ozdobne rośliny pnące do domków letniskowych

Rośliny pnące na letnią rezydencję to uniwersalny środek, który może ukryć wszystkie niedoskonałości miejsca i uczynić go atrakcyjnym. W tym artykule oferujemy zdjęcia i nazwy tych roślin. Są tu kwiaty jednoroczne i wieloletnie. Rośliny pnące są w stanie zapewnić ogrodowi komfort i piękno. Będą chronić domek przed zanieczyszczeniami i hałasem. Ponadto są bezpretensjonalne w opiece..

Obecnie istnieje ogromna liczba bylin i jednorocznych. Każda z tych roślin ma swoje własne cechy. W tym artykule zebraliśmy najlepsze gatunki roślin, które są dziś popularne..

Katalog najlepszych wieloletnich roślin pnących

Warto powiedzieć, że wieloletnie rośliny pnące do domków letniskowych są wygodne, ponieważ sadzi się je tylko raz, poświęcając na to minimalną ilość czasu. Po posadzeniu te kwiaty przez bardzo długi czas zachwycą Cię swoim pięknem..

Róża pnąca.

Roślina ta jest uważana za najlepszą spośród innych kwiatów tego rodzaju. Ten kręcony kwiat bardzo lubi projektantów. Róża pnąca jest w stanie sprawić, że ogród będzie zadbany i bardzo piękny. Jeśli ubierzesz stary dziedziniec ozdobą tych kwiatów, będzie mógł grać w nowy sposób. Roślina nie wymaga dużej konserwacji. Róże pnące sadzi się na przełomie września i października. Sadzenie i pielęgnacja róży pnącej powinno obejmować następujące punkty:

 • Na lekkich, piaszczystych i ciężkich gliniastych glebach róże te nie rosną dobrze. Stąd wynika, że ​​dla takich róż lepiej wybrać mieszany rodzaj gleby..
 • Po zakończeniu sezonu letniego na terenach, na których rosną róże, aplikuje się nawozy. Może to być: humus, fosfor, humus. Wykonaj to ćwiczenie przed wejściem na pokład. Dzięki temu powstaną doskonałe warunki do wzrostu pędów..
 • Róża pnąca kocha światło. Dlatego miejsce jego stałego wzrostu powinno być dobrze oświetlone promieniami słonecznymi..
 • Róże wymagają dobrego podlewania. Opady w postaci deszczu w tym przypadku nie wystarczą..
 • Roślina dobrze rośnie zarówno pod względem szerokości, jak i długości. Dlatego pozostaw odległość 1 metra między krzakami..
 • Przed nadejściem sezonu zimowego i mrozów różę pnącą należy przykryć specjalnym materiałem.

rośliny pnące do nadawania zdjęć i nazw (jednoroczne i byliny)

Campsis.

Ta roślina ma niesamowicie piękne kwiaty. Mogą mieć zupełnie inne kolory. Miejsce narodzin kwiatu to Ameryka Północna. Jednak ten kwiat doskonale dostosowuje się do warunków Rosji. Wysokość kwiatu może wynosić 15 metrów. Ale terminowe przycinanie nada kwiatowi piękny kształt. Kampsis kwitnie od czerwca do września.

Na notatce! Campsis ma jasne kwiaty, które lubią nie tylko ludzie, ale także pszczoły. Dlatego ta roślina nie nadaje się do dekoracji altany..

Do stworzenia żywopłotu często używa się jasnej rośliny. Taki żywopłot wygląda bardzo atrakcyjnie..

szybko rosnące rośliny pnące na rośliny wieloletnie

Glicynia.

Tutaj wymieniamy rośliny pnące na wieloletnie altany ze zdjęciami i nazwami. Wybierz dokładnie taką opcję, która najbardziej Ci się podoba. Wisteria różni się tym, że ma duże grona z fioletowymi, niebieskimi lub białymi kwiatostanami. Te kwiaty wydzielają cudowny, przyjemny zapach. Roślina jest uważana za zdrewniałą. Łodygi kwiatu mogą osiągnąć wysokość 18 metrów. Glicynia rozwija się w południowym klimacie o dużej wilgotności.

Na notatce! Glicynia kwitnie bardzo obficie dopiero po 5 latach.

 • Jesienią roślina również wygląda kolorowo. Jej liście stają się jasnożółte. Kwiatostany wraz z nadejściem jesieni zamieniają się w strąki z fasolą.
 • Roślina nie jest kapryśna. Ale dla zdrowego wzrostu należy przestrzegać następujących zasad:
 • Do sadzenia wybierz miejsce, w którym jest dużo słońca i mały przeciąg..
 • Gleba powinna być lekka i żyzna oraz mieć niewielki stopień przepuszczalności. Pamiętaj, że kwiat nie lubi gleby o dużej zawartości wapna..
 • Roślina nie lubi podlewania. Dlatego najlepiej obserwować umiarkowane podlewanie..
 • Kluczem do bujnego kwitnienia jest przycinanie. Zeszłoroczne pędy przycina się z reguły pod koniec maja. Długość takiego pędu powinna wynosić 30 cm, po czym przycinanie powtarza się w sierpniu. Przycinanie odbywa się na 5 dodatkowych pąków.
 • Późną jesienią, przed nadejściem zimy, glicynia jest usuwana z podpór i umieszczana na deskach. Od góry gałęzie glicynii pokryte są gałązkami iglastymi.
 • Roślina praktycznie nie choruje. Co więcej, nie jest interesujący dla owadów..

