Duvarlar için soyutlamalı duvar kağıdı: iç mekandaki özellikler ve örnekler

Birçok insan, modern iç mekanları süsleyen sıra dışı desenlere sahip duvar kağıtlarından etkilenir. Standart olmayan rafine çizgiler ve çeşitli dekoratif öğeler, sıra dışı parlak kombinasyonlar ve tam bir resim oluşturmak için belirli bir stile uyma isteksizliği – tüm bunlar, “kartvizitleri” olarak adlandırılan soyut duvar kağıdıdır. Başyapıt haline gelen üreticilerin en unutulmaz eserleri, birden fazla tasarım yönünü karıştırarak evinizin iç mekanı için özel bir vurgu oluşturmanıza olanak tanır..

özellikler

Temel olarak, tanınmış üreticiler tarafından sunulan çizimler soyut fikirlerdir. Ve bu eğilimin kökeni bir asırdan fazla bir süre önce başlamış olsa da, duvar kağıdı “soyutlama” birçok modern stile uygulanan çok moda ve sıra dışı bir çözümdür..

Soyut bir desene sahip duvar kağıdının ortaya çıkmasının nedenlerinden biri, iç mekanın öne çıkan özelliğidir. bir kişi üzerinde ustaca etki – duyguları ve psikolojik durumu. Buradaki kilit rol sadece seçilen renklere değil, aynı zamanda çizimin kendisine de verilir..

Çoğu cahil insan, soyutlamayı net sınırları ve ana hatları olmayan bir tür bulanık görüntü ile ilişkilendirir. Ancak bu yargı hatalıdır..

Belirtilenlere ek olarak, aşağıdakiler gibi birçok başka varyasyon vardır:

 • bileşeni çeşitli tezahürlerinde geometri veya sıra dışı şekillere sahip diğer şekiller olan düzenli desenler;
 • sınırlı alan için “kaos” yaratan dikey veya yatay keyfi öğeler ve çizgiler;
 • üç boyutlu şekilleri veya 3 boyutlu soyutlamayı gösteren çizimler;
 • belirli bir konuyla ilgili, ancak standart olmayan bir şekilde tasvir edilen kompozisyonlar ve çizimler.

Duvar kağıdına basılan içeriğin yanı sıra renk paletinde de farklılıklar olabilir. Evinizin duvarları için soyutlama seçimine, mümkünse mevcut tüm yeni resimlere bakarak, psikolojiyi ve ruh halini farklı şekillerde etkilediğinden, dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız..

Seçim ayrıntıları

Satın alırken, her rengin kendi ruh hali olduğunu hatırlamanız gerekir:

 • Kırmızı ve turuncu, ruhu etkileyen ve yüksek aktiviteye neden olan duygusal tonlardır;
 • Sarı ve yeşil, yazı simgeleyen, uyum ve sadelik yaratan sıcak tonlardır;
 • Parlak veya metal ile birlikte gri ve mavi, serin bir renk şemasını temsil eder – yatıştırıcı ve konsantrasyona yardımcı olur;
 • Siyah, kahverengi ve mavi, iç mekanı koyulaştırır ve alanın boyutunu görsel olarak azaltır;
 • Pembe ve mor, romantik ve rüya gibi bir ruh hali yaratır.

Tüm soyutlamalar kendi enerjisini taşıdığı için, bu duvar kağıdı ile odadaki tüm olası alanları dekore etmemek daha iyidir. Beyaz duvarlardan sadece seçileni süslemek yeterli olacaktır. Böylece, odanın en önemli alanlarını da vurgulayarak, iç mekandaki kontrastı dengelemek mümkün olacaktır..

Satın alırken her rulonun aynı tonda olmasını sağlamak da aynı derecede önemlidir. Bunu göz ardı etmeden, stil uyumsuzluğundan kaçınmak ve çok tasarruf etmek kolaydır, çünkü bu tür duvar kaplamaları yazarın özgün tasarımı nedeniyle yüksek maliyetlidir..

İç mekan kullanımı

Katı kurallar, mantıklı sonlar ve tek bir tema soyutlama için kabul edilemez ve bu nedenle hiç kimse en kısıtlanmış gölgelerin bile kullanılmasını yasaklamıyor. Örneğin, stilin tamamen eski bir arka plan üzerindeki karakteristik desenleri, gerekli odalara mükemmel bir şekilde vurgu yapabilir..

Gerçekten ilginç bir tasarım yaratmak ve seçilen stilistik yönü zarif bir şekilde vurgulamak isteyenler için bu tür duvar kağıtlarına ihtiyaç vardır..

