Bir ailede bir çocuk büyüdüğünde ve yürümeye başlayan bir çocuktan yavaş yavaş bir erkek ya da kız olduğunda, hayata ve genel olarak etrafında olan her şeye dair kişisel görüşleri vardır. Bu zamana kadar, çocuk odasının nasıl dekore edilmesi gerektiğine ve özellikle içinde ne tür mobilyalar olması gerektiğine dair kendi görüşünü oluşturdu – bir yatak.

Seçim kriterleri

Bir gençle bir veya başka bir yatak odası mobilyası modelini seçmeden önce, bir çocuğun seçiminde ana şeyin yatağın rengi ve tasarımı olduğunu, her şeyden önce kalitesine dikkat edeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. . Bunlar, bir genç için yatağın kalitesinin bağlı olacağı noktalardır.

Yatak hangi malzemeden yapılmıştır

Burada üç seçenek olabilir:

 • Plastik.
 • Odunsu.
 • MDF’den yapılmıştır.

Plastik bir yatak, genç bir çocuk için en güvenilmez olacak – yetişkin bir çocuğun oyunlarına dayanamaz. MDF yatak, plastikten çok daha güçlü ve ahşap bir yataktan çok daha ucuz olduğu için en popüler olanıdır. Bu malzeme esas olarak gençler ve koltuklar için kanepelerin imalatında kullanılır ve en kaliteli ürünlerin imalatı için doğal ahşap kullanılır..

Yatak tasarımı

Yeterli alana sahip bir odaya sıradan bir klasik yatak takılabilir ve oda sıkışıksa, genç bir çatı katı veya geri çekilebilir bir yapı gibi daha kompakt başka bir model seçebilirsiniz. Bu sayede aynı alanı uyumak ve uyanıkken yapmak için kullanabilirsiniz..

işlevsellik

Bir uyku yeri sadece bir yatak olmayabilir, aynı zamanda belirli sayıda raf, gardırop içerir ve hatta bazı modellerde bir masa bulunur. Yatağın altında çarşaf ve battaniyeleri saklayabileceğiniz özel raflar olması iyidir. Böylece dolaptaki rafları serbest bırakabilir ve başka bir şeyin altında kullanabilirsiniz..

Tasarım

Buradaki her şey, ailede kimin büyüdüğüne bağlı olacaktır – bir erkek veya bir kız. Erkekler dekor konusunda daha az talepkar ve kızlar parlak renkler ve bol dekor olmadan yapamazlar..

Çerçeve malzemesi

Genç yatak çerçevesinin yapıldığı malzemelerin özelliklerini daha ayrıntılı olarak ele alalım..

Plastik

Plastik yataklar genellikle özgün tasarımları için çok çekicidir. Muhtemelen, her çocuğun rüyası şu ya da bu araba şeklinde bir yataktır, ancak güzellik güzelliktir ve plastik, dedikleri gibi, Afrika’da plastiktir: katı sentetikler ve kesinlikle havanın geçmesine izin vermeyen malzeme.

Ve seçtiğiniz modelin yapıldığı plastiğin toksik olmadığı sertifikası olsa bile, yine de çevre dostu diyemezsiniz. Ve pratiklikleri hakkında da övülecek bir şey yok: dikkatsiz bir darbe ve plastik üzerinde bir çatlak belirecek ve en kötü durumda tamamen kırılacak. Ve çocukların, özellikle de küçük çocukların oynadığı yerlerde, aktif hareketlerinden her şey olabilir..

Bir genç ilk başta plastik bir parlak beşikten gerçekten hoşlanabilir, ancak ergenlikte sıklıkla olduğu gibi hızla olgunlaştıktan sonra aniden bir çocuk odası için böyle bir yatak düşünür ve daha ciddi bir modelle değiştirmek ister. Pek çok genç kadar çok fikir olmasına rağmen, bazen 17 yaşındaki bir adam yatağını yabancı bir araba şeklinde sever..

Sunta ve MDF

Sunta kesinlikle çerçeve üretimi için uygun değildir ve birçok üretici MDF levhalardan çerçeveler üretir. Bu malzeme ahşaba dayanmaktadır ve bu nedenle plastikten çok daha doğaldır. Çocuk kulaklıklarının üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır ve alıcılar arasında çok popülerdir. Mesele şu ki, bu tür ürünler çoğu alıcı için oldukça uygun..

