Kağıt duvar kağıdı seçiminin özellikleri

Kural olarak, duvarlar için dekoratif malzemelerin maliyeti, toplam onarım tahmininin aslan payını oluşturur, bu nedenle paradan tasarruf etmenin en kolay yolu üzerlerinde olacaktır. Bunu yapmak için, yapıştırmak için daha fazla zaman harcamaktan korkmayan eski güzel kağıt duvar kağıdını tercih etmeniz önerilir. Sonuç olarak, makul bir fiyata güzel bir duvar kaplaması elde edebilirsiniz..

Özellikler ve özellikler

Tüm kaplama malzemeleri gibi, kağıt ürünleri de olumlu ve olumsuz niteliklere sahiptir. Tuvallerin avantajları arasında şunlar vardır:

 • Düşük fiyat kategorisi, bu, bu tür kaplama malzemelerine olan talebi açıklar. Ancak tüm kağıt duvar kağıtlarının ucuz olduğunu varsaymayın. En yüksek kalitedeki Avrupa örnekleri, fiyat olarak vinil ile karşılaştırılabilir bir maliyete sahiptir. Rus, Belarus ve Ukraynalı üreticilerin kağıt ürünlerini düşünürsek, bunlar uygun fiyat ve sadece çok çeşitli ürünlerle ayırt edilirler. En talepkar veya bütçe bilincine sahip kişi bile uygun bir seçenek bulabilecektir..
 • Çeşitlilik. Modern kaplama malzemeleri pazarı, olası tüm baskı ve tonlarda çok çeşitli kağıt duvar kağıtları sunar. Geometrik desenler, bitkisel motifler, flora ve fauna görüntüleri, stilize taş ve ahşap duvar kağıtları, düz tuvaller varlığında.
 • Kağıt duvar kağıdı tüm çevresel gereksinimleri karşılayın. Diğer doğal malzemelerin eklenmesiyle doğal selüloz içerirler. Yangın durumunda bile, kaplama insanlara ve çevreye zararlı herhangi bir madde yaymaz, bu nedenle kağıt ürünler, çevresel bileşenin ilk sırada olduğu çocuk odaları için çok önemlidir. Bir başka kullanışlı kağıt kalitesi de nefes alabilirliktir. Serbest hava sirkülasyonu, duvarları nem birikiminden ve gelecekte mantar ve küf oluşumundan korur.
 • Duvarları yapıştırma işlemi zor değildir., bir amatör bile halledebilir.

Dezavantajları şunları içerir:

 • Kısa servis ömrü. En basit ve en ucuz tek katmanlı duvar kağıdı, sık mekanik stresten sonra çekici görünümünü kolayca ve hızla kaybeden ince bir kağıt ağdır. Bazı açık renkli numuneler yapıştırmadan sonra parlar, bu nedenle duvar yüzeyi görünür. Simplex’in kırılganlığı yalnızca düşük fiyat kategorisiyle doğrulanır. Bugün, tek katmanlı kağıt duvar kağıdı, kır evlerinin dekorasyonunda veya kozmetik onarımlarda daha sık kullanılmaktadır. Simplex ile karşılaştırıldığında, iki katmanlı malzemeler daha kalın ve daha güçlüdür, kalite ve dayanıklılık açısından tek katmanlı numunelerden önemli ölçüde üstündür, ancak tuvallerin maliyeti 1.5-2 kat daha yüksektir.
 • Doğrudan güneş ışığı kağıt kaplamayı olumsuz etkiler. Zamanla renkler solar, çekiciliğini kaybeder ve matlaşır. Durumdan çıkmanın yolu, boyamak ve bir vernik tabakası ile kaplamak için duvar kağıdı kullanmaktır..
 • Kağıt kanvasların düşük nem direnci, lehlerine konuşmayan bir başka faktördür. Nemin etkisi altında kağıt ıslanır ve prezentabl görünümünü kaybeder. Sürekli yüksek neme sahip odalarda kağıt malzemelerin kullanılması önerilmez..
 • Kötü ses yalıtımı bariz bir dezavantajdır. İnce bir kağıt desteğin ses dalgalarını iletme özelliği, yaşam alanlarındaki duvarları kaplamak için iyi bir özellik değildir..

