Duvar kağıdı doğru şekilde nasıl yapıştırılır?

Duvar kağıdı doğru şekilde nasıl yapıştırılır?

Ev tadilatı yaparken çoğu insan duvar dekorasyonu için duvar kağıdı satın alır. Bugün, daha önce olduğu gibi, kaplama malzemelerinin alıcıları arasında çok popülerler, ancak herkes bunları kendi başlarına nasıl düzgün bir şekilde yapıştıracağını bilmiyor..

Duvar kağıdının nasıl düzgün bir şekilde tasarlanacağını ve birleştirileceğini ve bu durumda hangi kuralların ve yöntemlerin kullanılacağını bilmek önemlidir..

özellikler

Duvar kağıdı, dikkatli bir hazırlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle, yapıştırma yüzeyleri kesinlikle düz ve pürüzsüz olmalıdır. Eski kaplamalar tamamen atılmalıdır. Ayrıca en uygun duvar kağıdı seçimine karar vermek ve en kaliteli ve en güzel kaplama tasarımını seçmek gerekir..

Yapıştırmadan önce, bazı hazırlık çalışmaları yapmak zorunludur. Bu nedenle, elektriği kapatmanız ve anahtar ve prizlerin tüm kapaklarını çıkarmanız gerekir. Yapıştırırken, tüm süpürgelik tahtalarından da kurtulmanız gerekir. Böylece işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilirsiniz..

En kolay yol, duvarları kendiniz kağıt veya dokuma olmayan duvar kağıdı ile yapıştırmaktır, ancak orta yoğunluklu modelleri seçmek en iyisidir. Duvarlara iyi yapışacaklar ve yapıştırmak için daha az zaman alacaklar..

Tüm duvar kağıtları, hiçbir durumda yatay olarak değil, yalnızca uzunlamasına yapıştırılır. Duvar kağıdı öncelikle tamamen serbest duvarlara yapıştırılır ve ancak o zaman ayrı parçalar kesilir ve pencerelere, kapılara, yürüyüş yollarına, radyatörlere ve diğer iç özelliklere uyacak şekilde ayarlanır. Duvar kağıdını yapıştırırken, odanın tüm ölçümlerini yapmanız önemlidir ve duvar kağıdı sayısını hesaplamanız gerekir. Renkli duvar kağıdını çizimlerle yapıştırmaya veya görünüşte farklı olan kaplamaları birleştirmeye karar verirseniz, çok daha fazla malzemeye ihtiyacınız olacaktır..

Stok, bir sonraki yerleştirme için bırakılmalıdır. Boyama için duvar kağıdını seçtiyseniz, ancak tamamen yapıştırdıktan ve tamamen kuruduktan sonra boyayabilirsiniz. Bazı özellikler, özel bir kompozisyonla hazır duvar kağıdının yapıştırılmasına sahiptir – bu, kendinden yapışkanlı bir duvar kağıdıdır. Böylece rulolar suya batırılır ve böylece yapıştırıcı kurur. Bundan sonra, ek yapıştırıcılar kullanılmadan duvarlara yapıştırılır ve sadece yüzey üzerinde yuvarlanırlar..

Türler ve özellikler

Sonraki duvar dekorasyonu için duvar kağıdı satın almadan önce, onu sunulan aralıktan seçmelisiniz. Üreticiler artık kalite özellikleri ve görünümleri bakımından farklılık gösteren çok sayıda farklı duvar kağıdı türü sunmaktadır..

Seçim yaparken, malzemenin güvenilirliğine ve kalitesine, duvar kağıdının kullanım koşullarına ve bunları yapıştırmayı planladığınız odaya güvenmelisiniz..

Kağıt duvar kağıdı

Bunlar, tüm dünyada popüler olan en yaygın ve ünlü duvar kağıtlarıdır. Oldukça ince ve ucuzdurlar. Bu tür duvar kağıdı satın alırsanız, daha sonra bunları kolayca yeni kağıt olanlarla değiştirebilirsiniz. Ayrıca, bu işlem herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz..

Pahalı ve dayanıklı kaplamaların çıkarılması daha zordur, ayrıca iç mekanda böyle bir değişiklik daha fazla finansal maliyet alacaktır. Ve kağıt duvar kağıdını değiştirirseniz, çok az para harcarsınız ve aynı zamanda çevreyi değiştirirsiniz. Üreticiler bu kaplamalar üzerinde geniş bir renk ve desen yelpazesi sunmaktadır. Malzeme tamamen çevre dostudur ve alerjiye neden olmaz. Ayrıca bu tür duvar kağıtları oldukça nefes alabilir ve duvarların nefes almasını sağlar..

Ancak bu kaplamanın birkaç dezavantajı vardır. Böylece doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında renk parlaklığını hızla kaybederler, çabuk yıpranırlar. Evde küçük çocuklarınız ve hatta evcil hayvanlarınız varsa, onları kolayca soyarlar. Kağıt kaplamalar tamamen yıkanmaz..

Ek olarak, yüksek neme maruz kalmaktan bozulurlar. Bu öncelikle tek taraflı duvar kağıtları için geçerlidir. Bunlar en ince tek katmanlı modellerdir ve tüm seçeneklerin en ucuzu olarak kabul edilir..

Çift katmanlı veya dubleks duvar kağıdı

Onları duvara ve üst dekoratif katmana iyi sabitleyen ana taban katmanı şeklinde sunulurlar. Tabanın varlığı nedeniyle, dış tabaka tutkalla emprenye edilmez ve üzerinde lekeler ve çizgiler kalmaz. Ayrıca, bu tür modeller hiç görünmüyor..

Birçok modelde kabartmalı desenler veya kabartma vardır. Daha kalın ve daha güvenilirdirler, ancak aynı zamanda oldukça ucuzdurlar. Geleneksel kağıttan daha kolay yapıştırılırlar..

Yapıştırıcı ile emprenye edildikten sonra duvardan kaymazlar ve yüzeye iyi yapışırlar. Bu tür duvar kağıtları, duvarların yapıştırılmasını ve sonraki boyamalarını içeren düz, pürüzsüz kaplamalar şeklinde de sunulur. Bu tür duvar kağıdının en büyük avantajı, renkleri birden çok kez değiştirme yeteneğidir. Belirgin bir rahatlama ile boyanabilir dokulu duvar kağıtları da vardır..

Vinil duvar kağıtları

Dokuma olmayan kumaşın yanı sıra taban şeklinde kağıtları vardır. Ancak klasik kağıt duvar kağıtlarından en büyük farkı, yüzeylerinin polivinil klorür ile işlenmesidir. Ayrıca üç boyutlu desenlere sahip olabilirler veya pürüzsüz olabilirler..

Bu tip kaplamalar daha yüksek kalite özelliklerine sahiptir..

Bu nedenle, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan solmazlar ve yüksek nemi tolere ederler. Bu yüzden banyoda ve mutfakta bile yapıştırılırlar. Ancak bu duvar kağıdı havanın iyi geçmesine izin vermez, bu nedenle duvarlar nefes almaz ve bu tür odalarda sistematik olarak havalandırmak gerekir. Ancak şimdi üreticiler gözenekli bir yapıya sahip bazı modeller sunuyor. Bu sayede kaplama nefes alır ve odada rahat bir mikro iklim yaratır..

Vinil duvar kağıdı oldukça pahalı bir kaplamadır. 10 yıla kadar çok uzun bir süre hizmet ederler. Bu nedenle, üreticiler farklı vinil duvar kağıdı modelleri sunar, aralarında sert vinil kaplamalı modeller çok popülerdir. Mekanik nitelikteki birçok dış etkiye bile dayanabilirler..

