Jak uprawiać powojniki. Pielęgnacja, sadzenie, rozmnażanie

Kwiaty są w stanie ozdobić każdą zewnętrzną stronę, wypełnić projekt krajobrazu świeżością i naturalnością. Ostatnio taka liana ogrodowa jak powojnik zyskuje coraz większą popularność. Niezastąpiona przy dekorowaniu podpory, tworząc żywy zielony zakątek. Aby Twój powojnik długo kwitł i stał się prawdziwą ozdobą ogrodu, naucz się, jak właściwie o niego dbać.

W języku greckim powojnik to gałąź winorośli. Istnieje inna nazwa powojnika „clematis”. Najprawdopodobniej powojnik otrzymał swoje drugie imię, ponieważ w naturze, przywiązując się do krzewów i drzew, tworzy nieprzekraczalny zarośla, przez które można upaść i złamać nos. Inna wersja pochodzenia nazwy związana jest z korzeniami wydzielającymi nieprzyjemne zapachy. A mimo wszystko powojniki to wieloletnie pnącza, które zachwycają długim i bogatym kwitnieniem..

Pielęgnacja powojników na wsi

Powojnik uwielbia dobrze oświetlone miejsce. Rośliny sadzone w cieniu nie zadowolą Cię swoim kwitnieniem. Zaleca się sadzenie powojników na żyznych glebach. Roślina dobrze reaguje na obfite podlewanie. Ale nie przesadzaj, ponieważ nadmiar wilgoci doprowadzi do chorób grzybiczych..

Powojnik uwielbia dobrze oświetlone miejsce. Rośliny sadzone w cieniu nie zadowolą Cię swoim kwitnieniem.

Podczas sadzenia korzenie kwiatu są delikatnie prostowane w różnych kierunkach i skierowane w dół. Kołnierz korzeniowy rośliny pogłębia się o około 15 cm, aby uzyskać rozgałęziony krzew, a także chronić go przed mrozem. Po posadzeniu powojników dobrze je rozlej, ocieniaj i ściółkuj glebę w pobliżu kwiatu.

Zasady przycinania powojników

Przycinanie powojników jest ważnym punktem w ich uprawie. Kwitnienie zależy od poprawności jego wykonania: czy będzie długie i obfite, czy nigdy nie nadejdzie.

W latach 60. XX wiek. ogrodnicy podzielili powojniki na trzy grupy, na podstawie właściwości ich kwitnienia: pojawienie się kwiatów na zeszłorocznych lub młodych pędach.

Przycinanie powojników jest ważnym punktem w ich uprawie. Kwitnienie zależy od poprawności jego wykonania: czy będzie długie i obfite, czy nigdy nie nadejdzie. W latach 60. XX wiek. ogrodnicy podzielili powojniki na trzy grupy na podstawie właściwości ich kwitnienia: pojawienie się kwiatów na zeszłorocznych lub młodych pędach.

Pierwsza grupa to powojniki, w których na łodygach pojawiają się kwiaty z ostatniego sezonu. Obejmuje to gatunki i odmiany frotte, które kwitną wraz z nadejściem wiosny i wczesnym latem. Takie winorośle są przykrywane i przycinane jesienią. Wraz z nadejściem wiosny suszone, splątane pędy są usuwane. Możesz poczekać na pojawienie się pąków, kiedy będzie wyraźnie widoczne, czy łodyga jest żywa, czy trzeba ją usunąć.

Druga grupa obejmuje winorośle z kwiatami na nowych pędach. Należą do nich odmiany późno kwitnące. Wczesną wiosną lub jesienią pęd przycina się do pierwszego zdrowego pąka od spodu kwiatu. Pojawiające się łodygi są określane przez kierunek i wiązane, stanowiąc podstawę przyszłego buszu.

Druga grupa obejmuje winorośle z kwiatami na nowych pędach. Należą do nich odmiany późno kwitnące. Wczesną wiosną lub jesienią pęd przycina się do pierwszego zdrowego pąka od spodu kwiatu. Pojawiające się łodygi są określane przez kierunek i wiązane, tworząc podstawę przyszłego krzewu.

Trzecia grupa to liany o dużych okazach kwiatów na zeszłorocznych pędach w okresie od maja do lipca lub o mniejszych kwiatach na nowych pędach, pojawiających się od późnego lata do wczesnej jesieni. Przycinanie odbywa się odmładzająco, jak w przypadku pierwszej grupy. U niektórych gatunków nowe pojawiają się na bocznych gałęziach starych pędów, odcinając je wczesną wiosną, osiąga się późne kwitnienie rośliny..

Obejrzyj wideo: Wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji powojników przy uprawie kwiatów

Harmonogram pielęgnacji powojników

W marcu powojniki są przycinane i rozmnażane przez odkłady.

W kwietniu stopniowo zaczynają usuwać materiały pokrywające, uważnie monitorując pogodę, aby uniknąć śmierci rośliny z wiosennych przymrozków. Czyści krzewy ze starych liści.

