Dlaczego liście cyklamenu żółkną? Jak uratować roślinę w domu?

Cyklamen to wieloletnia kwitnąca roślina doniczkowa, która przyciąga uwagę swoim pięknem i wdziękiem. I chociaż kwiat jest uważany za bezpretensjonalny i niewymagający opieki, nie wszystkim hodowcom udaje się znaleźć do niego podejście. Bujne kwiaty i soczysta zieleń są czasami przyćmione pojawieniem się zażółcenia na liściach, co może prowadzić do utraty całej rośliny.

Żółknięcie liści może wiązać się z niewłaściwą pielęgnacją, niewłaściwymi warunkami przetrzymywania, pojawieniem się szkodliwych owadów lub chorób, a czasem po prostu z naturalnymi procesami. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć prawdziwe powody na czas i podjąć na czas środki, aby uratować kulturę pokoju..

Zły reżim nawadniania

Ogromne znaczenie ma prawidłowy reżim nawadniania cyklamenów, a także innych roślin bulwiastych.

Ogromne znaczenie ma prawidłowy reżim nawadniania cyklamenów, a także innych roślin bulwiastych. Podmokła gleba, stała wilgotność i wilgoć to dobra podstawa do pojawienia się i rozwoju infekcji grzybiczych, które prowadzą do masowego gnicia liści, łodyg i korzeni. Bez pilnych działań mających na celu uratowanie kwiatu bulwa może umrzeć w ciągu zaledwie kilku dni. Zgnilizna pojawiająca się w podziemnej części rośliny może stać się również pożywką dla innych szkodników – larw komarów grzybowych.

Jeśli pożółkłe liście zostaną zauważone na początkowym etapie, nadal można uratować kwiat wewnętrzny. Najpierw musisz sprawdzić twardość bulwy dotykiem, ostrożnie usunąć ją z podłoża i sprawdzić, czy nie ma zgnilizny. Jeśli na powierzchni znajduje się kilka gnijących plam i zajmują one niewielki obszar, można je usunąć nożem. Miejsca nacięć należy natychmiast potraktować węglem drzewnym i pozostawić na chwilę, aby „rany” wyschły. Następnie bulwę sadzi się w nowej doniczce i świeżym podłożu. Roślinę należy przykryć szklanym słojem lub przezroczystą plastikową torbą i pozostawić do adaptacji po zabiegu „gojenia”. Nie zaleca się podlewania, dopóki gleba w doniczce nie wyschnie w połowie.

Jeśli w pojemniku z rośliną znajdzie się miękka i wodnista bulwa, żadne środki ratunkowe nie pomogą, bulwa umarła.

Nieregularne podlewanie powoduje również żółte liście. Dzieje się tak zwykle, gdy zwierzak zostaje zapomniany, podłoże całkowicie wysycha, liście więdną, a następnie przeprowadza się obfite podlewanie w nadmiernej objętości. Taki „ratunek wodny” prowadzi do pojawienia się zgnilizny na bulwie i małych korzeniach, zaczynają się one rozkładać i stają się doskonałym siedliskiem dla grzybów i bakterii. Jeśli roślina umiera z powodu suszy, podlewanie należy rozpocząć od małej objętości, stopniowo zwiększając je do zwykłej szybkości..

Nieodpowiedni poziom wilgotności

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma zasadnicze znaczenie dla cyklamenu tylko w okresie eksploatacji urządzeń grzewczych. Grzejniki domowe lub centralne ogrzewanie wysuszają powietrze w mieszkaniu, co negatywnie wpływa na rośliny domowe, sygnalizując to żółknięciem liści. Dokładniej, to nie samo ogrzewanie ma wpływ, ale szczere pragnienie hodowcy, aby zwilżyć kwiat w pomieszczeniach i regularne opryskiwanie. Woda dostaje się do wylotu liścia i zatrzymuje się na ogonkach liściowych, co powoduje gnicie. W początkowej fazie liście stopniowo żółkną, a następnie więdną i obumierają.

Wilgotność można zwiększyć zimą za pomocą naczynia z wodą znajdującego się w pobliżu roślin lub palety z mokrą keramzytem, ​​umieszczonej pod doniczką.

Skład gleby

Skład gleby na cyklamen powinien odpowiadać jego preferencjom.

Skład gleby na cyklamen powinien odpowiadać jego preferencjom. Odpowiednią mieszankę gleby należy zakupić w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży detalicznej i wykonać z nią dodatkowe zabiegi profilaktyczne przed sadzeniem rośliny. Najpierw glebę należy zwilżyć, a następnie zapalić na średnim ogniu przez pół godziny (na przykład w piekarniku). Wysokie temperatury zniszczą zdecydowaną większość szkodliwych mieszkańców gleby.

W celu zapobiegania, przed pojawieniem się grzybów i bakterii, zaleca się raz w miesiącu podlewać rośliny słabym roztworem manganu..