Başka bir model, sert bir zemine sahip olmayan ve bu nedenle dış etkilere karşı daha savunmasız olan pürüzsüz vinil duvar kağıdıdır. Serigrafi duvar kağıdı, oldukça prezentabl görünen popüler bir vinil duvar kağıdı modelidir. Bu tür ürünler sıcak damgalama teknolojisi kullanılarak üretilir, bu nedenle duvar kağıdının doğal ipek ipliklerden yapıldığı hissi yaratılır..

Köpüklü vinil duvar kağıdı, yoğun kabartmalı yapıya sahip en güvenilir üründür. Çok dayanıklı ve kalitelidirler. Herhangi bir vinil duvar kağıdı, ağır olduğu için yapıştırılması oldukça kaprislidir. Ambalajda, üreticiler her zaman iyi bir şekilde yapıştırmak için hangi bileşimin gerekli olduğunu belirtir..

Dokunmamış duvar kağıdı

Bu tür duvar kağıdı, yüksek kaliteli bir kompozisyona sahip olduğu için çok popülerdir. Selülozdan yapılırlar. Kaplamanın kendisi iki katman içerir – dokunmamış ve polimer.

Geleneksel kağıttan daha dayanıklıdırlar ve hatta dubleks duvar kağıdı ile. Ayrıca çatlaklar veya düzensizlikler gibi duvar kusurlarını gizlemek için kullanılabilirler..

Bu tür duvar kağıtlarının yapıştırılması çok daha kolaydır, çünkü doğru teknolojiyi kullanırsanız, altlarında kabarcıklar oluşmaz ve kaplama görünümünü değiştirmez. Diğer modellere göre takılması daha kolaydır. Yapıştırma sırasında hareket ettirilebilirler. Ayrıca, kesinlikle herhangi bir doku seçebilirsiniz..

Bu tür ürünler, “Rotband”, çimento, levha, ahşap duvarlar dahil olmak üzere sıvaya sabitlemek için uygundur..

Ek olarak, yapıştırırken, tuvalin yüzeyine hiçbir yapıştırıcı uygulanmaz. Tuvaller, duvarı önceden uygulanmış yapıştırıcı ile kaplamak için kullanılır. En nötr seçeneği seçerseniz, bu tür duvar kağıtları kolayca yağlı veya akrilik boya ile kaplanabilir. Uzmanlar, toplaması ve yapıştırması en kolay olanın dokunmamış duvar kağıdı olduğuna inanıyor, bu nedenle genellikle odanın kendi dekorasyonu için satın alınıyorlar..

Tekstil veya kumaş duvar kağıdı

Bu seçenek tekstil ve kağıda dayanmaktadır. Birkaç katmandan oluşur. Tabana tekstil malzemeleri uygulanır. Keten, pamuk veya sentetik olabilir..

Tekstil malzemesinin kalitesine bağlı olarak bu duvar kaplamasının maliyeti değişmektedir. Dekoratif işlevleriyle mükemmel bir iş çıkarırlar. Ek olarak, kaplamalar ses yalıtımı ve ısı yalıtımı özelliklerine sahiptir, bu nedenle herhangi bir odaya yapıştırmak için mükemmeldir..

Ancak bu kaplamaların duvara tek başına uygulanması oldukça zordur, herkes yapıştıramaz. Ayrıca bakımı oldukça zordur, kirlenirlerse lekeleri yıkamak sorunlu olacaktır. Islak temizlemeye tolerans göstermezler..

Kumaş duvar kağıdı odaya rahatlık ve rahatlık getirir. Bu özellikle ipek, jüt dokumalar, keçe ve kadifeden yapılmış modeller için geçerlidir. Bu duvar kağıdı, kumaşın lifleri arasında toz kalmayacak şekilde bir elektrik süpürgesi ile korunabilir..

cam elyaf

Bunlar, daha sonra özel bir sıvı ile emprenye edilen cam iplikler kullanılarak yapılan oldukça güvenilir ve sıra dışı duvar kağıtlarıdır. Bu nedenle duvar kaplamaları yangın söndürme özelliğine sahiptir. Ek olarak, herhangi bir mekanik hasara bile dayanıklıdırlar. Bunlar 25 yıldan fazla dayanabilen en dayanıklı ve güvenilir duvar kağıtlarıdır..

Bakımları kolaydır ve hiç toz çekmezler. Dokuma taban nefes alabilir olduğundan, kaplaması doğaldır ve insan sağlığı için tamamen güvenlidir. Çok prezentabl görünüyorlar, ancak onlar için fiyat etiketi açıkça çok yüksek..

sıvı duvar kağıdı

Yapışmayan, sıva gibi uygulanan yeni bir duvar kağıdı türüdür. Toz halinde satılırlar ve daha sonra seyreltilirler. Bu çözüm, duvara düzgün bir şekilde dağıtılır. Kuruduğunda, tam olarak normal bir klasik duvar kağıdı gibi görünür..

Üreticiler ayrıca ıslak temizliği tolere eden yıkanabilir duvar kağıtları sunar..

Bunlar mutfakta yapıştırmak için mükemmel olan yeni nesil modellerdir. Bambu duvar kağıtları da artık popüler. Bu, doğal ve doğal görünen oldukça yoğun çevre dostu bir kaplamadır. Ancak bu tür ürünlerin yapıştırılması oldukça zordur..

Üreticiler diğer birçok duvar kağıdı türünü temsil eder: mantar, palmiye, kuvars, metalize. Ancak onları kendi başlarına yapıştırmak oldukça zordur, herkes böyle bir işle baş edemez. Dekor türüne göre, düz bir yüzeye sahip klasik düz duvar kağıdı veya kabartmalı kaplamalar vardır. Sıcak damgalama kaplamalar popülerdir..

Şık seçeneklere gelince, fiberglas veya fotoğraf duvar kağıdı gibi kaplamalar oldukça popülerdir. Bir duvarı yapıştırmak için kullanılırlar. Ana işlevleri vurgu oluşturmak ve dikkat çekmektir. Bu tür tuvaller, resimler veya soyut kompozisyonlar biçimindeki bütün sanat eserleridir..

Enstrümanlar

Duvar kağıdı yaparken bazı araçlara ihtiyacınız olacak:

 • Duvar kağıdını yapıştırmadan önce duvarları düzleştirmek için bir mezura, lazer terazisi, uzun tüylü rulo, düzleştirme fırçası, yumuşak kenarlı spatula, inşaat bıçağı, dar metal spatula kullanmak gerekecektir. , sünger, yapıştırıcı için bir kap, bir kalem ve elbette bir merdiven merdiveni.
 • Daha fazla çalışma için özel bir memeye ihtiyacınız olacak – bir karıştırıcı, böylece macunu yoğurabilirsiniz. Karıştırıcı eki bir elektrikli matkaba yerleştirilir, bu nedenle bu alet de gereklidir.

 • Sette kalınlıkları ve şekilleri farklı olan birkaç spatulaya sahip olmak daha iyidir. Bu nedenle, en gerekli olan düz, hatta 5 ila 50 cm genişliğinde ürünler olacaktır.Dış ve iç köşeleri gösterebilmek için ayrıca klasik bir köşe spatulasına ihtiyacınız olacaktır. Başka bir şekilde profil spatulası olarak adlandırılır..
 • Yapıştırmadan önce yüzeyleri düzleştirmek için duvarı zımparalamak için bir rendeye ihtiyacınız olacak. Aşındırıcı bir ağ veya zımpara bezi olabilir. Bazı durumlarda, doğal deri bile kullanırlar..