bezpretensjonalne rośliny pnące do domków letniskowych

Powyżej w tym artykule wymieniliśmy wieloletnie rośliny pnące. Zasadniczo takie rośliny są lubiane przez tych ogrodników, którzy nie mają dodatkowego czasu na coroczną aranżację działki ogrodowej. Ale jeśli chcesz co roku wprowadzać zmiany w ogrodzie, zwróć uwagę na jednoroczne. Porozmawiamy o nich poniżej..

Popularne roczniki

Bezpretensjonalne rośliny pnące do domków letniskowych mogą być jednoroczne. Te kwiaty nie tolerują surowych chłodów. Dlatego sadzi się je corocznie. Takie kolory wyróżniają się tym, że szybko rosną i są w stanie pokryć grubą warstwą każdą powierzchnię..

Powój.

Roczna liana jest idealna do stworzenia parawanu na tarasie lub balkonie. Służy również do ozdabiania ogrodzeń i altan. Roślinę można również posadzić w pojemnikach. Roślina bardzo szybko rośnie. Już w środku lata będziesz cieszyć się pięknym dywanem w jasne kwiaty. Roślina kwitnie od czerwca do końca października.

Na notatce! Najważniejszym warunkiem uprawy kwiatu jest żyzna gleba. Roślinę należy stale karmić niewielką ilością nawozów azotowych i mineralnych.

Wyląduj na początku maja. Możesz sadzić kiełki i nasiona. Miejsce powinno być dobrze oświetlone. Gdy ziemia wysycha, należy wykonać podlewanie. Żadne inne działanie nie jest wymagane. A wszystko dlatego, że roślina jest bezpretensjonalna w swojej pielęgnacji..

ozdobne rośliny pnące do domków letniskowych

Słodki groszek.

Poniższa roślina często pełni funkcję dekoracji balkonów i tarasów. Groszek jest nie tylko piękny. Najbardziej ceniony jest za wyjątkowo przyjemny aromat. Paleta kolorów jest również bardzo zróżnicowana i bogata. Groch ma dość długi okres kwitnienia. Wysiew kwiatu można wykonać wczesną wiosną. A wszystko dlatego, że spokojnie znosi silne mrozy. Aby uzyskać normalny wzrost kwiatu, musisz zrobić wsparcie. Jeśli nie zrobisz tego na czas, pędy się zaplączą. Aby zapewnić prawidłowy wzrost, roślinę należy sadzić w miejscu nasłonecznionym. Warto również dokonać terminowego podlewania. Nie zapomnij również usunąć zwiędłych gałęzi..

rośliny pnące do nadawania zdjęć i nazw (jednoroczne i byliny)

Kobei.

To najstarszy rodzaj pnącza. Uprawa rośliny miała miejsce już w 1787 roku. Dziś roślina ta pozostaje popularną ozdobą altanek i żywopłotów. Pędy rośliny mogą mieć 4 metry długości. Kwiaty mają kształt dzwonka. Odcień kwiatów może być fioletowy lub biały. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków..

Może być uprawiana zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Roślina sama wspina się po ścianach. Pomagają mu w tym anteny. Nie jest wymagana szczególna ostrożność. Sadzenie odbywa się za pomocą nasion i sadzonek. Jeśli sadzenie odbywa się przez sadzonki, korzenie wykopuje się na zimę. Są przechowywane w chłodnym miejscu. Jeśli mówimy o zaletach Kobei, nie należy usuwać pędów i pąków z kwiatu. Same odlecą z wiatrem.

bezpretensjonalne rośliny pnące do domków letniskowych

Bezpretensjonalne rośliny pnące

Niektóre szybko rosnące rośliny pnące do dawania bylin wymagają dość złożonej pielęgnacji. Ale są też takie gatunki roślin, które mogą rosnąć samodzielnie. Wystarczy je posadzić. Poniżej wymieniamy takie opcje roślin.

Bluszcz.

Ta roślina jest uważana za najbardziej bezpretensjonalną i najbardziej odporną. Oczywiście tego typu roślina nie ma bardzo pięknego wyglądu. Może jednak w jak najkrótszym czasie uformować zieloną ścianę bez kwiatostanów. Ponadto roślina może mieć następujące zalety:

 • Bluszcz jest uważany za roślinę wiecznie zieloną. W klimacie średnich szerokości geograficznych roślina ta będzie ozdabiać ogrodzenia i ściany przez cały rok..
 • Może dobrze rosnąć wszędzie. Na wzrost nie ma wpływu poziom oświetlenia. Różni się również tym, że ma zdrowe i mocne korzenie..
 • Ściana bluszczu może być dobrym tłem dla innych roślin..

rośliny pnące do wieloletnich altan ze zdjęciami i nazwami

Winogrona panieńskie.

