Jak pozbyć się muszek w kwiatach w pomieszczeniach

Muchy kwiatowe to małe owady, które napotkała prawie każda kwiaciarnia. W przeciwieństwie do wciornastków, mszyc i innych owadów niebezpiecznych dla zdrowia roślin, muszki wyrządzają mniej szkód nasadom, ale jednocześnie bardzo denerwują hodowców kwiatów, a także wskazują na niewłaściwą pielęgnację roślin..

Dlaczego muszki pojawiają się w kwiatach

Dlaczego muszki pojawiają się w kwiatach

Obecność muszek w doniczce świadczy o niewidocznych problemach z domowymi kwiatami. Małe szkodniki zaczynają się tylko w określonych warunkach, sprzyjających najwygodniejszej egzystencji i rozmnażaniu. Może to być spowodowane takimi czynnikami jak:

 • Gleba słabej jakości. Niedojrzałe resztki roślin stają się doskonałą przynętą na szkodniki, które dostają się do domu z ulicy. Ponadto ziemia może być początkowo zarażona muszkami, dlatego przed sadzeniem należy zdezynfekować glebę;
 • Procesy gnilne mogą być wywoływane przez ciągłe podlewanie gleby, a także stosowanie różnych kompozycji spożywczych jako nawozów – na przykład czarne muchy przyciągają liście herbaty;
 • Nadmiar materii organicznej w glebie powoduje również rozmnażanie szkodników;
 • Niewłaściwie dobrana pojemność często powoduje również choroby systemu korzeniowego: niewystarczająco duża roślina po prostu nie jest w stanie opanować dużej objętości dostarczonej jej gleby. Z tego powodu w doniczce mogą również pojawić się muszki..

Muszki na kwiatach w pomieszczeniach. Jak sobie z nimi radzić?Muszki na kwiatach w pomieszczeniach. Jak sobie z nimi radzić?

Czy komary kwiatowe są niebezpieczne??

W większości przypadków same muszki nie mają silnego wpływu na kwiaty domowe, ale podobnie jak inne szkodniki, czasami mogą stać się nosicielami niebezpiecznych chorób. Ponadto ich larwy żyjące na ziemi uszkadzają drobne korzenie roślin. Jeśli muchówek jest za dużo, zagrożenie dla nasadzeń będzie rosło wraz z ich liczbą, więc nie należy pozwolić im się rozmnażać..

Rodzaje owadów żyjących w kwiatach w pomieszczeniach

Muchy należy odróżnić od innych małych owadów, które mogą pojawić się w kącie z roślinami, aby w porę zauważyć bardziej znaczące zagrożenie dla nasadzeń. Początkujący miłośnicy roślin domowych nie zawsze są w stanie na pierwszy rzut oka zidentyfikować małego szkodnika widzianego w doniczce, a także ocenić stopień jego zagrożenia dla kwiatów domowych. Niektóre z najczęstszych małych owadów, które mogą pojawić się w pobliżu roślin:

Nogi

Nogi

Te podłużne owady nazywane są również podurami. Nogi są małe, nie mają skrzydeł i zwykle mają jasny lub brązowawy kolor. Chociaż podura nie latają i zwykle czołgają się, potrafią skakać na krótkich dystansach. Takie owady żyją w ziemi, żywiąc się martwymi resztkami roślin i małymi korzeniami. Rozmnażanie skoczogonków ułatwia niewysychająca gleba oraz duża ilość materii organicznej – można je zauważyć na powierzchni gleby i podczas podlewania. Niewielka liczba owadów jest bezpieczna do sadzenia, ale w dużej ilości mogą zaatakować sam kwiat.

Mączliki

Mączliki

Mączliki są również jasne, ale, jak wskazuje nazwa owadów, potrafią latać. Ich wyglądowi sprzyja gorące i suche powietrze w pomieszczeniach, a także zagęszczenie nasadzeń. Osobnik ma około 3 mm. W przeciwieństwie do cukrów mączliki stanowią poważne zagrożenie dla kwiatów: żywią się sokami roślinnymi i mogą prowadzić do poważnych osłabień lub chorób sadzenia..

Sciarids

Sciarids

Pod słowem “muszki” zwykle rozumie się sciarida lub muchówki. Te małe latające owady mają ciemny kolor, więc może być trudno je dostrzec na powierzchni ziemi. Zwykle muchy są zauważane w locie – sciaridy wspinające się po kwiatach mogą być bardzo irytujące. Same owady są praktycznie nieszkodliwe dla roślin, ale ich larwy mogą szkodzić korzeniom kwiatów..

Muszki owocówki

Muszki owocówki

Muszki owocowe Drosophila mogą pojawić się w mieszkaniu latem, ale zwykle nie szkodzą domowym kwiatom, tylko denerwują ludzi, jak zwykłe muchy. Muchy te żywią się gnijącymi warzywami lub owocami, a także słodyczami, więc blokując dostęp do takich produktów, można pozbyć się owadów..

