środki na mszyce na drzewach owocowych

Mszyce to jeden z najgorszych wrogów każdego ogrodnika. A można go znaleźć wszędzie i żyje od wiosny do samego mrozu. Zjada wszystko – warzywa i owoce, kwiaty, wszelkie warzywa. Roślina zaatakowana przez mszyce przestaje rosnąć, traci pąki, kwitnie wolno i mało owocuje, w ciężkich przypadkach może nawet umrzeć. A lepki sekret, który pozostaje po mszycach, przyczynia się do rozwoju infekcji grzybiczej, która może całkowicie wykończyć roślinę.

Same mszyce często stają się nosicielami wirusów, łatwo infekując rośliny jedna po drugiej podczas ich migracji od jednej do drugiej. Owad rozmnaża się zadziwiająco aktywnie i szybko – pomimo tego, że większość osobników jest bezpłciowa, czasami rodzą się jednostki o cechach płciowych, a następnie, zapładniając, mogą urodzić to samo młode różnej płci. Po przeczytaniu tego artykułu możesz dowiedzieć się, jak kontrolować mszyce na drzewach owocowych..

Mszyce – jak to wygląda

Widzimy mszyce jako ciemną kropkę o długości 0,5-0,7 cm, a po bliższym przyjrzeniu się jej kontury przypominające krople. Ponadto są zarówno ze skrzydłami, jak i bez, jeśli uskrzydlone to 2 pary przezroczystych skrzydeł, dłuższe z przodu, krótsze z tyłu.

Przypominają kameleony, mogą być szare, zielone, czarne, różowe, czerwone i ogólnie przeźroczyste, w miarę wzrostu mogą zmieniać swój kolor, a także kolor zależy od tego, co owad aktualnie je.

Bezskrzydłe osobniki zwykle nie poruszają się tak aktywnie, głównie ich życie toczy się w ciasnej przestrzeni na jednej lub kilku roślinach. A gdy kolonia owadów staje się zbyt duża i zaczyna brakować pożywienia, to niektórym osobnikom wyrastają skrzydła i odlatują na niewielką odległość i tam powstaje z nich nowa kolonia roślinożerców. Powstawanie i wzrost tych owadów nie zapewnia fazy poczwarki, żywe pasożyty rodzą się od razu z hibernujących jaj lub dorosła mszyca rodzi już żywe młode, co więcej, już w ciąży!

zwalczanie mszyc na drzewach owocowych

Jak drzewa cierpią na mszyce

Jeśli na drzewach pojawiły się mrówki i mszyce, ważne jest, aby odpowiednio sobie z nimi poradzić. Nie daj się zwieść ich mikroskopijnym rozmiarom, niepostrzeżenie osadzając się po niewłaściwej stronie liści i mnożąc się katastrofalnie, możesz je zauważyć, gdy może być za późno, by cokolwiek zrobić, tylko po to, by radykalnie ściąć i spalić zainfekowane drzewo.

W końcu te szkodniki nie tylko wysysają soki z roślin, ale wstrzykują tam truciznę, która jest niezwykle toksyczna dla roślin. A pąki zaczynają opadać, liście więdną, wysychają i zwijają się, pąki również obumierają, kwiaty więdną i nie tworzą jajników.

Rozwój takiego drzewa może się całkowicie zatrzymać, dopóki całkowicie nie umrze..

Proces fotosyntezy również zatrzymuje się od trucizny i możliwa jest infekcja grzybem. A pędy, zwłaszcza młode, wybrane przez mszyce, słabną tak bardzo, że nawet łagodna zima może je zabić..

Wszystko zaczęło się od mszyc, ale osłabiona roślina nie będzie w stanie walczyć z innymi pasożytami i chorobami.

Są też gatunki mszyc, które tworzą wyrostki na drzewach – galasy, prowadzące do powstawania wrzodów na drzewach i późniejszej śmierci tych ostatnich.

Mszyce na drzewach – aktywna walka z pasożytem

Z tego artykułu dowiesz się, jak opryskiwać drzewa z mszyc. Oto rasa mszyc, które zaatakowały twój ogród, tylko naukowiec – biolog może to określić. Ale otrzymane środki do zwalczania szkodników działają doskonale na wszystkie odmiany tego owada..

Zwyczajowo walczy się z nim środkami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi i ludowymi. Wybór metody zależy zarówno od osobistych preferencji, jak i od okresu porażenia rośliny – pąki, kwitnienie lub już owocowanie.

Zacznijmy od opcji biologicznych.

Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce z mszycami jest biedronka! Potrafi zjeść 200 szkodników dziennie.!

Muchy kwiatowe lub bzygi to również miłośnicy ucztowania na mszycach, z nimi także fleur-eyed (slotoskrzydłe) i ptaki. Czerwone mrówki są również naszymi sprzymierzeńcami w walce, same mszyc nie dotykają, ale aktywnie niszczą czarne mrówki ziemne, które lubią się wypasać i hodować mszyce, dając im smaczne mleko, a także przenoszą na siebie osobniki bezskrzydłe innym roślinom.

Więc nie spiesz się, aby spalić suchą trawę wiosną lub jesienią, twoi sojusznicy – mogą w niej żyć naturalni wrogowie mszyc. Ale czarne mrówki – najlepsi przyjaciele mszyc – nie zostaną zniszczone przez ogień, żyją głęboko pod ziemią..

W przypadku biedronki nie należy aktywnie usuwać roślin, takich jak pokrzywa, wrotycz pospolity, stokrotki, koperek i krwawnik pospolity, te owady naprawdę je lubią.

Dla ich bezpiecznego zimowania ustaw kępy suchej trawy w kącie ogrodu, lepiej – czubki kukurydzy, lub możesz nawet zbudować coś w rodzaju mini – budki dla ptaków.

Istnieje wariant tuby skręconej z tektury, nadziewanej suchą trawą i umieszczonej w opadłych liściach.

Możesz zaludnić swój ogród biedronkami, kupując z nimi pudełko w specjalnym sklepie, możesz znaleźć te, które sprzedają owady wyhodowane na sprzedaż.

Są też rośliny, których mszyce nienawidzą – to czarny bez, lulek, bazylia, szczaw, mniszek lekarski, czosnek, cebula, gorczyca, chrzan, tytoń, wrotycz pospolity i piołun z krwawnikiem. A mszyce nie lubią takich kwiatów – mlecze, jaskry, nagietki i nagietki, nie znoszą pomidorów, ziemniaków i ostrej papryki z warzyw.

Z niektórych z tych roślin można zrobić doskonałe wywary do zwalczania szkodników, na przykład z piołunu, drobno posiekać nożem i zalać wrzątkiem, pozostawić na kilka godzin. Następnie należy odcedzić i dodać trochę gospodarstw domowych. mydło dla lepszej retencji roztworu na liściach i dalej posyp na drzewa, zwłaszcza spód liści.

mrówki i mszyce na drzewach

Nie oszczędzaj roztworu, wystarczy 5 litrów na 1 drzewo. Do bulionu można również użyć liści tytoniu, czosnek posiekać prosto nieobrany, skórki cebuli też się sprawdzą, stosuje się również liście lub korzenie mniszka lekarskiego. Odwary przygotowywane są również z igieł sosnowych, skórek cytrusowych, z ostrej papryki i ich nadziewanych pomidorów lub ziemniaków.

Podczas opryskiwania nie zapomnij, aby nie spalić samych liści w jasnym słońcu i dużej koncentracji, ale zamiast korzyści będzie odwrotnie.

Ponadto nie zatruwaj się, wdychając koncentrat. I oczywiście dla wrogów mszyc – owadów takie leczenie może również stać się destrukcyjne..

Wystarczą Ci rękawiczki i maska ​​ochronna, ale zrób to nie później niż 2 tygodnie przed zbiorami, najlepiej miesiąc.

Ale mszyce, takie jak begonia, malwa, petunia, nasturcja, kalina roślinna, lipa i czeremcha z dala od twojego miejsca, ich mszyce są również bardzo szanowane.

Ochrona chemiczna przed szkodnikami

W tym artykule znajdziesz środki na mszyce na drzewach owocowych. Z reguły pasożyty wykryte na czas można usunąć bez użycia ciężkiej artylerii. Ale jeśli nagle stało się to późno, a wróg zdołał odpowiednio zadomowić się w twoim dobytku, nie możesz się obejść bez trujących chemikaliów.

Na szczęście dla nas mszyca nie ma rogówki, a trucizna po prostu wniknie w jej powłokę, więc nie ma potrzeby stosowania szczególnie ciężkich leków.

Tutaj pomogą nam leki ze złożonymi estrami. Czarne mydła, takie jak te wykonane z lnu i oliwek. A z preparatów chemicznych skupimy się na fufanolu i intawirze..

Szczególnie dobrze będzie profilaktycznie leczyć drzewa jeszcze zanim zakwitną na nich liście..

