Fayans nasıl doğru şekilde derzlenir?

Kırk yıl kadar önce kimse harç diye bir kelime bilmiyordu. Yunan veya Polonya çinileri şeklindeki son gıcırtıyı elde etmek gerekiyordu ve aynı renkteki karoları satın almak her zaman mümkün değildi. Duvarlara ve zemine akla gelebilecek ve düşünülemeyecek her şekilde yapıştırıldı (sadece yapıştırıldı, döşenmedi). Ve seçilen yerde tutmak için tutkal karışımına ne eklenmedi! Dikişsiz yapıştırılmıştır, bu nedenle kimsenin derz dolgusuna ihtiyacı yoktur.

Ancak zaman ve teknoloji, güzellik ve pratiklik hakkındaki tüm fikirleri aşarak ilerliyor..

özellikler

Bugün, derz dolgu olmadan iyi döşenmiş karoları hayal etmek imkansızdır. Zamanımızda kaplama karoları döşeme teknolojisi, dekoratif elemanlar arasında dikişlerin yapıldığını ima eder. Derzler, fayans yapıştırıcısı ile doldurulmamış iki bitişik fayansın uçları arasındaki boşluk olarak adlandırılır. Fayanslardaki dikişleri nasıl düzgün bir şekilde taşlayacağınızı bilmeniz gerekir..

Fayans derzlerinin tamamen faydacı bir amacı vardır:

 • Termal boşluk oluştururlar. Fizik dersinden herkes cisimlerin ısıtıldığında genişlediğini bilir. Çok dar dikişlerle veya tamamen yok olduklarında, seramik karolar herhangi bir yönde çatlayabilir ve birbirini sıkıştırabilir..
 • Farklı üreticilerin karoları farklı şekilde kalibre edilir. Fayans kalibrasyonu, bitmiş ürünün boyutunun üretici tarafından beyan edilen boyutlardan sapma toleransıdır. Bazen kalibrasyon 1 mm’ye kadar çıkabilir. Bu tür eşit olmayan büyüklükteki karoları dikişsiz veya dar dikişli döşerken, az çok düzgün bir duvar elde etmek imkansızdır..

Nihai sonucun net yatay ve dikeylere sahip olması için, zayıf kalibre edilmiş bir karonun kaydırılması, ortalanması ve her bitişik çift için dikiş boyutunun değiştirilmesi gerekir..

Döşenmiş duvar ve zemin kaplama elemanları arasında su ve kirin gireceği boşluklar olmaması için dikişler harç adı verilen özel bir çözelti ile doldurulur. Seramik karolar, üretim teknolojisinin özelliklerinden dolayı çoğunlukla kenarlarında hafif bir yuvarlama vardır..

Seramiği kaplayan sır sadece bir yüzeye uygulanır. Bu nedenle, karoların uçları yapıldıkları kilin rengine sahiptir ve ön taraftaki çizimin renginden farklıdır. Dikişler aşındırılmadığında kahverengi kenarlar çıplak gözle görülebilir ve tüm resmi bozar..

Amatörlerin yaygın bir yanılgısı, karo döşemedeki kusurların ve küçük talaşlar şeklindeki mekanik hasarın harç yardımı ile gizlenebileceğine inanmalarıdır. Boya gibi, sadece tüm kusurları vurgular.. Bu nedenle, arızalı karoları hemen değiştirmek veya göze çarpmayan bir yere koymak daha iyidir., örneğin, bir banyo veya duş için.

Harcın bileşimi ve tabanı üreticiden üreticiye değişir. Bazıları özel antifungal katkı maddeleri ekler, diğerleri – güçlendirici bileşenler, yine diğerleri harca daha fazla esneklik kazandırmaya çalışır ve yine de diğerleri – su itici özellikler..

Bir malanın sahip olduğu bu tür tüketici özellikleri ne kadar fazlaysa, o kadar pahalıdır..

