İç mekanda leylak duvar kağıdı

Leylak karmaşık ve çok yönlü bir renktir, onunla çalışmak kolay değildir, ancak ilginçtir. Bu nedenle, hoş ve sofistike bir iç mekan elde etmek için mor duvar kağıdının doğru tonunu seçmek önemlidir..

Renk özellikleri ve tonları

Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu insan onu zarif ve göze hoş bulsa da, leylak iç tasarımda çok yaygın değildir. Her zaman pembe veya mavi eklenmesiyle birlikte, morun bir türevi olarak kabul edilir..

Belirli bir rengin miktarına bağlı olarak, çeşitliliği ile göze hitap eden özel bir leylak tonu elde edebilirsiniz..

Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip hassas ve güzel bir gölgedir. İşyerinde duygusal olarak yorulan kişiler için iç dekorasyonda kullanılması tavsiye edilir. Renk uzmanları, bu rengin sade, rahat olarak adlandırılamayacağı konusunda uyarıyor, yalnız bir kızın yatak odası veya çocuklarla yükü olmayan genç bir çiftin oturma odasını dekore etmek için daha uygun..

Doğada, sadece çiçek yaprakları leylak boyanabilir, bu yüzden onlardan birinin adını almıştır – muhteşem leylak. İngilizce’de de benzer bir durumun olması dikkat çekicidir – leylak kelimesi kokulu çiçeklerle hem renk hem de yemyeşil çalıları ifade eder..

Üç grup leylak tonu vardır:

 • solgun;
 • doymuş;
 • parlak.

İlk grup ağartılmış tonları içerir, bu nedenle benzer beyaz ve pastel tonlarla iyi giderler – nane, açık pembe, krem, bej, yumurta kabuğu rengi. Açık leylak rengi iç mekanda ana renk olarak hizmet etmiyorsa, ancak yalnızca parlak renkleri uyumlu hale getirmeyi amaçlıyorsa, mor, kiraz, kahverengi, mavi ile desteklenebilir..

Morun koyu doygun tonları yeşil renkler, sıcak pembeler, koyu kahverengi renkler ile iyi görünecek. İnci tonları ona asalet katacaktır. Parlak leylak tonları için, dostça bir patlayıcı paletinden renkler seçmeniz gerekir – kırmızı, açık yeşil, sarı, mavi. Koyu kahverengi ve siyah ile iyi görünecekler..

Kesinlikle tüm leylak tonları beyazla birleştirilecektir. Şimdi mor duvarlara hangi renk mobilyanın uyduğuna bakalım..

Mobilya rengiyle nasıl eşleştirilir?

Leylak duvarlarla uyumlu mobilya seçmek o kadar kolay değil. Tasarımcılar çoğu zaman beyaz, bej veya sütlü, tek kelimeyle ışık tercih etmeyi teklif ediyor. Böyle bir çözüm, mor rengin derinliğini dengeleyecek ve içini ışıkla dolduracaktır..

Bir başka ilginç seçenek ise kahverengi tonlarında mobilyalar. Örneğin, bej bir kanepe veya halı ile koyu kahverengi bir mobilya takımı tercih edebilirsiniz..

İç mekana zarafet ve parlaklık katacak bir kazan-kazan çözümü – gümüş ve altın tonları. Aynadaki veya resimdeki çerçeve altın, mobilya ayakları ve diğer elemanlar gümüş rengine boyanabilir..

Art deco, rokoko veya modern yüksek teknoloji tarzında bir oda dekore ediyorsanız, bu çözüm uygun olacaktır..

bunu hatırla leylak ile sarı kombinasyonu çok telaşlı, bu nedenle küçük miktarlarda kullanılmalıdır. Bir odayı eklektik veya modern tarzda dekore ediyorsanız, sarı yastıklar beyaz bir kanepe veya duvarda küçük bir tablo olabilir..

