Beyazın iç dekorasyonda kullanışsız olduğuna, çabuk kirlendiğine ve genellikle steril bir hastane odasının duvarlarıyla çağrışım yaptığına dair yaygın bir inanış var. Bazıları, aksine, bu rengi övüyor ve içinde yalnızca avantajlar görüyor. Seramik karo örneğini kullanarak bu konuya daha yakından bakalım. Bu rengin özellikleri nelerdir?

özellikler

Antik çağlardan beri beyaz, sakinlik, dinginlik, rahatlık, rahatlık ile ilişkilendirilmiştir. Bu renk gözleri tahriş etmez ve nötrdür. Diğer renklerle kombinasyonu evrensel olduğu için herhangi bir odanın arka planı için mükemmeldir. Bu renk görsel olarak mekana hacim katar ve bu nedenle banyo, tuvalet, mutfak gibi küçük alanlar için idealdir..

Bu odalarda, kural olarak, yüksek nem olduğu ve banyoda her yerde su sıçraması olduğu belirtilmelidir. Fayans üzerinde kuruyan su damlaları, en çok renkli seramiklerde göze çarpan, göze hoş gelmeyen bir plak oluşturur. Beyaz bir arka plan üzerinde, neredeyse görünmez. Beyaz paradoksu için çok fazla – öyle görünüyor, renk kolayca kirlenir, ancak banyoda tam tersine çok pratiktir.

Beyaz kaplamayla ilgilenmek bir zevktir. Ayrıca beyaza her zaman saflık ve parlaklık kavramı eşlik eder. Bu nedenle, banyo için beyaz fayanslar mükemmel bir çözümdür..

Belirli bir iç mekan için doğru beyaz döşemeyi seçmek için türlerini anlamanız gerekir. Gerçekten de, şimdi mağazalarda bu astar malzemesinin çok büyük bir seçimi var..

Görüntüleme

Çini dekoratif karolar, üretim yöntemine bağlı olarak türlere ayrılır. Eski Yunanca’dan “yanmış kil” anlamına gelen “keramos” adından her şey netleşir. Herhangi bir seramik karo kilden yapılmıştır. Ama yine de, fayanslar farklıdır. Her şey katkı maddeleri, kilin kalitesi ve yaratım teknolojisi ile ilgilidir.. Üretim yöntemine bağlı olarak 3 ana seramik karo türü vardır:

 • monokottur – hem zemin hem de duvarlar için uygun çok yönlü bir karo. Artan mukavemet özelliklerine sahiptir, kalın bir tabana ve çok yüksek aşınmaya dayanıklı özelliklere sahip emayeye sahiptir. Fiyat için, böyle bir karo, büyüklüğü ve kalınlığı nedeniyle oldukça pahalıdır..

 • bikottura – geleneksel kiremit türü. Bir öncekine kıyasla oldukça kırılgan bir malzeme, düşük mukavemet özelliklerine sahiptir, ancak çok güzel görünüyor ve iç dekorasyon için oldukça uygun. Buna göre, böyle bir karonun fiyatı düşük olacaktır..

 • porselen taş. Kuvars ve feldispat içerdiği için iç mekan döşemeleri için mükemmeldir, bu da onu son derece dayanıklı kılar. Ek olarak, uygun işleme ile doğal taşı taklit eder ve doğaldan daha düşük güçte değildir. Böyle bir karo ucuz olmayacak..

Fayanslar hem kırmızı hem de beyaz kilden yapılır. Ve bu da seçim yaparken önemlidir. Beyaz kil, karoların daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlar ve bu tür karoların kenarları mükemmel durumda zımparalanır, bu da minimum boşlukla döşenmelerini sağlar..

Yüzey dokusu açısından çok çeşitli seramik karolar bulunmaktadır. Yapay çatlaklar, çöküntüler, dalgalar ile parlak, mat olabilir. Ve hatta yapay elmaslar ve pırıltılar ile serpiştirilebilir. Burada, elbette, seçim sizin..

Ancak banyoda pırıltılı fayans ve diğer dekorların kullanılması önerilmez. Zamanla düşerler ve karo orijinal görünümünü kaybeder..

Tasarım

Odaların tasarımını beyaz olarak dekore ederken, parlak tonlar eklediğinizden emin olun. Dokuları mümkün olduğunca zengin olmalıdır. Karonun kendisi hakkında konuşursak, o zaman ince bir mavi renk tonu odaya soğuk bir atmosfer verir ve krem ​​​​veya bej – sıcak. Beyaz rengin bu özelliği, orijinal iç mekanın dekorasyonu için bir arka plan oluşturacaktır..

