özellikler ve faydalar

Yaşamın ilk yılından sonra bebek bağımsız bir yaşam tarzına uyum sağlamaya başlar. İhtiyacınız olan her şeyin onun çocuk odasında olması çok önemlidir. Çocuk mobilyaları bu listedeki en önemli öğelerden biridir. Çizim yapmak, yemek yemek, oynamak, tüm bunlar çocuk masasında yapılabilir. Mağazalarda çok çeşitli çocuk mobilyaları var, doğru olanı nasıl seçeceksiniz?

Yaşamın ilk yıllarında bebeğin mümkün olduğunca çok şey öğrenmesi ve yaratması gerekir. Bunu yüksek sandalyeli bir çocuk masasında yapmak en uygunudur. Müzik dersleri, çizim, heykel, sayma ve daha fazlası için uygun çeşitli modeller.

Ek cihazlar ve yapılar, yaratıcı süreci daha rahat ve ilginç hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, mama sandalyeli birçok çocuk masası, keçeli kalemler, boya kalemleri ve kurşun kalemler için çekmeceler veya kaplarla donatılmıştır, ekli çizim kağıdı rulolarına sahip modeller bulabilirsiniz..

Masa ve sandalyelerin ayrı modelleri ve montajlı takımları bulunmaktadır. Seçim, ebeveynlerin ve çocuklarının tat tercihlerine bağlıdır. Farklılıklar renk, malzeme, tasarım ve yaratıcı arayışlara veya gıda alımına uygunlukta olabilir..

Çocuk mobilyalarının avantajı uyarlanabilirliğidir. Çocuk kendisine yakışan şeyler arasında büyümeli. Çocuğun kendisinin masaya oturabilmesi, “yetişkin” mobilyalarının boyutlarıyla imkansız olan ondan bir şeyler alabilmesi önemlidir..

7fotoğraf

Görüntüleme

Sandalyeli çocuk masa modelleri sadece farklı malzeme ve renklerde değil, farklı amaçlar için de yapılmaktadır.. Birkaç seçeneği ele alalım:

  • Yaratıcılık için tablolar. Bu kategori, sandalyeli bir müzikal piyano, sandalyeli bir şövale vb. içerir. Bu modeller, özellikle yaratıcı etkinlikler için tasarlanmıştır ve besleme için uygun olmayabilir..

Bir piyano veya bir sandalye ve diğer aksesuarlara sahip bir sentezleyici, özel düğmeler ve tuşlarla donatılmıştır ve hem sıradan piyano tuş sesleri hem de özel sesler üretebilir: hayvan sesleri, diğer müzik aletlerinin sesleri. Küçük bir piyano, çocuğun potansiyelini geliştirmeye yardımcı olacak, size sesleri ayırt etmeyi öğretecek. Her şey çocuğun yaşına ve piyano masasının modeline bağlıdır..

Daha büyük bir çocuk için, tuşların seslerinin gerçek olanlara daha yakın olduğu bir model uygundur. Çocuk tonaliteyi ayırt etmeyi öğrenecek, kulakla belirleyebilecek. Bu tür dersler, müzik okuluna ön kayıt yaptırmaya yardımcı olabilir..

Çizim dersleri için bir şövale de yaratıcılığın gelişmesine yardımcı olacaktır. Bazen üzerine çizim için çıkarılabilir bir kağıt rulosu sabitlenebilir ve bir dizi ofis malzemesi için özel kutular veya kaplar sağlanır..

Yaratıcılık için bu tür tabloların yüksekliği ayarlanabilir değildir ve çocuğun büyümesi ve gelişmesiyle olan ilgilerini hızla kaybeder..

Nadiren kızlar için mama sandalyeli çocuk tuvalet masaları ve hatta mama sandalyesinin gerekli olmadığı vantuzlu küvet modelleri bile vardır..

  • Sandalyeler ile katlanır masalar. Küçük bir daire veya çocuk odası için harika bir seçenek. İhtiyaç duyulmadığı takdirde böyle bir takım kolayca katlanıp dolaba konulabilir. Çoğu zaman, bu masalar hafiftir ve temizlenmesi ve yıkanması kolaydır. İki çocuğun büyüdüğü küçük bir oda için uygundur.

Ancak bu seçenek sürekli temizliği içerir. Çocuğa dersten sonra her zaman bir şeyleri temizlemeyi öğretmek gerekir. Bu yararlı bir beceridir, çocuğa düzeni öğretecektir..

Katlanır mobilyaların dezavantajı kararsızlığıdır. Bu model çok küçük çocuklar için çok uygun değil ve çok hareketli..

