Her ebeveyn, bebeğine huzurlu ve sağlıklı bir uyku sağlamak ister. Bunu yapmak için, dükkanlar genellikle bir beşik ile tamamlanmış kanopiler sunar. Ancak, böyle bir satın alma her zaman başarılı değildir ve odanın içi ile hiç uyumlu olmayabilir. Kanopi ayrı olarak satın alınabilir veya bağımsız olarak dikilebilir.

özellikler ve faydalar

Gölgelik artık bir çocuk odasında yeni bir mobilya parçası değil. Daha önce, tuval çocuğu meraklı gözlerden ve böceklerden korumak için kullanılıyordu. Yoksul aileler düz pamuk, zengin aileler ise ipek ve saten kumaşlar kullanıyordu. Şimdi yaşam koşulları kökten değişti ve gölgelik çok gerekli hale gelmedi. Daha çok dekoratif bir işlevi vardır..

Peki bir kanopiye ihtiyaç var mı? Genel olarak, evet. Kanvas hafif kumaşlardan yapılmıştır ve yine de birçok avantajı vardır:

 • Bebeği böceklerden ve çok parlak ışıktan korur;
 • Ebeveynlerin çocuğu rejime alıştırmasına ve böylece disipline etmesine yardımcı olur;
 • Bebekler için psikolojik olarak gerekli olan beşik alanını daha konforlu ve korumalı hale getirir..

10 fotoğraf

Temel olarak, gölgelik bir çadır şeklinde asılır. Bu modelin avantajları güzellik, rahatlık ve rahat bir atmosfer yaratılmasıdır. Çadırı kendi ellerinizle yapmak oldukça basittir. Ayrıca, kumaş toplar, çiçekler veya hayvanlar şeklinde bir çocuk mobil veya hacimsel dekoratif elemanlar, kanopinin ortasına iyi bir şekilde yerleştirilmiştir..

Profesyonellere rağmen, bu tasarıma karşı çıkanlar var. Bazı ebeveynler, gölgeliğin sözde “toz toplayıcı” olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, model ve malzeme seçimine karşı sorumlu bir tavır alırsanız, herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Ayrıca tüm tozlar kumaşın üzerine yerleşir ve çocuğun ciğerlerine girmez..

İnce kumaşlar bile bebeğinizi hava akımından koruyacaktır..

Kanopinin koşulsuz dezavantajı, odanın alanını görsel olarak azaltmasıdır. Bu nedenle, bu tasarım küçük odalar için pek uygun değildir..

Yanlış seçilen malzemeler ve tuvallerin uzunluğu da çok fazla sıkıntıya neden olacaktır. Ve odada, iç mekanın görünümünü bozmamak için her zaman düzeni sağlamanız gerekecek..

Malzemeler (düzenle)

Kanopilerin çoğu tülden yapılmıştır. Bu malzeme hafiftir, temizlenmesi kolaydır ve nefes alabilir. Yine de güneş ışığından korunmak için pamuklu, saten ve keten malzemelere dikkat etmelisiniz..

Organze perdeler oluşturmak için çok iyi. Mükemmel nefes alabilir, güzel görünür ve temizlenmesi kolaydır. Sadece kumaşı yıkamanız ve hemen yerine asmanız gerekir. Organzenin yıkanması kolaydır, çabuk kurur ve ütü gerektirmez.

Bazı ebeveynler, biri hafif, diğeri daha kalın malzemeden yapılmış çift kanopi asar..

Yoğun kanopiler sadece dekoratif kompozisyonlar için iyidir. Örneğin, gölgelik duvara sabitlenir ve yatağı örtmeden öküz gibi yere yayılırsa. Bu seçenekler büyük yataklar ve kanepeler için kabul edilebilir..

Sentetik malzemeleri tercih etmeyin. Model ve renk çeşitliliğine rağmen, havayı hapsettikleri ve sera etkisinin oluşumuna katkıda bulundukları için. Ve bazı bebeklerde alerjik reaksiyon olabilir..

Renk çözümleri

En popüler renk elbette beyazdır. Hafiflik ve ağırlıksızlık etkisi yaratır, görsel algıyı da tahriş etmez. Ek olarak, klasik beyaz renk çok yönlüdür, bu nedenle her iç mekana uyumlu bir şekilde sığar. Bu gölge tüm renklerle uyumludur ve bunun için ek aksesuarların bir gölgesini seçmek zor olmayacaktır..

Yine de üreticiler, herkesin en sevdiği pembe ve mavi dahil olmak üzere çok çeşitli farklı tonlar sunar. Sıra dışı alacalı renk kombinasyonları da vardır..