W maju wykonują ważną pracę, przesadzają powojniki: dorosłe osobniki są dzielone, nowe sadzi się w stałym miejscu. Sprawdzają podpory, budują je, robią nowe.

W czerwcu zajmują się główną pracą: chwastów, rozluźniają, przywiązują do podpory, pamiętaj, aby karmić je nawozami.

W czerwcu zajmują się podstawową pracą: chwastów, rozluźniają, przywiązują do podpory, pamiętaj, aby karmić je nawozami.

Ciekawy artykuł: Kalendarz lądowania na Księżycu na 2016 rok w tabeli

W lipcu powojniki kwitną razem, więc obficie, ale wymagane jest rzadkie podlewanie. Zaleca się przeprowadzenie drugiego etapu karmienia.

W sierpniu wskazane jest dodanie popiołu wraz z nawozami dla lepszego dojrzewania pędów i poprawy zimotrwałości. Monitorujemy zdrowie rośliny.

We wrześniu nadal rozluźniają glebę i chwasty, nawozy przestają być stosowane.

W październiku powinieneś zwrócić uwagę na szyję korzeniową. Powinien znajdować się w ziemi, jeśli nie, to przykryj go humusem, kompostem. Zaczynają przygotowywać rośliny na zimę, pokrywając je ze spadkiem temperatury otoczenia.

W październiku powinieneś zwrócić uwagę na szyję korzeniową. Powinien znajdować się w ziemi, jeśli nie, to przykryj go humusem, kompostem. Zaczynają przygotowywać rośliny na zimę, zakrywając je spadkiem temperatury otoczenia.

Schroniska sprawdzane są w listopadzie, kończąc te prace.

Przeczytaj także: Jak zbudować szklarnię własnymi rękami

Metody hodowlane dla powojników

Istnieje kilka sposobów reprodukcji:

– Oddzielenie buszu. Rozmnażanie powojników przez podzielenie krzewu dotyczy tylko roślin nie starszych niż 7 lat, ponieważ późniejsze uszkodzenia są możliwe dzięki silnemu rozwojowi systemu korzeniowego. W tym przypadku krzak jest ostrożnie wykopywany, uwalniany z ziemi, krojony na kawałki nożem, gdzie na każdym kołnierzu korzeniowym powinien znajdować się pączek.

Rozmnażanie powojników przez podzielenie krzewu dotyczy tylko roślin nie starszych niż 7 lat, ponieważ późniejsze uszkodzenia są możliwe dzięki silnemu rozwojowi systemu korzeniowego. W tym przypadku krzak jest ostrożnie wykopywany, uwalniany z ziemi, krojony na kawałki nożem, gdzie na każdym kołnierzu korzeniowym powinien znajdować się pączek.

– Przypinanie pędu na wiosnę. Sposób podziału jest następujący: doniczki wypełnia się luźną ziemią z dodatkiem torfu i wkopuje się w ziemię, poniżej poziomu powierzchni. W tych doniczkach przypinane są łodygi powojników w zeszłym sezonie. Wraz z pojawieniem się nowej sadzonki, jej wzrostu, wylewa się glebę. Jesienią otrzymasz już wyrośnięte młode sadzonki nadające się do przesadzania..

– Pozyskiwanie nowych sadzonek ze starych pędów jesienią i latem. Aby uzyskać nową sadzonkę z jesiennymi warstwami, w październiku pędy są oczyszczane z liści i przycinane do rozwiniętego pąka. Uzyskane w ten sposób pędy zawiązuje się opaską uciskową i układa w wykopie. Pod pędami i na wierzch wylewa się torf o dużej wilgotności, następnie glebę i wszystko zagęszcza się. Na zimę roślina jest całkowicie pokryta. Wiosną młode pędy są obficie podlewane. Jesienią młode sadzonki są gotowe do przesadzenia.

Pozyskiwanie nowych sadzonek ze starych pędów jesienią i latem. Aby uzyskać nową sadzonkę z jesiennymi warstwami, w październiku pędy są oczyszczane z liści i przycinane do rozwiniętego pąka. Uzyskane w ten sposób pędy zawiązuje się opaską uciskową i układa w wykopie.

Ciekawy artykuł: Ojczyzna spathiphyllum roślin domowych

Pobieranie materiału do sadzenia za pomocą letnich pędów odbywa się metodą pionową. Wczesną wiosną, kiedy powojnik rośnie, trzeba na nim postawić pudełko bez dna. Pędy będą rosły, ale będziesz musiał stopniowo wlewać ziemię do pudełka, pozostawiając odsłonięte części pędów z dwoma pąkami. Dobrze rozlej glebę. Wypełnij pudełko do końca. Jesienią otrzymasz rozwinięte sadzonki gotowe do przeszczepu..

Prawidłowe sadzenie, przycinanie i ponowne sadzenie to ważne kroki pielęgnacja powojników. Własnymi rękami możesz uprawiać piękne pnącza, które uzupełniają projekt krajobrazu Twojej witryny.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org