Görüntüleme

Birkaç çeşit kağıt duvar kağıdı vardır..

 • Basit tek katmanlı tuvaller (simpleks). Sadece bir kağıt tabakasından oluşurlar, bu nedenle oldukça incedirler ve duvarları yapıştırırken zorluklar ortaya çıkar..

Bu tür duvar kağıtlarına genellikle ekonomi sınıfı malzemeler denir..

 • Çift katmanlı (dupleks). Yapılarında, biri taban rolü oynayan, ikincisi dekoratif olan iki yapıştırılmış kağıt tabakası vardır..

Malzemelerin mukavemet seviyesi yüksektir, yapıştırıldığında gerilmez veya yırtılmaz.

 • Kağıt destekli vinil duvar kağıdı. Üst tabaka polimerik bir köpük malzemedir (polivinil). Ürünün alt tabakası sadece dokumasız değil, aynı zamanda kağıt olabilir..

Köpüklü duvar kağıdı, çeşitli malzemeleri mükemmel bir şekilde taklit eder ve havanın iyi geçmesine izin verirken, yapıştırmadan önce duvar yüzeyinin özel bir şekilde hazırlanması gerekmez..

 • Oluklu – iç piyasada nispeten yeni duvar resimleri. Malzemenin üst tabakası dalgalı ve kıvırcık kıvrımlıdır, bu nedenle duvar kağıdı ile kaplanmış yüzey çok orijinal görünür..

Oluklu duvar kağıtları, aydınlatma ve görüş açısına bağlı olarak rengi değişen büyük talep görmektedir..

 • Tekstil malzemeler elit duvar kağıdı çeşitleri olarak sınıflandırılır, bu nedenle çok daha pahalıdırlar. Özellikleri, bakımın titizliği ve yapıştırmadan önce tamamen düz bir tabana duyulan ihtiyaç olarak kabul edilir..

Çevre dostu kumaş duvar kağıdı, herhangi bir odaya temsili bir görünüm verir.

 • Yıkanabilir duvar kağıdı, özellikle banyo, mutfak ve koridor gibi odalar için önemli olan yüksek neme sahip odalarda kullanılabilir..

Su geçirmez tabakaların dezavantajları arasında düşük hava geçirgenliği bulunur..

 • mantar duvar kağıdı, iç mekanı doğal malzemelerin güzelliğiyle doldurmanıza olanak tanır. Mantar meşesi kabuğu, tuval üretimi için hammadde olarak kullanılır..

Mantarın yüzeyi ayrıca boyanabilir, verniklenebilir veya cilalanabilir.

 • Akrilik kaplı duvar kağıdı özellikleri vinil örneklerine benzer. Farklılıklar arasında, vinil muadillerinden daha düşük bir özgül ağırlık seçilebilir. Üst köpük tabakası, yapıştırma işlemini büyük ölçüde kolaylaştıran yarısı kadar incedir.

. Akrilik duvar kağıdının avantajları arasında çevre dostu olma, önemli bir hizmet ömrü ve uygun fiyat bulunur..

Boyutlar (düzenle)

Malzeme seçerken son faktör rulonun boyutudur. Duvar kağıdının parametrelerini bilerek, herhangi bir odayı bitirmek için tam sayılarını hesaplayabilirsiniz – sadece duvar tuvalinin uzunluğu ve genişliği hakkında bir fikriniz olması gerekir. Rulo genişliği, üretim ülkesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir, ancak standart uluslararası boyutlar:

 • 0,53 m en yaygın seçenektir. Bu tür kaplamalar tüm dünyadaki fabrikalar tarafından üretilmektedir. Genellikle yarım metre olarak adlandırılırlar..
 • 0,7 m – Avrupalı ​​​​üreticilere özgü çeşitli kaplamalar. Malların kalitesi ve iyiliği nedeniyle, yurttaşlarımız arasında giderek popülerlik kazanıyorlar..
 • 1,06 m – metre kaplamalar yapıştırılacak yüzeydeki iş miktarını ve dikiş sayısını azaltır. Bu parametreler, pahalı dokuma olmayan duvar kağıdının karakteristiğidir. 1 m genişliğindeki tuvaller oldukça ağırdır, bu nedenle yapıştırma işleminde daha zordur..