  • Yükseklik ayarlanabilir. Bu model, sık sık değiştirilmesi gerekmediği için çok uygundur. Masa ve sandalye, özel düzenleyiciler sayesinde çocukla birlikte “büyür”. Bebek bir düzine santimetre eklediğinde, sadece masayı ve koltuğu yükseltmek ve yeni bir seviyeye sabitlemek yeterlidir. Böyle bir model bir ortopediye atıfta bulunabilir..

Ayarlanabilir mobilyalar çocuğun yemek yemesi, çalışması ve yaratıcılığı için uygundur, büyüyen vücudun doğru duruşunu ve iyi görüşünü koruyacaktır..

  • Tablo transformatörü. Bu model çok yönlüdür. Tasarım sayesinde, masa tablası kaldırılabilir ve alçaltılabilir, bu da çocuğun çizim yapmasına, çalışmasına ve yemek yemesine izin verir. Daha büyük çocuklar için, dönüştürme masaları bir bilgisayar monitörü ve klavyesi için bir platform sağlar. Bu durumda sandalye, tekerlekli bir sandalye ile değiştirilebilir..

Dönüştürme masası, ofis malzemelerinin, defterlerin veya boyama kitaplarının saklanması için birkaç çekilebilir yüzeye ve çekmeceye sahip olabilir. Çıkarılabilir çizim kağıdı ruloları ve pastel veya abaküslü kalem kutuları şeklindeki aksesuarlar büyük bir artı olacaktır. Çocuğun tüm yapılara hakim olması ve bunları kendi başına halledebilmesi önemlidir.

Fidanlık alanı küçükse, yuvarlak masa üstü modelleri reddetmek daha iyidir, çok yer kaplarlar ve her zaman uygun değildirler. Sovyet anaokullarında olduğu gibi sandalyeli kare veya dikdörtgen bir masa idealdir..

Malzemeler (düzenle)

Malzeme seçimi, tablonun işlevsel amacına bağlıdır. Tahta veya yüksek kaliteli plastikten yapılmış modeller besleme için uygundur. Kırılgan veya travmatik malzemeleri seçmemelisiniz: cam, açık veya işlenmemiş parçaları olan metal, toksik malzemeler.

Yapı mümkün olduğunca sağlam olmalı ve gevşek parçalar içermemelidir. Masa veya mama sandalyesi sallanırsa, bu tür mobilyalardan vazgeçmeye değer, çocuk düşebilir ve sakatlanabilir..

Plastikten yapılmış çocuk masaları ve sandalyeleri popülerdir, hafif ve ucuzdur, bu da çocuğun hızlı büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Bir çocuk bile böyle bir yapının hareketi ile başa çıkabilir. Annenin bebeği yalnız bırakması veya sürekli kreşe gitmesi gerekmez, eğer mutfakta meşgulse, masayı oraya sürükleyin..

Plastik yeterli kalitede ise, oldukça dayanıklı olabilir. Mağazadaki masa ve sandalyenin tasarımını dikkatlice incelemelisiniz, çocuktan masaya oturmasını, hafifçe eğilmesini isteyebilirsiniz. Masanın düzlemi ve hatta daha fazlası, bacaklar bükülmemeli ve çatırdamamalıdır..

Plastik yapılar çok pratiktir: herhangi bir kir kolayca yıkanır, bu da bir çocuk tarafından masa kullanırken çok önemlidir. Plastik nemden korkmaz, keçeli kalemden çizgiler veya boyalar normal bir bez ve deterjanla temizlenebilir.

Bu masanın taşınması kolaydır. Tasarım hafiftir ve genellikle çıkarılabilir ayaklara sahiptir, bu aynı zamanda ek aksesuarlar için de geçerlidir. Bütün aile kulübeye giderse, yanınıza plastik bir masa alabilirsiniz, arabada fazla yer kaplamaz..

Plastik mobilyaların dezavantajı kırılganlığı olabilir. Yemek yemek için masayı kullanırsanız, plastik üzerinde sıcak yemekler kalabilir. Küçük bir kıpırtı sandalyede sallanır ve zıplar – çatlaklar ve kırılmalar önlenemez.

Küçük çocuklar için ahşap mobilya modeli her zaman talep görmüştür. Malzemenin çevre dostu olması nedeniyle böyle bir tasarımın daha güvenli olduğuna dair bir görüş var. Gerçekten öyle, boyanmamış ahşap toksik olmayan ve hipoalerjenik bir malzemedir..