 • Yapıştırma yaparken kesinlikle bir bina seviyesi kullanmaya başvuracaksınız. İdeal dikeyliklerini ve pürüzsüz yüzeylerini kontrol etmek için duvarları tesviye ederken kullanışlıdır..
 • Duvarlara astar veya macun uygulayabilmeniz için rulo gereklidir..

Bu malzemeleri uygulama sürecini önemli ölçüde hızlandırır..

 • Çözeltiyi ve yapıştırıcıyı karıştıracağınız kaba ek olarak, bir kova veya su kabına ihtiyacınız olacak. İçinde, araçları süreçte ıslatacaksınız, böylece daha sonra yapı malzemelerini onlardan kolayca yıkayabilirsiniz..
 • Duvarları düzleştirmek için iki tür macuna ihtiyacınız olacak: ilki bir taban görevi görecek ve ikincisi bir bitiş görevi görecek. İşiniz hazır bir macun bileşimi ile kolaylaştırılacaktır. Kendiniz hazırlamamak için herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilir..
 • Ek olarak, kesinlikle bir astara ihtiyacınız olacak. Yardımı ile zararlı mikroplardan kurtulabilirsiniz. Bunun için kalıba karşı özel katkılı formülasyonlar kullanmak daha iyidir..

Yüzey hazırlığı

Duvar kağıdını seçtikten ve tüm araçları hazırladıktan sonra bu kaplamanın miktarına karar vermeniz gerekiyor. Bir odayı yapıştırmak için ihtiyaç duyacağınız duvar kağıdını satın alırken, tamamen aynı kaplamaları seçmek önemlidir. SKU’larına dikkat etmeniz ve toplu yayınlamanız gerekir. Böylece, tüm rulolar aynı gölgeye ve tek tip renge sahip olacaktır..

Bir marjla duvar kağıdı satın almaya çalışın, böylece tüm duvarları tamamen yapıştırmanız yeterli. Duvarların tüm dikey bölümlerinin bütün tabakalarla kaplanması daha iyidir. Böylece levhalar arasındaki derzler sadece geniş olacaktır. Yatay derzler kabul edilemez ve öngörülemez görünüyor.

Hazırlık çalışmaları:

 • Duvar kağıdını yeniden yapıştırmadan önce, tüm mobilyaların çıkarılması ve tercihen bölme sisteminin sökülmesi gerekir. Ayrıca eski kaplamaları tamamen kaldırmanız ve duvarları sıvamaya başlamanız gerekir. Birçok kişi eski kaplamaları etkili bir şekilde çıkarmak için sabunlu su kullanır. Yumuşatmanızı ve hızlı bir şekilde çıkarmanızı sağlar. Sabun çözeltisine duvar kağıdı tutkalı veya PVA eklenebilir. Eski kaplamayı daha hızlı çözecektir..
 • Ancak daha önce neme dayanıklı veya yıkanabilir duvar kağıdı yapıştırdıysanız, önce bunları kesmeli, sonra çentikler yapmalı ve ancak daha sonra sabunlu su uygulamalısınız. Yüzeyleri bu bileşim ile eski kaplama ile nemlendirdikten sonra, duvar kağıdının şişmesi için ıslanmasına izin vermeniz ve bir süre sonra bunları kolayca sökmeniz gerekir..

 • Duvar kağıdı, bir spatula kullanılarak birkaç saat sonra çıkarılır. Ancak bu şekilde bile eski örtünün tamamı tamamen kaldırılamaz. Bu prosedürün birkaç kez yapılması gerekebilir..

Eski kaplamayı yumuşatmanıza ve yenisiyle değiştirmek için hızlı bir şekilde çıkarmanıza izin veren özel bir çözüm de var..

 • Emaye veya eski boyayı çıkarmak çok daha zordur. Boya tabakası ince ise, bir spatula ile soyulabilir, ancak boya kalın ve eski olduğunda, yüzeye bir balta ile vurmak ve duvarları düz bir kesici ile temizlemek gerekir..
 • Bazıları duvarları badanayı kaldırarak hazırlar. Ilık sabunlu su ile yıkanmalı ve daha sonra bir spatula ile çıkarılmalıdır. Badana çok ince ise, sıcak su ve bir bezle kolayca yıkanabilir..

 • Eski kaplamayı çıkardıktan ve yapıştırma için duvar kağıdı miktarına karar verdikten sonra, duvarların yüzeyini daha fazla onarım için yetkin bir şekilde hazırlamak gerekir. Bu aşamada penoplex veya köpük kullanılarak yalıtım yapılabilir. Tüm kusurlar önceden gizlenmelidir. Bu şekilde, onlara odaklanmaktan kaçınabilirsiniz. Sonuçta, tüm duvar kaplamaları duvar yüzeylerinin kusurlarını kapatamaz..
 • Bazı duvar kağıtları, örneğin kumaş olanlar gibi en pahalı olanlar bile duvarların kusurlarını vurgulayabilir, bu nedenle yüzeyin en dikkatli şekilde hazırlanması gerekir. Duvarları kötü hazırlarsanız, komşu tuvalleri birleştirmeniz oldukça zor olacak, derzler düzensiz olacak ve duvarın sonundaki ve başlangıcındaki köşeler kavisli olacaktır. Duvar kağıdı kırışacak ve hatta yırtılacak.

 • Duvarlardaki düzensizlikler ve kusurlarda, genellikle duvar kağıdından kabarcıklar oluşur, bu da daha sonra yapıştırılmış kaplamanın soyulmasına ve bir bütün olarak duvarların tüm onarımına zarar vermesine neden olur. Bu nedenle, başlangıçta duvarların yüzeyini astarlamak önemlidir..
 • Duvarın yapıldığı malzeme gözenekli ise, neme karşı oldukça hassas olacaktır. Bu, ön bitirme olmadan duvar kağıdının bir yıl bile dayanmayacağı anlamına gelir. Çabuk soyulacaklar ve bozulacaklar. Duvarların hangi malzemeden yapıldığına bakılmaksızın astar yapılması önerilir..

 • Duvarlar tamamen temizlendikten sonra, onları hizalamanız gerekir. Bazı durumlarda, eski duvarlar parçalanmaya ve parçalanmaya başlar. Bu sorunla karşı karşıya kalırsanız, üreticiler bir bağlayıcı astar kullanmanızı önerir..
 • Duvarda çıkıntılar bulunursa, önce yıkılmaları gerekir. Çatlaklar özel bir macunla onarılır. Ancak aynı zamanda, önce çatlakları genişletmek, sonra derinleştirmek ve ancak o zaman kapatmak daha iyidir..

Böylece, her çatlağı mümkün olduğunca bir onarım bileşiği ile dolduracak ve duvarların yüzeyini yetkin bir şekilde onaracaksınız..

 • Genişlemiş çatlaklar tozdan ve eski sıvadan temizlenmelidir. Bu nemli bir süngerle yapılabilir. Genişletilmiş çatlak tamamen astarlanmalıdır. Böyle bir kusurun tüm iç kısmını ve ardından dış tarafını dikkatlice işlemek önemlidir. Bundan sonra, astar iyi kurutulmalıdır..
 • O zaman, bir taban görevi görecek olan ilk macun tabakasını kullanmalısınız. Çatlakların kapatıldığı yerlere uygulanması gerekir. Ortaya çıkan tüm yamalar tamamen kuruduktan sonra, yüzeyleri düzleştirmek için duvarları rende ile temizlemeniz gerekir..

