Okula yeni hazırlanan veya okula giden bir çocuk masa başında çok zaman geçirir. Bu nedenle, şefkatli ebeveynler, bu mobilyayı satın almadan önce bile, sevgili çocuklarına en uygun masa ve sandalyeyi bulmalıdır..

Rastgele bir masa satın alırsanız, sadece ilk beğendiğinizi, gelecekte bebeğin sağlığı ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir: skolyoz, çömelme ve hatta osteokondroz, bu nedenle çocuk için doğru mobilyayı düzeltmekten hemen seçmek daha iyidir hasarlı duruş daha sonra.

7fotoğraf

özellikler

Masada oturan çocuklar ayakları yere, ayak parmakları ve topuklarına uzanmalıdır – tüm taban güvenle yerde durmalıdır. Alt bacak ile uyluk arasındaki açı doğru olmalıdır, eğer geniş ise, sandalyenin oturma yeri olması gerekenden çok daha yüksektir, keskin ise sandalyenin çok alçak olduğunu gösterir. Çocuğun masada rahat çalışabilmesi için, yüzünün masaya olan mesafesi, oturan kişinin parmak uçlarından dirseğine kadar olan uzunluğa karşılık gelmelidir..

Çocukların dizleri masaya değmemeli, sırt sandalyeye yaslanmalı ve alt sırt sırtı hissetmelidir. Sadece bu noktaları dikkate alarak oğlunuz veya kızınız için ideal masa yüksekliğini seçebilirsiniz..

Doğru yükseklik oranı

Çocuklar için masanın rahat yüksekliği, boylarına ve yaşlarına bağlıdır. 110 cm –120 cm yüksekliğinde 52 cm yüksekliğinde kız ve erkek çocuklar için uygun olan bir masa, 121 cm ila 130 cm arasında veya 7 yaş için masa tablasının yüksekliği en az 57 olmalıdır. cm Analojiyle, bir genç için masa yüksekliği hesaplanır.

Ancak, önde gelen pediatri uzmanlarının tüm sayılarına, mevcut tablolarına ve tavsiyelerine rağmen, bir çocukla mobilya satın almak daha iyidir. Masanın gelecekteki sahibinin ona oturması, etrafta dolaşması ve onun için uygun olup olmadığına karar vermesi ve dışarıdan gelen ebeveynlerin resmi takdir etmesi gerekiyor..

Seçim kriterleri

Özellikle 4-6 yaş arası çocukların tek bir yerde oturmasının çok zor olduğunu herkes bilir. Ancak, kıpır kıpır nasıl isterse, er ya da geç masaya oturmak zorunda kalacak. Ebeveynlerin görevi, sevgili çocuğun bireysel özelliklerini tam olarak karşılayacak ideal seçeneği seçmektir..

Bir masa seçerken, çalışma yüzeyine veya daha doğrusu derinliğine ve genişliğine dikkat etmelisiniz. Örneğin derinlik en az 80 cm, genişlik en az 100 cm olmalıdır..

Çocuğu masaya oturtmak en doğru karar olacaktır. Dirsekleriniz tamamen kapağın üzerindeyse ve ayaklarınız dik açılarda yere basıyorsa ideal masa seçilmiş demektir. Sadece bu durumda, çocuğun duruşu acı çekmez..

Tüm okul malzemeleri sıraya sığmalıdır: ders kitapları, defterler, kalemler, cetveller, kurşun kalemler, albümler ve diğer kırtasiye malzemeleri. Her şey kolayca erişilebilir, elinizin altında olmalıdır, aksi takdirde öğrenci doğru şeyi ararken sürekli dikkati dağılacaktır. Sonuç olarak – çalışmalarının verimliliğinde bir azalma.