Anaokullarına en çok ahşap masa ve sandalyelerin yerleştirilmesi boşuna değildir. Bu malzemeden yapılmış mobilyalar dayanıklı ve oldukça dayanıklıdır. Ahşap yüksek kaliteli modeller, birden fazla hizmet ömrüne dayanabilir ve nesilden nesile aktarılabilir. Ahşap mobilyalar, yeniden düzenlerken veya taşırken çok uygun olmayan sağlam bir ağırlığa sahiptir, ancak stabilite testi tam olarak geçecektir..

Küçük çocuklar masanın altına saklanmayı severler, masanın altındaki boşluğu kontrol etmeye değer, tüm sabitleme elemanları yapıdan fazla çıkmamalı ve keskin kenarlara sahip olmalıdır. Mobilyalarda küçük kıymıklar ve budaklar olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Düğümler küçük ve iyi işlenmiş olmalıdır.

Herhangi bir çocuk ürününe bir uygunluk belgesi eklenmelidir, bulunabilirliğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Böyle bir belge ancak tüm sıhhi ve hijyenik, kimyasal ve mekanik standartlara uyulması durumunda elde edilebilir..

Çocuk mobilyalarının E2 sınıfı suntadan seçilmesi kesinlikle önerilmez, bu malzemenin üretim sürecinde çocuk sağlığına zarar verebilecek formaldehit reçineleri kullanılmaktadır. E1 kategorisine sahip sunta, tehlikeli bileşenlerin en aza indirildiği durumlarda daha güvenli kabul edilir..

Çocuk mobilyalarının imalatında en popüler ahşap türleri: çam, meşe, huş ağacı, kayın, titrek kavak ve dişbudak. Bazı seçeneklerin özelliklerini ele alalım. Günümüzde, çocuklar için çam mobilyalar özellikle popülerdir. Düşük maliyetli ve uzun hizmet ömrüne sahiptir. Doğal çam hoş bir açık renge ve ferahlatıcı bir reçine kokusuna sahiptir. Çam masasında çok az fark edilir mekanik hasar olacaktır..

Güvenilirlik, sağlamlık ve dayanıklılık tamamen meşe mobilyalarla ilgilidir. Meşe çürümez, darbelere karşı oldukça dayanıklıdır ve çizilmez. Doğal renk – açık sarıdan sarı-kahverengiye kadar çok güzel bir kesim desenine sahiptir. Bu tür ahşap daha asil ve pahalıdır..

Çocuklar için kayın ağacından mobilyalar meşe ağacından daha düşük değildir. Büyük bir artı, bu tür mobilyaların evde kolayca restore edilmesidir. Masa veya sandalyede göçük, kalem veya keçeli kalem lekesi varsa, hasarlı bölgeyi ince zımpara kağıdı ile silmek ve keten tohumu yağı ile silmek yeterlidir..

Huş ağacından herhangi bir renkte mobilya oluşturabilirsiniz. Lifli yapısı boyaları mükemmel şekilde emer. Katı huş ağacının iyi antifungal ve bakterisit özelliklere sahip olması önemlidir..

Çoğu zaman, ahşap modeller beslenmek, çalışmak ve oynamak için uygundur. Bebeği ortak bir yüksek masaya nakletmek için acele etmemelisiniz, kendi kendine yemek yemesi sakıncalı olacaktır ve bu yanlıştır. Çocuk masasında, çocuk kendi kendine yemek yemeyi çabucak öğrenecektir..

Renk çözümleri

Çocuk mobilyalarının geri kalanı gibi sandalyeli bir masa, odanın genel tasarımına uygun olmalı, dışarı atılmamalı. Renk şeması veya desen, gözleri tahriş etmemeli ve ana faaliyetten uzaklaştırmamalıdır. Çocuğun fikrini öğrenmek zorunludur, eğer masayı severse, sınıfların verimliliği buna göre artacaktır..

Çocukların ruhu, yetişkinlere göre renklere daha açıktır. Doğru seçilmiş mobilya rengi, çocuğun karakterini düzeltmeye yardımcı olacak, uyumlu gelişimine katkıda bulunacaktır..

Uyum ve huzur duyguları, özellikle yeni doğan ve küçük bir çocuk için önemli olan pastel renklerin elde edilmesine yardımcı olacaktır. Soluk mavi, açık pembe ve şeftali tonlarındaki masalar bir kız için ideal olacaktır, erkekler için yeşilimsi, gri veya yumuşak mavi tonları daha sık seçilir. Farklı renklerde bir masa ve sandalye seçmekten korkmayın, böyle bir karar oldukça kabul edilebilir.

