Kaplama malzemesi olarak, kil blokların fırınlarda pişirildiği Antik Roma günlerinden beri klinker karolar kullanılmıştır. O zamandan beri, teknoloji neredeyse hiç değişmedi, sadece fayanslar daha modern ekipmanlar kullanılarak kalıplanıyor ve pişiriliyor. Rus fabrikaları, fayans üretimi için yüksek kaliteli arduvaz killeri kullanıyor. Önce malzeme temizlenir, ardından toz haline getirilir, mika ve taşlardan elenir. Daha sonra kil su ile karıştırılarak özel makinelerde karo haline getirilir. Bu tür malzeme, yaklaşık 1450 C sıcaklıktaki bir fırında pişirilir, bu nedenle karo çok güçlü, güvenilir ve dayanıklıdır..

Yerli klinkerin bir özelliği, bu ürünün özelliklerini iyileştirmeyi mümkün kılan 34 saat boyunca uzun süreli pişirilmesidir..

Alıcılar Neden Yerli Klinkeri Seçiyor??

Bir kır evinin veya kamusal alanın tasarımı, cephelerde kullanılan ve aynı zamanda kaldırımlar için bir kaplama görevi gören klinker karolar olmadan hayal edilemez.. Yerli üretimin bu tür kaplama malzemeleri, yenilikçi teknolojilerin kullanılması nedeniyle yabancılardan daha düşük değildir., Aynı zamanda, kaplamalarımızın fiyat segmenti, bulunabilirliğinden memnun. Bu, tüm karoların yerli olarak üretilmesi nedeniyle mümkündür, bu nedenle fabrikadan mağazaya nakliye maliyetleri minimumdur ve gümrük vergisi de yoktur. Yabancı meslektaşları genellikle 1.5-2 kat daha pahalıdır.

Rus klinker üreticileri

Şu anda ülkemizde klinker karo üretimi için en büyük işletmelerden biri “Ekoklinker” dir. Tesis 2014 yılında açılmıştır ve ülkemizde bu özel kaplama malzemesinin işlenmesi ve üretiminde uzmanlaşmış ilk tesis olmuştur. Kaplamaların üretimi için, mükemmel kalitede özel derecelerde yerel kil kullanılır. Şu anda, “Ecolinker” sadece kaldırım veya cephe için fayans değil, aynı zamanda basamaklar, tuğlalar ve kaplama için diğer elemanları da üretmektedir. Yüksek hassasiyetli İspanyol ekipmanında mekanik ekstrüzyona dayalı bir üretim yöntemiyle yüksek kalite garanti edilir.

Ecolinker ürünleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın..

Rus ticari markası Keralite daha az tanınmamaktadır., serisi, süpürgelikler, cepheler, kaldırımlar veya teraslar için seramik kaplamalar sunar. Hammaddelerin özel ateşlemesi sayesinde, Rus klinkeri aşırı sıcaklıklara ve mekanik strese dayanabilir, bu nedenle uzun yıllar sonra bile görünümü aynı kalacaktır..

Rus üreticiler, doğru kullanıldığında bu tür ürünlerin hizmet ömrünün 100 yıla kadar çıkabileceği konusunda ısrar ediyor..

Avantajlar

Klinkerin diğer kaplama malzemelerine göre avantajları açıktır:

 • düşük higroskopiklik seviyesi (su emilmez);
 • artan hizmet ömrü (uzmanlara göre, malzeme orijinal özelliklerini kaybetmeyecek ve onlarca yıl bozulmayacak);
 • yabancı klinkerin aksine uygun fiyatlar, kalite rakiplerin ürünlerinden daha düşük değilken;

 • Rusya’nın farklı iklim bölgelerinde bu tür karoların kullanılması nedeniyle aşırı sıcaklıklara karşı direnç (İspanyol klinkerlerinin 30 derecelik bir dona dayanması ve çatlamaması olası değildir);
 • aşınma direnci (böyle bir kaplamanın çizilmesi veya kırılması zordur);
 • klinkerin son işlem basamakları ve sundurmalar için güvenle kullanıldığı kayma önleyici özellikler.

Tek dezavantajı çok fazla tasarım ve renk seçeneği değil..

