Szklarnia zrób to sam wykonana z rur poliwęglanowych i plastikowych. Wideo

Szklarnia jest niezbędnym budynkiem w każdym domku letniskowym, zwłaszcza jeśli chcesz wyhodować dobre plony, pomimo niesprzyjających warunków klimatycznych. Kupienie gotowej szklarni wysokiej jakości jest dość drogie, ale istnieje dobra alternatywa – wykonanie szklarni własnymi rękami z rur poliwęglanowych i plastikowych. Taka szklarnia będzie służyć od wiosny do późnej jesieni, a jej wykonanie zajmie bardzo mało materiałów i czasu..

Przeczytaj także: Jak i którą szklarnię wybrać?

Instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia szklarni z poliwęglanu i rur

Do wykonania ramy szklarni potrzebne będą rury PCV o średnicy zewnętrznej 2,5 cm Elementy łączące muszą być wystarczająco mocne, dlatego preferuj części o grubości ścianki około 3 mm. Do montażu szklarni z poliwęglanu i rur nie są wymagane żadne specjalne narzędzia, ponieważ rury dobrze pasują do złączy i tworzą mocną ramę.

Do wykonania ramy szklarni potrzebne będą rury PCV o średnicy zewnętrznej 2,5 cm Elementy łączące muszą być wystarczająco mocne, dlatego preferuj części o grubości ścianki około 3 mm. h

Przed montażem szklarni należy wybrać odpowiednie miejsce, aby było nasłonecznione i wygodnie wpasowało się w konstrukcję, niezależnie od warunków atmosferycznych. Weź metalowe kołki i wbij je na obwodzie szklarni. Długość szpilek powinna wynosić około 50 cm, aby część znajdowała się w ziemi i 35 cm szpilki wystawała nad ziemię.

Weź metalowe kołki i wbij je na obwodzie szklarni. Długość szpilek powinna wynosić około 50 cm, aby część znajdowała się w ziemi, a 35 cm szpilki wystawało ponad ziemię.

Aby konstrukcja szklarni z poliwęglanu była mocna, wykonaj drewnianą ramę i przymocuj rury do środka. Zabezpiecz każde połączenie za pomocą kotew drucianych..

Aby konstrukcja szklarni z poliwęglanu była mocna, wykonaj drewnianą ramę i przymocuj rury do środka.

Jeśli szklarnia z poliwęglanu będzie używana nie tylko od wiosny do jesieni, konieczne jest wykonanie fundamentu. Kształt projektu zależy od Twoich preferencji i umiejętności. Nie zapominaj, że w przypadku prostokątnej szklarni z PVC rury muszą być wykonane wewnątrz podpory, w przeciwnym razie rura środkowa zwisa. Najpopularniejszym projektem jest szklarnia łukowa wykonana z rur PCV.

Wybór materiału do poszycia szklarni

Najłatwiej jest osłonić szklarnię z rur PCV folią. Jedyną wadą tego materiału jest to, że nie nadaje się do całorocznego krycia, więc będziesz musiał zdjąć go na zimę i założyć na wiosnę. Materiały wyższej jakości są uważane za poliwęglany. Aby go przykręcić, potrzebujesz wkrętów samogwintujących. Najczęściej do budowy szklarni z poliwęglanu stosuje się arkusze 2,1/6 m, przy czym promień łuku wynosi około 2 metry, a szerokość około 4 metry.

Najłatwiej jest osłonić szklarnię z rur PCV folią. Jedyną wadą tego materiału jest to, że nie nadaje się do całorocznego krycia, więc będziesz musiał go zdjąć na zimę i odciągnąć na wiosnę.

Jeśli zdecydujesz się zbudować szklarnię z rur i poliwęglanu, oblicz wymiary konstrukcji na podstawie wymiarów arkuszy materiału pokrywającego. W przypadku standardowej szklarni potrzebne będą trzy arkusze poliwęglanu, jednak możesz samodzielnie dostosować rozmiar budynku i dodać jeszcze kilka arkuszy. Optymalny rozmiar szklarni o szerokości co najmniej 2,5 metra, wtedy będziesz mógł nie tylko zrobić pełnowartościowe łóżka, ale także przejście między nimi.

Po pokryciu szklarni rurami PCV poliwęglanem możesz zacząć sadzić ją sadzonkami lub nasionami. Zachowaj szczelność konstrukcji i jednocześnie nie zapomnij przemyśleć wentylacji.Szklarnia wykonana z folii i rur z tworzywa sztucznego

Po przykryciu szklarni rurami PCV poliwęglanem możesz zacząć sadzić ją sadzonkami lub nasionami. Zadbaj o szczelność konstrukcji i jednocześnie nie zapomnij wziąć pod uwagę wentylacji.

Obejrzyj wideo: Jak zrobić szklarnię z politycznego węglanu własnymi rękami

Szklarnia DIY wykonana z rur poliwęglanowych i plastikowych – jedna z najprostszych i najbardziej budżetowych opcji stworzenia własnej szklarni w kraju. Eksperymentuj, a na własną rękę możesz ulepszyć letni domek w najlepszy sposób.