Baskılı kumaştan yapılmış bir gölgelik, iç mekana özgünlük katacak ve bir çocuk için bir cep telefonundan veya fırfırlardan daha az ilgi çekici olmayacaktır..

7fotoğraf

Nasıl seçilir

Bir gölgelik seçerken, pratikliği tercih etmelisiniz. Bu nedenle, malzemenin kalitesine dikkat etmeniz gerekir: doğal kumaş, yıkanması kolay, çabuk kurur.

Tuval üzerine parlak baskılar, beğendikleri modeli ve rengi bağımsız olarak belirleyecekleri için 5 yaşından büyük çocuklar için kabul edilebilir. Yeni doğan bebekler için, rengin onu tahriş etmemesi için nötr pastel renkler almak daha iyidir..

Beşiğin şekli ne olursa olsun, kanopinin amacı önemlidir:

 • Dekoratif amaçlı olarak, çadır şeklindeki tenteler, kısa modeller ve kurdelelerle bağlanmış zemin boyu kanvaslar gidecek..
 • Işıktan ve böceklerden korunmak için orta boy modellere dikkat etmelisiniz..
 • “Kraliyet” bir gölgelik, bebekler için yuvarlak bir beşik için mükemmeldir..
 • Kızlar için bu model özellikle pembe renkte de popülerdir. Sonuçta, tüm bebekler peri prensesi olmayı hayal eder..
 • Ve erkekler için sırasıyla mavi renkleri seçerler..

Genel olarak, çadır şeklindeki bir gölgelik güzel bir oyun kulübesi olacaktır. Bununla birlikte, çocuk oyun sırasında tuvale güçlü bir şekilde dokunabileceğinden, bağlantı elemanları çok güvenilir olmalıdır..

Tekstil mağazalarında her zevke uygun bir set satın alma fırsatı var. Kanopi ve yan takımları vardır. Ve böyle bir seti ayrıca nevresim ve hatta yastıklarla satın alabilirsiniz. Ancak, özellikle böyle bir görev herhangi bir hostesin gücü dahilinde olduğundan, kendi başınıza bir gölgelik yapmak çok daha ilginç..

kendin nasıl yapılır

En kolay yol asılı bir gölgelik yapmaktır. Buna göre, yapıyı tavandan asmak zorunda kalacaksınız..

Araçlar ve malzemeler:

 • Uzun cetvel veya ölçüm bandı;
 • Kalem;
 • Matkap ve tornavida;
 • dübel-çiviler;
 • Şerit veya örgü – 4 m;
 • 1 m uzunluğunda ahşap plakalar – 2 adet;
 • Kanopi tuvali.

7fotoğraf

İlk önce tavandaki işaretleri yapmanız gerekir. Önceden hazırlanmış tahtalar aynı uzunlukta olmalıdır.

Ardından, dübelleri kuracağımız yeri işaretliyoruz. Birbirlerine paralel olmalı ve çiftler halinde olmalıdırlar. Bağlantı elemanlarının sıraları arasındaki boşluk 50 veya 70 cm olmalıdır.Yatak daha büyükse, boşluk 1 m’ye çıkarılır..

Daha sonra işarete göre delikler açıp dübelleri takıyoruz..

Örgü bir ilmek oluşturacak şekilde şeritleri bağlantı elemanlarına bağlarız. Döngülerin uzunluğu tavanın yüksekliğine bağlıdır, bu nedenle duruma göre hareket etmeniz gerekir. Ortalama döngü 40 cm olmasına rağmen.

11fotoğraf

Kumaş aşağıdaki gibi hazırlanır:

 • Kanopi için malzeme, odanın yüksekliğine eşit olarak alınır, 2 ile çarpılır ve ayrıca artı 2-3 metre..
 • Bir kumaş parçasının ortasında, dübeller arasındaki mesafeye eşit bir parça ölçün. Sarkma etkisi yaratmak için güzellik için yaklaşık 40 cm ekleyebilirsiniz..
 • İşaretlere göre, tuvali dikmeniz, ipler oluşturmanız gerekir..
 • Çıtaları iplere yerleştiriyoruz ve kanopiyi menteşelere asıyoruz.
 • Güzellik ve güvenlik için kornişleri tapalarla sabitliyoruz.
 • Kanopinin serbest kenarlarını yatağın kenarlarına dağıtın.
 • gölgelik hazır.

Aynı şekilde yuvarlak bir çerçeve yapabilirsiniz. Sadece bunun için bir hula hoop’a ihtiyacınız var.

Tezgahlardaki gölgelik, odayı bir kraliyet süitine dönüştürmeye yardımcı olacaktır..