 • Alçıpan gibi bazı kaplamalarda işler biraz daha karmaşıktır. Levhaların derzleri, yukarıdan kalın bir macunla kaplanmış özel bir ağ ile yapıştırılmalıdır. Bu tabaka kuruduktan sonra duvarlara antiseptik bir astar uygulamanız gerekir. Bu özel bileşim, kaplama malzemelerinin ve duvar yüzeylerinin yapışmasını iyileştirir. Ayrıca duvar kağıdının ömrünü uzatacaktır..
 • Astar-beton teması bir rulo ile uygulanır, ancak köşeleri işlemeleri oldukça zordur, küfün ilk girdiği yer burası olduğu için mümkün olduğunca ıslatmanız gerekir. Köşelere ulaşamıyorsanız, bu bölgeleri bir fırça ile tedavi etmek daha iyidir. Astarın biraz kurumasına izin verilmelidir. Ancak kaplama çok çabuk kurursa, bu çözeltiden en az iki kat daha uygulamanız gerekir..

 • Bundan sonra, bir macun yapmak veya hazır, önceden satın alınmış bir kompozisyon kullanmak gerekir. İlk hazırlık katmanı, bir başlangıç ​​veya tesviye katmanı olacaktır. Beton, sıvalı duvarlar, paneller, OSB, kontrplak, alçıpan, sunta, lamine sunta, OSB levha dahil hemen hemen her yüzeye giyilebilir. Başlangıç ​​katı mümkün olan en geniş mala ile duvarlara uygulanmalıdır. Belli bir şekilde döşenmesi gerekiyor..

Bu nedenle, uygulanan katmanın kalınlığı yaklaşık 3 mm, bazı yerlerde daha da kalın olmalıdır, ancak tüm duvar tek bir düz düzlem oluşturmalıdır. Düzgün ve düzgün hareketlerle odanın köşesinden hareket etmeniz gerekir..

Spatulayı 45 ° ‘lik bir açıyla tutmak daha iyidir, çünkü duvarlarda ondan iz göstermeyecektir..

Çözelti tüm duvarlara uygulandıktan sonra, yüzeyi ampuller yardımıyla aydınlatmanız ve dikkatlice incelemeniz gerekir: duvarın kusurları gölge oluşturup oluşturmayacağını. Duvarlar düz ise, daha fazla tesviyeye ihtiyacınız olmayacak, ancak düzensizlikler ortaya çıkarsa, çözelti tamamen kuruyana kadar bunları bir spatula ile dikkatlice düzleştirmeniz gerekir..

 • Macunu uyguladıktan sonra bu yüzeyi silmeniz gerekir. Bunu sert zımpara kağıdı veya rende kullanarak veya özel elektrikli taşlama kullanarak kendi ellerinizle yapabilirsiniz..
 • Bundan sonra ikinci bir macun tabakası uygulamak gerekir. Duvarın tüm düzensizliklerini tamamen gizlemelidir. Üst kat genellikle temel kattan çok daha incedir. Uyguladıktan sonra yine ışık kullanarak herhangi bir düzensizlik olup olmadığını öğrenmek önemlidir..
 • Bitirme macunu iki kat halinde uygulanır, ancak her birinin kurumasına izin verilmelidir. Ek olarak, her iki dış katman da yüksek kaliteli bir harçtan geçmelidir ve sonuncusu en yumuşak olanıdır. Onun için doğal deri kullanmak daha iyidir. Duvarları tamamen macunla kaplayıp kurumaya bıraktıktan sonra üzerine bir astar uygulamanız gerekir. Ancak bundan sonra duvar kağıdına geçmek mümkün olacaktır..

teknoloji

Bunun için doğru kaplamaları seçerseniz, duvarları kendi ellerinizle yapıştırmak oldukça basit bir iştir. Onların yardımıyla, duvar kağıdını müteakip kontrplak olmadan bağımsız olarak ve sorunsuz bir şekilde yapıştırabilirsiniz. Profesyonel olmayanların, kaplamayı duvarlara hızlı bir şekilde yapıştırmanıza izin veren belirli bir teknolojiyi izlemesi gerekir. İlk önce duvar kağıdını yapıştırmak için bir desen seçmeniz gerekir. Tuvaller, derzler mümkün olduğunca görünmez olacak şekilde tüm duvarlara dağıtılmalıdır..

Temel kurallar ve öneriler:

 • Herhangi bir duvar kağıdını yapıştırırken, odanın girişinin karşısında bulunan pencereden dönüşümlü olarak kapıya doğru farklı yönlerde hareket etmelisiniz. Böylece, duvar kağıdını üst üste bindirerek yapıştırırsanız, sayfalardan gelen gölge görünmez olacaktır..

 • Ancak, son zamanlarda sıklıkla yapıldığı gibi duvar kağıdını uçtan uca yapıştırırsanız, farklı bir teknolojiye bağlı kalabilirsiniz. Bu seçenek, odaya girerken ilk gördüğünüz köşeden duvar kağıdı yapıştırmayı içerir. Ondan farklı yönlerde dönüşümlü olarak kapıya kadar hareket etmeniz gerekir..

Duvarlar, yalnızca bu özel bir kombinasyon yöntemi değilse, yatay derzler olmadan tüm tuvallerle dikey olarak yapıştırılmalıdır..

 • Bir metre uzunluğundaki duvar kağıdı odanın köşesine düşerse, bükülme olmaması için onları bu yerde kesmek gerekir. Onlar yüzünden duvar kağıdı hızla soyulabilir ve kabarmaya başlayabilir. Kenarlı oldukça eski bir duvar kağıdına rastlarsanız, önce tam olarak kesmeniz gerekir, ancak şimdi bu tür modeller nadirdir. Bu nedenle, sadece sayfaları kesmeniz gerekir. Doğru malzeme miktarını ölçmek için tavanların yüksekliğini bilmeniz gerekir..

 • Duvar kağıdının kesik kısmı yerden tavana kadar olan yükseklikten yaklaşık 5-7 cm daha uzun olmalıdır. Bu ödenek ikiye bölünmeli ve bir kısmı üstte, bir kısmı altta bırakılmalıdır. Duvar kağıdını düz kesebilmeniz için merkezde kenara dik bir çizgi işaretlemek önemlidir. Bunun için duvar kağıdının köşesini veya bükme yöntemini kullanmak daha iyidir. Duvar kağıdını çok keskin bir bıçak veya makasla kesmeniz gerekiyor, bu düzgün ve eşit bir şekilde yapılmalıdır..
 • Ruloyu parçalara ayırdıktan sonra, duvarlara uygulayacağınız sırayla üst üste istiflenmelidir. Duvar kağıdını, tüm odaya bir kerede değil, yapıştırıldığı için her duvarda tek tek kesmek daha iyidir. Kapıların olduğu odanın dar alanları için pencerelerin daha sonra kesilmesi gerekir. Tüm düz duvarlar yapıştırıldıktan sonra, duvarların bu aralıklı bölümlerinin ayrıntılı bitirmesine geçebilirsiniz..

 • Duvar kağıdını kestikten sonra yapıştırıcıyı hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için, kompozisyon ile kutuda belirtilen talimatları izlemelisiniz. Birçok yapıştırıcı karışımı paket üzerinde belirtilen oranlarda suda seyreltilir. Topakların oluşmaması için uykuya dalma sırasında su periyodik olarak karıştırılmalıdır..
 • Duvar kağıdını yapıştırmadan önce, odada hava akımı olmadığından emin olun, aksi takdirde duvar kağıdının düzensiz kuruması nedeniyle kaplamalar duvarlardan uzaklaşacaktır. Bundan sonra, duvarda duvar kağıdının kenarlarını köşeden hizalamaya yardımcı olacak dikey bir çizgi çizmeniz gerekir. Bunun için bir lazer seviyesi kullanmak daha iyidir..

İki noktayı işaretlemeniz ve bunları bir cetvelle birleştirmeniz gerekir. Ancak, kalem duvarda ıslandığında çizgiler oluşturmaması için çizgi ince ve zar zor fark edilebilir yapılmalıdır..

