Bir odanın tadilattan sonra nasıl göründüğü, büyük ölçüde duvar kağıdının rengi ve dokusu tarafından belirlenir. Belirli bir stile ideal olarak uymaları için duvar kaplamalarını nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz, bu makaleden öğreneceksiniz..

Çeşitli kaplama türleri

Duvar kaplamaları için birçok seçenek vardır. Dokuları büyük ölçüde duvarların görünümünü belirler..

Geleneksel duvar kaplamaları kağıt ve akrilik içerir. Bu tür ince duvar kaplaması ucuzdur ve oldukça iyi görünür. Ve ilginç bir renk veya desen seçerseniz, çok ilginç bir tasarım çözümü elde edersiniz..

Güzel parlak duvar kağıdına da dikkat edebilirsiniz. Dokunmamış veya akrilik duvar kaplamaları, hafif bir parlaklık ile hoş bir zevk verir. Bu efekt, alanı görsel olarak genişletmenizi sağlar..

Üç boyutlu efektli duvar kağıdı, sıra dışı tasarım çözümlerine bağlanabilir. Her türlü panorama en iyi şekilde görünür – şehrin görüntüleri, güzel doğa veya lüks bir plaj.

Şık taklit duvar kağıtları hala popüler. Bu duvar kaplaması doğal ahşap, taş, cam veya alçı olarak stilize edilebilir. Bu tür duvar kağıtları, alanı imar etmek ve güzel vurgular yerleştirmek için önerilir..

Taklit duvar kağıdı hem yatay hem de dikey olarak yapıştırılabilir. Her durumda, böyle güzel ekler iç mekanı yüceltecektir..

Yönlerin özellikleri

Her stil için, genel fikri ihlal etmeyen duvar kağıtlarını ustaca seçmeniz gerekir:

 • İngilizce. Bu tarz en katı ve ölçülü olanlardan biridir. Bir odayı kurallarına göre dekore ederseniz, içinde akılda kalıcı ve dikkat dağıtıcı detaylar olmamalıdır. Orijinalde, bu tarz klasik sakin tonlarla karakterize edilir – örneğin bej, çikolata, açık mavi veya soluk pembe. Tuğla veya doğal ahşap dokulu duvar kağıdı, burada aksanların ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Geleneksel desenlere gelince, bunlar ya ince çizgiler ya da küçük kareler ya da ince monogramlar olmalıdır..
 • İskandinav. Akdeniz ve İskandinav stilleri açık tonlar ve minimal parlak vurgularla dikkat çekiyor. Duvar kağıtları pastel renklerde seçilir. Soğuk ışık tonları da kabul edilir..

 • Nostaljik. Antika temaları ve antika detayları seviyorsanız, sevimli detaylar ve klasik duvar kağıtları ile dolu bir odaya bayılacaksınız. Bu tür duvar kağıtlarının renkleri hem yumuşak pastel hem de daha koyu olabilir ve her iki seçenek de faydalı ve ilginç görünüyor. Ayrıca antik tarzda duvar kağıtları da alabilirsiniz – çizikler, güzel desenler veya diğer tanınabilir ayrıntılarla. Yaldız ayrıca avantajlı görünüyor – zarif monogramlar, parıltılar vb. Atmosferi eski araziyi daha da anımsatmak için, altta veya üstte ahşap çıtalı duvar kağıtları alabilirsiniz. Çıtaların kendileri doğal ahşap, boyalı sıva veya suntadan yapılabilir..

 • Klasik. Benzer detaylar klasik tarzda bulunur. Çeşitli boyutlarda simetrik desenler, zarif yaldızlı detaylar ve zıt detayların kullanımı ile karakterizedir. Bu nedenle, örneğin, bir odanın hafif bir tabanı, doğal ahşap veya basit koyu ekler gibi tasarlanmış çizgilerle tamamlanabilir. Duvar kağıdının tabanı, örneğin zarif sıva kalıplama veya kalıplama ile tamamlanacaktır. Doğru, bu tür sofistike vurgular, ek dekor için yer bulunan geniş odalarda daha uygundur..

Oda küçükse, ince duvar kağıdı ile yapmak daha iyidir..