Oldukça açık bir nedenden dolayı bu malzemeden gençler için yatak satın alıyorlar. Gençlerin genellikle özensiz ve dikkatsiz oldukları bir sır değil, bu da mobilyaları kolayca mahvedebilecekleri anlamına geliyor. Doğal ahşaptan yapılmış pahalı bir model olduğu ortaya çıkarsa çok hayal kırıklığı yaratacaktır..

Odun

Genç yatakları için ahşap çerçeveler de dahil olmak üzere ahşap mobilyalar, tüm seçeneklerin en iyisidir. Tüm parametrelerinde doğal ahşap, hem çocuklar hem de yetişkinler için mobilya yapabileceğiniz en iyi malzeme olarak kabul edilmektedir. Ve bu malzemenin ana avantajları hipoalerjenik ve çevre dostu olmasıdır..

Ahşap, ondan mobilya yapmak için yeterince güçlü ve güvenilir bir malzemedir, yalnızca metal bir yapı ahşaptan daha güçlü olabilir. Ancak ahşap bir çerçeve bir şekilde metalden daha rahattır..

Belirli bir model seçerken, bir ayrıntıyı daha aklınızda tutmanız gerekir – yatağın tabanı. Bir genç yatağı için ortopedik bir ahşap taban seçin. Bunlar, ortopedik bir şilte yerleştirmenin uygun olacağı enine, hafif kavisli çıtalardır..

Bir yatak seçimi

Bir çocuk için ortopedik yatak seçimi, hayatının ilk günlerinden ergenlik dönemine kadar sürekli olarak duruşunun doğru olmasına özen göstermek demektir. Uzmanların tavsiyelerine göre çocuk yatağı sert veya orta sertlikte seçilmelidir..

Bu ipuçlarını dinleyerek, doğal lateks ve hindistan cevizi kabuğu bazlı yaysız ortopedik bir yatak tercih edin. Bu çevre dostu malzemeler şiltenin sertliğini optimize edecek ve ürünün kendisi dayanıklı ve dayanıklı olacaktır. Bir gencin vücudu uyku sırasında doğru anatomik pozisyonda olduğunda ve vücut tamamen gevşediğinde, iyi dinlenmiş, güç ve enerji dolu olarak uyanacaktır..

Kapaklı veya kapaksız?

Yatak seçerken kasasız modelleri tercih edin. Böyle bir yatağın kabuğu bozulmayacak ve hiçbir yerde “uzaklaşmayacak” ve kapaklarla bu tür sıkıntılar kaçınılmazdır. Ek olarak, örtüler “oturma” özelliğine sahiptir, bundan sonra yatağı içine itmek artık mümkün olmayacaktır..

Kılıfsız bir model şeklini daha iyi tutacaktır ve şilteyi daha sert yapmak istiyorsanız bir yatak pedi satın almanız yeterli olacaktır..

Yatak alımı, üzerinde yatacak kişinin yanında olmalıdır. Orada tam olarak ne yapması gerektiğini açıklayarak bir genci sizinle bir mobilya mağazasına gitmeye ikna edebilirsiniz – şilteleri “test etme”. Ayrıca, her birine beş, hatta on dakika uzanmanız gerekecek (ve bu, şilte seçmenin tek yolu) ve ardından en rahat olduğu yeri seçmeniz gerekecek..

Aynı şey yastık seçimi için de söylenebilir. Bu yatak takımı hiçbir şekilde şilteden daha az önemli değildir. Rüyada başın pozisyonu, beyne ne kadar oksijen verileceğini ve rahatsız edici yastıktan dolayı kan akışının bloke olup olmayacağını belirler. Uyumak rahatsız olduysa ve kafa sürekli geriye atıldıysa veya başka bir yanlış pozisyondaysa, böyle bir rüya sabahları baş ağrısı, yorgunluk ve diğer rahatsızlıkları garanti eder..

