Sophora japońska

Sophora Japanese (Styphnolobium japonicum) to piękne rozłożyste drzewo o bujnej koronie. Należy do rodziny roślin strączkowych i rozpoczął dystrybucję w Japonii i Chinach. Ze względu na podobieństwo cech roślin do akacji, sophora jest często określana jako „akacja japońska” lub „pagoda”. Drzewo wyróżnia się na tle innych mieszkańców ogrodu rozłożystymi jasnozielonymi, bujnymi gałęziami i doskonale ozdobi każdy ogród położony w południowych lub umiarkowanych szerokościach geograficznych..

Roślina sophora jest ceniona za wyjątkowe właściwości dekoracyjne i lecznicze, co tłumaczy jej zastosowanie jako skutecznego środka ludowego. Warto również zauważyć, że japońska Sophora znalazła uznanie również w oficjalnej medycynie. Dlatego wielu ogrodników marzy o uprawie tak egzotycznej rośliny na własnej działce..

Japoński opis Sophora

Japoński opis Sophora

Sophora japonica to drzewo liściaste dorastające do 20-25 m. Posiada koronę kulistą, rozłożystą lub parasolową. Niższe gałęzie znajdują się wystarczająco blisko ziemi. Pokryta grubą popękaną korą. Liście gładkie, jasnozielone, ułożone naprzemiennie na gałązkach. Wieczorem liście zwijają się, a następnego ranka otwierają się.

Pod koniec lata rozpoczyna się kwitnienie i pojawiają się biało-żółte podwójne pędzle, które zbierają się w wiechy zwisające z końców pędów. Średnia długość kwiatostanów wynosi około 35 cm, szypułki, podobnie jak gałęzie, wyglądają na rozgałęzione i zawierają delikatne kwiaty przypominające kil. Wielkość kwiatów nie przekracza 1 cm. Struktura kwiatu obejmuje liczne płatki i opadającą szypułkę.

Sophora ma właściwości miododajne. Miód zbierany przez pszczoły z kwiatów jest uważany za leczniczy i ma jasnobursztynowy odcień. Pod koniec okresu pylenia, a dzieje się to w październiku lub na początku listopada, roślina owocuje soczystą fasolą, chowając się pod klapami pogrubionych strąków. Kolor strąków wyraża się w zielono-brązowych odcieniach. Pod koniec dojrzewania strąki stają się czerwone. Fasola mocno trzyma się gałęzi i może przetrwać na drzewie nawet zimą..

Rosnąca japońska sophora

Rosnąca Sophora

Do uprawy Sophora wykorzystuje się sadzonki lub nasiona. Jako nasiona nadają się tylko świeże nasiona. Aby przyspieszyć pojawienie się sadzonek, wykonuje się stratyfikację na gorąco, w której nasiona są wstępnie moczone przez kilka godzin we wrzącej wodzie lub układa się wertykulację. Mówimy o obróbce skóry pilnikiem do paznokci.

Tak przygotowany materiał umieszcza się w doniczkach wstępnie wypełnionych piaskiem zmieszanym z torfem. Głębokość siewu nie przekracza 2-3 cm, po czym nasadzenia spryskuje się wodą i umieszcza pod folią. Proces uprawy powinien odbywać się w temperaturze nie niższej niż +200C. Utrzymanie temperatury i dostęp do światła są ważnymi środkami przy uprawie Sophora. Wzrost sadzonek jest powolny, powinieneś być cierpliwy. Zbiór jest organizowany dla uprawianych roślin, które nabyły co najmniej kilka mocnych liści. Korzenie wyrwane z gleby należy przyciąć o jedną trzecią. Dopiero wtedy sadzonki przesadza się do nowych doniczek..

Optymalny czas na sadzonki to wiosna lub lato. Aby przygotować sadzonki, wierzchołki pędów są ostrożnie odcinane na długość około 10 cm, zachowując kilka zdrowych liści. Miejsce cięcia należy nasmarować „Kornevinem”, aby stymulować wzrost sadzonek. Posadzone sadzonki umieszcza się pod plastikowymi butelkami z wyciętym dnem. Sadzonki potrzebują regularnej wentylacji i wilgoci.

