Zemine veya duvarlara güzel fayanslar döşendiğinde, kenarları boyunca alın derzlerini kapatmak gerekli hale gelir. Harç (füg) kullanarak yüzeye katı bir kaplama görünümü verebilirsiniz..

özellikler

Derz dolgu bileşimleri sadece kiremitli duvarın dekoratif unsurları değildir, aynı zamanda tabanını da güçlendirir. Onların yardımıyla duvarların veya zeminlerin yüzeylerini nem girişinden koruyabilirsiniz. Plakalar arasındaki dikişler, belirli alanlarda duvarın düzensizliğini iyi maskeler.. 1 m² için mala karışımını doğru bir şekilde hesaplamak için, nihai sonucu etkileyen bir dizi faktörü dikkate almanız gerekir..

 • Derz derinliği, karonun kalınlığına bağlı olacaktır. Derz, karolar arasındaki tüm boşluğu kalıntı bırakmadan doldurmalıdır..
 • Karo ünitelerinin uzunluk ve genişliğine bağlı olarak derz dolgu harcı tüketimi artar veya azalır..

İnşaat piyasası çok çeşitli kaplama karoları sunmaktadır. Formatı ortalama 5 ila 60 cm arasında olabilir.Bildiğiniz gibi, daha büyük bir karo 1 m²’de daha az sayıda birleştirme çizgisine (dikiş) sahiptir. Dikişlerin genişliği, döşeme yöntemleri planlanırken erken bir aşamada belirlenir. Dikişler 1 mm kadar küçük olabilir. 15 mm içindeki bir dikiş büyük olarak kabul edilir. Dikiş ne kadar geniş olursa, o kadar fazla füg gerekli olacaktır..

Derz dolgu karışımları bileşimlerinde farklıdır. Üretimlerinde kullanılan elementlere göre ağırlık ve yoğunluk olarak birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Bu faktörler tüketimi etkiler. Belirli bir harç satın alırken, kullanım talimatlarını dikkatlice okumalısınız. Paket, bu derz ile işlenebilecek alanı gösterir. Harç rengine özellikle dikkat edin. Mümkün olduğunca döşenen tabanın rengiyle eşleşmelidir. Bunun aksine, bireysel zevke bağlı olarak levhalardan daha yoğun bir renkte bir füg kullanılır..

Görüntüleme

Derz dolgu karışımları aşağıdaki tiplerdendir:

 • lateks;
 • çimento;
 • epoksi.

Lateks harcı polimerlerden yapılır. Dikişlerin deforme olmasına izin vermez ve içlerine nem veya kir girmesini engeller. Çimento esaslı harç karışımı toz veya sıvı halde satılmaktadır. Hazır bileşikler plastik kovalarda satılmaktadır. Derzlere böyle bir harç uygulayın, çünkü havanın etkisi altında sertleşir ve tekrar kullanıma uygun değildir. Kuru bileşimler, işin belirli bir aşaması için gerekli olan belirli bir miktarda malzemenin suyla seyreltilebilmesi açısından uygundur. Kuru karışımın geri kalanı sonraki çalışmalarda kullanılır..

Çeşitli markaların çimento fügleri üretilmektedir. En yaygın markalar Ceresit ve Litokol’dur. Ceresit harcı su tutmaz ve dona karşı dayanıklıdır. Bir renk tonu (çok renkli) karışımı olabilir.

Herhangi bir döşeme için istediğiniz renk şemasını seçebilirsiniz. Bu füg, çeşitli uzunluk ve kalınlıktaki karolar arasındaki derzlere iyi uyum sağlar..

Çimento bazlı 1 m² şerbet tüketimi her paket üzerinde detaylandırılmıştır. Epoksiden farklı olarak, çimento harcı daha düşük yoğunluğa sahiptir. 1 m² çok daha fazla tüketildiği için bu parametre çalışırken dikkate alınmalıdır. Çimento derzlerinin bir özelliği, üreme (onarım) olasılığıdır. Zamanla, fiziksel etki altında, plakalar arasındaki dikişlere kir sızar. Bir öncekini kaldırarak ve yeni bir katman uygulayarak derz dolguyu yenileyebilirsiniz. Çimento karışımlarının dezavantajı, ev kimyasallarına karşı zayıf dirençleridir. Son yıllarda epoksi karışımların kullanımı giderek artmaktadır..