Görüntüleme

En yaygın olarak kullanılan derzlerin temeli genellikle alçı veya çimentodur, elde edilen derz opaktır, bileşim ve renk bakımından üniformdur. Karo yüzeye estetik bir görünüm kazandırmak için harç çeşitli renklerde renklendirilir (renklendirici pigmentler eklenir). Ancak böyle bir bileşime sahip özel durumlarda istenen sonucu elde etmek imkansızdır..

Şeffaf veya yarı saydam bir derz elde etmek için farklı renklerde renklendirilebilen veya farklı dolgu maddeleri eklenebilen epoksi bazlı bileşikler kullanılır. Dolgular, çivileri süslemek için ince öğütülmüş gümüş veya altın rengi ve küçük boncukların yanı sıra küçük holografik parıltılar olabilir..

Böyle bir harcın gücü, karonunkinden daha az olmayacak ve dikişler kir yemeyecektir..

Başka bir harç türü, furan reçinesinin kullanımına dayanmaktadır. Özelliği, son derece derin bir siyah renktir. Alçı veya çimento esaslı derz dolgularında en koyu renk antrasit, gri tonlu siyahtır. Bunun nedeni, yan kuruluş tarafından henüz renklendirilmemiş olan temel malzemelerin özelliklerinden kaynaklanmaktadır..

Günümüzde, farklı renklerde boyanmış silikon bazlı dolgu macunları, artan stres ve nemin olduğu yerlerde harç olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır..

Derz dolgu için klasik malzeme, klinker için fayans yapıştırıcısıydı ve öyle kaldı. Dikişin güçlü olduğu ortaya çıkıyor, genişliği önemli değil, renk sadece gri.

Grout, herhangi bir bina süpermarkette hem kullanıma hazır hem de klinker karolar üzerine harç hazırlamak için bir karışım halinde satılmaktadır. Bu eşdeğer bir değiştirme.

nasıl seyreltilir?

Kendi elleriyle onarım yapanlar için kuru karışımlardan çözelti hazırlama kuralı ezberlenmelidir: karışım suya eklenir, karışıma su değil. Ancak enjeksiyon bu kuralın bir istisnasıdır. Bileşimlerinin özellikleri biraz su alacak şekilde olduğundan, istenen kıvamda bir çözelti elde etmek için kuru bir toza su eklenir..

Herhangi bir harcı hazırlamak için kullanılan su asla ılık veya sıcak olmamalıdır., aksi takdirde karışım hemen hiçbir şey yapılamayan donmuş, şekilsiz bir yumruya dönüşecektir. Her şeyden önce, oranları doğru bir şekilde hesaplamak gerekir..

Üreticiler, kural olarak, 100 g veya 1 kg kuru karışım için önerilen su miktarını ambalaj üzerinde belirtir. Ancak bu rakam isteğe bağlıdır. Çözümün yoğunluğu, sonunda elde etmek istediğiniz sonuca bağlıdır. Standart enjeksiyon yöntemi için, harç kalın ev yapımı ekşi krema veya salça gibi olmalıdır. Karıştırma sırasında karışımın bir kısmı kuru kalırsa, çözelti istenen kalınlığa gelene kadar çok küçük porsiyonlarda su ekleyin..

Aksine, karışımın kefir gibi çok sıvı olduğu ortaya çıktıysa, yavaş yavaş kuru harç ekleyebilirsiniz, yine küçük porsiyonlarda. Ve topak kalmayacak şekilde iyice yoğurun..

Bazı katkı maddeleri, harç karışımlarını çok higroskopik yapmaz ve karışımın parçacıkları ıslanmak istemez. Bu tür bileşimleri, kalın homojen bir kütle elde edilene kadar iyice ve oldukça uzun bir süre yoğurmak gerekir..