Tasarımın Belirlenmesi

Herhangi bir mobilya fabrikasında ve herhangi bir mobilya mağazasında görülebilecek genç yatak çeşitleri çok çeşitlidir. Ürün yelpazesinde çok fazla model var ve hepsi o kadar güzel ki herhangi birini tercih etmek çok zor. Ancak bir seçim yapmanız gerekiyor:

Cabrio yatak

Bu tür modeller hem gençler hem de yetişkin vatandaşlar için mevcuttur. Tasarım birkaç varyasyondan oluşur. Müşterilerin en çok sevdiği kategori ise çekyattır. Bugün açmanın birkaç yolu var, ancak en popüler dönüşüm türü, dinlenme sırasında rahatlık ve rahatlık sağlayan gelişmiş bir yaylı mekanizmaya sahip “kitap”..

“Klik tıkaç” tipinin dönüşümü, yapıyı yatar, oturur ve rahatlarsınız. Bir roll-out sistemi ile ya küçük bir kanepe ya da tam teşekküllü bir dinlenme yeri elde ederiz..

“Aydınlatılmış” sistem, çocuk büyüdükçe kanepeyi daha fazla genişletmenize izin verir. Yunus düzen sistemine sahip bir köşe kanepe için çok az alan gereklidir ve güzel tasarımı bir kız odasını dekore edebilir..

Odanın küçük bir alanı varsa, bu tür modeller onlar için doğru olacaktır. Açıldıklarında rahat ve ferah bir uyku yeridirler ve katlanırlarsa çok az yer kaplarlar..

Koltuk-yatak

Bu model daha az uyku alanına sahiptir. Bu sadece ileriye doğru hareket eden bir tasarımdır ve bu nedenle rıhtım oldukça uzun ama dardır. Ancak monte edilmiş konumda, sandalye normal bir sandalyeden biraz daha fazla yer kaplayacaktır..

podyum yatağı

Bu tür modeller, çok pratik ve verimli bir şekilde oda alanından tasarruf olarak kabul edilir. Sonuç olarak şudur: uyumak için, özel tekerlekler üzerinde odaya tek bir uyku yüzeyi açılır. Rahat ve oldukça geniş bir yatak ortaya çıkıyor ve uyku yeri podyumun altındayken bir çalışma alanı veya oyun alanı olabilir..

çatı katı yatak

Bu modeller, özgün tasarımları nedeniyle gençler (çoğunlukla erkekler) tarafından beğenilmektedir. Önceki modellerde olduğu gibi loft yatak, çalışma alanı olan alanı çok daha işlevsel hale getirirken, odadaki alan başka amaçlar için örneğin oyun alanı olarak serbest bırakılıyor..

Neden “çatı katı” – çünkü en üstte, özel bir merdivenin çıktığı yer ve yatağın, örneğin bilgisayar masası, gardırop, duvar veya masa ile alanın üzerinde asılı olduğu ortaya çıkıyor..

Böyle bir genç yatak, her şeyden önce, bir erkeğin veya bir kızın tarzı, kişiliği ve evlerinin modernliğidir. Çatı katı yatak, kural olarak, parlak ve sıradışı görünüyor ve bir gencin ihtiyacı olan şey bu..

Klasik

Hem duvar hem de masa için hala yer bulunan ve örneğin bir spor kompleksini başka nereye yerleştirebileceğiniz oldukça geniş bir odada tek veya bir buçuk genç yatağın böyle bir modelini satın almanız önerilir. . Böyle bir uyku yeri, ilave keten çekmeceler, kitap çekmeceleri veya diğer bazı kişisel eşyalarla daha pratik hale gelecektir. Farklı boyutlara, şekillere ve dışarı çekilme biçimlerine sahip olabilirler..

Kızlar için

Yetişkin bebekler her zaman kırılgan ve narin yaratıklar olarak kalırlar, ancak şimdi zaten kadınlık ve güzellik hakkında çok şey biliyorlar. Bu nedenle odaları her zaman rahat görünür ve sıcak renklere sahiptir. Üreticilere, tasarımcılara ve hatta çocuk psikologlarına göre, çoğunlukla genç kızlar, odalarının aşağıdaki renklerde dekore edilmesini ister:

 • salata;
 • pembe;
 • bej;
 • açık mor;
 • krem.

