zainstalowanie specjalnych modeli żurawia Mayevsky, które są wykonane z mosiądzu i mają zwiększoną wytrzymałość

Odpowietrzniki z zaworem bezpieczeństwa zalecane są do montażu w systemach rur PVC. Konstrukcje te są wrażliwe na uderzenia wodne, a instalacja dźwigu zapobiegnie pęknięciu. Modele te sprawdzają się również w instalacjach centralnego ogrzewania, w których często występują gwałtowne spadki ciśnienia..

Dobór zaworu według parametrów technicznych

Standardowe rozmiary dźwigów Mayevsky’ego to 15 i 20 mm, ½ ″ i ¾ ″ – odpowiednio średnice rur i górne punkty grzejników. Ciśnienie robocze ogrzewania domu prywatnego wynosi 10 barów, w budynku mieszkalnym do 16 barów. W obu przypadkach urządzenia należy zakupić z rezerwą ciśnienia, uwzględniającą ewentualne spadki i wstrząsy wodne.

Instalacja, regulacja, obsługa dźwigu Mayevsky zrób to sam

Proces instalacji jest łatwy nawet dla początkujących bez doświadczenia, domowych rzemieślników. Wymagane są następujące narzędzia:

 1. Dźwig Mayevsky’ego – automatyczny lub mechaniczny. Producent zazwyczaj oferuje kompletny zestaw z gumowymi uszczelkami. Zaleca się od razu sprawdzić model w sklepie – śruba powinna się swobodnie obracać, klucz – kwadratowy lub z płaskim końcem, jak śrubokręt – łatwo wejść w ryzyko.
 2. Taśma fum. Profesjonalni ślusarze zalecają stosowanie dodatkowych materiałów uszczelniających do uszczelniania. Uderzenie wodne może utworzyć przetokę wzdłuż uszczelki.
 3. Do odkręcenia lub wymiany starego zaworu potrzebny jest klucz nastawny. Śrubokręt jest potrzebny, jeśli w zestawie hydraulicznym nie ma klucza do obracania śruby.

Tabela 1. Zrób to sam montaż dźwigu Mayevsky

Nazwa zadania Zdjęcie Opis
Przygotowanie Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Spuszczanie płynu chłodzącego z górnego punktu chłodnicy

Przed montażem woda z grzejników jest całkowicie spuszczana. System autonomiczny ma do tego celu specjalne zawory odcinające na zasilaniu. Podstopnice w mieszkaniach są blokowane przez pracowników zarządzających domem.
Montowanie Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Zamiast taśmy można zastosować włókna holownicze

Praca polega na odkręceniu korka na grzejniku i zamontowaniu w jego miejscu zaworu, aby wycisnąć powietrze. W celu uszczelnienia na gwint nakręca się taśmę fum, zakłada się uszczelki i przykręca zawór. Wiele nowoczesnych grzejników ma już w zestawie kluczyki do kranów Mayevsky’ego. Również prosty płaski śrubokręt służy do obracania śrub, włożonych w ryzyko na zaworze..
Dostosowanie Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Nie przesadzaj – nakrętkę i śrubę łatwo złamać

Po instalacji grzejniki są napełniane płynem chłodzącym, a połączenie między nimi a zaworem Mayevsky’ego jest sprawdzane pod kątem szczelności. Nadchodzące krople, a nawet przecieki są pretekstem do dokręcania nakrętki kluczem, aż do całkowitego zatrzymania wydzielania wilgoci.
Eksploatacja Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Sprawdzanie szczelności żurawia Mayevsky

Ponadto, po całkowitym napełnieniu układu chłodziwem lub zimną wodą, jeśli nie ma reklamacji, przeprowadza się testy z chłodziwem, obracając klucz zaworu w wymaganym kierunku.
Montaż dźwigu Mayevsky’ego na grzejnikach żeliwnych Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Grzejniki wielosekcyjne są bardziej narażone na „unoszenie się w powietrzu”

Można zastosować klasyczne krany Mayevsky do grzejników żeliwnych, biorąc pod uwagę złożoność instalacji. Polega na wywierceniu otworu o wymaganej średnicy na górnym korku i nagwintowaniu specjalnym narzędziem – stemplem. Ponadto instalacja jest taka sama jak opisana powyżej..
Modele zaworów do grzejników żeliwnych Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Niektóre zawory mają wartość artystyczną

Pojawią się trudności z ciągłym zapychaniem się kranu i koniecznością jego czyszczenia. To w warunkach scentralizowanej sieci ciepłowniczej jest niemożliwe (będziesz musiał stale kontaktować się z biurem mieszkaniowym, aby wyłączyć piony, a to nie może nie wywołać niezadowolenia wśród sąsiadów). Dlatego w przypadku grzejników żeliwnych lepiej nadają się automatyczne odpowietrzniki. Ich zasada działania jest podobna do klasycznych zaworów. Wspólne marki – OMEC i MS-140.

Ważny! Lepiej jest od razu przygotować pojemnik na spuszczany płyn chłodzący o dużej objętości – miskę, wiadro. Wymagane jest kierowanie powietrzem, aż strumień wody stanie się jednolity, bez szarpnięć.

Dlaczego w grzejnikach wodnych gromadzi się powietrze?

Nie ma wątpliwości co do wyglądu powietrza wewnątrz grzejników, gdy elementy grzejne zostały dopiero co zamontowane lub przeszły poważne naprawy. Trudniej jest zorientować się, skąd biorą się śluzy podczas intensywnego użytkowania systemu. Często jest to spowodowane błędami w instalacji lub eksploatacji..

Jeśli pokryjesz wszystkie przypadki problemu, powietrze w ogrzewaniu pojawia się z następujących powodów:

 • system grawitacyjny nie jest zgodny z nachyleniem rur;
 • bateria jest umieszczona na wspornikach nie na poziomie o ścisłej pozycji poziomej;
 • napełnianie wody do systemu grzewczego odbywa się nieprawidłowo;
 • rozprężanie węzłów, słabe połączenie niektórych elementów grzejnych;
 • brak automatyzacji odpowietrzania lub jego awarii;
 • drobne naprawy oddzielnej jednostki, w wyniku których nastąpiło rozhermetyzowanie układu;
 • nagromadzenie dużej ilości rdzy wewnątrz sekcji akumulatora;
 • wlanie do autonomicznego ogrzewania nowej porcji wody zawierającej dużą domieszkę powietrza.

Naruszenie poziomej pozycji baterii doprowadzi do jej częstego wietrzenia.

Z tego powodu, że powietrze pojawiło się w akumulatorze, jest trudne do ustalenia. Znając je jednak, warto zawczasu podjąć działania, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nagrzewania się powietrza..

Jak sprawdzić, czy bateria jest przewiewna?

Natychmiast pojawiają się oznaki tworzenia śluzy. Nie trzeba być tu wielkim specjalistą, żeby zrozumieć, że należy usunąć powietrze z grzejnika poprzez odpowietrzenie.

O ogrzewaniu powietrznym możesz dowiedzieć się po następujących znakach:

 1. Powietrze służy jako rodzaj izolatora ciepła. W miejscu, w którym gromadzi się wewnątrz akumulatora, sekcje nie nagrzewają się od chłodziwa. Obszary można łatwo zidentyfikować, dotykając grzejnika dłonią.
 2. Obecność powietrza będzie sygnalizowana bulgotaniem w bateriach, gdy ogrzewanie jest włączone..
 3. Autonomiczne ogrzewanie typu zamkniętego jest wyposażone w manometr. Jeżeli urządzenie pomiarowe wykazuje spadek ciśnienia w układzie, to nie występuje on bez konkretnego powodu. Prawdopodobnie gdzieś pojawił się wyciek z powodu rozhermetyzowania zespołu. Naturalnie, gdy płyn chłodzący wypływa, powietrze dostaje się do układu.

Jeśli pojawi się jeden z powodów, konieczne jest odpowietrzenie akumulatora w mieszkaniu, po czym przywrócona zostanie sprawność grzewcza.

Ważny! Przyczyną chłodzenia akumulatora może być zablokowanie się rdzy lub brudu w jednej z rur zasilających. Jeśli podczas spuszczania z kranu Mayevsky’ego silny strumień wody płynie bez trzaskania powietrza, problem nie polega na wietrzeniu.

Kiedy odpowietrzać baterie?

Upuszczanie powietrza należy zaradzić, gdy tylko pojawi się jeden z wymienionych powodów. Jednak można je zidentyfikować tylko w sezonie, kiedy ogrzewanie jest włączone..

