Kaplama gereksinimleri

Bir çocuk odasını donatırken önemli bir konu döşeme seçimidir. Sonuçta, çocuk neredeyse yataktan daha fazla yerde zaman harcıyor.. Bu nedenle, ebeveynlerin bir çocuk odası için temel gereksinimleri karşılayan bir malzeme seçmek istemesi oldukça doğaldır:

 1. Malzeme çevre dostu olmalıdır.
 2. Yerde oynarken soğuk algınlığını önlemek için sıcak tutulur.
 3. Kaygan değildi, açık hava oyunları sırasında düşmeleri önledi.
 4. Dokunuşu hoş ve düşürüldüğünde küçük darbeler için yeterince yumuşak.
 5. Statik elektrik biriktirmez.
 6. Temizlemesi kolay.
 7. Dayanıklı ve uygun fiyatlıydı.
 8. Bir kreşe uygun birçok renk seçeneği vardı.

En yaygın seçenek parke, laminat, muşamba, halı, mantar arasındadır..

Parke ve laminatın iyi yanı, kolay temizlenebilir olmaları ve leke bırakmamalarıdır. Doğal bir malzeme olarak parke alerjiye neden olmaz. Bu zemin yeterince sıcak. Ancak her iki seçenek de sert ve kaygandır ve bu nedenle düşmeler kaçınılmazdır ve morluklar hassastır. Böyle bir kaplamanın dezavantajı, koşarken durma seslerinin emilmemesidir. Ayrıca bu malzemeler suya maruz kaldıklarında deforme olabilirler..

Linolyum ayrıca yumuşak bir tabanı varsa soğuktan, ardından çürüklerden, ancak kayganlıktan koruyabilir. Muşambanın ana dezavantajı, zararlı emisyonların varlığı ve genellikle hoş olmayan bir kokudur..

İdeale en yakın mantar olabilir. Doğaldır, alerji yapmaz, kaymaz, ısıyı muhafaza eder, morlukları yumuşatır ve temizlenmesi kolaydır. Dezavantajları çok yüksek mukavemet, az renk çeşitliliği içerir ve bu seçenek hiçbir şekilde uygun fiyatlı olarak adlandırılamaz..

Son zamanlarda, giderek daha sık, bir çocuk odasında döşeme için halı seçiliyor. Bu neden oluyor, nasıl doğru seçim yapılır, birlikte anlamaya çalışalım..

Avantajlar ve dezavantajlar

Halılara rulo halı da denir. Esas olarak çeşitli genişliklerde rulolar şeklinde üretilir. Özünde, halı ve muşamba kombinasyonudur. Yani, bir yığını ve bir tabanı var..

7fotoğraf

Bir çocuk odası için zemin kaplaması olarak halının avantajları düşünülebilir:

 • Böyle bir kaplama her zaman soğuktan koruyacaktır. Yerde oynamak için uygundur, üzerinde koşmak, oturmak ve uzanmak keyiflidir. Baza ile sabitlenen halı zeminde kayma yapmaz. Kayma riski olmadan üzerinde koşabilirsiniz. Ancak düşme olsa bile, kazık ve tabanın yumuşamasından dolayı morluk şiddetli olmayacaktır. Aşağıdaki komşularla iyi ilişkiler sürdürmek için önemli olan, iyi ses yalıtımı sağlar, çalışma seslerini yumuşatır..

 • Stil konusunda seçici değil, bununla kendin başa çıkabilirsin.

 • Herhangi bir tabana yerleştirilebilir.

 • Hem kuru hem de ıslak temizlik mümkündür.

 • Çocuk odasını zarif, parlak ve ilginç hale getirmenize izin veren çok çeşitli renk ve desenler.