İç dekorasyonda çizimler ve desenler

Her şeyden önce, doku seçimine dikkat etmeyi unutmayın. Duvar kağıdı doku çeşitleri o kadar çeşitlidir ki seçiminizi yapmak zor olabilir. Çoğu zaman, alıcılar duvarlardaki pürüzleri ve diğer hataları maskeleyebilecekleri için dokulu duvar kağıdını tercih ederler. Ek olarak, yapıştırma işlemi yeni başlayanlar için bile zorluklara neden olmaz..

Odanın boyutuna ve amacına göre doğru deseni seçmek önemlidir:

 • Küçük bir oda için büyük dokulu bir desen uygun değildir.
 • Mutfağınız veya banyonuz için dokulu duvar kağıdı seçerken yıkanabilir olduğundan emin olun. Aksi takdirde, ıslak temizleme sırasında kabartma deseni bozulabilir..
 • Birkaç dokuyu aynı anda birleştirmek istiyorsanız, bir dokudan diğerine yumuşak bir geçiş yapmanıza yardımcı olacak pervazları kullanın..

Yatak odası

Bir yatak odası için, sağduyulu bir desenle sakin, donuk leylak tonlarını seçmek daha iyidir. Çiçekler, daireler veya soyutlama olabilir. Odanın tarzına bağlı olarak aynı çizimlerin farklı görüneceğini hatırlamak önemlidir. Küçük çiçekler yatak odasına Provence, boho, shabby chic tarzında uyacak.

Yatak odası modern tarzlardan birinde dekore edilmişse, katı geometriyi seçmek veya hatta çizimi tamamen reddetmek daha iyidir. Şimdi fotomurallar tekrar moda, herhangi bir odada iyi görünecekler, asıl şey doğru desen ve tasarımı seçmek. Bir vurgu duvarını çerçevelerlerse en iyisidir., ve duvarların geri kalanı, seçtiğiniz leylak tonlarından birinde sağlam kalacaktır..

Yatak odasında gül, süsen, orkide, sakura, lavanta ve çeşitli manzara resimleri ilginç görünecek. Genellikle tasarımcılara, leylak duvarlarla mükemmel uyum sağlayacak pembe ve mor tonlarda bir gün batımı fotoğrafı seçmeleri önerilir..

Oturma odası

Oturma odanızı klasik tarzlardan birinde dekore ediyorsanız – Rönesans, Barok veya Rokoko, monogramlı leylak duvar kağıdını tercih edin. İç zarafet ve asalet vererek saray stiline mükemmel uyum sağlarlar..

Odayı aşırı yüklememek için düz duvar kağıdını yapıştırabilir ve duvarlardan birinde zarif bukleleri gösteren bir jakarlı duvar kağıdı paneli yapabilirsiniz..

Duvar kağıdındaki şerit, modern stiller için çok uygundur – modern, avangard, füzyon, eklektizm. Ancak İngiliz klasiklerine de uygun olacaklardır. Genellikle odayı görsel olarak daha uzun hale getirdikleri için alçak tavanlı oturma odaları için seçilirler..

Mutfak

Leylak rengindeki bir mutfak için, genellikle stilistik olarak nötr bir şey seçmeye çalışırlar, çünkü parlak bir gölge mutfağın kendi içinde bir dekorasyonudur. Karmaşık bir tasarımla akıllı olmaya gerek yok, en iyi seçenek bir bitki teması. Beyaz veya masif mor mobilyalarla iyi gidecek olan orkide resimleri çok popüler..

koridor

Koridor için doğru deseni bulmak ilk bakışta göründüğünden daha kolaydır.. Bu basit kuralları izleyin:

 • Koridor küçükse, büyük çizimden vazgeçin..
 • Katı ışık leylak duvar kağıdı daha geniş hale getirecek ve ışık katacak.
 • Dikey şeritlerdeki ürünler koridorun yüksekliğini artıracak ve yatay şeritlerde genişleterek görsel olarak daha büyük hale getirecektir. Aynı zamanda, tavanı görsel olarak indirecekler, bu etki için hazırlanacaklar..

