Fayans seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Oda büyüklüğü, tasarım, bütçe ve kişisel zevk tercihleri ​​dahil alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. İç kaplama malzemeleri pazarının neredeyse tamamı yabancı üreticilerden oluşmaktadır. Bu, yüksek kaliteleri, geniş model yelpazesi, mükemmel performanslarından kaynaklanmaktadır. En popüler olanlardan biri, artıları ve eksileri bu makalede tartışılacak olan Polonya fayanslarıdır..

özellikler

Polonya’da kiremit üretimi 80’li yıllarda başladı. Hala Avrupa pazarındaki en kaliteli ve sağlamlardan biri olarak kabul ediliyor. Polonyalı üreticiler sırlı ve sırsız seramik karolar, klinker, geniş formatlı porselen taş eşyalar ve çok daha fazlasını sunmaktadır..

Üreticiler karo üretimi için yerel kil kullanırlar..

Ve karo üretiminin liderlerine – Almanya ve İtalya – bölgesel yakınlığı sayesinde, Polonyalı üreticiler hızla yeni çözümler alarak yüksek kaliteli orijinal ürünleri üretime sokuyor. Fabrikalar modern ekipman ve yüksek kaliteli malzemeler kullanır, bu nedenle bitmiş ürün tüm modern gereksinimleri karşılar..

Özellikler, artılar ve eksiler

Polonya’dan seramik karoların yüksek popülaritesi, benzersiz fiyat-kalite oranından kaynaklanmaktadır. Ayrıca tüm Avrupa ve Rusya standartlarını karşılar ve birçok avantajı vardır..

Polonya karolarının ana avantajlarından biri hijyendir.. Banyo ve mutfak, ortamı mikroorganizmaların hızlı büyümesine elverişli olan yüksek neme sahip odalardır. Bu nedenle, bu odalarda genellikle özel aletler kullanılarak ıslak temizlik yapılması gerekir. Mükemmel temizliği korumak için seramik karolar idealdir. Bu nedenle birçok üretici, ürünlerinin nem direncine özel önem veriyor..

Polonya karoları satın alarak, duvarlarda yoğuşma ve su sıçramasından korkamazsınız – daha az strese dayanabilir.

Diğer bir avantajı ise yüksek mukavemet özellikleridir. Karo aşındırıcı malzemelerle iyi temas halindedir, toz ve fırçalarla (metal değil) güvenle ovalayabilirsiniz..

Polonya yapımı seramik ürünlerin çoğunun ateşe dayanıklı olduğunu herkes bilmiyor. Karo, aynı anda çatlama veya deforme olmadan çok yüksek sıcaklıklara bile dayanabilir. Bununla bir soba veya şömineyi güvenle dekore edebilirsiniz – tasarımınız yalnızca bundan faydalanacaktır..

Önemli! Polonya karoları ısıtıldığında zehirli gazlar ve zararlı maddeler yaymaz.

Fayansların avantajları kimyasallara karşı direnci içerir.. Genellikle tüm ev kimyasalları banyoda saklanır, ancak her kaplama bu tür ürünlerle temasa dayanamaz..

Polonya seramik karoları, herhangi bir kimyasalla (hidroflorik asit hariç) etkileşime girdikten sonra rengini ve yapısını korur..

Diğer ürünler gibi, Polonya’dan gelen seramik malzemeler de dezavantajsız değildir:

 • “yüzen” bir karo boyutu olabilir;
 • bazı üreticilerin ürünleri analog ürünlerden daha incedir ve güçlerini kaybedebilir;
 • düz olmayan bir yüzeye sahip örnekler var (satın alırken kontrol edin).

Görüntüleme

Birçok karo koleksiyonu ve modeli vardır, bu nedenle bir satın alma işlemi yapmadan önce ana türlerini ve amaçlarını bilmeniz gerekir..

Duvarlara montaj için emaye seramik karolar kullanılır. Çok dayanıklı değildir, ancak duvar karosu seçerken bu kriter ana kriter değildir. Bu tipin ana avantajı, bina duvarlarının çevreden mükemmel şekilde korunmasıdır. Ve karakteristik parlaklık odaya zarafet ve zarafet katacak..