 • Barok. Bu tarzdaki duvar kaplamaları, özel bir lüks ve detayların detaylandırılması ile ayırt edilir. Şık barok duvar kağıdı, odanızı güzel bir saray gibi gösterecek. Akılda kalıcı desenlerin kullanımı ile karakterize edilirler. Süsler, kural olarak, çiçek temasında yapılır. Güzel monogramlar ve damask temaları da sıklıkla kullanılır. Tonlardan zengin bir bordo, zarif bej veya altın rengine dikkat etmeye değer..
 • Rokoko. Birçok insan bu stili barok ile karıştırır. Fakat aralarında belirli farklılıklar vardır. Her şeyden önce, Rokoko’nun çok daha hafif ve daha sofistike olduğunu belirtmekte fayda var. Soluk mavi, açık pembe veya kum gibi tonlar burada önemlidir. Çeşitli sevimli resimler veya çiçek baskıları da uygun olacaktır. Bu romantik tarz, her zaman sadece romantik bir ruh halinde olacağınız bir yatak odası tasarlamanız için size ilham verebilir..
 • Art Deco. Geçen yüzyılın ortalarında art deco tarzı popülerlik kazandı. Stilize süslemelerle karakterizedir. Afrika tarzında tasarlanmış sofistike dekor, oturma odalarında ve mutfaklarda iyi görünüyor. Mobilya ve ilgili aksesuarlar da vurgulanmaya değer. Duvar kağıdının kendisi etkileyici bir desenle dekore edilmişse, bunları daha hafif bir tabanla birleştirmek daha iyidir..

 • Provence. Fransız Provence tarzında duvar kağıdı sevimli ve çekici görünüyor. Bu rustik tarz, açık renklerin, çiçek baskılarının veya çiçek desenlerinin kullanılmasıyla karakterize edilir. Burada hafif ahşap paneller veya kumaş ekler şeklindeki aksanlar da uygundur. Provence, güzel resimlerin veya fotoğraf duvar kağıtlarının kullanımı ile karakterizedir. Bir orman temizliğini, bir Fransız banliyösünü veya bir lavanta tarlasını tasvir edebilirler. Provence stili, sakinleşmenizi ve huzurlu bir ruh haline uyum sağlamanızı sağlar. Bu nedenle, bu tür duvar kağıtları oturma odası, yatak odası, etnik dağ evinde ve hatta mutfak ve terasta kullanım için idealdir..

 • oryantal tarzı. Son zamanlarda Japonya, gizemi ile aktif olarak tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Bu doğu ülkesinin minimalist tarzı bir istisna değildir. Japon veya Çin tarzındaki odalar, minimum ayrıntı miktarı ve yalnızca birkaç renk kullanımıyla dikkat çekiyor. Burada açık renklerde güzel bir düz duvar kağıdı seçmeye değer. Desenlerden Japonca karakterler, kırmızı güneşler veya ince sakura dalları şeklinde desenlere dikkat edebilirsiniz..
 • Japonca ve Çince’nin yanı sıra başka doğu stilleri de var. ile dekore edilmiş modern bir oda. Fas, Mısır, Afrika veya Türk tarzında. Her biri diğerlerinden önemli ölçüde farklıdır. Ancak hepsi, geleneksel kıyafetleri boyarken de bulunan çok sayıda ilginç desen, etkileyici ayrıntılarla birleşiyor. Güzel duvar halıları, odayı oryantal tarzda duvar kağıdı ile tamamlamaya yardımcı olacaktır. Bazen duvarın sadece küçük bir bölümünü değil, tüm duvarı tamamen süslerler..

Avantajı, goblen kumaşın oldukça yoğun olması ve duvarı soğuktan ve aşırı gürültüden korumanıza izin vermesidir. Bu nedenle, odanızda sürekli donuyorsanız, etnik duvar halılarının kullanımı sadece sıcak bir ülkenin atmosferini iletmekle kalmayacak, aynı zamanda odayı gerçekten ısıtacaktır..

