Birçok ebeveyn, çocuk odasını kendi başlarına nasıl dekore edeceğini merak etti? En özgün fikirlerden biri de kendi tasarımına göre dikilmiş perdelerdir. Eldeki görevle baş etmemekten korkmayın. Perde dikmek için profesyonel bir terziden yardım istemek gerekli değildir. Kendin yapmak çok daha eğlenceli. Sonuçta, bu fikirlerinizi gerçekleştirmenize ve fayda ile zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, perdelerin kendi kendine dikilmesi paradan tasarruf sağlayacaktır..

Hangi malzemeyi seçmeli ve hangi mücevheri seçmeli – tüm bunlar dikkatlice düşünülmelidir. Perdelerin kızlara mı yoksa erkeklere mi yönelik olduğunu düşünmek de önemlidir..

Tasarım seçimi

Başlarken, gelecekteki perdelerin tasarımını seçin. Kesinlikle her türden olabilirler. Her şey hayal gücünüze bağlı. Bir tasarım seçerken, çocuk odasının genel iç ve stilini dikkate almanız gerekir. Perdeler, genel stili tamamlamalı ve desteklemeli ve ayrı bir unsur olmamalıdır..

Perdelerin yardımıyla sadece tamamlamak değil, aynı zamanda bir çocuk teması oluşturmak da mümkündür. Örneğin, bir otomotiv teması oluşturmak için duvarları maviye boyayabilir veya mavi duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Perdeli böyle bir odanın tasarımını araba görüntüleri ile bitirebilirsiniz..

Çiçek stili oluşturmak için duvarları açık yeşil veya pembe renklerde dekore edebilir ve çiçek desenli perdeler asabilirsiniz. Doğayı tasvir eden resimler odayı tamamlamaya yardımcı olacak ve pencere pervazlarına saksılardaki çiçekler yerleştirilebilir..

Çocuk odası parlak renklerle doluysa, perdelerin sessiz tonlarda seçilmesi gerekir. Örneğin, beyaz veya bej.

Pastel renklerle dekore edilmiş bir oda için daha parlak perdeler seçmelisiniz. Bu, odanın zarif ve renkli görünmesini sağlayacaktır. Gelecekteki perdelerin tasarımını seçerken, kötü bir seçimin çocuk odasının genel görünümünü bozacağını unutmayın..

Kumaş seçimi

Kumaş satın alırken önemli bir nokta doğru renktir. Bir çocuk odası için hafif, aydınlık ve etkileyici olmalıdır. Koyu tonlar yok. Çok kasvetli ve koyu gölgeler odanın genel görünümünü bozar. Perdelerin renk şeması genel iç mekana uymalı, ancak hiçbir şekilde ondan ayrı olmamalıdır..

Fidanlık için kumaş orta derecede yoğun seçilmelidir. Bu, istenirse perdelerin sokaktan gelen parlak ışığı azaltabilmesi için gereklidir. Bu, özellikle güneşin parlak ışınlarının veya fenerlerin ışığının odaya girmemesi gereken gündüz veya gece uykusu sırasında önemlidir. Yoğun kumaşa rağmen perdeler ağır olmamalıdır. Bu perdeler, çocukta alerjiye neden olabilecek toz birikmesine eğilimlidir. Ayrıca, bir çocuk odasında çok yoğun ve ağır kumaşlar yerinde görünmüyor. Hafif veya şeffaf bir malzeme seçerken panjurları takın. Çocukların nasıl istediklerine bağlı olarak odayı daha karanlık veya daha aydınlık hale getirmeye yardımcı olacaklar..

Çocuk odası çevre dostu olmalıdır. Bu nedenle perde malzemesi keten ve pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmalıdır. Bu kumaşın yıkanması kolaydır, elektriklenmez ve toz çekmez. Fidanlık için perdelerin, ayrıca uzun süre ütülenmesi gerekmeyecek olan dayanıklı malzemeden dikilmesi gerekir..

Bir kız veya bir erkek için

Kumaşın istediğiniz malzemesini ve dokusunu seçtikten sonra desene karar vermeniz gerekiyor. Perdenin tasarımı ne olacak, çocuğunuzun cinsiyetine ve kaç yaşında olduğuna bağlıdır..

Örneğin, küçük çocuklar için bir araba, uçak, balık veya hayvan çizimi seçmek tercih edilir. Çocuk futbolu seviyorsa, topların bir görüntüsü olmalıdır. Yapbozlardan hoşlanıyorsa, perdeler yapboz parçaları gibi bir araya getirilmiş bir desene sahip olabilir..

Genç erkekler için perde kumaşı, örneğin üçgenler ve kareler gibi basit bir desenle olmalıdır. Kumaş düz olabilir. Yetişkin bir erkek için çocuk odası için süslemelere ve bağcıklara gerek yoktur. Bu, küçük çocuklar için uygundur, ancak bir genç için uygun değildir..

Bir kızın odasında pembe, beyaz, mor tonları seçin. Küçük bir kız için, deniz kızı, midilli, uğur böceği, yavru kedi veya melek desenli kumaş seçmeniz gerekir. Kızın fikirleri perdeleri süslemeye yardımcı olacaktır. Belki perdelere çiçek ya da kelebek figürleri takmak ister..

Genç kızların çizgi film temasına ihtiyacı yok. Odalarında perdeler, belki de karmaşık olmayan desenlerle hassas renkler olmalıdır. Perde yerine odaya perde asılabilir, çünkü genellikle kadife veya kadifeden yapılırlar.

Her durumda, perdeler için bir kumaş deseni seçerken çocuğunuza danışın. Sonuçta, tasarladığınız odada yaşayacak olan odur. Tercihleriniz, oğlunuzun veya kızınızın arzularından çok farklı olabilir. Onların fikrini de dikkate alın..

Kendi ellerimizle dikiyoruz

Perde dikmeye başlamak için işin karmaşıklığını belirlemeniz gerekir. Dikiş konusunda yeniyseniz, zor işlerle uğraşmayın. Basit başla.

Basit perde

 • Kumaşı ütüyle buharlayın.
 • Desen yapılabilmesi için seçilen kumaşın zemine serilmesi gerekir..
 • Varsa şekillerin simetrisine dikkat edin..
 • Bant için kumaşın alt kısmında yaklaşık 10 cm ve yanlarda 2 cm boşluk bırakın..
 • Kumaşı kendiniz üst üste katlayın veya kenarını sarın.
 • Döngülerle bant üzerine dikin.

Perde hazır. Şimdi kornişi kancalarla asmaya ve ortaya çıkan perdeyi üzerlerine asmaya devam ediyor..

Sofistike perde

 • Çevrimiçi olarak veya bir dergide bir desen bulun.
 • Whatman kağıdı veya birbirine yapıştırılmış A4 sayfaları gibi büyük kağıtları alın.
 • Kağıda bir desen çizin ve ayrıntıları kesin..
 • Desen parçalarını kumaşın üzerine yerleştirin ve tebeşirle daire içine alın..
 • Kumaşı kesin ve perdeyi dikmek için talimatları izleyin.

Dekorasyon için perde bağları dikebilirsiniz. Güzel görünüyor ve çocuk odasının iç kısmına çok iyi uyuyor..