Duvar kaplamaları için en tipik uzunluk 10 m’dir, çoğu rulo bu boyutta üretilir. Ek bir seçenek 15 m uzunluğundadır, boyanabilir vinil duvar kağıdı için kullanılır. Metre uzunluğundaki dokuma olmayan kaplamalar için 25 m uzunluk karakteristiktir..

Renk çözümleri

Tuval seçerken renkler önemli bir rol oynar..

 • Mavi iç mekandaki renk sakinleştirir, rahatlatır, odayı serinlik ile doldurur. Mavi duvar kağıdı, herhangi bir doğal tonla uyumludur: bej ve kahverengi mobilyalar, parlak sarı tekstiller, yeşillik ve yeşillik aksesuarları.

 • Mavi duvar dekorasyonu için renk en başarılı seçeneklerden biridir. Odaya hafiflik ve dingin bir uyum katar, ferahlık ve sonsuzlukla doyurur. Göksel gölgeler, güneye bakan pencereli odalar için uygundur..

 • Yeşil renkler insanı doğaya yaklaştırır. Bitkisel duvar kağıtları taze, zarif ve asil görünüyor.

 • Mor ve leylak notlar odaya gizem ve anlam katar. Lüks iç mekanlarda gölgeler uygundur.

Böyle bir seçim, sahiplerinin iyi tadı ve zenginliğinden bahseder..

 • Solar boyalar, sıcak ve rahat bir tasarım isteyenler tarafından tercih edilmektedir.. Sarı tonları iç mekanlarda yaşamı, enerjiyi, etkinliği kişileştirirler. Ruh üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler, yorgunluğu ve stresi azaltırlar. Özellikle kuzeye bakan pencereli odalar için iyidirler..

 • pembe gam kadınlık, duyarlılık ve romantizm ile ilişkilidir. Özellikle genç kızlar olmak üzere duygusal doğaları arasında en popüler olanıdır. Pembe tonları krem, beyaz, gri ve hatta siyahla iyi uyum sağlar.

 • kahverengi spektrum iç mekanda herhangi bir stil yönünde muhteşem görünüyor. Altın kabartmalı koyu çikolata renkli duvar kağıdı, odaya şık ve lüks katacak. Sütlü kahve rengindeki hafif malzemeler, klasik iç mekanlara uygun, özlü ve ölçülüdür..

Herhangi bir spektrumdaki tek renkli duvar kağıtları özel avantajlara sahiptir. Tüm alan için arka planı ve istenen ruh halini ayarlayabilirler. Tek renkli duvar dekorasyonu, herhangi bir aksesuar ve mobilya parçası kullanmanıza izin verir.

Dekor

Dekoratif elemanlar olarak aşağıdakiler kullanılır:

 • Odun evde özel bir mikro iklim yaratır, rahatlık ve rahatlık verir. Duvarları fıçı tahtası veya doğal levhalarla kaplamak oldukça maliyetlidir. “Bir ağacın altında” duvar kağıdı bir bütçe seçeneği olabilir. Tuvaller, her türlü ahşabı, testere yönünü ve işleme yöntemini aktarabilir. Duvar kağıdı modasındaki son trend, eskitilmiş tahtaların taklididir..
 • Yıldızlar kreş için duvar kağıdında giderek daha popüler hale geliyor. Bu tür kaplamalar rahatlamayı ve zihinsel dinlenmeyi teşvik eder, uzak dünyaların ve galaksilerin kozmik rüyalarına uyum sağlar ve bir uçuş hissi yaratır. Uzay temalı duvar dekorasyonu, duvarlarda Samanyolu haritası – yıldız teması her zaman bebek odalarında geçerlidir. Özellikle ilginç olan, karanlıkta parlayabilen duvar kağıdı seçenekleri..
 • Ürün:% s şehirleri ve mimari anıtları betimleyen – şık modern çözüm. Eyfel Kulesi, Mısır piramitleri ve geleneksel kırmızı otobüs ve Tower Bridge ile Londra’nın bir taslağı bir baskı görevi görebilir..

 • duvar kağıdı kuşlarla – en son moda trendlerinden biri. Tüylü, hem bağımsız olarak hem de ağaç, kelebek, çiçek çizimleriyle birlikte bulunabilir. Duvarlardaki kuşlar sonsuz bir bahar hissi yaratır, eve yenilenme ve refah ile ilişkili neşeli bir ruh hali getirir..
 • Suluboya duvar kağıdında her zaman modern ve çok çekici görünecek. Sulu boya lekeleri, iç mekanda ilginç vurgular oluşturmanıza, alanı çeşitlendirmenize, ona dinamikler eklemenize olanak tanır. Tuvaller hem hazır bir desenle satın alınabilir hem de kendi ellerinizle bir şaheser yaratabilirsiniz. Bir suluboya deseni veya hatta tam bir resim oluşturmak için sanatçı olmanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız olan boyanabilir duvar kağıdı ve biraz hayal gücü..
 • Kağıt duvar kağıdı “Taşın altında” doğal taşa uygun fiyatlı bir alternatif olabilir. Bir taş yüzeyin taklidi, iç mekana ayrıcalık ve özgünlük katacaktır. Malzemeler tek tip bir dokuya sahiptir, bu nedenle bir taşa benzerlik her zaman gerçekçi değildir.

Hangisini seçmeli?

Sonunda kağıt kaplama seçimine karar vermeden önce, hangi oda için tasarlandıklarını ve ne kadar süreyle yapıştırılmasının planlandığını anlamakta fayda var. Önümüzdeki yıllarda onarım planlanmıyorsa, dokunmamış olarak yüksek kaliteli iki katmanlı kanvasları tercih etmeye değer. Kozmetik onarımlar yaparken, gelecekte büyük bir revizyon planlandığında, duvar dekorasyonundan tasarruf edebilir ve ucuz tek taraflı duvar kağıdı satın alabilirsiniz..

Nem oranı yüksek odalarda neme dayanıklı yıkanabilir malzemeler tercih edilmelidir..

Evdeki yardımcı odaların ve konut dışı odaların (giriş holü, kiler) duvarları basit tek katmanlı duvar kağıdı ile kaplanabilir. Salon ve yatak odalarında lüks kabartmalı tuvaller ve kabartmalı dokulu duvar kağıtları uygundur. Yetersiz düz bir duvar yüzeyi, yoğun bir dekoratif kaplama gerektirir ve vinil kanvasların yardımıyla kusurları başarıyla gizlemek mümkündür..

Yapıştırmanın özellikleri

Kağıt duvar kağıdı, tek başına ve deneyim yokluğunda bile ele alınabilecek, çalışması oldukça basit bir dekoratif kaplamadır. Onları doğru ve gereksiz sürprizler olmadan yapıştırmak için bazılarını dikkate almanız gerekir. uzman tavsiyesi.

