Çocuk odasında ne tür bir tavan olacağına dair karar çabuk geliyor – tabii ki gergin! Sonuçta, iç mekanı kolayca ve ucuza değiştirmeye yardımcı olur ve minimum bakım gerektirir..

Ama sonra yaratıcılığın sancıları başlar. Hangi gergi tavan seçilir – çok seviyeli mi yoksa fotoğraf baskısı ile mi? Kreşlerde germe tavanlar güvenli midir? Peki ya çocuk yatak odasında tavan yerine yıldızlı gökyüzünü görmek isterse? Her şeyi sırayla konuşalım.

neden ihtiyacımız var?

Deneyimli tasarımcılar ve şefkatli ebeveynler, çocukların oyun ve rahatlaması için bir odayı değiştirmenin en iyi yolu olarak germe tavanları kullanır. Bu popüler tavan tasarımları, sonsuz çeşitlilik, standart dışı tasarım ve çarpıcı etki, güvenilirlik ve pratiklik, kurulum kolaylığı ve iddiasız bakım için takdir edilmektedir..

Germe tavanlar güzel, estetik, dayanıklıdır (üreticiler 15 ila 50 yıl arasında garanti verir), gürültüyü iyi emer, özel onarım gerektirmez ve en egzotik iç tasarım çözümüne sığabilir. Çocuk odaları için gergi tavan imalatındaki ileri gelişmeler, onlara yüksek mukavemet, esneklik ve herhangi bir doku kazandırılmasını sağlar ve ayrıca her türlü renkte boyamayı ve yüzeye çeşitli görüntüler uygulamayı mümkün kılar..

Çeşitler

Çocuk odaları için güvenli olan gergi tavanlar, ince polivinil klorür filmden veya özel bir vinil bileşiği ile emprenye edilmiş özel kumaştan yapılmıştır. Bu malzemeler zararlı maddeler yaymaz ve güçlü bir kokuya sahip değildir, yani alerjiye neden olmazlar. Çocuk odaları için tasarlanan gergi tavanlar yanmaz, yüzeyinde toz ve yoğuşma yapmaz..

Bir kreşte bir germe tavan filmi, genellikle, alışılmadık bir tasarım yaklaşımı ve bu tür onarımların uygun bir maliyeti ile birlikte, çocuğun yaşam alanını en sevdiği karakterler ve renk vurgularıyla doyurmak isteyenler tarafından seçilir. Ve fidanlık için kumaş gergi tavan, nefes alabilirliği ve uzun hizmet ömrü için hazır ve para ödeyen ve seçilen desen uygulanıp kuruyana kadar bekleyenler tarafından tercih edilir..

Hem film hem de kumaş gergi tavanlar üç tiptedir:

mat – düşük maliyetleri, artan nem direnci, iletişim ve tavan kusurlarını niteliksel olarak gizleme yeteneği ve hemen hemen her iç mekana başarıyla uyması nedeniyle haklı olarak “türün klasikleri” olarak kabul edilir. Çocuk yatak odası gergi tavanların mat yüzeyi odada olup bitenleri ve pencereden gelen ışığın yansımalarını yansıtarak fazla dikkat çekmez. Sıradan bir ağartılmış veya ahşap tavanı ve bulutlu bir gökyüzünü veya bir gezgin haritası ve herhangi bir manzara veya masal çizimini taklit edebilir – hepsi odanın genel tasarım fikrine ve genç sakinlerinin tercihlerine bağlıdır..

Parlak – “ayna” düzenlemesinde evrensel asistanlar, ışık, renk ve yaratıcılıkla dolu geniş ve standart dışı iç mekanlar. Çocuk odaları için yüksek kaliteli parlak tavanlar hipoalerjenik ve antistatik malzemelerden yapılmıştır, bakımı kolaydır ve elektrik kablolarını ve havalandırma ekipmanlarını gizlemek kolaydır. Asma tavanın parlak kaplaması, küçük ve yetersiz aydınlatılmış bir çocuk odasında kurtarmaya gelecek – uygun planlama ile odanın alanı görsel olarak ikiye katlanabilir.

saten – parlak ve mat germe tavanlar arasındaki “altın ortalamanın” ihtişamını, dış ve teknik özelliklerinden hiçbir şekilde aşağılık olarak haklı çıkarın. Alçıpan yapılar ve kavisli tavanlar ile kombine edildiğinde kullanışlıdır, toza ve kire karşı dayanıklıdır. Işığın yumuşak yansıması sayesinde çocuk odasına rahatlık ve huzur atmosferi getiren saten gergi tavan, günün saatine, oda aydınlatmasına veya görüş açısına göre rengini değiştirebiliyor. Aşırı gösterişli olmayan sakin ve sofistike iç mekanlar için idealdir. Ve çocuklar tarafından sevilen bir “yıldızlı gökyüzü” yaratmak için, böyle bir germe tavan, saten ipliklerin özel olarak iç içe geçmesi olmadan kesinlikle yapamaz..