Seyreltilmiş harcın raf ömrü, mukavemet açısından kısadır – yarım saat veya bir saat. Bu süreden sonra çözelti sertleşmeye başlar, topaklanır, plastisitesini kaybeder ve artık onunla çalışmak mümkün değildir. Bu nedenle, harcı küçük porsiyonlarda seyreltmek en çok tercih edilir. Çalışma sürecinde bileşim kalınlaşmaya başladıysa, üzerine az miktarda su ekleyebilir ve iyice karıştırabilirsiniz..

Çok fazla harç pişirirseniz, kaliteyi kaybetmeden hepsini yapmak çok zordur. Aynı anda büyük miktarda karışım hazırlamak, ancak her biri belirli bir aşamayı gerçekleştiren birkaç kişi aynı anda enjeksiyon üzerinde çalışıyorsa mantıklıdır..

Harcı seyreltmek için en uygun kap, 300 ila 500 ml’lik bir kauçuk veya esnek polimer kaptır. Esneklik, katılaştığında karışımın çok sert hale gelmesinden ve sert bulaşıklardan kazıyarak çıkarmanın neredeyse imkansız olmasından kaynaklanmaktadır. Yumuşak kabı çevirdiğinizde, sertleşmiş harç duvarlardan “çıkarılır” ve hafif bir dokunuşla dışarı çıkar. Sert bir kaba vurmaya çalışırsanız, bardağın çatlama olasılığı, harcın duvarların arkasında kalmasından daha olasıdır..

Hazır bir derz dolgu karışımı kullanılması durumunda, üretici bizim için her şeyi yaptı. Direk kovadan dışarı çekilerek kullanılabilir. Kullanılmayan harcın kurumaması için sadece kapağı sıkıca kapatmayı unutmamak gerekir. Açık havada 12-24 saat sonra, bitmiş karışım önce bir film ile kaplanır ve daha sonra derz dolgu için uygun olmayan bir katı hale gelir..

Enstrümanlar

Dikişleri ovalamaya başlamadan önce, bir kova temiz soğuk su, lateks veya vinil eldivenler ve küçük gözenekli birkaç yoğun sünger (bulaşık yıkamak gibi) ve ayrıca iki emici bez hazırlamanız gerekir. İşin rahatlığı için bir merdiven gereklidir. Derzleri doğrudan harçla doldurmak için 5-10 cm genişliğinde esnek bir poliüretan spatulaya ve hazır harç içeren bir kaba ihtiyacınız vardır..

Derzleme becerileri mükemmel değilse, küçük bir alet almak daha iyidir. Kısmi eklem düzeltmesi için elinizin altında bir boyama bıçağı bulundurmak da iyi bir fikirdir. Estetik bir dikiş oluşturmak için küçük çaplı yuvarlak bir ebonit çubuğa ihtiyacınız var – 3-5 mm.

Özel durumlarda iyi yapışan maskeleme bandı gerekebilir. Dikiş doldurma makinesi gibi bir fikstür seçebilirsiniz. Bu işinizi çok kolaylaştıracak ve daha hızlı halledeceksiniz..

nasıl başvurulur?

Eldiven giydiğinizden emin olun, böylece ellerinizin durumu hakkında endişelenmeden dikişleri kapatabilirsiniz. Harç bileşimi oldukça agresif. El koruması olmadan kontakt dermatit riskiyle karşı karşıya kalırsınız..

Fayans yapıştırıcısının uçlarından çıkarılmamış olması nedeniyle yabancı kalıntılar ve renk sapmaları olmadan dikişleri düzgün hale getirmek için çalışmaya başlamadan önce temizlenmeleri gerekir. Deneyimli ustalar, karo döşeme işlemi sırasında doğrudan bolca nemlendirilmiş bir süngerle dikişleri yıkarlar. Bunu kuru fayans yapıştırıcısını yenilemek çok daha zor olduğu için yaparlar. Ancak, kurumuş tutkal hala dikişlerde kalırsa, küçük bir spatula veya boya bıçağı ile temizlenebilir. Bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, çünkü mekanik stres seramik ürünün cilasına zarar verebilir. Bu, onarımı çok zor olan talaşlarla sonuçlanacaktır..