Ważne jest, aby wiedzieć, że powietrze jest wytwarzane wewnątrz systemu, nawet gdy nie działa. Wielu nie zwraca uwagi na ten niuans, ale na próżno. Tlen wewnątrz akumulatora i metalowych rur przyczynia się do powstawania korozji. Kawałki rdzy odpadają i tworzą się blokady. Aby przedłużyć żywotność systemu, powietrze w bateriach grzewczych w mieszkaniu jest wentylowane nawet latem.

W tym okresie wietrzenie najczęściej następuje z następujących powodów:

 1. Okres letni jest zarezerwowany na naprawy ogrzewania. Hydraulicy organizacji serwisowej zmieniają zawory, zgniłe rury. Aby naprawić osobną sekcję, woda jest odprowadzana z całego pionu.
 2. Właściciele mieszkań latem samodzielnie zajmują się naprawą ogrzewania. Ze względu na brak możliwości odłączenia obwodu od systemu scentralizowanego, woda jest również zrzucana z całego pionu. W niektórych przypadkach są one odprowadzane z całego wielopiętrowego budynku..
 3. Jeśli zawory odcinające przy wejściu do budynku mieszkalnego zostały zamknięte, zgodnie z prawami fizyki objętość chłodziwa zmniejszyła się. Po otwarciu zaworów woda pod ciśnieniem zasysa powietrze i napełnia nim piony.
 4. Często w okresie letnim ślusarz celowo odciąża piony, aby uniknąć niepotrzebnej pracy w przyszłości. Faktem jest, że stare akumulatory żeliwne, po zatrzymaniu ogrzewania, czasami zaczynają płynąć na skrzyżowaniach sekcji, jeśli stoją przez długi czas pod wysokim ciśnieniem zimnego płynu chłodzącego. Ślusarzom łatwiej jest odciążyć niż wymieniać wiele uszczelek, wykonując skomplikowany demontaż kształtowników.

Aby przewietrzyć cały pion, konieczne jest odpowietrzenie akumulatora na najwyższym piętrze lub poddaszu, co zależy od schematu ogrzewania. Ta praca jest zwykle wykonywana przez samych ślusarzy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Właściciel każdego mieszkania podłączonego do tego pionu musi okresowo upuszczać powietrze ze swoich grzejników latem, aby jego własny system był maksymalnie wypełniony płynem chłodzącym.

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Aby usunąć śluzy powietrzne, stworzono specjalne jednostki. Pracują w trybie ręcznym lub automatycznym, w zależności od urządzenia. Takie okucia powinny znajdować się na każdym grzejniku i trudnych odcinkach rurociągu..

Ile powietrza należy odpowietrzyć w akumulatorach

Czas trwania zabiegu ustalany jest indywidualnie. Wszystko zależy od schematu, rodzaju ogrzewania, stopnia wietrzenia. Zwykle proces uważa się za zakończony, gdy powietrze z kranu przestaje syczeć, a woda płynie równomiernym strumieniem.

Proces odpowietrzania uważa się za zakończony, gdy woda płynie równomiernie z kranu.

Aby pewnie usunąć śluzę powietrzną w chłodnicy, przez kran wlewa się 3 wiadra wody. Przy tak dużej ilości płynu chłodzącego całe powietrze na pewno odpłynie.

Jak uniknąć zatorów w powietrzu?

Całkowite wyeliminowanie powstawania zatorów powietrza nie jest możliwe nawet przy nowoczesnym ogrzewaniu w 100%. Ale możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad..

W przypadku zainstalowanego ogrzewania zgodnie z prawidłowym schematem rzadko występuje wietrzenie.

Przede wszystkim musisz poprawnie zamontować wszystkie urządzenia grzewcze, wybrać optymalny schemat ogrzewania dla konkretnego budynku. Baterie są umieszczone ściśle poziomo. Rurociąg układany jest ze zboczami. Każdy grzejnik jest wyposażony w dźwig Mayevsky lub zainstalowane są automatyczne odpowietrzniki. Ponadto węzeł jest dodatkowo umieszczany na trudnych odcinkach rurociągu, gdzie istnieje ryzyko powstania korka.

Woda jest dodawana do systemu autonomicznego przez linię powrotną. W tym celu w najniższym punkcie konturu przewidziano okucie z elementem odcinającym. Jeśli system autonomiczny jest otwarty, stale utrzymuj poziom wody w zbiorniku wyrównawczym.

Dostarczony film pomoże w odpowietrzeniu grzejnika:

Profesjonalna porada

Kilka wskazówek od profesjonalistów pomoże Ci bezpiecznie odpowietrzyć system i zmniejszyć prawdopodobieństwo korków:

 1. Woda jest dodawana do schłodzonego autonomicznego obwodu grzewczego zawsze z najniższego punktu pod niskim ciśnieniem. Po uzupełnieniu włącz kocioł, podgrzej płyn chłodzący do temperatury 60 ° C, zacznij upuszczać powietrze z każdej baterii przez kran Mayevsky’ego. W razie potrzeby po serwisowaniu wszystkich grzejników dolej wody do układu..
 2. Pręt z dźwigu Mayevsky’ego nie może być całkowicie odkręcony. Pod bieżącą gorącą wodą trudno go przykręcić, a często jest to niemożliwe..
 3. Odkręcanie korka chłodnicy w mieszkaniu jest surowo zabronione. Ciepłownictwo pracuje pod wysokim ciśnieniem. Jeśli wtyczka zostanie wyrwana, wszystkie mieszkania pod nią zostaną zalane..

Jeśli pojawią się problemy z wentylacją powietrza, najlepiej zadzwonić do specjalisty z organizacji serwisowej, który ma prawo wyłączyć pion do naprawy nawet w sezonie grzewczym..

Gdzie zainstalować urządzenie?

Urządzenie instalowane jest w najwyższych punktach sieci pomieszczeń. Jednak dodatkowo uwzględniają schemat instalacji sieci ciepłowniczej.

Pionowy sposób doprowadzania chłodziwa wymaga, aby KM był wyposażony w każdy grzejnik znajdujący się na ostatnim piętrze, gdzie jest niższy dopływ w obecności linii powrotnej.

Zawory powietrzne są również potrzebne wszędzie w urządzeniach, w których połączenie jest całkowicie lub częściowo poniżej poziomu górnej osi połączenia. Wtedy naturalna eliminacja blokady tlenowej jest trudna. W wersji poziomej schematu KM umieszcza się go na każdym grzejniku.

Zawory powietrzne są również instalowane w miejscach, w których rurociąg ma zagięcia. Na przykład przy ostrym wygięciu rury w górę, po którym następuje zejście w dół na krótki odcinek, tworzy się kieszeń. W tym obszarze wietrzenie będzie stale występować. Dźwig jest zainstalowany tutaj w najwyższym punkcie placu budowy..

System „ciepłej podłogi” w większości przypadków wymaga również instalacji tego sprzętu. Krwawienie jest najskuteczniejsze na grupie kolektorów, która wznosi się ponad poziom podłogi.

Systemy ogrzewania podłogowego szybko zyskują popularność wśród właścicieli prywatnych mieszkań podmiejskich i mieszkań miejskich. W specjalnym artykule podpowiemy, czy można podłączyć „ciepłą podłogę” od ogrzewania.

Krany Mayevsky’ego służą również do wyposażenia suszarki na ręczniki w łazience. Jest to konieczne, gdy wietrzenie odbywa się regularnie w systemie. Producent zapewnia otwór na zawór w podgrzewanych wieszakach na ręczniki połączonych od dołu. Przy połączeniu bocznym ten odcinek rury jest nieznacznie zmodyfikowany. Następnie w strefę zasilania wszczepia się trójnik o żądanych parametrach gwintu. Zainstaluj urządzenie, kierując wylot z dala od ściany.

To jest ważne! Jeśli powietrze stale gromadzi się w rurach, to podczas następnej naprawy warto kupić modele ręczników, które są już wyposażone w dźwig Mayevsky.

Wybór miejsca i procedura instalacji

Aby zainstalować odpowietrznik Mayevsky, wystarczy wkręcić odpowiedni model w korek chłodnicy od strony zasilania. Ponieważ rozmiary gwintów na urządzeniu są standardowe, należy wybrać urządzenie z odpowiednim gwintem. Jeżeli na grzejniku jest zamontowana korek bez gwintu, należy go wymienić..