 • Her belirli duvar kağıdı türünde, yapıştırıcının neye uygulanması gerektiği belirtilir: tuvalin üzerinde veya duvarda. Çoğu zaman, yapıştırıcı yalnızca kağıt duvar kağıdına uygulanır, ancak dokunmamış vinil duvar kağıdı, zaten yapıştırıcı ile kaplanmış duvarlara yapıştırılır..

Ancak birçok usta, hem duvar kağıdına hem de duvara yapıştırıcı sürmenin daha iyi olduğuna dikkat çekiyor..

Daha fazla yapıştırıcı kullanacaksınız, ancak kaplama daha iyi ve daha güvenilir bir şekilde sabitlenecektir. Ek olarak, duvar kağıdı iyi olacağından, ancak duvarda kaymak için çok ani olmayacağından, sayfaları hizalamanız daha kolay olacaktır..

 • Duvar kağıdı kanvasları düz, pürüzsüz ve temiz bir yüzeye, iç tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Bir milimetreyi kaçırmadan bir rulo ile tutkal uygulamanız gerekir. Bundan sonra, kanvasın bir kenarı merkeze doğru hafifçe bükülmeli ve merkeze doğru bükülmesi gereken ikinci kenarı yağlamalıdır. Bu formda duvar kağıdı emprenye için bırakılmalıdır..
 • Bazı durumlarda, 5 ila 10 dakika beklemeniz gerekecek, bu süre zarfında duvara ayrıca yapıştırıcı uygulayabilirsiniz. Bunun için hem fırça hem de rulo kullanabilirsiniz. Bundan sonra, duvar kağıdını açabilir ve tuvali duvara yapıştırabilirsiniz. Eklemlerin mümkün olduğunca eşit olması için kesinlikle işaretlere göre uygulanmalıdır. Duvar kağıdını yukarıdan aşağıya uygulamanız gerekir. Ödenek seviye olmalıdır.

 • Bu durumda en önemli şey duvar kağıdı için doğru yönü ayarlamaktır. Başlangıçta duvar kağıdının alt kenarını açmamak daha iyidir, çünkü kaplama duvara hızla yapışabilir, katlandığında basitçe asılır. Duvar kağıdının üstünü ve ortasını yapıştırdıktan sonra altını açıp yapıştırabilirsiniz..
 • Tüm tuvali yapıştırdıktan sonra, merkezden tüm kenarlara ve ardından yukarıdan aşağıya doğru düzleştirmeniz gerekir. Duvar kağıdını yeni düzelttiyseniz, tuvalin daha önce ana hatlarıyla belirttiğiniz çizgiye göre ne kadar düzgün yerleştirildiğini kontrol etme fırsatınız vardır. Sapmalar fark edilirse, duvar kağıdını hafifçe kaydırarak biraz düzleştirmeniz gerekir..
 • Bundan sonra, duvar kağıdı tuvalinin son sabitlemesini yapabilirsiniz. Ardından, duvar kağıdını mümkün olduğunca sıkı bir şekilde duvara tutturmanız gerekir. Bunu yapmak için özel bir plastik spatula veya duvar kağıdı fırçasının yanı sıra bir baskı silindiri kullanabilirsiniz. Bu durumda, balıksırtı denilen yukarıdan aşağıya doğru hareket etmeniz gerekir..

Bu hareket teknolojisi, tuvalin ortasından yana ve hafifçe yukarı, sırayla sağa ve sola doğru yumuşatmayı içerir. Bu, duvar kağıdının yüzeyinin altındaki fazla yapıştırıcıyı ve hava kabarcıklarını giderecektir..

Ancak, özellikle kabartmalı veya güzel bir dokuya sahiplerse, duvar kağıdının yüzeyine zarar vermemek için çok dikkatli hareket etmeniz gerekir. Bundan sonra tutkal kalıntıları varsa, bunları önceden suyla nemlendirilmiş özel bir süngerle çıkarmanız gerekir. Bu öğe her zaman el altında tutulmalıdır..

Fazla eski yapıştırıcıyı çıkarmazsanız, yüzey düzgün olmayacaktır..

 • Hizalama tamamlandığında, üst ve alt kenarları kırpabilirsiniz. Bunu, tüm duvar kağıdını yapıştırdıktan sonra veya sırayla her tuvalden sonra yapmak daha iyidir. Bazı insanlar, geniş bir lastik rulo kullanarak duvar kağıdının yüzeyinde son ütülemeyi önerir. Böylece kaplama çok düzgün olacak ve duvara sıkıca sabitlenecektir..

 • Bundan sonra, aşağıdaki duvar kağıdı tuvallerini hazırlamak ve aynı teknolojiyi kullanarak duvarların üzerine yapıştırmaya başlamak gerekir. Bu durumda, önceki duvar kağıdı tuvalinin zaten eşit olarak yerleştirilmiş kenarından bir başlangıç ​​yapmanız gerekir. İlk duvar kağıdı tuvaline alın eklemine mümkün olduğunca yakın yerleştirilmelidir. Bu durumda, kaplamanın desenleri varsa deseni birleştirmek önemlidir..
 • Tuvaller arasında boşluk olmaması önemlidir. Derzlerdeki tuvalleri ince bir fırça ile tutkalla kaplamak ve ardından bu yeri dar bir rulo ile yuvarlamak daha iyidir. Doğru yapıştırma teknolojisi, her üç duvar kağıdı kumaşından sonra bir çekül kullanarak ideal dikeyliği kontrol etmeyi gerektirir..

 • Tüm duvarı yapıştırdıktan sonra köşeye ulaşarak köşe duvar kağıdını 2 parçaya ayırmanız gerekir. Ayrıca, önceki tuvalden köşe çizgisine olan mesafeyi ölçmeniz ve ölçülen genişliğe yaklaşık bir santimetre eklemeniz gerekir. Her köşeden sonra, bir sonraki tuvalleri yapıştırırken ondan itebilmeniz için tamamen düz bir dikey çizgiyi tekrar ölçmek gerekir..
 • Köşelerde, tuvallerin birbirine mümkün olduğunca uyması için küçük bir örtüşme yapmak daha iyidir. Dış köşelerde yaklaşık 2 cm’lik bir boşluk bırakmak daha iyidir, bu şekilde köşe daha düzgün bir şekilde dekore edilmiş olacaktır. Tüm sağlam duvarları yapıştırdıktan sonra, parçalı duvar kağıdına gitmeniz gerekir. Kapıların ve pencerelerin bulunduğu yerde, parçaların boyutunu önceden seçerek ve bunları tuvallerden keserek yukarıdan aşağıya yapıştırmaya başlamanız gerekir..

 • Duvar kağıdını yapıştırdıktan sonra, kaplamanın kurumasına izin vermek gerekir. Bazı duvar kağıdı seçenekleri, farklı bir yapıştırma teknolojisi gerektirir. Böylece, cam duvar kağıdı biraz farklı şekilde yapıştırılır. Onlara yapıştırıcı uygulanmaz. Tüm duvarları iyi idare etmeleri gerekiyor.

Bu durumda, ağır duvar kağıdı için tasarlanmış bir yapışkan bileşim seçmeniz gerekir. Cam elyafın önemli bir özelliği vardır: Rulolardaki dış taraf içe gizlenmiştir, bu nedenle onları yapıştırmak biraz daha kolaydır..

Ancak bu tür duvar kağıtları çok daha uzun süre kurur, bunun için bir gün beklemeniz gerekir..

