Zdjęcia i rodzaje altan do domków letniskowych

Każdy właściciel wiejskiego domu lub daczy, oprócz dekorowania ogrodu i ogrodu warzywnego, dba o to, aby na jego stronie było przytulne miejsce do wypoczynku. Altana na letnią rezydencję to idealna opcja do wypoczynku na świeżym powietrzu z przyjaciółmi lub całą rodziną. Uchroni Cię przed deszczem, wiatrem i słońcem, a także znacząco odmieni Twój letni domek. W tym artykule porozmawiamy o rodzajach i cechach altan, a także o, jak zbudować altanę własnymi rękami.

Odmiany altanek na osobistą fabułę:

– naturalny baldachim z gałęzi drzew;

– drewniane lub kute;

– struktury poliwęglanowe;

– namiot;

– zamknięta altana.

Zasadniczo rodzaje altan są rozpatrywane według dwóch kryteriów: projektów i użytych materiałów.

Zasadniczo rodzaje altan są rozpatrywane według dwóch kryteriów: projektów i użytych materiałówZdjęcie altan wykonanych z drewna na letnią rezydencję

Jaką altanę warto zbudować na miejscu

Przed rozpoczęciem budowy zastanów się dokładnie, gdzie na miejscu warto umieścić altanę. Powinien organicznie wtapiać się w projekt krajobrazu i jak najbardziej pasować do domu i ogrodu. Często altany ogrodowe znajdują się w pobliżu stawu, na wzgórzach lub na skrzyżowaniach ścieżek ogrodowych..

Jaką altanę warto zbudować na miejscuJaką altanę warto zbudować na miejscu

Decydując się na zaciszne miejsce na budowę przytulnego zakątka do odpoczynku, wśród kwiatów i drzew, można odpocząć od zgiełku miasta. Gdziekolwiek zdecydujesz się zbudować domek ogrodowy, powinien on mieć widok nie na drogę lub bramę, ale na naturalne piękno Twojej witryny. Dla rodzin z dziećmi idealną lokalizacją na altankę jest bliskość placu zabaw.

Niezależnie od stylu i materiałów altany zalecamy przykrycie jej pnączami przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nie należy całkowicie otaczać domu roślinnością, bo wtedy zgubi się w bujnej zieleni i nie będzie widać pięknej struktury. Wystarczy zacieniać go z obu stron, aby w środku było chłodno.

Altany, które są splecione z kręconymi kwiatami, na przykład powojnikami, winogronami, różą, wyglądają oryginalnie. Zawieś doniczki z petuniami lub innymi kwiatami na ścianach obwodowych. Wokół altany niektórzy letni mieszkańcy tworzą klomby, pośrodku których sadzą wysokie kwiaty, a na krawędziach – niskie rośliny wieloletnie.

Altana to prawdziwa ozdoba domku, dlatego niektórzy budują go na wzgórzach i wzgórzach lub na podwyższonym cokole. W takim przypadku będziesz musiał dodatkowo zbudować drabinę do altany. Stopnie mogą być wykonane z drewna lub kute, a także z innych materiałów, najważniejsze jest to, że są w harmonii z całą konstrukcją altany. Właściwe oświetlenie altany i całego ogrodu podkreśli piękno osobistej działki.

Miłośnicy szmeru wody, ciszy i spokoju mogą poszerzyć teren altany, aranżując wokół niej niewielki zbiornikMiłośnicy szmeru wody, ciszy i spokoju mogą poszerzyć teren altany, aranżując wokół niej niewielki zbiornik

Miłośnicy szmeru wody, ciszy i spokoju mogą poszerzyć teren altany, aranżując wokół niej niewielki zbiornik. Dno pokryte jest specjalną folią i pokryte żwirem, dodatkowo należy wzmocnić brzegi kamieniem, ułożyć platformę i wrzucić rybę do sztucznego zbiornika. Zbieraj rośliny na płytkie wody i posadź je w koszach. Posadź niskie krzewy wzdłuż samego stawu, a w pobliżu możesz posadzić jałowiec lub paproć.

