Bir insan hayatının yaklaşık üçte birini bir rüyada geçirir. Uyku kalitesi, ertesi gün boyunca sağlığı, ruh halini ve üretkenliği etkiler. Bu nedenle, uyku için tekstil ve aksesuar seçimi gibi günlük bir görevin hayatımızın oldukça önemli bir yönü olduğu görülüyor, çünkü bunlar çevre dostu, güvenli, rahat olmalı ve ideal olarak evin iç kısmına da uyumlu olmalıdır. Nevresimlerin yanı sıra battaniye ve yastıkları seçerken doğal malzemeleri tercih etmek daha iyidir. Bununla birlikte, bugün birçok sentetik malzeme, operasyonel özelliklerinde doğal olanlara göre daha düşük değildir..

Önemli parametreler

Halihazırda sunulan tüm model çeşitliliği göz önüne alındığında, uyku aksesuarlarının ana bileşenlerinden biri olan battaniyeyi seçmek gerçekten zor olabilir. Bu yatak takımının yanı sıra malzemelerin, boyutların, dolgu maddelerinin, renk seçeneklerinin sınıflandırılmasını anlamaya çalışacağız..

 • Battaniye satın almadan önce, vücudunuzun bireysel özelliklerine dikkat etmeniz gerekir., bir evde veya dairede sıcaklık rejimi.
 • Satın alınan ürünün amacı önemlidir – örneğin dekoratif bir işlevi olup olmayacağı veya günlük kullanım için mi tasarlanacağı.
 • Satın almaktan kaçınmamalısın, Genellikle her gün uzun bir süre ihtiyaç duyulduğundan, yani sahibine neşe ve zevk getirmesi gerekir..
 • Battaniye sıcak, higroskopik, hipoalerjenik ve rahat olmalıdır.. Ve kesinlikle beğenmeli ve olumlu duygular uyandırmalısınız..

Randevuyla

Battaniyeler amaçlarına göre günlük yaşamda her gün kullanılan pratik ve iç mekana stilistik bir dokunuş getirmek için tasarlanmış dekoratif olarak ayrılır. Daha rasyonel ev kadınları ise bu iki özelliği birleştiren modelleri tercih etmektedir..

Daha önce alerjik reaksiyon geçirdiyseniz uyku modelleri rahat, dayanıklı, higroskopik, yumuşak ve hipoalerjenik olmalıdır..

Dekoratif modeller bir turna battaniyesi içerir – hafiftir ve genellikle yatak odasının iç kısmına düzgün bir görünüm vermek için gün boyunca yatağı örtmek için kullanılır..

sezona göre

İdeal olarak, her evde farklı sıcaklıklar ve farklı mevsimler için tasarlanmış birkaç battaniye olmalıdır. Ayrıca termoregülasyonunuzun özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir – soğuğa mükemmel uyum sağlarsanız, kalın tüylü bir ürün satın almanın bir anlamı yoktur..

Bir battaniye seçerken, etikette belirtilen yoğunluk ne kadar yüksek olursa, termal niteliklerinin de o kadar yüksek olduğunu dikkate almak önemlidir..

 • Kış dönemi için 420 g/m² yoğunluğa sahip ılık ve kalın bir ürün uygundur..
 • 300 ila 320 g / m2 yoğunluğa sahip ürün – dört mevsim.
 • 220 ila 280 g/m² yoğunluğundaki hafif ince battaniye, apartmanda veya evde sıcacık olanlar için uygundur..
 • 200 ila 220 g/m² yoğunluğa sahip hafif serin battaniye, soğuk yaz geceleri veya bulutlu yağmurlu havalar için uygundur. Isınmamalı, ancak rahat bir mikro iklim sağlamalıdır..

Büyüklüğüne

Battaniyenin boyutunun seçimi, kişinin bireysel tercihlerine ve alışkanlıklarına bağlıdır. Mevsim ne olursa olsun donup kalanlar, rüyada dönmeyi veya tamamen kıvrılmayı sevenler için büyük bir çift kişilik yatak kesinlikle çok yakışacaktır. Diğer durumlarda, rahat bir uyku için bir buçuk battaniye oldukça uygundur..

Bir buçuk tek kişilik yatağın boyutları genellikle 140-160 cm x 205-210 cm aralığındadır..

Çift kişilik battaniyeler 170-240 cm’den 205-210 cm’ye kadar üretilmektedir..

Malzemeler (düzenle)

Battaniye seçerken genellikle ilk olarak dolgu malzemesine dikkat ederler. Bununla birlikte, yapıldığı malzemenin özelliklerini dikkate almak da aynı derecede önemlidir..

Kumaş doğal veya sentetik olacaktır – her durumda, dolgunun kırılmaması için oldukça yoğun olmalıdır. Ayrıca nevresim kullanmayı düşünmüyorsanız, kumaşın iyi hissettirdiğinden emin olun..

 • Sentetik malzemeler genellikle daha parlak ve daha çekici bir görünüme sahiptir.. Doğal malzemelerden yapılmış battaniyelerden daha uzun süre dayandıkları ve sunumlarını daha iyi korudukları yönünde bir görüş var. Polyester içeren biosoft’un popüler modelleri. Ayrıca, bu battaniyeler genellikle hipoalerjeniktir..
 • Doğal kumaştan yapılmış bir örtüye sahip bir ürün yine de daha kullanışlıdır., daha çevreci ve insanlar için faydalı olduğu için cildin nefes almasını sağlar ve dokunulduğunda daha hoş bir his verir. Bu kumaş ipek veya pamuk olabilir ve liflerin dokuma çeşidine göre – saten, perkal, jakar, tik veya kambrik olabilir..

 • Tik kaplama yoğun, rahattır, dolguyu güvenli bir şekilde içeride tutar. Tik kaplamalı battaniyeler ağırdır ancak şeklini iyi tutar ve kullanımı dayanıklıdır.
 • Saten kılıf ince fakat dayanıklıdır, hoş bir pürüzsüz yüzeye ve küçük kırışıklara sahiptir.. Çoğu durumda saten örtü pamuk ve daha az sıklıkla ipek.
 • Jakarlı bir kılıf her zaman şık ve pahalı görünürken, yüzde yüz pamuk veya ipekten oluşur.. Jakarlı battaniye çok dayanıklı ve güçlüdür, ancak daha yüksek bir fiyat noktasındadır..
 • Dimi örtü, kumaş üretiminde kullanılan kalın iplikler nedeniyle dayanıklı ve hatta biraz serttir.. Temel olarak, dimi pamuktan veya pamuk ve yün kombinasyonundan yapılır. Bu örtü battaniyeye ekstra hacim verir..

 • Perkal örtü çok dayanıklıdır, çünkü kumaşın lifleri ayrıca özel bir bileşik ile emprenye edilir., sayısız yıkamaya dayanabilir. Böyle bir örtüye sahip bir battaniye, bir beşik için en iyisi olarak kabul edilir. Kumaşın bileşimine göre perkal yüzde yüz pamuktur.
 • Bitist örtü ince, ağırlıksız ve hatta biraz şeffaftır. Genellikle yorganlar için kullanılır, battaniyeye hacim kazandırmaz ve bir bulut gibi yumuşak ve inanılmaz derecede hafif olduğu ortaya çıkar. Bu battaniyeler çocuklar ve hassas cilde sahip kişiler için idealdir..

 • Doğal malzemelerden yapılmış battaniyeye harika bir örnek, yumuşak ve kabarık bir deve yünü ürünüdür., ekose şeklinde yapılmıştır. Nem biriktirmez, iyi ısıtır, elektriklenmez ve kullanımda çok dayanıklıdır. Bu battaniyenin dezavantajı, çok daha hafif hissettiren deve tüyü ile doldurulmuş bir ürüne kıyasla yoğunluğudur..
 • Koyun yünü battaniyeler hafiftir, nemi mükemmel şekilde emer ve “nefes alır”.
 • Merinos yünü battaniyeler genellikle çok kalitelidirler, ağırdırlar ve kuzu yünü battaniyelerden çok daha sıcaktırlar.
 • Lama yün battaniyeler en rahat ve rahat, aynı zamanda elastik ve dayanıklı olarak kabul edilirler, çok hassastırlar, ancak çalışma sırasında pratik olarak pelet oluşturmazlar..

Üreticiler, tüm doğal yün battaniyelerin inanılmaz iyileştirici özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor. Örneğin, romatizma ve osteokondroz semptomlarının alevlenmesine yardımcı olurlar..

 • Yün battaniyeler genellikle üreticiler tarafından koyun yünü battaniyeler olarak tanıtılır.. Sadece bir kelime oyunu var, bu tür battaniyeler pratiktir ve bazı özellikleri yukarıda açıklanmıştır. Bununla birlikte, şimdi satışta gerçek kürk battaniyeler var – çinçilla, tilki, vizon, gümüş tilki kürkü vb..
 • Çocukluğundan herkese tanıdık bir bisiklet battaniyesi bileşimi pamuk olduğu için doğal malzemelerden yapılmış ürünlere de atıfta bulunur. Yıkanması ve çabuk kuruması kolaydır, hem battaniye hem de battaniye olarak kullanabilirsiniz..

 • Günümüzde ilginç ve modaya uygun battaniye çeşitlerinden biri de örülmüştür.. Alışılmadık ve ilginç bir dokuya sahip olması nedeniyle, tüm iç mekanın önemli bir aksanı haline gelebilir. Ve ipliğin bileşiminin çeşitliliği, hem sentetik hem de doğal versiyonlarda yapmanızı sağlar. Örneğin, akrilikten örülmüş – dekoratif bir işlev görebilir, ancak doğal yünden örülmüş bir battaniye bebek olarak kullanılabilir..

 • Hafif bir polar battaniye kışın ekstra olarak harika veya yatak örtüsü olarak kullanılabilir. Yumuşak dokusu nedeniyle genellikle çocuk yataklarında bulunur..
 • Kumaş yorgan çoğunlukla bebek yatağı olarak kullanılır ve kompozisyon çoğunlukla doğaldır, çünkü ebeveynler yatak takımlarının görsel çekiciliğini çevre dostu olmaları ve doğallıkları lehine feda etme eğilimindedir..

Yardımcı maddeler

Dolgu maddesinin kalite özelliklerine dikkat etmek ve mevsimsellik, battaniyenin yoğunluğu, alerjilerin varlığı ve kullanılacağı odanın sıcaklık rejimi dikkate alınarak doğru seçilmesi çok önemlidir. İdeal olarak, kışın yün veya yorgan battaniyesi kullanmanız, sezon dışında yün veya sentetik bir kışlayıcı kullanmanız ve yazın bir bambu ile saklamanız gerekir..

Bazı dolgu türlerini ele alalım:

 • Ördek veya kaz tüyü ile doldurulmuş battaniyeler en sıcak, en rahat ve dayanıklı olanlardandır.. Kuş tüyü battaniyenin tek dezavantajı, içinde bu habitatı seven toz akarları olasılığıdır. Kabartmanın topaklar halinde düşmemesi için katlanmamış olarak saklamak daha iyidir ve sadece kuru temizleme koşullarında kirin çıkarılması önerilir..

Dünyanın en iyi battaniyelerinden biri loon tüyüdür. Ancak bunun fiyatı her insan için kabul edilebilir olmayacaktır..

 • Sentetik kışlayıcı ile doldurulmuş battaniyelerin avantajları arasında belirtilmiştir. nem biriktirmemesi ve ıslanmaması, bu nedenle yaz aylarında kırda yaşamak için mükemmeldir. Hassas bir programda makinede yıkanabilir ve orijinal şeklini kaybetme korkusu olmadan katlanmış olarak saklanabilir. Ayrıca, sentetik kışlayıcı alerjiye neden olmaz..
 • En popüler sentetik dolgu maddelerinden biri holofiberdir.. Holofiberli bir battaniyenin şeklini bir dolgu polyesterinden daha iyi tuttuğuna ve dokusu nedeniyle daha fazla ısıyı muhafaza ettiğine inanılmaktadır..
 • Elyaf dolgu içi boş bir elyaftır, dokusu ve spiral şekli sayesinde hızlı bir şekilde şeklini geri kazanır. Bu nedenle elyaf ürünler kolayca yıkanır, katlanmış bir dolapta saklanır ve zamanla şeklini kaybetmez..

Yine de, doğal dolgulu bir battaniyeyi tercih etmek daha iyidir..

 • Ülkemizde bambu dolgu yeni yeni popülerlik kazanmaya başlıyor.. Böyle bir ürün hipoalerjeniktir, mükemmel nefes alabilir, cildin nefes almasını sağlar, statik elektrik ve toz biriktirmez. Kuru temizleme yapılırsa oldukça uzun süre kullanılabilir..
 • Herkes ipek dolgulu bir battaniye alamaz, ancak en iyi termoregülasyon, higroskopiklik ve dokunsal özelliklere sahiptir. İçinde parazitlerin başlamadığı ve yılın herhangi bir zamanında altında uyumanın rahat olduğu belirtilmelidir..

 • Pamuklu dolgu, battaniyeyi oldukça ağırlaştırır, ancak doğal malzemelerden üretilen ürünlere ait olması ve oldukça ucuz olması nedeniyle ülkemizdeki satışlarda halen oldukça istikrarlı bir konuma sahiptir. Dezavantajı, çalışma sırasında topakların oluşması, ağırlık ve çekici görünümün hızlı kaybıdır..
 • Soğuk kış geceleri için tasarlanmış yün dolgulu yorgan. Genellikle dokuma yün battaniyeden çok daha hafiftir ve kardiyovasküler hastalığı olan kişiler için tercih edilen seçimdir. Örneğin, deve tüyü ile doldurulmuş bir giysi neredeyse ağırlıksız hissettirir..

 • Bir silikon battaniyenin doğal olana göre bir takım avantajları vardır. – Koku, toz biriktirmez, toz akarları yoktur ve mükemmel termoregülasyona sahiptir. Ayrıca çok hafiftir ve doğal malzemelerden yapılmış analoglardan çok daha düşük maliyetlidir..
 • Deniz yosunu ile doldurulmuş yorganlar bugün sağlıklı bir yaşam tarzının destekçileri arasında inanılmaz derecede popüler.. Yosunların cildinizi daha parlak hale getirebileceğine, uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olabileceğine ve tüm gün enerji verdiğine inanılmaktadır. Ayrıca antibakteriyel etkiye sahiptirler, hipoalerjeniktirler, nem biriktirmezler ve hızla buharlaştırırlar. Üreticiler, deniz yosunu dolgulu ürünün de bakım konusunda iddiasız olduğunu garanti eder – çamaşır makinesinde hassas bir döngüde yıkanabilir..

Yorganın ne kadar süreceği, nasıl yapıldığına da bağlıdır. Tek yönlü yorgan çok güvenli değil – dolgu, kapitone şeritler boyunca toplanabilir.

 • Kaset battaniyesi daha uzun süre dayanır, Bu dikim yöntemiyle dolgu ayrı bölümlerde olduğundan ve bu sayede kafanız karışmaz..
 • “Karostep” yöntemi kullanılarak kapitone battaniye belirli bir desen şeklinde ilginç ve çekici görünüyor, ancak operasyon sırasında, dikiş sırasında iğneden kalan küçük deliklerden dolgu maddesi çıkabiliyor, bu sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda rahatsız edici..

Renk çözümleri

Renkli bir battaniye, iç mekana belirli bir ruh hali getirebilir veya hatta parlak vurgusu haline gelebilir. Beyaza göre daha pratiktir ve daha az kirlidir. Renkli bir ürün yardımıyla yatağın boyutunu görsel olarak ayarlayabilirsiniz – üzerindeki yatak örtüsünün rengi odanın genel aralığına uyuyorsa daha küçük ve daha uyumlu görünecektir..

İç kısımdaki ilginç bir renk şeması, bir patchwork yorgandır. Eve özel bir tat ve ruh hali verir, çünkü bazen gerçek bir sanat eseridir..

Bir battaniye kullanarak odanın görsel algısını da değiştirebilirsiniz – örneğin, pencereleriniz güneye bakıyorsa, soğuk tonlarda bir ürün seçebilir veya tam tersini yapabilirsiniz..

Beyaz bir battaniye hemen hemen her iç mekana ve herhangi bir yatak takımına uyacaktır. Odaya her zaman katı ve klasik bir görünüm verir ve daha pahalı görünür. İyi otellerde beyaz renklerin kullanılması boşuna değil..