Kızlar ayrıca yataklarını doldurulmuş hayvanlar ve minderlerle doldurmayı severler. Çoğu reddetmeyecek ve yatağın üzerinde bir gölgelik.

erkekler için

Bir erkeğin bir erkeğe dönüştüğü yaş tercihlerini etkiler – erkeklere daha yakındırlar ve uyku yerlerinin kızlardan farklı şekilde şekillendirileceği açıktır. Genç bir adamın içinde daha fazla kısıtlama olacak. Genellikle bir gencin yatağı bir araba veya örneğin bir gemi şeklinde yapılır. Birçok erkek, herhangi bir dekorasyon ve dekordan yoksun, ahşap çerçeveli bir uyku yerini tercih eder..

Diğer tasarımlar

Gençler için 2’li ranza, çift kişilik çekyat veya çekyat, iki kişilik bir odaya sahip olan bir ailede iki çocuk için vazgeçilmez hale geliyor. Üç çocuk için soruna benzer bir çözüm var – üç katmanlı bir yatak.

Tasarım düşüncesinin uçuşu, modern genç yataklarının tasarım modellerinde en ilginç ve en yetkin olanı yarattı. Bu, aşağıdaki gibi modelleri içerir:

 • kaldırma mekanizmalı yatak;
 • çekmeceli sandık;
 • çekyat;
 • Osmanlı.

Bugün, herhangi bir tasarımda bir yatak satın almak veya özel sipariş vermek artık sorun değil. Herhangi bir marka araba, gemi, uçak, yıldız gemisi, çizgi film karakterlerinden herhangi biri olabilir…

Parlak renkler ve renk zenginliği, büyüyen bir organizmanın ruhu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunlar, üzücü düşüncelerin gençliğinizin durumunu etkilemesine izin vermeyecek neşe tonlarıdır. Bir veya başka bir model artık sadece cüzdanın içeriğine göre seçilebilir, diğer her şey genç nesil için mobilya üretiminde uzmanlaşmış stilistler-tasarımcılar tarafından uzun zamandır halledilmektedir..

Hangi yatak odası takımı alırsanız alın, hangi genç yatağı seçerseniz seçin, her zaman en önemli şeyi hatırlamalısınız – mesele, satın alınan mobilya parçasının güzelliğinde veya tarzında değil, onu kullanmanın ne kadar uygun olacağıdır..

Genç uyku sırasında hiçbir şeyi rahatsız etmiyorsa ve sabahları uykulu hissediyorsa, doğru yatağı seçtiniz. Ancak bir gencin satın almayı sevmesi gerektiği de bir gerçektir, çünkü dışarıdan çok sevdiğiniz yatağa gitmek çok daha keyifli. O zaman uyku güçlü olacak ve ruh hali ile her şey yoluna girecek.

Uyku alanı boyutları

Bir genç için bir uyku yeri, neredeyse yetişkin boyutlarına ve ayrıca büyüyen çocuklar için tipik olan belirli bir dekor miktarına sahiptir. Gençler farklı boylardadır ve bir erkeğin 180 cm’si varsa, o zaman bir genç için standart 160×80 yatak boyutu elbette onun için çalışmayacaktır ve bu durumda mobilyayı ayrı ayrı sipariş etmek daha iyidir. Ayrıca, standart bir yataktan bahsediyorsak bir gencin sadece 90×200 boyutlarında bir yatakta ve bir dizi uyku mobilyası ise 120×200’de rahat olduğu da olur..

Yetişkin modellerinden farklı olmayan genç yataklar var. Yatak 75-90 cm genişliğinde olup, bir buçuk ebeveyn yatağı için uygundur. Batılı geliştiriciler, çocuğun uyku yerini bir metre genişliğinde yaparlar ve bu, bir rüyada çocuk hareketli olduğunda ve vücut pozisyonunu sürekli değiştirdiğinde doğrudur. Bir çocuk için çift kişilik yatak olan, yani 120 cm olan tasarımlar da vardır..

Renk çözümü

Modern tasarımcılar, çocuklar ve ergenler için dekor ürünleri söz konusu olduğunda utangaç değiller. Kararları cesur ve seçim o kadar büyük ki en kaprisli ve seçici genç bile ona yüzde yüz uyan şekil ve renkte seçeneği bulabilir..

Bir renk şeması seçerken, farklı tonların insan ruhu üzerindeki etkisini hatırlamanız gerekir. Parlak bir renk her zaman iyi bir ruh hali ve zihinsel aktivitenin aktivasyonudur. Gölgelerin yumuşaklığı (beyaz ve sütlü renkler) rahatlama, huzur ve iyi bir dinlenmenin tüm bileşenleridir..

