Bir çocuk için uyku yeri seçimi dikkatlice düşünülmelidir. Burada sadece yatağın görsel çekiciliği değil, aynı zamanda mobilyaların güvenliği ve rahatlığı da önemlidir. Modern mobilya endüstrisi, bebek yatakları için çok sayıda farklı model ve seçenek sunar; bunlar arasında en iyi seçenek tamponlu yatak olacaktır..

10 fotoğraf

Çeşitler

çekmeceli

Böyle bir yatağın altında, yatak takımı için bir veya iki çekmece bulunur. Çocuğunuza işleri düzenli tutmayı öğretmeye yardımcı olur..

Bir çekmeceli sandık ile

Bu seçenek, uyumak ve çocuk gardırobunu saklamak için aynı anda bir yerin bulunmasını sağlar – bu, ya yana yerleştirilmiş bir gardırop veya çekmeceli bir şifonyerdir..

çatı katı yatak

Bu tasarımın özelliği, yatağın kendisinin üstte yer alması ve çocuğun güvenliği için tamponlar ve tırmanma için bir merdiven ile donatılması ve zemin katta bir gardırop, bir masa veya her ikisi de olabilmesidir. Küçük bir daire için çok uygun bir model. Aynı odada iki veya daha fazla çocuğu olan aileler tarafından da sıklıkla satın alınır. Bu yatağın dezavantajı, üst kattaki havanın daha sıcak olması ve bebeğin çok sıcak olabilmesidir..

Yatak – trafo

Bu tür mobilyaların arkasındaki fikir, yatağın bir gardırop veya masaya dönüştürülebilmesidir. Bazen bu yataklar, gün boyunca dik konuma getirmenize ve uyku için açmanıza izin veren bir katlama mekanizması ile donatılmıştır. Böyle bir yatak, özellikle belirli bir yükseklikte bulunuyorsa, tamponlara da sahip olabilir. Bu tasarım, büyüyen yavrularınızı gerçekten memnun edecek, ancak her gün yatak yapma ihtiyacını ortadan kaldırdığı gerçeğiyle – sadece içeride saklanıyor.

sürgülü

Bu tür mobilyaların rahatlığı açıktır: oldukça uzun süre kullanılabilirler. Yatak, uzunlamasına uzanır ve okul öncesi için bir modelden bir genç için uyku yerine dönüşür. Böyle bir yatağın kenarları üç taraftan tamamen kapatılmıştır. Ön taraftan, çitler çıkarılabilir veya kısmen ön tarafı kaplar..

Bununla birlikte, tüm kolaylıklarla birlikte, tasarım da dezavantajsız değildir. Yüksek maliyete ek olarak, böyle bir model yalnızca uzunluk olarak genişleme eğilimindedir. Ve yetişkin bir çocuğun genişliği içinde sıkışık olabilir.

Ranza

Bunlar üst üste yerleştirilmiş iki yataktır. İki çocuk için tasarlanmıştır. Birinci katta bir büfe gerekli değildir, ancak ikinci katta mevcut olmalıdır. Bu bebeği güvende tutar ve yatağın yerinde kalmasını sağlar. İkinci katta yan yoksa, kendiniz yapabilirsiniz ve daha fazla rahatlık için yatak, sağlam bir çerçeve üzerinde yumuşak kenarlarla donatılabilir..

Geri çekilebilir

Bu modelde bir yatak diğerinin altından kayar. Bu seçenek yalnızca yerden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda iki katmanlı olandan daha güvenli olarak kabul edilir. Kayar yataklar iki hatta üç katlı olabilir. Birinci kat, kural olarak, tamponlarla donatılmamıştır, ancak ikinci ve sonraki katlarda, bunlar basitçe gereklidir, Beşiklerdeki tamponlar sabit ve çıkarılabilir olabilir. Sabit taraflar, iki katlı yatakların yanı sıra arabalar, tekneler, arabalar ve diğer muhteşem özellikler şeklinde yapılmış fantezi modellerin zorunlu bir parçasıdır..

Genç yataklarının kenarları simetriktir veya simetrik değildir. Yatağın uzunluğuna eşit olabilirler, ancak uyku yerini yalnızca kısmen kaplayabilirler. Ayrıca, taraflar aralıklı..