Fugue Litokol, epoksi reçine bazında da yapılabilir. Derz dolgu malzemesi olarak kendini kanıtlamıştır. Çimento esaslı derz dolgu bileşiklerinden farklı olarak viskozdur ve döşeme karolar arasında 5 mm’yi aşan bir boşlukla gerçekleştirildiyse kalın karolar için kullanılır. Epoksi reçine esaslı harç, büyük sıcaklık değişikliklerinden korkmaz ve kimyasal etkilere karşı çok dayanıklıdır, küf ve küften korkmaz. Epoksi derzlerin kalite özellikleri uzun süre değişmez.

Füg, onunla çalışırken esnek olmalıdır. Bu füg’ün dezavantajları ile ilgili ana faktör fiyatıdır. Oldukça uzun. Viskozitesi nedeniyle harçla çalışmak zordur. Dikişleri işledikten sonra, karo üzerine düşen fazlalığı çıkarmak zordur. Bu nedenle, işin her aşamasında karoyu dikkatlice silmelisiniz..

Epoksi derz karışımlarının ayırt edici bir özelliği, bileşimleridir. Sertleştirici ve renkli macun bazlıdırlar. Karıştırıldığında çok dayanıklı, fiziksel ve kimyasal etkilere dayanıklı bir mala malzemesi oluşur. Ayrıca epoksi fügler yapıştırıcı görevi görür. Küvetlerin veya havuzların duvarlarını mozaiklerle döşemeyi sevenler için, ustalar böyle bir harçla sabitlemeyi önerir..

Hesaplamalar nasıl doğru yapılır?

Daha önce belirtildiği gibi, 1 m2 karo için gerekli harcı hesaplamak için, aşağıdaki gibi temel miktarları bilmelisiniz:

 • karo uzunluğu;
 • genişliği;
 • kiremitli birimin kalınlığı;
 • fayanslar arasındaki derzin genişliği;
 • 1,6’ya eşit ortalama harç yoğunluğu katsayısı (1,4 ila 1,7 g / cm³ veya kg / dm³ arasında değişmektedir);
 • minimum rezerv karışım tüketimi (%10 dahilinde).

Harç oranını hesaplama formülü:

(U + G) / (U x G) x T x G x K + %10 = Tüketim oranı (kg / 1 m² başına), burada:

 • D, karonun mm cinsinden uzunluğudur;
 • W – mm cinsinden karo genişliği;
 • ШШ – dikişlerin genişliği;
 • K yoğunluk katsayısıdır (1.4’e eşittir);
 • %10 – ek karışım.

Tablo, formüle yansıtılan tüm gerekli göstergeler kullanılarak hesaplanan değerleri göstermektedir. Örneğin 50×50 mm ölçülerinde, 4 mm kalınlığında, karolar arası 1 mm derz genişliğinde bir karo için 1 m² başına derz tüketimini hesaplamanız gerekir. Füg tüketimi (50 + 50) / (50×50) x4x1.4×1 + %10 = 0.246 = 0.25kg/m² olacaktır. Bu şekilde 1 m² karo başına derz harcı tüketiminin yaklaşık olarak hesaplanması yapılır. Karışımın ek hacmini hesaba katmazsanız, oran ortalama yoğunluk katsayısı ile belirlenir..

Renkli harç kullanılması durumunda, normal beyaz karışıma 1 kg kuru füg başına 2-3 gram renklendirici madde ekleyin. Bitmiş karışımın ağırlığındaki artış önemsiz bir şekilde değişir -% 0,2 ila 0,3. Çok doygun tonlar oluşturmak için 1 kg harç kütlesine 20-30 gram renk ekleyebilirsiniz. Daha sonra bitmiş füg ağırlığı 2-3% artacaktır..

