Kopanie sadzonek na zimę - 5 zasad udanego kopania

Najlepszy czas na zakup sadzonek drzew owocowych to jesień. W tej chwili w szkółkach można wybrać wysokiej jakości materiał do sadzenia z dość dużego asortymentu. W miesiącach wiosennych zostanie tu sprzedanych tylko kilka pozostałych krzewów, w związku z tym nie należy odkładać zakupu sadzonek.

Wielu prześladuje myśl, że sadzonki nie przetrwają deszczowej jesieni i mroźnej zimy. Na początku wiosny może być jeszcze lepiej sadzić młode drzewa.?

Do połowy października można sadzić na stałe porzeczki, bzy lub jabłonie (odmiany odporne na zimę). Wiśnię, a nie zimową jabłoń, gruszę i śliwkę najlepiej sadzić na wiosnę, pozyskane drzewa należy wykopać przed nadejściem. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, sadzonki będą dobrze utrzymane..

5 podstawowych zasad udanego kopania jesiennych sadzonek:

  • Ze szczególną ostrożnością należy wybrać miejsce, w którym będzie prowadzone kopanie, a rów należy wykonać zgodnie ze wszystkimi zasadami;
  • drzewa powinny znajdować się w przygotowanym rowie wyłącznie w kierunku z północy na południe, nie zapominając o pozostawieniu między nimi odstępów o wymaganej wielkości;
  • następnie za pomocą łopaty będziesz musiał posypać sadzonki ziemią, aby były pod nią do połowy ukryte, a następnie gleba powinna być zagęszczona;
  • wtedy musisz zadbać o ochronę drzew przed gryzoniami;
  • po pierwszych przymrozkach konieczne będzie całkowite zakopanie sadzonek, tworząc kopiec.

Wybór miejsca na rowek

Warto dać pierwszeństwo miejscu położonemu na wzgórzu. Musi być również suchy. Tam ani jesienią, ani wiosną woda nie powinna się gromadzić..

Nie zapominaj też, że ten, który znajduje się obok pryzmy kompostowej, hałdy siana lub słomy, wysokiej trawy lub innej materii organicznej, nie będzie odpowiednim miejscem do kopania. Chodzi o to, że w takich miejscach żyje duża liczba gryzoni, a zimą mogą ogryzać drzewa. Możesz również umieścić rowek wzdłuż południowej ściany prawie każdej konstrukcji..

Proces kopania sadzonek

Proces kopania sadzonek

Krok pierwszy. Przygotowanie rowka

Ten rodzaj rowu należy przekopać w kierunku z zachodu na wschód. Jego głębokość i szerokość powinna wynosić około 0,3-0,4 metra. Jeśli jednak drzewo jest szczepione, głębokość kopania należy zwiększyć do 0,5-0,6 metra. Strona południowa musi być płaska (pod kątem około 45 stopni), północna musi być pionowa.

Krok drugi. Umieszczanie sadzonek w rowku

Przed przystąpieniem do kopania pozyskanych drzew należy je przygotować..

Najpierw musisz usunąć wszystkie liście z sadzonki. W rezultacie jego zimotrwalosc znacznie wzrośnie, ponieważ dzięki ulistnieniu nadmiar wilgoci bardzo szybko odparowuje. Następnie drzewo należy całkowicie opuścić do wody i pozostawić w tej pozycji na 2-12 godzin, w tym czasie drewno i kora są nasycone wodą.

Ponadto przed kopaniem musisz dokładnie zbadać korzenie. Wszelkie nasiąknięte lub złamane należy usunąć.

Abyś mógł łatwo na wiosnę określić, do jakiej odmiany należy ta lub inna sadzonka, musisz ją podpisać. W tym celu pobiera się mały kawałek aluminium lub plastiku, na którym zapisuje się ocenę za pomocą markera. Następnie mocuje się go do bagażnika za pomocą drutu lub sznurka z tworzywa sztucznego.

Następnie możesz zacząć układać sadzonki. Umieszcza się je w rowie, pozostawiając między nimi odległość 15-25 centymetrów. W takim przypadku wierzchołki powinny być skierowane na południe, a korzenie na północ. Jest to konieczne, aby w ciepłe dni chronić drzewa przed przegrzaniem..