Nadmiar lub brak nawozu

Żółte liście cyklamenu mogą sygnalizować nadmiar azotu w glebie. Dzieje się tak przy częstym wprowadzaniu opatrunków zawierających azot w dużych ilościach. Z takiego nadmiernego odżywiania bulwa kwiatu staje się jakby spuchnięta, co prowadzi do pojawienia się chorób zakaźnych..

Przy braku nawozów mineralnych liście również żółkną i więdną. Cyklamen ze względu na brak składników odżywczych pozbywa się w ten sposób „dodatkowych” liści, próbując przetrwać trudny czas.

Oparzenie słoneczne

Ciepłe i delikatne promienie słońca mogą również powodować zażółcenie liści.

Ciepłe i delikatne promienie słońca mogą również powodować zażółcenie liści. Cyklamen woli rosnąć w półcieniu, w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle i bez bezpośredniego światła słonecznego. Promienie słońca, kiedy uderzają w liście, przypalają je i zostawiają plamy – oparzenia.

Doświadczeni hodowcy zalecają znalezienie miejsca do uprawy cyklamenu, w którym roślina będzie chroniona przed południowym słońcem. Nie umieszczaj doniczki bardzo blisko szyby na parapecie..

Oparzenie słoneczne na liściach różni się od innych plam. Nie powiększają się i nie rozprzestrzeniają na inne obszary liścia. Jeśli zmienisz kulturę w półcieniu bez bezpośredniego słońca, nie pojawią się nowe plamy.

Okres uśpienia

Wśród dużej liczby gatunków i odmian cyklamenów każda roślina ma okres uśpienia, ale w różnych porach roku. Na przykład wiosną i latem odpoczywa perski cyklamen, a jesienią i zimą europejski. Po zakończeniu okresu kwitnienia roślina przestaje rosnąć i stopniowo pozbywa się starych liści. Najpierw żółkną, a następnie całkowicie giną. W tym przypadku żółknięcie liściastej części cyklamenu nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Ten proces jest naturalny i naturalny dla większości roślin domowych. Nie ma sensu panikować z tego powodu..

Choroby

Choroby grzybicze są kolejną częstą przyczyną zażółcenia powierzchni liści cyklamenu.

Choroby grzybicze są kolejną częstą przyczyną zażółcenia powierzchni liści cyklamenu. Najczęstsze choroby roślin kwitnących to fusarium i szara zgnilizna..

Fusarium zaczyna pojawiać się z wierzchołka rośliny. Liście stopniowo żółkną, pokrywając całą powierzchnię zielonej masy. Czasami wierzchołek jest całkowicie dotknięty, aw niektórych przypadkach dotknięta jest połowa rośliny. Zdrowa część wydaje się rosnąć przez jakiś czas, ale jest to zjawisko tymczasowe. W końcu roślina nadal całkowicie umrze, jeśli choroba wejdzie w fazę aktywną..

Kiedy pojawią się pierwsze oznaki choroby, zaleca się pilne przetworzenie liści, bulw i korzeni kultury. Do gleby wprowadza się roztwór „Fundazolu”, a część nadziemną spryskuje się lekiem „Topsin-M”.

Aby zapobiec rozwojowi tej choroby w cyklamenach, konieczne jest wysterylizowanie gleby zakupionej do uprawy kwiatów w domu.

Choroba grzybicza, taka jak szara zgnilizna, pojawia się, gdy naruszony zostanie reżim temperaturowy (w chłodni z przeciągami), wysoka wilgotność i brak wolnego miejsca dla roślin. Najpierw na liściach widać szarą pleśń, a następnie zażółcenie i więdnięcie. Preparaty grzybobójcze i przywrócenie normalnych warunków przetrzymywania pomogą pozbyć się kwiatu tego grzyba..

Pojawienie się szkodników

Głównymi szkodnikami są przędziorki czerwone i roztocza cyklamenowe.

W początkowej fazie pojawienia się przędziorka górna część liści zaczyna pokrywać się małymi kropkami w kolorze żółtym, które wkrótce będą wyglądać jak jedna żółta plama. Owady te osiadają z tyłu blaszek liściowych, zaplątują je w pajęczyny i żywią się sokiem roślinnym. Możesz pozbyć się tych szkodników za pomocą specjalnych chemikaliów (na przykład Fitoverm i Actellik).

O obecności roztocza cyklamenowego świadczą zwijające się liście z brązową obwódką, kwiaty z ciemnymi plamami i więdnące pąki. Bardzo trudno jest pokonać tego szkodnika. Jedyne, co trzeba zrobić, to jak najszybciej pozbyć się cyklamenu z zainfekowanych części..

Żółte liście cyklamenu. Możliwe przyczyny żółknięcia (wideo)

CYCLAMEN (Cyklomen) Żółte liście cyklamenu. Możliwe przyczyny żółknięciaCYCLAMEN (Cyklomen) Żółte liście cyklamenu. Możliwe przyczyny żółknięcia