Minimalizme doğru oranda dinamizm verilecek, yüksek teknoloji daha da parlak ve daha modern hale gelecek. Soyut motifler klasiklere veya oryantal tarza çok uygundur ve “antik çağ” unsurları ideal olarak ülke veya retro tarzına uyacaktır..

Evinizde minimum ciddiyet ve düzenlilik istiyorsanız, soyut desenlere sahip 3D duvar kağıdını tercih edebilirsiniz..

Ana şey, ölçüyü hissetmek ve bu duyguyu dinleyebilmektir. İç mekanda parlak vurgular hakim olmamalıdır – sadece doğru bir şekilde öne çıkın ve genel resmi vurgulayın.

Ayrıca zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek soyutlama seçeneklerini de seçmemelisiniz. Ek bir kural şunu belirtir: bu duvar kağıtları belirli bir mekanın amacı ile birleştirilmelidir..

Yatak odası

Bu oda dinlenmeyi ve huzuru simgeliyor, bu nedenle herkes tasarımı için soyutlamayı kullanmaya karar vermiyor. Ancak, doğru seçimi yapmayı ve rahatlama sürecine katkıda bulunacak bu çizimler arasında ayrım yapmayı öğrenirseniz korkacak bir şey yoktur..

Her şey daha yumuşak, pastel tonlarla ilgili.. İşte harika:

 • açık pembe;
 • bej;
 • Beyaz;
 • açık mavi.

Çizimler parlaklıklarıyla uykuya müdahale etmemelidir ve uyum şunları sağlayabilecektir:

 • karmaşık olmayan geometri;
 • hafif bukleler;
 • bitki tasarımı.

Karanlık duvar kağıdının kullanımına da izin verilir, ancak yalnızca yatak odasında yeterli alan varsa veya içinde artan aydınlatma varsa. Aksi takdirde, sıkışıklık ve rahatsızlık görsel olarak görünecektir. Koyu arka plana açık öğeler eklemek gereksiz olmayacak, böylece doğru dengeyi elde edeceksiniz..

Örneğin resimleri değiştirerek küçük paneller de oluşturabilirsiniz. Bu dekorasyon, tasarımı mükemmel bir şekilde tamamlayan ve hiçbir şekilde bir kişinin duygusal durumundaki değişiklikleri etkilemeyen çok şık ve modern görünüyor..

Oturma odası

Soyut duvar kağıdını kullanmanın en kesin yolu onu oturma odasına yerleştirmektir..

Bu oda rahatlamak için tasarlanmıştır, ancak buna rağmen, burada genellikle hayattan zevk almaya yardımcı olan ciddiyet ve parlaklık tercih edilir. Bu nedenle, ilginç ve güzel soyut çizimler sadece kullanışlı olacaktır..

Oturma odasının veya salonun duvarlarında sakinlikle ilgili çeşitli renkler uyumlu bir şekilde görünecektir. Bununla birlikte, daha parlak tonlar da uygundur, ancak doğru tonalite ile: akılda kalıcılık gözler için rahatsızlık yaratmamalıdır..

Burada, tıpkı yatak odasında olduğu gibi, koyu renklerle aşırıya kaçmayın – bunun için en uygun olan bir duvarla kendinizi sınırlamak yeterlidir. Soyutlamalı karanlık duvar kağıdının gereksiz veya yanlış görünmemesi için, odaya çok fazla ışık sağlamak ve genel iç mekana benzer gölgeler eklemek önemlidir..

Ev duvarları için ortak bir çözüm, aynı anda iki işlevi yerine getirebilen damla ve taşmalardır: sınırları aşmadan dinamikler ve hafiflik ve hoş tazelik olgusu. Bu tür kompozisyonlar genellikle açık renklerde yapılır..

Mutfak

Yumuşak soyutlama ve doğa, mutfak için en iyi kombinasyondur. Hafif manzaralar, damlaları andıran desenler veya ağaçları taklit eden – tüm bunlar, sessiz tonlarda yapılmış, hazırlık ve yemek yerini mükemmel bir şekilde tamamlar. Siyah beyaz palet de işe yarayacak ve herhangi bir temel mutfak stiliyle kabul edilebilir görünecek..

Diğer odalar

Bir soyutlamanın aşağıdakiler için uygun olması pek olası değildir:

 • çocuk;
 • koridor;
 • banyo;
 • kabine.

Bu odaların tümünde soyut duvar kağıtları yalnızca müdahale edecek: işten dikkatinizi dağıtın, sessiz dinlenme ve uyku için yanlış atmosfer yaratın veya sadece alanı azaltın.

Size uygun duvar kağıdını bulamadıysanız, aşağıda kendi ellerinizle duvara soyut bir resim çizme konusunda bir ustalık sınıfı bulacaksınız..