Krok trzeci. Przykrywanie sadzonek ziemią

Aby uniknąć tworzenia się pustek powietrznych, przygotowane drzewa są stopniowo zasypywane piaskiem lub ziemią. Najpierw musisz wypełnić szczeliny między korzeniami i dokładnie zwilżyć glebę zwykłą wodą. Następnie należy wypełnić taką ilość ziemi, aby pień był całkowicie zamknięty od szyjki korzeniowej do wysokości około 15-20 centymetrów. Następnie ponownie rozlej ziemię, ale nie tak obficie. Jeśli jesień jest bardzo deszczowa, a ziemia jest przesiąknięta wilgocią, nie musisz podlewać.

Przykrywanie sadzonek ziemią

Następnie ziemię należy zagęszczać łopatą lub opcjonalnie można ją utopić. Ma to na celu zapewnienie korzeniom doskonałego kontaktu z glebą..

W przypadku, gdy drzewo jest szczepione, szczepienie powinno znajdować się również pod warstwą gleby podczas kopania.

Jeśli potrzebujesz wykopać dość dużą liczbę sadzonek, warto wziąć pod uwagę, że drugi rząd musisz zacząć układać dopiero po posypaniu pierwszego ziemią lub piaskiem.

Krok czwarty. Zapewnienie ochrony przed gryzoniami i schronienia zakopanych sadzonek

Nie należy przykrywać drzew, dopóki nie zaczną się silne mrozy. Z reguły ten czas przypada na ostatnie dni października-początek listopada..

Gdy głębokość zamarzniętej gleby osiągnie 3-5 cm, drzewa będą musiały zostać całkowicie wypełnione. Aby to zrobić, możesz użyć trocin zmieszanych z ziemią lub suchej luźnej gleby. Dzięki temu tam, gdzie był rów, powinieneś mieć niskie wzniesienie, z którego wystawać będą tylko gałęzie.

Gałązki powinny być pokryte gałązkami wyciętymi z dzikiej róży lub jeżyn, będzie to doskonała ochrona przed myszami. Nie należy jednak stosować materiałów pokrywających. Faktem jest, że wraz z nadejściem wiosny drzewa pod nimi mogą zacząć rosnąć.

Proces kopania zakończony.

Jeśli w miesiącach zimowych zdarzy ci się odwiedzić ten kraj, koniecznie zrzuć go na stos śniegu. Jednocześnie wskazane jest całkowite oczyszczenie paska wokół niego ze śniegu, którego szerokość wyniesie co najmniej 2 centymetry (dodatkowa ochrona przed myszami).

Wraz z nadejściem wiosny nadmiar śniegu należy usunąć. Konieczne jest pozostawienie warstwy, której grubość nie przekroczy 0,3-0,4 m. W przeciwnym razie sadzonki mogą gnić lub zacząć gnić. Gdy śnieg całkowicie się stopi, konieczne będzie uwolnienie drzew poprzez ostrożne wyciągnięcie ich z ziemi. A potem sprawdź, czy udało im się przetrwać zimę, ścinając w tym celu korę i drewno. Nacięcie nie powinno być bardzo duże i powinno znajdować się u podstawy korzenia. Jeśli drzewo jest zdrowe, kolor jego drewna będzie biało-zielony, a kolor kory jasnobrązowy. Następnie nacięcia należy potraktować smołą ogrodową, a sadzonkę posadzić w przygotowanych jesienią dołkach. Jeśli drewno i korzenie są ciemnobrązowe, to drzewo jest martwe..

Jeśli uważasz, że kopanie jest zbyt trudnym procesem, opcjonalnie możesz pomóc sadzonkom przetrwać zimę, przenosząc je do pomieszczenia takiego jak na przykład piwnica lub garaż. 1/2 części pnia należy posypać piaskiem, ale korzenie są całkowicie. Te ostatnie należy systematycznie nawilżać. Jeśli drzewa są trzymane w mieszkaniu, prawdopodobnie nie przetrwają do wiosny..

Adblock
detector