Wskazówki i porady dotyczące uprawy brzozy karłowatej w ogrodzie

Jest bliskim krewnym brzozy brodawkowatej i jest krzewem o wielu gałęziach. Wysokość krzewu nie przekracza jednego metra, a szerokość jego korony może sięgać półtora metra. Ma małe i okrągłe liście, które są ciemnozielone powyżej i jasnozielone poniżej..

Czasami brzoza karłowata jest tak mała, że ​​na płaszczyźnie porostu widać tylko liście. Liście są przymocowane do łodyg krótkimi ogonkami. Z kolei kolczyki tego typu brzozy są niewielkie i mają okrągło-owalny kształt. Podczas dojrzewania kruszą się na swoje części składowe: łuski i owoce.

Owoce są małe, około 2 milimetrów długości, owalne orzechy ze skrzydełkami po bokach. Brzoza karłowata kwitnie w maju, przed otwarciem liści, małymi, jednopłciowymi i nieatrakcyjnymi kwiatami. Owocowanie rozpoczyna się w czerwcu.

Brzoza karłowata rośnie dość wolno. Jego odporność na zimę jest bardzo wysoka, nie bez powodu rośnie w północnych regionach półkul ziemskich: Ameryce Północnej, Północnej Rosji, Jakucji i zachodniej Syberii. Bardzo często spotykana jest na wyżynach Alp. Jej ulubione miejsca to skaliste zbocza i bagniste obszary Tundry..

Dekoracyjny typ brzozy karłowatej służy do kształtowania działek domowych, obszarów wokół budynków, parków krajobrazowych i dekorowania krajobrazu w projektowaniu krajobrazu. Dzięki zwartej, zaokrąglonej koronie krzew ten nie wymaga ciągłego strzyżenia..

Brzoza karłowata. Sadzenie i opuszczanie

Sadzenie i opuszczanie. Przed sadzeniem wykopuje się dołek, do którego wprowadza się mieszankę ziemi ogrodowej, torfu, próchnicy i piasku. W przyszłości roślina jest zasilana złożonymi nawozami, od wiosny do jesieni. Do żywienia można stosować nawozy azotowe, takie jak dziewanna, nawóz azotowy i saletra amonowa. Jesienią do karmienia można użyć nitroammofosku lub uniwersalnego nawozu Kemira.

Po posadzeniu w ciągu pierwszych 3-4 dni konieczne jest obfite podlewanie rośliny, a w upalne dni wskazane jest zwiększenie objętości płynu.

Aby kontrolować chwasty, glebę należy poluzować w obszarze systemu korzeniowego. Ponadto gleba zostanie nasycona tlenem..

Po dojrzewaniu kolczyków możesz zasiać nasiona. Można to zrobić natychmiast lub poczekać do późnej jesieni, po zebraniu nasion.

Reprodukcja. Brzoza karłowata rozmnaża się przez sadzonki lub nasiona. Sadzonki sadzi się w ziemi wiosną lub jesienią. Wybierają luźne, dobrze nawożone gleby, ale jak pokazuje praktyka, dobrze zakorzeniają się na każdym typie gleby. Jednocześnie brzoza karłowata bardzo kocha wilgoć, dlatego należy ją regularnie podlewać. Podczas sadzenia dużych roślin z otwartym systemem korzeniowym ich śmierć jest możliwa, ponieważ bardziej dojrzałe rośliny nie lubią przeszczepów i nie dobrze się ukorzeniają.

Szkodniki. Brzoza karłowata ma swój własny znaczący zestaw szkodników. Należą do nich niedźwiedź, bąbel (wciornastki), chrząszcz, złota rybka, jedwabnik, błonnik. Walcząc z nimi, krzew należy traktować fungicydami i insektycydami..

Brzoza karłowata w tundrze

Brzoza karłowata w tundrze

Jednym z najbardziej odpowiednich miejsc do jej wzrostu jest tundra. Pod tym względem jest to najczęstsza roślina w tundrze. W tym miejscu występują całe zarośla tego typu brzozy, a zwłaszcza w południowej części tundry. Co więcej, jest rozmieszczony na prawie całym obszarze strefy tundry. Jego sąsiadami na tych surowych terenach są porosty, mchy i wierzby karłowate. W zasadzie brzoza karłowata służy jako pokarm dla zwierząt, ale większe okazy są wykorzystywane przez miejscową ludność jako paliwo..

Brzoza karłowata Yernik

W tundrze ten rodzaj brzozy nazywa się „yernikiem”, co oznacza „krzak”. W trudnych warunkach na północy bardzo trudno jest przetrwać, dlatego ten rodzaj krzewu opracował własną technologię przetrwania. Rośnie i przesuwa się dalej pod warstwami śniegu, szeroko rozłożonymi grubymi gałęziami. Dzięki temu jest chroniony przed silnymi mrozami i zamarzaniem. Dlatego nie rośnie jako proste drzewo, ale jako rozłożysty krzew. Yernik jest wpleciony w mech wieloma gałęziami do tego stopnia, że ​​na powierzchni widać tylko liście i bazie brzozy karłowatej. Swoimi zaroślami zajmuje bardzo duże powierzchnie i tymi samymi zaroślami wnika w głąb tundry.

W takich warunkach rozmnażanie przez nasiona występuje bardzo rzadko, ponieważ nasiona nie mają czasu na dojrzewanie i rzadko się rozwijają. Yernik ma w gotowości inną, bardziej skuteczną metodę – wegetatywną. Krzew dosłownie czołga się po ziemi, czepiając się go gałęziami. W wyniku takiego kontaktu na gałęziach tworzą się korzenie pomocnicze, a w miejscach ich formowania na kolejny rok pojawiają się młode pędy brzozy karłowatej. Nasiona brzozy karłowatej rozwijają się wraz z nadejściem silnych mrozów i pozostają zimą w baziach..

Zdjęcie w tundrze i w krajobrazie z opisem drzewa

Młode pędy brzozy karłowatej pojawiają się tylko tam, gdzie w tej chwili nic nie rośnie. Takie miejsca pojawiają się po odwiedzeniu tych miejsc przez zwierzęta, na przykład karibu to renifery. Są bardzo aktywni w uwalnianiu terytorium od wszystkiego, co jadalne, zwłaszcza że w tundrze jest go niewiele. Następnie przestrzeń ta jest nawadniana rozmrożonymi wodami źródlanymi. Połączenie wszystkich tych warunków pozwala brzozie karłowatej zająć to terytorium. W przyszłości, po zapełnieniu tej witryny, stanie się ona jednym z ogniw w ogromnym i tak niezbędnym łańcuchu głównym.

Mimo niewielkich rozmiarów brzoza karłowata może żyć około 100 lat. Po osiągnięciu tego wieku rozpoczyna się proces odmładzania krzewu. Stare gałęzie zaczynają wysychać i w końcu obumierać. W ich miejsce powstają nowe młode gałęzie, które rozpoczynają nowe życie. Ale nie wszystkie krzewy kontynuują swój ruch wzdłuż tundry. Wiele z nich wysycha na winorośli, a na jej miejscu osiada mącznica lekarska. Gdy tylko pojawią się w tym miejscu młode pędy brzozy karłowatej, mącznica lekarska zaczyna stopniowo cofać się. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że brzoza karłowata jest odporna nie tylko na trudne warunki panujące w tundrze, ale także ma dużą „żywotność”.