Gergi tavanlar için kullanılan tüm malzemelerin kendine has avantajları ve özellikleri vardır. Parlak bir tuval, çocuk odasını tuhaf yansımalar ve özgünlük ile doyurur, mat dolgular bir oda atmosferi ile doldurur ve saten, sedef yüzeyindeki sonsuz gölge ve ışık oyununu her zaman memnun edecektir..

Ayrı bir kategori, çok seviyeli germe tavanlardır. Çocuk odasını kompozisyonel olarak işlevsel veya tematik bölgelere ayırmaya yardımcı olurlar. Farklı seviyelerde germe tavanlar, hacimli klima ekipmanlarını ve karmaşık bir aydınlatma sistemini arkalarına gizlice yerleştirmeyi, ana tavandaki kusurları maskelemeyi ve tasarım projesinin gerektirmesi durumunda çocuk odasının geometrisini görsel olarak değiştirmeyi mümkün kılar..

Gergi tavanların film veya vinil kanvasları, çocuk odasında çok boyutlu bir alan yaratmak için başarıyla kullanılır. Alçıpan yapılarda kubbeler, kemerli tonozlar veya çeşitli ekler rolünü oynayan ve lambalarla başarılı bir şekilde birleştirilen çok seviyeli germe tavanlar, bir çocuk odasını tanınmayacak şekilde dönüştürebilir..

Gerçek ve mitler

Bir çocuk oyun odasındaki asma tavanların ana ve görünüşe göre tek önemli sorunu, keskin nesnelere karşı savunmasız olmalarıdır. Evet, referansların ve müşteri deneyiminin gösterdiği gibi, çocuğun gerekli özeni gösterdiğinde, ince bir PVC streç film tavana iyi nişanlanmış bir bumerang veya uçan bir uçağın kanatları ile zarar vermek hala mümkündür. Ancak, bu tür oyunları sokağa taşırsanız veya çocuk odasına hemen daha güçlü vinil kumaştan yapılmış bir gergi tavan kurarsanız, bu kolayca önlenebilir. Sonuçta, bir film gergi tavanının yırtık bir tuvali her zaman estetik rekonstrüksiyona tabi değildir..

Diğer bir dezavantaj, deneyimli bir ustanın katılımı olmadan bir fidanlığa gergi tavan monte etmenin imkansızlığıdır. Görünen tüm hafifliği ile, asma tavanın yüksek kaliteli montajı hassas bir konudur ve özel nitelikler gerektirir..

Bir çocuk odası için son ve çok önemsiz eksi germe tavanlar, bazı modellerin ıslak temizlemeye karşı hoşgörüsüzlüğüdür. Dikişsiz gergi tavanlar sadece kuru bezlerle (aksi takdirde elastikiyetlerini kaybederler) ve kumaş tavanlar – hafif nemli yumuşak sünger veya mikrofiber bezle silinebilir. Her durumda, gergi tavanların temizliği, kaba fırçalar ve sert süngerler kullanılmadan yumuşak bir modda yapılmalıdır, çünkü güçlü bir mekanik etki ile gergi tavan tuvali kolayca montajdan atlayabilir..

Germe tavanlarla ilgili ana efsane, tuvaldeki kesikler veya delikler yardımıyla selin sonuçlarını komşulardan yukarıdan ortadan kaldırmanın mümkün olmasıdır. Aslında, herhangi bir gergi tavanın bütün bir tuvali, santimetre kare başına 100 litreye bile kolayca dayanabilir. Ve gergi tavanın, ağırlığı altında sarkmış olması gereken dikişli tarafındaki suyu çıkarmak için, lambayı çıkarmak ve gergi yapısında açılan delikten biriken nemi boşaltmak gerekir. Daha sonra kalan su, kuru bir bezle gergi tavanın yüzeyinden dikkatlice çıkarılmalıdır. Her şey zamanında ve dikkatli bir şekilde yapılırsa, tuval esnekliğini hızla geri yükleyecek ve belirtilen parametrelere geri dönecektir..