Mozaikler genellikle yer karosu olarak kullanılır. Bu yöntem sadeliği için iyidir, aynı zamanda mozaik orijinal bir kaplama oluşturmak için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, böyle bir mutfak veya banyo tasarımı her zaman prezentabl olacaktır..

Porselen çömlek, banyo zeminine döşemek için mükemmeldir. Mat bir yüzeye sahiptir ve çeşitli renk ve dokularda gelir. Pürüzlü veya oluklu bir yüzeye sahip ürünler özellikle güzel görünür. Böyle bir karo, çok kaygan olmayan bir kaplama oluşturmanıza izin verir, ancak normalden birkaç kat daha pahalıya mal olacaktır..

klinker karolar

Kaplama karoları ve porselen taş ürünleri üretiminin yanı sıra, Polonyalı şirketler klinker karo (tuğla benzeri karo) üretimi de yapmaktadır. Mükemmel kalitesi ile ünlüdür ve önde gelen Avrupalı ​​üreticilerin analog ürünleri arasında gurur duymaktadır..

Klinker yeni ortaya çıkan bir malzemedir, ancak teknik ve operasyonel özellikleri, kalitesi ve işlevselliği konusunda herhangi bir şüphe uyandırmaz. Bu, mutfak, banyo, koridor veya koridor dekorasyonu için en iyi seçenektir..

Klinker sadece iç mekanlarda değil, aynı zamanda dış mekanlarda, örneğin dekorasyon basamakları için kurulum için uygundur. Şirketler, ön basamaklar, yükselticiler, köşe merdivenleri için tüm koleksiyonlar üretiyor.

Klinker duvar dekorasyonu olarak kullanılabilir.

3D fayans

Günümüzde en popüler karo türlerinden biri 3D karolardır. Üretimde özel teknolojilerin kullanılması nedeniyle ürün üzerindeki görsel renkli ve hacimlidir..

Böyle bir karonun avantajları, mantar, nem, darbe direncinin görünümüne karşı dirençtir. Kurulumu kesinlikle kolaydır ve kullanımda herhangi bir sorun teşkil etmez..

Tabii ki dezavantajları da var. 3D karolar, görsel olarak daha da küçülteceklerinden, küçük odaların duvarlarını ve zeminlerini kaplamak için uygun değildir. 3D fayanslarla dekore edilmiş küçük bir odada “sanal gerçeklik” etkisine sahiptir, sadece uzayda şaşırabilirsiniz..

şekillendirme süreci

Polonyalı fayans döşeme işlemi normalden farklı değildir ve bununla kendiniz başa çıkabilirsiniz. İlk olarak, kaplamanın döşeneceği yüzeyi düzleştirmeniz gerekir ve döşemeye başlayabilirsiniz..

Duvardaki fayanslar, ilk sıra için çıtalar kullanılarak aşağıdan yukarıya döşenir.. Yerde döşeme, uzak köşeden kapıya doğru başlar. Her yeni sıra bir seviye kullanılarak döşenir: köşelere dikey çıtalar yerleştirilir, köşelere çiviler çakılır ve iplik çekilir. Döşeme sırasında sıraların açıkça yatay olduğundan emin olun..

Fayanslar arasındaki mesafe yaklaşık 2-4 mm olmalıdır. Fayansları tutkalla kaplarken, karenin tüm yüzeyini kapladığından emin olun. Fayansları kesmek için bir öğütücü veya fayans kesici kullanın. Kurulumun sonunda karoların kurumasını bekleyin ve bir spatula ile derzleri ovalayın..

Üreticiler

Bugün, Polonya ürünleri hem kendi ülkelerinde hem de sınırlarının çok ötesinde popüler ve talep görüyor..

En tanınmış markalar şunlardır:

 • Cersanit;
 • Polcolorit;
 • paradyz;
 • Tubadzin.

Şu anda en büyük Polonyalı üretici Cersanit’tir. Şirketin varlığının uzun yıllar boyunca, birkaç şube açılmıştır. Şirketin fabrikaları da Ukrayna ve Rusya topraklarında bulunuyor. Şirketin şubelerinden biri, tedarik açısından en verimli on işletme arasındadır..