Altana ogrodowa powinna być stylowo połączona z wiejskim domem, jednak można ją ostrożnie zamaskować roślinamiAltana ogrodowa powinna być stylowo połączona z wiejskim domem, jednak można ją ostrożnie zamaskować roślinami

Altana ogrodowa powinna pasować do stylu wiejskiego domu, jednak można ją starannie zamaskować roślinami, aby pasowała do wystroju ogrodu. Jeśli chcesz, aby altana była wykonana w zupełnie innym stylu niż dom, zastanów się nad projektem, aby tworzyła odrębną strefę semantyczną.

Wybór projektu altany zależy bezpośrednio od jej przeznaczenia, ponieważ ktoś buduje ją do dekoracji ogrodu, ktoś – do wygodnego kącika do relaksu. Wielu letnich mieszkańców specjalnie tworzy domy typu zamkniętego, aby wygodnie było je obsługiwać zimą. Dodatkowo, jeśli powierzchnia altany ogrodowej jest duża, można w niej spędzić fajny weekend..

Wielu letnich mieszkańców specjalnie tworzy domy typu zamkniętego, aby wygodnie było je obsługiwać zimą.Wielu letnich mieszkańców specjalnie tworzy domy typu zamkniętego, aby wygodnie było je obsługiwać zimą.

Najczęściej domy ogrodowe wykonywane są w kształcie prostokąta. Wynika to z łatwości montażu konstrukcji, a także możliwości wygodnego ustawienia stołu i ławek. Aby wyposażyć wnętrze okrągłej lub sześciokątnej altany, musisz wybrać okrągły stół i taborety. Altany asymetryczne są idealne dla tych, którzy chcą w tym pomieszczeniu stworzyć wydzielone przestrzenie, na przykład do wypoczynku, gotowania i tańca..

Przeczytaj także: Jak udekorować podwórko prywatnego domu

Oryginalne altany na małą powierzchnię

Jeśli zbudujesz nieporęczną altanę na małym obszarze, stworzy to poczucie dysharmonii. W takich przypadkach najlepiej jest zbudować zadaszenie lub konstrukcję, w której nie ma ścian, a dach spoczywa na podstawie. Altany w kształcie grzybów mogą być wykonane z metalu lub drewna. Zabudowa narożna lakonicznie wpasuje się w krajobraz małej powierzchni.

Oryginalne altany na małą powierzchnięOryginalne altany na małą powierzchnię

Belweder pomoże rozwiązać problem niewielkiego obszaru witryny. Tego typu konstrukcja najczęściej znajduje się nad budynkiem, aby zapewnić piękny widok z góry. Możesz postawić altanę i na wzgórzu.

Altany w kształcie grzyba mogą być wykonane z metalu lub drewnaMałe altany do dawania w kształcie grzybka

Rotunda Ogrodowa to okrągła konstrukcja z kopułą, na obwodzie której znajdują się kolumny. Doda oryginalności nawet niewielkiej powierzchni. Dziś mieszkańcy lata ulepszyli pagody do swoich ogrodów, biorąc iglicę i kształt dachu ze struktury tej konstrukcji..

Rotunda Ogrodowa to okrągła konstrukcja z kopułą, na obwodzie której znajdują się kolumnyRotunda Ogrodowa to okrągła konstrukcja z kopułą, na obwodzie której znajdują się kolumny

Podstawy budowy altan na letnią rezydencję i ogród

Do budowy drewnianej altany najczęściej wybiera się drewno liściaste. Jeśli planujesz zrobić altanę typu otwartego, zainstaluj dach na filarze wsporczym, wokół możesz wykonać niską poręcz. Aby konstrukcja chroniła przed deszczem i wiatrem, będziesz musiał wykonać ściany z dowolnego materiału. W przypadku okien najlepiej wybrać szkło zamiast plastiku.

Dość często zamiast ściany altany montowana jest siatka, którą następnie splata się pnączami. Możesz zrobić to z drewna, ale nie zapomnij o zabezpieczeniu przed gniciem i ogniem..

Dość często zamiast ściany altany montowana jest siatka, którą następnie splata się pnączami.Dość często zamiast ściany altany montowana jest siatka, którą następnie splata się pnączami.

