Mszyca

Dla wielu kwiaciarstwo jest przyjemnym i ekscytującym doświadczeniem. Rośliny jednego rodzaju potrafią rozweselić, wnieść radość i ukojenie do domu. Jednocześnie każda kwiaciarnia amatorska musi zrozumieć: aby kwiat rósł bezpiecznie, kwitł i pachniał, potrzebuje stałej opieki. Niestety istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie rośliny, a jednym z nich jest atak szkodników owadzich..

Najbardziej rozpowszechnionym i wszechobecnym szkodnikiem jest mszyca. Jak pokazuje praktyka, wielu hodowców kwiatów zajmujących się roślinami domowymi jest nieprzygotowanych, by sobie z tym poradzić, wierząc, że ten problem dotyczy wyłącznie ogrodników. Jednak to mszyce, mimo niewielkich rozmiarów, zajmują daleko od ostatniego miejsca pod względem skali wyrządzanych szkód. Dlatego podzielę się wiedzą, która pomoże Ci lepiej zrozumieć i wytępić tych agresorów..

Co to jest mszyca?

Mszyce to małe owady ssące o długości około milimetra. Kolor może być inny: czarny, zielony lub brązowy. Zwykle żyje w koloniach, rozmnaża się bardzo licznie, zwłaszcza w ciepłe dni – wiosną lub wczesnym latem. Żywi się sokiem młodej zieleni, więc gołym okiem można go zaobserwować na obszarach o delikatniejszej szacie roślinnej (czyli tam, gdzie będzie mu łatwiej przebić skórę) – na młodych pędach spód liście, pąki itp. Uszkodzone liście zwijają się, żółkną, więdną, pąki mogą w ogóle nie kwitnąć. Krótko mówiąc, mszyce mogą znacznie osłabić roślinę i doprowadzić do jej poważnej choroby..

Czym są mszyce?

Metody zwalczania mszyc

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na pozbycie się tego szkodnika jest użycie środków chemicznych. Ale nie będę się szczegółowo rozwodził nad ich opisem: współczesny rynek oferuje dość szeroką gamę środków owadobójczych i pestycydów, aw specjalistycznym sklepie, za radą sprzedawcy, można kupić naprawdę skuteczny lek. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie z nich nadają się do zwalczania owadów w domu..

Powód jest prosty: różne smaki i substancje chemiczne zawarte w preparacie mogą sprawić, że poczujesz się gorzej. Dlatego preferuję ludowe metody pozbywania się szkodników. Przy prawidłowym i regularnym stosowaniu można je wykorzystać do osiągnięcia dobrego rezultatu..

Po pierwsze, mszyce znalezione na roślinie na czas można całkowicie wyeliminować ręcznie. Jeśli infekcja jest silna, użyj naparu z tytoniu, skórki pomarańczowej, cebuli, czosnku lub czerwonej papryki (a im mocniejszy napar, tym szkodniki dłużej nie powrócą) wymieszany z roztworem mydła do prania. Przygotowaną mieszanką dokładnie spryskaj lub wytrzyj uszkodzone obszary rośliny. Mieszanka ze względu na lepką konsystencję otula ciała owadów i powoduje trudności w oddychaniu (jak wiadomo mszyce oddychają przez skórę).

Metody zwalczania mszyc

Istnieje również bardziej radykalna metoda, jednak powinna być stosowana w warunkach ogrodowych lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przepis jest następujący: rozpuść 50 gramów mydła do prania w 0,5 litra gorącej wody, a następnie dodaj jedną trzecią szklanki nafty. Powstały koncentrat rozcieńczamy w pięciu litrach wody. Myjemy tą mieszanką obszary roślin dotknięte plagą mszyc, a następnie czystą wodą. Po tygodniu procedurę należy powtórzyć..

Osobiście wolę inną metodę walki: kładziemy pachnące geranium obok dotkniętych roślin … i to wszystko! W przypadku mszyc jego zapach jest śmiertelny, a za dwa lub trzy dni szkodnik całkowicie znika..