Genel olarak iç mekan tasarımında açık renk tonlarının koyu tonlara göre daha çok tercih edildiği kabul edilmektedir. Alanı görsel olarak genişletirler, hacim ve ferahlık hissini arttırırlar, sakin, uyumlu bir ruh haline uyum sağlarlar. Ve tam tersine, koyu gölgeler kasvetli nefes alır, odayı küçültür, mobilya ve dekorun güzelliğini gizler ve bu tür odalardaki ruh hali arzulanan çok şey bırakır. Bununla birlikte, bir dereceye kadar, bunların hepsi sıradan insanların klişeleri ve ortak mitleridir..

özellikler

Profesyonel tasarımcılar ve güzellik uzmanları uzun süredir yerleşiktir: iç mekandaki koyu renk yola çıkıp gizem verebilir, lüks ve şıklık katabilir, hem abartılı hem de katı zarif görüntüler yaratabilir.

Ana şey, koyu bir renkle etkileşime girerken, altın ortalamayı arayabilmek ve kullanabilmek, gölgeler ve tonlar, doğal ve yapay aydınlatma kombinasyonu ile oynayabilmektir. Karanlık ve aydınlık, parlak ve sessizin uyumlu oranlarını bulabilme.

İç mekandaki koyu renkler hakkında konuşurken, odanın en hacimli yüzeylerini – duvarları – dikkate almak gelenekseldir. Ve tüm odanın atmosferini yaratmak için ana işlevin düştüğü duvar kaplamasında. Bu nedenle duvarlardaki koyu renkli duvar kağıtları, iç mekanın estetik algısı için büyük önem taşımaktadır. Seçimlerinin doğruluğuna ve duvardaki konumuna bağlıdır., oda kasvetli bir dolap mı yoksa zarif ve şık bir salon gibi mi görünecek:

 • Modern iç mekanlardaki oturma odası ve salon için, doğru aydınlatma ve aydınlatmanın yanı sıra koyu ve açık renklerin bir kombinasyonu harikalar yaratabilir. Aynı şey mutfak ve banyolar için de geçerli..

 • Bir yatak odası için, koyu tonlardaki duvar dekoru en iyi şekilde yatağın başının arkasındaki duvarda düzenlenir. Bu durumda, duvar kağıdının zengin rengi psikolojik olarak iyi dinlenmeye müdahale etmeyecek ve yatağın başındaki uyku alanı odanın iç kısmının ana aksanı haline gelecektir..

 • Mutfaktaki koyu duvar kağıdı, alanı işlevsel alanlara bölmek için iyidir. Mutfağın ve yemek takımının konumuna bağlı olarak, bir yemek veya çalışma alanını belirlemek için koyu bir renk kullanılabilir..

 • Çocuk odasında baskıcı kasvetli gölgelerden kaçınmak daha iyidir, ancak bebek odasını peri ormanı veya yıldızlı bir gece gökyüzünün görüntülerinde dekore etme arzusu varsa, koyu renk paletinden en açık tonları seçmelisiniz..

Koyu renkli duvar kağıtları için istenmeyen bir diğer yer ise küçük koridorlar ve koridorlardır. Zaten sıkışık olduğu odalarda, sıkışıklık ve tıkanıklık izlenimi yaratmamak için alanı mümkün olduğunca “aydınlatmaya” çalışmanız gerekir..

Renkler

Odada kalmanın rahatlığı, doğru renk seçimine bağlı olacaktır. Bu nedenle, bu veya bu renk üzerinde durmadan önce önemlidir., nihai tasarımı görsel olarak sunun veya bir bilgisayar programı kullanarak bir oda çizin.

Koyu tonların ana spektrumuna bir göz atalım:

 • Siyah. Doğru kullanıldığında ve açık tonlarla birleştirildiğinde iç mekana şıklık katabilecek şık ve sofistike renk. Bej, sütlü, pembe tonlarıyla iyi gider. Aşağıdaki varyantlarda kullanılabilir:
 1. Açık renk desenleriyle (neon, gümüş, beyaz) süslenmiş duvarlardan birinin vurgu alanı. Yatak odası iç mekanları için mükemmel.
 2. Duvarın alt kısmı. Koridorda veya mutfakta alanı istenmeyen kirlerden korur.
 3. Dama tahtası karo deseni – art deco oturma odası için mükemmel.