Na wtyczce żeliwnej wykonanie wymaganego otworu nie jest trudne. Otwór należy wywiercić od wewnątrz, a następnie nagwintować od zewnątrz. Będziesz potrzebować wiertarki elektrycznej, wiertarki 9 mm i kranu 10×1 z kluczem.

Zawór ma gwint prawoskrętny, a korek ma gwint lewoskrętny. Podczas instalacji trzymaj wtyczkę za pomocą klucza nastawnego, aby jej gwinty się nie poluzowały. Należy pamiętać, że podczas wkręcania zaworu odpowietrzającego korek jest poluzowany. Podczas odkręcania kranu (np. do wymiany) korek jest wkręcany bardziej.

Instalacja dźwigu Mayevsky

Podczas instalowania kranu Mayevsky należy użyć klucza nastawnego lub gazowego do dokręcenia urządzenia lub przytrzymania wtyczki, w której zamontowany jest kran

Podczas instalacji urządzenia gwinty należy wzmocnić specjalną uszczelką. Taka uszczelka może być wykonana z gumy lub silikonu, ale nie zaleca się stosowania uszczelek paronitowych z kranem Mayevsky’ego. Niektórzy wolą dodatkowo użyć lnianego nawijania lub taśmy fum do wzmocnienia nici, ale nie jest to konieczne. Wskazówka – Podczas instalacji skieruj wylot lekko w dół. Ułatwi to zbieranie wody, która wypłynie z grzejnika pod koniec odpowietrzania..

Aby zainstalować dźwigi Mayevsky’ego, wybierany jest najwyższy punkt systemu, ponieważ powietrze unosi się do góry. W takim przypadku oczywiście należy wziąć pod uwagę cechy systemu grzewczego konkretnego domu lub mieszkania..

W przypadku pionowego schematu ogrzewania, otwory wentylacyjne powinny być zainstalowane na wszystkich grzejnikach na piętrze, które mają niższy przepływ w linii powrotnej. Ponadto wszystkie urządzenia powinny być wyposażone w krany Mayevsky’ego, których połączenie (lub jego część) z pionem znajduje się poniżej górnej osi połączenia, ponieważ w tym przypadku trudno będzie usunąć powietrze z systemu.

Instalacja dźwigu Mayevsky z pionowym i poziomym schematem ogrzewania

Schemat pokazuje zasadę instalacji dźwigu Mayevsky z pionowym i poziomym systemem ogrzewania. W miejscach, w których gromadzi się powietrze, potrzebny jest kran

Przy poziomym układzie grzewczym na wszystkich urządzeniach grzewczych montuje się zawory odpowietrzające: baterie, kolektory itp. System ogrzewania podłogowego nie zawsze wymaga usuwania powietrza, ale bardzo często taki zawór i tak trzeba zamontować.

Na szczególną uwagę zasługuje montaż nawiewnika na podgrzewanym wieszaku na ręczniki. W modelach z dolnym podłączeniem przewidziany jest nawet specjalny otwór. Ale podgrzewane wieszaki na ręczniki z bocznym połączeniem będą musiały zostać nieco zmodyfikowane. Na linii zasilającej montowany jest trójnik metalowy z gwintem o odpowiedniej średnicy. W takim przypadku wylot zaworu odpowietrzającego musi być wyprowadzony ze ściany.

Żuraw Mayevsky'ego na podgrzewanym wieszaku na ręczniki

Zawsze zaleca się instalowanie kranu Mayevsky na podgrzewanym wieszaku na ręczniki. W zależności od modelu należy zainstalować jeden lub dwa krany

Jak wykonać prawidłową instalację dźwigu Mayevsky

Instalacja dźwigu Mayevsky’ego nie jest łatwa, jeśli nie masz specjalnej wiedzy.

Ważne jest, aby uszczelka do instalacji takiego urządzenia była silikonowa lub gumowa. Instalując takie urządzenie, upewnij się, że zawór ma taki sam rozmiar jak wlot.

5c2c198424198334ec085fdb46223ab3.jpg

Urządzenie montowane jest do grzejnika w górnej części, natomiast otwór ciepłej wody znajduje się po przeciwnej stronie. Instalacja obejmuje następujące kroki:

 • przed pracą musisz uwolnić system z wody;
 • najnowsze baterie mają gniazda na kran. Jeśli są korki, zamiast nich należy zainstalować zawór tak, aby otwór był wysunięty ze ściany i opadał w dół.

05ee99e7lut71373a21223660fc040a7.jpg

Prawidłowy montaż wpływa na jakość funkcjonowania całej instalacji

Podczas mocowania odpowietrznika do akumulatora “z drugiej ręki” w części wtyczki wykonuje się szczelinę i nacina się w niej gwint. Następnie główne urządzenie łączy się za pomocą klucza do dźwigu Mayevsky.

bba136b30f673db839fb7685137a5be5.jpg

Instalacja automatycznego odpowietrznika: jak to działa

Produkty automatyczne mają szczelny korpus z mosiądzu. Wewnątrz mechanizmu zainstalowany jest pływak, który jest podłączony do zaworu spustowego. Takie urządzenie będzie działać tylko z otwartą nasadką blokującą. Przed pracą nakrętka jest odkręcana o kilka obrotów.

Zasada działania automatycznego odpowietrznika do ogrzewania zależy od konkretnego rodzaju produktu. W sumie istnieją trzy rodzaje urządzeń:

 • proste modele są montowane pionowo;
 • narożne są instalowane pod pewnym kątem;
 • specjalne urządzenia do grzejników.

W przypadku stosowania płynu chłodzącego niskiej jakości wylot powietrza może zostać zatkany, przyczyniając się do luźnego dopasowania zaworu.

Zastosowanie dźwigu Mayevsky do grzejników żeliwnych

Żuraw Mayevsky'ego w bateriach żeliwnych

W grzejniku żeliwnym we wtyczce nie ma otworu na standardowy zawór. Są rzemieślnicy, którzy próbują zainstalować zawór, aby usunąć śluzę powietrzną, wiercąc i stukając w żeliwny korek. Ale ta struktura może zostać zakłócona przez takie zjawisko jak uderzenie wodne, gdy ciśnienie wzrośnie. Wyjściem z tej sytuacji jest zainstalowanie automatycznego odpowietrznika, który pasuje do rozmiaru żeliwnego korka chłodnicy. A także nie boją się blokady..

Jeśli płyn chłodzący zawiera cząstki stałe różnych zanieczyszczeń, to bezpośrednio przed kranem konieczne jest zainstalowanie mechanicznego standardowego filtra do spuszczania wody.

Dźwig Mayevsky w układach pneumatycznych

Cechą techniczną żurawia Mayevsky jest wyjątkowość projektu..

Żuraw MAevsky do pobierania płynów

Może być używany nie tylko do usuwania powietrza, ale także cieczy. Mianowicie płyn z układu pneumatycznego, w którym wzrasta ciśnienie powietrza. Dostaniu się sprężonego powietrza ze sprężarki do układu towarzyszy duża ilość pary wodnej. Specjalne urządzenia mrożące i różne filtry usuwają nadmiar wilgoci. Podczas długotrwałej eksploatacji w rurach może gromadzić się duża ilość cieczy. Gromadzi się w dolnym obszarze przewodów pneumatycznych, a także jest rozpylany w całym systemie. Woda nie może zetknąć się z działającym urządzeniem pneumatycznym. Tutaj ratunkiem okazuje się dźwig Mayevsky’ego. Tylko w tej sytuacji jest montowany w dolnej części obwodu. Proces krwawienia zaczyna się od pozbycia się wody, a kończy na wypuszczeniu powietrza. Następnie kran jest zamykany, a system ponownie uszczelniany..

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zaworu odpowietrzającego?

Systemy grzewcze są podatne na uderzenia wodne. To się rzadko zdarza, ale istnieje taka możliwość. Dlatego lepiej wybrać modele z zaworem bezpieczeństwa, który jest wrażliwy na spadki ciśnienia. Gdy wskaźnik osiągnie poziom krytyczny, zawór otwiera się i woda opuszcza obieg grzewczy.

Referencja. Uderzenie wodne to spadki ciśnienia spowodowane gwałtowną zmianą prędkości ruchu chłodziwa. Zjawisko to prowadzi do powstawania pęknięć, pęknięć rur, grzejników, w wyniku czego płyn chłodzący wypływa z układu i zaleje pomieszczenie. Najczęściej rury PCV ulegają uszkodzeniu.