Bir çocuk odasındaki germe tavanlarla ilgili başka bir efsane, onlar için özel lambalar seçme ihtiyacını anlatıyor. Aslında, gergi tavanlar için aydınlatma armatürlerinin seçiminde herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak sabitlemelerinde bir fark vardır (ankastre armatürler taban tavana monte edilir). Ayrıca, vidalı ampullerin önerilen gücü 35 ila 60 watt arasında ayarlanmıştır, aksi takdirde gergi tavanın ince filmi deforme olabilir veya çatlayabilir..

Hoş olmayan derneklerden ve asılsız korkulardan doğan bir çocuk yatak odasında germe tavanların tehlikeleri hakkında bütün efsaneler var. Evet, film gergi tavanların, gerçekten zararlı fenolik dumanların özelliği olan keskin bir toksik koku yaydığı görülür. Ancak bu, öngörülen teknolojinin ağır ihlalleriyle yapılan düşük kaliteli gergi tavan kumaşının tam olarak işaretidir. ECO kalite işaretini almış filmden yapılmış sertifikalı streç bezler ise az miktarda kimyasal içermelerine rağmen buharlaşmazlar ve üretim sırasında ortaya çıkan hafif koku kurulumdan sonra hızla kaybolur. Yüksek kaliteli kumaş gergi tavanlar hiç kokmaz ve ayrıca tamamen çevre dostu ve tamamen güvenlidir..

Bununla birlikte, tesadüfen kurulan sahte gergi tavanlar veya aldatıcı bir şekilde çekici ucuzluk ile hikaye o kadar iyimser değil. Düşük kaliteli hammaddelerden yapılmış ve üretimin tüm aşamalarının sıkı kontrolü olmadan, kırılgan çocuğun vücudunu gerçekten olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu nedenle, bir çocuk yatak odası için bir germe tavan seçerken, ebeveynler, beraberindeki belgelere ve çevre güvenliği sertifikalarına ve ayrıca doğrudan üreticilere ve montajcılara özel dikkat göstermelidir..

Fotoğraf baskısı

Günümüzde yapay veya dokuma bir kumaşa hemen hemen her görüntüyü uygulamak için özel teknolojiler, onu modern sanatın bir şaheseri veya geçmişin büyük ustalarının eserlerinin yetenekli bir kopyası haline getirmeyi mümkün kılıyor..

Bu nedenle, gergi tavana fotoğraf baskısı, çocuk odalarını dekore etmenin en yaygın yollarından biridir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve ergenler, özellikle ortaya çıkan görüntünün gerçekçiliğini severler – en sevdikleri karakterler, arsalar veya gergi tavanda somutlaşan manzaralar gerçek olanlara benziyor. Böyle bir sonucu elde etmek için, sadece yüksek çözünürlüklü orijinal bir resim ve fotoğraf baskısı olan bir gergi tavanın vicdanlı üreticileri ve montajcıları yeterlidir..

İncelemelerinde, müşteriler genellikle fotoğraf baskılı gergi tavan kumaşının çok yoğun olduğunu ve ince bir filmden çok daha zor zarar verdiğini not eder. Ve daha pek çoğu, boşuna uzun süre parlak üzerine fotoğraf baskısı sipariş etmeye cesaret edemediğinden şikayet ediyor. Böyle cesur bir germe tavan çözümü, normal mat olandan daha kötü görünmüyor. Her ne kadar saten gergi tavana fotoğraf baskısı daha avantajlı görünse de.

kızlar ve erkekler için

Tarihsel olarak öyle oldu ki, erkekler özellikle iç mekan zevklerini talep etmiyorlar. Genellikle popüler bir çizgi film veya film kahramanı, bir şövalye kalesi veya bir hazine haritası, favori bir manzara veya bir spor arabanın yüksek kaliteli görüntüsüne sahip basit bir germe tavandan oldukça memnunlar..

Ancak kızlar genellikle kişisel alandaki değişikliklere özel bir yaklaşım gerektirir ve bu nedenle odalarının gergi tavanının tasarımında daha seçicidirler. Genç bayanlar, stil seçiminde ve çerçevenin bir taslağının geliştirilmesinde ve gelecekteki tasarımın tüm detayları için renk çözümlerinin belirlenmesinde aktif olarak yer almaktadır. Bu nedenle kız çocuk odalarındaki gergi tavanlar yüksek karmaşıklık ve çok çeşitliliğe sahiptir. Ayrıca, küçük bir ev hanımının odasındaki gergi tavanı süsleyecek olan görüntünün tonlarının dikkatli bir şekilde seçilmesiyle.