Jeśli dom wiejski jest wykonany z cegły lub kamienia, zrób altanę z tych samych materiałów. Jednocześnie pamiętaj, że masywne konstrukcje będą pięknie wyglądać na dużych powierzchniach. Całkowicie ceglana altana jest rzadkością, ponieważ tego typu konstrukcja powinna współgrać z naturalnym zakątkiem terenu. Dlatego podpory i filary często wykonuje się z kamienia lub cegły, a dach z drewna..

Dlatego podpory i filary często wykonuje się z kamienia lub cegły, a dach z drewna.Dlatego podpory i filary często wykonuje się z kamienia lub cegły, a dach z drewna.

Kute altany mają lżejszy i bardziej dyskretny wygląd, dzięki czemu zwięźle wpasują się w zewnętrzne małe powierzchnie. Przed zainstalowaniem takiej altany konieczne jest wykonanie podstawy betonowej lub ceglanej, aby powierzchnia podłogi była równa. Bez fundamentu można zbudować tylko lekką drewnianą altanę. Nie zapomnij o lekkim nachyleniu podłogi altany, w przeciwnym razie woda będzie w niej stała po deszczu.

Słupy podstawy altanki są instalowane w zwykły sposób. Jeśli słupek jest drewniany, należy go spalić i potraktować kompozycją bitumiczną. Odbywa się to tak, że słup nie gnije, gdy wchodzi w interakcję z ziemią. Wystarczy wbić metalowy słupek w ziemię lub beton. Podłogę altany można ułożyć płytkami lub kamieniem, ale nie zapomnij o hydroizolacji, zwłaszcza jeśli pracujesz z drewnem.

Słupy podstawy altany są montowane w zwykły sposóbSłupy podstawy altany są montowane w zwykły sposób

Ogólne postrzeganie gotowej konstrukcji zależy bezpośrednio od dachu altany. Według kształtu są okrągłe, prostokątne, kwadratowe, płaskie, wypukłe dachy. Jako pokrycie dachowe często stosuje się samoprzylepną dachówkę bitumiczną lub zwykłą. Pierwszy rodzaj płytek jest wygodniejszy w montażu, a także ma długą żywotność i nie wypacza się z zimna. Niektórzy mieszkańcy lata używają bambusowych i drewnianych desek na dach. Naturalne materiały mają wyższy koszt, ale wyglądają dość oryginalnie. Często altany są pokryte tym samym materiałem budowlanym co dom, aby stworzyć harmonijny zespół. Tanią opcją na dach altany byłaby markiza wykonana z polichlorku winylu. Jeśli nie planujesz długiego zebrania, możesz zrobić dach z gałązek, po których będą się ciągnąć rośliny..

Wymiary altany liczone są również od planowanej liczby osób, które powinna pomieścić

Wymiary altany liczone są również od planowanej liczby osób, które powinna pomieścić. Na tej podstawie wybierany jest projekt stołu i krzeseł. Pamiętaj, że wygodne przejście wymaga 50-55 cm, mniej więcej taka sama odległość jest potrzebna do wygodnego siedzenia przy stole.

Proste rodzaje altan do domków letniskowych i ich budowa

Proste rodzaje altan i ich budowaProste rodzaje altanek do wsi i ich budowa

Altany od wieków uważane są za jedną z najpopularniejszych dekoracji ogrodowych. Budynki te zaskakują różnorodnością projektów, a niektóre z arcydzieł można nazwać prawdziwymi dziełami sztuki. Każdy mieszkaniec lata sam wybiera rodzaj i kształt altany, a korzystając z podstaw budowy zamienia swoją konstrukcję w oryginalny wystrój ogrodu. W altanie powstaje ciepła i przytulna atmosfera, jeśli jest wykonana z naturalnych materiałów. Jeśli utrzymasz określony styl wszystkich budynków na stronie, otrzymasz jeden zespół architektoniczny, który będzie przyciągał pięknem i harmonią.

