Bir çocuk yatağı, iç mekanın çok önemli bir özelliğidir ve bu, onsuz yapılması imkansızdır. Bebeğin yatağında rahat uyuyabilmesi için doğru tasarımın seçilmesi gerekir. Her yaşa özel modeller geliştirilmiştir. Hangi çocuk daha uygundur, aşağıda okuyun.

8fotoğraf

Doğumdan 3 yaşına kadar olan bebekler için

Yeni doğanlar için beşiklerden oluşan özel bir kategori. Onların pek çok meziyeti var. Anneler, özellikle bir çocuğun 2 yaşında uyuyabileceği bebekler için beşikleri takdir eder..

Malzeme

3 yaşından küçük çocuklar için uyku yapıları sadece ahşap ve metal gibi doğal malzemelerden yapılmaktadır. Çoğu zaman daha pahalı olmalarına rağmen, en az travmatik oldukları için ahşap yapılar tercih edilmelidir. Masif kayından yapılmış denizaşırı bir yatak yerine çam veya huş ağacından yapılmış yerli bir model seçerseniz çok fazla harcamanıza gerek kalmayacak..

Tasarım

0 yaşındaki bir beşik arasındaki özel bir fark, yapının iki tarafında bulunan ahşap yuvarlak veya düz çubuklardan yapılmış bir kafestir. Güvenlik için, çubuklar arasındaki mesafe, bebeğin elini sokmaması için çok küçük yapılmıştır. Diğer bir özellik, yaşa bağlı olarak bağımsız olarak ayarlanabilen iki seviyeli alt kısımdır..

Yetişkin bir çocuk için ilginç bir işlev var – bebeğin kendi başına yatmayı öğrendiği anda çok faydalı olacak katlanır bir duvar. Çoğu tasarımda yerleşik depolama çekmeceleri bulunur.

Yenidoğan yatakları birkaç türe ayrılabilir:

 • Sallanan yatak – yenidoğan için klasik versiyon. Satın alırken, sadece koşuculara değil, aynı zamanda tekerlek takma olasılığına da dikkat etmeniz gerekir..

 • beşik; altı aydan fazla sürmeyen kısa hizmet ömrüne rağmen, bu modeller oldukça pahalıdır. Pratik olmaları, küçük boyutları ve güzel görünümleri nedeniyle birçok anne çocukları için rahat beşikler satın alır..

 • Cabrio yatak; Büyük boyutlu da olsa en işlevsel model. Bir yatak, çekmeceler ve alt değiştirme panelinden oluştuğu için çok popüler. Sadece bir bebek için değil, aynı zamanda daha büyük bir çocuk için de uyku yeri görevi görecek.

Seçim yaparken yapının boyutlarını dikkate almak çok önemlidir. Standart bedenler genellikle 120 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğindedir ve bu, doğumdan 3 yaşına kadar olan bir çocuk için oldukça yeterlidir..

okul öncesi için

3 veya 4 yaş arası bir çocuk için bir yatak seçerken, sadece temel gereksinimlere (güvenlik, çevre dostu olma, rahatlık) değil, aynı zamanda tercihlerine de dikkat etmelisiniz. Bir okul öncesi çocuk artık bir yürümeye başlayan çocuk değil, neyi sevip neyi sevmediğini bilen tamamen bağımsız bir çocuktur..

Yatağın malzemesi ve boyutu bağımsız olarak seçilmelidir. Okul öncesi çocuklar için yatak ahşap ve metalden yapılmıştır. Rusya’daki bu tür yapıların boyutları şu şekildedir: 70 cm genişliğinde ve 140-150 uzunluğunda.

Şekil ve renk şeması ile ilgili olarak, çocuğunuzun isteklerini ihmal etmemelisiniz. 5 yaşında bir çocuk için, parlak bir çatı katı veya araba yatağı, doğal ahşap renginde sıradan bir yataktan çok daha ilginç olacaktır..