Dikişler temizlendikten sonra nemli bir süngerle durulanarak birleştirilmesi tercih edilir..

Dikişleri mümkün olduğunca çabuk kapatmanız, çözümü kendinden emin hareketlerle uygulamanız ve tüm talaşları onarmanız gerekir. Ayrıca dikişi koyulaştırabilir veya yeniden renklendirebilirsiniz. Özel boyalar ekleyerek rengi değiştirebilirsiniz..

Harç kullanarak güzel ve hatta dikişler elde etmenin birkaç yolu vardır..

  Alçı veya çimento esaslı

  Her durumda, ancak fayans yapıştırıcısı hareketliliğini kaybettikten ve fayans amaçlanan yerine net bir şekilde sabitlendikten sonra dikişleri zımparalamak mümkündür. Zeminler için bu an, karoları kendi vücudunuzun ağırlığı ile itmeden karoların üzerinde yürümenin mümkün olacağı dönem ile belirlenir..

  Bileşim, tüm uzunluğu boyunca sürekli vuruşlarla, az bir çaba ile enine yönde temiz bir dikişe uygulanır. Harcın geri kalanı, aynı spatula ile karodan dikiş boyunca geçirilerek çıkarılır. Dikiş eşit hale gelir. Fazla harç, bitmiş bileşim ile kaba geri gönderilir. Görsel olarak, derzin derz ile tam olarak doldurulmasını hemen değerlendirebilirsiniz. Bir yerde boşluk (delik) veya yetersiz miktarda harç varsa, dikişin sertleşmesini beklemeden bu kusurların düzeltilmesi tavsiye edilir. Dikişler tüm duvarda aynı şekilde doldurulur. Sonra başladıkları yere dönerler ve derzleri temizlerler..

  Harcın bu uygulama yöntemiyle temizlenmesi, tüm derzlerin eşit ve pürüzsüz hale getirilmesini amaçlar. Bu işlem yuvarlak bir abanoz çubuk kullanılarak yapılır. Böyle bir araç yoksa, yuvarlak bir kalem veya oval bir çakmak kullanabilirsiniz. Sertleşmeye başlayan derz üzerine hafif bir baskı uygulayarak dikiş boyunca bir çubuk geçirin, dikişteki gereksizleri çıkarın ve hafif içbükey pürüzsüz yüzeyini oluşturun. Dikişler, tüm uzunluk boyunca bile biraz girintilidir.

  Derz oluştuktan sonra karolar önce hafif nemli sonra kuru bir bezle silinir. Burada derz dolgunun güç kazanmaya başladığı andan önce güzel bir derz oluşturma sürecine başlamak çok önemlidir..

  Başka bir durumda, bileşim aynı şekilde uygulanır, nemli bir sünger veya parmak kullanılarak hemen sadece dikiş oluşturulur, hafif bir basınçla yeterince nemli bir süngerle kaydırılır. Bu yöntemle zaten silinen alana geri dönmek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca karolar derz dolgu işlemi sırasında direkt olarak yıkanmaktadır. Kuruduktan sonra yüzeyi kuru bir bezle silmek yeterli olacaktır..