Przeczytaj także: Tworzenie klombu i ogrodu kwiatowego na wsi

Prosty namiot

Namiot to idealna opcja dla tych, którzy uważają, że nie ma potrzeby budowania skomplikowanej stacjonarnej altany na swojej działce. Aby zbudować namiot, konieczne jest umieszczenie na terenie 4 betonowych płyt, które posłużą jako fundament. Konieczne jest włożenie do płyt żelaznych prętów lub plastikowych rurek, które są połączone ze sobą zaciskiem..

Prosty namiotProsty namiot

Do pokrycia namiotu najczęściej używa się folii lub grubej tkaniny. Wybrany materiał należy przymocować pośrodku, a następnie naciągnąć na podpory. Nie zapomnij zaaranżować strefy wejściowej, którą można dodatkowo przykryć moskitierą. Ta konstrukcja jest wygodna, ponieważ całkowicie chroni przed deszczem i słońcem, a aby ją zdemontować, wystarczy zdjąć markizę.

Altana typu grzybowego

Ta struktura jest idealna do małych powierzchni. Wspornik może być wykonany z metalowej rury o średnicy, w którą wkładany jest drewniany słupek. Aby zainstalować grzyb, musisz wykopać otwór o długości 0,5 m, zainstalować w nim rurę 1,5 m, wypełnić ją żwirem i betonem.

Altana typu grzybowegoAltana typu grzybowego

Następnie weź drewniany stojak o długości 2 m i przetwórz z nich 0,5 m, aby pasował do metalowej rury. Teraz zacznij robić sam grzyb. Aby to zrobić, musisz przybić pręty z czterech stron, przymocować do nich listwy od dołu, aby utworzyć ramę w kształcie krzyża. Gotowy grzyb można pokryć ceratą, plastikiem lub płytą wiórową.

Stojak z grzybem jest instalowany w metalowej rurze, gdy beton stwardnieje. Dodatkowo w takiej altanie można zrobić ławkę, której nogi również najlepiej zabetonować.

Zalecana literatura: Letni prysznic na wsi

Altany z żywicy epoksydowej

Ten rodzaj altany jest wytrzymały, a jednocześnie dość prosty w budowie. Przede wszystkim zdecyduj o miejscu budowy, a następnie zainstaluj cztery filary. Na sklejkę nałożyć wosk do parkietu, a następnie rozłożyć na nim tkaninę i zaimpregnować żywicą epoksydową. Przygotuj wcześniej kawałki materiału na ściany. Jeśli chcesz, aby ściany były mocne, zrób je nie z jednej, ale z kilku warstw materiału. Przymocuj gotowe panele do filarów.

Altana z żywicy epoksydowejAltana do domku wykonana z żywicy epoksydowej

Przygotuj kawałek materiału na dach. Najpierw przymocuj go do słupków, aby zwisał, a następnie spryskaj go żywicą epoksydową i pozostaw do wyschnięcia. Następnego dnia, gdy żywica wyschnie, kopułę można odwrócić i przymocować do słupków. Aby kopuła była gęsta, zrób ją z kilku warstw tkaniny..

Składana altana

Jeśli chcesz zrobić altanę łatwą w montażu i demontażu, opcja z ekranem altanki jest najbardziej optymalna. Gotowa konstrukcja jest lekka i wygodna, a można ją ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie.

Kilka identycznych ramek wykonanych jest z belek ze wzorem, który każdy wybiera niezależnie. Ramy są połączone zawiasami drzwi, dzięki czemu konstrukcja składa się w harmonijkę. Niektórzy mieszkańcy lata instalują altanę na specjalnie przygotowanym terenie. Możesz rozciągnąć tkaninę zamiast dachu.

Składana altanaSkładana altana do domków letniskowych: 1 – stelaż altany 2 – łączniki mocujące 3 – markiza

Aby altana stała się harmonijnym dodatkiem do domku letniskowego, weź pod uwagę wszystkie cechy różnych konstrukcji, a także wolną przestrzeń i ogólną elewację.

Obejrzyj wideo: Jak zbudować altanę własnymi rękami

Odpowiednio zaprojektowana altana własnymi rękami stanie się przytulnym miejscem wypoczynku w każdą pogodę, a także pozwoli w pełni cieszyć się pięknem przyrody i krajobrazów.