Lacewingi

Lacewingi

Podłużne i większe siotki z przezroczystymi niebiesko-zielonymi skrzydłami są pożytecznymi drapieżnymi owadami, które żywią się drobnymi szkodnikami kwiatów, a nie samymi roślinami.

Wciornastki

Wciornastki

Wciornastki to jeden z najgroźniejszych szkodników. Soki roślinne służą tym małym owadom jako pokarm i najczęściej żyją na kwiatach i pąkach. Istnieje wiele gatunków wciornastków, ponadto zmieniają one wygląd w zależności od stadium rozwoju. Obecność szkodników można zauważyć po lepkich brązowych plamach na powierzchni rośliny. Dorosłe osobniki zwykle mają podłużne, ciemne ciało i można je również zobaczyć na liściach. Wciornastki rozmnażają się bardzo szybko, ponadto mogą przenosić się na inne rośliny, dlatego należy jak najszybciej się nimi zająć..

Jak radzić sobie z muszkami w kwiatach

Muszki w kolorach wewnętrznych. Jak pozbyć się muszek w doniczkach wewnętrznych. Sposób na pozbycie się muszek.Muszki w kolorach wewnętrznych. Jak pozbyć się muszek w doniczkach wewnętrznych. Sposób na pozbycie się muszek.

Metody radzenia sobie z muszkami i innymi owadami zależą od konkretnego rodzaju szkodników znajdujących się w doniczce. Różne środki ludowe mogą być stosowane przeciwko sciaris. Pomiędzy nimi:

 • Siarka. Zapałki są wbijane w ziemię z opuszczonymi głowami i regularnie wymieniane. Po chwili muszki powinny zniknąć;
 • Nadmanganian potasu. Raz w tygodniu kwiaty spryskuje się jasnoróżowym roztworem;
 • Popiół. Kwiaty i ziemię doniczkową można posypać tytoniem lub popiołem drzewnym. Muchy nie lubią takich zapachów i nie rozmnażają się w niewygodnym środowisku;
 • Napar z czosnku. Pomoże wypędzić małe szkodniki. Goździki są starte, a następnie zalane wrzącą wodą. Po schłodzeniu napar należy przefiltrować, a następnie spryskać kwiatami;
 • Słaby roztwór mydła smołowego. Używany do podlewania taki prysznic będzie śmiertelny dla muszek.

Po przetworzeniu konieczne jest założenie pielęgnacji roślin, aby zapobiec powrotowi owadów. Jeśli środki ludowe nie dają pożądanego rezultatu, możesz skorzystać z insektycydów. Wśród najczęstszych leków, które pomagają w walce z muszkami i innymi szkodliwymi owadami:

 • Aktara – rozpuszczalny środek, którym podlewanie odciąży muszki i wiele niebezpiecznych szkodników;
 • Akteliczny – skuteczny lek o ostrym zapachu;
 • Inta-vir – bezwonna trucizna, która skutecznie chroni przed wieloma owadami;
 • Zjadacz much – granulowany środek specjalny na szkodniki glebowe;
 • Fitoverm – biopreparat, który pomaga w walce z różnymi owadami.

Środki zapobiegawcze

Właściwa pielęgnacja kwiatów

Najlepszym lekarstwem na muszki i skoczogonki rosnące w problematycznej glebie jest właściwa pielęgnacja kwiatów i przestrzeganie specyfiki ich sadzenia i przesadzania. Aby wcześniej zapobiec pojawieniu się takich szkodników, musisz przestrzegać następujących zasad:

 • Należy przestrzegać harmonogramu podlewania, zwilżając kwiaty tylko w razie potrzeby i pozwalając na nieznaczne wyschnięcie wierzchniej warstwy gleby. Zimą rośliny podlewa się zwykle rzadziej niż latem;
 • Podczas sadzenia lub przesadzania zaleca się ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki – ekspandowanej gliny, małych kamyków, piasku itp. Dobrze, jeśli na dnie pojemnika znajdują się otwory do odprowadzania nadmiaru płynu;
 • Podczas przesadzania kwiatów należy sprawdzić ich korzenie, usuwając uszkodzone lub zgniłe obszary;
 • Pojemnik do przeszczepu i sama gleba są wstępnie dezynfekowane;
 • W okresie letnim w oknach należy zamontować moskitiery, które podczas wentylacji ochronią dom przed niepożądanymi owadami z ulicy;
 • Nie należy karmić domowych kwiatów środkami ludowymi opartymi na pożywieniu: liście herbaty, buliony, skórki owocowe itp. Takie opatrunki wywołują pojawienie się muszek. To samo dotyczy popularnych suplementów organicznych, takich jak roztwór dziewanny czy woda akwariowa. Zamiast tego starają się stosować specjalistyczne kompozycje mineralne;
 • Gleba w doniczkach z kwiatami powinna być okresowo lekko poluzowana, poprawiając dopływ tlenu do korzeni;
 • Górną warstwę gleby w doniczce można mulczować drobnymi kamykami. Taka warstwa nie pozwoli muszkom wpaść w ziemię..