Tasarıma gelince, çıtalardan veya sağlam bir plakadan oluşan, düz bir tabana sahip bir yatak seçmeniz gerekir. Yatağı çok yumuşak bir şilte ile “bozmayın”. Bu kadar küçük yaşta, çocukların duruşlarının düzgün bir şekilde oluşması için uyumak için sert bir yüzeye ihtiyacı vardır. Hindistan cevizi dolgulu şilteler satın alın, gerekli sertliğe sahiptirler ve çevre dostudurlar..

öğrenci için

Okul çağındaki çocuklar için 70 ila 90 cm genişliğinde ve 180 ila 200 m uzunluğunda kendi yataklarını yaparlar. Öğrenci yatağı, uzun yıllar uyku yeri olarak hizmet edeceği için rahat ve dayanıklı olmalıdır..

Daha büyük bir çocuk için yatağın tasarımı daha sağduyulu bir görünüme sahiptir. Böyle bir yatak alırken, bu yaştaki çocuklar çok seçici olduğundan ve seçiminizin takdir edilmeme ihtimali olduğundan, yanınıza almak için bir okul çocuğu almanız yeterlidir..

Dilerseniz herhangi bir yatağı satın alabilirsiniz, işte sadece birkaç ilginç seçenek:

 • İki çekmeceli normal yatak; açık renkli ahşaptan yapılmış, özlü ve şık.

 • Depolama alanı ve çalışma alanı ile çatı katı yatak. Yatıştırıcı bir çift renkte yapılmış çok özgün ve çok işlevli bir tasarım: kahverengi ve sütlü. Rahatlığı tercih eden ve zamanının çoğunu ders çalışmaya ayıran bir çocuk için ideal bir köşe.

 • Rahat bir kanepe ve bir çalışma alanı ile birlikte genç bir kız için parlak bir çatı katı modeli. Ayrıca çarşaflar için (kanepenin altında) bir saklama alanı ve kitaplar ve küçük eşyalar için açık raflar bulunmaktadır..

 • Nazik bir deniz tarzında çekyat; bir çekmece ile donatılmış çok rahat ve fonksiyonel model.

 • Katlanan yatak. Gündüzleri dolaba kolayca “gizlenen”, böylece alanı artıran pratik ve ergonomik tasarım. Set, çekmeceli ve raflı bir kulaklığın yanı sıra ayrı bir çalışma alanı içerir..

Bununla birlikte, ana seçim kriterini gözden kaçırabileceğiniz için orijinal tasarıma çok fazla bakmamalısınız: güvenlik ve konfor.

İç mekanda çocuk yatağı

Her yaştan bir oğul veya kız için doğru yatağı nasıl seçeceğinizi artık biliyorsunuz. Bir bebek yatağının iç mekana doğru ve ilginç yerleştirilmesi için birkaç fotoğraf fikri görmeye devam ediyor. Yatağın genel arka planla birleşmeden veya öne çıkmadan odanın genel tarzına uyması çok önemlidir..

 • Zeytin ve mavi unsurlarla süt pembesi renginde döşenmiş, yeni doğmuş bir bebek için şık bir çocuk odası. Bu iç mekandaki yatak standart bir tasarıma sahiptir ve çekmecelerle tamamlanmaktadır. Döşemeli mobilyalar ve aynı renk düzeninde yapılmış bir çekmeceli dolap ile iyi gider..

 • 5-7 yaş arası bir çocuk için parlak kreş. Ranza, itfaiye şeklinde yapıldığı için çok sıra dışı bir görünüme sahiptir. Bu tasarımın iki yatağı vardır, bu nedenle ikizler için idealdir. Depolama için, odada yatakla aynı tarzda yapılmış bir gardırop bulunmaktadır. Beyaz zemin, zengin renkli duvar, sütlü perdeler, yeşil kanepe – her şey çok organik ve rahat görünüyor.

 • İki kişilik bir genç odasının ölçülü ve sakin tasarımı, minimal bir renk paleti ve parlak vurguların olmaması ile ayırt edilir. İç mekandaki ana rol, rahat bir kanepe ve bir çatı katı yatağı tarafından oynanır..

İzleyin ve ilham alın. Doğru yatakla çocuğunuzla rüya gibi bir oda yaratın.