Lepiej wybierać produkty z uszczelkami gumowymi lub silikonowymi. Są też uszczelki paronitowe, ale okazały się gorsze. Dodatkowo nić można wzmocnić lnianym sznurkiem lub taśmą fum.

Wybierając kran, weź pod uwagę jego lokalizację, projekt samego systemu grzewczego.

Modele żurawi ręcznych są uniwersalne. Przy ich zakupie należy wziąć pod uwagę odległość od rury, w której zawór jest zainstalowany do ściany. Odległość jest pozostawiona tak, aby można było użyć narzędzia, zwłaszcza jeśli wymaga to śrubokręta, szczypiec.

Maszyny nie nadają się do scentralizowanych systemów grzewczych. Tam czystość chłodziwa rodzi pytania, więc urządzenie często jest zatkane. Takie modele nie nadają się do grzejników żeliwnych. W tym ostatnim przypadku lepiej sprawdziły się modele ręczne w mosiężnej obudowie. Mogą być również stosowane w systemach ogrzewania parowego..

Z drugiej strony AKM jest wygodny w ciasnych przestrzeniach i miejscach o utrudnionym dostępie. Stosuje się je również w systemach ogrzewania podłogowego, ponieważ trudno jest wykryć tworzenie się śluzy powietrznej..

Kupując, zwróć uwagę na parametry nici. Powinieneś również dowiedzieć się, jaki rodzaj siedzenia na grzejniku. W sprzedaży producenci oferują modele KM wyposażone w uchwyt z bocznym wylotem, który jest wygodniejszy od tych umieszczonych w tradycyjny sposób.

Ponadto przy wyborze węzła brane są pod uwagę następujące cechy:

 • dopuszczalne ciśnienie;
 • temperatura pracy.

Jak zamontować mechanizm odpowietrzający??

Dźwig ręczny Mayevsky’ego jest urządzeniem samouszczelniającym. Produkt zawiera oring wykonany z gumy, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych materiałów uszczelniających.

Tradycyjnie montaż ręcznych zaworów odpowietrzających tego typu odbywa się w parze z armaturą grzejnikową (1 dm x ½ dm; 1 dm x ¾ dm). Jako narzędzie montażowe służy klucz do klucza specjalnie zaprojektowany do pracy z tulejami i zaślepkami..

Klucz do kapsli i zamknięć

Klucz kapturek hydrauliczny do montażu armatury i korków grzejnikowych. 1 – klucz do nasadki, 2 – stopka chłodnicy, 3 – korek chłodnicy. To narzędzie i części są często używane podczas instalowania kranów, które usuwają powietrze.

Praca zaworów Mayevsky’ego (odpowietrzników) jest dopuszczalna tylko przy ciśnieniach i temperaturach określonych w normach. Wartości te są określone przez parametry techniczne urządzenia..

Skąd pochodzi powietrze w systemie??

Śluzy powietrzne wewnątrz systemu grzewczego pojawiają się nieuchronnie w następujących przypadkach:

 • kiedy przeprowadzana jest instalacja nowego systemu grzewczego;
 • w przypadku naprawy systemu i usunięcia z niego wody;
 • podczas instalowania nowych grzejników;
 • kiedy powietrze przedostaje się do systemu podczas jego pracy;
 • gdy następuje stopniowe uwalnianie pęcherzyków powietrza z wody, co jest naturalnym zjawiskiem fizycznym;
 • w obecności procesów korozyjnych, którym towarzyszy uwolnienie pewnej ilości powietrza. Grzejniki aluminiowe są szczególnie podatne na takie procesy w mieszkaniach miejskich..

Instrukcje krok po kroku dotyczące instalacji KM w systemie

W pierwszym etapie prowadzone są prace przygotowawcze. Wskazane jest zainstalowanie instalacji w ciepłym sezonie, kiedy naprawdę można usunąć płyn chłodzący z systemu grzewczego. Często stare grzejniki nie mają specjalnego otworu na CM, więc trzeba go wywiercić.

 1. W pierwszym etapie rury są kierowane.
 2. Zdejmij chłodnicę z haków i całkowicie spuść wodę.
 3. Po stronie przeciwnej do wejścia rur w górnej zatyczce wywiercony jest otwór, którego średnica odpowiada nabytemu CM.
 4. Wewnątrz nitki są nacięte zgodnie z zastosowanym na CM. Należy pamiętać, że kran ma gwint prawy, dlatego korek ma gwint lewy. Inną opcją jest natychmiastowa wymiana całego korka..
 5. Następnie instalowany jest dźwig, jak wskazano w instrukcji urządzenia..
 6. Akumulator wraca na swoje miejsce.
 7. Na ostatnim etapie rurociąg jest podłączony.

Jak odpowietrzyć system grzewczy??

Jeśli płyn chłodzący jest napędzany przez pompę obiegową, jest wyłączony. Musi upłynąć co najmniej 15 minut między zatrzymaniem sprzętu a rozpoczęciem odpowietrzania. W tym czasie podniesie się tlen.

Przygotuj pojemnik, który będzie potrzebny do zbierania wody. Za pomocą śrubokręta, kluczyka lub obrotu klamki odkręcaj kran, aż usłyszysz charakterystyczny syk – znak, że powietrze uchodzi z układu. Jednak samo czekanie, aż syk ustanie, nie wystarczy. Woda musi płynąć. Oznacza to, że pozbyli się korka. Strumień musi być płynny i płynąć bez przerw. Dopiero wtedy zawór jest zamknięty..

Uwaga! Czasami, nawet po wielokrotnym krwawieniu, nadal tworzą się śluzy powietrzne. Wtedy przyczyną może być awaria lub niewystarczające skręcenie..

Cechy włączenia do systemu grzewczego

Istnieją szczególne cechy instalacji zaworów odpowietrzających, gdy są one wkręcane w korpus istniejących korków grzejnikowych. Korki chłodnicy są zwykle wkręcane na gwint lewy.

Zawór jest przekręcony w prawo, dlatego hydraulik musi naprawić korek jednym kluczem i jednocześnie dokręcić odpowietrznik drugim. Ale są to drobiazgi techniczne, o których powinni wiedzieć niedoświadczeni ludzie na ulicy..

Schematyczne rozwiązania instalacji dźwigów Mayevsky

Tworzenie się śluzy powietrznej jest nieodłącznym problemem w systemach z wymuszoną cyrkulacją. Aby odpowietrzyć, są one wyposażone w automatyczny odpowietrznik na pionie (po prawej) lub w krany Mayevsky na każdym grzejniku (po lewej)

Schemat instalacji urządzeń odpowietrzających ma również pewne cechy. Tak więc, jeśli instalacja grzejnikowa jest zbudowana zgodnie z pionowym układem urządzeń, zawory odpowietrzające są zwykle umieszczane na grzejnikach najwyższego poziomu..

Ale w równoległym schemacie połączeń, nawet przy pionowej konstrukcji, krany Mayevsky’ego są instalowane w urządzeniach grzewczych na dolnym i górnym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, w praktyce hydraulicznej instalacja w każdym indywidualnym przypadku odbywa się z uwzględnieniem możliwej akumulacji powietrza w systemie.

Separator powietrza zamiast kranów Mayevsky

Zamiast kranów Mayevsky’ego na każdym grzejniku lub otworze wentylacyjnym na pionie, do systemu można dołączyć separator powietrza. Jego działanie opiera się na prawie Henry’ego, zgodnie z którym powietrze jest uwalniane z wody i usuwane z obiegu zamkniętego.

Jeśli system grzewczy jest instalowany zgodnie ze schematem poziomym, tutaj z reguły każde urządzenie grzewcze jest wyposażone w otwory wentylacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest wyposażenie prawie każdego urządzenia systemu grzewczego w zawory wywiewne..

W rzeczywistości sprzęt podlega:

 • wszystkie grzejniki w systemie;
 • kompensatory, boczniki i podobne urządzenia;
 • rejestratory i cewki;
 • orurowanie górnego poziomu instalacji grzewczej,.

Niektóre rozwiązania obwodów przewidują nawet umieszczenie dźwigu Mayevsky’ego na podgrzewanych wieszakach na ręczniki. Nawiasem mówiąc, w sprzedaży dostępne są modele podgrzewanych wieszaków na ręczniki, których projekty mają punkt wejścia dla dźwigu Mayevsky..