 • Kahverengi. Bu rengin spektrumu hem vurgulu duvarlardan birinde hem de bir bütün olarak iç mekanda kullanılabilir. Çikolatadan yumuşak kahveye yumuşak geçişler, mekanı karartmadan hoş bir atmosfer yaratacaktır. Herhangi bir odayı dekore etmek için uygundur, doğal ahşap mobilyalarla birlikte sıcaklık ve rahatlık yaratır. Klasik iç mekanlar veya yarı antika tasarımlar için, monogramlar ve yaldız unsurları ile yumuşak gözenekli bir yapıya sahip zengin kahverengi duvar kağıtları idealdir..

 • kırmızı. Bununla birlikte, aktivitenin ve tutkunun rengi dikkatli kullanılmalıdır – aşırı kırmızı tonların fazlalığı, aşırı çalışmaya, saldırganlığa ve kaygıya neden olabilir. Kırmızının daha koyu tonları – kiraz, bordo, mercan, mor, açık tonlar, metalik parlaklık ve beyaz yüzeylerle birlikte mutfakta iyi görünecek.

 • Mavi. İyi aydınlatma gerektiren sade bir renk. Pencereleri güneşli tarafa bakan yatak odaları ve oturma odaları için kullanılabilir. İç mekanın bunaltıcı olmasını önlemek için koyu mavi renk aynı aralıktaki açık tonlarla seyreltilmelidir. Bir Akdeniz country stili veya deniz teması için beyaz ve mavinin bir kombinasyonu ve bu renklerin çizgili duvar kağıdında kullanılması uygundur..

 • Yeşil. Yeşil tonların spektrumu hem canlandırıcı hem de yatıştırıcı etkilere sahip olabilir. İç mekanda belirsiz görünüyor, ancak doğru yaklaşımla oturma odası veya yatak odasının tarzını vurgulayabilir. Koyu yeşil duvar kağıdına sahip bir duvarın arka planına karşı doğal etno ve eko stilleri çok etkileyici görünecek.

 • Güzel zeytin duvar kağıdı da kayıtsız doğal tema severleri bırakmayacak. Altın dekorlu malakit veya zümrüt renginde duvar kağıdı, klasik tarzda lüks bir oturma odası yaratacaktır..

 • Gri. Koyu gri tonlar, uygun renklerle inceltildiğinde harika renklerle ışıldayabilir. Pembe eklenmesi gri skalaya kül gülünün rengini verecek, sedef odayı inci ışıltısıyla süsleyecek, çelik ve gümüş, koyu gri duvar kağıdı ile birlikte asil bir klasik iç mekan yapacak ve aynı zamanda bir ultra modern yüksek teknoloji odası.

 • Mor. Savurganlık ve sıradışı tasarım hayranları arasında özellikle popüler olan en moda renklerden biri. Morun fazlalığı iç karartıcı olarak kabul edilse de, doğru varyasyon ve kombinasyonla, tüm iç mekana gizem ve çekicilik katabilir..

nasıl birleştirilir?

Duvarları koyu duvar kağıdı ile süslemek başlı başına renk paletinin zenginliğini gerektirdiğinden, mobilya ve iç dekor seçimini dikkatlice düşünmelisiniz..

Odanın alanı ne kadar küçükse, mobilya ve zemin o kadar hafiftir, koyu duvar kağıdının arka planına karşı olmalıdır..

Siyah duvar kağıdı, beyaz mobilyaları, bir kuyruklu piyanoyu vurgulamak için harika bir fon olabilir. Yatağın başındaki koyu renkli bir duvar oturma alanını işaretleyecektir. Yatak odasındaki kar beyazı tavanı, bej perdeleri ve yatak örtülerini çikolata veya venge renginde duvar kağıtları harekete geçirecektir. Aynı renkteki kapıların karşısındaki duvarda koyu gölgeli duvar kağıdı orijinal görünecek.