Oda parlak renklerde dekore edilmişse, mobilyalar uygun şekilde seçilmelidir. Neşeli turuncu, pembe, sarı ve hatta kırmızı tonları yapacaktır. Ancak tasarımcılar çok gösterişli ve asidik tonları seçmeyi önermezler, bu bebeği derslerden uzaklaştırır. Parlak renkler (kırmızı, turuncu, çimenli) daha kısıtlı olanlarla seyreltilmelidir – beyaz, gri, bej.

Sınırlama koyu renkler olacaktır: siyah, mor, koyu kahverengi. Çocuk iç mekanlarında kullanımları en aza indirilmelidir. Koyu renk bir masa veya sandalye seçmek isterseniz, üzerinde açık veya renkli süslemeler bir uzlaşma haline gelebilir. Basit geometrik desenler çok iyi uyuyor: çizgiler, noktalar veya büyük daireler, farklı şekillerde üçgenler.

Ahşap mobilyalar yeşil duvarlara karşı iyi görünüyor. Mükemmel bir seçenek hafif huş veya çam olacaktır. Fotoğraflar veya resimler için ahşap çerçeveler mobilya tonunu destekleyecektir.

Beyaz çocuk odası cesur bir karardır. Beyaz renk yatıştırır, duygusal ve fiziksel sağlığı iyileştirir. Ancak, böyle bir iç mekanda, sadece parlak vurgulara ihtiyaç vardır. Bu durumda, zengin turuncu veya yeşil bir masa seçebilirsiniz, pembe tonları bir kız için çok uygundur..

Kendi elinizle nasıl monte edilir

Çocuk mobilyalarını toplamak zahmetli, zor ama çok keyifli bir aktivitedir. Basit ahşap modeller çok fazla sorun getirmiyorsa, bir transformatör modeli, ayarlanabilir veya şövale masası ile uğraşmanız gerekecektir..

Her şeyden önce, ayarlanabilir modelde, mobilya boyutunun çocuğun boyu ile ilişkilendirilmeye değer. Yaklaşık 85 santimetre yükseklik için 34 santimetre masa yüksekliği uygundur ve koltuk yüksekliği 18’dir. Sırasıyla 1 metreden 1.15-46 ve 26’ya kadar, 1.15 ila 1.30- 52 ve 30 santimetre. Doğru seçilmiş mobilya yüksekliği, çocuğun iyi bir duruşunu oluşturmaya ve iyi bir görüş sağlamaya yardımcı olacaktır..

Sırtlıklı dönüştürülebilir modellerde, ayaklık yüksekliğini, sırtlığın yüksekliğini ve eğimini ayarlayabilirsiniz. Çocuğun kendisi size doğru pozisyonu söyleyecektir ya da boyuna ve ten rengine odaklanabilirsiniz. Ayaklar tamamen yere değmeli ve bacaklar dik açılarda bükülmelidir..

Mobilya setine ekli talimatları ve çizimleri dikkatlice incelemeye değer. Ayrıca, kit genellikle bir euro anahtarı ve köşeler, vidalar ve cıvatalar şeklinde gerekli küçük parçalar ile birlikte gelir..

Mobilyaları kendiniz nasıl monte edeceğinizi bulamadıysanız, her zaman uzmanları arayabilirsiniz. Büyük şirketlerde telefonla tavsiye alabilirsiniz.

Nasıl seçilir

1 yaşından büyük çocuklar için sandalyeli masalar satın alınabilir, bu yaşta bebek daha çalışkan ve özenli hale gelir, yetişkinlerin yardımı olmadan kendi elleriyle bir şeyler yapmayı öğrenmeye başlar..

Bebekler için, koltuğun masaya bağlı olduğu bir besleme modeli seçebilirsiniz, böylece bebek güvenli bir şekilde sabitlenir ve düşmez. Genellikle bu modellerde özel emniyet kemerleri bulunur..

Beslenme için geliştirilen modeller ve modeller iki yaşından büyük çocuklar için uygundur. Ancak, fidanlık alanı küçükse, tüm işlevleri tek bir modelde birleştirmek daha iyidir. Hizmet ömrünü de dikkate almaya değer, yaklaşık 2 yıl süren düzensiz modeller, erken yaşta çocuk büyük ölçüde değişir ve mobilyaları da değişmeli.

2-3 yaşında bir çocuk için masa yüksekliği uygundur – 59 cm ve sandalye – 35 cm, ancak hiç kimse bireysel özellikleri iptal etmedi. Çocuk uzunsa, tenine odaklanmalı ve standartları unutmalısınız..

