Jak zrobić prostą wędzarnię w domu?

Więc najpierw zdefiniujmy, co powinno się nazywać paleniem? Trzeba powiedzieć, że jest to proces, podczas którego mięso i ryby są poddawane obróbce cieplnej. Dzięki temu produkty nabierają niezwykłego smaku, są gotowane i pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń..

Cechy palenia

Wędzenie na gorąco odbywa się za pomocą tlących się węgli, trocin lub słomy. Wędzenie na zimno odbywa się przez kilka dni w niższej temperaturze. Pomimo tego, że wyroby wędzone na zimno są przechowywane dłużej niż wyroby wędzone na gorąco, jest to drugi rodzaj wędzenia, który jest stosowany.

Proste wędzarnie w domu do domków letniskowych

Produkty wędzone na gorąco można uzyskać znacznie szybciej niż produkty wędzone na zimno. Palenie na gorąco najczęściej stosuje się w strefie podmiejskiej, podczas wędrówek, pikników. Od razu zauważamy, że wszystko ugotujemy własnymi rękami. Korzystanie z wytycznych do wykonania domowej gorącej wędzarni.

Wśród produktów nadających się do palenia wymienimy:

  • ryba,
  • mięso,
  • kiełbaski,

a wędzenie odbywa się zarówno w całości jak i w kawałkach.

Przed wędzeniem mięsa należy je przetworzyć przyprawami i pozwolić mu się zaparzyć. Jak tylko po przytrzymaniu widelca nad mięsem okaże się, że nie ma krwi, można zacząć je palić.

Jeśli chodzi o wędzenie ryb, można je wędzić w całości lub pokrojone. Jeśli ryba jest mała, palenie odbywa się bez cięcia. Najlepiej wędzić ryby solone i lekko wysuszone..

Jeśli ryba jest zbyt tłusta, zawiń ją w pergamin. Do wędzenia najlepiej wybrać drzewa owocowe, ale w zasadzie nadadzą się wszystkie rodzaje drewna. Najlepiej palić na drewnie bez kory, ponieważ kora może zawierać smołę, a to wpłynie na smak wędzonej potrawy..

Proste opcje wędzenia „zrób to sam”

Teraz spójrzmy, jak stworzyć prostą wędzarnię własnymi rękami, bez większego wysiłku i czasu. Sama wędzarnia to proste urządzenie wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Musi być okładka. Mięso lub ryba kładzie się na grillu w środku.

Kawałki jedzenia nie powinny się stykać. Gdy żetony zostaną umieszczone na dnie, są one rozpalane. Rozpoczyna się proces rozkładu. A brak tlenu w wymaganej objętości prowadzi do powstawania gęstego gorącego dymu. Wędzarnia może mieć również tacę, z której tłuszcz będzie spływał..

Wędzarnia kempingowa

Wędzarnia kempingowa

Tak więc najłatwiejszą opcją własnymi rękami jest wędzarnia na wędrówkę. Trochę wiórów znajduje się na dnie pojemnika. Weźmy na przykład wiadro. Ustaw siatkę na środku. Umieścimy na nim produkty wędzone. Przykryj wiadro pokrywką i podpal. Podczas gdy ogień płonie pod spodem, pokrywa nie powinna się otwierać.

Piesza wędzarnia z wiadrem

Jak tylko dym i para zaczną wypływać spod pokrywki, oznacza to, że rozpoczęło się palenie. Warto zauważyć, że przegrzewanie wędzarni również nie jest tego warte. Podczas gdy mięso jest peklowane, czyli przez jedną trzecią całego czasu, musisz wytrzymać średnie ciepło. Przez resztę czasu rozpalamy większy ogień. Bardzo łatwo jest określić, jak normalna jest temperatura w wędzarni. Aby to zrobić, musisz kapać wodę na pokrywkę. Jeśli woda wyparuje bez musu, wszystko jest w porządku..

Palenie trwa nie dłużej niż czterdzieści minut. Na początku możesz spróbować usunąć wędzarnię z ognia i szybko posmakować produktu do gotowości. Gdy przyzwyczaisz się do procedury, nie będziesz musiał próbować potrawy na gotowość..

Po upływie określonego czasu mięso można wyjąć z wędzarni z ognia. Ale nie musisz od razu kupować produktu: pozwól mu się lekko zaparzyć. Jeśli jesteś na wędrówce, nie musisz używać tacki na tłuszcz..

Wędzarnia z uszczelnieniem wodnym do wędzenia na gorąco ze stali nierdzewnej

Jeśli twoja wędzarnia będzie znajdować się w strefie podmiejskiej, powinieneś pomyśleć o poważniejszym projekcie. Aby to zrobić, bierzemy stal nierdzewną i spawamy pudełko..

Wędzarnia z uszczelnieniem wodnymWędzarnia z uszczelnieniem wodnym: schemat

W pokrywie możesz stworzyć specjalną rurkę, przez którą będzie wydobywał się dym. Wędzarnię można zamontować nawet w mieszkaniu..

zrób to sam wędzona na gorąco wędzarnia z uszczelnieniem wodnymWędzona na gorąco wędzarnia z uszczelnieniem wodnym, zdjęcie

W tym przypadku kontynuacja węża jest nakładana na rurkę, która jest wystawiona na okno. Wędzarnia jest wypełniona paliwem. Teraz załaduj mięso. Musi być taca do zbierania tłuszczu. Teraz kładziemy konstrukcję na kuchence gazowej i wszystko się zaczyna.

Wiejska wędzarnia z lodówki

Doskonałą opcją na wędzarnię na letnią rezydencję jest ta wykonana z lodówki. Oczywiście plastik musi zostać usunięty. Otwór z tyłu lodówki jest przyspawany, a na drzwiach umieszczony jest haczyk. W lodówce wkładamy brzuszną kuchenkę. Komin będzie odprowadzany przez górę lodówki.

Doskonałą opcją na wędzarnię na letnią rezydencję jest ta wykonana z lodówki.

Na wierzchu pieca można położyć zrębki, a sam piec jest ogrzewany dowolnym paliwem. Siatki na mięso są już gotowe – to dawne półki lodówki.