Ancak çocuklar çok hızlı büyüdüklerinden ve zevkleri ve iç tercihleri ​​daha da hızlı değiştiğinden, çocuk odası düzenleme konusunda yetkin bir yaklaşımla, çocuğun çok fazla yansıtmayan nötr motifleri veya arsaları olan bir germe tavan kullanmak daha iyidir. karakteri ve favori aktiviteleri olarak yaşı (spor, dans, tarih, müzik, çizim, tiyatro, seyahat).

Yıldızlı gökyüzü

İstisnasız tüm çocuklar, yıldızlı bir gökyüzü gibi görünen gergi tavana – ve en genç hayalperestler, küçük pragmatistler ve romantik genç bayanlar ve hala sakalsız, ama zaten çok cesur rüyalar ve uçuş hayranlarına karşı eşit derecede hassas duygular hissediyorlar. gerçekte. Yıldız pırıltısı, streç saten tavana bağlanan veya içinden farklı yüksekliklere inen küçük LED’lerin veya ince fiber optik kabloların yeniden yaratılmasına yardımcı olur, projektörden ışık alır ve tavan yapısının uçlarına yansıtır..

Bir çocuk odasının gergi tavanını sihirli yıldızlarla doldurmak için, bunun için taban tavanın 120-180 milimetre altına bir çerçeve monte etmeniz, ardından tavanlara bir optik fiber takmanız ve bir ışık jeneratörü yerleştirmeniz ve ancak o zaman tamamını kapatmanız gerekir. streç saten kanvas ile yapı.

Bu tip gergi tavan en pahalı olanıdır, ancak aydınlatma sistemi hem manuel hem de uzaktan ayarlanabilir. Ve sedef bir yüzeye ustaca uygulanan çizim, çok gerçekçi bir şekilde bilinen ve bilinmeyen takımyıldızların davetkar bir şekilde titreşmesini temsil ediyor, galaksi kümelerinin hayal gücünü ve sonsuz gizemli Samanyolu’nu bir fidanlığın böyle bir gergi tavanında büyülüyor..

Kurulum özellikleri

Germe tavan montajı işi en hızlı ve en temiz olanlardan biridir: sıva, badana, boya ve inşaat atıkları dağları olmadan. Kural olarak, odanın bitirilmesinin tamamlanmasından sonra gerçekleştirilir ve fidanlığın taban tavanının düzleştirilmesi gerekli değildir. Sonunda, kumaştan veya filmden yapılmış gergi tavan tamamen düz göründüğünde, bunun nedeni uzman bir teknoloji uzmanı tarafından doğru ilk ölçüm, tavan levhasının fabrika üretimi için yetkin çizimler ve kalifiye bir tesisatçının kusursuz çalışmasıdır..

İlk olarak, odanın çevresine veya tasarımcı ile daha önce kararlaştırılan bir çizime göre alüminyum veya plastik kalıptan yapılmış bir çerçeve inşa edilir. Tavan kenarını oluklarına sabitledikten sonra, tuvalin son gerilimi, özel bir ısı tabancasından sağlanan 45 dereceye kadar ısıtılan hava ile gerçekleştirilir. Bu nedenle, gergi tavanı kurmadan önce, sıcaklık artışına duyarlı tüm oyuncakları ve nesneleri ve elbette odanın genç sahiplerinin kendilerini kreşten çıkarmak daha iyidir. Ve tesisatçıları bu odadaki kablo sistemiyle tanıştırdığınızdan emin olun..

Standart bir çocuk odasına gergi tavan montajı yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Ve çok seviyeli bir gergi tavanın yapım süresi, tasarımına ve armatür sayısına bağlıdır. Sıradan bir avizenin montajı yarım saatten biraz fazla sürer ve her bir spot ışığın montajı yaklaşık 20 dakika sürer..

Bu arada, işçilerin ne dediği önemli değil, temel yangın güvenliği amacıyla kreşe bir gaz tüpü ile bir germe tavan yerleştirmeyi kategorik olarak reddetmek daha iyidir..

Kayda değer: Bir çocuk odasındaki herhangi bir germe tavan, kesinlikle iç mekanın önemli bir bileşeni haline gelecek ve her çocuğa gerçekleşen hayaller ve fanteziler diyarına muhteşem bir daldırma sağlayacaktır. Ve parlayan gözlerin zevki ve memnun erkek ve kızların minnettarlığı, kişisel alanlarını düzenlemek için doğru bir germe tavan seçiminin en iyi teyidi olacaktır..