Procedura instalacji dźwigu na grzejniku

1. Przed przystąpieniem do montażu kranu należy spuścić wodę z instalacji..

2. Odkręć korek znajdujący się w górnej części grzejnika.

3. Wkręć kurek z powrotem na miejsce. Zawór standardowo wyposażony jest w gumową uszczelkę, która zapewnia szczelność jego montażu. Aby uzyskać bardziej niezawodne uszczelnienie, zaleca się nakręcenie taśmy FUM lub naoliwionych włókien lnianych na gwint kranu.

Wskazówka: Podczas montażu zaworu zaleca się, aby wylot powietrza był skierowany lekko w dół. W tej pozycji wygodniej będzie zbierać wodę opuszczającą system, która zacznie wypływać po powietrzu..

Jeśli żuraw jest zainstalowany na starej baterii żeliwnej, która nie ma otworu, wykonywana jest następująca rewizja. W żeliwnym korku wywiercony jest otwór, który ma nieco mniejszą średnicę niż gwint zaworu. Gwintowanie odbywa się wewnątrz korka żeliwnego. Następnie wykonuje się montaż i przykręcanie zaworu odpowietrzającego..

Rady dla dobra sprawy

Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzeń wywiewnych zaleca się dokładne zapoznanie się z rozmieszczeniem urządzeń w obiegu grzewczym..

Sterowanie żurawiem za pomocą klucza

Niewielkie klucze specjalne są wygodne w użyciu w ciasnych przestrzeniach, gdzie użycie śrubokręta jest utrudnione przez znajdujące się w pobliżu inne przedmioty

W zależności od stopnia swobody dostępu do sprzętu należy zainstalować dźwigi Mayevsky o odpowiedniej modyfikacji.

Tam, gdzie trudno jest pracować ze śrubokrętem, lepiej nadają się modele pod klucz, a tam, gdzie trudno jest pracować z kluczami, rozsądne jest umieszczenie automatycznych urządzeń. Dokładna analiza pomoże usprawnić konserwację urządzeń i zaoszczędzić na zakupach.

Odpowietrzniki na rurociągach

Odpowietrzniki automatyczne są tradycyjnie instalowane na rurociągach, w miejscach potencjalnego nagromadzenia mas powietrza. Na grzejnikach takie urządzenia z reguły nie są używane

Urządzenia ręczne mają najbardziej uproszczoną konstrukcję, na przykład w porównaniu z automatycznymi otworami wentylacyjnymi. Ale, jak pokazuje praktyka, prostota jest kluczem do niezawodności..

Jeśli w systemie grzewczym stosowane są grzejniki żeliwne, krany ręczne są bardziej niezawodne w takim systemie niż automaty. Tymczasem stopień niezawodności konstrukcji w dużej mierze zależy od jakości metalu (mosiądzu), z którego wykonany jest otwór wentylacyjny..

Mayevsky dla polipropylenu

Montaż żurawia Mayevsky’ego na nylonowej wtyczce. Konstrukcja specjalnie przygotowana do montażu w systemie na rurach polipropylenowych

Możesz także wspomnieć o doświadczeniu wprowadzania kranów Mayevsky’ego do systemów grzewczych zbudowanych na plastikowych rurach. Materiał ten dość niezawodnie utrzymuje stabilne ciśnienie i temperaturę, ale jest słaby na uderzenie wodne..

Zainstalowanie dźwigu Mayevsky w połączeniu z zaworem bezpieczeństwa lub pełnoprawną grupą bezpieczeństwa zwiększa niezawodność systemu w takich przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku obwodów, w których chodzi o stabilność ciśnienia, zaleca się stosowanie kranów jako stabilizatorów.

Zasady instalacji i obsługi przyrządu

Technologia instalacji zaworu w grzejnikach nie jest szczególnie trudna, może się nią zająć nawet niedoświadczony rzemieślnik domowy.

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Wymagane narzędzia i materiały

Regulowany lub klucz, taśma FUM, zawór, korek chłodnicy z otworem do montażu odpowietrznika.

Diagram połączeń

Kran Mayevsky’ego jest zwykle wkręcany w górny korek chłodnicy, naprzeciwko dopływu chłodziwa.

Postęp prac

Przed rozpoczęciem pracy należy zamknąć zawory na przyłączu akumulatora lub odciąć pion w budynku mieszkalnym. Następnie spuść wodę. Praktycznie prace nad systemem grzewczym budynków wysokościowych prowadzone są latem..

Następnie należy kluczem odkręcić zaślepkę z chłodnicy i wkręcić nową zaślepkę. Na wtyczce trzeba sprawdzić czy plomba jest założona, można nawinąć kilka zwojów taśmy FUM na nitkę.

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Następnie przykręć zawór Mayevsky’ego (a także sprawdź obecność plomby).

Napełnij chłodnicę lub system wodą i sprawdź, czy nie ma wycieków. Jeśli połączenia są nieszczelne, dokręć nakrętkę i kran kluczem.

Jeśli masz grzejniki żeliwne ze stalowymi korkami, możesz wywiercić otwór i nagwintować gwint.

Instalacja i obsługa

e536ab5692d7630ea064f9cf2ddac51b.jpg

Najważniejszą rzeczą w procedurze instalacji żurawia Mayevsky jest wybór odpowiedniego punktu instalacji. Potrzebujesz sekcji w górnym segmencie grzejnika, znajdującej się po stronie przeciwnej do miejsca, w którym gorąca woda wpływa do akumulatora. To tutaj powstają duże nagromadzenia powietrza..

Większość nowoczesnych grzejników ma już specjalne miejsce do zainstalowania dźwigu Mayevsky. Przed montażem jest zamykany korkiem. Należy go usunąć, po spuszczeniu całej wody z instalacji grzewczej, a następnie zamocować kran w odpowiednim miejscu.

Aby połączenie było jak najbardziej niezawodne, stosuje się specjalne uszczelki gumowe. Dodatkowo nić należy lekko uszczelnić taśmą FUM lub lnianym pakułkiem.

W starych bateriach żeliwnych z reguły nie ma miejsca na kran Mayevsky’ego, więc procedura instalacji będzie nieco bardziej skomplikowana. Z boku takiego grzejnika jest duża wtyczka. Konieczne jest wywiercenie w nim otworu, a jego średnica powinna być nieco mniejsza niż gwint gwintu.

Następnie za pomocą specjalnych wykrojników w tym otworze wykonuje się gwint. Podsumowując, żuraw Mayevsky jest instalowany i uszczelniany w taki sam sposób, jak w przypadku nowoczesnych grzejników. Nie zapominaj, że wszystkie prace są wykonywane tylko przy braku wody w systemie grzewczym..

Przejdźmy do tego, jak używać kranu Mayevsky’ego do odprowadzania nadmiaru powietrza z chłodnicy. Oczywiście porozmawiamy o odmianie ręcznej, ponieważ reszta działa bez interwencji człowieka..

 1. Jako przygotowanie umieść umywalkę lub inny pusty pojemnik na podłodze pod miejscem, w którym będzie wykonywana praca. Przygotuj również szmatkę. Kiedy wypuszczasz powietrze, woda w pewnym momencie wyleje się, więc nie pozwól, by spadła na podłogę..
 2. Jeśli wydajność systemu grzewczego jest zapewniona dzięki zastosowaniu specjalnych pomp, należy je wyłączyć co najmniej 10 minut przed otwarciem kranu. Podczas pracy takich pomp powietrze nie ma czasu gromadzić się w pewnym momencie, zamiast tego jest unoszone wraz z wodą przez cały system, więc nie będzie miało sensu krwawienie.
 3. Po zakończeniu przygotowania należy bardzo ostrożnie odkręcić śrubę blokującą. Odbywa się to za pomocą specjalnego klucza dołączonego do zestawu lub po prostu śrubokrętem. Musisz obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, około ¼ lub ½ obrotu. Wspomnijmy jeszcze raz o schludności. Niezbędne jest bardzo płynne dokręcanie śruby, zwłaszcza w przypadku pierwszego rozruchu nowego grzejnika.
 4. W wyniku przekręcenia śruby powietrze zacznie uciekać przez zawór. Możesz określić ten moment za pomocą specyficznego syku. Musisz trzymać otwarty kran, aż wypłynie z niego woda zamiast powietrza. Na początku strużka będzie przerywana – oznacza to, że proces jeszcze się nie zakończył. Ale gdy strumień stanie się ciągły, możesz zamknąć kran Mayevsky.

cb6f07cf95a40e4655107bc667c88c51.jpg

Jeśli po tej procedurze akumulatory nie zaczną się nagrzewać, oznacza to, że problem nie tkwi w obecności powietrza. Najprawdopodobniej w systemie grzewczym występuje blokada. Sama sobie z tym nie poradzisz, więc będziesz musiał wezwać ekipę hydraulików.