Çocuklar

Psikologlar, çocukların kendi desenli duvar kağıtlarını seçmeleri konusunda ısrar ediyor. Çocuğunuz çok küçük olsa ve seçimini motive edemese bile kesinlikle onu rahatsız etmeyecek bir şey seçecektir..

Geleneksel olarak, kızın yatak odası için leylak seçilir, çok nadiren erkek odasında bulunabilir. Bu nedenle, desen seçimi de çok öngörülebilir – çiçek motifleri, kelebekler, yıldızlar.

Düz bir duvar kağıdını bir Disney prensesini betimleyen bir duvar kağıdıyla birleştirebilirsiniz. “Donmuş Kalp” karikatüründen Rapunzel ve Anna ve Elsa şimdi popüler.

Oda tasarımı dekorasyonu

Leylak renginin kendisi oldukça karmaşık olduğundan, bitmiş iç mekanın uyumlu görünmesi ve rahatsız edici olmaması için doğru aydınlatmayı ve perdelerin rengini seçmek önemlidir..

Aydınlatma nasıl seçilir?

Oda küçükse ve pencere açıklıkları küçükse, odada çok az doğal ışık olacaktır. Bu durumda, ışığın yönü ayarlanabilen birçok tonlu uygun bir avize seçmeniz gerekir..

Avizeye ek olarak, farklı seviyelerde konumlandırılması gereken birkaç masa veya sarkıt lamba satın alın.. Her şey, ne tür bir oda için aydınlatma seçtiğinize bağlı olacaktır:

 • Yatak odasında, okuma için bir aplik ve bir çift masa lambası koyabilir ve bunları başucu masalarına yerleştirebilirsiniz..
 • Mutfakta, avizeye ek olarak, aydınlatmanın çalışma yüzeyinin üzerinde ve yemek masasının üzerinde olması arzu edilir..

En önemlisi, ruh üzerinde baskı oluşturabilecek zayıf aydınlatılmış alanlardan kaçının..

Parlak abajurlar, karmaşık şekiller ve akılda kalıcı tasarımlar kullanmaktan kaçının. Herhangi bir iç mekana mükemmel şekilde uyan basit, özlü modelleri tercih edin.

Doğru perdeleri seçmek

Leylak bir odada, iç mekana aşırı yüklenmemeleri için nötr renklerde yapılmış ışık perdeleri seçmeniz gerekir. Ancak, çoğu odanın büyüklüğüne bağlıdır. Oda büyükse, daha parlak, daha doygun renkler seçebilirsiniz – mor, koyu kırmızı, bordo. Oda küçükse, hafif hava perdeleri seçerek içini hava ve ışıkla doldurmanız gerekecektir..

Odanın büyüklüğüne ve amacına bağlı olarak perdelerin stilini unutmayınız:

 • Klasik tarzda bir oda için ağır kadife veya saten perdeler uygundur. Tipik olarak, bu tasarım oturma odası veya yemek odası için seçilir. Mor, kıpkırmızı veya bordo perdeler burada uygun olacaktır..
 • Leylak bir yatak odası için gümüş ile kombine edilmiş bej tonlarında açık duvar kağıdı seçin. Odada ciddi, şenlikli bir atmosfer yaratacaktır..

 • Kumaş jaluziler, bir çocuğun yatak odası için mükemmeldir. Kızın kesinlikle seveceği parlak güzel tonları seçin – mercan, sarı, nane. Sarının odayı görsel olarak küçülteceği, ancak onu rahatlatacağı ve ışıkla dolduracağı gerçeğine hazırlıklı olun..
 • Stor perdeler, birkaç pencereli leylak odası için mükemmeldir. Hardal, pembe, turkuaz, bej veya mavi tonları tercih edin.

Lila duvar kağıdını seçerek denemekten korkmayın, çünkü bu oldukça nadir renk, iç mekanınızı zarif ve sıradışı hale getirecektir..

Lila tonlarında daha da fazla iç mekan için sonraki videoya bakın..