Açık ve koyu kaplamaların kombinasyonu

Alanı uyumlu hale getirmek için uzmanlar üç renk kuralının kullanılmasını tavsiye ediyor: karanlığın dörtte biri olduğu karanlık ve ışığın kontrastı, ayrıca parlak bir vurgu. Tasarımcılar ve sanatçılar bu kuralı kıyafet koleksiyonları oluşturmak ve şık iç mekanları dekore etmek için kullanır..

Kuralın ana fikrini anlamak için bazı seçenekleri ele alalım:

 • Duvar kağıdı, wenge ve bej çikolata ve süt tonlarının oranlarında bir kombinasyon. Hafif mobilyalar ve kar beyazı tül, parlak bir vurgu olacak..

 • Yin-yang tasarım tekniği, geniş bir oturma odasını imar etmek için siyah ve beyazı birleştirecek ve turuncu veya kırmızı mobilyalar parlak bir vurgu haline gelebilir..

 • Bir duvardaki zengin mor, turkuaz, leylak veya pembe incilerin açık tonları ile tamamlanan vurgu bölgesini işaretleyecektir..

 • Parlak turuncu renkli duvar kağıdı mutfak için idealdir. Canlandırıcı portakal, limon veya süt tonlarını mobilya takımları ve perdelerde dengeler.

Çeşitli stiller

Koyu renkli duvar kağıtlarının şüphesiz bir avantajı vardır: herhangi bir dekorasyonu gölgeleyebilir ve odanın stilini mümkün olduğunca vurgulayabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, koyu kahverengi çikolata ve venge tonlarında çerçevelenen klasikler şık ve saygındır..

Koyu yeşil incelik katabilir İngiliz tarzı, yeşil duvar kağıdı, kadife perdeleri ve pahalı bir bilardo masası kumaşını ortaya çıkaracak ve altın monogramlar tüm iç mekana lüks bir dokunuş katacak. Bordo ve kiraz stili mükemmel bir şekilde vurgulayacak modern. Beyaz ve siyahın kombinasyonu – stilin temelleri Art Deco. Ayrıca siyah ve beyaz tonları modern bir tarzda iyi görünüyor. yüksek teknoloji ve minimalizm.

stil için kaynak yumuşak pastel tonları ile çiçek veya çiçek süslemeli mor duvar kağıdı parlak ve şık görünecek. Endüstriyel tesislerin ve sokakların tarzı (çatı katı) kırmızımsı-kırmızı tonlarda kaba tuğlaları taklit eden duvar kağıdını mükemmel bir şekilde tamamlar.

Nasıl seçilir?

Üreticiler tarafından sunulan çeşitli duvar kağıdı türleri arasında en popüler seçeneklerden bazıları not edilebilir:

 • Kağıt. Duvar kağıdı tamamen kağıt ağdan oluşur. Kısa ömürlüdürler ancak fiyat olarak ekonomiktirler. Tek katmanlı veya çok katmanlı, çoğunlukla pürüzsüz bir yüzeye sahip, aynı zamanda dışbükey bir kabartmaya sahip.
 • Dokunmamış. Küçük duvar kusurlarını gizleyebilen dokumasız elastik kumaş. Tutkal ve su ile şişmez, kuruduktan sonra şeklini korur. Doku çok farklı olabilir: parlak, dokulu, üç boyutlu desenler veya kabartmalı. İki versiyonda gelir: renkli ve “boyama için”.
 • Vinil. İnce PVC (polivinil klorür) kaplamalı kağıt veya dokuma olmayan malzemeler bazında üretilir. Koruyucu film malzemeye güç, neme karşı direnç kazandırır ve güneş ışığından kaynaklanan yanmayı ortadan kaldırır..