Popüler modeller

En popüler tasarımlar tik battaniyelerdir. Genellikle dolgu ile birlikte dikilir ve sadece istisnai durumlarda ayrı bir çıkarılabilir elemandır. Hangi seçenek daha uygun, herkes kendisi için kolayca belirleyebilir.

İpek örtülü ve ipek dolgulu battaniyeler, yeni evliler için hediye olarak son derece popülerdir. Böyle bir hediye çok statülü ve aynı zamanda pratik ve dayanıklı olarak kabul edilir..

En popüler modellerden biri, birbirine düğmelerle bağlanan iki katmandan oluşan battaniyedir. Sıcak mevsimde, katmanlarından biri basitçe çözülebilir ve dolaba konabilir ve daha hafif bir katmanla kaplanabilir. Sezon dışında daha yoğun bir katman kullanabilir, soğuk kış gecelerinde tüm bileşenleri bir araya getirerek bu muhteşem battaniyenin altında kendinizi ısıtabilirsiniz..

Kollu bir battaniye, popülerliğinin zirvesinde olan sıra dışı ve rahat bir modeldir. Sevdiklerinize hediye olarak sunulur ve kendileri için satın alınır, çünkü çok rahattır. Gezilere veya kır evine götürmek uygundur, içinde okumak, bilgisayarda çalışmak, telefonda konuşmak veya sıcak çay veya sıcak şarabın tadını çıkarmak uygundur..

Üretici değerlendirmesi

Bugün, aralarından seçim yapabileceğiniz battaniye sıkıntısı yok – herhangi bir alışveriş merkezinde, çeşitli fiyat kategorilerinde satılıyorlar ve nüfusun tamamen farklı kesimleri için tasarlandılar. Ancak görünümü, yumuşaklığı ve konforu ile sizi memnun edecek kaliteli bir ürün satın almak için piyasada kendini en iyi yönleriyle kanıtlamış en başarılı üreticiler hakkında biraz fikir sahibi olmanız gerekir..

Batılı üreticiler arasında, aşağıdaki markalar, alıcıların derecelendirmesinde önde gelen yerleri işgal ediyor:

 • FinnLuxe;
 • aile;
 • Daunex;
 • alman otu.

Kaliteli Fin yorganları Joutsen şirket FinnLuxe en iyi battaniyeler sıralamasında zirveye yerleşti. Kuş tüyü ve tüylerin yenilikçi çok seviyeli temizliği sayesinde hipoalerjenik olarak ilan edilirler. Kapak malzemesi kambrik veya ipek şeklinde sunulur. Soğuk kışın ısınırlar ve yazın rahatlık ve rahatlık hissi verirler..

Fin şirket battaniyeleri aile konfor ve güvenlik ve kalitesi ve dayanıklılığı ile ünlüdür. Solunum yolu hastalıkları olan kişiler ve alerjisi olanlar için uygundurlar. Pamuklu örtüler tutkal emdirme içermez, ancak yine de çok dayanıklıdır ve sık yıkamaya bile dayanır. Toz ve nem biriktirmezler ve kurumazlar..

Ünlü tekstil markasının keten dolgulu ve saten kılıflı battaniyeleri Tak (Türkiye) antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir, nemi mükemmel şekilde emer, ancak uzun süre tutmaz, dayanıklı ve aşınmaya dayanıklıdır.

Türk battaniyeleri le vele suni kuğu tüyü, aloe vera emprenyesi ve mikrofiber kaplama ile uzun zamandır kendilerini iyi termoregülatör özellikleri, higroskopikliği, hafifliği ve antibakteriyel etkisi ile mükemmel ürünler olarak kabul ettirmiştir. Yıkanmaları kolaydır, topaklar oluşturmazlar, alerjiye neden olmazlar ve sahiplerini uzun yıllar memnun edebilirler..

Battaniye Tarrington evi Çin’de üretilmiştir, yumuşak, hafif ve çok sıcaktır. Mükemmel nefes alabilir, nem tutmaz ve hipoalerjeniktir..

