Choroby roślin domowych

Jeśli właściwie i ostrożnie zadbasz o swoje rośliny doniczkowe, żadna z nich nie zachoruje. Zieloni przyjaciele będą zachwycać przez wiele lat zadbanym i zdrowym wyglądem, jeśli: potraktują je ostrożnie; jak robić podlewanie w odpowiednim czasie; umyć i spryskać; unikaj hipotermii; poluzować ziemię; „Nakarm” z niezbędnym opatrunkiem.

Jeśli pielęgnacja jest niedbała, możemy z dokładnością powiedzieć, że po krótkim czasie kwiaty zachorują, a pasożyty je pokonają..

Oto lista kilku przyczyn wystąpienia choroby u roślin:

  • Warcaby
  • Nagłe wahania temperatury
  • Lokalizacja na zimnym parapecie
  • Lokalizacja w pobliżu baterii zimą
  • Zalanie lub wysychanie gleby
  • Woda do nawadniania jest zimna
  • Niedokładny lub zagubiony przeszczep
  • Gleba nie pasuje do rośliny

Wraz z nowymi sadzonkami można przenosić grzyby i pasożyty. Zaraz po zauważeniu pierwszych oznak choroby dotknięty kwiat należy natychmiast usunąć ze zdrowych roślin i rozpocząć leczenie. Oczywiście szalenie żałuje „zwierzaka”, jeśli został całkowicie dotknięty chorobą – szkodnikami, grzybami, zgnilizną. Ale w takich przypadkach zaleca się pozbycie się chorej rośliny, w przeciwnym razie infekcja rozprzestrzeni się jak ogień i wszystkie kwiaty mogą umrzeć..

Przede wszystkim rośliny są podatne na choroby grzybowe. Najbardziej znane są plamy na liściach; białawy nalot na liściach, pędach, owocach – mączniak prawdziwy; mączniak rzekomy lub mączniak rzekomy – występujący zwykle w roślinach rosnących na wolnym powietrzu; grzyby rdzy powodują tzw. rdzę.

Plamy na liściach i pniach, które po bardzo krótkim czasie (nieleczone) pękają i rozprzestrzeniają dojrzałe zarodniki; jeśli nie usuniesz obumierających części rośliny, może pojawić się zgnilizna i zniszczyć cały kwiat; fusarium – zwykle występuje z powodu nieoczyszczonej ziemi; gommosis – uwalnianie brązowawego lub sproszkowanego soku rozpoczyna się z powodu uszkodzenia górnej warstwy rośliny. Zwykle osłabione kwiaty; czarny lub sadzy grzyb – tworzy się w wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli z czasem zauważysz szarawy nalot, możesz się go pozbyć, wycierając go lekko wilgotną gąbką..

Więc jeśli masz roślinę, proszę – zaopiekuj się nią. W przeciwnym razie z dobrego pomocnika i filtra powietrza roślina zamieni się w odpylacz i zacznie zanieczyszczać środowisko..