 • Duvarların hazırlanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Tuvalin altında hava kabarcığı kalmaması için tüm yüzeyler temizlenmeli ve iyice astarlanmalıdır. Sadece toprak kuruduktan sonra bitirmeye başlayabilirsiniz..
 • Taslaklar duvar kağıdı için ana tehdittir. Varsa, duvar kağıdı yapıştırıcının emilmesinden daha hızlı kurur..
 • Kenarlarında bir kenarı olan duvar kağıdının üst üste bindirilerek yapıştırılması gerekir, ancak bu uygulama yöntemi sadece ince tabakalar için uygundur. Kabartma desenli kalın kaplamalar uçtan uca yapıştırılmalıdır – bu şekilde dikiş daha az fark edilir.
 • Deseni ayarlamadan duvar kağıdı, her birinin uzunluğuna 5 cm ekleyerek aynı anda birkaç şerit halinde kesilebilir. Karakteristik bir süsleme varsa, işaretlerken bunu dikkate almanız gerekir..
 • Odada duvarların eğimi varsa, her şerit için 7-10 cm’lik bir kenar boşluğu yapılmalıdır..
 • Tutkal, bir rulo veya fırça kullanılarak tüm alana eşit olarak uygulanır. Kaçırılan alanların olmaması durumunda baloncuk oluşmaz..
 • Kaplamalar yoğunsa, duvar kağıdının yapıştırıcı ile emprenye edilmesi için birkaç dakika bırakılır. İnce tek katlı duvar kağıdı hemen yapıştırılmalıdır, aksi takdirde ıslanabilir..
 • Yapıştırma işlemi pencereden başlar, saat yönünde hareket eder.
 • Ön taraftaki yapıştırıcı, basit bir ev süngeri ile hafifçe lekelenebilir. Kağıt ağının inceliği nedeniyle sürtünmeye değmez.

Kağıt ürünleri üç güne kadar kurur. En basit simpleks tuvaller 18-24 saat içinde kurur.

Üreticiler

Ülkemizin duvar kağıdı pazarı hem yerli hem de yabancı üreticilerin malzemeleri ile temsil edilmektedir. Bunların arasında Amerikan, İsveç, Alman, İtalyan, İngiliz, Kore ve BDT ülkelerinden örnekler var. Farklı ülkelerden herhangi bir belirli markayı tavsiye etmek zordur, çünkü her üreticinin kendi “cipsleri” ve püf noktaları, artıları ve eksileri vardır. Bu nedenle, Almanya’dan duvar kağıdı, olumlu müşteri incelemelerinin kanıtladığı gibi, yüksek kaliteyi uygun fiyata kişileştirir..

İngiltere’den gelen ürünler, doku, malzeme ve tasarımda çeşitli ürün çeşitleriyle tanınır. İngiliz koleksiyonları belirli bir döneme veya stile karşılık gelme eğilimindedir, dokunuşa hoş dokular kullanırlar ve olağandışı parıltılı efektler bulunur. Bugün Rusya’daki duvar kağıdı fabrikalarının çoğu yeni bir üretim seviyesine ulaştı, böylece kalite ve kalite açısından yabancı meslektaşlarından daha düşük değiller..

İç mekanda güzel fikirler

 • Birkaç tür duvar kağıdını birleştirirseniz, en basit kağıt tuvaller bile odayı yeni renklerle “ışıldatabilir”. Beyaz monogramlarla süslenmiş açık mavi duvarlar harika görünüyor yatak odasının iç kısmında. Tasarım çözümü, beyaz duvar kağıdının yatağın başına yerleştirilmesidir. Mavi ve kahve çiçeklerinden oluşan bir süs, duvar dekorasyonunu odanın genel tarzıyla özlü bir şekilde birleştirir..
 • Çocuk odası narin pastel renkler ve dokunaklı baskılar olmadan olmaz. Pembe bir arka plan üzerinde oynak kelebekler herhangi bir kıza hitap edecek. Tek renkli duvar kağıdının yatay bir kombinasyonu, biraz titizlik kazandırmaya ve duygusal deseni seyreltmeye yardımcı olacaktır. Sarı-pembe klasik çizgiler, duvarların üst kısmındaki desenle uyumlu bir şekilde birleştirilmiştir. Eklemi kapatmak için ahşap bir bordür kullanılır.

Duvar kağıdı seçimi için öneriler, aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz..