Tavana duvar kağıdı yapıştırmak için kurallar ve öneriler

Tavan farklı şekillerde dekore edilebilir: menteşeli olanın kurulumunu profesyonellere emanet edin, alçıpan kullanın, fayansları döşeyin, badana yapın, boyayın, duvar kağıdını yapıştırın. İkinci seçeneği seçtiyseniz, duvar kağıdını tavana yapıştırmak için belirli kurallar ve öneriler olduğunu bilmelisiniz. Ve onları dinlerseniz, elbette, karmaşıklığı ne olursa olsun, görevle başa çıkacaksınız..

Duvar kağıdı türleri

Üretim malzemesine bağlı olarak, bugün aşağıdaki kaplamalar sunulmaktadır:

 • Geleneksel kağıt en kolay seçenektir. Ancak, tüm tesisler için uygun olmadıkları akılda tutulmalıdır. Banyo ve mutfakta, onları çok yakında değiştirmeniz gerekecek. Bu nedenle, nem ve buharın olmadığı odalar için kağıt tuvaller bırakın..
 • Vinil olanlar orijinal desenler, her türlü kabartma, çeşitli renkler ile ayırt edilir. Yapıştırma sırasında tavan kusurları ortadan kalkar. Vinil duvar kağıdı, ıslak temizlemeye dayanacak ve güneş ışığından solmayacak kadar dayanıklıdır ve ayrıca çizilmeye karşı dayanıklıdır..

Ancak yüksek nem ile küf ve küf oluşumu riskinin olduğu unutulmamalıdır. Bunu önlemek için önce tavana bir antiseptik uygulanmalı ve ardından astarlanmalıdır. Duvar kağıdının kendisine yapıştırıcı uygulamanıza gerek yoktur, sadece iş için hazırlanan yüzeye.

 • Dokunmamış duvar kağıdı ayrıca ıslak temizlemeye de uygundur, boyama için kullanılabilirler. Banyo için oldukça uygundurlar..
 • Dokunmamış kumaşa ek olarak, fiberglas duvar kağıdı kullanılabilir. Yirmi lekeye kadar dayanabilirler. Doğal malzemelerden oluşurlar. O kadar dayanıklıdırlar ki, bu kaplamanın hizmet ömrü 30 yıla ulaşır..
 • Geleneksel duvar kağıdı, sıvı duvar kağıdı ile değiştirilebilir. Onların da avantajları var. Çevre dostu, elastik ve antistatik olmalarının yanı sıra herhangi bir hasarlı alan yenisi ile değiştirilebilir ve fark edilmeyecektir..

Tavan hazırlığı

Tüm etkinliğin başarısının bağlı olduğu sahne çok önemlidir. Fazla eşyalar önceden odadan çıkarılmalıdır. Tavan lambalarını sökün, çıplak kabloları elektrik bandıyla sarın. Aynı şey anahtarlar ve prizler için de geçerlidir. Bu işleri yaparken taslaklar kabul edilemez olduğundan pencereler kapatılmalıdır..

Ardından, duvar kağıdı için tavanı dikkatlice hazırlamanız gerekir:

 • Öncelikle yüzeyi iyice temizliyoruz. Kirlilik türünü dikkate alıyoruz. Füme tavanı sünger, sabunlu su ve herhangi bir temizlik ürünü ile yıkayın. Bunu birkaç kez yapmak zorunda kalabilirsiniz..
 • Tam kuruma için bekliyoruz. Daha sonra derin penetrasyon astarı ile kaplıyoruz. Ve ancak tüm bu işlemlerden sonra macuna geçiyoruz.
 • Eski yağlı boya da çıkarılmalıdır. Demir keskin bir spatula bu konuda yardımcı olacaktır. Tavandan düşecek zararlı toz ve boya parçalarından mutlaka gözlerinizi ve solunum sisteminizi bir maske ile koruyun. Sonunda, kalıntıları gidermek için tüm alanı zımpara kağıdı ile zımparalayın..

 • Ayrıca donanım mağazalarında satılan özel formülasyonların kullanılması tavsiye edilir. Gerekli alanı onlarla işliyoruz, boya kimyasalların etkisiyle yumuşar, duygusal karışımı bir bezle çıkarırız. Özel ataşmanlara sahip bir zımpara makinesi de kullanabilirsiniz. Size en uygun görünen yöntemi seçin..
 • Tavanın badanalı olması şartıyla kireci bir spatula ile çıkarın. Bundan sonra kalıntıları sabunlu suyla yıkayın..
 • Ardından, tüm alan düzleştirilmelidir. Alçı ve macun küçük düzensizliklere yardımcı olacaktır. Küçük pürüzler ve çatlaklarla başa çıkacaklar. Dezavantajlar daha belirginse, alçıpan ve profil kullanarak eğrilikleri ortadan kaldırırız..
 • Montaj bandı yardımıyla levhalar arasındaki derzleri işliyoruz. Dikişleri yapıştırdıktan sonra, bir süre sonra burada çatlak oluşmayacağından emin olacağız. Bundan sonra, küçük tümseklerin oluşmasını önlemek için tavanı macunlayıp zımparalayacağız..