Herhangi bir yapıştırma teknolojisi, bazı önerilerin kullanılmasını gerektirir.. Bu nedenle, sıcaklık rejimini gözlemlemeniz gerekir: oda 25 dereceden daha sıcak olmamalıdır. Duvar kağıdı yaparken güneş ışınlarının odaya girmemesi daha iyidir. Taslaklar da kabul edilemez, duvar kağıdı eşit şekilde kurumalıdır.

Bir çizimle çalışmak

Desenli duvar kağıdı, düz modellerden daha sık kullanılan çok zarif bir kaplamadır. Çiçeklerde, fayansların altında, dekoratif taşların altında veya soyut desenli duvar kağıtları popülerdir. Ancak hepsi uydurma ve desen eşleştirme ile yapıştırılmıştır. Duvar kağıdı küçük bir pay ile kesilmelidir ve ikinci rulo, üzerindeki desenden başlayarak, derz tamamen kapalı ve hiçbir dikiş görünmeyecek şekilde birinciye ayarlanmalıdır..

Her rulodan, birleştirmenin doğru olması için komşu şeridin süslemesine mümkün olduğunca benzer olacak bir desen seçmek gerekir. Ancak bu, çok fazla duvar kağıdı tüketecektir, bu nedenle başka bir montaj yöntemi kullanabilirsiniz..

İki rulo duvar kağıdı alın. İlkinin tepesinden yaklaşık 40 cm kesmeniz gerekir. Daha sonra başka bir rulo almanız, tamamen açmanız ve karşı uçtan yaklaşık 40 cm kesmeniz gerekir. Bu teknolojinin nedeni, duvar kağıdı makinelerini keserken fabrikalarda küçük bir marj bırakırız, bu nedenle keserken çıkaracağız. Bu, uyumu çok daha kolay hale getirir..

Her rulo birer birer kesilir ve desen zahmetsizce birbirine oturur. Bu çok basit ve ekonomik bir yoldur, herhangi bir kişi, tek başına hareket etse bile, dışarıdan yardım almadan bu tür yapıştırma ve yerleştirme ile başa çıkabilir. Bir desenle çalışmanın en zor yanı, odaların köşelerine yapıştırmaktır..

Üst üste binmek gerekiyor ve duvar kağıdını ilk rulonun kenarına değil, tam köşede yer alacak kısma seçmeniz gerekiyor. Birleştirme çok zor olmayacağından, en kolay yol, bir metre uzunluğundaki duvar kağıdını bir desenle yapıştırmaktır. Duvar kağıdını yapıştırmadan önce yerleştirmek ve istenen sırayla zemine yerleştirmek en iyisidir, böylece yalnızca yan yana yapıştırabilirsiniz..

Kendi başına, bir desenle duvar kağıdı yapıştırma teknolojisi o kadar karmaşık değildir, bu nedenle desenin yoldan çıkmaması ve duvarların daha zarif ve şık görünmesi için onları doğru bir şekilde yerleştirmek önemlidir..

Oda dekorasyon seçenekleri

Farklı odaların farklı şekillerde dekore edilmesi gerekir. Yerleşik bir dolap veya mutfak ünitesi zaten kurulu olduğunda yapıştırma uygulamak özellikle zordur. Ayrıca, özellikle onunla bir kemer süslemeniz gerekiyorsa, duvar kağıdını kapı alanına yapıştırmak oldukça zordur. Ayrıca, farklı odalarda bulunan duvar kağıdına belirli gereksinimler uygulanır:

 • oturma odası için sadece yüksek kaliteli ve zarif duvar kağıtları satın almak daha iyidir. Bunların güzel desenlere sahip kaplamalar olması daha iyidir. Bu durumda, bu seçenek çok asil göründüğü için yatay kombinasyon mükemmeldir. Oturma odasında, duvarlardan birine yerleştirilen duvar resimleri genellikle yapıştırılır. Bu durumda, iç mekana bağlı olarak görüntüyü seçmek daha iyidir..

En popüler manzara duvar kağıtları. Ancak modern tarzlarda, büyük şehirlerin-megalopolislerin ve ilgi çekici yerlerinin görüntüleri ile duvar kağıdı kullanıyorlar..

Monogramlı nötr duvar kağıdı da genellikle oturma odasına yapıştırılır. Desen sürekli tekrarlandığından onları yerleştirmek daha kolaydır. Ayrıca, daha ilginç görünüyor. Oturma odasında, dikey çizgili duvar kağıdı da sıklıkla yapıştırılır veya dikey kombinasyon yöntemi kullanılır, çünkü bu, tavanların yükseltilmesine izin vererek oturma odasını daha geniş ve görkemli hale getirir..

 • İlişkin yatak odaları, o zaman bu durumda en kaliteli ve doğal nefes alabilen duvar kağıdını kullanmak daha iyidir. Ayrıca, çok gösterişli olmayan bir tasarıma sahip olmalıdırlar. Yatak odası için sıradan kağıt duvar kağıtları en çok satın alınır. Ancak çabuk soldukları için, daha az akılda kalıcı ve donuk bir desene sahip bir kaplama seçmeye çalışmanız gerekir. Aksi takdirde, pencereleri sürekli karartma perdeleri ile perdelemek zorunda kalacaksınız..

 • çocuk odasında özel sıra dışı desenlerle duvar kağıdı yapıştırma. Çizgi film karakterlerinin veya hayvanların, kuşların, arabaların resimlerini içeren duvar kağıdı olabilir. Çocuk odası için, doğal ve hipoalerjenik oldukları için genellikle kağıt veya vinil duvar kağıtları satın alınır. Kağıt duvar kağıtları çocuk odası için idealdir çünkü çocuklar genellikle duvarları boyar. Böylece eski kaplamaları yenileriyle değiştirmek için üzülmeyeceksiniz..

 • Duvar dekorasyonu için ofiste büyük bir desenle duvar kağıdı kullanın. Tasarımda mümkün olduğunca tarafsız ve sakin olmaları daha iyidir..

Ancak ofisin küçük bir alanı varsa, küçük desenli kaplamalar satın almanız gerekir..

 • mutfak için Yağ lekeleri de dahil olmak üzere herhangi bir kiri silebileceğiniz için yıkanabilir duvar kağıdı satın almak daha iyidir. Ancak kumaş duvar kağıtları, kağıt duvar kağıtları gibi bu oda için tamamen uygun değildir. Bunun nedeni, lekeleri onlardan çıkarmanın neredeyse imkansız olması, hızla kirlenmeleri ve orijinal parlaklıklarını kaybetmeleridir. Balkonda normal kağıt duvar kağıdını yapıştırabilirsiniz, ancak yalıtılmamışsa, dokunmamış veya vinil malzemeler satın almak daha iyidir..

 • Banyo ve tuvalet için yıkanabilir duvar kağıdı veya neme dayanıklı bir kaplama seçmek daha iyidir. Böylece orada mantar oluşmaz ve duvarlarınızın bütünlüğü konusunda endişelenemezsiniz..

Bazı odalarda zaten gergi tavan olduğu için duvar kağıdı yapıştırmak zor olabilir. Başlangıçta, yapıştırılabilecek şekilde hazırlamak gerekir. İlk önce tavan ve duvar arasındaki kavşakta bulunan dekoratif parçayı çıkarmanız gerekir..

Bundan sonra, maskeleme bandı kullanarak streç tavanın tüm kenarlarını çevrenin etrafına yapıştırmanız gerekir. Bu, önceden kurulmuş olan gergi tavanı tutkal lekelerinden koruyacaktır. Bundan sonra, standart teknolojiyi kullanarak duvar kağıdını yapıştırmaya devam edebilirsiniz. Tüm sayfalar yapıştırıldığında, duvar kağıdının kenarına bir spatula takmanız ve duvar kağıdının fazla kısmını kesmeniz gerekir. Ardından maskeleme bandını çıkarmalı ve dekoratif eki duvarların ve duvar kağıdının birleşim yerine geri takmalısınız..