Ta kręcona wersja rośliny z reguły ujawnia swoje piękno jesienią. Rzeczywiście, jesienią jasna paleta winogron daje urzekające emocje. Roślina jest atrakcyjna również dlatego, że jest bezpretensjonalna w pielęgnacji. Winogrona mogą rosnąć na absolutnie każdej glebie. Mróz i cień nie są straszne dla rośliny. Tak, a zimą nie będziesz musiał go schronić.

Wsparcie dla tej rośliny nie będzie musiało być tworzone. Niezależnie pokryje całą wolną przestrzeń listowiem. Maiden Grape nie boi się szkodników i chorób. Po posadzeniu roślinę można podlewać i na długo o niej zapomnieć. W razie potrzeby możesz przyciąć. Stare rzęsy i te gałązki, które rosną w niepotrzebnym kierunku są usuwane. W lipcu kwitną winogrona panieńskie. Kwiaty są małe i mają przyjemny aromat. Owoce dojrzewają do września. Nie są jadalne. Te jagody pełnią funkcję dekoracyjną..

Na notatce! Warto powiedzieć, że ogrodnictwo dziewiczymi winogronami może uszkodzić otynkowane ściany. Z powodu ciężkości liści tynk zapadnie się. Dlatego w tym przypadku bez obaw udekoruj winogronami: ściany drewniane, ceglane i betonowe.

Winogrona panieńskie występują w wielu odmianach. Wśród tych gatunków są rośliny, które mają jadalne owoce..

rośliny pnące do wieloletnich altan ze zdjęciami i nazwami

Odmiany owocujące roślin pnących

Ozdobne rośliny pnące do domków letniskowych mogą przynosić owoce dla letnich mieszkańców. Takie odmiany będą również piękną ozdobą ogrodu. Wymienimy teraz te kręcone kwiaty..

aktynidia.

Ta roślina należy do bezpretensjonalnych szypułek wspinaczkowych. Ponadto kwiat ma wiele przydatnych właściwości. Kwiaty aktinidii emanują bardzo przyjemnym aromatem. A jagody kwiatu mają słodki smak przypominający smak agrestu. Owoce oprócz oryginalnego smaku zawierają dużą ilość witaminy. Ale są szczególnie bogate w witaminę C. Wysokość kwiatu może wynosić 15 metrów. Strzela spiralnie wokół podpory. W tym samym czasie aktynowce nie mają anten. Roślina spokojnie znosi zimę i nawet silne mrozy się jej nie boją. Dlatego jeśli posadzisz roślinę w kwietniu, to już pod koniec sierpnia możesz zbierać plony.

szybko rosnące rośliny pnące na rośliny wieloletnie

Wiciokrzew.

Kręcony kwiat – Wiciokrzew kwitnie w zacienionym miejscu. Dlatego do jego uprawy preferowane mogą być zacienione obszary. Roślina nie wymaga pielęgnacji i nie jest podatna na choroby. A najważniejszą zaletą jest wspaniały aromat łodyg kwiatowych. Owoce wiciokrzewu można spożywać na świeżo lub wykorzystać do przygotowania: wina, kompotów i dżemów.

Na notatce! Pamiętaj, że nie wszystkie rodzaje wiciokrzewów są jadalne. Głównym pożywieniem są niebieskie i czarne owoce. Ale jagody pomarańczowe i czerwone są uważane za trujące..

Wiciokrzew ma szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Owoce wiciokrzewu dobrze wpływają na: trawienie, naczynia krwionośne i serce. Wiciokrzew stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń, do których należą: wrzody żołądka, nadciśnienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. A jeśli zrobisz kąpiele, w których dodaje się młode gałęzie, możesz pozbyć się reumatyzmu stawów..

wieloletnie rośliny pnące do domków letniskowych

Vigna.

Ta roślina to rodzaj pnącej fasoli. Vigina ma gęste liście z ozdobnymi białymi kwiatami. Strąki roślin mają długość 50-60 cm i są nie tylko ozdobą. Są pyszne i pożywne. Można je wykorzystać do przygotowania zupełnie innych potraw. Nadają się również do zamrażania i konserwowania. Roślina jest również łatwa w pielęgnacji. Gleba o absolutnie dowolnym składzie nadaje się na kwiat. Kwiat łatwo toleruje: upał, cień i suszę. Jednocześnie plon może wynosić od jednej rośliny do 3 kilogramów strąków..

wieloletnie rośliny pnące do domków letniskowych

Wreszcie

Dziś przedstawiliśmy dla Was wiele informacji. Pamiętaj, że każdy kręcony kwiat może upiększyć każdy ogród. Jak widać, wystarczy wyhodować rośliny wieloletnie, a jeśli nie masz czasu na czekanie, idealną opcją są coroczne kręcone kwiaty..