Mükemmel uyku, bir çocuğun sağlığı ve esenliği için ana bileşenlerden biridir. Doğru yatak, iyi alışkanlıkların temeli olacaktır. Son zamanlarda oldukça popüler olan yatak çeşitlerinden biri de ranza modelidir. Sadece çocuk odasındaki alanı ekonomik olarak yönetmenize izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda şık bir mobilya parçası olarak hizmet edecektir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Yapı tipine göre, tüm yataklar tek seviyeli ve iki seviyeli yataklara ayrılmıştır. Tabii ki, ailede iki veya daha fazla çocuk varsa, bir ranza mükemmel bir seçenek olacaktır. Bu model, iki bebeği rahatça barındırmanıza izin verir ve yerden önemli ölçüde tasarruf sağlar. Boş alan oyunlar için kullanılabilir veya çocuklar için rahat bir çalışma alanı düzenlenebilir..

Elbette tüm çocuklar bu yatak modellerini çok sever. Sonuçta, onlar oyun yeridir, fantezinin gelişmesine izin verir ve yaratıcılığı arttırır. Ayrıca 2 katmanlı yataklar çocuklarda fiziksel uygunluğun gelişimi için iyi bir simülatör görevi görecektir. Ailenin bir çocuğu varsa, böyle bir yatak da oldukça uygun olacaktır. Üst katman uyumak için kullanılabilirken, alt katman bir çalışma alanını kolayca düzenleyebilir..

Ranzaların tartışılmaz avantajlarına ek olarak, çok sayıda dezavantajı da vardır. Yapının çevresel ve işlevsel güvenliğine dikkat etmeye değer. Gevşemeye karşı koruma sağlamak için beşik bağlantıları sıkıca sabitlenmelidir. İkinci kattaki uyku bölmesi, çocuğun uykuya dalmasına izin vermeyecek özel tamponlarla korunmalıdır. Bu tür kenarların standart yüksekliği otuz veya otuz beş santimetre olarak kabul edilir. Tahtalar arasındaki mesafeye dikkat etmekte fayda var, çocuğun kollarının veya bacaklarının sıkışmasına izin vermemelisiniz. Bununla birlikte, çok uzun mesafeler, bir çocuğu bu mesafelerden emeklemeye çalışmasına neden olabilir..

Herhangi bir iki seviyeli yatağın önemli bir yönü vardır – bir merdivenin varlığı. Güvenilir ve güvenli olmalıdır. Merdivenin basamakları, çocuğun ayağının ana kısmına sığacak kadar geniş olmalıdır. Hem uyku yerlerinin birbirinden uzaklığını hem de üst katın tavana olan mesafesini hesaba katmak önemlidir. Çocuk rahatsızlık hissetmemelidir. Üst ranzanın altı yaşın altındaki çocuklar için tasarlanmadığını hatırlamak önemlidir. Üst kademede zıplamak ve oynamak yasaktır, bu çeşitli yaralanmalara neden olabilir. Yatağın ikinci katına kesinlikle merdivenle çıkmak gerekiyor..

Böyle bir yatağın bir başka dezavantajı, yukarıdaki havanın her zaman daha kuru olmasıdır. Çocuk havasız hissedebilir ve odayı sürekli havalandırırsanız alt kat soğuyabilir. Bir çocuğun ikinci katta yatak yapması oldukça zordur. Ebeveynler için örneğin çarşafları değiştirirken ve çerçeveyi ıslak temizlerken bazı zorluklar ortaya çıkabilir. Ayrıca bu model, resimleri okumayı ve görüntülemeyi biraz zorlaştırıyor. Yatak oldukça büyük bir ağırlığa ve boyutlara sahiptir. Psikoloji alanındaki bazı uzmanlar, aşağıda uyuyan çocuğa psikolojik baskı uygulandığına inanmaktadır. Endişeli olabilir ve üst katta uyuyan bir çocuk tarafından yönetilebilir..

7fotoğraf

Seçim önerileri

Şu anda mobilya pazarı, bebek karyolaları için çok çeşitli seçeneklerle temsil edilmektedir. Çoğu zaman çocuk odası evin en büyüğü değildir. Ebeveynler, alanı işlevsel mobilyalarla oynamaya çalışır. Ranza, çocuk odasında yerden tasarruf etmek için mükemmel bir seçenek olacaktır. Tabii ki, böyle bir model, aşağıda bir masa veya giyinme odası olduğunda bir çocuk için tasarlanabilir. Böyle bir yatağa sahip çocuk odası kendine özgü ve ilginç bir görünüme sahiptir..