Şimdi dezavantajlar hakkında

Tüm yumuşacık malzemeler gibi, halı da yığının içine giren tozu çok iyi toplar.. Böcekler, toz böcekleri, böcekler, akarlar, küf için bir yaşam alanı olarak hizmet edebilir. Açık renkli bir halıdaki lekeleri çıkarmak zor bir işlemdir. Yapay elyaf halılar zararlı emisyonlara sahip olabilir ve doğal elyaflar alerjiye neden olabilir..

Bu kaplamanın çocuk odasında kullanmak için oldukça yeterli avantajlara sahip olduğu ve doğru seçim ve özenle mevcut dezavantajların en aza indirilebileceği belirtilebilir. Bu nedenle, doğru seçimi nasıl yapacağımızı dikkatlice düşüneceğiz..

Görüntüleme

Halının piyasada oldukça popüler olması nedeniyle üreticiler, alıcıların en çeşitli gereksinimlerini ve isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Buna göre, böyle bir kaplamanın birçok çeşidi vardır. Hav malzemesinde farklılık gösterebilir: yün, polipropilen, poliamid. Halının tabanı da farklıdır: doğal jüt, keçe, kauçuk taban, suni keçe.

Ve ayrıca halı değişir:

üretim yöntemi ile

Dokuma halının üretim teknolojisi, doğu halılarına benzer, temelde, genellikle jüt, çözgü iplikleri ve aynı veya farklı renkteki yüzeyler iç içedir. Bu tür ürünler dayanıklı ve güzeldir, ancak oldukça pahalıdır..

Püsküllü imalat yöntemi, çözgüyü bir hav ipliği ile dikmek için iğnelerin kullanılmasını içerir. İplik bir yapıştırıcı ile tabana sabitlenir. Püsküllü halı ilmekli veya yığılmış olabilir. İğneli halı, bir tabana serilmiş iplikler kullanılarak yapılır ve iğnelerle sürülür. Bu halı tüy bırakmaz ve daha çok keçeye benzer. İyi ses yalıtımına sahiptir.

kazık tipine göre

Halının havı ilmek şeklinde yapılır, bu malzeme daha serttir. İlmek kesilirse hav daha yumuşak olur. Kadife halı özellikle hoştur, bu durumda lifler uçlarda ayrılır, bu da ek yumuşaklık ve pürüzsüzlük verir, temizlemeyi kolaylaştırır.

Halının hav uzunluğu da farklıdır. Kısa tüylülerde boy 2-3 mm; orta saçlı – 3-5 mm, uzun saçlı – 5 mm’den fazla. Bir çocuk odasını kaplamak için, kumaş veya püsküllü orta tüylü halı seçeneği en uygunudur, ancak uzun tüylü ve daha yumuşak ve daha hoş olmasına rağmen, çok daha fazla özen gerektirir. Kaplamanın yoğunluğuna dikkat etmeye değer, ne kadar yüksekse, o kadar güçlü ve dayanıklı.

Yapay malzeme ile doğal malzeme arasında seçim yapma sorunu olamaz. Burada tek heceli olarak cevap vermek zor. Tabii ki, çocuklar her zaman sadece doğal malzemeleri seçmek isterler. Ancak doğal malzemelerden yapılmış halıların somut dezavantajları vardır. Yün genellikle alerjik reaksiyonlara neden olur. Bölünebilen tüyler daha fazla toz toplar ve temizlenmesi daha zordur. Doğal malzemeler her zaman böcekleri çeker, özellikle odanın yüksek nemi varsa, içlerinde küf görünebilir. Böyle bir kaplama, yüksek bir fiyata kısa bir hizmet ömrüne sahiptir. Yine de yün seçmeye karar verirseniz, bir alerji uzmanına danışmanız tavsiye edilir..

Renk seçimi

Halı renklerinin seçimi kolay bir iş değildir. Renklerin ve desenlerin bolluğu o kadar fazla ki gözleri kamaştırıyor ve konsantre olmak zaten zor. Yine de, ciddiye alınması gereken bazı yönler var. Kaplamanın açık renkleri güzel görünse de çocuk odasında hepsi temizlenemeyen çabuk lekelenebilirler. Karanlık seçenekler, çocuk odasının daha karanlık görünmesini sağlayabilir. Tek renkli bir renk seçmemek daha akıllıca olur, bu nedenle lekeler daha az fark edilir..