Çocuk psikologlarına göre, bir genç odasında, tonların rengi nötr olmalıdır, daha sonra sinir sistemleri pasifleşecek ve sakinleşecektir, bu da genç psikolojik değişiklikler için çok önemlidir. Ancak her durumda, çocuk odasının iç kısmında birkaç parlak ve zıt vurgudan vazgeçmemelisiniz..

Genç odası venge veya meşe gibi tonlarda yapılmışsa, gencin yattığı yerin genel iç mekanla uyumlu olması daha iyidir..

Yatak tasarımı

Bir oda için mobilya seçmek her zaman zordur. Alternatif olarak, profesyonel bir tasarımcı davet edebilir veya daha fazla bütçe ayırabilir ve kendi başınıza çözebilirsiniz..

Yatak odasının düzenlenmesi konusunda özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü çok şey uyku yerinin ne kadar iyi seçildiğine bağlıdır – hem ne kadar rahat dinleneceğiniz hem de sabahları nasıl hissedeceğiniz.

Şu anda yumuşak sırtlı birçok model geliştirildi ve bunlar oldukça pratik ve rahat modeller. Bu tür ürünlerdeki dekorasyon, ya eko-deriden ya da tekstilden her zaman deridir..

Yumuşak sırtlı tek kişilik yatak, bir kişi için uyku yeridir. Genellikle genişliği 100 cm’yi geçmez ve boş alan sıkıntısının olduğu bir genç odası için uygundur. Özellikle iç yapılar veya bir kaldırma mekanizması ile de desteklenebildiğinden, bir genç odası için tek yataklı bir yapı vazgeçilmez hale gelebilir..

Yumuşak sırtlı ahşap bir yatak seçmek, doğal malzemeleri seçmek ve sağlıklı uyku anlamına gelir..

Deri veya kadife sırtlı ferforje yatakların modern tasarımı, klasik tarzda bir yatak odası için en önemli şeydir. Bu mobilya, odada rahat bir atmosfer yaratabilir ve sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir..

Tekstil yardımı ile genç bir uyku yerini dekore etmek, her ev hanımının seveceği bir aktivitedir. Kumaştan yapılmış dekor, hayal gücünün uçuşu, kişinin güzelliğe, estetiğe ve rahatlığın ne olduğu kavramına karşı tutumunun ifadesi için birçok fırsat sunar..

Yatağın tasarımı ayrıca bir yatak örtüsü seçimini de içerir ve yatak örtüsü tüm karyola çerçevesini kaplamalı ve bacakları gizleyerek zemine ulaşmalıdır. Ancak, çerçevenin altında kısa veya sıkıştırılmış yatak örtülerine ihtiyaç duyan bu tür uyku yerleri modelleri vardır, çünkü aksi takdirde modaya uygun iplik, yatağın döşeme elemanlarının yanı sıra görünmeyecektir..

Oldukça sıradışı tek kişilik yataklar şişirilebilir. Bu konu, birdenbire artan misafirlerin, üstelik bir gecede kalacakları bir durumda vazgeçilmezdir. Buradaki şişme yatak cankurtaran görevi görecek ve misafire rahat bir uyku yeri sağlayacaktır. Üstelik bir istiridye ile kıyaslanamaz, çünkü katlandığında kullanımı çok daha rahat ve çok daha kompakttır. Sonuçta, şişirilebilir bir yatak, ortopedik şiltelerle aynı teknolojilerle ayırt edilir, bu da onun kadar rahat olduğu anlamına gelir..

Gençler için tek kişilik yataklar (örneğin, bunu kendi hattında aktif olarak kullanan Ikea şirketi), gerekli bazı eşyaları koymanın uygun olduğu çekmeceli bölümler veya raflarla da mevcuttur. Bu, örneğin bir gece lambası, cep telefonu veya bir fincan kahve olabilir..

Bu, bir genç için bir yatak satın alırken ebeveynlerin her zaman hatırlaması gereken şeydir: bu yaştaki çocuklar çok hızlı büyüyebilir ve bu nedenle, yatağın iki yılda bir değiştirilmesi gerekmediğinden, yatak boyutu seçmek daha iyidir. önceden belirlenmiş bir marj..