Kanopi, sırayla raflarda tutulan ahşap bir çerçeve üzerinde bulunur..

Ne istiyorsun:

 • 58x58mm kesitli ahşap raflar. Hazır yuvaları olan raflar bulabilirsiniz. 4 adet alacak.
 • Yatağın kenarlarına eşit uzunlukta ahşap kirişler – 4 adet.
 • Zamk.
 • Kendiliğinden takılan vidalar.
 • Ahşap uçlar – 4 adet.
 • Onlar için dekoratif astarlar – 4 adet.
 • Dübeller – 4 adet.
 • Kanopi kumaşı – 10 metre.

Kirişleri tutkalla bağlarız ve çerçeveyi monte etmek için kendinden kılavuzlu vidalarla sabitleriz. Ayrıca istenirse yapıyı vernik veya leke ile kaplayabilir ve kurutabilirsiniz..

Çerçeveyi, rafların yatağın köşelerine değecek şekilde kurmaya değer..

Son dokunuşla kumaşı kirişlerin üzerine düzleştirip beğeninize göre sarıyoruz..

Yatağın başlangıçta rafları varsa, kabloları aralarında uzatabilirsiniz. Tekstiller doğaçlama bir çerçeveye gerilir. gölgelik hazır.

Yatağın üzerine düzgün bir şekilde nasıl asılır

Yataklı kanopinin tek bir yapı oluşturması durumunda, kumaş asılı bir tripod üzerine monte edilir. Sabitleme iki şekilde yapılabilir: yatağın başucunda veya yan duvarda.

Kanopi başın üzerine takılırsa, yapı bebeği baştan vücudun ortasına kadar koruyacak ve kumaş kaymayacaktır..

İlk önce bir tripod monte etmeniz ve takmanız gerekir. Kanopi için halkalı, altta düz ve üstte bükülmüş metal bir borudur. Ardından, yapının konumuna karar vermeye değer. Yatağın uzun tarafına bir kanopi takarken, gölgelik tüm alanı eşit şekilde kaplayacak ve kısa tarafta ise, yatak sadece kısmen kaplayacaktır..

Tripod montajının yüksekliği de önemlidir. Tüpün alt kısmı beşik duvarına yerleştirilerek ayarlanabilir. Kullanım kolaylığı için tripod parçalara ayrılır.

7fotoğraf

Bitmiş kanopide, bir tripoda takmak için büzme ipleri yapılır. Birkaç tane varsa, sonuç güzel kıvrımlardır. Daha sonra, yapı tutucuya yerleştirilir ve beşik duvarındaki vidalarla sıkılır. Her durumda, satın alınan kitlerde her zaman bir kullanım kılavuzu ve bağlantı elemanları bulunur. Son dokunuş, tripod halkasını kurdeleler veya lambrequinlerle maskelemek olacaktır..

Beşiği taşımayı planlamıyorsanız, kanopiyi doğrudan tavana sabitlemek daha güvenli olacaktır. Bunu yapmak için bir korniş yapmanız gerekir. Ön işaretlemeye göre kendinden kılavuzlu vidalarla tavana metal bir şerit veya tahta çubuk tutturulur. Daha sonra kumaş asılır ve yapıya bantlar veya lambrequinler de eklenebilir..

Kanopi çerçevesinin kendiniz montajı kolaydır. En basiti U şeklinde veya yarım daire biçimli bir halterdir. Bu durumda, kumaş çubuğa konur ve sırayla yatağın üstüne tavana tutturulur..

Karmaşık olmayan bir başka yol da normal bir nakış kasnağıdır. Tuval küçük bir daireye tutturulur, ikincisi ile kenetlenir ve yapı hazırdır. Duvara asılabilir veya tavandaki bir kancaya asılabilir..

7fotoğraf

Sözde “kraliyet” kanopi lüks ve zarif görünüyor. Belki de yapının montajı karmaşık görünüyor. Ama takmak göründüğünden çok daha kolay.

Çerçeve için basit bir profil korniş uygundur. Yatağın boyutuna eşit çevre boyunca tavana bir korniş veya metal bir boru takıyoruz. Önce kumaş için halkaları borunun üzerine koymalısınız, ardından çerçeveyi tavanın altına sabitleyebilirsiniz..

Yatağın köşelerine metal veya ahşap destekler koyabilir ve bunları yukarıdan boru veya kirişlerle bağlayabilirsiniz. İnşaat hazır.

Duvardaki bir brakete monte edilen kanopi orijinal görünüyor. Doğru, bu sabitleme yöntemi daha dekoratif. Ancak istisnasız herkes tuvali süsleyebilir: dikilmiş apliklerden yapıya dokunmuş çelenklere ve kurdelelere kadar. Sonuç, güzel bir iç unsurdur..