Ancak, alacalılıkla bile, aşırıya kaçmak için bir fırsat var. Çok parlak ve alacalı kaplamalar göz yorgunluğuna, sinirliliğe ve saldırganlığa neden olabilir..

Okul öncesi çocuklar için oyun halısı modelleri için birçok seçenek mevcuttur. Sokakları, evleri, meydanları, sarayları ve nehirleri olan bir şehrin zeminde tasvir edileceği “kasaba” çizimi giderek daha popüler hale geliyor. Kasabalar bir kız ve bir erkek için büyük veya küçük olabilir..

Küçük kasabalara ek olarak, yüzey okyanus, lunapark, kalınka, damlama, safari, atlıkarınca, robin ve çok daha fazlasını içerebilir. Bu cinsiyet seçenekleri, kreşi bir masal diyarına çevirir ve çocuğun uzun süre meşgul olmasına, küçük noktaların maskelenmesine, kreşin eğlenceli ve şenlikli olmasına yardımcı olur. Bu tür çocuk desenlerine sahip halılar, çocuk eşyalarının tüm gereksinimleri dikkate alınarak üretilir ve ek kontrole tabi tutulur. Bu tür ürünler için özel bir sertifika ile ilgilenmeyi satın alırken unutmayın..

Çocuk büyüdükçe oyun desenleri artık odasında tam olarak uygun olmayacak, bu nedenle döşeme uzun süre döşenecekse geometrik desenleri tercih edebilirsiniz. Kaplama tasarımı için ilginç bir seçenek, oyun seçeneği yalnızca küçük bir alana yerleştirildiğinde imardır. Halı hakkında iyi olan şey, birçok renk seçeneğinin her türlü yaratıcı fikri somutlaştırmayı mümkün kılıyor olmasıdır..

Bakım İpuçları

Halı bakımı, diğer tüm zemin kaplamaları gibi, her şeyden önce düzenlilik gerektirir. Yani en az 1-2 gün sonra halıyı elektrikli süpürge ile kuru temizlemeniz gerekir..

Her halı tipinin, paket üzerindeki talimatlarda belirtilen kendi nüansları vardır. Bu tavsiyeler ihmal edilmemelidir..

Yün havlı ve jüt tabanlı halılar, elektrikli süpürge ile yıkamaya tolerans göstermez. Uzun süre kururlar, taban deforme olabilir ve nemden küflenebilir ve çürüyebilir.

Mümkünse, ortaya çıkan lekeleri hemen çıkarın, daha derine nüfuz etmelerini önleyin, o zaman çıkarılması büyük bir sorun olmayacaktır..

Tüylü herhangi bir ürün gibi, halı döşeme de tercihen yılda iki kez olmak üzere derin profesyonel kuru temizleme gerektirir..

Sahip yorumları

Çoğunlukla, kreşte halı kullanımı olumlu eleştirilere sahiptir. Ebeveynler, çocukları yerde oynarken soğuk algınlığından korumak için bu kaplamayı seçtiklerini belirtiyorlar. Yumuşaklık, bebeklerin yere düşmesini güvenli hale getirir.

Dezavantajları da var. Bazıları, hızlı kir ve lekelere neden olan yanlış açık rengi seçti. Halıyı temizlemede ve temizlemede bazı zorluklar var, ancak incelemelerinde ebeveynler modern deterjanların kullanılmasının bu işlemi büyük ölçüde kolaylaştırdığını belirtiyor. Bu tür malzemelerin dezavantajları, çocukların rahatlığı, parlak renklerin neşesi ve ebeveynlerin çocukların güvende olduğuna dair gönül rahatlığı ile karşılanmaktadır..