  Bitmiş bileşim, derz için gerekli boyutta bir ağızlığa sahip bir mala torbasına yerleştirilir. Önce dikey veya yatay dikişleri doldurun.. Karışımı sıkarken, dikişi boşluklar olmadan tamamen doldurduğunu dikkatlice izlemeniz gerekir.. Su ile seyreltilmiş herhangi bir karışım, büzülme, yani kuruma ve onlardan nemin buharlaşması üzerine hacimde azalma özelliğine sahip olduğundan, derz dolgu anında göründüğünden biraz daha fazla miktarda harç uygulamanız gerekir..

  mastik

  Mastikler özel tabancalar için tüp ve silindirlerde üretilir. Dikişlerin derzlenmesi için ikinci seçenek kullanılır. Silindirin sızdırmaz ucu keskin bir bıçakla kesilir, ardından üzerine dolgu macunu ile birlikte gelen konik bir nozul vidalanır. Balon tabancaya yerleştirilir, gerekli dikiş genişliğini elde etmek için konik memenin ucu kesilir. Dolgu macunu tam olarak dikişe bastırılır. Pürüzsüzleştirme ıslak parmak veya sünger ile yapılabilir. Fayansın yüzeyinden fazla dolgu macunu hemen nemli bir süngerle yıkanmalı ve bir bez peçete ile kurulanmalıdır..

  reçine bazlı

  Bileşim genellikle reçinenin kendisi ve sertleştiriciden oluşan iki bileşenli bir yapıya sahiptir. Hava kabarcığı olmayan daha homojen bir kütle elde etmek için reçine karıştırılmadan önce bir su banyosunda yaklaşık 50-60 derecelik bir sıcaklığa ısıtılmalıdır. Tasarım gereği sertleştirici, gerekirse renklendirme macunu ve seçilen dolgu maddesini ekleyin. Karışım doğrudan dikişe uygulanmaya çalışılmalıdır. Ekli bir pişirme torbası kullanabilir veya özel bir harç torbası satın alabilirsiniz. En rahat esnek plastik mala ile dikişleri hizalayın.

  Derz dolgusu karo yüzeyine bulaşırsa, lekeli alanı hemen kurulayın, ardından nemli bir süngerle durulayın ve tekrar kurulayın..

  Faydalı ipuçları

  Düz olmayan, ancak kabartma yüzeyi olan bir karo üzerine derz yapılırken, karonun ön yüzeyinden gelen karışım hemen bol su ile yıkanmalıdır. Aksi takdirde, düzgün görünmesini sağlamak son derece zor olacaktır. Kabartmadaki küçük girintilere yemiş olan harç, sertleşirken temizlenmesi çok zordur. tüm işleri mahvedebilirsin.

  Karo “uymuyorsa”, dikişler bir sırada farklı genişliklerde elde edilir – dikey veya yatay. Bu durumda, dikişlerin standart doldurulmasından sonra, aşağıdaki numarayı kullanabilirsiniz: ayarlanması gereken dikişin tüm uzunluğu boyunca kuru ve temiz bir karo üzerinde, her iki tarafa da maskeleme bandı yapıştırılır. Dikişin genişliği en geniş olana göre seçilir.. Harç, derzleri doldurmaktan biraz daha sıvı ile seyreltilir..

  Karışımı, oluşan dikişe nazikçe uygulayın, hemen düzeltin ve kusurları ortadan kaldırın. Karışımın katılaşması beklenmeden bant çıkarılır. Aksi takdirde, harç dikişin kenarları boyunca parçalanmaya başlayacak ve dikişin kenarı düz yerine pürüzlü hale gelecektir. Maskeleme bandı, karoların derz dolgusu yapılırken, ön yüzeyin kenarını derz karışımının bulaşmasını önlemek için ince bir kabartma ile de kullanılabilir. Bu durumda, durulama için çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur. Aynısı gözenekli bir yapıya sahip kaplama malzemeleri için de geçerlidir. Burada viski olmadan yapamazsın.

  Tüm düşey ve yatay derzleri doldurduktan sonra, havlupan, sıcak ve soğuk su çıkışları, çamaşır makinesi muslukları vb. yanındaki karolarda tüm teknolojik boşlukları doldurmayı unutmayın..

  Düz (pürüzsüz) uçlu karolarda derz doldurulurken derzler derinleştirilmeden yapılmalıdır. Yani, karonun dikişi ve yüzü tek bir yüzey oluşturmalıdır. Aksi takdirde, kahverengi yan yüzey derz altından görünecek ve tüm izlenimi bozacaktır..