Germe tavana yakın duvar kağıdının sırları için aşağıdaki videoya bakın..

kombinasyon kuralları

Duvar kağıdını birleştirirken, çoğu kişi yatay yöntemi tercih eder, bu en popüler seçenektir. Duvar kağıdı olarak adlandırılan bir süpürgeliktir, ancak oldukça geniştir. Genellikle hafif üst kısımdan daha koyu yapılır ve duvar kağıdının boyutu yatay olarak bir ila iki oranında seçilir. Üst her zaman alttan iki kat daha büyüktür.

Aynı zamanda sadece duvar kağıdı değil, bu malzemeyi bir başkasıyla da birleştirebilirsiniz; duvarları süslerken farklı yöntemler ve seçenekler kullanılır. Ancak bu seçeneğin önemli bir özelliği vardır: salondaki tavanı daha yükseğe çıkarmanıza izin verir..

Yüksek tavanlı bina sahipleri, farklı tipte bir yatay kombinasyon sağlayabilir:

 • Tavan boyunca dar bir üst kısım yapılabilir, ancak yapıştırırken, odanın tasarımının çok uyumlu görünmesi için üst şeridi zemine paralel olarak doğru bir şekilde hizalamak önemlidir. Bu yapıştırma yöntemi, salonları, yüksek tavanlı yemek odalarını dekore etmek için mükemmeldir. Onların yardımıyla tavanları biraz indirebilir ve vurgulayabilirsiniz..

Yatay olarak birleştirirken, iki zıt renk tonu veya biri koyu renk şemasıyla, ikincisi ise açık renkle ilgili kullanabilirsiniz..

 • Başka bir seçenek de duvar kağıdını aynı dokuya sahip ancak farklı bir desenle birleştirmektir ve arka plan rengi aynı olmalıdır. İyi bir kombinasyon, duvar kağıdını iki farklı renk şemasıyla, ancak aynı genel dokuyla birleştirmektir. Şık ve dikey kombinasyon görünüyor.

Renk ve tasarımda farklı duvar kağıdı tuvallerinin bir alternatifidir. Ayrıca, bu şekilde hem bitişik duvarları hem de birini düzenleyebilirsiniz. Tuvaller bir ile bir veya iki ile iki arasında birleştirilmelidir. Seçtiğiniz kaplamaların birbiriyle çok fazla kontrast oluşturmaması daha iyidir. Bir çeşit desen veya süslemeye sahip renkli duvar kağıtları ile bir düz duvar kağıdı alternatifi seçmeye çalışın..

 • Ancak bir daireyi veya evi daha şık ve modaya uygun bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, renkli kontrast duvar kağıdının dikey kombinasyonuna başvurabilirsiniz. Bu nedenle, geniş kırmızı ve beyaz çizgilerin bir kombinasyonu popülerdir. Kontrast kombinasyonları yöntemini seçtiyseniz, tuvaller daha geniş olmalıdır ve açık ve benzer renkli duvar kağıtlarının dikey bir kombinasyonunu seçtiyseniz, çizgiler daha dar olabilir..
 • Birleştirmenin başka bir yolu da vurgu duvarını vurgulamaktır. Fotoğraf duvar kağıdı veya parlak süs kaplamaları kullanarak vurgulayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yalnızca bir duvara, tercihen en kısasına yapıştırabilirsiniz. Aynı zamanda düz ışık duvar kağıdını diğer duvarlara yapıştırmanız gerekir..

 • Tavanlarla birleştirmek başka bir ilginç yoldur. Böylece bir duvar kaplaması tamamen tavana otururken, diğer duvarlar ve zemin kaplamaların farklı renkleri ile ayırt edilir. Böylece modaya uygun ve sıra dışı bir vurgu yaparsınız. Böylece tavan arasındaki tavanı ilginç bir şekilde dekore edebilirsiniz. Duvarın çarpıcı bir devamı ve böyle bir apartman düzeninin avantajı olacak..

 • Duvar kağıdını patchwork yöntemini kullanarak da birleştirebilirsiniz. Bu, küçük duvar kağıdı parçalarını yapıştırmayı içeren başka bir ilginç yöntemdir. Ayrıca, onları arka arkaya yapıştırmak daha iyidir. Bunu yapmak için, renk ve desen bakımından farklılık gösteren ancak en az bir ortak tonu olan yaklaşık beş farklı duvar kağıdı rulosu seçin. Herhangi bir temayı gözlemleyerek yapıştırılırlar..

Yaklaşık 50 x 50 cm duvar kağıdı parçalarını kesmek daha iyidir, onlardan olağandışı duvar kağıdı kolajları yapılır. Ek olarak, bu şekilde önceki onarımdan kalan gereksiz duvar kağıdını kullanabilir ve yeni bir rulo satın almaktan tasarruf edebilirsiniz..

Böyle bir vurgu duvarı parlak görünecek, bu şekilde sadece bir yüzey düzenlemek ve gerisini düzleştirmek daha iyidir..

 • Eklerle kombinasyon, tüm duvarları tek bir tonda yapıştırmaktan ve ardından bir duvarın üzerine küçük bir parça parlak duvar kağıdı yapıştırmaktan oluşan oldukça popüler bir başka yöntemdir. Bu parçanın parlak ve sıra dışı bir desene sahip olması daha iyidir. Böylece duvar kağıdı resimlerin yerini bile alabilir. Bu duvar kağıdı parçaları, kenarları gizlemenize ve köşelerin bükülmesini önlemenize izin veren özel çerçeveler veya süpürgelikler ile yapıştırılır..
 • Duvar kağıtlarının kombinasyonu daha karmaşık ve ilginç olabilir. Bunu yapmak için, duvar kağıdından silüetler oluşturmayı kullanın. Çoğu zaman, çocuk odasının duvarları bu şekilde dekore edilmiştir. Başlangıçta, temel duvar kağıdı yapıştırılır ve daha sonra diğer, daha parlak olanlardan hayvan, kuş veya başka bir şey figürleri kesilir. Bu elemanlar ilk katın üzerine yapıştırılır. Böylece duvar kağıdında güzel ve sıra dışı bir desen elde edilir..

Dekor

Duvar kağıdı yaparken genellikle kalıplama gibi dekoratif bir yöntem kullanırlar. Duvar kağıdının üzerine serilmiş üç boyutlu şerit şeklinde dekoratif bir malzemedir. Genellikle tahtanın uzunluğu yaklaşık 2 m’dir, ancak genişliği ve tasarımı çoğunlukla farklıdır. Pervazlar düz veya hacimli olabilir.

Üreticiler ayrıca güzel bir dokuya ve dekoratif unsurlara sahip ilginç modeller sunar. Plastik, poliüretan ve diğer malzemelerden yapılabilirler. Daha popüler olan, kurulumu kolay elastik pervazlardır. Ayrıca PVC veya alçı kalıpların yanı sıra modaya uygun mermer şeritler de polarize edilir. Çok sofistike ve zarif görünüyorlar..

Onların yardımıyla, duvar kağıdıyla kaplı duvarlar, klasik tarzda bir iç mekana sahip odalarda dekore edilmiştir. Pervazlar, duvar kağıdının üstündeki tüm duvarlar boyunca tutkal üzerine monte edilir. Ek olarak, genellikle pencereleri ve kapıları görsel olarak genişletmek için çerçevelemek için kullanılırlar. Bunun için en sık klasik düz şeritler kullanılır..