Sadzenie Sofory

Sadzenie Sofory

Uprawiane gatunki Sophora, uprawiane w ogrodzie, łatwo zarastają nowymi gałęziami i przepuszczają głębokie kłącza, ale przeszczepienie do nowego miejsca jest trudne do przetrwania. Zaleca się przesadzanie młodych drzew po roku. W okazach wieloletnich wystarczy wymienić tylko wierzchnią warstwę gleby. Ponieważ sophora odziedziczyła cechy z rodziny motylkowatych, wchodzi w interakcje z grzybami znajdującymi się w ziemi. Wynikiem symbiozy jest powstawanie niezbyt obszernych białawych zgrubień. Taka „zgoda” związku dwóch żywych organizmów może zostać naruszona, jeśli podczas przesadzania strząsniesz ziemię z kłącza.

Korzystny czas na sadzenie Sophora to środek zimy, kiedy procesy uprawy nie wyszły jeszcze z trybu „hibernacji”. Sophora jest mało wymagająca do rodzaju gleby, jednak podłoże musi być przepuszczalne dla powietrza i luźne. Często stosuje się uniwersalne mieszanki glebowe, składające się z ziemi ogrodowej i piasku rzecznego. Po wykopaniu dziury pokryta jest warstwą drenażu dla lepszej oddychalności..

Pielęgnacja Sophora japonica

Pielęgnacja Sophora japonica

Opieka nad japońską Sophorą nie sprawia wielu problemów. Uprawa drzewa może być zorganizowana na świeżym powietrzu lub w warunkach wewnętrznych. Drzewa rosnące na terenie Krymu, Sachalinu, Kaukazu i odległych zakątków południowej Syberii z powodzeniem przenoszą zimowanie na zewnątrz. Gatunki domowe wymagają okresowego przycinania i powstrzymywania wzrostu korony. Sophora będzie doskonałym ogrodnikiem do powierzchni biurowych i wiejskich domów. Drzewo jest sadzone w dużej wannie i wynoszone do wietrzenia w miesiącach wiosennych i letnich. Konsekwentna i prawidłowa pielęgnacja jest ważna dla prawidłowego rozwoju..

Oświetlenie

Sophora japonica przesadnie reaguje na brak światła. Doniczkę z rośliną umieszczamy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, gdzie światło w ciągu dnia będzie jak najdłużej dotykać pędów i liści. Bezpośrednie światło słoneczne nie jest niebezpieczne dla drzewa, ale w upalne letnie dni lepiej nie ryzykować i usuwać roślinę dalej w cień. W czasie krótkich zimowych godzin dziennych zaleca się zamontowanie dodatkowego oświetlenia w pobliżu doniczki do sadzenia.

Temperatura

Proces adaptacji jest wystarczająco szybki. Roślina może wytrzymać nawet upały, ale bez wentylacji w pomieszczeniu liście i gałęzie zaczną blaknąć. Zimą balię z drzewkiem przenosi się do chłodu. Sophora japonica, uprawiana na wolnym powietrzu, wytrzymuje krótkotrwałe przymrozki, pod warunkiem, że zapewnia schronienie wokół kręgu pnia. Ponadto wraz z nadejściem zimy ważne jest rozważenie, jak wspomniano wcześniej, dodatkowego oświetlenia przy braku naturalnego światła..

Wilgotność powietrza

W środowisku naturalnym drzewo wybiera odległe nieużytki, na których łatwo radzi sobie z niskimi odczytami wilgotności. Gałęzie i liście obywają się bez opryskiwania, ale wymagają kąpieli i oczyszczenia z nagromadzonych cząsteczek kurzu na ich powierzchni. Szczególnie ważne jest wycieranie części naziemnych ogrodników biurowych.

Japońska Sophora jest podlewana oszczędnie. Krótkotrwała susza nie zaszkodzi jej, ale długotrwała abstynencja od wody będzie szkodliwa dla rośliny. Liście mogą odpaść z powodu braku wilgoci. I odwrotnie, przelewanie się gleby prowadzi do gnicia systemu korzeniowego i zakłócenia wzrostu korony. Woda do nawadniania nadaje się zarówno do wody osiadłej, jak i wodociągowej o dużej twardości.

Najlepszy opatrunek

Najlepszy sos Sophora

Od końca zimy drzewo jest regularnie dokarmiane. Co dwa tygodnie gleba jest wzbogacana roztworami nawozów mineralnych i organicznych stosowanych w praktycznym ogrodnictwie przy uprawach kwitnących w pomieszczeniach.

Przycinanie

Aktywnie rosnąca korona sophora wymaga przycinania, ponieważ roczny wzrost zieleni często dochodzi do 1,5 m. Pędy są okresowo ściskane w celu lepszego rozgałęzienia i zachowania kształtu. Najmasywniejszych gałęzi tworzących szkielet drzewa nie da się przyciąć bez pomocy sekatora..