Klinker karo çeşitleri

Rus üreticiler aşağıdaki klinker türlerini sunmaktadır:

 • tuğla;
 • termal paneller;
 • kaldırım taşları;
 • aside dayanıklı fayans.

klinker tuğla

Tuğla üretim teknolojisi, diğer fayanslar gibi, onu 1200 C’den daha yüksek bir sıcaklıkta pişirmeyi içerir. Operasyonel özelliklerine göre, tuğla özellikle dayanıklıdır ve kaldırımları, bodrumları ve idari binaları bitirmek için kullanılır. Tuğla düşük seviyede nem emme özelliğine sahiptir, ayrıca dona karşı dayanıklıdır, bu nedenle farklı iklim bölgelerinde kullanılabilir..

Klinker termal paneller

Termal panellerin temeli klinker karolardır. Bazen bir metrekareyi kaplamak için bir panel yeterlidir, bu da kurulumu büyük ölçüde hızlandırır. Büyük paneller özellikle evin bodrum katını bitirmek, onu soğuktan ve nemden korumak ve ayrıca ısı kaybını yarıya indirmek için kullanışlıdır. Son zamanlarda, bu tür panellerin üretim süreci değişti – daha önce karolar panele uygulanmışsa, şimdi tüm elemanlar tek bir bütündür..

klinker kaldırım taşları

Klasik beton parke taşları ile karşılaştırıldığında, klinker olanlar dekoratif özellikleri ve dayanıklılıkları ile ayırt edilir. Genellikle ev bahçelerinde peyzaj unsuru olarak kullanılır. Ancak Avrupa’da bu tür kaldırım taşları iki yüzyıldır popülerdir..

Somut analogla karşılaştırıldığında, bu tür klinkerin avantajları açıktır:

 • yıllar içinde yıpranmaz;
 • mekanik ve kimyasal etkilerden çökmez;
 • pürüzsüz, ancak kaygan olmayan yüzey;
 • betondan daha az kalınlık, kurulum sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getirir.

Asite dayanıklı karolar

Bu tür karolar, kimyasalların, asitlerin ve alkalilerin kullanıldığı yerlerde – örneğin laboratuvarlarda, oto tamirhanelerinde, her türlü üretim atölyelerinde, değirmenlerde ve fabrikalarda kullanılır.. Aside dayanıklı karo oldukça pahalı bir malzemedir., bu nedenle, satın almadan önce böyle bir bitişe olan ihtiyacı değerlendirin. Tabii ki, onarımın gerçekleştirileceği teknik koşullar tarafından yönlendirilmelisiniz. Kaplamanın kalınlığını da hesaba katmak gerekir (yükün büyüklüğüne bağlı olarak).

Örneğin böyle bir karo üzerinde makine ve ağır ekipmanların hareketi bekleniyorsa klinker kalınlığı 35-65 mm olmalıdır..

Klinker fayanslarla duvar dekorasyonu

Dış mekan kullanımı için klinker ürünleri sadece dayanıklı bir kaplama malzemesi olmakla kalmayacak, aynı zamanda evdeki ısının korunmasına dolaylı olarak katkıda bulunacaktır. Böyle bir kaplama bir avantaj daha sağlayabilir – duvarlar için olumsuz iklimlerin etkilerinden mükemmel bir korumadır. Sıvalı bir evin sahibi her yıl aynı sorunlardan muzdaripse – örneğin, cephede küf ve çatlaklar varsa, bu kesinlikle klinker karolarla olmaz..

Ayrıca klinker doğal ve çevre dostudur, yani güvenli bir üründür, zararlı madde yaymaz ve hiçbir koşulda deforme olmaz (ısıtıldığında astar gibi).

Klinker fayanslarla verandaya bakan

Verandaya ve merdivenlere bakan malzeme mümkün olduğunca güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Bu amaçlar için yerli üretim klinker karolar idealdir. Klinker beton ve metal bir taban üzerine serilir. Montaj çalışmaları en az +5 C sıcaklıkta gerçekleştirilir, böylece yapıştırıcı tutulur ve klinker dökülmez. Sundurma klinker kaplamanın en büyük avantajı donmaması ve kaygan olmamasıdır..

Rus üreticiler ayrıca müşterilere fayanslar için ek elemanlar sunar – bordürler, köşeler, süpürgelikler ve yan basamaklar, bunlar olmadan sundurmanın bitirilmesi eksik olur.

Çözüm

Rus klinkeri, uzun yıllar dayanacak güvenilir ve dayanıklı bir malzeme elde etmek için uygun fiyatlı para sağlar. Dayanıklı bir son kat kaplamaya ihtiyacınız varsa, yerel klinker karoları neredeyse 2 kat daha ucuza satın alabiliyorsanız, mağazada pahalı İspanyol veya İtalyan seçeneklerini aramanıza gerek yok..