Drabina ogrodowa DIY, rodzaje i zdjęcia

Schody Stanowi element dekoracyjny, który podkreśla piękno i oryginalność terenu stoku. Drabiny pozwalają zmniejszyć nachylenie terenu i zapewniają wygodne przejście z poziomu na poziom. Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i jakie materiały najlepiej wykonać do wykonania klatki schodowej, dowiesz się z tego artykułu..

Klatki schodowe międzytarasowe jednoczęściowe

Klatki schodowe międzytarasowe jednoczęściowe

Różnica wysokości między dwoma tarasami może być duża lub mała. Drabiny połączą stodołę z domem, a także będą dobrą alternatywą dla ścieżki ogrodowej. Projektanci zalecają wykonanie podestów między stopniami, zwłaszcza jeśli różnica wysokości między tarasami przekracza 1m.

Zalecana wysokość stopnia dla schodów zewnętrznych to 15 cm, szerokość – 30 cm, głębokość – 40 cm, przy takich parametrach zapewnione będzie wygodne chodzenie, a na schodach nikt się nie potknie. Liczba kroków jest obliczana na podstawie ich wielkości i wysokości podnoszenia.

Montaż schodów. Drabinę można wbić w ziemię lub z niej wysunąć. Jednoczęściową konstrukcję najlepiej wykonać za pomocą wzmocnienia. Jeśli zrobisz poduszkę z piasku, możesz zapobiec przesuwaniu się schodów w poziomie. Aby uniknąć alkalizacji gleby, jako izolację należy użyć pokrycia dachowego lub folii. Płyty betonowe powinny być równe szerokości klatki schodowej i układać stopniowo na zaprawie. Zrób okładzinę schodów i zastanów się, jak zorganizować płynny przepływ wody.

Drabiny zasypowe międzytarasowe

Drabiny zasypowe międzytarasowe

Ta drabina może być używana nawet wtedy, gdy różnica poziomów między krawędziami działki ogrodowej jest niewielka. Drabiny z niewielką liczbą stopni są łatwe w produkcji i montażu. Liczba stopni wynosi na ogół od 2 do 4, więc schody mogą służyć jako wejście. Różnica wysokości, w przeciwieństwie do masywnej, nie powinna przekraczać 50 cm.

Montaż i przygotowanie materiałów. Rodzaj wypełnienia schodów można przypisać niedrogim, ponieważ konstrukcja jest najczęściej wykonana z pozostałości materiałów budowlanych. Każdy stopień musi mieć jednakową wysokość, dlatego kłody są starannie przygotowywane i przycinane. Zaleca się traktowanie półfabrykatów na kroki za pomocą środka antyseptycznego (można kupić specjalną kompozycję w sklepie ze sprzętem lub użyć zużytego oleju silnikowego).

Na tarasie konieczne jest wykopanie gruntu, co przeszkadza w montażu klatki schodowej. Dno należy zasypać piaskiem i żwirem, a następnie zamontować blok drabiny do drabiny zasypowej. Narożniki, profile i elementy zbrojenia pomogą zapobiec ruchom konstrukcji. Sama drabina musi być pokryta gruzem lub innym luźnym materiałem..

Drabiny DIY

Drabiny DIY

Klatka schodowa na cięciwie to wygodna i elegancka konstrukcja, która jest szeroko stosowana do wejścia do domu lub połączenia dwóch pięter. Kiedy warto zrobić drabinę cięciwową? Przy progu od 50 cm do 1 m poradzi sobie solidny taras lub wypełniająca klatka schodowa, a próg jest większy, wtedy istnieje potrzeba innego typu konstrukcji. Ta drabina może mieć różne długości, zwykłą lub spiralną.

Cechy konstrukcyjne drabiny cięciwowej. Najczęściej jest wykonany z drewna, natomiast stopnie mogą być różnego rodzaju: górne i wpuszczane. Szerokość takiej klatki schodowej powinna być szersza niż wejście i szersza niż drzwi. Jako tete (belkę) używa się belki, która utrzymuje cały marsz i znajduje się na całej długości schodów.

Z czego można zrobić schody?

Z czego można zrobić schody?

Chodniki i stopnie mogą być wykonane z kamienia, drewna i wielu innych materiałów, jednak w ostatnich latach popularne są schody z płyt chodnikowych. Proces układania takich schodów jest dość prosty, za pomocą płytek można wdrożyć dowolne rozwiązanie projektowe. Rozmiar, kolor płytek i wzór można dobrać z uwzględnieniem krajobrazu terenu, a także rodzaju istniejących budynków.

Do schodów można wybrać kostkę brukową i kamień, ponieważ materiały te są dość przystępne i dobrze razem wyglądają. Czasami schody są z cegły i kamienia lub tylko z kamienia, a koneserzy praktyczności używają bloczków betonowych. Materiał na stopnie najlepiej stosować tak samo, jak na ścieżki, wtedy projekt zwięźle wpłynie na projekt pola bramkowego.

Źródło: sam mistrz nr 5 2001