Tavan veya yer süpürgelikleri de dekorasyon ve duvar kağıdı dekorasyonu için kullanılmaktadır. Bu tür ürünler, yarım daire kesitli şeritlerdir. Çoğunlukla duvar ve tavan arasındaki veya duvar ile zemin arasındaki bağlantıyı gizlemek için kullanılırlar..

Bugün, bagetlerle bitirmek popüler. Bu tür şeritler ilginç ve güzel bir dokuya sahiptir, çiçekler şeklinde dekoratif unsurlarla ve hatta tüm hacimsel görüntülerle süslenebilirler..

Artık duvarların üzerine baget yapıştırmak moda oldu, özellikle bu şekilde genellikle kapıların kenarlarını girişte veya kemerlerin kenarlarında duvar kağıdının üzerine süslüyorlar..

Duvar kağıdı ve duvar süslemeleri artık bütün kompozisyonların görünümüne sahip. Böylece, tahtalar tamamen bitmiş kemerler, sütunlar ve sıva elemanları olabilir. Çok güzel ve zarif görünüyorlar..

Önemli nüanslar

Duvar kağıdını yılın herhangi bir zamanında yapıştırabilirsiniz, ancak bazı nüanslar vardır:

 • Isıtılmamış bir odada duvar kağıdı uygulamayın. Bu nedenle, kışın, yapıştırma sırasında yaşam alanlarındaki piller güçlü bir şekilde çalışıyorsa, bu yerde yapıştırıcı hızla kurur ve duvar kağıdı uzaklaşır..

Bundan kaçınmak için birkaç işlem yapmanız gerekir:

 1. Çalışma sırasında, bir bezi soğuk suyla ıslatmanız ve pilleri onunla örtmeniz gerekir..
 2. Kurudukça bez tekrar ıslatılmalı ve duvar kağıdı yapıştırılabilecek şekilde pilin üzerine yerleştirilmelidir. Ayrıca, duvar kağıdının pille temas ettiği yerde, duvar kağıdının kurumaması veya deforme olmaması için periyodik olarak su püskürtmek gerekecektir..

 • En önemli gereksinim, iç ortam nemidir. Hava nemi göstergesi %60’tan fazla olmamalıdır. Bu gereksinim karşılanmazsa, nemden gelen yapıştırıcı daha az etkili hale gelir ve bu nedenle tuvaller kurumadan çıkabilir. Ayrıca, altında kabarcıklar görünebilir. Odaya havalandırma veya hava akışından kaçının. Odadaki hava nemi sürekli değişiyorsa, duvar kağıdı kurur ve düzensiz bir şekilde yapışır..
 • Yapıştırdıktan sonra odayı kapatmak ve sabit bir nem ve sıcaklık seviyesi sağlamak önemlidir. Bir yaşam alanında duvar kağıdı yapıştırıyorsanız, farklı yapıştırıcı türlerinin sıcaklığı farklı olmalıdır. Ancak en uygun gösterge artı 10 ila artı 25 ° arasındadır. Daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklar yapıştırıcının kalitesini olumsuz etkileyecek ve yapıştırıcı da etkisiz hale gelecektir. İstenilen sıcaklık seviyesi, odanın ortasına bir ısıtıcı yerleştirilerek ve çalışma modu kontrol edilerek elde edilebilir..

 • Duvar kağıdını yeni yapıştırdığınız odadaki sıcaklık rejimini korumak, sadece yapıştırdığınız gün değil, ondan sonraki 10 gün içinde de önemlidir. Yapıştırma sırasında ve bundan bir süre sonra sabit nem ve sıcaklık sağlarsanız, kaplama mümkün olduğunca dayanıklı olacaktır..
 • Kurutma sırasında, doğrudan güneş ışığının içlerinden girmesi durumunda pencereleri perdelemek daha iyidir..

Yönlendirilmiş eylemleriyle yapıştırıcıyı yalnızca belirli yerlerde kurutabilirler ve bu nedenle tuval kısmen kırışabilir..

Bu nüansları dikkate alırsanız, yapıştırma gereksiz problemler yaratmaz..

güzel fikirler

 • Duvar kağıdı ile iç mekanlarda orijinal duvar dekorasyonu 2017 yılında çok popüler bir yöntemdir. Artık birçok insan, koyu ve açık bir gölgenin kontrastı üzerinde oynayarak yapıştırırken renkleri seçiyor. Bu durumda, pencerenin karşısında bulunan koyu renkli duvar kağıdı ile duvarın üzerine yapıştırmak gelenekseldir. Bu seçenek, aynı anda odayı karartmayı ve karanlık duvarı hafifçe aydınlatmayı içerir. Ancak, aksine, odayı aydınlatmak istiyorsanız, pencerenin önüne daha hafif duvar kağıdı yapıştırmak daha iyidir..
 • Artık vurgulu bir duvarı vurgulamak ve desenli duvar kağıdı ile süslemek de moda. Örneğin, pembe süsleme, parlak mor bir vurgu ile seyreltilebilir. Bu kombinasyon, bir çocuk odası ve hatta bir yatak odası için mükemmeldir..

 • 3D duvar kağıtları daha da şık ve modern. Üç boyutlu uzayda, yani sözde panoramik duvar kağıdında desenli bir kaplama olabilirler. Üç duvarı kaplarlar ve sağlam bir desene sahip olabilirler. Tüm mitolojik konular veya güzel manzaralar şeklinde kaplama örnekleri bulabilirsiniz. Bu durumda, bir duvar nötr bir kaplama ile yapıştırılır..
 • Yapıştırırken, LED duvar kağıdını tercih edebilirsiniz. Parlaklığı ve rengi uzaktan kumandayla değiştirebileceğiniz güzel renkli arka aydınlatmaya sahiptirler. Bir kreş için mükemmeller ve çok şık ve çok yönlü görünecekler..

 • Bazı modern iç mekanlarda, diğer yüzeyleri taklit eden duvar kağıdı kullanmak gelenekseldir. Bu nedenle, çatı katı tarzı iç mekanlar için tuğla, kaldırım taşları ve hatta dekoratif taş desenli malzemeler kullanılır..
 • Provence veya ülke tarzı, taş veya ahşabı taklit eden duvar kağıtlarının kullanımı ile karakterizedir. Daha klasik iç mekanlar için tahta veya deri duvar kağıdı kullanılır. Bitki motiflerinin duvar kağıdına baskı olarak kullanılması oldukça popülerdir. Bu duvar kağıdı, yatak odasındaki bir duvarı vurgulayabilir..

 • Büyük çiçekler artık çok popüler. Altlarına bir battaniye veya dekoratif yastıklar alıp yatağın üzerine serebilirsiniz..

Böyle bir topluluk uyumlu ve zarif görünecek..

 • Bazen perdeler için duvar kağıdı seçmeye çalışırlar, ancak aynı zamanda, resmi veya deseni bu şekilde vurgulamak ve böyle bir kombinasyonu tamamlamak için perdeler yalnızca vurgulu bir duvarın rengine uyacak şekilde seçilir..

 • Kombine oryantal ve Afrika temalı duvar kağıtları bu yıl daha az popüler değil. Aynı zamanda etnik motifli kaplamalar, egzotik baskılar ve hatta hiyerogliflerle yapıştırma kullanılır. Çoğunlukla bir veya iki vurgulu duvarı süslemek veya yatay ve dikey kombinasyonları kullanmak için kullanılırlar..
 • Bugün, iki bitişik duvara sabitlenen ve aynı zamanda benzer tonlara sahip olan iki tür duvar kağıdının yapıştırılması popülerdir. Daha hafif olan bir duvarın sorunsuz bir şekilde daha koyu olana aktığı ortaya çıktı. Bu degrade şık ve sofistike görünüyor..