Zwykle wystarczą profilaktycznie 3 opryski na sezon (ostatni – 2-3 tygodnie przed zbiorami), ale jeśli sprawa zostanie zaniedbana, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

środki na mszyce na drzewach owocowych

Jednocześnie należy pamiętać, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przy suchej pogodzie (i tak, aby trwało kilka dni), aby strumienie deszczu nie zmywały roztworu z liści. A oprysk działa na pasożyty tylko na tych, na których się dostał.

Są leki, które drzewo wchłania, a potem mszyce, wysysające soki z drzewa wraz z trucizną, giną, są większe gwarancje, bo deszcz nie jest już straszny takimi roztworami i nie każdy osobnik zostanie spryskany, mogą po prostu schować się w zwiniętym arkuszu rurowym.

Ogólnie rzecz biorąc, przy każdym pestycydzie nie zaniedbuj środków ochrony osobistej i pamiętaj, że zabije on nie tylko szkodliwego owada, ale być może także pożytecznego..

Środki ludowe do ochrony ogrodu przed mszycami

W tym artykule zaprezentowane zostaną dla Ciebie skuteczne preparaty na mszyce na drzewach owocowych. Warto jednak pamiętać, że środki ludowe mogą również wykazywać dobrą skuteczność. W przypadku metod ludowych – trujących wywarów – stosuje się nie tylko rośliny, ale także popiół, sodę, smołę, mydło (domowe lub płynne).

Zwykle na 10 litrów wody pobierają 300 g popiołu (lepiej gotować w wodzie przez pół godziny dla lepszego rozpuszczenia) + 300 g hozylu lub 100 g smoły lub 125 g płynu.

Teraz niektórzy praktykują nietradycyjne opcje, na przykład spryskiwanie drzew coca-colą, wódką lub 1 szklanką oleju słonecznikowego rozpuszczonego w 10 litrach wody. Krem rozpuszcza się również w wodzie (półtorej szklanki kremu na wiadro wody) + olejki eteryczne z cedru, drzewa herbacianego lub lawendy, 50 kropli na wiadro. Praktycy twierdzą, że istnieje efekt takich rozwiązań.

Ludzie nie tylko wymyślali rozwiązania jako wariant walki, ale także fumigację np. tytoniem. W puszce najpierw podpala się chipsy, a kiedy zaczynają palić, na wierzch wylewa się pył tytoniowy, a wraz z uwolnieniem białego dymu umieszcza się tę puszkę pod drzewem. Niektórzy ponownie oferują radykalne środki – podpal gumę, wycieraczki itp..

Zdecyduj sam, ale pamiętaj, że płonące opony w ogrodzie spodobają się nie tylko mszycom, ale także sąsiadom, a także Twojej rodzinie, wódkę można również wykorzystać na inne sposoby..

Dlatego skup się przede wszystkim na profilaktyce, a to na pewno przyniesie owoce..

Jak opryskiwać drzewa z mszyc

Pomocne wskazówki dotyczące zwalczania mszyc

Mamy nadzieję, że teraz można znaleźć skuteczny środek na mszyce na drzewach. Zastanów się, skąd może pochodzić w twoich ogrodach..

Możesz kupić już zarażoną roślinę i własnymi rękami wprowadzić szkodnika do swojej okolicy. Z opuszczonych sąsiednich działek nieproszony gość może również czołgać się lub wlatywać, a także z zaniedbanych i nieuprawianych ogrodów.

Zmielone czarne mrówki są wspaniałymi przyjaciółmi i miłośnikami mszyc, uwielbiają doić jej słodkie mleko i są dla niej gotowe na wszystko. Mrówki chronią mszyce nie tylko przed innymi owadami, ale także przed srogą zimą, pozwalając im zimować w swoich gniazdach.

Dlatego wskazane jest również zwalczanie mrówek. Podczas opryskiwania nie zapomnij o trawniku i sąsiednich drzewach rosnących w pobliżu. Podczas koszenia trawy nie kosić chabrów, worków pasterskich i dzikiej marchwi, żyją na nich naturalni wrogowie mszyc – owady.

Lepiej pozbyć się mrówek od razu z całego mrowiska. Można to zrobić albo kopiąc głębokie gniazdo, albo wlewając tam truciznę – karbofos, środek na mole lub naftę, formalinę. Możesz oczywiście próbować chronić każde drzewo z osobna na różne sposoby, ale i tak lepiej jest radykalnie pozbyć się mrowiska..

Pozbywając się więc mrówek, możesz być pewien, że znikną również mszyce..