Jak wyhodować jabłoń i gruszkę z sadzonek

Doświadczeni ogrodnicy od dawna znają taką metodę rozmnażania swojej ulubionej jabłoni (lub dowolnego innego drzewa owocowego), jak zastosowanie otworów wentylacyjnych. To dobrze, ponieważ tutaj można łatwo obejść się bez procesu szczepienia. Oprócz tej wspaniałej metody, opisana poniżej metoda rozprzestrzeniła się wśród ogrodników..

Marzeniem każdego letniego mieszkańca jest reprodukcja najlepszych odmian roślin sadowniczych za pomocą sadzonek. Okazuje się, że tą metodą można rozmnażać nie tylko porzeczki, ale także grusze i jabłonie. Dlatego rozmnażanie drzew owocowych przez sadzonki można i należy próbować opanować, ponadto istnieje wiele udanych przykładów..

Jabłonie i grusze szczepione i ukorzenione

Dziś nie ma ani jednego ogrodu, w którym nie rośnie szczepione drzewo owocowe. Każdy żłobek przebiega w następujący sposób. Cenne odmiany gruszek lub jabłoni są szczepione do dowolnego inwentarza, a następnie uzyskana roślina wystawiana jest na sprzedaż. Mieszkaniec lata kupuje ją i sadzi na swojej stronie, aby uzyskać duże zbiory o wysokich walorach smakowych. Ale czy tak jest zawsze? Niestety nie.

Szkółki stawiają szczepienie i sprzedaż roślin na strumień, więc często nikt nawet nie myśli o zgodności zrazu i podkładki. W wyniku takich „eksperymentów” mieszkaniec lata w swoim ogrodzie sadzi roślinę, która nie jest gotowa do przetrwania w obecnych warunkach klimatycznych lub wydaje owoce uderzająco odmienne od tych, które obiecywano przy sprzedaży sadzonki. Dotyczy to jabłoni. Jeśli podczas szczepienia podkładki i zrazu gruszek wystąpiła ich niezgodność, sadzonka nie tylko nie przyniesie plonów, ale w 99% przypadków po prostu umrze.

A co z przypadkiem, gdy trzeba zapełnić ogród ekskluzywnymi i sprawdzonymi odmianami gruszek, jabłek, śliwek i wiśni? Jest wyjście – to reprodukcja przez sadzonki. W takim przypadku kwestia zgodności zrazu i podkładki automatycznie znika, ponieważ przyszła roślina zostanie wyhodowana z cięcia już zaszczepionego drzewa owocowego. Drzewa z własnymi korzeniami łatwo tolerują przepływ wód gruntowych blisko powierzchni gleby. Łatwo będzie je rozmnażać nie tylko przez sadzonki, ale także przez gałęzie, a nawet przy pomocy pędów korzeniowych..

Oczywiście nie można powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że rozmnażanie drzew owocowych przez sadzonki to jedyny prawdziwy i skuteczny sposób, którego nie można porównać z zakupem sadzonek szczepionych. Obie te metody mają swoje plusy i minusy. Możemy tylko śmiało powiedzieć, że rozmnażanie za pomocą sadzonek to kolejna metoda rozmnażania wegetatywnego drzew owocowych, która zasługuje na uwagę..

Jakie odmiany jabłek i gruszek są dobrze ukorzenione

Zdolność do zakorzenienia się i samodzielnego życia jest różna dla sadzonek różnych odmian drzew. Niektóre rodzaje roślin lepiej się ukorzeniają, inne gorzej. Można to sprawdzić tylko empirycznie. Zauważono, że im mniejsze są owoce, tym szybciej cięcie się zakorzenia i tym bardziej jest opłacalne.

Do uprawy przez sadzonki najlepiej nadają się następujące odmiany:

  • Gruszki: Pamięć Żegałow, Jesień Jakowlewa, Łada, Moskvichka.
  • Jabłonie: Severyanka, Ranetka, Pepinka Altai, Moscow red, Kuznetsovskaya, Dream, Vityaz, Ałtaj deser, Aport Alexander.

Jak wyhodować własne ukorzenione jabłko i gruszkę z sadzonek

Jak wyhodować własne ukorzenione jabłko i gruszkę z sadzonek

Sadzenie poziome sadzonki

Istnieje sposób na wyhodowanie własnej ukorzenionej jabłoni, w której można całkowicie obejść się bez sadzonek. Aby to zrobić, weź sadzonkę (szczepioną lub samozakorzenioną) w wieku 2-3 lat. Wiosną sadzi się ją w dole do lądowania w pozycji poziomej. Jeśli na jabłoni są gałęzie-gałęzie, są one umieszczane pionowo i mocowane za pomocą podpór. W miejscu połączenia wyrostków z łodygą główną wykonuje się nacięcie i usuwa wierzchnią warstwę kory. Ta operacja jest potrzebna do jak najwcześniejszego uformowania systemu korzeniowego w pobliżu każdego procesu..