Ve çeşitli dokulardaki seramik karoları da kullanırsanız, böyle bir oda daha da ilginç hale gelecektir. Örneğin, zeminde mat, duvarlarda parlak fayans kullanılabilir. Odanıza özgünlük katacak duvarlara farklı renklerde mozaikler ekleyebilirsiniz..

Sorunsuz kabartmalı tek renkli karo güzel görünüyor. Gümüş, dalgalı veya eşkenar dörtgen ile olabilir..

Ayrıca odanın iç tasarımı sıkıcı görünmemesi için bunun için bazı farklı teknikler kullanılıyor. Örneğin bunlardan biri parlak renkli aksesuarlardır. Bu bir banyo ise, rolleri her türlü yer kilim, parlak havlular, aynalar için çerçeveler, sabunluklar, fırça tutucular ve alanın monotonluğunu önlemeye yardımcı olacak çok daha fazlası olabilir..

Sıhhi tesisat, çeşitli altın unsurlarla dekore edilmişse, sofistike ve lüks katacaktır. Kenarları da altın renginde dekore edilmişse, cam raflar çok daha zengin görünecektir. Alternatif olarak, sıhhi tesisat armatürleri veya siyah mobilyalar kurarak kontrastı deneyebilirsiniz. Bu çok etkili görünecek oldukça cesur bir karar..

Bir odadan bahsediyorsak, tablolar, raflar, mobilyalar, lambalar bu tür aksesuarlar olarak kullanılabilir. Beyaz bir mutfaktaki parlak meyveler veya sebzeler, alanı seyrelterek harika görünecek. Bunu yapmak için, kırmızı dolmalık biber, portakal ve diğer parlak ürünlerle masanın üzerinde göze çarpmayan bir şekilde duran bir kase kullanabilirsiniz. Aksesuarlara ek olarak ışıkla da oynayabilirsiniz..

Beyaz karolar, üzerlerine düşen renk yelpazesinin tonlarını mükemmel bir şekilde yansıtır: seramik karolar, odada yanan ışığı alan bir bukalemun rolünü mükemmel bir şekilde oynar. Mavi, fayanslara mavi bir renk tonu verir, kırmızı – pembe. Sarı sıcak bir atmosfer katacak.

LED kaynakları, oda ışığının doygunluğunu ruh halinize göre değiştirmenize olanak tanır..

Günümüzde büyük masif karoların küçük mozaiklerle birlikte kullanılması tasarımda oldukça popüler bir çözüm haline geliyor. Mozaik ayrıca her türlü renkte kullanılabilir. Bu format kesinlikle iç mekanınızı benzersiz kılacaktır. Dokulu duvar karoları da çok sofistike görünüyor..

Beyaz iç mekanınızda parlak renkler kullanmak istemiyor ancak odanızı beyaz görmek istiyorsanız aşağıdaki teknikler size yardımcı olacaktır. Banyo ise, beyaz arka plana bitkiler, deniz kabukları ve çakıl taşları ekleyerek ona bir spa hissi katabilirsiniz. Aynaların arka planına karşı içinde sakince yüzen balıkların bulunduğu bir akvaryum oldukça ilginç görünecek..

Boyutlar (düzenle)

Seramik karo mağazasına gitmeden önce, odanız için hangi boyutun en uygun olacağına karar vermelisiniz. Her seramik karo kategorisi için boyutlar vardır, bunlardan 3 tanesi vardır: duvar karoları, yer karoları ve mozaikler.

  Duvar modelleri

  Hem kare hem de dikdörtgen şeklindedirler. Kare karolar için standart ölçüler 150×150 mm’dir. Ancak 100×100 ve 200×200 mm boyutları da oldukça yaygındır. Dikdörtgen karolar çok daha çeşitlidir: 25×150, 75×150, 100×150, 100×200, 150×200, 150×225, 250×300, 250×333, 275×400, 150×900, 300×900 mm. Bununla birlikte, dikdörtgen kaplama karolarının standart boyutu 200×300 mm olarak kabul edilir..

   En uygun boyutu seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. İlk olarak, fayansların duvardaki düzenini dikkate almalısınız. Netlik için yaklaşık düzeni bir kurşun kalemle önceden özetlemeniz önerilir. Böyle bir şemadan, duvarda nasıl uzanacağı ve duvarların kenarları boyunca kesilmesi gerekip gerekmediği hemen görülecektir..

   Optimal boyut, hiç kesilmesi gerekmeyecek şekilde kabul edilir. Ayrıca, böyle bir işaretlemeden sonra, kaç karoya ihtiyacınız olduğu netleşecektir. Ek olarak, bir kural dikkate alınmalıdır: fayanslar ne kadar küçükse, özellikle duvarın düz olmayan bölümlerinde fayans derzlerini paralel tutmak o kadar zor olacaktır..

   Zemin modelleri

   Çeşit bakımından da zengindirler ve tıpkı duvara monte edilenler gibi standart ölçüleri 300×300 mm olan karedirler. Ancak çok daha küçük boyutlar olabilir – 48×48 mm’den. Yer karoları, boyutları 10×20, 20×30, 10×20, 20×25, 25×40, 30×60, 20×40, 20×10, 25×33, 60×30, 25×35, 25×50, 10×40, 30×10 cm olan dikdörtgen şeklinde yapılabilir..

   Ancak hepsi bu kadar değil – yer karoları ayrıca bir beşgen (86.5×150, 98×170, 115×200 mm), bir altıgen (150×173, 170×196, 200×230 mm) ve hatta bir üçgen (58×83, 68×97, 83×118, 98×139 mm) şeklinde gelir..

   Yer karosu satın almadan önce, optimum miktarı hesaplamak için zemin alanını göz önünde bulundurun. Duvarlarda olduğu gibi, görsel bir yerleşim şeması kullanın..

   Mozaik

   Küçük boyutu nedeniyle belirli standartlara ait olmadığı için özel bir seramik kaplama kategorisine ayrılır. Seramik, taş veya cam parçalarından oluşur. Minyatür boyutu nedeniyle gerçekten çok yönlü bir kaplama malzemesi olarak adlandırılabilir. Birincisi, kusurlarını gizlerken herhangi bir pürüzlü yüzeye mükemmel uyum sağladığı için ve ikincisi, onun yardımıyla, resim veya ilginç bir süs olsun, gerçek sanat eserleri yaratabilirsiniz..

   Mozaik işi, işi tamamlamak için en az miktarda yapıştırıcı gerektirir. Ayrıca duvar kaplamaları, zeminler ve hatta tavanlar için de aynı derecede uygundur. Mozaik çoğunlukla kare şeklindedir. Boyutlarına gelince, 10×10 mm’den 50×50 mm’ye kadar değişir. Ayrıca mozaikte yuvarlak ve dikdörtgen bileşenler bulunur. Bu tür karoların en büyük boyutları 100, 200, 250, 300 ve 330 mm’dir..

   Hem uzun hem de dar karolar size çok yakışabilir, seçim her zaman sizin. En yaygın boyutlar 25, 30, 40 cm ve 60 cm’dir..

   Seçim İpuçları

   Öncelikle odanın genel tasarımına ve iç mekan mobilyalarına karar vermelisiniz. Satın alırken hata yapmamak için sonunda ne almanız gerektiğini açıkça anlamalısınız. Mukavemet özellikleri, geometrik şekli ve fiyatlandırma politikası ile ilgili yukarıdaki hususlara ek olarak, birkaç evrensel kural daha var:

   • Doğal malzemeleri taklit eden beyaz fayansları seçin – taş, mermer, ahşap. Bu doku monoton ve sıkıcı görünmeyecek..

   • Kesik kenarlı (düzeltilmiş) karoları seçin. Bu kenar boşluğu en aza indirecek ve dikişi neredeyse görünmez hale getirecektir..
   • Mümkün olduğunca büyük karoları seçin. İlk olarak, böyle bir karo ile daha hızlı çalışır ve duvarda çok daha az dikiş olacaktır. Ancak karo boyutu ne kadar büyük olursa, duvar yüzeyi için gereksinimlerin o kadar yüksek olduğunu unutmayın..

   • Derz dolgu için özel iki bileşenli epoksi yapıştırıcı bazlı macun kullanmak en iyisidir. Çimento esaslı şerbetten daha pahalıdır, ancak nemi emmez ve uzun yıllar özelliklerini kaybetmez, solmaz veya dökülmez..
   • Harcın rengi, karonun çiziminde en koyu alanın rengine göre seçilmelidir. Örneğin seramik taklidi mermer ise “taş”ın en koyu tonu seçilmelidir. Bu çözüm, elemanlar arasındaki boşluğu görsel olarak azaltacaktır..

   İç mekanda güzel örnekler

   Beyaz fayanslar dinginlik hissi uyandırır. Herhangi bir odayı görsel olarak genişletir. Ayrıca onun sayesinde oda ışıkla doluyor..

   Beyaz fayanslar koridorda, mutfakta ve banyoda harika görünüyor. Bu nötr renk, herhangi bir gölge ile birleştirilebilir..

     Standart bir koridorun boyutları oldukça küçüktür. Bu yüzden içinde beyaz kullanılması tercih edilir. Alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır..

     Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.