Bir ranza seçerken, birkaç kriteri dikkate almak önemlidir:

  1. Bu tür tasarımlar, üç yaşın altındaki çocuklar için önerilmez..
  2. Yatağın ikinci katında korkuluk gereklidir.
  3. Beşik yatağı tam olarak oturmalıdır. Büyüyen bir bebek için mükemmel olan ortopedik yataklara daha yakından bakmaya değer..
  4. Odada klima varsa, ebeveynlerin çocuğun üflemediğinden emin olmaları önemlidir..
  5. Yatak, şilte ve uyku aksesuarlarından tasarruf edemezsiniz. Daha sonra, bu çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir..
  6. Mobilya pazarında uzun süredir yer alan ve kendini iyi kanıtlamış güvenilir bir firmadan mobilya sipariş etmeye değer..

9fotoğraf

Ranza seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken iki ana kritere gelin yakından bakalım..

  • Belirli bir model seçerken yatağın tasarımı başka bir kriterdir. Tabii ki, ana kriter güvenliğidir. Bu tip yapılardan biri, bir çocuk için tasarlanmış çatı katı yatağıdır. Bu, küçük bir oda için harika bir seçenektir. Bu tasarımın birkaç model seçeneği vardır. Altta çalışma yeri varsa, yatma yeri sırasıyla üsttedir. Bu modellerden bazıları, üreticilerin çekmeceleri monte ettiği sabit basamaklarla desteklenir..

Başka bir seçenek, çocuk eşyaları ve oyuncakları için depolama sistemini düzenlemeye yardımcı olan çeşitli dolaplar ve raflar olduğunda yataklar olacaktır. Daha sonra odada kalan tüm alan oyunlar için kullanılabilir. Bu tasarımın avantajı, yerden tasarruf ve aile bütçesidir. Böyle bir yatağın zaten bir şeyler için rafları, bir masası ve bir yazı yeri vardır..

İkinci büyük ranza modelleri grubu iki çocuk için seçeneklerdir. Klasik seçenek, rıhtımların üst üste düzenlenmesidir. Bir odada iki çocuk yaşıyorsa bu harika bir seçenektir. Başka bir seçenek de bildiğimiz yataklar olacak – aşağıda çalışma alanı olan çatı katları. Yatakların çoğu aşırı ihtişam ve ihtişam olmadan dekore edilmiştir. Klasik uyku yerleri düzenlemesinin alternatif bir versiyonu, uyku yerleri birbirinden sağa veya sola kaydırılmış ancak yine de birbirine paralel olan bir model olacaktır. Serbest açıklık, sabit bir merdiven ve çocukların eşyalarını saklamak için bir dolap için tasarlanmıştır..

Mal pazarında ve gardırop varlığında çok çeşitli yatak modelleri sunulmaktadır. Varyantlar, rıhtımlar birbirine dik yerleştirildiğinde çok popülerdir. En üstte yer alan yatak modelleri, altlarında ise ders için iki ayrı masa bulunmaktadır. Duvar yatağı, küçük daireler için mükemmel bir çözümdür. Tasarımcılar, bu mobilya seçeneğinin kadranlı çocuk odaları için harika olduğunu fark ediyor. Uzun ve dar odalarda böyle bir mobilya takımı hantal ve uygunsuz görünecektir..

En küçük kullanıcılar için uzmanlar alçak yatak modelleri geliştirdi. Bu durumda, yataklardan birinin altında giysi veya oyuncak saklamak için sadece birkaç kutu olabilir. İlginç bir çözüm yatak duvarı olacak.

Son zamanlarda, mobilya pazarında üç çocuk için ranza modelleri ortaya çıktı. Kural olarak, bu, alt katın yatağına ek olarak giden katlanır bir kanepedir. Özel sipariş üzerine dört çocuk için de yatak tasarlanabilmektedir. Bu tipteki tüm yataklarda merdiven ve tampon bulunur. Masif ahşap ranza seçenekleri veya ferforje yataklar iyi görünüyor.