Destekler ve bağlantı elemanları için malzeme seçerken, yapının dayanıklı ve işlenmiş olması gerektiğinden çocuğun güvenliğini hatırlamaya değer. Aksi takdirde, gölgelik çökebilir ve raflar cildi çizebilir..

7fotoğraf

Fiyatı nedir

Kanopi fiyatları sete, kumaşın malzemesine, yapım tipine ve sabitleme yöntemine bağlıdır..

Ortalama olarak ayrı bir gölgelik, pamuklu kumaşlardan yaklaşık 1.000 rubleye mal olacak. Buna göre keten, organze veya ipek biraz daha pahalıya mal olacak. Ayrıca, set, tam bir yatak takımı ile yatağın duvarlarında ek fırfırlar, lambrequinler ve hatta kenarlar içerebilir..

Tek bir versiyonda, kanopiyi takma yapısı pahalı değildir. Örneğin, bir zemin standı sadece 400 rubleye ve bir başucu tutucuya – 300 rubleye mal olacak.

En bütçe seçeneği, elbette, özel mağazalardan kumaş ve inşaat malzemeleri satın almak olacaktır. Kendi kendine yapılan bir gölgelik, yalnızca sahiplerin tüm gereksinimlerini karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda bir gurur kaynağı olacaktır..

İncelemeler

Dedikleri gibi, kaç kişi – çok fazla fikir.

Forumlardaki çelişkili müşteri incelemelerini inceledikten sonra, sonuç açıktır – gölgelik çok gerekli bir şeydir.

Birçok anne, bebek doğmadan çok önce böyle bir aksesuar seçer. Bebeğin sınırlı alandan korkması riski olduğundan, yatağı yalnızca kısmen kaplayan modeller tercih edilir..

Bununla birlikte, kullanıcılar gölgeliğin çocuklar üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekiyor. Güzel perdelere uzun süre bakarlar ve daha iyi uykuya dalarlar. Ve sonra doğaçlama kaleleriyle bile oynuyorlar. Birçok insan, yararsızlığı nedeniyle gölgeliği 2 yaşına kadar çıkarır..

Ve özellikle böyle bir tasarımın ruhuna girenler için kanopiyi bir oyun çadırına dönüştürüyorlar..

“Toz toplayıcı” görüşünün aksine, kumaşın en az 2 haftada bir yıkanması tavsiye edilir. Bütün bakım bu. Ve küçük odalarda, gölgeliğin alanı görsel olarak azaltma yeteneğine rağmen, bir rahatlık atmosferi yaratılır..

İç tasarımda ilginç çözümler

Kural olarak, gölgelik yatağın tabanına kadar uzanmalıdır. İstisnalar var.

Örneğin, yeni doğanlar için en iyi seçenek, duvarları dörtte üç oranında kaplayan bir uzunluk olacaktır. Daha büyük çocuklar için tuvali yere asabilirsiniz. Ana şey, gölgeliğin rahatsızlık yaratmamasıdır..

Mağazalar ayrıca kısa modeller de sunar, ancak işlevleri dekoratif olmaktan başka bir şey değildir..

Üst kısım genellikle hacimli kıvrımlar veya farbalalarla toplanır ve kumaşın kendisi aplikler, fırfırlar ve dantellerle kaplanır. Yapının alt kısmı ayrıca fırfırlar ve dantellerle süslenebilir veya bitirmeden serbest kenarlar bırakabilirsiniz. Her şey bir zevk meselesi.

Kanopinin odanın içi ile uyumlu bir kombinasyonu için, kanopinin bazı unsurlarının mobilya parçalarıyla renkli olarak birleştirilmesi yeterlidir. En kolay yol, perdelerin altını ve kanopinin kenarlarını aynı fırfırlar veya şeritlerle kesmek olacaktır..

7fotoğraf

Hem kumaşların kendilerine yapıştırılmış hem de ayrı ayrı asılan çelenkler, kanopiye ayrı bir güzellik katmaktadır. Her zaman iddiasız bir figür şeklinde hareket ettirilebilir veya yerleştirilebilirler..

Kanopi “yelkenini” takmanın yolu orijinal ve muhteşem olacak. Gölgelik orada gibi görünüyor, ama sadece güzellik için asılı duruyor. Ancak havadarlık ve gizem etkisi yaratılır..

Yatağın üzerindeki ışık perdesinin odanın içini nasıl dönüştürdüğü ve tazelediği şaşırtıcı. Ve beşik küçük bir peri dünyasına benziyor.

7fotoğraf