Bazı insanlar şu soruyu soruyor – fayanslara duvar kağıdı yapıştırmak mümkün mü? Ne kadar sıkı tutarsa ​​tutsun, böyle bir onarım uzun sürmez. Duvar kağıdı zamanla düzensiz bir şekilde uzanabilir, eklemlerde sarkabilir ve çatlayabilir ve bazı yerlerde uzaklaşabilir. Tüm bunları istemiyorsanız, zaman ve enerji harcamak ve fayanslardan önceden kurtulmak daha iyidir..

Eski duvar kağıtlarını üzerlerine yapıştırarak güncellemek istiyorsanız bu da kötü bir seçenektir. Kağıt kaplamanın çok sıkı tutulduğu görülür. Ancak zamanla, yapıştırıcının ve başka bir yoğun tabakanın etkisi altında, yine de uzaklaşmaya başlayabilirler. Ve sonra daha fazla sorun olacak.

Basit bir deney yapın. Küçük bir alanı iyice ıslatın ve kuruduktan sonra eski duvar kağıdının nasıl davranacağını kontrol edin. En azından küçük baloncuklar görüyorsanız, bu duvar kağıdını kaldırmanız gerektiği anlamına gelir..

Ahşap tavan özel hazırlık gerektirir, kendine has incelikleri vardır.. Önce yüzeyi bir astarla, sonra macunla işliyoruz. Kuruduğunda tekrar astarlayın. Ancak o zaman duvar kağıdı yapıştırılabilir.

Primer tedavi

Son olarak, tavanı eski tuvaller, fayanslar, kir, kireç, macundan temizlediniz ve kurumasını bekleyin, astarlamaya başlama zamanı. Özel formülasyonlar yapı malzemelerinin yapışmasını iyileştirir.

Bu nedenle, duvar kağıdının iyi yapışmasını ve mümkün olduğunca uzun süre yüzeyde kalmasını istiyorsanız, tavanı astarlamak gerekir..

Primer çeşitleri çeşitlidir. Daha ucuzları var. Bazı insanlar küf ve küf oluşumunu engelleyebilecek maddeler içerenleri kullanmayı tercih eder. Astar rulo, fırça ve püskürtme tabancası ile uygulanır. Bazı bileşiklerin tavanı birkaç kez işlemesi gerekir..

nasıl yapıştırılır?

Belirli bir duvar kağıdı türü için tasarlanmış bir kompozisyon kullanıyoruz. Kağıtsa, normal bir tane yapacak. Dokunmamış kumaşlar için, yalnızca ağır duvar kağıdına yönelik olanı seçiyoruz. Her paketin üzerinde bulunan talimatlara göre hareket ediyoruz..

Yapıştırıcıyı duvarlarla aynı şekilde seyreltiyoruz. Kuru tozu, sürekli karıştırarak, ince bir akışta yavaş yavaş dökün. Daha sonra bir karıştırıcı kullanarak topaklar olmadan homojen bir kütle elde ederiz. Seyreltilmiş yapıştırıcıyı saklayın Konteyneri daha önce iyice kapatmış olmak, en fazla beş gün.

Buna göre sıvı ve cam duvar kağıtları için özel bileşimler kullanılır. Bazı insanlar eski kanıtlanmış macun kullanır ve kendileri pişirir. Ancak bu yöntem yalnızca kağıt duvar kağıtları için uygundur..

Yapıştırma işleminin özellikleri

Tavana duvar kağıdını kendiniz yapıştırmak o kadar kolay değil. Bu nedenle, birlikte yapmak daha iyidir. Yüzey temiz, kuru ve tamamen hazır olduğunda, devam edebilirsiniz..

Birçok insanın hemen bir sorusu var: nereden başlamalı. Tuvalleri yan duvarlara yapıştırırsanız doğru olur.. Daha sonra eklemler gün ışığında görünmeyecektir..

İlk önce işaretleri tüm yüzeye uygulamanız gerekir. Rulonun genişliğini yan duvardan ölçün (metre duvar kağıdı kullanmak daha iyidir). Diğer tarafta da aynısını yapın, cetvel ve kurşun kalemle bir çizgi çizin. Duvar kağıdının ek yerlerinde, gelecekte duvar kağıdının soyulmasından kurtaracak olan kağıt maskeleme bandının kullanılmasına izin verilir..

Rulo halinde duvar kağıdı döşerken, ne tür bir desene sahip olduğunuza, ayarlamanız gerekip gerekmediğine dikkat edin. Alınan tüm sayfaları numaralandırın ve doğru sırada katlayın.