Ponadto korzenie i pień rośliny pokryte są ziemią. Każda sesja będzie miała tendencję do wzrostu w górę. Być może na niezależnej gałęzi uformują się nowe pąki i pędy. Przez 2-3 lata jabłko lub gruszka pozostaje w tej pozycji. Po tym czasie każdy pęd da własny, niezależny system korzeniowy. Ponadto każda sadzonka jest oddzielana od głównej rośliny i wysyłana do samodzielnej uprawy przez kolejny rok lub dwa. Ze względu na eksperyment nie można oddzielić pędów od rośliny matecznej i nie posadzić. Efektem końcowym jest coś, co wygląda jak żywopłot..

Rozmnażanie jabłoni i gruszek przez sadzonki

Następnie rozważymy sadzonki jako jedną z najskuteczniejszych metod rozmnażania drzew owocowych. Sadzonki są cięte w centralnej Rosji w drugiej połowie czerwca, w chłodnych miejscach – pod koniec czerwca i w pierwszej połowie lipca. Jest dorosła roślina z nowymi pędami. Do szczepienia nadają się tylko te pędy, w których dolnej części zaczęła tworzyć się kora, a górna główna jest nadal zielona. Liście powinny być już całkowicie otwarte, z wyjątkiem ostatniego wierzchołka.

Sadzonki przycina się rano, gdy w roślinie zgromadzi się maksymalna ilość wilgoci. Do cięcia służy nóż do szczepienia. Pierwsze cięcie dolne wykonuje się pod kątem 45 stopni w kierunku nerki, ale nie jest cięte. Górny krój jest wykonany poziomo bezpośrednio nad nerką. Jeden pęd, w zależności od wielkości, można podzielić na dwie lub trzy sadzonki.

Każda sadzonka powinna mieć trzy liście i dwa międzywęźle. Dolny liść jest usuwany, a na dwóch górnych pozostaje tylko połowa, aby roślina wyparowała jak najmniej wilgoci.

Następnie sadzonki umieszcza się we wcześniej przygotowanym roztworze w celu stymulacji tworzenia korzeni na okres 18 godzin, przykrywając na wierzchu workiem.

Gdy sadzonki są w roztworze, przygotuj pudełko do ich sadzenia. Wysokość pudełka powinna wynosić około 30 cm, na jego dno wylewa się pożywkę o grubości około 15 cm. Powyżej – kalcynowany piasek o grubości około 5 cm Kalcynacja jest obowiązkowa, ponieważ ta warstwa musi być wolna od szkodliwych mikroorganizmów. Podłoże i piasek są obficie podlewane. Do podlewania można również użyć roztworu stymulatora tworzenia korzeni..

Przygotowane sadzonki sadzi się w piasku na głębokość około 1,5 cm Ważne jest, aby nie kopać głębiej, w przeciwnym razie cięcie może gnić. Pudełko z sadzonkami przykrywa się folią od góry i pozostawia w szklarni lub szklarni. Sadzonki potrzebują dużo światła do ukorzenienia, ale ważne jest, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego. Gleba w skrzynce powinna być stale wilgotna, a raz w tygodniu prowizoryczna szklarnia powinna być wietrzona. Podlewanie najlepiej wykonać za pomocą pistoletu natryskowego, aby zapobiec erozji wierzchniej warstwy piaskiem.

Jeśli liście na sadzonkach zaczną gnić, ważne jest, aby jak najszybciej usunąć je z rośliny. To samo należy zrobić z samymi sadzonkami, które nie zapuściły korzeni, ale zaczęły gnić. Odbywa się to w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji na zdrowe okazy..

Po około miesiącu sadzonki będą miały pierwsze korzenie. Co więcej, szklarnia musi być częściej otwierana, co hartuje roślinę. Jesienią wyjmuje się skrzynkę z sadzonkami i zakopuje ją w ogrodzie na poziomie gruntu. Od góry pokryty torfem lub trocinami.

Wiosną ukorzenione sadzonki sadzi się w ogrodzie na około kolejny rok, aby stały się silniejsze. Następnie można je posadzić w nowym, stałym miejscu..

Innym sposobem na ukorzenienie sadzonek jest użycie pustej butelki po szampanie. Zielony pęd odcina się u podstawy, wkłada do butelki wypełnionej przegotowaną wodą. Ważne jest, aby szczelnie zamknąć butelkę za pomocą wrzenia lub wosku. Następnie butelkę wkopuje się w ziemię, odcina pęd i pozostawia trzy pąki nad ziemią. Przykryj sadzonkę na wierzchu folią. W razie potrzeby przewietrzyć i podlać. Sadzonka pozostaje w tej formie przez dwa do trzech lat. W tym czasie musi podać w butelce własny system korzeniowy. Następnie możesz bezpiecznie przenieść go w stałe miejsce..

Przy pomocy sadzonek można wyhodować śliwki, gruszki, jabłka, śliwki wiśniowe, pigwę, czereśnie. Ta metoda nie nadaje się tylko do moreli i wiśni..

Reprodukcja drzew owocowych (wideo)

Reprodukcja drzew owocowychReprodukcja drzew owocowych

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org