Jak widać, w procesie odpowietrzania chłodnicy za pomocą dźwigu Mayevsky’ego nie ma nic skomplikowanego. Ale mogą pojawić się dwa problemy. Po pierwsze, zdarza się, że otwór, przez który powinno uchodzić powietrze, ulega zatkaniu. W takim przypadku możesz po prostu rozwiązać problem za pomocą igły lub czegoś innego cienkiego i ostrego..

Po drugie, jeśli rzadko bierzesz udział w odpowietrzaniu akumulatora, śruba regulacyjna może być banalna. Oczywiste jest, że odwrócenie go w takiej sytuacji będzie problematyczne. W takim przypadku będziesz potrzebować specjalnego sprayu smarującego, który można kupić w odpowiednich sklepach..

Środek ten należy rozpylić na gwinty śrub i odczekać kilka minut. Następnie procedura odkręcania powinna być bezbolesna. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, za każdym razem po Mayevsky potraktuj śrubę regulacyjną specjalnym smarem na bazie silikonu. Pomoże to chronić go przed narażeniem na działanie wody i powietrza w systemie grzewczym..

Nawet najprostszy i najtańszy dźwig Mayevsky może wiernie służyć przez wiele lat przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji. Pamiętaj więc o okresowym czyszczeniu i smarowaniu tego sprzętu. W takim przypadku baterie zawsze niezawodnie ogrzeją Twój dom. Powodzenia!

Dlaczego w systemie gromadzi się powietrze??

Śluza powietrzna jest największym wrogiem systemu grzewczego. Im więcej powietrza w akumulatorach, tym gorzej się nagrzewają, ponieważ powietrze nie pozwala na całkowite napełnienie grzałki przez chłodziwo i nie nagrzewa się z pełną mocą. Przyczyny wnikania powietrza:

 • Rozprężanie rur podczas prac naprawczych pionu lub baterii.

Demontaż poszczególnych elementów systemu

Demontaż poszczególnych elementów systemu

 • Jeśli płyn chłodzący został całkowicie spuszczony z układu. W takim przypadku obecność kieszeni powietrznych w rurach jest nieunikniona..

Spuszczanie wody z grzejnika

Spuszczanie wody z grzejnika

 • Jeśli uszkodzenie wystąpi na połączeniach poszczególnych części konstrukcji.
 • Zły montaż systemu grzewczego, wyrażający się wadliwym zamocowaniem jednej lub więcej jednostek.

Kran pod wjazdem

Kran pod wjazdem

Istnieje wiele innych przyczyn przedostawania się tlenu do rur, ale są one bardzo rzadkie..

Ważny! W procesie regularnego wietrzenia metal elementów grzejnych koroduje, ponieważ tlen negatywnie wpływa na strukturę materiału, niszcząc go. Taki system będzie trwał znacznie krócej niż ogrzewanie z rzadkim dostępem powietrza do grzejników..

Wymiana dźwigu Mayevsky

Jeśli urządzenie nie było używane przez dłuższy czas, może „przykleić się” do wlotu, pokryć się rdzą i przestać skutecznie wykonywać swoje zadanie.

292f198df3abb21447ad1622565935e4.jpg

Czas zmienić taki ścisk. Jak same baterie

Będzie to wskazywane przez zimne obszary baterii, nawet gdy porty wylotowe są otwarte. Jeżeli po oczyszczeniu sytuacja nie uległa poprawie, należy wymienić zawór. Jak to się stało:

 • Do wsunięcia sklejonej struktury na gwint wewnętrzny grzejnika używa się dowolnego dostępnego smaru..

6f406db0bb91e3729c64ffc7a16db510.jpg

Kilka kropel oleju uelastyczni elementy.

Przydatna informacja! Kilka kropli produktu pozwoli w ciągu kilku minut wydobyć przestarzały kran Mayevsky’ego.

 • Zwolnienie grzejnika lub rury z dźwigu Mayevsky’ego odbywa się za pomocą klucza nastawnego lub dwóch, jeśli istnieje zaufanie do dalszego użytkowania konstrukcji.

24e11f6b3032ea835e628bf78db2ad2c.jpg

Zapobieganie dźwigowi Mayevsky’emu – usunięcie do czyszczenia

W takim przypadku należy przytrzymać grzybek zaworu drugim narzędziem, w przeciwnym razie straci on szczelność..

 • Zawór jest kontrolowany. Czasami wystarczy przeczyścić śrubę igłą, aby uzyskać działającą strukturę..

Montaż urządzenia w baterii żeliwnej

Początkowo stara modyfikacja grzejników żeliwnych nie oznacza obecności specjalnego otworu na dodatkowe urządzenia poprawiające wydajność grzewczą. Dlatego musisz trochę się pocić, aby dźwig Mayevsky był przystosowany do grzejników żeliwnych..

Bateria żeliwna - klasyczna

Bateria żeliwna – klasyczna

 1. Całkowicie odłącz dostarczone przewody od akumulatora. Zdejmij go z haków ściennych i całkowicie spuść pozostałą wodę przez dolny otwór.
 2. Określ stronę, która jest przeciwna do strony, w którą wchodzi gorąca woda.
 3. Teraz na środku górnej zaślepki musisz wywiercić otwór, którego średnica pokrywa się z zakupionym kranem (lepiej kupić minimalną średnicę gwintu, aby łatwiej było zrobić dla niego otwór). Po wykonaniu wejścia musisz przeciąć nitki w krokach co 1,5 mm.

Wykonanie otworu na zawór powietrza

Wykonanie otworu na zawór powietrza

 1. Wszystko, możesz wkręcić kran w gotowy otwór.

Żuraw zamontowany w baterii żeliwnej

Żuraw zamontowany w baterii żeliwnej

Notatka! W instalacji c.o. dochodzi do częstych wstrząsów wodnych, dlatego należy zakupić zawór z zaworem bezpieczeństwa. W takich systemach instalacja automatycznego odpowietrznika jest niepraktyczna ze względu na zasadę jego działania i zanieczyszczenie chłodziwa. Otwór spustowy często się zatyka. Czyszczenie jest dość proste: trzeba wziąć igłę i wyczyścić otwór, aż będzie całkowicie wolny od brudu.

Instalacja dźwigu Mayevsky w nowoczesnych systemach

Standardowo grzejniki nowej generacji przeznaczone są do montażu wszelkiego rodzaju urządzeń i kranów. Dlatego montaż zaworu jest znacznie łatwiejszy..

 1. Spuść całą wodę.
 2. Usuń zaślepkę, która zapieczętowała otwór, który chcesz. Jeśli złącze ma nietypową średnicę, oznacza to, że trzeba całkowicie odkręcić rdzeń, a po zakupie odpowiedniego zmontować wszystkie elementy.
 3. Sam kran należy przykręcić w taki sposób, aby otwór odpływowy wyglądał od ściany i pod kątem 45 stopni od poziomu w dół. Jest to idealna pozycja do ustawienia pojemnika potrzebnego podczas spuszczania cieczy..

Prawidłowa pozycja kranu

Alternatywne opcje wymiany

 • Krany składane na wodę. Często są instalowane w końcowym punkcie systemu grzewczego. Taki kran służy do napełniania rur wodą i jej spuszczania. Jeśli ogrzewanie jest autonomiczne, umieść taki kran na początku systemu, aby możliwe było przeprowadzenie audytu na obecność zatorów powietrza. Dopływ wody jest podłączony do pierwszego kranu, a z ostatniego kranu spuszcza się określoną ilość czasu, aby usunąć całe powietrze. Taki system zasadniczo różni się od dźwigu Mayevsky i zasady jego działania..

Hydrant

Hydrant

 • Jeśli właściciel z jakiegoś powodu nie chce instalować dźwigu Mayevsky, można wykonać następującą procedurę. Poluzowując gwinty na górnej rurze wychodzącej z grzejnika. Tak więc wyjdzie powietrze, a jednocześnie będzie rozpryskiwać wszystko dookoła.
 • W przypadku, gdy system nie implikuje użycia pompy, oznacza to, że przepływ wody jest niewielki. W takim przypadku możliwe jest zorganizowanie naturalnego usuwania tlenu. Tak więc w górnej części akumulatora w obszarze rury wycina się pionową gałąź z pustym zbiornikiem wyrównawczym na końcu..
 • Podczas korzystania z kotła jonowego z zamkniętym systemem obiegu wody kran Mayevsky’ego nie potrwa długo. Faktem jest, że do chłodziwa dodaje się roztwór solanki w celu większego przyspieszenia jonów w kotle. Po uwolnieniu powietrza wewnątrz zaworu osadzają się sole, co prowadzi do szybkiego rozpadu. W przypadku kotłów jonowych przewidziane są specjalne urządzenia odporne na sól..