  Derz dolgu için karo rengine uygun bir karışım satın alabilirsiniz. Ancak bazen üreticiler, hazır bir renk karışımı satın almanın imkansız olduğu renk ve desenleri kullanır. Bu gibi durumlarda, ya sadece beyaz bir harç ya da renkli olarak en yakın olanı satın almanız ve gerekli renk aralığında renklendirme macunu ekleyerek istediğiniz gölgeye getirmeniz gerekir..

  Mükemmel montaj ve iyi boyutlandırılmış karolarla, sağlam bir yüzey efekti elde etmek için derzleri tam olarak kullanılan kaplama malzemesinin rengine göre zımparalamak mümkündür. Fayanslar en iyi kalitede değilse, bükülmüşse (çoğunlukla bir kenarı 40 cm’den büyük olan fayanslarda bulunur) ve kurulum mükemmel değilse, zıt renkte bir harç kullanmak daha iyidir. Böylece, biri “uçak içine basamazsa” ve “dışarı atladıysa”, bitişik karolar arasındaki küçük farkları “gizleyebilirsiniz”..

  Hazır bir harç kullanıyorsanız, her şeyden önce, kepçenin kenarlarına “bulaşmış” olan bileşimi “topladığınızdan” emin olun. Aksi takdirde, bu karışım çok çabuk kurur, kuru çözeltinin parçacıkları bitmiş bileşime düşer ve daha sonra oluşan dikişte parçalar halinde yapışır..

  Hazır dikişlerden çıkarılmaları ve ortaya çıkan kusurları kapatarak çift çalışma yapmaları gerekecek..

  Harç kuruduktan sonra kalitesini değerlendirirken, dikişte pürüzlülük şeklinde küçük kusurlar bulunabilir. İnce taneli aşındırıcı malzemeler kullanılarak veya daha basit olarak öğütülerek çıkarılabilirler. Bu, harç taşa dönüşene kadar yapılmalıdır. Ayrıca, sıvı kefir durumuna seyreltilmiş bir harçla bu tür kusurların üzerinden manuel olarak geçebilirsiniz. Sonuç olarak dikişin geçişler olmadan eşit olduğundan emin olun..

  Zemindeki derz açık renkte yapılmaz. Zamanla zeminleri yıkadıktan ve üzerine toz ve kir bulaştıktan sonra kararır ve görünümünü kaybeder. Bu nedenle, yer karolarını derzlemek için ya daha koyu bir renkten hazır bir karışım satın alın ya da istediğiniz gölgeye kendiniz renklendirin..

  Derzlerdeki harç, özellikle genişlerse, karo yüzeyinde olduğundan çok daha uzun süre yumuşak ve esnek kalır. Derzleri zemine döktükten sonra, derz doldurulduktan üç ila dört saat sonra herhangi bir işlemin yapılması daha iyidir. Aksi takdirde, bitmiş dikişi itebilirsiniz ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalacaksınız..

  Çimento esaslı bir harç kullanırken, kalıntılarını seramik karoların ön yüzeyinden çıkarmak bazen zordur. Şimdi hırdavatçılarda, genellikle püskürtme tetikli şişeler şeklinde, çimento harçlarının yıkanması için özel çözümler satılmaktadır. İşinizi kolaylaştırmak için bunları kullanabilirsiniz..

  Seçtiğiniz şerbet su itici veya mantar önleyici değilse, bu şerbet ürünlerini ayrıca satın alabilirsiniz. Küçük şişelerde sıvı halde satılırlar. Dikişler küçük bir fırça ile işlenir, böyle bir işlemden sonra, bileşimin kurumasını beklemeden fayansları iyice durular veya silerek.

  Fayanslardaki dikişlerin nasıl taşlanacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..