Sayfayı tutkalla örtün ve ıslanmasına izin verin. Tavanın yapıştırılacak kısmını tedavi edin. Köşelere ve derzlere iyice sürün.

Ardından ilk tabakayı tavana yapıştırın ve ortasından kenarlara doğru yuvarlayın. Odanın içinden pencereye geçiyoruz. Duvarlar yuvarlatılmışsa, köşelerin biraz oynaması gerekecektir. Yüzeye iyi oturmaları için duvar kağıdında küçük kesikler yapmamız gerekecek..

Fazla yapıştırıcıyı yumuşak bir bezle silin, kabarcık oluşmaması için dikkatlice izleyin. Lambaların ve avizelerin bulunduğu yerlerde düzgün bir çapraz kesim yapın, kabloları geçirin ve duvar kağıdını tavana sıkıca bastırın. Yapıştırma tamamlandığında sonucu değerlendirin. Gevşek parçalar ve kabarcıklar olup olmadığına dikkat edin..

Tavandaki duvar kağıdını kendi elinizle nasıl yapıştıracağınız hakkında daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın..

Yapışkan dekorlar

Bagetler sadece tavanı süslemekle kalmaz, aynı zamanda eklemlerdeki bazı kusurları da gizler. İki yapıştırma seçeneği vardır. İlk durumda, tavan kaideleri yapıştırılır ve daha sonra – duvar kağıdı. İkinci durumda, bagetler çok daha zor olan duvar kağıdına yapıştırılır..

Tavanın güzel görünmesi için özel yapıştırıcı satın almanız, tahtaları iyi ve eşit bir şekilde kesmeniz gerekir. Ve bunun için özel bir kesme cihazı satın almak daha iyidir – bir gönye kutusu.

Tavanı süsleyecek birçok dekoratif unsur var. Her şey hayal gücünüze ve becerinize bağlıdır. Dekoratif kirişler olabilir – alçı, poliüretan, köpük. Tavan dekoratif sıva ile de dekore edilebilir..

Soketler de uygun olacaktır – bunlar sıva elemanlarıdır. Avizelerin ve lambaların yanına takılırlar..

İpuçları & Hileler

Birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurun:

 • 110 g / m2, tavan duvar kağıdı için izin verilen maksimum yoğunluktur. Küçük bir odada düz renkler veya küçük desenler uygun olacaktır. Geniş odalar ve yüksek tavanlar için büyük baskılar bırakın. Tavan sistemi çok seviyeli ise, farklı dokulardaki duvar kağıdını denemek için bir neden vardır. Ve en önemlisi, doğru hesaplamaları yapın, çizimin ayarlanması gerektiğini unutmayın..

 • Kusurları gizlemek, alanı görsel olarak değiştirmek için yetkin dekor yardımcı olacaktır. Profesyonelleri davet etmek gerekli değildir, bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Ana şey, en çok neyi sevdiğinizi anlamaktır. Ayrıca, seçeneklerden biri olarak boyamanın en kolay yolu – farklı renklerde boya seçmek ve böylece odayı yaşam alanının çok işlevliliği ile bölgelere ayırmak.

 • Aynı efekti elde etmenin başka bir yolu, hangi alanların bir veya başka bir doku seçeceğine karar vererek tavana iki tür duvar kağıdı yapıştırmaktır..

Aplikleri yapıştırabilirsiniz, ancak bu çocuk odası için geçerlidir. Ayrıca tümsekleri ve hatta lekeleri gizlemeyi mümkün kılar. Hazır çıkartmalar satın alın veya kendiniz yapın – bu size kalmış.

Başarılı örnekler ve güzel seçenekler

Modern tasarımın sınırları yoktur. Tavanın özgün tasarımı sayesinde herhangi bir odayı sıra dışı hale getirebilirsiniz. Salon, yatak odası, çocuk odası duvar kağıdı yapıştırırken, fotoğraf duvar kağıdı gibi bir seçeneği düşünebilirsiniz..

Kumaş yardımıyla herhangi bir tavanı ve onunla birlikte tüm alanı dönüştürebilirsiniz..

Başka yollar da var. Şablonları kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Etkinlik hem yetişkinler hem de çocuklar için heyecan verici.

Alçıpandan çeşitli elemanlar kullanılarak çok katmanlı ve ilginç bir yapı oluşturulabilir. Egzotik sevenler, örneğin bambu süslemeler veya oryantal tarz gibi abartılı bir şey seçebilirler. Bir sanatçı için yeteneğiniz varsa, tavanınızı bir sanat eseri yapmak ve orada parlak çiçekler veya bir deniz manzarası boyamak için harika bir fırsatınız var..

Genel olarak tavana duvar kağıdı yapıştırmak ve çeşitli malzemelerle süslemek oldukça heyecan verici bir aktivitedir. Tüm nüansları dikkate almayı unutmayın; tavanınız sizi memnun edecek ve misafirleri memnun edecektir..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org