Mszyce na porzeczkach

Mszyce to małe owady, których wielkość wynosi zaledwie kilka milimetrów. Wyposażony w specjalną trąbkę, jest w stanie przebić poszczególne części roślin (pędy, liście). Szkodnik ten pasożytuje na różnych uprawach owoców i jagód, m.in. i na porzeczkach. Jak rozpoznać „wroga” i jak radzić sobie z mszycami na porzeczkach za pomocą środków ludowych?

Oznaki mszyc na porzeczkach

Możesz określić wygląd mszyc na porzeczkach według następujących kryteriów:

  • deformacja liści w postaci obrzęku;
  • pojawienie się na liściach wielobarwnych narośli w kolorze rdzawym lub wiśniowym;
  • krzywizna i opóźnienie wzrostu młodych pędów.

Ponadto mszyce zostawiają spadź (podkładkę) na liściach porzeczki. Ta słodka substancja, tworząca lepki film, uniemożliwia roślinie normalne oddychanie i rozwój. Jednocześnie mszyce przyczyniają się do rozwoju różnych chorób grzybiczych..

Niepokojącym znakiem jest nagromadzenie mrówek, które pojawiły się na krzakach porzeczek. To oni zasiedlają na roślinach drobne szkodniki – mszyce.

Jak pozbyć się mszyc na porzeczkach bez chemii

Mszyce na liściach porzeczki

W dobie rozwoju przemysłu chemicznego nie ma problemu z odpieraniem szkodników ogrodowych przy pomocy specjalnych preparatów. Jednak ta metoda walki nie zawsze jest akceptowalna. W okresie zawiązywania owoców i dojrzewania zbiorów bezpieczniej będzie stosować sprawdzone środki ludowe.

Popiół drzewny

W 3 litrach wody rozpuść 2 szklanki popiołu i 1 łyżkę. l. płynny detergent. Po odcedzeniu schłodzonej mieszanki możesz spryskać porzeczki. Rozpylenie tego produktu da podwójny efekt: odstraszy mszyce i posłuży jako nawóz dla rośliny..

Roztwór mydła

W 1 litrze gorącej wody rozpuść 50 g startego mydła do prania, 1 łyżka. l. proszek musztardowy i 1 łyżka. l. soda herbaciana. Do spryskania 1 szklanki naparu dodaj 1 wiadro wody.

soda kalcynowana

Rozpuść 1 łyżkę w 1 litrze ciepłej wody. l. soda i 1 łyżka. l. detergenty do mycia naczyń. Otrzymany roztwór można wykorzystać niemal natychmiast, gdy tylko składniki całkowicie rozpuszczą się w wodzie..

Alternatywne środki

Produkty do zwalczania mszyc

Dobry efekt daje opryskiwanie krzewów porzeczki naparami z różnych ziół. Są to zazwyczaj rośliny gorzkie lub o ostrym zapachu. Fundusze te można uznać za najbardziej przyjazne środowisku, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji.

Liście tytoniu lub pył tytoniowy

100 g suchych liści tytoniu (pył) zalewa się 1 litrem wrzącej wody. Narzędzie powinno być podawane w infuzji przez 12 do 24 godzin. Gotową mieszaninę dodaje się do wody w ilości 1 szklanki naparu na 1 wiadro wody.

Czosnek

200 g czosnku podaje się w ciągu dnia w 10 litrach wody. Nie ma potrzeby rozcieńczania gotowego naparu przed obróbką porzeczek..

Papryka gorzka

100 g posiekanej papryki wlewa się do 1 litra wrzącej wody. Musisz nalegać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Po 2 dniach napar przefiltrować i przed użyciem rozcieńczyć w wodzie (100 ml / 1 l)..

Blaty ziemniaczane

Posiekane blaty ziemniaczane w tempie 1: 2 wlewa się wrzącą wodą. Mieszankę należy podawać w infuzji przez 2 dni, po czym można ją użyć. Podobny środek można przygotować z wierzchołków pomidorów i pęcherzycy.

Glistnik

200 g ziela glistnika podaje się w 1 wiadrze wody przez 2 godziny. Kompozycja jest filtrowana przed użyciem. Zioło najsilniej działa w okresie kwitnienia..

Dobry efekt odstraszający zapewniają nalewki z łusek cebuli (piór), skórki cytrusów, kwiatów i liści nagietka, krwawnika, piołunu i wrotyczu pospolitego.

Jak radzić sobie z mszycamiJak radzić sobie z mszycami

Dla dobrego rozwoju krzewów porzeczek i zwiększenia plonów ważne jest, aby w odpowiednim czasie wykryć (lub zapobiec) pojawieniu się mszyc. Środki ludowe pomogą nie tylko zwalczać mszyce na porzeczkach, ale także zapobiegać.