Battaniye Dormeo siena – çift kişilik, rahat, oldukça hafif ve uygun, her mevsim için evrensel olarak, kış versiyonunu elde etmek için iki parçasını birleştirmeniz veya tam tersi, en ince katmanı yaz gecelerine bırakmanız yeterlidir. Bu üründe kullanılan liyosel dolgu maddesi fazla nemi emer ve oldukça hızlı bir şekilde buharlaştırır, her gece uykunuzu konforlu hale getirir. Bu İtalyan markasının battaniyeleri Çin’de üretiliyor, ancak İtalyanların kendi fabrikalarında kontrolü altında..

Çift kişilik battaniye Premium Yumuşak Deve Yünü Rus firması “Yumuşak” yukarıda açıklanan analogdan farklıdır, çünkü doğal malzeme dolgu maddesi olarak kullanılır – deve yünü ve örtücü tüylü tik olarak %100 pamuktan yapılmıştır. Toz tutmaz, statik stres oluşturmaz ve ayrıca hipoalerjeniktir..

Battaniye miyoteks Avrupa şirketi Ol-Tex Bambu elyaf dolgulu yeşil baskılı bir kapağa sahiptir. Üretici, antibakteriyel ve deodorant etkileri olduğunu ve astımı olan kişiler için ideal olduğunu iddia ediyor. Hafif, rahat ve sıcaktır..

Kuştüyü battaniyenin tanınmış ve vicdanlı üreticileri arasında, şu şirketlerden söz edilebilir: primavelle, Tinta, “Kariguz”, “Televizyon bağımlısı” ve Doğanın. Bu şirketlerin ürünleri hala çok popüler ve müşteriler tarafından talep ediliyor..

Bambu battaniye üreticileri arasında, bu tür üreticiler sofi tex, Tatlı Rüyalar, “IvShveyStandart”, “Ekoteks”, “Rahat Ev ve K”.

İpek battaniye üreticileri arasında firma kendini kanıtlamıştır. asabella. Bu şirketin ürünleri hem yetişkinler hem de çocuklar için iyidir. Hafif, rahat, higroskopik ve hipoalerjeniktirler ve dokunması inanılmaz derecede hoştur..

Bugün alıcıların düşük fiyat ve ortalama ürün kalitesinden giderek daha az etkilendiği, battaniyenin uzun süre satın alındığını anladıkları ve yüksek kaliteli ve pratik bir ürün satın almaya çalıştıkları belirtilmelidir..

İncelemeler

Alıcılar, Fin battaniyelerinin firmalardan geldiği konusunda hemfikir FinnLuxe ve aile piyasadaki diğer çeşitler arasında en kaliteli ve en rahat olanıdır. Bazı alıcılara göre, onlar için fiyat daha yüksek bir fiyat segmentindedir ve herkesin onları satın almaya gücü yetmez..

Alıcılar, firmanın battaniyelerinin primavelle Para için en iyi değerdir. Uyurken sıcak ve rahat tutmak istediğinizde kış ve sezon ortasında kullanım için iyidirler. Ek olarak, çeşitli tasarımlar, farklı renkler, yoğunluk ve çeşitli dikiş yöntemleri, onları alıcılar arasında en popüler olanlardan biri haline getiriyor..

Çoğu alıcıya göre en rahat battaniyeler deve tüyü ve bambudan yapılan ürünlerdir. Kışın ısınırlar ve yazın aşırı ısınmazlar; sezon dışında bile onlarla rahattırlar. Bunun bir örneği bir battaniyedir. Tarrington evi Çin yapımı. Uygun fiyata kaliteli bir üründür ve buna göre nüfusun çeşitli kategorileri için çekicidir..

Alıcılar, şirketin ipek battaniyelerinin mükemmel kalitesini not ediyor asabella ve bu şirketin bir ürününü bir kez satın aldıktan sonra kesinlikle ona geri döneceklerini ve tüm arkadaşlarına tavsiye edeceklerini iddia ediyorlar..

Seçim yaparken başka ne aramalı?

Bir battaniye seçerken, görünüşüne dikkat etmek önemlidir. Bazı yerlerde dolgunun kapağı kırdığını fark ederseniz, hizmet ömrü oldukça kısa olacağından ve size rahatsızlıktan başka bir şey getirmeyeceğinden artık almaya değmez..

Kapağın bütünlüğüne, dikişlerin dikişlerine ve ayrıca kenarın işlenmesine dikkat edin. Yüksek kaliteli bir ürün sizin için ek soru sormaz.

Doğru battaniyenin nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..