Fayanslar arasındaki dikişleri taşlamanın başka bir yolu var. Bu durumda formüllere veya tablolara başvurmanıza gerek kalmayacaktır. Ek malzeme tüketimini de hesaba katmak gerekli değildir. 1 m² fayans temeli alınır ve harç kullanım talimatları.

Tüm dikişler, 100 gramlık bir hacimde uygun şekilde yapılmış bir füg bileşimi ile doldurulur. Çözüm üretildiğinde, hangi bölgeyi tedavi ettiklerine bakarlar. Bundan sonra, tüm karo tabanı için gerekli derz malzemesi miktarı hesaplanır. Çalışma aynı inşaat aleti (mala) kullanılarak yapılmalıdır..

Bu yöntem, 100 gramlık bir çözelti ile bir alanı işlerken bile, harcın dikişlere ne kadar derinlemesine nüfuz ettiğini ve boşlukları doldurduğunu görebilmeniz açısından iyidir..

Dikişleri ovmak en iyi nasıl?

1 m² başına malanın etkin kullanımı, işe uygun şekilde hazırlanarak sağlanır. Esnek çimento esaslı bir karışım elde etmek için büyük porsiyonlar kullanılmadan su ile inceltilmelidir. Bu, füg’ün hızlı bir şekilde katılaşmasına izin vermeyecek ve talep edilmemiş fazlaları oluşmayacaktır.. Bir şırınga kullanarak epoksi harcı uygulanması tavsiye edilir. Dikiş yüksek kalitede, içinde boşluk yok.

Nasıl kaydedilir?

Derz dolgu malzemesi oldukça pahalı bir araçtır. Gereksiz yere satın alınan bir füg için fazla para ödememek için kapsamlı hazırlık çalışmaları yapmanız gerekir. Fayansları döşemeden önce zemin veya duvarlar mümkün olan en yüksek seviyede düzleştirilir. Taban ne kadar pürüzsüz olursa, karolar arasındaki derzlere o kadar az harç girer. Derz dolgu malzemesini elle hazırlamak yardımcı malzemeler (örn. mikser) kullanmaktan daha iyidir. Bu, belirli bir miktar karıştırıcıda kaldığından, çözeltiyi doğal kayıp olmadan iyice yoğurmayı mümkün kılacaktır..

Seçim İpuçları

Fayans üreticileri, derz dolgusu satın almadan önce, her bir özel durumu dikkate alarak tüketimini hesaplamalarını tavsiye eder. Fayans döşeme yöntemleri farklıdır, bu nedenle derz dolgu amaçlı derzler birbirinden önemli ölçüde farklı olabilir. Aynı zamanda, harç tüketimi bir yönde dalgalanır. Odaya farklı renklerde karoların döşendiği durumlarda, derzler için harç seçimi kolay bir iş değildir. Fayans ünitelerinin farklı tonlarını tek bir bütün halinde birleştirmek için, karonun tamamına uygun tonda bir harç kullanmak en iyisidir..

Fayanslar zıt olduğunda (zeminde karanlık ve duvarlarda açık), o zaman harcı birleştirmek daha iyidir. Duvarlardaki dikişler koyu tonlarla ve zeminde hafif karışımlarla kaplanabilir. Bu durumda füg debisini 1 m² başına hesaplarken hata yapmamalısınız. Optimum bir çalışma sonucu elde etmek için, derz dolgu bileşiklerini aşırı derecede saklamamalısınız, dikişler net ve hatta çizgiler olmalıdır..

Ana dikkat, karoların döşenmesine odaklanmalıdır. Tüm dikişlerin aynı olduğu yerde eşit şekilde döşerken, derzden tasarruf edilir. Sonuç olarak, sizi uzun süre onarım işlerinden kurtarabilecek sağlam, dayanıklı bir kaplama elde edersiniz..

Dikiş öğütücü hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın..

Adblock
detector