 • Hintli. Doğu’nun etnik tarzlarından Hint ayrı olarak not edilmelidir. Parlak renklerin ve sembollerin kullanımı ile karakterizedir. Yılanlar, çok kollu tanrıçaların görüntüleri ve diğer detaylar bir odayı dekore edebilir, ancak çok fazla olmamalıdır. Bu tarzda bir odayı dekore ederken en kolay hareket, oturma veya çalışma alanının yanındaki birkaç duvar kağıdı şerididir..
 • Modern tarzlarla her şey çok daha karmaşık. Kenarları bulanıktır, bu nedenle örneğin modern ve yüksek teknoloji stilleri karıştırılabilir. Ancak hepsi, zıt renk kombinasyonları, geometrik şekiller ve özgün tasarım çözümleri ile karakterize edilmeleri bakımından antik ve etnik tarzlardan farklıdır.

 • çatı katı. Bu tarzda duvar kağıdı, çıplak tuğla duvarlar, borular ve metal kolyelerle birleştirilecektir. Birçok tasarımcı burada ilham buluyor. Böylece hem küçük bir daire hem de geniş bir stüdyo düzenleyebilirsiniz..
 • Modern. Modern tarzların öncüsü Art Nouveau akımıydı. Sadece zamanla popülerlik kazanacak olan basit bir taban ile eski dekoratif unsurların bir kombinasyonu ile karakterizedir..

 • eko. Eko tarz odalar da artık popüler. Doğal malzemelerin kullanımı ile karakterize edilirler. Burada örneğin ince bambu duvar kağıdını seçebilirsiniz. Veya bu seçenek uygun değilse, kendinizi zarif çiçek resimleriyle süslenmiş hafif bir duvar kaplamasıyla sınırlayın. Baskı koyu olabilir veya yeşilin farklı tonlarında yapılabilir..

 • Steampunk. Basit modern tarz size çok sıkıcı geliyorsa, parlak steampunk’a dikkat edebilirsiniz. Country ya da rock gibi, bu tarz şaşırtıcı ve uyumsuz görünen detayları birleştiriyor. Kahverengi, altın veya kum tonlarında duvar kağıdı, muhteşem detayları fantastik soyutlamaların görüntüleri ile güzelleştirebilir..

Kurallara kesinlikle uymak ve yalnızca belirli bir stilin özelliği olan stil hilelerini kullanmak gerekli değildir. Ancak bu yaklaşım, ihtiyacınız olan atmosferi doğru bir şekilde iletmenize izin verecektir..

Renkler ve baskılar

Her stil belirli renklerle karakterize edilir. Örneğin, rokoko için yumuşak mavi, ülke için kahverengi ve İskandinav yönü için beyazdır. Ancak, her stile kendinizden bir şeyler getirebilirsiniz..

kullanma seçilen yön için atipik gölgeler veya desenler, benzersiz bir tarzda bir oda oluşturabilirsiniz. Örneğin minimalist tarzda çiçek motifleri, uçuk pembe veya mavi süslemeler odaya ekleyebilirsiniz. Bu, odanın daha güzel görünmesini sağlayacaktır..

Ve odayı daha zarif hale getirmek, küçük bir çiçekte bir baskıya değil, yaldızla süslenmiş veya monogramlarla iç içe lüks çiçeklere yardımcı olacaktır. Bu eski tarzdaki duvar kağıtları koleksiyonu, oturma odası veya yatak odası dekorasyonu için uygundur..

Ayrıca kontrastlarla oynayabilir, duvarlardan birini farklı bir renkle veya duvar kağıdını güzel bir dokuyla süsleyebilirsiniz. Bu, odayı büyük ölçüde dönüştürür ve hatta onu birkaç bölgeye ayırmanıza izin verir..

Nasıl seçilir?

Duvar kağıdını seçerseniz, her şeyden önce kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Ancak görünüm de önemli bir rol oynar. Sonuçta, duvar kağıdı seçilip yapıştırıldıktan sonra, herkes sadece duvar kaplamasının nasıl göründüğüne dikkat ediyor..

Onları seçme kuralları oldukça basittir. Küçük bir oda için bir tasarım seçeneği arıyorsanız, hafif iç mekanlara dikkat etmek daha iyidir. Hafif detaylara sahip yüksek teknoloji, rokoko veya klasik bir oda olabilir.. Bu, odayı görsel olarak geniş hale getirecektir.. Aydınlık iç mekanlar, modern dairelerin veya stüdyoların tasarımı için çok uygundur..

Onarım yapmayı planladığınız oda ek alana ihtiyaç duymuyorsa ve daha da konforlu hale getirmek istiyorsanız, o zaman bazı eski trendlerden ilham alabilirsiniz. Örneğin, oturma odasında country tarzı öğeleri kullanabilirsiniz..