Yanlar ayrıca üretim malzemesinde de farklılık gösterir. Masif yatak korkulukları masif ahşap plakalar olabilir. Raf bariyerleri ayrıca ahşap veya metalden yapılabilir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Yataktaki tahtaların avantajları

  • psikolojik koruma. Ergenlik döneminde çocuğun kendi sırları vardır ve emekli olabileceği bir alana ihtiyacı vardır. Ek koruma olarak döşemeli yatağın üzerine bir perde de yerleştirilebilir. Kızlar özellikle bu tür yatakları sever – kendilerini prenses olarak hayal etmeyi severler..
  • Opsiyonel aksesuar. Kenarlar genellikle bir tür raf görevi görür. Hiçbiri çocuklar genellikle pijama, havlu, bornoz asmazlar. Ayrıca, çocuk en sevdiği cep telefonunu çalar saat olarak kullanırsa oraya ekleyebilir..
  • Soğuk koruma. Oda soğuksa, kenarlar (özellikle köpük kauçuktan yapılmış) havayı beşik içinde tutar ve sıcak tutar. Ayrıca soğuk bir duvarla temasa karşı da koruma sağlar..

Dezavantajları

  • Kötü hava geçirgenliği. Soğuk bir odada bu özellik bir avantajsa, sıcak bir odada da dezavantaja dönüşür. Çocuk çok sıcak bir odada sıcak ve havasız hissedecektir..
  • Yaralanma olasılığı. Kenarlar sert malzemelerden yapılmışsa. Çocuk çarpabilir. Ciddi şekilde yaralanmayacak, ancak bir rüyada sürprizden korkabilir. Bu nedenle çocuk huzursuz uyuyorsa, yumuşak kenarları olan bir yatak seçmek mantıklıdır. Kural olarak, bu tür kenarların çerçevesi serttir ve dış kısmı köpük kauçuk ve kumaşla kaplanmıştır..

Malzemeler (düzenle)

DPS modellerinin fiyatı ne kadar cazip olursa olsun, seçiminizi onlardan ayırmaya değmez. Mobilya armatürleri ve diğer detaylar içlerinde iyi durmuyor..

MDF’den yapılmış yataklar biraz daha güvenilir olarak kabul edilir ve bunların fiyatı sunta ve sunta yapılardan çok daha yüksek değildir..

Ahşap yataklar genellikle kombine malzemelerden yapılır – yatağın tabanı masif levhalardan ve yanlar MDF veya suntadan yapılır. Sağlık için en güvenli olanlardır..

Metal yataklardaki tamponlar, esas olarak başlığın etrafına monte edilmiş kısaltılmış ızgaralar şeklinde yapılır. Hizmet ömrü açısından en dayanıklı olarak kabul edilirler..

İşte tamponlu bazı genç yatak modellerinden bazı örnekler.

Medeo yatak, Rus fabrikası “33 yatak” tarafından üretilmektedir.. Modelin üç tarafında sırtlık ve tekerlekli iki çekmece bulunmaktadır. Bu mobilyaların üretimi için, yatağı bir çocuk için çevre dostu olarak nitelendiren sağlam bir çam bloğu kullanılır. Kenarlar sökülebilir ve yerine tapalar takılabilir. Böyle bir yatak çocuğunuza çok uzun süre hizmet edecektir, çünkü huş kontrplaktan yapılmış taban sadece bir gencin ağırlığına değil, aynı zamanda artan kilolu bir kişiye de dayanabilir..

Rus mobilyalarından Karina yatağı “Crocus” zaten üç yaşında olan çocuklar için tasarlanmıştır. Üç tarafı çitle çevrili yatak, yatağın kanepe olarak kullanılmasına izin verir. İki sırtlı “Karina köşeli” modeli sipariş üzerine yapılabilir. Yatağın alt kısmında iki adet saklama çekmecesi vardır. Yatak masif ahşaptan yapılmıştır. Malzeme olarak dişbudak, çam veya kayın gibi türler kullanılabilir. Meşe yatak sipariş etmek de mümkündür..