  • İmalat malzemesi. Çoğu ebeveyn, çocuklarının odası için mobilya seçme sürecinde mobilyalara ve neyden yapıldığına dikkat eder. En iyi seçenek, çocuklar için masif ahşap mobilyalardır. Meşe veya huş ağacından yapılabilir. Ahşap reçineli olduğu için mobilyalar genellikle çamdan yapılmaz. Bu tür malzemeler, kalite açısından sunta ve MDF’den önemli ölçüde üstündür. Tabii ki, doğal malzemelerden yapılmış bir yatak daha pahalıya mal olacak. metalik yani bir demir yatak, ahşap olandan hiçbir şekilde daha düşük değildir, ancak daha büyük bir mertebeye mal olur. Çocuk odası ve yatak odası, doğal ve çevre dostu malzemeleri kullanmak için en iyi yerlerdir..

7fotoğraf

Mobilya boyutları

Böyle bir yatağı kendiniz yaparken veya bir mağazadan satın alırken, bir takım kurallara uymak önemlidir. Zeminden alt kata kadar olan yükseklik bir yetişkin için rahat olmalıdır. Aynı durum iki kat arasındaki yükseklik için de geçerlidir, bir yetişkin oraya serbestçe sığmalıdır. Çocuk odasındaki tavanların yüksekliği, böyle bir yatak modeli seçerken bir diğer önemli husustur..

Bir ranzanın boyutu, ek elemanların şeklinden ve varlığından etkilenir. Raflar, çeşitli çekmeceler, depolama alanı olabilir. Ayrıca bazı yatak modellerinde gömme çalışma masası bulunur. Kural olarak, bir ranzanın standart yüksekliği bir metre elli santimetre ila bir metre seksen santimetredir. Yatak yüksekliğini seçerken çocuk odasındaki tavanların yüksekliğine dikkat etmelisiniz..

9fotoğraf

Bebeğin rahatlığı için yatak, yaşına ve boyuna uygun olmalıdır. Bu nedenle, çocuğun modeline ve yaşına bağlı olarak böyle bir yatak düşük olabilir. Rıhtımın genişliği 80 ila 150 santimetre arasında değişmektedir. Çocuğun güvenliği için kenarlar ve çitler bulunmalıdır..

Yatağın alt katmanı, örneğin çıkarılabilir bir yan ile de donatılabilir. Suntadan yapılan yatak, masif ahşaptan yapılmış benzer bir modele göre iki kat daha ağırdır. Ancak, böyle bir yatağın maliyeti ahşap olandan beş hatta on kat daha azdır..

Boyu küçük çocuklar için düşük veya hatta çok düşük olabilir..

Bebek karyolası türleri

Bebek yatağın üst katında uyumaktan korkabilir. Ancak ilkokul çağındaki çocuklar, bir “otobüs” veya “gemiyi” anımsatan böyle bir çatı yatağında mutlu bir şekilde konaklayacaklar. Bir bebek otobüsü yatağı sadece uyumak için değil, aynı zamanda aktif oyunlar için de bir yer olacaktır. Bu modeller birçok seçeneğe sahiptir. Bazıları okul otobüslerinin klasik versiyonlarını andırırken bazıları da fantezi çizgi film arabaları gibidir..

Satın almadan önce, ebeveynler, çocuğa zarar verebilecek dekoratif unsurların varlığı için seçilen araba modelini dikkatlice incelemelidir. Bu modellerden bazıları standart olmayan bir ölçüye sahiptir ve onlar için yatak seçmek biraz zor olacaktır. Böyle bir yataktaki en önemli şey güvenilir taraflar ve rahat bir merdivendir..

Yerden tasarruf etmek için mükemmel bir seçenek, saklama kutuları olan iki katlı bir yatak olacaktır. Kural olarak, alt rıhtımın altında bulunurlar. Boş alan eksikliği varsa iyi bir seçenek, aşağıda bulunan çalışma alanına sahip bir yatak olacaktır. Bu tasarım sayesinde ebeveynler odanın alanını dağıtamaz ve çocuğun oynaması için yeterli alan bırakamaz. İlginç bir çözüm, sürgülü bir ranza veya üç seviyeli bir yataktır. Böyle bir modeldeki tüm katmanlar yaklaşık olarak aynı seviyededir ve en üstteki bir metre yüksekliğe ulaşır. Bu üç kişilik harika bir yatak seçeneği.