5 yaşındaki bir çocuğun çocuk odası için çekmeceli veya yan raflı modelleri seçmeye değer, bu ofis malzemelerini ve diğer önemli eşyaları yakın tutmanıza izin verecektir. Yükseklik parametreleri: masa üstü – 64 cm, koltuk – 38 cm.

Fiyatı nedir

Fiyat kategorisi esas olarak malzemeye ve mobilya üreticisine bağlıdır. Pahalı modeller genellikle değerli ahşap türlerinden yapılır: akçaağaç, ceviz, meşe, kiraz vb. Daha dayanıklı ve dayanıklıdırlar, güzel bir renk ve lif desenine sahiptirler. Özel modeller, oymalı ayaklar ve metal ekler ile desteklenebilir.

En basit modeller 1000 rubleye kadar bir fiyata satın alınabilir, özel modellerde onlarca ve yüz binlerce hakkında konuşabiliriz. Ucuz, ancak pahalı ve kaliteli numuneler birden fazla nesle hizmet edebilir ve antika olabilir, regüle edilmemiş modelleri seçmek daha iyidir..

Plastik modeller daha ucuz olabilir, ancak hepsi işlevselliğe bağlıdır. Çok sayıda aksesuar, çekmece, ayarlanabilir oturma yüksekliği ve masa üstü olan bir masa – pahalı bir zevk.

500 ruble için basit bir kare şeklinde plastik masa satın alınabilir ve bir sandalye yaklaşık 300’e mal olur. Ancak yüksek kaliteli sert plastikten yapılmış büyük işlevselliğe sahip modeller on binlerce dolara mal olacak..

Tek bir kopya halinde sipariş edilen mobilyalar standart versiyondan daha pahalıdır, ancak boyutları odanın büyüklüğüne ve çocuğun isteklerine göre tam olarak ayarlanabilir..

En iyi markaların gözden geçirilmesi

Güvenlik ve konfor, İtalyan mobilya şirketi Erbesi’nin inancıdır. Şirketin karakteristik özellikleri şunları içerir: çevre dostu malzemeler, toksik olmayan boyalar ve vernikler, keskin köşeler yok. Bu şirketin bebek karyolaları, komodinleri, masaları ve mama sandalyeleri her türlü iç mekanı süsleyecek. Çoğunlukla açık ve ölçülü renkler kullanılır: beyaz, bej, pembe, kahverengi. Fiyat kategorisi ortalaması ve ortalamanın üzerinde.

Yerli üretimin markası “Gandilyan”, üretime 1993 yılında başlamıştır. Sadece Rusya’da değil, neredeyse anında popülerlik kazandı. Ana üretim, bu şirket tarafından çocuk mobilyalarının üretimi için ana malzeme olan kayın ağacının üretildiği Stavropol Bölgesi’nde yer almaktadır. Ürünlerin yeterli dayanıklılığı, çok hoş olan düşük bir fiyatla birleştirilmiştir. Marka durmuyor, malların ambalajlanması için sürekli yeni fikirler aranıyor..

Başka bir yerli şirket – “Nika” – çocuk odaları için modüler mobilyalar üretiyor. Bir masa, sandalye, gardırop ve beşik birleştirmeyi düşünmek zorunda kalmadan tüm oda için bir mobilya seti seçebilirsiniz. Fiyatlar, ucuz malzeme – lamine sunta ile açıklanan demokratikten daha fazladır. Şirketin zengin bir ürün yelpazesi var, her zevke uygun takımlar ve bireysel mobilyalar var..

İç tasarımda ilginç çözümler

Fidanlığı çeşitlendirmek için ilginç bir şekle sahip bir sandalyeye sahip bir masa modeli seçebilirsiniz. Bir erkek için bir spor araba veya bir kaptan kabini olabilir ve bir kız için oymalı bacaklarda zarif bir sandalyeye sahip bir tuvalet masası olabilir..

Kaptan kabini tarzında bir set için ahşap malzeme olarak uygundur. Masa, küçük eşyalar için küçük çekmeceli bir sekreter ile donatılabilir ve sandalyenin arkası ve kolçaklar deri ile kaplanabilir. Seçenek, deniz tarzı bir oda için mükemmeldir..

Bir tuvalet masası bir kızın odasında iyi görünecek. Masanın altına taraklar ve süslemeler için küçük çekmeceler veya raflar yerleştirilebilir. Sandalye yerine, yumuşak koltuklu bir sedir veya tabure alabilirsiniz. Küçük bir moda tutkunu kesinlikle böyle bir kitten hoşlanacak..

Adblock
detector