Cersanit şirketi fayans, seramik fayans, kramogranit üretiminde uzmanlaşmıştır. Ürünün ana avantajı: optimal fiyat-kalite oranı. Bu nedenle Cersanit karoları genellikle İspanyolca ve İtalyanca ile üst üste yerleştirilir..

Bugün, bu markanın ürünleri herhangi bir BDT ülkesinde satın alınabilir..

Çoğu tüketici, özellikle zengin, parlak renklerde yapılmış modellere düşkündür. En popüler hala beyaz, açık yeşil, turuncu Cersanit ürünleridir..

Bir sonraki en popüler şirket Polcolorit. Yaklaşık 25 yıldır var ve bu markanın ürünleri tüketiciler arasında çok popüler..

Bu markanın koleksiyonları, İtalyan cazibesi ve lüksü ile ayırt edilir. Elitist ve kasıtlı olarak iddialı olan her şeyi tercih edenler için bu bir kiremit. Böylece şirket, ortaçağ tarzında yapılmış, değerli taşlarla süslenmiş ürünler üretiyor..

Kaprisli desen ve tasarımları tercih edenler için Polcolorit parlak karolara dikkat etmenizi öneririz. Parlak kırmızı tonlarda yapılan Tango koleksiyonu, modern iç mekana iyi bir ektir..

Paradyz, Polonya kiremit üretiminin daha az değerli olmayan bir temsilcisidir. Ürünleri dünya çapında 30’dan fazla ülkede bilinmektedir. Ürün yelpazesi şaşırtıcı, üstelik bu şirket moda trendlerini dikkatle takip ederek yeni ve yeni koleksiyonlar çıkarıyor. Orijinal çözümlerin hayranıysanız, açık renklerde yapılmış, zarif çizimlerle süslenmiş Almatea serisi tam da ihtiyacınız olan şey..

Sıkı kalite kontrol, yenilikçi çözümler, Avrupa tasarımı – tüm bunlar, 22 yıldır tüketicileri yeni koleksiyonlarla memnun eden Ceramika Konskie şirketinin karakteristiğidir. Fayans üretiminde İtalyan ekipmanı kullanılmaktadır ve üretimin tüm aşamalarında uzmanların en sıkı kontrolü, satıştaki ürünlerin yüksek kalitesini garanti etmektedir..

Özel bir tarzda oluşturulan son derece sanatsal Amsterdam Ceramika Konskie koleksiyonu, özellikle kaplama pazarında popülerdir. Ofis içi için en uygun olanıdır. Koleksiyonun ana dekorasyonu, büyük siyah beyaz fotoğraflara sahip dekoratif karolardır. Renk paleti beyaz-siyah, gri-mavi, bordo lekeler içerir.

İç piyasada, gres’ten yüksek kaliteli evrensel karo üretimi ile tanınan Tubadzin şirketi çok popüler hale geldi. Birçok insan onun mozaiğine, teraslar için sırlı greslerine, klinker basamaklarına ve porselen taş eşyalarına aşık oldu. Şirket, yüksek kaliteli ürünler ve dayanıklılık için defalarca prestijli uluslararası ödüller aldı..

Bu şirketin koleksiyonlarında mutfak, banyo, koridor dekorasyonu için mükemmel çözümler bulacaksınız..

İncelemeler

Fayans malzemeleri kullanmanın tüm artılarını ve eksilerini kendi deneyimlerinden deneyimleyen alıcılar, Polonyalı üreticilerin seramiklerinin mükemmel kalite ve uygun fiyatları birleştirmek için en iyi seçeneklerden biri olduğunu savunuyorlar..

Olumlu yorumlar, bu ürünü satın alarak yalnızca fayda sağlayacağınızı gösterir..

Çoğu tüketici aşağıdakilere değer verir:

 • döşeme ve kesme kolaylığı;
 • geniş aralığında;
 • renk ve doku çeşitliliği;
 • Uygun Fiyat;
 • özenle uygulanmış tasarım ve desenler.

Polonya fabrikası Opoczno’dan Vivid Colours seramik karolarına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.