Modern bir ev sadece güzel ve rahat değil, aynı zamanda çevre dostu olmalıdır. Bu nedenle, bambu duvar kağıdı kullanımı, duvar dekorasyonu için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilir. Bu malzeme son zamanlarda inşaat pazarında ortaya çıkmasına rağmen, kendini iyi bir şekilde kanıtlamayı başardı. Duvar kağıdı bezleri doğal hammaddelerden yapılmıştır, tüm performans özelliklerini karşılar ve her türlü iç mekana uygundur. Tasarımda bu tür bir dekorasyon uygulayarak, sıradan bir odayı gerçek bir cennet köşesine dönüştürerek çarpıcı efektler elde edebilirsiniz..

özellikler

Bambu duvar kağıtları, geleneksel kanvaslardan farklı olarak özel bir üretim teknolojisine sahiptir, üretiminde egzotik bambu lifleri kullanılır. Bu bitkinin sapları dikkatli bir şekilde işlenir, önce ince plakalara ayrılır, sonra kurutulur ve dekoratif bir görünüm verilir..

Tüm üretim süreci boyunca malzemeye hiçbir kimyasal eklenmediğine dikkat edilmelidir. Tek şey, duvarları tozdan daha fazla korumak için duvar kağıdının yüzeyi özel bir antistatik madde ile kaplanabilir..

Bambu ürünleri, kahve beyazından fıstık yeşiline kadar şık renklerde mevcuttur. Aydınlatma ile “oyun” kullanarak, odadaki bu tür renkler, odayı ilginç ve şık kılan sıra dışı bir palet elde edebilir..

Duvar kağıdı, çeşitli genişlik ve uzunluklarda rulolar halinde satılmaktadır. Özel bir bu kaplama malzemesi ülke ve eko tarzı hayranları arasında popüler, kimin için doğal ve kaliteli hammaddelerin seçilmesi önemlidir.

profesyoneller

Bambu duvar kağıdı, sadece odada rahat bir atmosfer yaratmaya değil, aynı zamanda tasarımdaki tematik notları da olumlu bir şekilde vurgulamaya izin verir. Çevre dostu bir malzeme oldukları için çocukların ve alerjisi olanların yaşadığı odaların dekorasyonunda kullanılabilirler. Odadaki dekoru orijinal yapmak için tasarımcılar aynı anda birkaç duvar kağıdı tonunu kullanmanızı önerir..

Ayrıca bambu ile kaplı duvarların ayrı bölümleri güzel görünüyor. Bu tür paneller, yalnızca alanın imar edilmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda odadaki diğer dekor öğelerine de dikkat çekebilecektir..

Bu tür tuvallere olan büyük talep, birçok olumlu özelliği ile açıklanmaktadır.. Bambu duvar kağıdı aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  • Operasyonda çok yönlülük. Bitirme çalışmaları hem bina içinde hem de dışında yapılabilir. Malzemenin cepheye uygulanması durumunda ayrıca koruyucu vernik ile kaplanır..
  • Aşınma direnci. Uzun ömürlü ürünler orijinal görünümünü kaybetmez, güneşte solmaz.
  • İyi ısı ve ses yalıtımı. Yoğun yapısı nedeniyle malzeme ısıyı tutar ve diğer odalardan gelen gürültünün geçmesine izin vermez..
  • Kuvvet. Tuvaller çeşitli mekanik stres türlerine dayanabilir, yüzeylerinde çizikler görünmez. Bu kaplama malzemesi, evcil hayvanların yaşadığı odalarda duvarları süslemek için vazgeçilmez bir seçenek olarak kabul edilir..

  • Diğer ürünlerle kombinasyon. Dekoratif sıva, taş ve ahşap ile bambu bileşimi sıradışı görünüyor.
  • Temizlemesi kolay. Duvar kağıdı yıkanabilir.
  • Kolay kurulum. Tuvallerin genişliğinin kural olarak 2,5 metre olması nedeniyle hem dikey hem de yatay olarak yapıştırılırlar. Derzlere estetik bir görünüm kazandırmak için ruloları yapıştırırken çerçeveleme elemanları kullanılır..
  • Büyük renk seçimi.
  • Yüzeyi düzleştirme yeteneği. Yoğun malzeme, 2 mm’lik çatlaklar ve damlalar şeklinde küçük duvar kusurlarını kolayca gizleyecektir..

eksiler

Diğer herhangi bir yapı malzemesi gibi, bambu duvar kağıdının dezavantajları vardır. Her şeyden önce, bu onların yapıştırılmasıyla ilgilidir. Tuvaller doğal bir desenle temsil edildiğinden, doğru yerleştirmede zorluk. Bu nedenle, eklemlerin minimum düzeyde fark edilebilir olması için çok denemek ve beceri uygulamak zorunda kalacaksınız..

Duvar kağıdını yürütmek ve kesmek zor. Bu genellikle bir inşaat bıçağıyla yapılır, ancak sonuçta ortaya çıkan kesit düzensiz görünür. Bu nedenle, bu durumda metal işleri için demir testeresi kullanmak en iyisidir. Ek olarak, bambu toksik olmayan, ancak hoş olmayan bir kokusu olan özel bir yapıştırıcı ile sabitlenir. Güvenli kurulum için lastik eldiven ve solunum cihazı takmanız gerekir..

Tasarım seçenekleri

Doğal bambu ürünleri satın alırken iç dekorasyonda yer alan bazı özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle, örneğin, odanın klasik sade bir görünüm elde etmesi için soğuk gölgeli ürünlerin seçilmesi önerilir. Odada rahatlık ve sıcaklık yaratmak için altın rengine ihtiyacınız var. Ayrıca dekorda kullanılan diğer malzemelere de dikkat etmelisiniz. Bambu, kumaş destekli duvar kağıdı, asma tavanlar, orijinal aksesuarlar ve çeşitli heykellerle uyumlu bir şekilde harmanlanıyor..

Bir odadaki bir tasarımı dekore ederken, tüm duvarı bambu duvar kağıdı ile yapıştırmak gerekli değildir, onlarla küçük bir alanı kaplamak ve odadaki ana vurgu yapmak yeterlidir..

Her oda, tarzına bağlı olarak bu egzotik malzeme ile farklı şekillerde dekore edilebilir.. Duvar dekorasyonu için birçok seçenek var, bunlardan en popülerleri:

Yatak odası

Bu evde özel bir odadır, bu nedenle iç kısmında her şeyden önce malzemenin rengine ve türüne dikkat edilir. Bu oda rahat ve dinlendirici bir atmosferle doldurulmalıdır. Bu nedenle, duvarları süslemek için yeşil, kahverengi veya sarı bir ton seçmeniz gerekir. Hasır duvar kağıdı, yatak odasında ve sıra dışı desenlere sahip mantar tuvallerinde güzel görünüyor.

Yatak odasında özgün bir köşe oluşturmak için kelebeklerden veya sakura dallarından kompozisyonlar yapabilirsiniz. Başlık üzerine geniş bir şerit şeklinde monte edilirler. Ortaya çıkan çizim, kaplama ile kaplı duvarların arka planına karşı uyumlu görünecek. Bu dekoru ve saman veya mantar duvar kağıdını mükemmel şekilde tamamlayın.

Dekorun tavana olan mesafesini hesaba katmak önemlidir – küçükse, bambu çıtalar dikey olarak yerleştirilir, tavan yüksekse, tuvaller yatay olarak monte edilir..

Tavan arası yatak odalarında kalın bambu sapları iyi görünür, renkleri odadaki mobilyalarla eşleşmelidir. Kural olarak, basit ve masif doğal ahşap modüller tercih edilmelidir. Böyle bir yatak odasının içi, hafif parke zemin, pencerelerde geniş panjurlar ve bambu duvar panellerinden oluşmalıdır..

Tuvallerin renklerine gelince, bu durumda küçük desenli bej ve kahve renkleri uygundur..

koridor

Böyle bir odada duvar kağıdının dokusunu mobilya ve çeşitli aksesuarlarla birleştirmek önemlidir. Odanın aydınlatması burada büyük bir rol oynar, çünkü tuvallerdeki çizimlerin güzelliği buna bağlı olacaktır. Koridordaki loş ışık, duvar kağıdını gölgeli bir noktaya dönüştürecek.

Böyle bir oda için kum, çikolata veya kiraz rengi ürünler çok uygundur..

Bu tür duvar kağıdı ile dekore edilmiş koridorun dekoru, odadaki sıkıcı atmosferi seyreltmek için sadece bir geleneksel gardıropla sınırlı olmamalıdır., hasır mobilya kullanılması tavsiye edilir. Odanın büyüklüğü büyükse, duvar panellerinin arka planına karşı harika görünecek ve Afrika tarzını hatırlatacak parlak osmanlılarla doldurmak iyidir. İç mekanı hiyeroglifli çizimler, büyük yapraklı ev bitkileri ile tamamlamak iyidir. Şifonyerin duvarlarını malzeme ile yapıştırabilir, üzerine yapıştırılan aynayı deniz kabukları ile süsleyebilirsiniz..

Mutfak

Bambu duvar kağıdının temizlenmesi kolaydır, bu nedenle bu oda için harika çalışır. Yüzeylerini temizlemek için elektrikli süpürge veya kuru bir bez kullanmak yeterlidir. Aynı zamanda, kimyasal bileşimleri ürünlere zarar verebileceğinden temizlikte deterjan kullanmak mümkün değildir..

Duvar kağıdını yapıştırmak için en iyi yer yemek alanıdır; Japon cam eşyaları, siyah mobilyalar kullanılarak oryantal tarzda dekore edilmelidir..

Mutfağı olabildiğince konforlu hale getirmek için tuvaller mobilyalarla birlikte seçilir. Ayrıca, oda boyalı tabaklarla dekore edilmiştir. Duvarlar çikolata renkli duvar kağıdı ile kaplanmıştır ve mobilyalar parlak bir yüzey ile seçilmiştir. Böylece alışılmadık bir kontrast elde edilir ve oda ev sıcaklığı ve konforu ile doldurulur..

Seçim İpuçları

Güzel ve şık bir iç mekanı dekore etmek için doğru bambu duvar kağıdını seçmeniz gerekir. Bu nedenle, yapıştırmanın planlandığı yüzey alanını doğru bir şekilde hesaplamaya değer..

Bu ürünün rulolarının uzunluğunun, kağıt tuvallerin boyutundan önemli ölçüde farklı olduğuna dikkat edilmelidir. Bu nedenle, malzemeyi küçük bir marjla satın almanız önerilir. Kurulum işi için özel yapıştırıcı satın almak da önemlidir, kural olarak bunun için vinil karışımları kullanılır..

Bambu duvar kağıdı satın almanın önemli bir göstergesi üretim yöntemi olacaktır. Bitki saplarının iç ve dış kısımlarından yapılmış kanvaslar bulunmaktadır. Birincisi homojen bir yapıya sahip, gölge farkı yok. Bu tür ürünler ayrıca cilalıdır, bu nedenle yüzeyleri pürüzsüz ve belirgindir. Genellikle kurulumdan sonra boya veya vernik ile kaplanırlar..

Dış liflerden yapılan malzemeye gelince, belirgin bir desen ile karakterizedir. Bu tür duvar kağıtları parlak ve şık görünür, ek bitirme ve boyama gerektirmez. Açık şeftaliden yeşile, antep fıstığına kadar değişen renkleri farklı olabilir..

Bu nedenle evde alerjisi olan çocuklar veya kişiler varsa, Bambu dışından ürünler seçmek en iyisidir, vernik veya sabitleme karışımları ile boyanmaları gerekmediğinden. Ayrıca hammadde üreticisine dikkat etmek ve kalite sertifikalarının mevcudiyetini kontrol etmek gerekir..

İncelemeler

Bu tür duvar kağıdı, yüksek fiyata rağmen birçok olumlu eleştiri aldı. Malzeme rulo halinde satılmaktadır, bu nedenle taşınması kolaydır, çeşitli dokusu ve rengi modern bir iç mekana çok uygundur. Ek olarak, duvarın yüzeyinde küçük kusurlar varsa, yoğun ve sert tuvallerin altına kolayca gizlenebilirler..

Bambu ile kaplı bir oda sadece egzotik bir görünüm kazanmakla kalmaz, aynı zamanda hoş bir ahşap kokar. Sıradan duvar kağıdının aksine, bu malzeme dayanıklıdır ve uzun süre dayanır..

Ürünlerin tek dezavantajı, yapıştırmalarının karmaşıklığıdır. Kurulum yapıştırıcı ile gerçekleştirilir ve güvenilir sabitleme için duvar kağıdının uzun süre tutulması gerekir, bu nedenle bitiş ile kendi başınıza başa çıkmak zordur..

Bambu duvar kağıdının nasıl düzgün bir şekilde yapıştırılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..

İç mekanda güzel örnekler

Günümüzde bambu duvar kağıtları iç dekorasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır. Orijinal doku sayesinde, doğal bir tuval sadece odaların tasarımında değil, balkonda da iyi görünüyor. Çeşitli renkler, bu ürünleri fayans, taş ve ahşap ile birlikte kullanmanıza olanak tanır..

Mutfakta duvarlar açık tonlarda yapılabilir. Bambu sütlü rengi, odanın konforunu özel bir şekilde vurgulayacak ve mutfak aletlerinin atmosferine uyumlu bir şekilde uyum sağlayacaktır. Banyoda malzeme kullanımı da iyi bir seçenek olarak kabul edilir, dekoratif taştan yapılmış zemin veya duvarlardan biri buradaki temayı tamamlamaya yardımcı olacaktır. Aynısı yatak odası için de geçerlidir, bu odada bambu, böyle bir kompozisyonu tekstil ve birçok örme şeyle dekore ederseniz, güvenlik ve rahatlık hissi yaratacaktır..

Art Nouveau bilenler için, bambuyu deri ile birleştirerek odayı deneyebilir ve dekore edebilirsiniz. Bu durumda, duvarlar bu tür duvar kağıdı ile bitirilmeli ve odanın alanı deri mobilyalarla doldurulmalıdır..

Benzer şekilde, oryantal tarzda, çocuklara yapılması tavsiye edilir. Bu tür dekorasyon, özellikle odada farklı cinsiyetten birkaç çocuk yaşıyorsa uygundur. Tasarımda, alanı bir kız ve bir erkek için bir bölgeye nasıl böleceğiniz konusunda bulmaca yapmanız gerekmez..