Ważny! Wszelkie zmiany projektu systemu grzewczego, które nie są zapisane w standardach GOST lub SNiP, muszą być skoordynowane ze specjalistami służb państwowych ds. urządzeń grzewczych. W przeciwnym razie narażasz nie tylko siebie, ale wszystkich ludzi wokół ciebie..

Powódź w domu

Krany

Zalety: Baterie łatwiej znaleźć w gospodarstwie, także na terenach wiejskich. Zastosowanie takich kranów w procesie napełniania instalacji grzewczej ułatwia zlokalizowanie wycieku wody do naczynia, co uwalnia od konieczności ciągłego monitorowania każdego kranu.

Wada: przez takie krany konsumenci często analizują wodę. Woda w zamkniętych systemach zaopatrzenia w ciepło o niedopuszczalnie niskiej jakości zgodnie z normami sanitarnymi (nieodpowiednia dla potrzeb domowych), natomiast w przypadku zwiększonego zużycia chłodziwa jej jakość może się jeszcze bardziej obniżyć, przyczyniając się do szybkiego zarastania rur zgorzeliną i zwiększona korozja.

Przepuszczanie powietrza przez nić

Przy pewnej zręczności grzejnik, który nie jest wyposażony w odpowietrznik, można odpowietrzyć przez górne gwinty przyłączeniowe. Jednak procedura jest dość skomplikowana i pracochłonna..

Instalowanie KM na nowoczesnych grzejnikach

Wszystkie aktualnie produkowane grzejniki wyposażone są w specjalne korki. Instalacja dźwigu Mayevsky w takich grzejnikach jest niezwykle prosta: wystarczy odkręcić standardową wtyczkę i zainstalować KM na swoim miejscu.

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Ważny! Ponieważ gwint lewy jest zawsze cięty na korkach chłodnicy, w trakcie wkręcania zaworu Mayevsky’ego w korek, dokręcanie tego ostatniego jest poluzowane. Aby tego uniknąć, podczas wkręcania KM korek należy przymocować za pomocą klucza. Oczywiście podczas odkręcania zaworu pary i powietrza korek chłodnicy jest dokręcony.

Jak umieścić kran Mayevsky’ego na podgrzewanym wieszaku na ręczniki?

Jednym z najbardziej wrażliwych elementów scentralizowanego systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę pod względem wietrzenia jest podgrzewany wieszak na ręczniki. Istnieje kilka sposobów na odpowietrzenie podgrzewanego wieszaka na ręczniki, ale najskuteczniejszym i najwygodniejszym jest użycie dźwigu Mayevsky.

Jeśli producent nie zapewnia specjalnego otworu do montażu KM, możesz samodzielnie zainstalować zawór parowo-powietrzny, do tego będziesz potrzebować:

 1. wyłącz dopływ gorącej wody do podgrzewanego wieszaka na ręczniki. Można to zrobić zamykając odpowiednie krany, a jeśli ich nie ma, należy skontaktować się z zarządem domu i całkowicie zakręcić pion ciepłej wody;
 2. przykręcić mosiężny trójnik do górnej rury odgałęźnej. Aby uszczelnić połączenie, możesz użyć taśmy fum lub taśmy sanitarnej;
 3. zainstalować dźwig Mayevsky w wolnej rurze odgałęzionej trójnika;
 4. wznowić dostarczanie ciepłej wody i wywietrzyć podgrzewany wieszak na ręczniki za pomocą zainstalowanego urządzenia;.

Ważny! Jeśli tworzenie się śluz powietrznych występuje regularnie, zaleca się zainstalowanie automatycznego odpowietrznika zamiast mechanicznego zaworu Mayevsky’ego..

Bezobsługowe alternatywy

Krany i krany Mayevsky’ego nie są urządzeniami automatycznymi: osoba musi je aktywować i śledzić moment, w którym należy je zamknąć. Podczas uruchamiania dużych systemów grzewczych lub na urządzeniach, w których stale gromadzi się powietrze, obsługa takich urządzeń jest niewygodna. W takich przypadkach zastosuj:

Systemy grzewcze eliminujące gromadzenie się powietrza w grzejniku

W systemach grzewczych zawsze znajdują się urządzenia do usuwania powietrza na liniach – automatyczne odpowietrzniki lub otwarte zbiorniki wyrównawcze. Jeśli woda jest doprowadzana z góry do górnej korka chłodnicy, powietrze może uciekać przez ten róg. Jeśli jednak prędkość wody przekracza 0,2-0,25 m/s, pęcherzyki nie unoszą się w górę nawet w pionowej rurze (pionie), a obecność kranu na kaloryferze przyda się. Ponadto przy niższym rozkładzie (dopływ wody przez piony od dołu) piony mogą być kontynuowane za grzejnikami na piętrze specjalnymi rurami powietrznymi prowadzącymi do scentralizowanych kolektorów powietrza. Ten projekt jest dość skuteczny, jednak koszty finansowe rur znacznie wzrastają..

Montaż zaworu poboru wody

Zwykle ten element jest instalowany na wylocie systemu grzewczego. Za pomocą takich kranów można napełnić układ płynem chłodzącym i opróżnić go. W prywatnym domu, w obecności autonomicznego systemu ogrzewania, ten sam kran jest instalowany przy wejściu, co znacznie upraszcza proces wykrywania zamków parowo-powietrznych w systemie.

W celu całkowitego odpowietrzenia układu przez zawór początkowy, układ jest napełniany chłodziwem, a przez zawór końcowy jest opróżniany. Proces trwa do momentu, gdy płyn roboczy zacznie wypływać jednolitym strumieniem, co będzie wskazywać na całkowity brak korków parowo-powietrznych w obwodzie grzewczym.

Luźny korek chłodnicy

Możliwe jest wypuszczenie powietrza z chłodnicy, a jednocześnie z rurociągów poprzez odkręcenie górnego korka po przeciwnej stronie od przewodu zasilającego o 0,5 – 1 obrót. Powietrze w chłodnicy, a po nim płyn chłodzący wpadnie do powstałej szczeliny. Pomimo skuteczności tej metody stosowanie jej jest niezwykle niepożądane, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo wyrzucenia chłodziwa na ściany, sufity, dywany itp..

Korzystanie ze zbiornika wyrównawczego

Jeżeli prędkość przepływu chłodziwa jest niska, co jest typowe dla grawitacyjnych systemów grzewczych, wskazane jest zapewnienie możliwości naturalnego wypuszczania powietrza. W tym celu w górnej części znajduje się pionowy wylot, na końcu którego zamontowany jest pusty membranowy zbiornik wyrównawczy.

Błędy instalacji

Konieczne jest odkręcenie śruby o jeden do półtora obrotu. Jeśli odkręcisz go mocniej, trudno będzie wrócić: ciśnienie wody będzie przeszkadzać, wyleje się dużo płynu.

Korek jest utrzymywany na miejscu za pomocą klucza nastawnego podczas wymiany zaworu. W przeciwnym razie wydostanie się z baterii..

Na każdej baterii zainstalowane są otwory wentylacyjne, rejestry, kompensatory w kształcie litery U z pętlą. Zamontuj w najwyższym punkcie.

Obecność kranu Mayevsky’ego w grzejniku zwiększy wydajność systemu grzewczego. Zaleca się go używać, jeśli nie ma problemów z płynem chłodzącym. Ten element uprości konserwację systemu grzewczego i naprawę. Jeśli monitorujesz stan urządzenia, przeprowadzasz czyszczenie, będzie ono działać długo i nie spowoduje żadnych problemów.

Częste błędy i problemy podczas instalacji

Konieczne jest odkręcenie śruby o jeden do półtora obrotu. To wystarczy. Jeśli mocno odkręcisz śrubę, trudno będzie ją wkręcić pod ciśnieniem i nie wyleje się tak mało wody..

Wskazane jest zamontowanie zaworu w takiej pozycji, aby otwór był skierowany od ściany i w dół – przy wypuszczaniu wody ściana nie będzie się rozpryskiwać.