Ayrıca, farklı tarzdaki öğeleri bir araya getirmekten korkmayın. İlk bakışta uygunsuz bir fikir gibi görünen, aslında tüm iç mekanı kesinlikle değiştirecek doğru tasarım kararı olabilir..

güzel örnekler

İç mekanda bu tür stilistik çözümlerin birkaç örneğine bakalım:

 • Aydınlık ve ferah oda. Daha önce de belirtildiği gibi, alanı görsel olarak genişletmek için en uygun olan açık renklerdir. Ayna duvar kağıtları bu etkiyi tamamlamaya yardımcı olacaktır. Bu tür duvar kaplaması nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır. Yüzeyi gerçek bir aynaya benzer – aynı zamanda tüm nesneleri yansıtır ve aynı zamanda hızla kirlenir. Ayna duvar kağıdı sadece metalin gölgesinde olamaz. Güzel altın, bronz veya gümüş aynalı duvar kağıtları var. Hem çok az miktarda aksan yerleştirmek için kullanılabilirler hem de odanın bir kısmı ona yansıtılır. Bu efekti elde etmek için tüm duvarı aynalı duvar kağıdı ile dekore etmeniz gerekir..

 • Çiçeklerin patlaması. Odada parlak vurgular kullanmak zarar vermez. Renkli grafiti duvar kağıdı, modern bir tarzda bir odaya mükemmel uyum sağlar. Bu tür parlak vurgular, hem gençleri hem de yetişkinleri hayata modern bir bakış açısıyla memnun edecek. Desenleri odanın genel stiliyle birleştirecek şekilde seçmek en iyisidir..

Sokak sanatı size abartılı geliyorsa, daha basit bir şeyde durabilirsiniz. Örneğin, hafif bir arka plan üzerinde parlak vurgular kullanın. Yani, sade bir odada parlak bir duvar ilginç görünecek. Bir yatak odasını dekore ederken bu hareketi kullanırsanız, yatağın arkasındaki duvarı renkle vurgulamak daha iyidir..

 • lüks antik. Eski moda bir oda, pervazlar, şık ahşap çerçeveler ve diğer dekoratif unsurlarla birlikte güzel duvar kağıdı kullanılarak dönüştürülecektir. Geçmişin atmosferini olabildiğince somut ve gerçek hale getirmeye yardımcı olacaklar. Fotoğraf duvar kağıdından lüks mimari yapılar, eski freskler veya güzel paneller dikkat çekiyor..

 • Doğaya daha yakın. Eko-tarzda veya modern tarzda, sadece bitki baskısı olan duvar kağıtları değil, aynı zamanda ilgili fotoğraf duvar kağıtları da organik görünecektir. İstediğiniz atmosfere kendinizi kaptırmanızı sağlayacak bahçelerin, su kütlelerinin, dağların veya diğer alanların resimlerini kullanın..

 • Kent hikayeleri.Doğa resimlerinin yanı sıra hareketli bir şehrin atmosferini yansıtan resimler de ilgi görüyor. Uzun zamandır bir yere taşınmak veya yeni bir ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, bu tasarım çözümünü beğeneceksiniz. Oturma odanız veya yatak odanız için Amerikan Manhattan’ın, gece hayatı Londra’nın veya romantik Paris’in hareketli sokaklarından bir görüntü seçebilirsiniz. Bu tür duvar kağıtları, bir çatı katında veya yüksek teknoloji ürünü bir iç mekanda harika görünecek. Böyle bir resmi hafif tek renkli duvar kağıdı veya hatta bir tuğla duvarla birleştirin..

Önerilen seçenekler, modern daireleri veya evleri dekore etmek için kullanılabilecek tüm fikirlerden uzaktır. Halihazırda bulduğunuz mobilyalar için duvar kağıdı seçebilir veya tam tersini yapabilir, her şeye sıfırdan başlayabilir ve ancak o zaman verilen stile uygun mobilya arayabilirsiniz..

Ana şey, iç mekanın tüm ayrıntılarını sevmenizdir..

Aşağıdaki videodan nasıl duvar kağıdı seçeceğinizi öğrenebilirsiniz..