Zimowanie

W przypadku roślin zewnętrznych jedyną ochroną przed niespodziewanymi mrozami jest ściółkowanie terenu. Koło pnia jest owinięte torfem lub opadłymi liśćmi. Drzewa Sophora w pomieszczeniach mają tendencję do zrzucania liści podczas chłodnej zimy. Im dłuższe są godziny dzienne, tym szybciej rozwijają się pąki i rosną młode liście. Gdy tylko pojawi się nowy przyrost, należy obficie podlać drzewo i rozpocząć pierwsze karmienie.

Choroby i szkodniki

Jeśli nie przestrzegasz zasad opieki i przetaczasz roślinę, system korzeniowy zostanie dotknięty zgnilizną. Procesy gnilne w tkankach można zatrzymać tylko poprzez leczenie preparatami grzybobójczymi. Występuje również infekcja części przyziemnej owadem łuskowatym, mszycami lub ćmami. Szkodniki można powstrzymać środkami owadobójczymi.

Aplikacja ogrodowa Sophora

Dzięki szeroko rozłożystym gałęziom, ozdobionym bujnym i bogatym listowiem, praktyczne jest ustawienie altany pod drzewem sophora, zaaranżowanie miejsca do odpoczynku czy zorganizowanie placu zabaw dla dzieci. Gałęzie są bardzo mocne i wytrzymują duże obciążenie, co pozwala przymocować do nich huśtawkę i sprawić dzieciom prawdziwą niespodziankę. Korona będzie doskonałą ochroną przed palącymi promieniami słońca, a delikatny słodkawy aromat kwiatostanów stworzy przytulną atmosferę. Sophora zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, więc wystarczy jedna roślina. Nasadzenia alejowe tej byliny nadają się do kompleksu parkowego..

Sophora Japanese: korzyści i szkody

Właściwości Sophory

Właściwości lecznicze

Zarówno zmielone części, jak i korzenie japońskiej Sophory zawierają przydatne substancje. Przede wszystkim mówimy o rutynie flawonoidowej, która wzmacnia naczynia włosowate, zmniejsza krzepliwość krwi i niweluje ślady obrzęków. W tkankach znaleziono również alkaloid pachikarpinę, który ma działanie uspokajające. Stymuluje ściany macicy i stabilizuje ciśnienie. Znalezione pierwiastki śladowe – potas, bor, magnez, cynk, żelazo – odnawiają skórę, usuwają toksyny i dodają siły mięśniom. Glikozydy rozszerzają ściany naczyń krwionośnych, usuwają flegmę i zmniejszają pobudliwość, a kwasy organiczne zapobiegają rozwojowi procesów gnilnych w żołądku i gromadzeniu się toksyn.

Stosowanie Sophora pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Jego substancje działają na naczynia włosowate i zmniejszają ryzyko powstawania płytki nazębnej w świetle. Surowcami zielarskimi są suszone liście, niedojrzałe owoce i nowo powstałe kwiaty. Suszenie jest zorganizowane w chłodnym pomieszczeniu z dostępem powietrza. Puste miejsca mogą być używane nie dłużej niż rok. Na ich podstawie przygotowywane są herbaty ziołowe, wywary i nalewki na alkoholu..

Rutyna Sophora działa uspokajająco i pomaga radzić sobie z wieloma chorobami. Balsamy, kompresy z suszonych surowców łagodzą stany zapalne i goją rany, a kilka kropli nalewki alkoholowej skutecznie leczy ból zęba.

Sophora ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, dlatego w oficjalnej medycynie Sophora jest stosowana jako środek zapobiegawczy przed udarem..

SOPHORA – krew, serce, cukrzyca, skóra. Przeciwwskazania.SOPHORA - krew, serce, cukrzyca, skóra. Przeciwwskazania

Przeciwwskazania

Nie ma prawie żadnych przeciwwskazań do stosowania liści, kwiatów i korzeni Sophora, jednak lepiej dla kategorii alergików powstrzymać się od takich surowców. Nawet jeśli oznaki wysypki nie są od razu wykrywalne, objawy mogą pojawić się znacznie później..

Przestrzegając prawidłowego dawkowania preparatów Sophora, roślina nie zaszkodzi organizmowi. Nie zaleca się stosowania leków u kobiet w ciąży i małych dzieci. Działania niepożądane leków często obejmują niestrawność, nudności i wymioty..