Podczas wymiany odpowietrznika podczas odkręcania należy przytrzymać wtyczkę drugim kluczem nastawnym, w przeciwnym razie odkręci się od akumulatora.

Wideo: Jak usunąć powietrze z akumulatora

|Jak usunąć powietrze z akumulatora |

Wideo: Instalowanie dźwigu Mayevsky na akumulatorze

| Instalacja żurawia Mayevsky na akumulatorze |

Porada eksperta

Woda pojawia się w sieci dość często. Dlatego zaleca się montowanie otworów wentylacyjnych w każdej nagrzewnicy, registrów, dylatacji w kształcie litery U z podniesionym zawiasem oraz w najwyższym punkcie układu..

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

Konieczne jest odkręcenie śruby o jeden do półtora obrotu. To wystarczy. Jeśli mocno odkręcisz śrubę, trudno będzie ją wkręcić pod ciśnieniem i nie wyleje się tak mało wody..

Jeśli chcesz zainstalować zawór we wtyczce żeliwnej starej baterii żeliwnej, lepiej wymienić wtyczkę.

Wiercenie otworu i nacinanie gwintu w żeliwie jest niezwykle problematyczne ze względu na jego specyfikę – dużą kruchość.

Niuanse, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy

Jeśli instalacja została wykonana prawidłowo, sprawność i żywotność są w pełni zależne od prawidłowego działania. Podczas odpowietrzania grzejnika należy wziąć pod uwagę następujące niuanse:

Żuraw Mayevsky: zasada działania, urządzenie, charakterystyka techniczna

przed rozpoczęciem pracy konieczne jest usunięcie dywanów, zamknięcie ścian itp. Środki te są konieczne w przypadku wystąpienia różnych sytuacji awaryjnych lub spuszczenie chłodziwa potrwa dłużej niż planowany czas;

w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca pracy pożądane jest posiadanie dodatkowego zbiornika bezpieczeństwa;

za pomocą odpowiedniego narzędzia płynnie obrócić łeb śruby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż pojawi się charakterystyczny syk, a następnie natychmiast przerwać luzowanie;

gdy tylko płyn roboczy zacznie wypływać równomiernie, bez przerw i szarpnięć należy zamknąć zawór obracając łeb śruby zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ważny! Nie opuszczaj miejsca pracy, dopóki proces nie zostanie zakończony, ponieważ może być konieczna wymiana zbiornika spustowego lub pilne zamknięcie KM.

Na podstawie powyższego można wyciągnąć całkowicie jednoznaczny wniosek: obecnie żuraw Mayevsky’ego jest optymalnym sposobem rozwiązania problemu wietrzenia systemu grzewczego. Prosta konstrukcja, długa żywotność i przystępna cena urządzenia zapewniły mu dużą popularność zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i prywatnym. Należy również zauważyć, że sam proces usuwania korków parowych z grzejników za pomocą dźwigu Mayevsky nie wymaga specjalnych umiejętności i narzędzi..

Zakres modeli, ceny i producenci żurawi Mayevsky

Obecnie na rynku wyrobów sanitarnych prezentowana jest duża liczba modeli żurawi Mayevsky, zarówno krajowych, jak i importowanych, wykorzystujących różne materiały i komponenty. Kupując ten lub inny typ, możesz i powinieneś kupić metalowy klucz do dźwigu Mayevsky. Klucze są również dostępne w wersji plastikowej.

Tabela zawiera informacje o rodzajach i cenach żurawi Mayevsky:

Nazwa produktu Znak towarowy Materiał Cena, rub.
Dźwig Mayevsky Du 10, 15, 20 mm LLC „Promart”, Kazań Stal chromowana 21-51
Dźwig Mayevsky Ru 16 mm i DN 10, 15, 20 mm LLC „MetPromInteks”, Moskwa Stal chromowana 63,8
Klucz do baterii Mayevsky 5 mm, Meibes SX 11202 LLC “COMFORT.RU”, Moskwa alpaks osiemnaście
Klucz do korków chłodnicy i kranu Mayevsky LLC „MantechBryansk”, Briańsk tworzywo polimerowe 118
Ręczny dźwig Mayevsky, DN 15 mm LLC “OK Resan”, Perm Stal chromowana 152
Dźwig Mayevsky Demin Dokum Classik Art, DN 15-20 mm Heat Laboratory LLC, Rostów nad Donem mosiądz 138
Odpowietrznik do automatycznej chłodnicy PP „Termoklimat”, Jarosław Stal nierdzewna 259
Dźwig Mayevsky (automatyczny) „GRUPA TECHNO”, Kirov Stal nierdzewna 230
Zawór kulowy z zaworem Mayevsky DN 15 mm (1/2 ″) LLC „TEKOM”, Krasnojarsk mosiądz chromowany 243
Koszulka z żurawiem Mayevsky LLC „Syberia GOST”, Omsk Stal chromowana 596
Zawór trójdrożny z zaworem Mayevsky’ego (G1 / 2 – G1 / 2) LLC “AQUA-KIP”, Moskwa Stal chromowana 245
Żuraw Mayevsky z filtrem DN 15 mm LLC “Promarmatura”, Barnauł mosiądz chromowany 474
Automatyczny żuraw Mayevsky’ego RR 374 z pełnym otworem, do grzejników żeliwnych LLC „SantehKlass”, Moskwa Stal chromowana 700

Uwaga! Jeśli zajdzie potrzeba zakupu dźwigu Mayevsky, należy skoordynować wymiary lądowania miejsc instalacji zaworów w elementach systemu grzewczego z parametrami zakupionych. W przypadku rozbieżności wymagany będzie dodatkowy zakup adapterów i materiałów eksploatacyjnych.

Pytania i odpowiedzi

Dźwig Mayevsky’ego został zdmuchnięty, kilka mieszkań zostało zalanych. Kto będzie odpowiedzialny: właściciele mieszkania czy firma zarządzająca?

Jeśli dźwig nie znajdował się na pionie (lub jest to pierwsze urządzenie odcinające po pionie) i został zainstalowany bez zgody, odpowiedzialność za to ponosi właściciel, zgodnie z art. 210 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej.

Jeśli baterie są gorące na górze, a bardzo zimne na dole, to czy ma sens użyć kranu Mayevsky’ego, aby wypuścić powietrze??

Zainstalowanie kranu pomaga tylko usunąć powietrze. Jeśli bateria jest podłączona nieprawidłowo (tak dzieje się z górnym połączeniem) lub jest zatkana, ta procedura najprawdopodobniej nie pomoże..

Kran Mayevsky’ego cieknie. Jak naprawić?

Za szczelność zaworu odpowiada specjalna uszczelka, której zużycie może być przyczyną nieszczelności. W takim przypadku będziesz musiał wymienić uszczelkę lub cały zawór. Jeśli w obszarze gwintu pojawiły się krople, kran należy dokręcić kluczem, aby uzyskać mocniejsze dopasowanie. Wyciek może być spowodowany zablokowaniem..

Odkręcam kran, ale nie ma powietrza ani wody. Jaki jest powód?

Jeśli system grzewczy jest sprawny i w środku jest wystarczająca ilość płynu chłodzącego, przyczyną jest zatkanie otworu na baterię. Należy go wyczyścić lub wymienić kran..

Montaż żurawia Mayevsky na systemie grzewczym znacznie upraszcza jego obsługę i zwiększa wydajność pracy.

Proces instalacji nie jest skomplikowany i można go łatwo wykonać ręcznie. Jednak wybór odpowiedniego modelu zaworu wymaga zastosowania pewnej wiedzy, dlatego lepiej skonsultować się ze specjalistami. Podczas pracy ważne jest przestrzeganie zasad i okresowe przeprowadzanie konserwacji zapobiegawczej, aby zachować sprawność mechanizmu..

Zreasumowanie

Oczywiście każdy właściciel urządzeń grzewczych opartych na płynnym chłodziwie ma prawo sam zdecydować, jak najlepiej zmodyfikować swój system i czy w ogóle to robić. Ale chciałbym zauważyć, że użycie żurawia Mayevsky po pierwsze zwiększy wydajność całej instalacji, po drugie ułatwi konserwację akumulatorów, a po trzecie nie zabierze ci dużo pieniędzy, bo jak zauważyłeś podana w artykule tabela pokazuje taniość produktów… Teraz wiesz, czym jest dźwig Mayevsky, zasada działania i niuanse działania.