 • Akrilik. Bu, malzemenin yüzeyini dokulu ve pürüzlü hale getiren akrilik kaplamalı bir kağıt duvar kağıdıdır..
 • Tekstil. En pahalı duvar kağıdı türlerinden biri. Bununla birlikte, bu tür duvar kağıtları kağıt veya dokuma olmayan bazında yapılırsa, bu, maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Bu versiyonda, kağıda ince bir dokuma keten, ipek, polyester tabakası uygulanır. Pürüzsüz veya kadifemsi olabilir.
 • Fotoğraf duvar kağıdı. Tam duvar görüntüsüne sahip bir odaya renk ve hacim eklemenin ideal bir yolu. Salondaki ölçek ve perspektif, bir doğa görüntüsü yaratacaktır: dağlar, deniz manzaraları, dünyadaki şehirlerin fotoğrafları. Mevsimler, renk düzenine uygun odalara özel bir hava katacaktır. Büyük çiçeklerle ilkbahar veya yaz, altın yapraklı sonbahar, karlı bir çerçevede yeşil iğneler olabilir..

nasıl dekore edilir?

Her zaman ve her iç mekan için değil, koyu tonlarda düz duvar kağıdı uygun olabilir. Oda küçükse ve farklı renklerde tek renkli tuvallerden oluşan eksiksiz bir kompozisyon oluşturmanıza izin vermiyorsa, malzemelere başvurabilirsiniz., iç dekorasyon olarak hizmet vermek. Aynı seçenek, duvarlardaki karanlık monotonluğa karşı olanlar için de uygundur ve yine de renk, iç palete dahil edilmek ister..

Çözüm, koyu duvar kağıdı üzerinde geometrik şekiller veya açık renklerin soyutlanması olabilir. Aynı spektrumun dikey şeritleri, tavanların yüksekliğini görsel olarak artıracak ve iç mekanı yenileyecektir. Damalı desen, bir İngiliz kır mutfağı veya küçük bir çocuk odası için uygundur..

Genellikle dekoratif şeritler – pervazlar düz koyu duvar kağıtlarını süslemek için kullanılır. Minimalist tarzda soyut desenler, göze batmayan ferahlatıcı bir dekor olabilir..

duvar kağıdı boyama

Dokunmamış duvar kağıdı, tuvalin temelini değiştirmeden iç mekanı güncellemenize izin veren boyanabilir duvar kağıdı için uygun ve ekonomik bir seçenektir. Bu duvar kağıdı türü genellikle çok çeşitli dokularda ve kabartmalı desenlerde gelir. Su bazlı boya ile boyanmış özel duvar kağıdı yeniden boyanabilir – önceki rengi güncelleyin veya tamamen farklı bir olağandışı gölge alın.

Güncelleme üzerinde çalışmaya başlamadan önce, Emin olun apartmandaki duvar kağıdı türü boyamaya uygundur, ve ayrıca bu prosedürün kurallarını ve nüanslarını okuyun.

Dokunmamış duvar kağıdının nasıl doğru şekilde boyanacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

İç seçenekler

Karanlık duvar kağıtları, klasik tarzdaki geniş oturma odasındaki dinlenme alanını uyumlu bir şekilde vurgulayacaktır. Çerçeveli duvar resimleri, dekorasyon olarak genel atmosfere müdahale etmeyecek, ancak ona saygınlık kazandıracaktır..

Mutfaktaki dokulu duvar kağıdı, yemek alanını vurgulayacak ve iç mekana romantizm katacaktır..

Yatak odasında arkadan aydınlatmalı sıcak kahverengi tonlarda duvar kağıdı, rahatlık yaratacak ve sizi dinlendirici bir konaklamaya davet edecektir..

Kapıların rengine uygun koyu yeşil duvar kağıdı, açık dekor öğeleriyle birlikte stilin zevkini ve inceliğini vurgulayacaktır..

Koyu mavi ve lila tonları kızın yatak odasını hareketlendirecek, pembenin yaygınlığı ise romantik bir atmosfer yaratacak. Bir genç çocuk, spor temalı koyu renkli bir duvar kağıdına bayılacak.