Farklı cinsiyetteki çocuklar için nötr renklerde özlü seçenekleri seçmeye değer. Tüm dokuların ve renklerin birbiriyle kesişmesi gereken odanın genel konseptini unutmayın. Bu tür modeller genellikle bir çalışma alanı ile bulunur..

Çocuk eşyalarının tasarımcıları ve üreticilerinin çabaları sayesinde, çocuk oyuncakları ve ev eşyaları her yıl daha yaratıcı hale geliyor. Bir evi andıran bir yatak, bir çocuk odasının tüm iç mekanını kökten değiştirebilir. Böyle bir yatak çok özgün ve muhteşem görünüyor, hem erkek hem de kız odasına yerleştirilebilir..

10 fotoğraf

Genç bir prenses için ebeveynler, içinde çok sayıda raf bulunan sihirli bir kaleye benzeyen bir model seçebilirler. Ve aktif bayanlar için ip merdivenli ve ipli modeller oldukça uygun olacaktır. Yatak – küçük erkekler için bir ev, en sevdiğiniz çizgi film karakterleriyle boyanabilir. Yedi yaşından büyük erkekler için bir yatak seçeneği uygun olacaktır – deniz temalı veya kale şeklinde bir ev. Böyle bir yatak, ziyarete gelen çocuklar için ilgi odağı ve eğlenceli oyunlar olarak hizmet edecektir..

Kompakt bir konutta, bazı aileler çocuk ve ebeveynler için bir ranza tercih eder. Temel olarak, mobilya şirketleri sipariş vermek için bu tür yatakları yapar. Alt kattaki ebeveynler için uyuma yeri tam bir çift kişilik yatak olabilir. Üst katta çocukları için bir buçuk yatak var. Doğal olarak üst kattaki çift kişilik yatak sığmaz. Alt katta gömme kanepeli ranzalar da vardır..

İkizlerin veya ikizlerin mutlu ebeveynleri iki katlı yeni doğmuş bir yatak bulabilir. Böyle bir yatak az yer kaplar ve içinde çocuklar birbirine karışmaz. Ancak bu modelin dezavantajı uzun sürmeyecek olmasıdır. Çocuklar oturmaya veya yataktan kalkmaya başlar başlamaz, farklı bir modelle değiştirilmesi gerekecektir. Gardırop ve çalışma alanına sahip modüler bir ranza, oda alanını çocukların ihtiyaçları için optimize edecektir. Bebekler için çok çeşitli ranzalar bulunmaktadır. Bu tür yatakların tasarımı, ebeveynlerin isteklerine göre özel olarak yapılabilir..

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli

Bu yatak tasarımı, mevcut olanlar arasında en güvenli olarak kabul edilmez. Çocuklar için yatak seçiminde kilit noktalardan biri de pratiklik ve güvenilirliğin yanı sıra kullanım kolaylığı, işlevsellik ve estetiktir. Üst kattaki kenarların yüksekliğine dikkatlice bakmalısınız. Bir rüyada, çocuk hiçbir koşulda yuvarlanmamalı veya üzerlerine tırmanmamalıdır. Yükseklikleri en az otuz santimetre olmalıdır. Katmanlar arasındaki mesafe göz ardı edilmemelidir..

Merdiven sağlam, rahat ve ideal olarak geniş tırabzanlara sahip olmalıdır. Hafif bir açıyla kurulan merdiven daha güvenli ve daha az travmatiktir. Önemli bir bileşen, yatağın yapıldığı malzemedir. Mükemmel bir malzeme kayın veya meşe olacaktır. Ebeveynler ekonomik bir seçenek arıyorsa, bir çam modeli seçebilirsiniz. Metal bir yatak almamak daha iyidir. Ciddiyet ve yaralanma riskine ek olarak, ebeveynler ve çocukları için birçok gereksiz sıkıntıya neden olacaktır. 2-3 yaş arası çocuklar için bu tür yatakların düşük modellerine bakmalısınız..

Sahip yorumları

Birçok alıcı, yerden tasarruf etmek için benzer yatak modelleri satın aldı. Bu tür yataklar, onların görüşüne göre, kompakt odalar için mükemmel bir çözümdür. Yerden tasarruf ederek uyku alanınızı, çalışma alanınızı ve depolama alanınızı düzenleyebilir, oyun için odanın boş bir bölümünü bırakabilirsiniz. Tasarım ve renk seçenekleri her iç mekan için ayrı ayrı seçilebilir.

9fotoğraf