Çocuk masası için iyi bir seçenek, masanın yüksekliği çocuğun boyuna bağlı olarak değiştirilebilen modellerdir. Böylece, bu tasarımın bir tablosu bir yıldan fazla hizmet edeceğinden, aile bütçesinden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Çocuğunuza pahalı malzemelerden yapılmış bir masa almamalısınız. En pahalı ahşap türlerinden yapılmış olsa bile, mobilyalara özel bir özen ve hayranlıkla davranması pek olası değildir. Çok yakında, masada tükenmez kalem izleri, keçeli kalemler, hamuru kalıntıları görünecektir..

Ancak, ucuz malzemeleri reddetmek daha iyidir. Örneğin plastik zehirli olabilir ve kokusu alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Ayrıca, ucuz tezgahlar her zaman pratik değildir. Nem ile etkileşime girdiklerinde deforme olabilir ve kullanılamaz hale gelebilirler. Bu tür tablolar için mekanik etkiler de kabul edilemez..

Bir çocuk odasındaki modaya uygun tasarımcı masaları da her zaman uygun değildir. Her şeyden önce, masa çocuğun çalıştığı, ödevini yaptığı yerdir. Bu tür mobilyalar öğrenciyi işe hazırlamalı ve dikkatini dağıtmamalıdır..

Bir masa satın alırken, bir gün üzerinde bir bilgisayar olacağı gerçeğini hesaba katmanız gerekir. Bu nedenle, masa güçlü olmalı.

Bazı masa modelleri, ek işlevleri nedeniyle diğer benzer ürünlere göre çok daha pahalıdır. Ancak çocukların her zaman onlara ihtiyacı yoktur, bu nedenle bu tür nüanslar için fazla ödeme yapmamalısınız..

8fotoğraf

Yükseklik nasıl artırılır

Masa satın alınırsa, tüm kurallara uyulur ve kullanımında herhangi bir engel yok gibi görünür, ancak çocuk aniden gerildi ve masanın yüksekliği onun için rahatsız oldu, onu yardımıyla artırabilirsiniz. podyum. Bu fikstür, masa ayaklarından ve masa üstünden biraz daha geniş olmalıdır. Masaya sıkıca sabitlenmiştir, bu nedenle bu tasarım sendelemez ve tüm ürün genç sahibine uzun süre hizmet eder..

Podyum yüksekliği duruma göre seçilir. Böyle bir cihazın avantajları, rahat bir ayak dayama yeri olarak hizmet etmesi gerçeğini içerir..

Çocuk masasının yüksekliğini artırmak için ikinci seçenek, bacaklarını daha uzun olanlarla değiştirmektir (model izin veriyorsa). Artık mobilya galerilerinde sıradan ayaklar bulabilirsiniz – masa üstü olmadan ayrı destekler.

Tablo çok yüksekse

Ebeveynlerin boylarında bir hata yaptıklarını anladıkları, ancak satın alınan malları artık iade edemeyecekleri durumlar vardır. Bu durumda ne yapmalı? Bir şeye karar vermek mi yoksa olduğu gibi bırakmak mı? Tabii ki, tek cevap bir şeyler yapmak! Masanın çok yüksek olması çocuğun duruşunu ve görüşünü olumsuz etkileyebilir. Ayrıca sorunu iki şekilde de çözebilirsiniz:

  1. Ayak dayama yeri. Satın alınan masanın istenenden kaç santimetre daha yüksek olduğunu belirledikten sonra, farkı bir ayaklık şeklinde gösterin. Satın alabilir veya herhangi bir ahşaptan kendiniz yapabilir, kumaşla kaplayabilir, köpük kauçukla yalıtabilirsiniz, daha sonra şiddetli kış aylarında bile çocuğun bacakları sıcak olacaktır..
  2. Bacakları kısaltın. Doğru yükseklikte bir masa almanıza yardımcı olacak etkili bir yol. Tek dezavantajı, çözümün geri döndürülemezliğidir. Çocuklar oldukça hızlı büyür ve bir veya iki ay içinde orijinal boylarına geri dönmek zorunda kalmayacaklarının garantisi yoktur..

7fotoğraf